müze

müze

Son dakika müze haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan müze gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan müze haber sayfamızda...

müze haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 10.424 muze haberi bulunmuştur.

Prag Gezilecek Yerler (2020) - Prag Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Prag Gezilecek Yerler (2020) - Prag Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiAvrupa'nın en güzel şehirlerinden biri olan Prag eşsiz güzelliği ile gelenleri büyülüyor. Prag Avrupa'nın başkent olan şehirleri arasındadır Çekya'nın başkenti Prag şehrine yapacağınız ziyaret ile kendinizi benzersiz bir tatilin içinde bulacaksınız. Tatil sezonunun açılması ile birlikte Prag şehrine gelmek isteyen kişiler şehir hakkında araştırma yapmaktadırlar. Peki, Prag gezilecek yerler nerelerdir? Prag mutlaka gezilmesi gereken yerlerin listesi nedir? İşte Prag gezi rehberiniz.Prag şehri gezilip görülmesi gereken bir şehirdir. Şehir Avrupa kıtasında yer almaktadır. Avrupa birliği ülkelerinden biri olan Çekya'nın başkentidir. Prag hem tarihi ile hem de doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatmaktadır. Şehirde gezerken kendinizi şehre kaptırmamak mümkün değildir. Prag şehrinin yaklaşık olarak 1.5 milyon nüfusu bulunur. Çekya'nın en büyük şehri ve aynı zamanda da başkentidir. Prag ülkemizden vize isteyen bir şehirdir. Avrupa birliğine bağlı bir şehir olduğundan dolayı şehri ziyaret etmek için mutlaka Schengen vizesi alma şartı aranmaktadır.Prag şehrinde pek çok müze ve tarihi yer vardır. Müze ve tarihi yerleri gezmeyi seviyorsanız şehir tam size göre bir Avrupa şehri. Ayrıca ünlü mekanlar ve ünlü semtler de Prag şehrinde yer almaktadır. Prag yeşilin bol olduğu doğal güzelliğin çok olduğu bir şehirdir. Tatil için dört mevsim de Prag şehrini tercih edebilirsiniz. Şehir otel ve konaklama bakımından ekstra imkanlara sahip bir şehirdir. İstediğiniz kalitede ve yıldızda otellerin bulunduğu Prag şehri tatil ihtiyaçlarınızı büyük ölçüde karşılayan Avrupa'da ki en ucuz tatil şehirlerinden biridir.
25.05.2020Tatil
Tekirdağ Gezilecek Yerler (2020) - Tekirdağ Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Tekirdağ Gezilecek Yerler (2020) - Tekirdağ Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiTekirdağ, Marmara Bölgesinde yer alan ve Türkiye’nin en kalabalık yirmi ikinci şehri olarak bilinmektedir. Küçük bir şehir olmasına karşılık gezilecek ve görülecek pek çok tarihi yerler bulunmaktadır. Huzur veren yemyeşil ormanları ve sakin deniziyle yaz aylarında ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Şehirde tarih kokan mekânlar Tekirdağ mutfağının eşsiz lezzetleri ile birleşmektedir. Doğal güzellikleri ile insanları büyüleyen Tekirdağ, çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle Tekirdağ’da gezilip görülmesi gereken yerleri sizler için derledik.Ortaçağ’da “Rodosto” olarak isimlendirilen şehir, Osmanlıların işgali sonrasında Rodosçuk ismini almıştır. Ardından Tekfurdağı denilen şehir Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından Tekirdağ olarak belirlenmiştir. En eski insanların yerleşim yeri Karansıllı Köyü olarak bilinmektedir. Yatak, Kuştepe ve Malkara yakınında bulunan Balıtepe adlı yerde rastlanmıştır. Birden fazla buluntu yerinin yer alması tarihi eserlerin ortaya çıkmasına fırsat vermektedir. Tekirdağ müzecilik açısından gelişmiş şehirler arasındadır. Müzeler de aletler ve günlük hayatta kullanılan eşyalarda yer almaktadır.Tekirdağ da gezi rehberi ile oluşturulan rotada her medeniyete ait izlere şahit olunmaktadır. İstanbul’dan günübirlik gezmek amaçlı Tekirdağ’a gelen yerli turistler ise zengin semtler de keyifli zaman geçirmektedir. Müze, cami, konak evi, plajı ve ünlü tatil beldeleri ile Tekirdağ görülmesi gereken yüzlerce yer bulunan bir şehirdir. Tekirdağ’da bulunan Namık Kemal Evi, ünlü şairimizin belli bir dönem yaşadığı yerdir. Evin havasını solumak ve eşyaların ünlü şairin hayatına şahit olduğunu düşünmek farklı duygular yaşatmaktadır. Gezilecek yerler arasında mutlaka Namık Kemal Evi yer almalıdır.
25.05.2020Tatil
Amasya Gezilecek Yerler (2020) - Amasya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Amasya Gezilecek Yerler (2020) - Amasya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiAmasya, Anadolu'nun en güzel şehirlerinden biridir. Özellikle tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkmakta ve seyahat tutkunlarının gezilecek yerler listesinde bulunmaktadır. Merkez ilçesinin yanı sıra 7 ilçesi de bulunan Amasya'nın gezilecek birçok yeri vardır. Nüfusun %50'si Merkez'de ikamet etmekle birlikte nüfusun kalan büyük bir kısmı Suluova ve Merzifon ilçelerinde yaşamaktadır. Son yıllarda Amasya'ya olan ilgi artmakla birlikte birçok yerli ve yabancı turist gezi amaçlı Amasya'ya gelmektedir. Peki, Amasya'da mutlaka gezilmesi gereken yerler nereleridir? İşte, tüm detaylar. Amasya'da gezilmesi gereken tarihi ve doğal güzelliklerin büyük bir kısmı Merkez ilçesinde bulunmaktadır. İl merkezinde bulunan Yeşilırmak, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Roma dönemine ait kalıntıların da bulunduğu Amasya şehri, gezi amaçlı gelen insanları büyülemektedir. Amasya'da tarihi ve doğal güzellikleri gezmek için 1-2 gün gibi bir süre yeterlidir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Amasya, Osmanlı'da şehzadeler şehri olarak görülmüştür. Müze gezmek isteyenler için Amasya Arkeoloji Müzesi ve Şehzadeler Müzesi seçenekleri bulunmaktadır. Amasya gezi rehberi ile Amasya'yı en doğru bir şekilde gezmek mümkündür. Şehrin dışında kalmak ve doğa ile iç içe bir gün geçirmek isteyenler, mutlaka Borabay Gölü'nü görmelidir. Pek çok tarihi eseri günümüze taşımış olan Amasya, şehzade Mustafa'nın da sancağa en son atandığı yerdir. Gidip görülmesi gereken şehir rotalarından biri olan Amasya, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Özellikle Osmanlı Dönemi için Amasya ayrı bir önem teşkil etmektedir. Birçok tarihçi, Amasya'yı tarihi yer olarak görmektedir.
22.05.2020Tatil
Afyon Gezilecek Yerler (2020) - Afyon Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Afyon Gezilecek Yerler (2020) - Afyon Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiAfyon ülkemizin en güzel illerinden biridir. Afyon'da hem tarihi yerleri hem de doğal güzellikleri bakımından Türkiye'de bulunan en güzel şehirlerdendir. Afyon her mevsim hem yerli hem de yabancı turistin ilgi odağı haline gelen bir şehirdir. Afyona gitmeden önce mutlaka bir gezi rehberi okumalısınız. Peki, Afyon gezilecek yerler neresidir? Afyon mutlaka gezilmesi gereken yerler listesi nedir? İşte Afyon ilimizin gezi rehberi.Afyon Türkiye'nin İç Anadolu'da yer alan bir şehridir. Zamanında Anadolu'da yaşamış olan pek çok uygarlıklar ve medeniyetler bulunmaktaydı. Afyon şehrimizde de yine aynı şekilde bu uygarlıkların ve medeniyetlerin eserlerini günümüze kadar orijinalliği ile getirmeyi başarmıştır. Afyon ilimizde sadece tarihi yerler değil, müzeler ve ünlü semtleri ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Bol bol doğa yürüyüşü yapabileceğiniz bu şehirde doğal güzelliklerin tadına sonuna kadar varacaksınız.Afyon 750 binlik nüfusu ile Türkiye'nin en önemli illerinden biridir. Mermercilik ve gıda sektöründe zirve bir şehir olan Afyon'u ziyaret ederek bu eşsiz güzellikte ki doğal yerleri gezebilirsiniz. Afyon ilimizin tarihi yaklaşık olarak M.Ö 3000'li yıllara dayanmaktadır. Dolayısıyla şehirde oldukça tarihi kalıntılar boldur. Afyon tercih edebileceğiniz ve tarih meraklıları için çok özel bir şehirdir. Öyle ki şehirde pek çok tarihi müze de yer almaktadır. Dolayısıyla şehri ziyaret ederek kültürel bir alışverişe çıkabilir yeni yeni bilgiler öğrenerek çok iyi bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Afyon iline her mevsim gidebilirsiniz. Şehrin aynı zamanda konaklama ve otel imkanları da diğer şehirlere göre bir hayli iyidir.
20.05.2020Tatil
İstanbul Gezilecek Yerler (2020) - İstanbul Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
İstanbul Gezilecek Yerler (2020) - İstanbul Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesiİstanbul, binlerce yıldır sayısız medeniyeti ağırlamıştır. İmparatorluklar, beylikler, devletler… Her devlet İstanbul’a kendine özgü mimari anlayışı ile inşa edilmiş çeşitli yapılar bırakmıştır. Hem dünya genelindeki mimari anlayışın ürünü olan mekanların ve semtlerin büyük çoğunluğuna sahip olmasıyla hem de muhteşem doğal güzellikleri ile her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. İşte, İstanbul’a ait gezilmesi gerekenler yerler.İstanbul, Avrupa ve Anadolu yakası olarak ikiye ayrılmıştır. Türkler tarafından daha çok Osmanlı İmparatorluğu tarafından yakından takip edilen İstanbul’un Anadolu Yakası Türk ırkından daha büyük izler taşımaktadır. Avrupa Yakası ise uzun yıllar boyunca Bizans İmparatorluğu kontrolündeydi. Bu sebepten ötürü iki bölgenin mimari yapısı birbirinden büyük farklılıklar göstermektedir. Fakat Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan fetih sonrasında binlerce güzelliğe sahip olan İstanbul tam anlamıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına katılmıştır. Bu sayede de İstanbul’un her türlü tarihi yerlerinden ve semtlerinden faydalanmak mümkün hale gelmiştir.İstanbul’a gidildiğinde gezilecek, görülecek oldukça fazla müze, mekan ve semt bulunmaktadır. Görülmesi gereken bu yerler arasında doğal güzellikler olduğu gibi, mimari yapılar da yer almaktadır. Dünyaca ünlü Mimar Sinan’ın eserleri, bilinen ve tanınan diğer ünlü mimarların çeşitli eserleri de dünyadan büyük izler taşıyan İstanbul’da yer almaktadır. Bu eserler ve yapılar yazmakla bitmeyecek olsa da, en bilinen ve tanınan 50 tanesini İstanbul’u gezmek ve tanımak isteyen kişiler için bir İstanbul gezi rehberi oluşturarak, yazımızda bir araya getirdik.
20.05.2020Tatil
Bodrum Gezilecek Yerler (2020) - Bodrum Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Bodrum Gezilecek Yerler (2020) - Bodrum Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiBodrum ülkemizin tatil beldelerinden biridir. Tatil beldesinin olmasının yanı sıra oldukça fazla doğal güzelliğe sahip bir ilçedir. Bodrum Muğla'nın en ünlü ilçesidir. Her yıl Dünya'nın dört bir yanından insanlar Bodrum'a tatil yapmaya gelmektedirler. Bodrum tarihi mekanlar bakımından da zengin bir şehirdir. Bodrum'a gelmeden önce mutlaka Bodrum hakkında araştırma yapılmalıdır. Peki, Bodrum gezilecek yerler nerelerdir? Bodrum mutlaka gezilmesi gereken yerler listesi nedir? İşte Bodrum'a dair tüm detayları sizler için derledik.Bodrum Muğla'nın en güzel ilçelerinden biridir. Hem ülkemizin hem de Muğla'nın en önemli turizm mekanlarındandır. Her yıl hem yerli hem de yabancı turistin akımına uğramaktadır. Bodrum nüfusu özellikle yaz mevsiminde iki katına çıkan bir nüfusa sahiptir. Bodrum'da antik çağa ait eserler yer almaktadır. Bundan dolayı ilçede her daim tarihi mekanlara rastlamak ve buralarda gezmek fotoğraf çektirmek mümkün. Tarihi mekanların yanı sıra doğa severler için de Bodrum biçilmiş kaftandır. Bodrum'da ayrıca pek çok müze yer almaktadır. Bu müzeleri gezerek Bodrum'un eşsiz semtlerinde vakit geçirebilirsiniz. Bodrum'u ziyaret ederek hem muhteşem bir tatil deneyimi yaşayabilir hem de tarihe tanıklık edebilirsiniz. Bodrum'un gezilip görülmesi gereken pek çok yeri vardır. Şehri ziyaret ederek 5 ve daha fazla yıldızlı otellerde konaklama imkanına da sahipsiniz. Bodrum sahilleri özellikle ilçenin sembolü ve simgesidir. Özellikle sahillerinde ve plajlarında kendinizi Akdeniz'in nefis sularına bırakabilir burada doyasıya yüzebilirsiniz. Bodrum Dünya'nın en iyi tatil mekanlarından biri olarak ön plana çıkmaktadır.
19.05.2020Tatil
Ankara Gezilecek Yerler (2020) - Ankara Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Ankara Gezilecek Yerler (2020) - Ankara Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiDiğer turistik şehirlere oranlar Ankara'da gezilecek yerlerin kısıtlı olduğu sanılıyor. Size bu görüşü çürütecek cinsten bir liste hazırladık. Listemizde, Ankara'da gezip görülebilecek yerlerin birçoğunu bulabilirsiniz. Başkentimizde, birçok alana rahatlıkla ulaşım sağlayabilir, gezinizin keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Eğlence yaşamı ve kültürel zenginliğiyle öne çıkan Ankara, müzeleri, tarihi yerleri ile öne çıkıyor. Sizler için hazırladığımız bu listede Ankara'da gezip görebileceğiniz yerleri inceleyebilirsiniz. İşte Ankara'da mutlaka görülmesi gereken yerler.Türkiye Cumhuriyetinin başkenti olma hüviyetine sahip olan Ankara, aynı zamanda cumhuriyetin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'ün kabristanına da ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında çok sayıda müze, tarihi yapı ile ziyaretçilerini ağırlayan şehir, önemli bir yere sahip. İnsanlar arasında genellikle denizi olmadığı için gezip görülecek yeri de olmadığı sanılan Ankara'da yeterince gezip görülebilecek yer bulunuyor.Tarihin her kesitini ayrı ayrı seyredebileceğiniz Ankara, her şeyden önce sahip olduğumuz ülkemizin, baş şehri. Dolayısıyla her birimiz için bu şehri tanımak, görmek ve keşfetmek bir vazife niteliğinde diye düşünüyoruz. Elbette gezilecek yerler açısından plajlara veya kumsallara sahip olmasa da tarih kokan bu şehrin müzelerini dolaşmak, cumhuriyet dönemi eserlerinin bulunduğu müzeleri seyretmek ayrı bir keyif veriyor.Türkiye'nin en önemli şehirlerinden birisi olan Ankara'ya seyahat planı yapıyorsanız, sizlere tavsiyemiz yazımızı sonuna kadar okumanız olacaktır. Şehrin her karışını anlatacağımız listemizi bir gezi rehberi olarak kabul edebiliriz. Mekanları açısından dikkate değer olan Ankara'nın semtlerinin de özel bir yere sahip olduğunu başlamadan önce hatırlatmakta fayda var.
13.05.2020Tatil

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler
Bölümlere göre sonuçlar