Alerji

Alerji

Son dakika Alerji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Alerji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Alerji haber sayfamızda...

Alerji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.460 alerji haberi bulunmuştur.
Güçlü bir bağışıklık için floramızı korumanın önemi
Güçlü bir bağışıklık için floramızı korumanın önemiBağışıklığımızı koruyan dost bakterilerle tanışmamızın normal doğum ile başladığını belirten Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) Üyesi Doç. Dr. Mehtap Kılıç, "Kimyasal içeriği yüksek ürünlerden uzak durmak, gereksiz ilaç kullanımını azaltmak, sağlıklı ve dengeli beslenme floramızı korumanın ilk şartıdır" dedi.
24.06.2022Genel Sağlık
Ece Seçkin: Bastırdığım tüm duygular beni parçalarak çıktı
Ece Seçkin: Bastırdığım tüm duygular beni parçalarak çıktıÜnlü şarkıcı Ece Seçkin, Katarsis’te Gökhan Çınar’ın konuğu oldu. Çocukluk dönemini anlatarak başlayan ünlü şarkıcı "Prenses gibi yetiştirilmiş biriyim" dedi. Yakın zamanda yaşadığı durumdan bahseden Seçkin, "Çaktırmamaya çalışarak yaşadığım tüm korku ve kaygılar iki ay önce tamamen çıktı benden" itirafında bulundu.
23.06.2022Cadde
Öksürüğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Evde Kuru ve Balgamlı Öksürük Kesici Doğal Yöntemler
Öksürüğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Evde Kuru ve Balgamlı Öksürük Kesici Doğal YöntemlerÖksürük vücudun istemli veya istemsiz olarak boğaz ve solunum yollarını temizlemek için verdiği tepkidir. Kış aylarında soğuk algınlığı nedeniyle, korona veya mevsim geçişlerinde alerjik reaksiyonların neden olduğu sağlık problemidir. Bazen kendini boğazda gıcık şeklinde gösteren öksürük kuru öksürük ve balgamlı öksürük olabilir. Çocuklarda, bebeklerde ve yetişkin bireylerde sıklıkla görülen öksürük gidermek için evde yapılabilecek doğal ve bitkisel yöntemler vardır. Evde tedavi edilerek geçirilebilir. Öksürüğe ne iyi gelir, nasıl geçer? Öksürüğü en hızlı ne keser, hangi yöntemler giderir? Evde kuru ve balgamlı öksürük kesici doğal yöntemler için içeriğimize göz atabilirsiniz.
23.06.2022Sağlık
Her 3 çocuktan 1'i yaşıyor! Yaz alerjilerini tetikleyen 8 hatalı alışkanlık
Her 3 çocuktan 1'i yaşıyor! Yaz alerjilerini tetikleyen 8 hatalı alışkanlıkPolenler, çayır ve çimenler, güneş, akarlar, böcekler, besinler… Alerji denildiğinde her ne kadar aklımıza bahar ayları gelse de, aslında yaz mevsiminde de pek çok faktör alerjileri tetikleyebiliyor. Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya, çocuklarda yaz alerjilerini tetikleyen 8 hatalı alışkanlığı sıraladı.
Bebeğiniz kilo alamıyorsa nedeni besin alerjisi olabilir
Bebeğiniz kilo alamıyorsa nedeni besin alerjisi olabilirBebeklerde ve çocuklarda besin alerjisi, bebekliğin ilk aylarında ya da ek gıdaya başlandığında ortaya çıkabiliyor. İshal, kabızlık, kolik sancılar, egzama, burun akıntısı, kusma, kilo alamama gibi belirtilerle kendini gösteren besin alerjisinin bir tedavisi bulunmuyor. Hastanın alerjik olduğu besin ve ürünlerinden kaçınmasının tek yöntem olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ü. Ayfer Yükselen, bebeklerde ve çocuklarda besin alerjisinin düzelebileceğine dikkat çekerek düzenli aralarla yükleme testi yapılmasını önerdi.
1-2 yaş çocuklarda beslenme ve öğün sayısı nasıl olmalı?
1-2 yaş çocuklarda beslenme ve öğün sayısı nasıl olmalı?Bebeklik dönem diye adlandırdığımız, yavaş yavaş aile sofralarında yerini almaya hazırlanan çocuklarda öğünler ve gıdalar nasıl olmalı? Diyetisyen Hülya Çağatay konu hakkında bilgiler verdi. İşte bebeklik döneminde beslenme konusundaki o önemli bilgiler…
22.06.2022Çocuk
A Word Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?
A Word Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?A Word kelime oyunudur. Milyonlarca indirmesi bulunan bu oyunda 2000 seviye bulunur. Bölüm atladıkça cevapları bulmak da bir o kadar zorlaşır. Bu oyunda amaç altıgen harflerden oluşan kelimeleri bulmaktır. Seviye ilerledikçe bulunması istenen kelime sayısı da artar. Hem eğlendirici hem de öğretici özelliği bulunan oyunda puan toplayarak 20 farklı rozet kazanmak gerekir. Bu oyun zeka ve beyin egzersizi yapmaya yardımcı olur. A Word Kelime Oyunu nasıl oynanır? “A Word Cevapları” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
21.06.2022Oyun
Uzmanlardan polen uyarısı
Uzmanlardan polen uyarısıYaz aylarında polenlerin artması alerjik sorunları da beraberinde getiriyor. Bu dönemi kabusa çeviren alerjik reaksiyonlar, insanlarda burun kaşıntısı, göz akıntısı, kızarıklık ve sürekli hapşırma gibi şikâyetlere yol açıyor.
20.06.2022Sağlık
Bilim Kurulu Üyesi: Solunum alerjileri, enfeksiyonlarla karıştırılıyor
Bilim Kurulu Üyesi: Solunum alerjileri, enfeksiyonlarla karıştırılıyorSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bahar ve yaz aylarında etkisini artıran solunum yolu alerjilerinin, soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonları ile karıştırıldığı için yanlış tedavi uygulandığını belirtti.
18.06.2022Haberler
Bilim Kurulu Üyesi: Solunum alerjileri, enfeksiyonlarla karıştırılıyor
Bilim Kurulu Üyesi: Solunum alerjileri, enfeksiyonlarla karıştırılıyorSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bahar ve yaz aylarında etkisini artıran solunum yolu alerjilerinin, soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonları ile karıştırıldığı için yanlış tedavi uygulandığını belirtti.
18.06.2022Gündem
Biden’ın Baş Tıbbi Danışmanı Fauci koronavirüse yakalandı
Biden’ın Baş Tıbbi Danışmanı Fauci koronavirüse yakalandıABD Başkanı Joe Biden’ın Baş Tıbbi Danışmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) Direktörü Dr. Anthony Fauci’nin Covid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi.
15.06.2022Dünya
3 çocuk annesi kadın alerjisi olan ilaç nedeniyle öldü iddiası!
3 çocuk annesi kadın alerjisi olan ilaç nedeniyle öldü iddiası!İstanbul Küçükçekmece'de karın ağrısı şikayetiyle yürüyerek gittiği hastanede alerjisi olduğu ilacın kendisine verilmesi nedeniyle hayatını kaybettiği iddia edilen 3 çocuk annesi Sevim Ermiş son yolculuğuna uğurlandı.
14.06.2022Gündem
Haftalık burç yorumları (13 Haziran - 19 Haziran 2022)
Haftalık burç yorumları (13 Haziran - 19 Haziran 2022)13 Haziran 2022 - 19 Haziran 2022 haftasında bizleri neler bekliyor? Yeni haftanın genel etkileri neler? Burçları neler bekliyor? Hep birlikte Molatik olalım…
12.06.2022Astroloji
Alerjik hastalığı olanlara ‘polen’ uyarısı
Alerjik hastalığı olanlara ‘polen’ uyarısıYaz aylarının başlamasıyla birlikte özellikle kavak ağaçlarından yayılan polenler, nezle ve alerjik hastalıkları olan vatandaşları tehdit ediyor.
9.06.2022Sağlık
Maymun çiçeği döküntüsü alerjik döküntü ile karışır mı?
Maymun çiçeği döküntüsü alerjik döküntü ile karışır mı?Vakaların artışıyla yeni bir küresel salgın olarak kabul edilen 'maymun çiçeği hastalığı' günümüzde Afrika dışında ilk kez bu sıklıkta görülüyor. Prof. Dr. Demet Can, maymun çiçeği hastalığında ateş, halsizlik, baş ağrısı, titreme, lenf bezlerinde büyümenin yanı sıra döküntülerin olduğunu ancak bu döküntülerin alerjik döküntülerden farklı olarak sıkça avuç içi ve ayak tabanlarında yoğunlaştığına dikkati çekti.
Bilinçli şekilde tüketildiğinde bahar alerjisine iyi gelen besinler
Bilinçli şekilde tüketildiğinde bahar alerjisine iyi gelen besinlerHafif ateş, burun akıntısı, öksürük, halsizlik, nefes darlığı, gözlerde sulanma ve sürekli hapşırma belirtileriyle ortaya çıkan bahar alerjisini en çok tetikleyen faktörler arasında zayıf bağışıklık sistemi, uykusuzluk, beslenme bozuklukları ve hareketsiz yaşam yer alıyor. Alerjik reaksiyonu bulunan kişilerin hayat kalitesini son derece etkileyen bahar alerjisini geleneksek beslenme ve sağlıklı yaşamla hafifletmek ise mümkün. Uzm. Dr. Hüseyin Tapik bahar alerjisine iyi gelen besinleri açıkladı.
Cep telefonu dermatiti gittikçe artıyor! Çok önemli 'nikel' uyarısı
Cep telefonu dermatiti gittikçe artıyor! Çok önemli 'nikel' uyarısıTeknolojinin hayatımızda her geçen gün daha fazla yer almasıyla nikele bağlı alerjilerin önemli sağlık sorunlarına yol açacağı öngörülüyor. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) Üyesi Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya, “Özellikle uzun süreler el ve yüze temas eden nikel içeren telefon ve tabletler sebebiyle hastalarda kızarıklık, kaşıntı, kuruluk, kabarıklık, çatlama, pullanma, ileri aşamalarda sızıntı ile kabuklanma olabilir" dedi.
25.05.2022Genel Sağlık
'Kenelerle bulaşan lyme hastalığı ciddiye alınmalı'
'Kenelerle bulaşan lyme hastalığı ciddiye alınmalı'Havaların ısınmasıyla insanların kırsal alanlarda yoğunlaşmasının kene ısırığıyla bulaşan lyme hastalığının görülme sıklığında artışa yol açabileceği uyarısında bulunan İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu, “Kuzey yarım kürenin sessiz pandemisi olarak adlandırılan lyme hastalığı, genelde keneler olmak üzere bazı sokan böceklerle bulaşabilir. İlerledikçe insanlarda kalıcı hasarlar bırakabilir” dedi.
21.05.2022Sağlık
Alerjik astım hastalarına polen uyarısı
Alerjik astım hastalarına polen uyarısıAstımın tüm dünyada 300 milyon insanı etkileyen, Türkiye’de ise yaklaşık her 12-13 yetişkin ve 7-8 çocuktan birinde görülen bir rahatsızlık olduğunun bilindiğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Aziz Uluışık, “Bahar aylarında polenlerin çoğalması, alerjik astımı olan kişileri olumsuz etkiliyor. Polen mevsiminde toz, sigara dumanı, boya kokusu, parfüm gibi tahriş edici maddelerden uzak durmak, polen alerjisi olan kişinin şikâyetlerinin ağırlaşmasını engelleyebilecek önlemlerdir” dedi.
21.05.2022Sağlık
Tam bir C vitamini deposu! Çilek tüketmeniz için 8 önemli neden
Tam bir C vitamini deposu! Çilek tüketmeniz için 8 önemli nedenİlkbahar ve yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden olan çilek sadece lezzetiyle değil, aynı zamanda sağlığımız üzerindeki etkileriyle de ön plana çıkıyor! "Günlük bir porsiyon çilek tüketimiyle C vitamini ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabilirsiniz" diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Binöz çileğin sağlığımız üzerindeki faydalarını anlatıp önemli önerilerde bulundu.
Herediter anjioödeme dikkat! Her şişlik ve kızarıklık alerji olmayabilir
Herediter anjioödeme dikkat! Her şişlik ve kızarıklık alerji olmayabilirYüzde ya da vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan şişme atakları, akla hemen alerjik atakları getirse de bu şişmelerin sebebi her zaman alerji olmuyor. Deri ve mukozalarda, iç organlarda, gırtlak veya ağız içinde meydana gelen şişmeler, nadir rastlanan kalıtsal bir hastalık olan herediter anjioödemin belirtileri olabilir.
20.05.2022Genel Sağlık
Besin alerjisi iki katı arttı
Besin alerjisi iki katı arttı8-14 Mayıs Dünya Besin Alerjisi Farkındalık Haftası dolayısıyla besin alerjisine dikkat çeken Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) üyesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Enis Şekerel, son 20 yılda besin alerjisi görülme sıklığında iki kata yakın artış olduğunu açıkladı.
15.05.2022Pazar
Uzmanı uyardı: Bahar nezlesi astıma neden olabilir
Uzmanı uyardı: Bahar nezlesi astıma neden olabilirBaharın gelişi, saman nezlesi olarak bilinen alerjik riniti tetikliyor. Dünyada en sık rastlanan alerjik hastalıklardan birinin bahar nezlesi olduğunu söyleyen ve kontrol edilmediğinde astıma neden olabildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Fuat Bulut, Bahar nezlesi alerjenlere bağlı mevsimsel gelişen kronik inflamasyon olup çocuklardaki en sık görülen 5’inci kronik hastalıktır. Daha çok polen alerjisinin neden olduğu mevsimsel alerjik rinitte şikayetler ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkmaktadır. Bahar nezlesi, kontrol edilemediğinde astıma neden olabiliyor” dedi.
14.05.2022Sağlık
'Geniş kapsamlı alerji testi mutlaka yapılmalı'
'Geniş kapsamlı alerji testi mutlaka yapılmalı'Isınan havalarla birlikte birden ortaya çıkan bahar alerjisi semptomları çoğu kişinin hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Polen gibi rahatsız edici bahar alerjilerinin kaynaklarını bilmenin, maruziyetin azalmasında yardımcı olabileceğini söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Savaş Özsu, bahar alerjisi semptomları hakkında açıklamalarda bulundu. Özsu, “Havaların ısınmaya başladığı bahar aylarından itibaren artan bu şikâyetler ihmal edilmemeli, mutlaka geniş kapsamlı bir alerji testi yapılmalı ve kişinin neye karşı alerjisi olduğu net bir şekilde tespit edilmelidir” dedi.
12.05.2022Sağlık
Halsey hastaneden paylaştı: Her şeye alerjim var!
Halsey hastaneden paylaştı: Her şeye alerjim var!Türk sevgilisi Alev Aydın ile mutlu bir birliktelik sürdüren dünyaca ünlü şarkıcı Halsey'in son dönemde başı sağlık problemleriyle başı dertte. Sık sık hastaneye yatıp çıkan ünlü yıldız, her şeye alerjisinin olduğunu açıkladı.
12.05.2022Cadde

Benzer Haber Etiketleri

Alerji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.