Biyoloji

Biyoloji

Son dakika biyoloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan biyoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan biyoloji haber sayfamızda...

Biyoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.911 biyoloji haberi bulunmuştur.
'Kalıtım' Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf Bulmacada 'kalıtım' Yanıtları
'Kalıtım' Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf Bulmacada 'kalıtım' YanıtlarıBelli başlı özelliklerin genler vasıtasıyla nesilden nesile aktarılmasına kalıtım denir. ''Kalıtımsal'' şeklinde de kullanılan kelime genetik ile eş anlamlıdır. Çengel, kare ve sarmal bulmacalarda sıklıkla karşımıza çıkan kalıtım kelimesinin en kısa cevabı 4, en uzun yanıtı ise 9 harflidir. ''Giysi'' bulmaca cevabı nedir? Kalıtım kelimesinin bulmacadaki yanıtlarını harf sayısına göre derledik.
6.05.2021Eğitim
Üst Deri Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf Bulmacada 'üst Deri' Yanıtları
Üst Deri Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf Bulmacada 'üst Deri' YanıtlarıBulmacalarda güncel sorular ile karşılaşılabilirken, genel kültür ve genel yetenek soruları ile de karşılaşmak mümkündür. Hatta bazen bulmacalarda bilimsel ifadeler ile başka dilde geçen karşılıklarda sorulabilmektedir. Bu manada bu kriterler bulmacanın seviyesini ve kalitesini belirlemektedir. Peki biyoloji biliminin konusu olan ve aynı zamanda bulmacalarda sorulan üst deri ifadesine hangi cevabın verilmesi gerekmektedir? İşte, üst deri hakkında verilmesi gereken bulmaca cevabı.
6.05.2021Eğitim
Son dakika: YKS’de bu konulardan soru çıkacak! 50 gün kaldı
Son dakika: YKS’de bu konulardan soru çıkacak! 50 gün kaldıGelen bir son dakika haberine göre; Üniversite adaylarının yarışacağı YKS’ye 50 gün kaldı. Uzmanlara göre başarıya ulaşmak için doğru bir programlama yapıp, genel tekrarın ardından bol deneme sınavı çözerek kalan süreyi iyi değerlendirmek gerekiyor. Geçen yıllardaki sınavlar dikkate alındığında ilk basamak olan TYT’de daha çok okuduğunu anlamaya yönelik, AYT’de ise bilgi ağırlıklı soruların çıkacağı tahmin ediliyor. Peki, hangi konular önemli? İşte cevaplar…
5.05.2021Eğitim
Hayvanat bahçesinde 8 aslan koronavirüse yakalandı
Hayvanat bahçesinde 8 aslan koronavirüse yakalandıHindistan’da bir hayvanat bahçesinde 8 aslanın koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktı.
4.05.2021Dünya
Kuşadası'nda sahile ölü köpekbalığı vurdu
Kuşadası'nda sahile ölü köpekbalığı vurduAydın'ın Kuşadası ilçesinde 3.7 metre uzunluğunda 'boz camgöz' cinsi bir köpek balığı sahilde ölü olarak bulundu. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) yetkilileri köpek balığının kesin ölüm nedenini belirlemek için çalışma başlattı.
3.05.2021Haberler
Markete gidenler fark etti! Sahilde korkutan görüntü
Markete gidenler fark etti! Sahilde korkutan görüntüAydın'ın Kuşadası ilçesinde 3.7 metre uzunluğunda 'boz camgöz' cinsi bir köpek balığı sahilde ölü olarak bulundu. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) yetkilileri köpek balığının kesin ölüm nedenini belirlemek için çalışma başlattı.
3.05.2021Gündem
Son dakika...  6 ayda 50 milyon doz gelecek! İşte 10 soruda Spuntik V aşısı
Son dakika... 6 ayda 50 milyon doz gelecek! İşte 10 soruda Spuntik V aşısıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde Türkiye'de uygulanan aşılara bir yenisinin daha ekleneceğini açıkladı. Rusya'da geliştirilen Spuntik-V aşısı için anlaşma imzalandı. Buna göre ilk sevkiyatı Mayıs ayında gerçekleşecek aşıdan, 6 ay içinde Türkiye'ye 50 milyon doz gelmesi bekleniyor. Peki, Sputnik-V aşısı nasıl geliştirildi? Nasıl depolanıyor? Etkinlik oranı ne? İşte 10 soruda Sputnik V aşısı hakkında her şey...
2.05.2021Gündem
“Yeniden yapılandırılmış doku testleri  yaygın”
“Yeniden yapılandırılmış doku testleri yaygın”Türkiye dahil birçok ülkede hayvanlar üzerinde test yapması yasak olan kozmetik sektörü, ürünlerini hangi alternatif yöntemlerle geliştiriyor?
2.05.2021Pazar
3 büyük üniversiteden biyoteknolojide iş birliği
3 büyük üniversiteden biyoteknolojide iş birliğiYıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve Marmara Üniversitesi, Türkiye ekonomisi açısından stratejik öneme sahip biyoteknoloji alanında iş birliğine imza attı.
30.04.2021Eğitim
Öğretmen bir fenomen gibi olmalı
Öğretmen bir fenomen gibi olmalıSosyal medyada içerikleri 3 saniyede atlayan ancak ilgisini çekiyorsa durup bakan Z Kuşağı’na, uzaktan eğitim vermek çok zor. Öğretmenlerin bilgisayarda ne yaptığını denetleyemediği bu kuşağın, ilgilerini derse çekebilmek için bir Youtuber veya Instagram fenomeniyle adeta rekabet etmesi gerekiyor.
28.04.2021Eğitim
TÜBİTAK’ta finale kaldılar
TÜBİTAK’ta finale kaldılarKültür Koleji Fen Lisesi öğrencisi Berk Canabakar, danışman öğretmeni Oğuz Yılmaz ile birlikte Türk Dili ve Edebiyatı dalında geliştirdiği “Edebî Bölgelerin Ebedî Müzeleri” projesiyle, Mine Sezer ve Deniz Alaman da danışman öğretmenleri Hande Akarlar önderliğinde hazırladıkları “Anti-Bakteriyel Özellikli Sığla Yağı ve Çinko Oksit Katkılı Yara Örtücü Malzeme Üretimi” konulu projeleriyle TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında İstanbul Avrupa Bölge 1.’si olarak finale gitmeye hak kazandılar.
28.04.2021Eğitim
Almanca Dersler Nelerdir? Almanca Ders İsimleri Ve Türkçe Karşılıkları
Almanca Dersler Nelerdir? Almanca Ders İsimleri Ve Türkçe KarşılıklarıOkul hayatı boyunca görülen birçok ders vardır. Bu derslerin isimleri ve konuları ise birbirinden farklıdır. Bu derslerin yabancı dillerdeki karşılığı da bulunmaktadır. Özelikle Almanca dili bu anlamda dikkat çeken bir dildir. Sizler için Almanca dersler nelerdir? Almanca ders isimleri ve Türkçe karşılıkları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
27.04.2021Eğitim
Fiziki Ve Beşeri Coğrafyanın Alt Dalları Nelerdir?
Fiziki Ve Beşeri Coğrafyanın Alt Dalları Nelerdir?Coğrafya genel olarak yeryüzünü ve beşeri sistemleri araştırır. Bunun yanında bu ikisi arasındaki ilişkileri neden ve sonuç ilkesine göre incelemektedir. Fiziki ve beşeri coğrafyanın alt dalları nelerdir? İşte, tüm detaylar.
27.04.2021Eğitim
Sayısal Dersler Nelerdir? Sayısal Bölümlerinde Olan Dersler
Sayısal Dersler Nelerdir? Sayısal Bölümlerinde Olan DerslerTüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de nitelikli ve eğitimli bireylerin yetiştirilmesi konusu oldukça önemli bir olgudur. Ülkemizdeki gençlerin geleceklerini yavaş yavaş belirlemeye başladıkları dönemlerin başında da lise dönemi gelmektedir. Öyle ki lise döneminde seçilmesi gereken alan neticesinde bireylerin üniversite hayatlarında hangi bölümde eğitim görecekleri belirlenmektedir. Bu alanlardan bir tanesi de sayısal alan ve sayısal alan dersleridir. Peki sayısal dersler nelerdir? Sayısal bölümlerinde olan dersler hangileridir? İşte, tüm detaylar.
27.04.2021Eğitim
'Önemli ek kaynak desteği sağladık'
'Önemli ek kaynak desteği sağladık'Milliyet’in sorularını yanıtlayan MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, ‘Öğrencilerimizin ek kaynak ihtiyaçlarını karşılamak için önemli bir destek sağladığımızı görüyoruz’ dedi
25.04.2021Gündem
Farmasötik Nedir? Farmasötik Şekiller Ne Anlama Gelir, İlaçlar Nasıl Uygulanır?
Farmasötik Nedir? Farmasötik Şekiller Ne Anlama Gelir, İlaçlar Nasıl Uygulanır?Farmasötik; kimya, eczacılık ve ilaç alanlarında kullanılmak olan bir kelimedir. Köken olarak Latinceden gelen bir kelime olup, eczacılık alanında daha sık kullanılmaktadır. İlaç hazırlığı aşamasında kullanılmakta olan bir alandır. Peki, farmasötik tam olarak ne demektir? Kullanılmakta olan şekiller ne anlama gelmektedir? İlaçların uygulaması nasıl olmaktadır? İşte, farmasötik hakkında merak edilen hususlar.İlaçların hazırlığı, kimya alanı ile birleşimi, eczacılık mesleği, ilaçların kullanım biçimleri gibi konuları içerisine alan dal farmasötik bilim dalıdır.
24.04.2021Sağlık
Canlı Nedir? Canlılık Ve Cansızlık Neyi İfade Eder, Neden Önemlidir?
Canlı Nedir? Canlılık Ve Cansızlık Neyi İfade Eder, Neden Önemlidir?Dünyada canlı ve cansız olarak iki farklı tür ortaya çıkar. Bu durum yaşamın temel parçası olarak da ifade edilir. Aynı zamanda hayatın amacı şeklinde de anlatılabilir. Peki canlı nedir? Canlılık ve cansızlık neyi ifade eder, neden önemlidir? İşte bu konu hakkında merak edilenler.
21.04.2021Eğitim
Ünlü bilim insanları
Ünlü bilim insanlarıDünyaya buluşları ile yön veren, hayatımızı kolaylaştıran, yüzyıllar boyunca unutulmayan bilim insanları onlar… Bazılarını tanıyorsun bazılarının ise ismini duyduğuna eminiz.
20.04.2021Bilim ve Çocuk
Apoenzim Nedir, Ne İşe Yarar? Apoenzim Teriminin Anlamı Ne Demek?
Apoenzim Nedir, Ne İşe Yarar? Apoenzim Teriminin Anlamı Ne Demek?Biyoloji alanında kullanılan terimsel sözcükler geniş kapsamlı tanımları ile farklı anlamlar barındırır. Bu tanımlardan biri olan apoenzim kavramı biyoloji, su ürünleri, ilaç ve eczacılık ile veterinerlik alanında kullanılmaktadır. Her iki alanda da benzer ortak anlamlar barındıran sözcüğün protein enzimlerine yönelik bir karşılığı bulunmaktadır. Peki Apoenzim nedir, ne işe yarar? Apoenzim teriminin anlamı ne demek? İşte, tüm detaylar.
20.04.2021Eğitim
Bilim Devrimi Nedir? Bilimsel Devriminin Sonuçları Nelerdir?
Bilim Devrimi Nedir? Bilimsel Devriminin Sonuçları Nelerdir?16. yüzyılın ikinci çeyreğinde başlayan bilim devrimi, başta İngiltere, Fransa ve Hollanda olmak üzere Avrupa kıtasının genelinde etkili olmuştur. 1492 yılında Amerika'nın keşfedilmesi, dolaylı olarak bilimsel devrime katkı sağlamıştır. Yeni koloni ve sömürgeler kuran Avrupa ülkelerinin ekonomisi gelişmiş, bu da bilimsel araştırmaları maddi açıdan daha fazla desteklemelerini sağlamıştır. İşte, merak edilen tüm detaylar.
19.04.2021Eğitim
Son dakika... Türk bilim insanları ayçiçeğiyle başardı! Dünyada ses getirdi
Son dakika... Türk bilim insanları ayçiçeğiyle başardı! Dünyada ses getirdiGelen son dakika haberine göre; Marmara Üniversitesi'nden girişimci akademisyenler, Türkiye'nin tohumda dışa bağımlılığını azaltacak teknolojiler geliştiriyor. Ayçiçeğinde klasik yöntemlerle yaklaşık 15 yıl zaman alan ıslah süresini, geliştirdikleri teknolojiyle 5 yılın altına indiren akademisyenler, ayçiçeği tohumunu kısa sürede genetik olarak yüzde 100 saf hale getirmeyi başardı.
18.04.2021Gündem
Varank, yerli aşının ilk dozunu yaptırdı
Varank, yerli aşının ilk dozunu yaptırdıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen ve en yenilikçi aşı yöntemlerinden biri kabul edilen virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) aşı adayının ilk insan denemelerine gönüllü oldu.
18.04.2021Gündem
Son dakika! Dünyada sayılı Türkiye'de tek! Bakan Varank yerli aşı oldu
Son dakika! Dünyada sayılı Türkiye'de tek! Bakan Varank yerli aşı olduSon dakika haberlere göre Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen ve en yenilikçi aşı yöntemlerinden biri kabul edilen virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) aşı adayının ilk insan denemelerine gönüllü oldu.
17.04.2021Gündem
Son dakika! MEB'den tablet dağıtımı uyarısı! Velilere çağrı...
Son dakika! MEB'den tablet dağıtımı uyarısı! Velilere çağrı...Gelen son dakika haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı, velileri tablet dağıtımı konusunda dolandırıcılara karşı uyardı. Tablet dağıtımıyla ilgili velilere doğrudan ulaşıldığını hatırlatan Bakanlık önemli bilgiler verdi. İşte haberin ayrıntıları...
15.04.2021Gündem
Marmara Denizi'ndeki tehlike! 'Salya' su altı kamerasıyla görüntülendi
Marmara Denizi'ndeki tehlike! 'Salya' su altı kamerasıyla görüntülendiMarmara Denizi'nin dibine çökerek üreme mevsiminde olan balıkların, midye türleri ve mercanları yok eden "deniz salyası" su altı kamerasıyla görüntülendi.
14.04.2021Haberler

Benzer Haber Etiketleri

TürkiyeaşıNediraydınders

Biyoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.