Charlie Hebdo

Charlie Hebdo

Son dakika Charlie Hebdo haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Charlie Hebdo gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Charlie Hebdo haber sayfamızda...

Charlie Hebdo

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 589 charlie hebdo haberi bulunmuştur.
Fransa İçişleri Bakanı: İzlenmesini istediğim 18 camiden 9u kapatıldı
Fransa İçişleri Bakanı: İzlenmesini istediğim 18 camiden 9'u kapatıldıFransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, izlenmesini talep ettiği 18 ibadet yerinden 9'unun kapatıldığını açıkladı.
15.01.2021Dünya
Charlie Hebdo davasında 14 zanlıya ceza yağdı
Charlie Hebdo davasında 14 zanlıya ceza yağdıFransa’nın başkenti Paris'te Ocak 2015 tarihinde meydana gelen ve Charlie Hebdo dergisinin ofisinin ve bir süpermarketin hedef alındığı terör saldırısının davası sonuçlandı.
16.12.2020Dünya
Pakistanda Macron öfkesi dinmiyor
Pakistan'da Macron öfkesi dinmiyorFransa lideri Macron'un İslam karşıtı açıklamalarını protesto eden göstericilerle polis çatıştı, çok sayıda yaralı var. Göstericiler, Fransa Büyükelçisi’nin ülkeden kovulmasını ve Paris yönetimiyle tüm bağların koparılmasını istiyor.
16.11.2020Dünya
Pakistanda Macron protesto edildi
Pakistan'da Macron protesto edildiFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam ve Hazreti Muhammed karşıtı açıklamalarını protesto eden yüzlerce kişi sokağa döküldü.
15.11.2020Dünya
Son dakika... Almanyada Fransız Charlie Hebdo dergisine karşı yapılacak protesto yasaklandı
Son dakika... Almanya'da Fransız Charlie Hebdo dergisine karşı yapılacak protesto yasaklandıAlmanya'nın Frankfurt kentinde Hazreti Muhammed'e yönelik hakaret içerikli yayınları nedeniyle Fransız Charlie Hebdo dergisini protesto amacıyla 7 Kasım Cumartesi günü yapılması planlanan gösterinin yasaklandığı belirtildi.
4.11.2020Dünya
Son dakika... O makale Fransada rahatsızlık yarattı Yayından kaldırıldı...
Son dakika... O makale Fransa'da rahatsızlık yarattı! Yayından kaldırıldı...Gelen son dakika haberine göre, dünyanın en ünlü politika dergilerinden Politico Europe'da, Fransa'daki İslam karşıtı, “köktenci sekülerizmi” eleştiren akademisyen Farhad Khosrokhavar'ın yazısı yayından kaldırıldı. Khosrokhavar yazısında çarpıcı tespitlerde bulunmuştu.
3.11.2020Dünya
Çok sert tepki: Bu bir terörist faaliyettir
Çok sert tepki: Bu bir terörist faaliyettir!Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed'e hakaret içerikli karikatürleri yayımlamasına tepki göstererek, "Bu açıkça insanların kutsalına bir saldırıdır, bunu da şiddetle kınıyoruz. Bu aynı zamanda terörün mizah halidir. Terörün mizaha dönüşmüş şeklidir. Bu bir terörist faaliyettir, insanları rahatsız eden, tahrik eden, insanları aşağılayan." dedi.
2.11.2020Siyaset
Edremit buluşması
Edremit buluşmasıBünyesinde 300’ü aşkın gazeteci, televizyoncu, yazar barındıran Uluslararası Gazeteciler ve Televizyoncular Federasyonu’nun (UGTF) ekim ayı yönetim kurulu toplantısı Edremit’te gerçekleşti.
2.11.2020Ege
‘Geri adım’ memnun etmedi
‘Geri adım’ memnun etmedi!Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, tepkiler ve boykot çağrıları sonrası adeta geri adım atması, birçok ülkede yeterli bulunmadı. Macron’un özür dilemesi isteniyor
2.11.2020Dünya
New Yorkta Macronun İslam karşıtlığı protesto edildi
New York'ta Macron'un İslam karşıtlığı protesto edildi!ABD'nin New York şehrinde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam karşıtı sözleri ve Charlie Hebdo dergisinin yayınladığı Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli karikatürler protesto edildi.
1.11.2020Dünya
Irakta Macronun İslam karşıtı açıklamaları protesto edildi
Irak'ta Macron'un İslam karşıtı açıklamaları protesto edildiIrak'ın Halepçe kentinde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam karşıtı tutumu ve Hazreti Muhammed'i hedef alan karikatürleri savunması protesto edildi.
30.10.2020Dünya
Son dakika...Londrada Macron protestoları
Son dakika...Londra'da Macron protestoları!Son dakika haberlere göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam karşıtı sözleri ve Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed'e hakaret içerikli karikatürleri Londra'da protesto edildi.
30.10.2020Dünya
Rusyadan flaş Charlie Hebdo açıklaması
Rusya'dan flaş Charlie Hebdo açıklamasıFransa'da yayınlanan Charlie Hebdo'nun Hazreti Muhammed 'e yönelik hakaret içerikli karikatürle ilgili Rusya'dan da açıklamada geldi. Kremlin sözcüsü Peskov, "Rusya'nın kısmen Müslüman bir ülke olduğunu unutmayalım. Bizim ülkemizde böyle bir yayın asla yayınlanamaz" dedi.
29.10.2020Dünya
Son  dakika...Fransa sokakları Türklerin sloganlarıyla inledi
Son dakika...Fransa sokakları Türklerin sloganlarıyla inledi!Son dakika haberlere göre, Fransız ürünlerine uygulanan boykot ve Charlie Hebdo karikatürlerine duyulan öfke patlaması dalga dalga yayılıyor, Fransa sokakları ise gece yarısı Türklerin sloganlarıyla inledi.
29.10.2020Dünya
Charlie Hebdo için hukuki süreç başladı
Charlie Hebdo için hukuki süreç başladıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, avukatı aracılığıyla Fransız dergisi Charlie Hebdo’nun yöneticileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
29.10.2020Siyaset
‘Bizim şeref meselemiz’
‘Bizim şeref meselemiz’Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup toplantısında Charlie Hebdo’ya sert tepki gösterdi. Erdoğan, “Peygamber efendimize yapılan saldırılara samimiyetle karşı durmak bizim şeref meselemizdir” dedi
29.10.2020Siyaset
İletişim Başkanı Altun, Emile Zolanın mektubu ile seslendi İtham ediyorum
İletişim Başkanı Altun, Emile Zola'nın mektubu ile seslendi! 'İtham ediyorum'İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Fransız yazar Emile Zola'nın 122 yıl önce zamanın Fransa Cumhurbaşkanı'na yazdığı, Fransa'nın 'özgürlük, eşitlik ve kardeşlik söylemindeki çifte standardı ortaya koyan 'İtham ediyorum' başlıklı mektubunun günümüze uyarlanmış versiyonunu paylaştı.
28.10.2020Siyaset
İşte Charlie Hebdonun kirli geçmişi
İşte Charlie Hebdo'nun kirli geçmişi!Fransa'da Arap ve Müslüman Dünyası Çalışmaları Enstitüsü (IREMAM) Araştırma Direktörü siyaset bilimci François Burgat, Hazreti Muhammed'e hakaret içeren karikatürler yayımlayarak ülkede kamplaşmalar ve şiddet olaylarına, birçok uluslararası krize neden olan Charlie Hebdo dergisinin kirli geçmişini ve çelişkilerini ortaya koydu.
28.10.2020 Dünya
Son dakika... Fransız Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrılarak kınandı
Son dakika... Fransız Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrılarak kınandı!Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, Charlie Hebdo dergisindeki karikatürle ilgili Dışişleri Bakanlığına çağrılarak şiddetle kınandı.
28.10.2020Dünya
Son dakika... Fransız Charlie Hebdo dergisinden Cumhurbaşkanı Erdoğana alçak saldırı
Son dakika... Fransız Charlie Hebdo dergisinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçak saldırı!Fransız Charlie Hebdo dergisi yeni bir skandala daha imza attı. Daha önce Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürle alçakça saldıran dergi, şimdi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef aldı. Derginin kapağında yer alan hakaret içerikli görsel, Türkiye'nin sert tepkisine neden oldu. İletişim Başkanlığı'ndan skandal üzerine açıklama yapıldı. Açıklamada, 'Söz konusu karikatür karşısında gereken hukuki ve diplomatik adımların atılacağından Milletimizin şüphesi olmasın. Bu seviyesiz, kötü niyetli ve hakaretamiz adımlar karşısında mücadelemiz, aklıselim ancak kararlı bir şekilde sonuna kadar devam edecektir' denildi.
28.10.2020Dünya
Son dakika... Bakan Akardan Charlie Hebdo tepkisi: Terörün mizah hali
Son dakika... Bakan Akar'dan Charlie Hebdo tepkisi: Terörün mizah haliGelen son dakika haberine göre; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Charlie Hebdo'daki yayına ilişkin, "Yapılan bir ifade özgürlüğü değil fikir fakirliğidir. Açıkça bir saldırıdır. Terörün mizah halidir." ifadelerini kullandı.
28.10.2020Siyaset
Son dakika Dışişleri Bakanlığından sert tepki: Utanç vesikası
Son dakika! Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki: Utanç vesikası!Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'ın Azerbaycan'da sivilleri hedef alan saldırılarını sert bir dille lanetledi.
28.10.2020Siyaset
Diyanet İşleri Başkanlığından Charlie Hebdo dergisine tepki
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Charlie Hebdo dergisine tepkiDiyanet İşleri Başkanlığı, Fransız dergisi Charlie Hebdo'nun yayımladığı karikatürlere ilişkin, "Bu yayın ve yapılanlar; dünyadaki iki milyara yakın Müslüman'a yönelik tarifi imkansız bir saygısızlıktır. Kutsala ve vicdana karşı işlenmiş bir insanlık suçudur. İnsani değerleri hiçe sayan korkunç bir ahlaksızlıktır." mesajı verdi.
28.10.2020Gündem
BBP Genel Başkanı Destici, Cumhurbaşkanı Erdoğanı arayarak destek verdi
BBP Genel Başkanı Destici, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak destek verdiBüyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak Fransız dergisi Charlie Hebdo'nun hakaret içerikli yayınına tepkisini dile getirdi ve destek mesajını iletti.
28.10.2020Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan Hatay'daki terör saldırısı hakkında, "Bir felaketin önüne geçildi" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı, "Ben neyim ki, sevgili peygamberime, sevgililer sevgilisine bu denli hakaret eden namussuzlarla ilgili benim bir şey söylememe de gerek yok" sözleriyle Charlie Hebdo'nu yayınladığı karikatüre tepki gösterdi.
28.10.2020Haberler
Bakan Gül: Türk makamları, gerekli girişimleri başlattı
Bakan Gül: Türk makamları, gerekli girişimleri başlattıAdalet Bakanı Abdulhamit Gül, 'Hem ülkemize hem değerlerimize yönelik saldırılara karşı Türk Ceza Kanunu'nda müeyyideler var. Konuyla ilgili Türk makamları da gerekli girişimleri başlatmıştır' dedi.
28.10.2020Siyaset
Son dakika... Çavuşoğlu: Büyükelçimizin çağrılmasına gerek yok
Son dakika... Çavuşoğlu: Büyükelçimizin çağrılmasına gerek yokDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız dergisinde yayınlanan ahlaksız karikatür için " "Büyükelçimizin çağrılmasına gerek yok. Zaten telefonla sürekli istişare halindeyiz. Şu anda geri çağrılacak bir durum yok. Bunun hem hukuki hem de diplomatik sürecini takip edeceğiz" dedi.
28.10.2020Dünya
Son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdi de şahsımı hedef alıyorlar deyip açıkladı: Ahlaksız namussuzlar
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'şimdi de şahsımı hedef alıyorlar' deyip açıkladı: Ahlaksız namussuzlarGelen bir son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan Hatay'daki terör saldırısı hakkında, "Bir felaketin önüne geçildi" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı, "Ben neyim ki, sevgili peygamberime, sevgililer sevgilisine bu denli hakaret eden namussuzlarla ilgili benim bir şey söylememe de gerek yok" sözleriyle Charlie Hebdo'nu yayınladığı karikatüre tepki gösterdi. Grup toplantısı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, '(Fransa) Seyahat uyarısı varsa biz de gereğini yaparız' dedi.
28.10.2020Siyaset
Son dakika... İletişim Başkanlığından Charlie Hebdo tepkisi
Son dakika... İletişim Başkanlığı'ndan Charlie Hebdo tepkisiFransız Charlie Hebdo dergisinin skandal karikatürü sonrası İletişim Başkanlığı'ndan açıklama yapıldı.
28.10.2020Siyaset
Son dakika Savcılıktan Charlie Hebdo dergisi soruşturması
Son dakika! Savcılıktan Charlie Hebdo dergisi soruşturmasıAnkara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içerikli yayını nedeniyle Fransız Charlie Hebdo dergisi hakkında resen soruşturma başlattı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine yönelik hakaret içerikli karikatür yayınlayan Fransız Charlie Hebdo dergisi Genel Yayın Yönetmedi Laurent Sourisseau, Yazı İşleri Müdürü Gerard Bıard ve karikatürist Alice Petit hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
28.10.2020Gündem
Sözcü Kalın: Peygamber Efendimize dil uzatanlar iki dünyada da hüsrandadır
Sözcü Kalın: Peygamber Efendimize dil uzatanlar iki dünyada da hüsrandadırCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Peygamber Efendimiz güzel ahlakın, erdemin ve merhametin timsalidir. O'na dil uzatanlar iki dünyada da hüsrandadır" dedi.
28.10.2020Siyaset
Bakan Çavuşoğlundan Fransız dergisine sert tepki
Bakan Çavuşoğlu'ndan Fransız dergisine sert tepkiGelen son dakika haberine göre; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız dergi Charlie Hebdo'nun skandal paylaşımına sert tepki gösterdi.
28.10.2020Siyaset
AK Parti Sözcüsü Çelik: Charlie Hebdo nefret üretim merkezi haline gelmiştir
AK Parti Sözcüsü Çelik: 'Charlie Hebdo nefret üretim merkezi haline gelmiştir'AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Fransız dergi Charlie Hebdo'nun yayın anlayışının fikir özgürlüğü değil inanç düşmanlığı olduğunu belirterek, "Bu zihniyet tiksinti verici bir noktaya ulaşmıştır." ifadelerini kullandı.
28.10.2020Siyaset
Son dakika... Bakan Albayraktan Charlie Hebdo’nun skandal paylaşımına tepki
Son dakika... Bakan Albayrak'tan Charlie Hebdo’nun skandal paylaşımına tepkiGelen son dakika haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Charlie Hebdo’nun skandal paylaşımına sosyal medya hesabından çok sert tepki gösterdi.
28.10.2020Siyaset
Alçak karikatüre sert tepki: Hastalıklı zihniyet
Alçak karikatüre sert tepki: Hastalıklı zihniyetFransız karikatür dergisi Charlie Hebdo’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan ahlaksız kapağına siyasilerden ve sosyal medyadan tepki yağdı.
28.10.2020Siyaset
Adalet Bakanı Gülden Charlie Hebdo dergisine kınama: Utanç sayfalarınıza her gün bir yenisini ekliyorsunuz
Adalet Bakanı Gül'den Charlie Hebdo dergisine kınama: Utanç sayfalarınıza her gün bir yenisini ekliyorsunuzAdalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Geçmişten bugüne biriktirdiğiniz hukuksuz, ahlaksız utanç sayfalarınıza her gün bir yenisini ekliyorsunuz." ifadelerini kullandı.
28.10.2020Siyaset
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Fransız paçavrasının ahlaksız yayınını lanetliyorum
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Fransız paçavrasının ahlaksız yayınını lanetliyorumCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "İflah olmaz Fransız paçavrasının Cumhurbaşkanımızla ilgili ahlaksız yayınını lanetliyorum." ifadelerini kullandı.
28.10.2020Siyaset
Fransadaki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesinden Charlie Hebdoya kınama
Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi'nden Charlie Hebdo'ya kınamaFransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF) Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo'nun kapak resmini kınadı.
28.10.2020Dünya
Fahrettin Altundan Charlie Hebdo dergisine sert tepki
Fahrettin Altun'dan Charlie Hebdo dergisine sert tepkiCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Bu sözde karikatürler tiksindirici olduğu kadar, insani ahlaktan da yoksundur. Bu açıkça, Fransız liderin ülkesi için istediği yabancı düşmanı, İslamofobik ve hoşgörüsüz bir kültürel çevrenin ürünüdür." ifadelerini kullandı.
27.10.2020Gündem
Charlie Hebdonun çirkin karikatürüne sert tepki: Ahlaksızlıklarını ortaya koyuyorlar
Charlie Hebdo'nun çirkin karikatürüne sert tepki: Ahlaksızlıklarını ortaya koyuyorlarCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Hiçbir inanç, kutsal ve değere karşı saygısı olmayan Fransız dergisinin Cumhurbaşkanımızla ilgili yayınını şiddetle kınıyoruz." ifadesini kullandı.
27.10.2020Siyaset
Fransız milletvekili, siyasal İslama karşı Yahudi-Hıristiyan medeniyetini savundu
Fransız milletvekili, "siyasal İslam'a" karşı Yahudi-Hıristiyan medeniyetini savunduFransa'da merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisiden (LR) milletvekili Anne-Laure Blin, ülkede "siyasal İslam'a" karşı savaş açılması ve Yahudi-Hristiyan medeniyetinin savunulması gerektiğini söyledi.
27.10.2020Dünya
Fransa: Türkiyenin iç işlerimize karışmaması gerekiyor
Fransa: Türkiye'nin iç işlerimize karışmaması gerekiyorFransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, "Türkiye büyük bir ülke ama Fransa'nın iç işlerine karışmaması gerekiyor." dedi.
27.10.2020Dünya
Fransanın İslam ülkeleriyle dış ticareti 100 milyar doları aşıyor
Fransa'nın İslam ülkeleriyle dış ticareti 100 milyar doları aşıyorSon dönemde İslam karşıtı tutumu ile öne çıkan Fransa'nın Müslüman coğrafyasındaki dış ticaret hacminin 100 milyar doları aşması dikkati çekiyor.
27.10.2020Uzmanpara
Fransız markaları satın almayın
Fransız markaları satın almayınCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, batıda İslam’a yönelik topyekün bir saldırı olduğunu belirtirken, Fransız mallarına boykot çağrısı yaptı.
27.10.2020Siyaset
Fransanın İslam karşıtı tutumuna Arap ülkelerinin tepkisi sürüyor
Fransa'nın İslam karşıtı tutumuna Arap ülkelerinin tepkisi sürüyorFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ifadeleri ve bazı Fransız yetkililerin İslam karşıtı uygulamalarına Arap ülkelerinden tepkiler gelmeye devam ediyor.
26.10.2020Dünya
Fransız Bakan: Türk ürünlerine yönelik boykot gündemimizde yok
Fransız Bakan: Türk ürünlerine yönelik boykot gündemimizde yokFransa'nın Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Frank Riester, Türk ürünlerine yönelik boykotun gündemlerinde olmadığını bildirdi.
26.10.2020Dünya
Son dakika: Pakistan, Fransa büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı
Son dakika: Pakistan, Fransa büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı!Pakistan'ın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam’a karşı "sorumsuzca" açıklamaları ve "küfür" içerikli karikatürler nedeniyle Paris yönetimine protesto notası verdiği bildirildi.
26.10.2020Dünya

Yazar Sonuçları

Didem Özel TümerMilliyet Yazarı
Almanya, Fransa, Hollanda ilk beşteGeçen hafta üç ülkede, ardı ardına, bir şekilde Türkiye’yi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ama aynı zamanda Müslümanlığı ve İslam’ı da hedef alan bir dizi olay gerçekleşti...
2.11.2020Siyaset
Özay ŞendirMilliyet Yazarı
‘İtham ediyorum’Hani cesedi Bodrum’da bir kumsala vuran Aylan bebek vardı, hatırladınız mı?Fransızların mizah dergisi Charlie Hebdo bir karikatürünü çizdi Aylan’ın...
30.10.2020Gündem

Benzer Haber Etiketleri

fransacharlie hebdoEmmanuel MacronprotestoMacron

Charlie Hebdo ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.