Bisfenol A

Bisfenol A

Son dakika Bisfenol A haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Bisfenol A gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Bisfenol A haber sayfamızda...

Bisfenol A

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 73 bisfenol a haberi bulunmuştur.
Kullandığımız plastik malzemeler sağlığımızı nasıl etkiliyor
Kullandığımız plastik malzemeler sağlığımızı nasıl etkiliyor?Mutfak malzemelerinden, tekstil ürünlerine, bebek bakım ürünlerinden, inşaat malzemelerine, oyuncaklardan pet şişelere kadar kullandığımız pek çok şey plastikten üretiliyor. Ancak dikkat! Plastiğin içerisinde yer alan kimyasallar hormonların yapısını, etkisini veya metabolizmasını bozarak başta üreme, tiroit, pankreas gibi birçok hormonal bezdeki dengeyi altüst edebiliyor. Peki, plastik ürünleri hayatımızdan nasıl çıkarabiliriz? Plastik kullanımını azaltmak için hangi yollara başvurmalıyız? Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Mahmut Muzaffer İlhan cevapladı
29.10.2020Genel Sağlık
Yediğimiz marulun içinde bile var BPA içermez yazısı...
Yediğimiz marulun içinde bile var! 'BPA içermez' yazısı...Gün içinde maruz kaldığımız birçok plastik ürünün içinde uzun vadede sağlığa zararları olan maddeler bulunuyor. En bilinen kimyasal Bisfenol A'nın (BPA) ve türevleri, su şişeleri, süt ve meyve suyu kutuları, plastik mataralar, faturalar, kağıtlar ve daha birçok üründe sağlığımızı tehdit ediyor. Bu maddeler ile ilgili deniz canlıları üzerinde TÜBİTAK projesi yürüten Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Özlem Çakal Arslan, herkesin bilmesi gereken gerçekleri tek tek anlattı
28.09.2020Genel Sağlık
Kırtasiye alışverişlerinde standartlara uygunluğa dikkat
Kırtasiye alışverişlerinde standartlara uygunluğa dikkatYeni eğitim öğretim yılının başlamasına günler kala öğrenci ve velileri okul alışverişi telaşı sardı. Türk Standardları Enstitüsü (TSE), aileleri kırtasiye malzemeleri satın alırken ürünlerin güvenilirliğine ve standartlara uygunluğuna dikkat etmeleri konusunda uyardı.
28.08.2020Ekonomi
Kullanılan plastiklere dikkat
Kullanılan plastiklere dikkat!Plastik ürünler mutfak malzemelerinden, tekstil ürünlerine, bebek bakım ürünlerinden, inşaat malzemelerine, oyuncaklardan pet şişelere kadar hayatımızda çok sık kullandığımız ürünlerin yapısına katılmaktadır. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları bölümünden Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan konu hakkında bilgi verdi.
24.07.2020Sağlık
Tek kullanımlıklar aldı başını gidiyor
Tek kullanımlıklar aldı başını gidiyorKovid-19’la tek kullanımlık ürünlerin tüketimi yüzde 25 arttı. Plastikten yapılan bu ürünler birkaç dakikalık kullanımdan sonra atılıyor. Uzmanlar çok kullanımlık ürünlerin tercih edilmesi, plastik kullanılacaksa da kaynağından geri dönüşüme gitmesi gerektiğini söylüyor...
27.06.2020Gündem
Alışveriş fişlerine çıplak elle dokunanları bekleyen tehlike
Alışveriş fişlerine çıplak elle dokunanları bekleyen tehlikeNeredeyse her gün elimize aldığımız alışveriş fişlerinin sağlığımıza verdiği zararları biliyor musunuz? Bu fişlerde yoğun derecede bulunan BPA (bisfenol A) maddesi kanserden kısırlığa kadar pek çok sıkıntıya yol açabiliyor! İşte bilinmesi gerekenler...
Oyuncaklardaki kimyasal limitlerine düzenleme
Oyuncaklardaki kimyasal limitlerine düzenlemeTicaret Bakanlığınca, oyuncaklarda kullanılan kimyasalların limit değerleri yeniden belirlendi.
24.12.2019Ekonomi
Kırtasiye ürünleri TSE merceğinde
Kırtasiye ürünleri TSE merceğindeYeni eğitim öğretim yılının başlamasına günler kala kırtasiye ürünlerinde denetimler yoğunlaştırılırken, şüpheli ürünler Türk Standardları Enstitüsü'nün (TSE) testine tabi tutuluyor.
3.09.2019Ekonomi
Pet şişe kanser yapmaz, kahve korur
"Pet şişe kanser yapmaz, kahve korur"Genetik faktörler dışında neler mide kanserine yol açar? Pet şişeler, damacana suları, kahve-çay gerçekten zararlı mı? Mide ilaçlarını ne kadar süre kullanmak gerekir? Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ümit Koç, merak edilen tüm bu soruların yanıtlarını verdi.
Sürekli yorgunluk hissi neden olur
Sürekli yorgunluk hissi neden olur?Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Sabahları yorgun uyanıyor ve işlerinize yetişememekten şikayet ediyorsanız Fizik Tedavi, Rehabilitasyon ve Rejeneratif Tıp Uzmanı Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar’ın önerilerine kulak vermelisiniz.
Kozmetik ürünlerde bulunan kimyasallar üreme hormonlarını olumsuz etkiliyor
Kozmetik ürünlerde bulunan kimyasallar üreme hormonlarını olumsuz etkiliyorAraştırmacılar, kozmetik ürünlerde bulunan kimyasalların karışımının kadınlarda üreme hormonlarını olumsuz yönde etkileyebileceği ve meme kanserine neden olabileceği uyarısında bulundu.
17.09.2018Populer Bilim
Vizyon sahibi bir diş fırçanız olsun ister misiniz
Vizyon sahibi bir diş fırçanız olsun ister misiniz?Diş fırçalamaya bakışımızı değiştirmeyi amaçlayan dünyanın en saygıdeğer diş hekimleri, yüzde yüz doğal ve vegan bir diş fırçası tasarladı. Tüm dünyada satış rekorları kıran ilk bambu diş fırçası Humble Brush, doğada tamamen çözünebiliyor.
Bisfenol A maddesindeki büyük tehlike
Bisfenol A maddesindeki büyük tehlike!Alışveriş fişlerinden plastik oyuncaklara ve konserve ürünlere kadar birçok üründe Bisfenol A maddesi yer alıyor. Peki, nedir bu Bisfenol A maddesi, ne gibi zararları vardır? Tüm bu sorulara verilen cevapları öğrendiğinizde bu ürünlere dokunurken bir kere daha düşüneceksiniz.
8.02.2018Sağlık
BPAlı plastik şişelerde kanser ve kısırlık satın alıyoruz
"BPA'lı plastik şişelerde kanser ve kısırlık satın alıyoruz"Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, "BPA'lı plastik şişelerde kanser ve kısırlık satın alıyoruz" açıklamasında bulundu.BPA'ya maruz kalmış anne karnındaki ceninlerde, yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda büyüme ve davranış bozuklukları ortaya çıkıyor.
14.07.2017Ekonomi
Evlerdeki tehlike Bisfenol A
Evlerdeki tehlike Bisfenol AEvlerinizde kullandığınız plastik ürünlerin sağlığınız açısından büyük risk taşıdığının farkında mısınız? İşte Bisfenol A ve zararları
12.07.2016Genel Sağlık
Plastiklerin üzerindeki numaralara dikkat
Plastiklerin üzerindeki numaralara dikkatPlastik ürünlerde bulunan Bisfenol ve Fitalat gibi zararlı maddeler, anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiliyor.
6.07.2020Hamilelik
Biberon nasıl seçilir
Biberon nasıl seçilir?Uzmanlar, yanlış biberon tercihinin bebeklerin sağlığını büyük oranda etkileyerek gaz problemleri yaşamalarının yanında, ilerleyen dönemlerde ağız yapısı bozukluğuna da neden olduğu konusunda aileleri uyardı.
8.01.2016Bebek
Bu kimyasallardan uzak durun
Bu kimyasallardan uzak durun!Amerikan HealthDay News’de yayınlanan bilimsel çalışma sonuçları; yaygın olarak kullanılan kimyasallara doğum öncesinde maruz kalmanın daha düşük IQ değerleri ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.
6.07.2020Hamilelik
Yanı başımızdaki kimyasal tehlike
Yanı başımızdaki kimyasal tehlikeTürkiye’de son günlerde zehirli ayakkabıları konuşurken ABD’de yayımlanan New Scientist dergisi de son sayısında, günlük hayatta sıklıkla kullanılan ürünlerdeki kimyasal maddelerin sağlık için yarattığı tehlikeleri ele aldı.
10.12.2014Gündem
Aileleri buluşturan fuar
Aileleri buluşturan fuarİBS Anne Bebek Çocuk Fuarı 12-14 Aralık’ta Harbiye İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Fuarın genel müdürü Seçil Fida ile fuarda ailelerin neler yapabileceklerini konuştuk
5.12.2014Cumartesi
Üreme sağlığının düşmanı: BPA
Üreme sağlığının düşmanı: BPAABD, Almanya ve Japonya’da yapılan iki araştırma Bisfenol A (BPA)’nın tüp bebek tedavisinde döllenme oranlarını azalttığı saptandı.
2.10.2014Aile
Üreme sağlığının düşmanı: BPA
Üreme sağlığının düşmanı: BPAABD, Almanya ve Japonya’da yapılan iki araştırma ile Bisfenol A (BPA)’nın tüp bebek tedavisinde döllenme oranlarını azalttığı saptandı. Prof. Dr. Bülent Tıraş, “Çalışmalarda tüp bebek tedavisine cevap vermeyen ya da zor veren hastalarda idrarda BPA oranları 2 kat daha fazla bulunmuştur” dedi.
6.07.2020Hamilelik
Plastik şişe ve bardaklar migreni tetikleyebilir
Plastik şişe ve bardaklar migreni tetikleyebilirPlastik şişe ve bardakların üretiminde kullanılan 'Bisfenol A' maddesinin migreni tetikleyebileceği belirlendi.
4.12.2013Yemek
Çocukluk bitmesin
Çocukluk bitmesin!Ergenlik dönemi sorunları, hastalıkları ve çözüm yolları bu kitapta...
23.09.2013Aile
Damacana korkusu pet şişe satışını artırdı
Damacana korkusu pet şişe satışını artırdıDamacanadaki Bisfenol A tartışmalarının ardından tüketici tercihini pet şişelere kaydırdı. 19 litrelik tek kullanımlık pet şişeler talep edilmeye başlayınca damacananın tüm su pazarı içindeki payı yüzde 70'ten yüzde 60'a düştü
21.08.2013Gündem
Damacana suda büyük risk
Damacana suda büyük risk!Columbia Üniversitesi’nden korkutan araştırma...
17.03.2013Gündem
Teneke bebek maması kutularında BPA var
Teneke bebek maması kutularında BPA varTürk Eczacıları Birliği, bazı bebek mamalarının konulduğu teneke kutuların Bisfenol A (BPA) ile kaplanmasının son derece tehlikeli sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.
24.12.2012Gündem
Bisfenol A obeziteye yol açabilir
Bisfenol A obeziteye yol açabilirDiğer kimyasallarla birleştirilerek içecek şişeleri, biberon gibi gıda kaplarının yapımında kullanılan Bisfenol A (BPA) maddesinin obezite riskini artırabileceği belirlendi
19.09.2012Gündem
Aseton yasaklanıyor yerine asetat geliyor
Aseton yasaklanıyor yerine asetat geliyor!Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yasaklanacak riskli kimyasalların listesini yayımladı. Listede, Türk kozmetik sektöründe oje çıkarıcı olarak kullanılan aseton da var.
23.08.2012Ekonomi
20 kusurlu su firmasının 12’sinden üretime devam
20 kusurlu su firmasının 12’sinden üretime devam!Sağlık koşullarını yerine getirmediği için damacana su üretimi durdurulan 12 firmanın problemini giderdiği için yeniden su üretimine başlamasına müsaade edildiği, 3 tesisin faaliyetinin durdurulduğu ve 5 firmayla ilgili sürecin devam ettiği açıklandı
12.08.2012Gündem
BİBERON TAMAM SIRA DAMACANADA
BİBERON TAMAM SIRA DAMACANADAKanserojen “Bisfenol A” maddesi içeren biberonların yasaklanmasını sağlayan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, şimdi de sağlığı tehdit eden damacanalara karşı savaş başlattı
12.08.2012Ege
Damacana kullanmak istemeyen, su arıtma cihazlarına yöneliyor
Damacana kullanmak istemeyen, su arıtma cihazlarına yöneliyorSağlıksız damacana su satıldığı satıldığı iddiaları, tüketicileri, su arıtma cihazlarına yönlendiriyor.
2.08.2012Gündem
Damacanalar toplatılmış
Damacanalar toplatılmışSağlıksız olduğu tespit edilen 5 su firmasının ürünlerinin toplatıldığı ortaya çıktı
1.08.2012Gündem
Su üreticisinden şok itiraf
Su üreticisinden şok itiraf!A Haber, Mehmet Ali Önel yönetimindeki Deşifre Programının ortaya çıkardığı damacana su skandalı tartışması sürüyor.
28.07.2012Gündem
ABD biberonlarda BPA’yı yasakladı
ABD biberonlarda BPA’yı yasakladıABD’nin Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), östrojen hormonu gibi etki göstererek hormonal düzeni bozan Bisfenol-A (BPA) maddesinin biberon ve mama kaplarında kullanımını yasakladı
18.07.2012Gündem
Ana sütü, adı gibi temiz çıkmadı
Ana sütü, adı gibi temiz çıkmadı‘Memeler’ kitabının yazarı Florance Williams kendi sütünü analiz ettirdi ve anne sütünün çok sayıda zehirli madde içerdiğini, ancak bunların faydalı bakteriler tarafından zararsız hale getirildiğini ortaya koydu
17.05.2012Gündem
Çay-kahvenizi plastik bardakta mı içiyorsunuz
Çay-kahvenizi plastik bardakta mı içiyorsunuz?Kahve ve çay gibi sıcak içecekler için kullanılan plastikten üretilen bardakların, kanserojen bir madde olarak bilinen benzenden üretildiği, bu bardakların ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği bildirildi
24.02.2012Genel Sağlık
Teneke kutular sağlığa zararlı mı
Teneke kutular sağlığa zararlı mı?Konserve kutuları imal ederken kullanılan kimyasal maddelerin içerisindeki besinlere geçebileceği yönünde uyarıda bulunuldu.
Fazla et kısırlığa sepep oluyor
Fazla et kısırlığa sepep oluyor!Hamilelik döneminde fazla miktarda kırmızı et tüketmek doğacak erkek çocukta sperm kalite sorunu, yetersiz düzeyde karbonhidrat tüketmek ise şişmanlık, şeker hastalığı gibi riskler yaşanması ihtimallerini artıyor.
Türkiye’nin ilk PES biberonu
Türkiye’nin ilk PES biberonuGrup Baby, bebek beslenme ürünleri alanında bir ilke imza attı ve Türkiye’nin BPA içermeyen ilk PES Biberon markası Mamajoo raflarda yerini aldı.
1.12.2011Aile
Konserve besinlerdeki tehlike
Konserve besinlerdeki tehlike!İngiliz The Telegraph gazetesinde yayınlanan bir habere göre, çorba, fasulye ve gazlı içecekler gibi teneke kutuda satılan yiyeceklerin taze besinlere oranla daha zararlı olduğu belirtildi.

Yazar Sonuçları

Berrin PehlivanMilliyet Yazarı
YAZ GELDİ PLASTİK ŞİŞELER GİTSİN!Bisfenol A (BPA) diğer kimyasallarla birlikte plastik ve reçine yapımında kullanılan bir madde...
14.06.2020
Metin UyarMilliyet Yazarı
OKUL ALIŞVERİŞİNE DİKKAT!Kanserden hormon dengesizliğine kadar pek çok sağlık sorununa yol açabilen ürünlerden korunmak için okul alışverişinde nelere dikkat etmeliyiz?Okulları bu hafta perşembe günü açılanlar bu hafta sonu, önümüzdeki hafta okulları açılacak olanlar da önümüzdeki hafta okul alışverişine çıkacak...
5.09.2019PN Yaşam
Doç. Dr. Tayfun TürkaslanMilliyet Yazarı
BPA, Genital Organı KüçültüyorSu şişeleri ve plastik su damacanalar başta olmak üzere birçok üründe kullanılan Bisfenol A (BPA), östrojen hormonunu taklit ettiği için erkeklerde zamanla testosteronu düşürerek genital organ boyunu, sperm kalite ve sayısını tehlikeye atabilmektedir...
5.08.2019PN Güzellik
Dr. Aşkın NasırcılarMilliyet Yazarı
Sürekli Yorgun musunuz? -1Kendinizi her zaman çok yorgun mu hissediyorsunuz? Yorgunluk ve kronik yorgunluk biz doktorların orta yaştan ileri yaşa kadar yetişkinlerden duydukları en yaygın şikayetler arasında geliyor...
27.05.2019PN Sağlık
Herbalist Tarkan GüveloğluMilliyet Yazarı
Tahta Kaşık EfsanesiSizler de çoğu kez medyada yer alan haberlerden okumuşsunuzdur...
10.02.2019PN Sağlık
Dr. Ferruh BaşMilliyet Yazarı
Bebeğinizi Organik Besleyin & 6 Maddede Organik BeslenmeOrganik gıda nedir? Organik gıda; doğal olarak yetiştirilmiş, bu aşamada kimyasal gübre, böcek-mantar öldürücü ilaçlar, antibiyotikli veya hormon içerikli katkı maddeleri kullanılmamış ve genetiği oynanmamış tohumdan üretilen gıda demektir...
22.10.2018PN Sağlık
Metin UyarMilliyet Yazarı
Modern çağın salgınlarına önerilerEn güncel bilimsel gelişmeler ışığında, yeniçağın salgını halini alan obezite, diyabet, hipertansiyon ve tiroid hastalıkları gibi sağlık problemlerinden korunmak için ne yapmalıyız?Geçtiğimiz hafta obezite, diyabet, hipertansiyon ve tiroid hastalıkları gibi sağlık problemleri hakkında en güncel bilimsel gelişmeleri, 40...
18.05.2018PN Yaşam
Dr. Demet ErciyesMilliyet Yazarı
Hücreler kontrol dışı çoğalırsaKanser, hücrelerin DNA hasarına bağlı olarak anormal biçimde bölünüp çoğalmasıyla seyreder ama mutasyona uğrayan her hücre kanser oluşturmaz
4.02.2017Pazar
Güngör UrasMilliyet Yazarı
Su şişeleri ve damacanalar nasıl temizleniyor?Sağlık Bakanlığı 5 su firmasının sağlık kurallarına uymadığını açıkladı. Buradaki en önemli nokta damacanaların temizliği...
29.07.2012Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

BPABisfenol Aplastiksağlıkdamacana

Bisfenol A ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.