Anayasa Değişikliği

Anayasa Değişikliği

Son dakika anayasa değişikliği haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan anayasa değişikliği gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan anayasa değişikliği haber sayfamızda...

Anayasa Değişikliği

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 7.214 anayasa degisikligi haberi bulunmuştur.
Referandum Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir?
Referandum Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir?Devletler farklı yönetim şekilleri ile idare edilmektedir. Bu yönetim şekilleri cumhuriyet, monarşi, diktatörlük ve kraliyet gibi ifade edilebilir. Yönetim şekillerinin daha rahat uygulanmasına yardımcı olan birtakım uygulamalar bulunmaktadır. Ülkeyi yöneten kişinin ya da ülke halkının fikirleri yönetimde önemli olarak görülmektedir. Referandum kelimesi de demokrasiye hizmet eden araçlardan biri olmaktadır. Peki, referandum ne anlama gelmektedir? TDK sözlük anlamı ne olarak açıklanmıştır? İşte, referandum kelimesi hakkında bilinmesi gerekenler.
13.06.2021Eğitim
Bakan Gül'den yeni anayasa açıklaması
Bakan Gül'den yeni anayasa açıklamasıAdalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Bu yasama döneminde, milletimizin bizden beklediği yeni ve sivil bir anayasa yapımı anlamındaki ödevini Türk siyaset kurumunun gerçekleştireceğine inanıyorum. Böyle bir konunun tercih olmaktan öte zorunluluk olduğuna inanıyorum." dedi.
8.06.2021Siyaset
‘Askeri Suçlar’ teklifi TBMM’de
‘Askeri Suçlar’ teklifi TBMM’deTBMM’ye sunulan askeri ceza mahkemelerine ilişkin yasa teklifine göre, 2010 Anayasa değişikliği ile görevleriyle ilgili suçlardan Yüce Divan’da yargılanmaları öngörülen Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları hakkında soruşturma yapılması Cumhurbaşkanı’nın iznine bağlı olacak.
27.05.2021Siyaset
AK Parti'li Elitaş'tan 'Ali Babacan' açıklaması: Buna ikiyüzlülük denir
AK Parti'li Elitaş'tan 'Ali Babacan' açıklaması: Buna ikiyüzlülük denirAK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ortak adaylığına ilişkin sözleriyle ilgili, "Lider olmak zor iştir. Ağızdan çıkan söz, elden çıkan imza bizim için senettir, namustur. 2018 yılında Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı hem dilinizle ikrar etmiş, hem imzanızla tasdik etmişsiniz cumhurbaşkanı adayı olarak. Buna ikiyüzlülük denir" dedi.
11.05.2021Siyaset
Sistem çalışması görücüye çıkıyor
Sistem çalışması görücüye çıkıyorRaporun, önce MYK’da görüşüleceğini sonra PM’ye sunulacağını belirten Kılıçdaroğlu, “1.5 sayfayı geçmeyen ilkeler belirlemesi yapacağız. İlkeleri diğer partilerle de paylaşacağız. Bütün partiler uzlaştıktan sonra, ortak bir ilkeler bildirgesi hazırlayabiliriz” dedi.
11.05.2021Siyaset
Son dakika! TBMM Başkanı Şentop'tan flaş açıklamalar
Son dakika! TBMM Başkanı Şentop'tan flaş açıklamalarTBMM Başkanı Mustafa Şentop: "Demokrasinin en önemli unsurlarından sendikaların katkısıyla işçi ve çalışanların haklarının daha da genişletilmesi gerektiğine inanıyorum."
29.04.2021Siyaset
'Unutulma hakkına rağbet artacak'
'Unutulma hakkına rağbet artacak'TBMM’nin yaptığı araştırmada “unutulma hakkının” ismini yeni kazanmış olmasına rağmen hukuk sisteminde önemli etki yarattığı ve vatandaşların bu hakkı kullanma talebinin yaygınlaşacağı tespiti yapıldı.
19.04.2021Siyaset
Siyasilerden ‘Aşı olun’ çağrısı
Siyasilerden ‘Aşı olun’ çağrısıSiyasiler, toplum sağlığının korunması için vatandaşları Kovid-19’a karşı aşı yaptırmaya çağırdı. Aşıyı zorunlu kılacak olası bir düzenlemenin beraberinde yaptırımları da getireceğine işaret eden siyasiler, toplum sağlığının korunması için öncelikle ikna çalışması ve kamu spotları hazırlanmasını önerdi
17.04.2021Gündem
Avrupa'da Ukrayna alarmı! NATO ile randevu
Avrupa'da Ukrayna alarmı! NATO ile randevuRusya'nın Ukrayna sınırında bölgede askeri varlığını ve hareketliliğini artırmasının ardından Ukrayna ve ABD'den NATO'ya üst düzey ziyaretler düzenlenecek.
12.04.2021Dünya
Kırgızistan referanduma gidiyor
Kırgızistan referanduma gidiyorOrta Asya ülkesi, yönetimde köklü değişimi öngören yeni Anayasa taslağını oylamak ve yerel meclis üyelerini belirlemek üzere 11 Nisan Pazar günü sandık başına gidecek. Anayasada yapılan yönetim değişikliğiyle tavsiye kararı alabilecek "Halk Kurultayı" adlı yeni bir organ oluşturulacak. Başbakanlık makamı kaldırılacak ve bunun yerine Bakanlar Kurulu Başkanı ve Devlet Sekreteri makamı da şekillendirilecek.
10.04.2021Dünya
‘Meclis’e darbe’ demek cehalettir
‘Meclis’e darbe’ demek cehalettirGüvenlik soruşturması kanun teklifi oylamasının yenilenmesini değerlendiren Şentop, oylama yenilemenin ilk kez olmadığını söyledi. Şentop, ‘Meclis’e darbe’ ifadelerini de ‘cahilce, manipülatif değerlendirmeler’ olarak yorumladı
3.04.2021Siyaset
Meclis Başkanı Şentop'tan önemli açıklamalar
Meclis Başkanı Şentop'tan önemli açıklamalarTBMM Başkanı Mustafa Şentop, bütünüyle yeni bir anayasa yapılmasına yönelik tartışmanın genişletilerek desteklenmesi gerektiğini belirterek, "Önümüzdeki günlerde bu tartışmanın daha da yoğunlaşacağını ümit ediyorum, arzu ediyorum. Sadece birtakım slogan ve ilkeler düzeyinde bir tartışma, Türkiye'yi ileriye taşımaz." dedi.
2.04.2021Siyaset
Son dakika: Erdoğan Ramazan ayı için alınan kararı duyurdu! 81 ilde kısıtlama uygulanacak
Son dakika: Erdoğan Ramazan ayı için alınan kararı duyurdu! 81 ilde kısıtlama uygulanacakSon dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası flaş açıklamalarda bulundu. Yeni tedbirleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek" ifadelerini kullandı. Ramazan ayı ile ilgili yeni karar geldi.
29.03.2021Siyaset
AK Parti'de büyük gün! 7. Olağan Büyük Kongre'nin başlamasına dakikalar kaldı
AK Parti'de büyük gün! 7. Olağan Büyük Kongre'nin başlamasına dakikalar kaldıTürkiye'yi 19 yıldır yöneten AK Parti'den sloganı "Türkiye için güven ve istikrar" olan kongreye, 11 siyasi parti davet edildi.
24.03.2021Siyaset
TBMM Başkanı Şentop: Milletvekilliğinin nasıl sona ereceği anayasayla kanunla belirlenmiştir
TBMM Başkanı Şentop: Milletvekilliğinin nasıl sona ereceği anayasayla kanunla belirlenmiştirTBMM Başkanı Mustafa Şentop, milletvekilliğinin nasıl kazanılacağının hukukla belirlendiği gibi nasıl sona ereceğinin de yine Anayasa'yla, kanunlarla belirlendiğini belirterek, "Milletvekili seçilirken, milletvekili sıfatını taşırken Anayasa'nın, kanunların verdiği çerçeveyi bir hak olarak görenler, milletvekilliği Anayasa'ya göre, kanunlara göre sona erdiğinde de hukukun gereğine razı olmak mecburiyetindedirler." dedi
19.03.2021Siyaset
Son dakika... HDP'ye kapatma davasıyla ilgili TBMM Başkanı Şentop'tan açıklama
Son dakika... HDP'ye kapatma davasıyla ilgili TBMM Başkanı Şentop'tan açıklamaGelen son dakika haberine göre; HDP'ye kapatma davasıyla ilgili TBMM Başkanı Mustafa Şentop açıklamalarda bulundu. Şentop, 'Başka ülkelerde de partiler kapatılabiliyor. Anayasamızda kapatma var. Bu bir ilk değil' dedi.
18.03.2021Siyaset
‘Milli ekonomimiz reformla güçlenir’
‘Milli ekonomimiz reformla güçlenir’Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi reformlarını değerlendiren Prof. Dr. Murat Ferman, programın üretimi öncelediğini belirterek, “Bunun ‘milli ekonomi’yi karşıladığını görüyoruz. Türkiye’nin yükselişinin temelinde, ekonominin güçlendirilmesi yer alıyor” dedi.
14.03.2021Ekonomi
‘Baraj  tamamen kaldırılmalı’
‘Baraj tamamen kaldırılmalı’CHP İstanbul Milletvekili, anayasa hukuku profesörü İbrahim Özden Kaboğlu, AK Parti’den gelen “seçim barajı” açıklamasına ilişkin, “Neden 5 veya 7? Eğer 10 makul değilse 7 de makul değildir. Baraj tamamen kaldırılmalıdır” dedi. Hazine yardımının adil olmadığını belirten Kaboğlu, “Bir siyasal parti için seçimlere katılmayı hak etme, yardım alabilmek için yeterli koşul olmalıdır” görüşünü dile getirdi.
13.03.2021Siyaset
Son dakika... AK Partili Hayati Yazıcı'dan partilere hazine yardımı açıklaması
Son dakika... AK Partili Hayati Yazıcı'dan partilere hazine yardımı açıklamasıAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova'ya önemli açıklamalarda bulundu. Siyasi parti yasasının 2023 seçiminden önce tamamlanmasının beklendiğini belirten Yazıcı, 'Çalışma henüz sonuçlanmadı ama formül aranıyor' dedi. Öte yandan Hayati Yazıcı, partilere hazine yardımıyla ilgili de çarpıcı bilgiler verdi. İşte AK Parti Genel Başkan Yardımcısı'nın açıklamaları...
11.03.2021Siyaset
‘Yeni anayasa için önce günah çıkarın’
‘Yeni anayasa için önce günah çıkarın’CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Aynı derede kaç defa yıkanacağız. Erdoğan hep kendine göre anayasa elbisesi diktirdi. Bir kere daha anayasayı değiştirelim diyorlar. Önce bir çıkacaksınız milletin önünde samimi bir günah çıkaracaksınız.  Diyeceksiniz ki, ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini getirmekle yanlış yaptık. Bunlar olmadan anayasa değişikliği tartışılmaz” dedi.
9.03.2021Siyaset
Son dakika... AK Partili Numan Kurtulmuş'tan seçim barajı açıklaması
Son dakika... AK Partili Numan Kurtulmuş'tan seçim barajı açıklamasıAK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN TÜRK'te gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili Kurtulmuş, 'Doğru siyasi atmosferi yakaladığımıza inanıyorum. Tam anlamıyla sivil bir anayasa topluma sorumluluk' dedi. Seçim barajı düşecek mi? sorusuna yanıt Kurtulmuş, 'Yüzde 10 barajın yüksek olduğunu hep söylüyoruz. 5 olur, 7 olur başka rakam olur. Onlarca insan arasından seçim yapmaktansa küçük siyasal çalışma alanlarının olması lazım. Barajın kıymeti kalmadı' ifadelerine yer verdi.
3.03.2021Siyaset
‘Baştan sona yenilenmiş bir anayasa gerekli’
‘Baştan sona yenilenmiş bir anayasa gerekli’TBMM Başkanı Mustafa Şentop, hükümet sistemi değişikliğiyle ilgili tartışmalar için, “Türkiye’nin bütünlükçü bir bakış açısıyla, baştan sona yeni hazırlanmış bir anayasaya ihtiyacı var. Bunu tartışmak lazım. Hükümet sistemi tartışmasını da bunun içinde yapabilirsiniz, zaten o da bir anayasa tartışmasıdır” dedi.
1.03.2021Siyaset
Anayasaya uyan siyasi anlayışa ihtiyaç var
Anayasaya uyan siyasi anlayışa ihtiyaç varTürkiye’nin kutuplaşmadan çıkması gerektiğini belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Anayasa değişikliği için her şeyden önce doğru siyasi iklime, yürürlükte olan anayasaya uyan bir siyasi anlayışa ihtiyaç var” dedi
28.02.2021Siyaset
AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu: Uluslararası bir operasyondu!
AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu: Uluslararası bir operasyondu!AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Rahmetli Abdülhamid Han'ı darbeyle devletin başından uzaklaştıran odaklar, hangi uluslararası odaklarsa ve onların yerli aparatları kimlerse, 28 Şubat sürecinde de rahmetli Erbakan'ı aynı odaklar ve işbirlikçiler devletin başından uzaklaştırmışlardır." dedi.
26.02.2021Siyaset
AB, Belarus'a yaptırımları 1 yıl uzattı
AB, Belarus'a yaptırımları 1 yıl uzattıAvrupa Birliği (AB), Belarus'a yönelik, Ağustos 2020'deki seçimlerden sonra muhalefetin başlattığı gösterilere yapılan müdahaleler, muhaliflere yönelik baskılar ve seçimin "hileli" olduğu gerekçesiyle başlattığı yaptırımları 28 Şubat 2022'ye kadar uzattı.
25.02.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

ak partimustafa şentopCHPankaratbmm

Anayasa Değişikliği ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.