Kuraklık

Kuraklık

Son dakika kuraklık haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan kuraklık gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan kuraklık haber sayfamızda...

Kuraklık

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.119 kuraklik haberi bulunmuştur.
Yeni binalar ‘yağmur suyu’ toplayacak
Yeni binalar ‘yağmur suyu’ toplayacakÇevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, çatıda toplanan yağmur suyunun bahçe zemini altında bir depoda toplanmasını sağlamak amacıyla yeni binalara, “yağmur suyu toplama sistemi” kurulması zorunluluğu getirildi
24.01.2021Ekonomi
Altınordu’dan alkışlanacak proje
Altınordu’dan alkışlanacak projeTFF 1. Lig’in İzmir temsilcisi Altınordu, ülkemizde ve dünyada yağışların azalması nedeniyle insanlığı tehdit eden kuraklığa farkındalık oluşturmak adına değerli bir projeye imza attı. Yetiştirdiği futbolcularla gündeme gelen kırmızı lacivertli kulüp, Torbalı’daki Metin Oktay Yerleşkesi’nde su arıtma sistemi kurdu, önemli oranda tasarruf sağladı
23.01.2021Ege
Son dakika... Peş peşe iki büyük tören Hedefi işaret etti: 2023
Son dakika... Peş peşe iki büyük tören! Hedefi işaret etti: 2023!Gelen bir son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır-Silvan Barajı Gövde Dolgu Çalışması Tamamlanması Merasimi ile Ergani Barajı, Başlar Barajı ve Ergani İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Töreni'nde konuştu. Milli Fırkateyn İstanbul'un denizle buluştuğu törenin ardından canlı bağlantı ile Silvan'a bağlanan Erdoğan konuşmasında, "Silvan Barajı'nı önümüzdeki yılın sonuna kadar tamamlamayı ve su tutmaya başlamayı planlıyoruz." dedi. 2023'te Milli Fırkateyn İstanbul'un envantere ekleneceğini aktaran Erdoğan, "2023'e kadar 150 yer altı barajını tamamlamayı hedefliyoruz." mesajını verdi
23.01.2021Siyaset
Artık zorunlu Yeni yapılan binalarda olacak...
Artık zorunlu! Yeni yapılan binalarda olacak...Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, çatıda toplanan yağmur suyunun bahçe zemini altında bir depoda toplanmasını sağlamak amacıyla yeni binalara "yağmur suyu toplama sistemi" kurulması zorunluluğu getirildi.
23.01.2021Ekonomi
Herkesin gözü orada İstanbul barajlarında su...
Herkesin gözü orada! İstanbul barajlarında su...İstanbul'un barajlarında doluluk oranlarında artış devam ediyor. İSKİ verilerine göre, barajlardaki doluluk oranı yüzde 31.89'a ulaştı. Barajların doluluk oranlarındaki artış 14 gün içindeki yüzde 12.73 oldu. Daha önce adeta kuruma noktasına gelen Sazlıdere Barajı su havzası tekrar suyla dolmaya başladı.
23.01.2021Gündem
Son dakika uyarısı | 10 şehirde küresel yüksek risk
Son dakika uyarısı | 10 şehirde küresel yüksek riskGelen bir son dakika haberine göre; Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve NASA'nın son günlerde geçtiği kuraklık uyarılarına bir yenisi eklendi. WWF-Türkiye'nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Su Riski Filtresi çalışmasına göre; Türkiye'de aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi şehirlerin olduğu toplam 10 kentin küresel ölçekte yüksek su riski taşıdığı açıklandı. İşte detaylar
23.01.2021Gündem
Fiyatı tepki çekmişti Ayçiçek yağı...
Fiyatı tepki çekmişti! Ayçiçek yağı...Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, Trakya'daki yağışların bu yılki rekolteyi olumlu etkileyeceğini, üretim artışıyla ayçiçeği yağı fiyatlarında da düşüş beklediklerini bildirdi.
22.01.2021Ekonomi
Yumurtada fiyatlar arttı
Yumurtada fiyatlar arttıKoronavirüs salgınının etkileriyle yumurtada üretimin düşmesi, buna karşılık iç talebin artması fiyatlarda artışa yol açtı. Hatay’da bölgenin en büyük tavuk ve yumurta üretim tesisi işletmecisi Necmettin Çalışkan, koronavirüsle birlikte yumurta ihracatının da düştüğünü söyledi.
22.01.2021Ekonomi
Yer altı barajları ülke için fırsat
Yer altı barajları ülke için fırsatMilliyet’e konuşan Prof. Dr. Apaydın buharlaşma ile yer üstü sularında yaşanan kaybı yavaşlatacak yer altı barajlarının, orta ölçekli su problemleri ve iki dönemi bulan kuraklığa karşı işlevsel olacağını söyledi...
22.01.2021Gündem
Bakanlıktan su uyarısı
Bakanlıktan su uyarısıTürkiye’de kuraklık sorunu alarm verirken, Sağlık Bakanlığı, su kesintilerinde dikkat edilmesi gereken kuralları açıkladı.
22.01.2021Gündem
Beyşehir Gölü buz tuttu
Beyşehir Gölü buz tuttuKonya'da hava sıcaklığının eksi 10 derecenin altına düşmesiyle Beyşehir Gölü'nün kıyı bölümü dondu. Balıkçılar buz tabakası nedeniyle göle açılmakta güçlük çekerken, çevredekiler kuşlara aç kalmamaları ekmek attı.
21.01.2021Tatil
Üreticilere faizsiz yem kredisi
Üreticilere "faizsiz yem kredisi"Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi), üreticilerin kısa vadeli yem ihtiyaçlarının faizsiz olarak karşılanması amacıyla yeni bir kampanya başlattı.
21.01.2021Ekonomi
Kar yağışıyla su seviyesi yükseldi
Kar yağışıyla su seviyesi yükseldiBolu'da, içme suyu ihtiyacının karşılandığı Gölköy Barajı'nda yüzde 18'e düşen su seviyesi, son günlerdeki kar yağışlarıyla birlikte yüzde 21'e yükseldi.
21.01.2021Tatil
Nasrettin Hoca Fıkraları - Hem Komik, Hem Düşündürücü Birbirinden Güzel Kısa Nasrettin Hoca Sözleri
Nasrettin Hoca Fıkraları - Hem Komik, Hem Düşündürücü Birbirinden Güzel Kısa Nasrettin Hoca SözleriNasreddin Hoca Fıkraları ile bilinen eğlenceli ve neşeli bir kişiliktir. Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hala birbirinden komik ve aynı zamanda bizleri düşündüren masalları ile bizleri güldürmeye devam etmektedir. Herkes onun fıkraları ve hikayeleri arasından en az bir tanesini olsa dahi mutlaka duymuştur. Biz bir tane ile yetinmedik, Nasrettin Hoca Fıkraları sayfamızda birçok fıkraya yer verdik. 5 tane, 10 tane, 15 tane değil... Tamı tamına, kısa kısa 32 tane fıkra! Birbirinden komik fıkralar ile gülmeye hazırsanız; işte fıkra denildiğinde ilk akla gelen Nasrettin Hoca'nın birbirinden güzel fıkraları...
20.01.2021Eğlence
Yağışlar sonrası Gölbaşı Barajının önceki ve şimdiki hali
Yağışlar sonrası Gölbaşı Barajı'nın önceki ve şimdiki hali!Geçtiğimiz ay yüzde 90 çekilen Gölbaşı Barajı'nda yüzleri güldüren gelişme yaşandı. Yağışların artmasıyla birlikte barajdaki doluluk oranı yüzde 50'ye çıktı. Toprak üzerinde duran sandalların da su üzerine çıktığı görüldü.
20.01.2021Yaşam
Yağışlar sonrası Gölbaşı Barajının önceki ve şimdiki hali
Yağışlar sonrası Gölbaşı Barajı'nın önceki ve şimdiki hali!Geçtiğimiz ay yüzde 90 çekilen Gölbaşı Barajı'nda yüzleri güldüren gelişme yaşandı. Yağışların artmasıyla birlikte barajdaki doluluk oranı yüzde 50'ye çıktı. Toprak üzerinde duran sandalların da su üzerine çıktığı görüldü.
20.01.2021Gündem
Yağışlar sonrası Gölbaşı Barajının önceki ve şimdiki hali
Yağışlar sonrası Gölbaşı Barajı'nın önceki ve şimdiki hali!Bursa Ovası'ndaki tarım arazilerinin büyük kısmını sulayan ancak kuraklık nedeniyle geçtiğimiz ay su seviyesi yüzde 90 çekilen Gölbaşı Barajı'nın doluluk oranı son yağışlarla birlikte yüzde 50 oldu. Çatlamış toprak üzerinde duran sandallar da su üzerine çıktı.
20.01.2021Gündem
Vatandaş hücum etti Telefonlar susmuyor...
Vatandaş hücum etti! Telefonlar susmuyor...Önümüzdeki dönemde kuraklık yaşanacağı endişesi vatandaşı su deposuna hücum ettirdi. Telefonları susmayan depo üreticileri stoklarını eritti. Vardiyayı artıran üreticiler, personelini artırdı. Artan talep sonrası ek üretim planlanıyor.
20.01.2021Ekonomi
Türkiye için kuraklık uyarısı
Türkiye için kuraklık uyarısıNASA’nın yayımladığı haritalarda, Türkiye’nin yüzde 80’inden fazla kısmında şiddetli bir şekilde kuraklık yaşandığına dikkat çekildi. Temmuz 2020 tarihinden bu yana hemen hemen Türkiye’deki tüm illerin neredeyse her ay ortalamanın altında yağış aldığı belirtildi
20.01.2021Gündem
Susuzluk korkusu bitiyor
Susuzluk korkusu bitiyorYeni yıla kuraklık tehlikesiyle giren İzmir’de, son haftalardaki yağmur ve kar yağışı yüzleri güldürdü. Barajlardaki doluluk seviyeleri yüzde 40’ı aştı. Yeraltı sularını koruyacak projenin ilki ise Tire’de hayata geçti
19.01.2021Ege
NASA’dan kritik paylaşım: Türkiye için kuraklık uyarısı
NASA’dan kritik paylaşım: Türkiye için kuraklık uyarısıNASA Dünya Gözlemevi sitesi, Türkiye'nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınladı. Haritada, Türkiye'deki yer altı sularının ortalama seviyenin altında olduğu belirtildi.
19.01.2021Teknoloji
Zeytinyağı ihracatı arttı
Zeytinyağı ihracatı arttıTürkiye'nin zeytinyağı ihracatı yüzde 20 artışla 27,8 milyon dolara ulaştı.
19.01.2021Ekonomi
Pakdemirli, Manisada gıda sektörü temsilcilerine hitap etti
Pakdemirli, Manisa'da gıda sektörü temsilcilerine hitap ettiTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle gıda fiyatlarında yaşanan artışın ilkbaharla düşeceğine inandığını söyledi.
18.01.2021Ekonomi
Kar yağışı İstanbul’a 10 günlük su kazandırdı
Kar yağışı İstanbul’a 10 günlük su kazandırdıKar yaşından önce kuraklık tehlikesi geçiren İstanbul için sevindiren haber geldi. 3 gündür etkili olan özellikle bu sabah kuvvetini artıran yağışlar, kente 10 günlük su kazandırdı. Barajların doluluk oranları yüzde 30 seviyelerine kadar çıktı.
18.01.2021Haberler
Güneş enerjisi kapasitesi yüzde 100ün üzerinde artacak
Güneş enerjisi kapasitesi yüzde 100'ün üzerinde artacakTürkiye'de bu yıl güneş enerjisinde 1500 megavat ilave kurulu gücün devreye gireceği ve böylece güneş enerjisi alanındaki kapasitenin 2020'ye göre yüzde 100'ün üzerinde artacağı öngörülüyor.
18.01.2021Ekonomi
Son dakika Kar yağışı İstanbul’a 10 günlük su kazandırdı
Son dakika! Kar yağışı İstanbul’a 10 günlük su kazandırdıBir son dakika haberine göre; kar yaşından önce kuraklık tehlikesi geçiren İstanbul için sevindiren haber geldi. 3 gündür etkili olan özellikle bu sabah kuvvetini artıran yağışlar, kente 10 günlük su kazandırdı. Barajların doluluk oranları yüzde 30 seviyelerine kadar çıktı.
18.01.2021Gündem
Tarsusta sular çekildi, kaya mezarları ortaya çıktı
Tarsus'ta sular çekildi, kaya mezarları ortaya çıktıMersin’in Bizans İmparatoru 1’inci Justinyen döneminde Berdan Irmağı altında kalan Tarsus Şelalesi'ndeki Roma kaya mezarları, kuraklık sonucu suyun çekilmesiyle yeniden ortaya çıktı.
17.01.2021Haberler
Tarsusta sular çekildi, kaya mezarları ortaya çıktı
Tarsus'ta sular çekildi, kaya mezarları ortaya çıktıMersin’in Bizans İmparatoru 1’inci Justinyen döneminde Berdan Irmağı altında kalan Tarsus Şelalesi'ndeki Roma kaya mezarları, kuraklık sonucu suyun çekilmesiyle yeniden ortaya çıktı.
17.01.2021Gündem
Alparslan-1 ve 2 barajlarındaki su yüksek seviyelerde seyrediyor
Alparslan-1 ve 2 barajlarındaki su yüksek seviyelerde seyrediyorTürkiye genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle birçok baraj susuzluk alarmı verirken, Muş’taki Alparslan-1 ve 2 barajları yüzde 88 ve 65 seviyelerinde seyrediyor.
17.01.2021Gündem
Fıstık fiyatları yüzde 200 artabilir
Fıstık fiyatları yüzde 200 artabilirGüneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, 'yeşil altın' olarak bilinen Antep fıstığı ağaçları, kuraklık nedeniyle mevsimi olmamasına karşın, 'karagöz' adı verilen çiçek açmaya başladı. Araban Ziraat Odası Başkanı Hasan Altun, kuraklık nedeniyle fıstık ağaçlarının erken uyanmaya başladığını, bu durumun rekolteyi etkileyip fıstık fiyatlarının yüzde 200 artması anlamına geleceğini söyledi.
16.01.2021Ekonomi
Aydının yüksek kesimlerine kar yağdı
Aydın'ın yüksek kesimlerine kar yağdıAydın'da yılın ilk karı yüksek kesimlere yağdı. Aydın Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yüksek kesimlerdeki kırsal mahallere ulaşımın aksamaması için tuzlama ve kar küreme çalışmalarına başladı.
15.01.2021Gündem
Satışlar patladı Kuraklık nedeniyle...
Satışlar patladı! Kuraklık nedeniyle...Gaziantep'te, mevsimsel yağışlar istenilen düzeyde olmayınca, suyu daha fazla muhafaza ettiği için tercih edilen solucan gübresinin satışları da arttı. Ziraat Mühendisi Selçuk Zoroğlu, solucan gübresi satışlarının geçen yıllara göre yüzde 60 arttığını söyledi.
15.01.2021Ekonomi
Kuraklık sofraya uğramadan tedbir şart
Kuraklık sofraya uğramadan tedbir şartHafta boyunca İstanbul’da süren yağışlar, kuraklık endişesine karşı umutları yeşertti. Tarım havzalarında da dün itibarıyla yağışlı dönem başladı. Pek çok bölgede kar da bekleniyor. Su için stratejik adımlar hızlanırken, asıl mücadele ve önlem tarlada olacak
15.01.2021Ekonomi
İklim krizine karşı AKILLI TARIM
İklim krizine karşı AKILLI TARIMEgeli ihracatçılar, 11-17 Ocak Tarım Haftası’nda iklim krizine dikkat çekti.
15.01.2021Ege
Korkutan rapor Acımasız bir hızda
Korkutan rapor! 'Acımasız bir hızda'Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), 2020'nin en sıcak üç yıldan biri olarak kayıtlara geçtiğini bildirdi.
14.01.2021Dünya
Marmarabirlik yarın ortaklarına 69 milyon lira ödeme yapacak
Marmarabirlik yarın ortaklarına 69 milyon lira ödeme yapacakMarmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik), ortaklarının teslim ettiği ürün bedellerinin kalan yüzde 50'sinin karşılığı olan 69 milyon lirayı yarın ödeyecek.
14.01.2021Ekonomi
Bu aparatlar yarı yarıya tasarruf sağlıyor
Bu aparatlar yarı yarıya tasarruf sağlıyorSon dönemlerde etkisini arttıran kuraklıkla beraber su kaynakları önemli ölçüde azalırken, suyu verimli kullanma yollarının arandığı günlerde musluğa takılan aparatlar büyük fayda sağlıyor.
14.01.2021Haberler
2020 ihracat hedefimize ulaşmamızda tarım sektörümüz kilit rol oynadı
'2020 ihracat hedefimize ulaşmamızda tarım sektörümüz kilit rol oynadı'Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 2020 ihracat hedeflerine ulaşılmasında tarım sektörünün kilit rol oynadığını belirterek, sektör ihracatının 2020'de yüzde 4,3 artarak 24,4 milyar dolara ulaştığını bildirdi.
14.01.2021Ekonomi
Son dakika: Türkiyedeki kuraklık dünya basınında
Son dakika: Türkiye'deki kuraklık dünya basınında!Türkiye genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve bu nedenle İstanbul’daki barajlarda doluluk oranının son 10 yılın en düşük seviyesine düşmesi, dünya medyasının da dikkatini çekti. Dünyanın önde gelen gazeteleri "İstanbul 45 günde susuz kalabilir" manşetini kullandı.
14.01.2021Dünya
Gören inanamadı Binlerce balık, köprü altında...
Gören inanamadı! Binlerce balık, köprü altında...Çorum'un Osmancık ilçesinde kuraklık nedeniyle debisi düşen Kızılırmak'ta, Koyunbaba Köprüsü altında oluşan gölette binlerce sazan ve kefal balığının toplandığı anlar ilginç görüntüler oluşturdu.
14.01.2021Haberler
Gören inanamadı Binlerce balık, köprü altında...
Gören inanamadı! Binlerce balık, köprü altında...Çorum’da kuraklık nedeniyle debisi düşen Kızılırmak'ta tarihi köprü altında görülen binlerce sazan ve kefal balığı ilginç görüntü oluşturdu.
14.01.2021Gündem
‘2021’de hedef daha büyük’
‘2021’de hedef daha büyük’Egeli ihracatçılar, 2020 yılında 5 milyar 98 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandırdı. 2020’de Türkiye’nin 24 milyar 369 milyon dolarlık tarım ürünleri ihracatının yüzde 21’ini Egeliler yaptı.
13.01.2021Ege
Bir destek de Ege’den
Bir destek de Ege’denCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kuraklıkla mücadele çağrısına Ege Üniversitesi’nden de destek geldi...
13.01.2021Ege
Son dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan Telegramdan ilk mesajını paylaştı
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Telegram'dan ilk mesajını paylaştıGelen bir son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Telegram hesabından su tasarrufuna ilişkin bir mesaj paylaştı.
13.01.2021Siyaset
Ayçiçek yağı fiyatlarındaki artışın sebebi sektör değil
'Ayçiçek yağı fiyatlarındaki artışın sebebi sektör değil'Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ayçiçek yağındaki fiyat artışının sektörden kaynaklanmadığını belirterek "Yağı, Rusya ve Ukrayna'dan ithal etmek zorundayız. Onların istediği de ton başına 1325 dolar." dedi.
13.01.2021Ekonomi
Erzurumda köylülerden kar duası
Erzurum'da köylülerden 'kar' duasıKar yağışı Erzurum'da da gecikti. Son 30 yılın en sıcak kış mevsiminin yaşandığı Erzurum'da köylüler, kar duasına çıktı.
13.01.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Verda ÖzerMilliyet Yazarı
Su kıtlığına 1 kalaBiliyor musunuz ki bu yıl ve önümüzdeki 10 yıl dünyamızı bekleyen en büyük 4 risk: Bulaşıcı hastalıklar, iklim krizi, biyolojik çeşitlilik kaybı ve su krizi...
23.01.2021Dünya
Filiz DağMilliyet Yazarı
Z Kuşağı Küresel Isınma ve Su Kullanımının Farkında: 1 Damla Hareketi!Z kuşağı ile havadan sudan konuştuk… Gerçekten! Hem de sayısal ve bilimsel verilerle, içtiğimiz su, soluduğumuz hava tüm dünyada nereye gidiyor, “Küresel Isınma, İklim Değişikliği, Kuraklık…” yakınsa eğer peki ya geleceğimiz nasıl olacak tek tek konuştuk...
18.01.2021
Asu MaroMilliyet Yazarı
İnsan neler yapabilir?Dışımızın da içimizin de karardığı, bütün bu karanlığı yağmur-kar, kuraklık tehdidine bir derman olması umuduyla desteklediğimiz günlerimizin bir numaralı destekçileri sinema, müzik, tiyatro, edebiyat, resim...
14.01.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

kuraklıkistanbulsubursayağış

Kuraklık ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.