Müze

Müze

Son dakika müze haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan müze gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan müze haber sayfamızda...

Müze

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 10.809 müze haberi bulunmuştur.
'Tsantsa'lar geldiği ülkeye iade edilecek
'Tsantsa'lar geldiği ülkeye iade edilecekİzmir'in Aliağa ilçesinde bir ev ve depoya yapılan operasyonlarda ele geçirilen farklı dönemlere ait tarihi eser ve 'tsantsa' olarak adlandırılan insan başlarının da içinde olduğu 1045 eserin bir kısmı raporlandı. Eserlerden 870’inin Anadolu kökenli arkeolojik eser olduğunun tespit edildiğini anlatan İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü Cengiz Topal, "Tsantsalar' gibi Güney Amerika, Afrika ve Mısır kökenli eserlerin raporları tamamlandığında ise bu eserler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ülkelerin ilgili birimleriyle temas kurularak iade edilecek" dedi.
20.05.2022Gündem
İzmir'de bulunan 'Tsantsa'lar ile ilgili karar verildi!
İzmir'de bulunan 'Tsantsa'lar ile ilgili karar verildi!İzmir'in Aliağa ilçesinde bir ev ve depoya yapılan operasyonlarda ele geçirilen farklı dönemlere ait tarihi eser ve 'tsantsa' olarak adlandırılan insan başlarının da içinde olduğu 1045 eserle ilgili geri gönderilme kararı verildi.
20.05.2022Gündem
Balıkesir projelerine övgü
Balıkesir projelerine övgüTarihi yapıların korunmasına ve yeniden işlev kazanmasına yönelik gerçekleştirdiği çalışmalarıyla ödüle layık görülen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 6. Heritage İstanbul Fuarı’nda yerini aldı.
19.05.2022Ege
En eskisi 65 yaşında 70 aracın yer aldığı müze ziyaretçilerine kapılarını açtı
En eskisi 65 yaşında 70 aracın yer aldığı müze ziyaretçilerine kapılarını açtıAntalya’da eski Dokuma Fabrikası’na ait pamuk ambarı, Araç Müzesi’ne dönüştürüldü. En yenisi 25, en eskisi 65 yaşında olan 70 aracın yer aldığı müze ziyaretçilere kapılarını açarken, “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminde kullanılan “Aldırma Gönül” isimli kamyon ise hayli ilgi çekti. 70 aracın 7 yıllık çalışma sonucunda müzede toplanabildiği ifade edildi.
19.05.2022Haberler
‘Müzeler halk eğitiminin önemli bir merkezidir’
‘Müzeler halk eğitiminin önemli bir merkezidir’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türk ve Japon hükümetlerinin işbirliğiyle yapılan Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etti.
19.05.2022Siyaset
Emine Erdoğan: Müzeler, halk eğitiminin önemli bir merkezi
Emine Erdoğan: Müzeler, halk eğitiminin önemli bir merkeziCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Kırşehir'in Kaman ilçesindeki Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ziyaretinde, "Müzeler, halk eğitiminin önemli bir merkezi. Mesela, bu çatı altında kadın girişimcilere cam zanaatının öğretilmesi, kültür aktarımının ve zanaatın yaşatılma çabasının kıymetli bir örnekliğidir. Kültüre ve tarihe böyle büyük bir hizmetin, milattan önce 3 bin yılına uzanan Kaman'da yürütülmesi son derece sevindirici" dedi.
18.05.2022Gündem
Emine Erdoğan: Müzeler, halk eğitiminin önemli bir merkezi
Emine Erdoğan: Müzeler, halk eğitiminin önemli bir merkeziCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Kırşehir'in Kaman ilçesindeki Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ziyaretinde, "Müzeler, halk eğitiminin önemli bir merkezi. Mesela, bu çatı altında kadın girişimcilere cam zanaatının öğretilmesi, kültür aktarımının ve zanaatın yaşatılma çabasının kıymetli bir örnekliğidir. Kültüre ve tarihe böyle büyük bir hizmetin, milattan önce 3 bin yılına uzanan Kaman'da yürütülmesi son derece sevindirici" dedi.
18.05.2022Gündem
‘Kakımlı Kadın’ın tarihi yolculuğu
‘Kakımlı Kadın’ın tarihi yolculuğuEn ünlü Rönesans eserlerinden biri olan ve Cecilia’nın Milano düküne aşkının sembolü olarak bir kakım tuttuğu Leonardo da Vinci’nin “Kakımlı Kadın” tablosunun tarihi yolculuğu bir kitaba konu oldu.
17.05.2022Dünya
Tarih fışkırdı
Tarih fışkırdı1970’li yılların sonunda yıkılan ve 1. İzmir İktisat Kongresi’ne ev sahipliği yapan Hamparsumyan adı ile bilinen tarihi hanın kalıntılarına ulaşıldı
17.05.2022Ege
İBB meclisinde Karadeniz gezisi ve Şahmeran tartışması
İBB meclisinde Karadeniz gezisi ve Şahmeran tartışmasıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mayıs ayı meclis toplantısında, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Karadeniz gezisi ve kentin çeşitli noktalarına konulan Şahmeran heykelleri tartışıldı.
16.05.2022Gündem
Tharsa Antik Kenti'nde kazı çalışması başladı
Tharsa Antik Kenti'nde kazı çalışması başladıAdıyaman’da, Roma dönemine ait, içinde 60 aile mezarının bulunduğu Tharsa Antik Kenti'nde kazı çalışmalarına başlandı.
16.05.2022Kültür Sanat
Tharsa Antik Kenti'nde kazı çalışması başladı
Tharsa Antik Kenti'nde kazı çalışması başladıAdıyaman’da, Roma dönemine ait, içinde 60 aile mezarının bulunduğu Tharsa Antik Kenti'nde kazı çalışmalarına başlandı.
16.05.2022Gündem
Yıldız kadınlar
Yıldız kadınlarİstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ile  Türk Kadınlar Birliği İstanbul Şubesi’nin 36. Genç Günler kapsamında düzenlediği 26. Bedia Muvahhid Ödülü sahiplerini buldu. Bu yılki ödül, “Yaftalı Tabut” oyuncuları Bensu Orhunöz, Ceren Hacımuratoğlu, Lale Kabul, Nazan Yatgın Palabıyık, Selin Türkmen, Şenay Bağ ve Yeşim Mazıcıoğlu’na takdim edildi.
16.05.2022Kültür Sanat
Mobil Bilim Merkezi  yollarda
Mobil Bilim Merkezi yollardaDört yıl önce harekete geçirdiği Bilim Otobüsü ile 150 bin öğrenciye ulaşan köy öğretmeni Emre Özel, yine yollarda.
15.05.2022Pazar
Vatikan, sanatın demokratikleşmesi için NFT galerisi açıyor
Vatikan, sanatın demokratikleşmesi için NFT galerisi açıyor16. yüzyılda kurulan Vatikan Müzesi koleksiyonunda Michelangelo’dan Raphael’e Wassily Kandinsky’den Vincent van Gogh’a sanat tarihinin farklı dönemlerinden pek çok önemli sanatçının 800’e yakın eserine ev sahipliği yapıyor.
14.05.2022Kültür Sanat
31 yıl önce keşfedilen Gültepe Nekropolü, sahipsiz kaldı
31 yıl önce keşfedilen Gültepe Nekropolü, sahipsiz kaldıİzmit'te, 1991'de TEM yolu inşaatı sırasında keşfedilen Gültepe Nekropolü, aradan geçen 31 yılda kaçak kazılarla tahrip edildi.
12.05.2022Haberler
31 yıl önce keşfedilen Gültepe Nekropolü, sahipsiz kaldı
31 yıl önce keşfedilen Gültepe Nekropolü, sahipsiz kaldıİzmit'te, 1991'de TEM yolu inşaatı sırasında keşfedilen Gültepe Nekropolü, aradan geçen 31 yılda kaçak kazılarla tahrip edildi.
12.05.2022Gündem
Bakan Ersoy: Müzecilik alanında dünyaya yön veren öncü ülkelerden biri haline geldik
Bakan Ersoy: Müzecilik alanında dünyaya yön veren öncü ülkelerden biri haline geldikKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kültür sanat fuarı Heritage İstanbul'un açılışında konuştu. Bakan Ersoy, "Kazılar sonucu ortaya çıkan eserler, çağdaş müzecilik anlayışıyla yapılan müzelerimizde sergileniyor. Son yıllarda attığımız adımlarla, müzecilik alanında da dünyaya yön veren, hedefler gösteren öncü ülkelerden biri haline geldik. Türkiye'miz 'kültür varlığı kaçakçılığıyla mücadele' konusunda da rol model olma yolunda ilerliyor" diye konuştu.müze,
11.05.2022Kültür Sanat
İngilizce Kelimeler ve Anlamları: İngilizcede En Çok Kullanılan Kelimeler Nelerdir?
İngilizce Kelimeler ve Anlamları: İngilizcede En Çok Kullanılan Kelimeler Nelerdir?Dünya dilleri arasında yer alan İngilizce günümüzde en çık kullanılan diller arasında yer alır. Yeni bir dil öğrenmenin en temel kriterleri arasında kelimeler ve dil bilgisi konusu gelmektedir. Bu yüzden İngilizce öğrenmede İngilizce kelimeler ve anlamları konusu oldukça önemlidir. İngilizcede her ne kadar bir milyona yakın kelime bulunsa da günlük konulma dili, yazı dili, kitap ve dergilerde kullanılan kelime sayısı yarısı kadardır. İngilizce'de en çok kullanılan kelimeleri ve anlamlarını bilmek yeterli olacaktır. İngilizcede en çok kullanılan kelimeler nelerdir? İngilizce kelimeler ve anlamları ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
11.05.2022Eğitim
'Kim Kardashian'a hediye edilen saç tutamı sahte' iddiası!
'Kim Kardashian'a hediye edilen saç tutamı sahte' iddiası!Geçtiğimiz günlerde New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi’nin Kostüm Enstitüsü’ne yardım amacıyla düzenlenen ve moda dünyasının en prestijli gecesi olarak bilinen Met Gala'ya Marilyn Monroe'nun ikonik elbisesiyle katılarak büyük bir sürpriz yapan Kim Kardashian'a; Monroe'nun saçından bir tutam hediye edilmişti. 'Marilyn Monroe Uzmanı' Scott Fortner tarafından bu saçın sahte olduğu iddia edildi. İşte detaylar...
11.05.2022Cadde
Hockney’den umut baharı
Hockney’den umut baharıDavid Hockney’nin pandemide iPad ile yaptığı çizimlerden oluşan 116 resim, Sabancı Müzesi’ndeki “Baharın Gelişi, Normandiya, 2020” sergisinde ziyarete açılıyor. Baharı müjdeleyen resimler hepimize umut olacak.
10.05.2022Kültür Sanat
Eserler müzede de güvende değil
Eserler müzede de güvende değilRoma’da bir müzede yaşlı bir turistin üzerine düştüğü tablo hasar gördü.
10.05.2022Kültür Sanat
Yatırım turu
Yatırım turuAK Parti İzmir Miletvekili Mahmut Atilla Kaya, Selçuk’taki kamu yatırımlarının şantiyelerini ziyaret etti.
9.05.2022Ege
Prof. Dr. Nurhan Atasoy ‘müze’yi eleştirdi: Vücudun ısısı elbiseyi bozar
Prof. Dr. Nurhan Atasoy ‘müze’yi eleştirdi: Vücudun ısısı elbiseyi bozarMarilyn Monroe’nun ikonik elbisesini müzeden ödünç alıp Met Gala’da giyen Kardashian’ın tercihi “tarihi sorumsuzluk” olarak değerlendiriliyor. Sanat tarihinin önde gelen ismi Prof. Dr. Nurhan Atasoy da elbisenin Kardashian’ın vücudunun ısısından ve neminden zarar görmüş olacağını söylüyor
8.05.2022Dünya
‘Fotoğraf ortamında olağanüstü hareketlilik var’
‘Fotoğraf ortamında olağanüstü hareketlilik var’Fotoğrafa meraklıyla tandığımız iş insanı, sanatsever Bülent Eczacıbaşı ilk fotoğraf sergisini açıyor. Eczacıbaşı’yla İstanbul Modern’in eski binasına veda anlamı da olan sergiyi, fotoğrafı ve fotoğrafçılığı konuştuk...

Benzer Haber Etiketleri

Müze ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.