Kültür

Kültür

Son dakika kültür haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan kültür gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan kültür haber sayfamızda...

Kültür

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 81.339 kültür haberi bulunmuştur.
Ukrayna’da 350’den fazla tarihi ve kültürel mekan hasar gördü
Ukrayna’da 350’den fazla tarihi ve kültürel mekan hasar gördüUkrayna Kültür Bakanı Oleksandr Tkachenko, savaşın başından bu yana Ukrayna’daki 350’den fazla tarihi ve kültürel mekanın yıkıldığını veya hasar gördüğünü söyledi.
23.05.2022Dünya
Emine Erdoğan'dan Türk mutfağı paylaşımı
Emine Erdoğan'dan Türk mutfağı paylaşımıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türk Mutfağı Haftası kapsamında paylaşımda bulundu. Erdoğan "Duygu ve düşüncelerimize tercüman olan Türk mutfağı hepimize afiyet, şifa ve bereket olsun." ifadelerini kullandı.
23.05.2022Haberler
Emine Erdoğan'dan Türk mutfağı paylaşımı
Emine Erdoğan'dan Türk mutfağı paylaşımıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türk Mutfağı Haftası kapsamında paylaşımda bulundu. Erdoğan "Duygu ve düşüncelerimize tercüman olan Türk mutfağı hepimize afiyet, şifa ve bereket olsun" dedi.
23.05.2022Gündem
KPSS LİSANS 2022 | Kılavuz yayımlandı mı, başvurular ne zaman başlıyor?
KPSS LİSANS 2022 | Kılavuz yayımlandı mı, başvurular ne zaman başlıyor?KPSS Lisans başvuruları yarın başlıyor. Adayları heyecan sarmış durumda... Kılavuz sabırsızlıkla beklenirken "KPSS Lisans kılavuzu yayımlandı mı, başvurular ne zaman başlıyor?" soruları artıyor. İşte ayrıntılar...
23.05.2022Gündem
Hyung Ne Demek, Tükçesi Nedir? Hyung Hangi Dilde?
Hyung Ne Demek, Tükçesi Nedir? Hyung Hangi Dilde?Hyung, kendinden büyük erkeklere hitap etme sözcüğüdür. Bu kelime kullanıldığı dilde yalnızca erkekler tarafından tercih edilir. Yine başka bir detay Hyung, saygı ve sevginin de göstergesi olduğu için hitap edilen kişiye karşı abi kardeş yakınlığı varsa bu kelime kullanılır. Kendilerinden küçük erkeklere bu şekilde hitap edilemez. İşte, merak edilen detayları derledik.
23.05.2022Eğitim
Eğlenceli bir Hitit atölyesi
Eğlenceli bir Hitit atölyesiBursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Arkeoloji Kulübü, Hitit Çivi Yazısı Atölyesi ile tarih meraklılarını çağlar öncesi dönemlere yolculuğa çıkardı. Katılımcılar, kendi isimlerini 3500 yıllık Hitit çivi yazısını kullanarak kil tabletlere yazdı
23.05.2022Arkeoloji
Çanakkale Boğazı’nın son neferi: Bigalı Kalesi
Çanakkale Boğazı’nın son neferi: Bigalı KalesiRestorasyon çalışmasının ardından kapılarını ziyaretçilerine açan Bigalı Kalesi’ndeki silah tamirhanesi canlandırmasında dönemin atmosferini soluyabilir, cepheye silah yetiştiren ustaların öykülerine tanık olabilirsiniz
23.05.2022Arkeoloji
Troya için hukukî mücadele
Troya için hukukî mücadeleSchliemann’ın Troya’da bulduğu eserleri yurt dışına kaçırmasının ardından Osmanlı Devleti’nin başlattığı hukuki ve diplomatik süreç, Osmanlı’da eski eserlerin yeniden evine dönebilmesi için yürütülen ilk mücadeleydi.
23.05.2022Arkeoloji
Troia Vakfı Korfmann Kütüphanesi: Kitap deryasında Troya yolculuğu
Troia Vakfı Korfmann Kütüphanesi: Kitap deryasında Troya yolculuğuProf. Dr. Manfred Osman Korfmann tarafından kurulan Çanakkale-Tübingen Troia Vakfı’nın bünyesindeki Korfmann Kütüphanesi, Troya rotasının en önemli duraklarından biri. Kütüphane özellikle Troya ve Troas arkeolojisi konularında çok zengin bir içeriğe sahip
23.05.2022Arkeoloji
Nisan ayında yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 225 arttı
Nisan ayında yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 225 arttı2022 yılı Nisan ayında yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 225,59 artarak 2 milyon 574 bin 423 oldu.
23.05.2022Ekonomi
Afrodisias’ın nadir küveti
Afrodisias’ın nadir küvetiAydın’ın Karacasu ilçesinde 31 Mart’ta tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyonda ele geçirilen 1 ton ağırlığında ve 1 metre 80 santim uzunluğundaki 1800 yıllık mermer küvet, Afrodisias Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi...
23.05.2022Arkeoloji
Dijital Arkeoloji
Dijital ArkeolojiTuğberk Elseven x...
23.05.2022Arkeoloji
İstanbul’da tarihi eser operasyonu! 12 bin 267 obje ele geçirildi
İstanbul’da tarihi eser operasyonu! 12 bin 267 obje ele geçirildiİstanbul’a tarihi eser kaçakçılığına yönelik yürütülen operasyonlarda, bir kısmı izinsiz kaçak kazılardan elde edilen toprak altı malzemeler ve sikkelerden oluşan 12 bin 267 tarihi obje ele geçirildi. Olayla bağlantılı oldukları ileri sürülen 7 kişi “şüpheli” sıfatıyla gözaltına alındı.
23.05.2022Gündem
CRRfuaye’de yeni sergi: Bağ
CRRfuaye’de yeni sergi: BağCemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR) fuaye alanı, farklı disiplinlerde iş üreten 17 sanatçının çalışmalarından oluşan “Bağ” karma sergisine ev sahipliği yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı’nca, CRRfuaye’de 23 Mayıs-19 Haziran 2022 tarihleri arasında ziyarete açık olacak sergi, sanatçıların geçmiş, gelecek ve bugün ile kurulan ilişkinin sanatsal ifade biçimlerine odaklanıyor.
23.05.2022Kültür Sanat
Japon arkeolog keşfetti! Toprak altından 'saray' çıktı
Japon arkeolog keşfetti! Toprak altından 'saray' çıktıKırıkkale'de Japon arkeolog başkanlığında yapılan kazı çalışmalarında, milattan önce 2000'li yıllarda yapıldığı ve Anadolu'nun en eski sarayları arasında olduğu belirlenen yapı keşfedildi.
23.05.2022Haberler
Osmanlı’nın ‘soyut’ heykelleri
Osmanlı’nın ‘soyut’ heykelleriEdirne’nin çok kültürlü tarihinin sembollerinden olan 500 gömüt taşı, Cem Altınel’in hazırladığı 640 sayfalık kitapta mercek altına alındı. Altınel, “Gömüt taşı felsefesini aralamaya çalışıyoruz. Bugünkü bilgimizle bu felsefeyi tam anlamı ile sökebilmek henüz mümkün değil” diyor
23.05.2022Arkeoloji
Ege’de tarihe yelken açmak
Ege’de tarihe yelken açmakİzmir’in mavi-yeşil cenneti Seferihisar ve Teos rotasında keyifli bir yolculuğa çıkabilir, zeytin ve deniz diyarında tarihi keşfedebilirsiniz
23.05.2022Arkeoloji
Japon arkeolog keşfetti! Toprak altından 'saray' çıktı
Japon arkeolog keşfetti! Toprak altından 'saray' çıktıKırıkkale'de Japon arkeolog başkanlığında yapılan kazı çalışmalarında, milattan önce 2000'li yıllarda yapıldığı ve Anadolu'nun en eski sarayları arasında olduğu belirlenen yapı keşfedildi.
23.05.2022Gündem
Efsanevi kent çağdaş müze
Efsanevi kent çağdaş müzeAykut Ferah Milliyet Arkeoloji Proje DanışmanıDeğerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları;Antik Dönem’in gizemli ozanı Homeros’un İlyada ve Odysseia destanları ile ölümsüzleştirdiği, Hektor’un canı pahasına savunduğu, Akhilleus’un kapıları önünde vurulduğu, yıkılıp gittikten binlerce yıl sonra yeniden yeryüzüne çıkan efsanevi kent Troya...
23.05.2022Arkeoloji
Murat Evgin'den Sofya'da anlamlı konser
Murat Evgin'den Sofya'da anlamlı konserSöz yazarı ve besteci Murat Evgin, önceki gün Bulgaristan'ın başkenti Sofya’da düzenlenen, müziklerini yaptığı 'Mustafa Kemal'in Sofya Yılları 1913-1915' isimli belgeselin galasına katıldı.
23.05.2022Cadde
Yediden yetmişe opera
Yediden yetmişe operaDevlet Opera ve Balesi’nin düzenlediği Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali’nde bütün temsiller kapalı gişeydi. Seyircinin ilgisi “Gaziantep müzikallerin ve operanın doğuya açılan kapısı olabilir” dedirtti.
23.05.2022Kültür Sanat
küçük İskender’i anma sempozyumu
küçük İskender’i anma sempozyumu Can Yayınları, 3 Temmuz 2019’da aramızdan ayrılan şair küçük İskender’i doğum gününde özel bir sempozyumla anıyor. “küçük İskender Sempozyumu”, 28 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00-17.30 arasında Gonca Özmen ve Olcay Akyıldız moderatörlüğünde iki panel olarak gerçekleşecek.
23.05.2022Kültür Sanat
Aslı Erdoğan beyin kanaması geçirdi
Aslı Erdoğan beyin kanaması geçirdiYazar Aslı Erdoğan beyin kanaması geçirdi.
23.05.2022Kültür Sanat
Açıkhava’da tiyatro mevsimi
Açıkhava’da tiyatro mevsimiİBB Şehir Tiyatroları’nın, her yaştan seyircisini Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde buluşturacağı Açıkhava Yaz Oyunları başlıyor.
23.05.2022Kültür Sanat
Leonardo Da Vinci Ada Modern’de...
Leonardo Da Vinci Ada Modern’de...Ada Modern Sanat Galerisi, Leonardo da Vinci’nin ölümünün 500’üncü yılı anısına Türkiye’nin önde gelen kültür ve sanat insanlarının çalışmalarından oluşan “Leonardo da Vinci’ye Saygı” sergisine ev sahipliği yapmaya başladı.
23.05.2022Ege

Benzer Haber Etiketleri

Kültür ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.