Biyoloji

Biyoloji

Son dakika biyoloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan biyoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan biyoloji haber sayfamızda...

Biyoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.017 biyoloji haberi bulunmuştur.
Kastrasyon Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Kimyasal Kastrasyon Ne Demek?
Kastrasyon Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Kimyasal Kastrasyon Ne Demek?Yabancı kökenli bir kelime olması ile beraber kastrasyon sözünün ne anlama geldiği merak ediliyor. Peki, kastrasyon nedir, TDK sözlük anlamı ne demek? Kimyasal kastrasyon ne demek tüm detayları ile derledik.
3.08.2021Sözlük
A Word Kelime Oyunu Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?
A Word Kelime Oyunu Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?A Word kelime oyunudur. Milyonlarca indirmesi bulunan bu oyunda 2000 seviye bulunur. Bölüm atladıkça cevapları bulmak da bir o kadar zorlaşır. Bu oyunda amaç altıgen harflerden oluşan kelimeleri bulmaktır. Seviye ilerledikçe bulunması istenen kelime sayısı da artar. Hem eğlendirici hem de öğretici özelliği bulunan oyunda puan toplayarak 20 farklı rozet kazanmak gerekir. Bu oyun zeka ve beyin egzersizi yapmaya yardımcı olur. A Word Kelime Oyunu nasıl oynanır? “A Word Cevapları” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
3.08.2021Oyun
Uluabat Gölü, alg patlamasıyla yeşile büründü
Uluabat Gölü, alg patlamasıyla yeşile büründüBursa'nın Nilüfer ilçesindeki, Ramsar Sözleşmesi ile koruma altında olan Uluabat Gölü, alg patlaması nedeniyle yeşile büründü. Sudaki kirliliğin ve sıcaklığın artması nedeniyle alglerin çoğaldığını belirten Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurhayat Dalkıran, kirliliğin artmaması için önlem alınması gerektiğini söyledi.
3.08.2021Gündem
Mandibula Nedir, Ne İşe Yarar? Mandibular Bölge Neresidir?
Mandibula Nedir, Ne İşe Yarar? Mandibular Bölge Neresidir?Biyoloji konusu olarak öne çıkmış mandibulanın ne olduğu merak ediliyor. Özellikle insan ve birçok canlıda bulunan ortak bir yapı olduğunu ifade etmek mümkündür. Peki, Mandibula nedir, ne işe yarar? Mandibular bölge neresidir tüm detayları ile derledik.
2.08.2021Sözlük
İstanbul'da 2 ilçede çekirge paniği! Havalar ısınınca görülmeye başlandı
İstanbul'da 2 ilçede çekirge paniği! Havalar ısınınca görülmeye başlandıSultangazi ve Arnavutköy'de havaların ısınmasıyla birlikte görülmeye başlayan boyları 3 ila 6 santimetre arasında değişen çekirgeler, her iki ilçe sakinlerini tedirgin etmeye başladı. "Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Fatih Dikmen, "Bu çekirgeler sıcağı çok seviyor. Şu an ise bu çekirgelerin ortaya çıkmasının tam zamanı. Bu çekirge türleri istilacı bir tür değil. Bu yüzden vatandaşların korkmasına gerek yok. Çekirgelerin bir zararı yok" dedi.
31.07.2021Gündem
Sayısal ile alan bölümler 2021: YKS üniversitelerin sayısal bölümleri ve taban puanları
Sayısal ile alan bölümler 2021: YKS üniversitelerin sayısal bölümleri ve taban puanlarıSayısal bölümler ve taban puanları. YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih yapacak olan üniversite adayları sayısal bölümleri araştırıyor. Peki, sayısal bölümler hangileri? Sayısal bölümler sıralama ve taban puanları 2021.
29.07.2021Gündem
Vaka sayısı artışı sürüyor
Vaka sayısı artışı sürüyorSağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 17-23 Temmuz dönemine ait 100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayılarına göre, Kovid-19 vaka sayısı en çok artan iller aşılamanın düşük olduğu Siirt, Diyarbakır, Bitlis, Giresun ve Iğdır oldu. Koca, ‘Aşı olup tedbirlere uymak zorundayız’ çağrısını yineledi.
29.07.2021Gündem
Öğrenci bulmak kolay olmayacak
Öğrenci bulmak kolay olmayacakYaklaşık 2,5 milyon üniversite adayının beklediği YKS sonuçları açıklandı. Hem adaylar hem de üniversiteler büyük bir şok yaşadı. Çünkü 4 yıllık bölümleri tercih edebilecek aday sayısı yarı yarıya düştü. Uzmanlar, yeterli puanı olan aday bulunmadığı için vakıflar başta olmak üzere pek çok üniversitede kontenjanların boş kalacağını düşünüyor; barajın geçen yıl olduğu gibi 170’e düşürülmesi gerektiği söylüyorlar.
29.07.2021Eğitim
Bakan Koca 'son dakika' diyerek duyurdu!
Bakan Koca 'son dakika' diyerek duyurdu!Sağlık Bakanı Koca, en az bir doz Kovid-19 aşısı yaptıranların sayısının 40 milyonu geçtiğini açıkladı.
28.07.2021Gündem
Yapay zeka bir alanda daha devrim yaratabilir
Yapay zeka bir alanda daha devrim yaratabilirYapay zeka, insan vücudundaki neredeyse her proteinin yapısını tahmin etmek için kullanılmaya başladı. Bu sayede özellikle tıp alanında devrim yaratması beklenen yapay zekanın, ilerleyen dönemde hastalıklara çok daha kısa sürede çare bulması hedefleniyor.
24.07.2021Teknoloji
Çağla’nın katilini teknoloji aradı
Çağla’nın katilini teknoloji aradıHenüz 15 yaşındayken boğazı kesilip öldürülen Çağla Tuğaltay’ın katilini bulmak için yeni nesil DNA teknolojisi kullanıldı. Ancak katil yine bulunamadı
20.07.2021Gündem
Çağla’nın katilini yeni nesil teknoloji de bulamadı
Çağla’nın katilini yeni nesil teknoloji de bulamadıİstanbul’da 2000 yılında evinde vahşice öldürülen 15 yaşındaki Çağla Tuğaltay cinayetinde, şüphelinin bulunmasına dair umutlar tükeniyor. Savcılık katilin bulunması için önceki günlerde, Çağla’nın tırnakları arasında bulunan şüpheliye ait DNA’yı Adli Tıp Kurumu’na göndererek, Yeni Nesil Dizileme (NGS) teknolojisi kullanılarak şüphelinin göz rengi, ten rengi ve biocoğrafik soy analizinin tespitinin raporlanmasını istemişti. Ancak, Adli Tıp Kurumu savcılığa gönderdiği raporda DNA örneklerinin içinde Çağla Tuğaltay’a da ait DNA örnekleri olduğunu ve bu sebeple inceleme yapılamadığını belirtti. Raporda, inceleme yapılabilmesi için tek bir kişiye ait DNA örneği olması gerektiği belirtildi.
19.07.2021Gündem
Ukrayna'da yakalanan FETÖ üyesi iki öğretmen hakim karşısında
Ukrayna'da yakalanan FETÖ üyesi iki öğretmen hakim karşısındaFETÖ'nün yurtdışı eğitim sorumluları hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Ukrayna'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen örgütün Irak öğretmenlerinde Salih Fidan, "Bu örgütün gerçekten çok kötü işler içinde olduğunu anladım. Böyle bir örgüt ile ilişkili olduğum için çok pişmanım" dedi. Yine Irak'ta Fizik öğretmenliği yaptığını söyleyen sanık Samet Güre ise, "Terör kelimesi ile anılmak istemiyorum. Emniyet güçleri bizi aldığında, kibar davrandılar, korktuğumuz gibi olmadı" diye konuştu.
16.07.2021Gündem
Son dakika... Tuz Gölü'ndeki flamingo ölümleriyle ilgili çarpıcı açıklama!
Son dakika... Tuz Gölü'ndeki flamingo ölümleriyle ilgili çarpıcı açıklama!Konya'da Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Arslan, Tuz Gölü’ndeki flamingo ölümleriyle ilgili dikkat çeken bilgiler yer verdi. Arslan, su azlığı kaynaklı beslenme yetersizliği olduğunu belirterek, "Bu ölümlerden sonra flamingolar Tuz Gölü’ne gelmekten vazgeçebilirler. Bu 1-2 yıl içinde olmayabilir ama yağış rejiminin düşük geçmesi halinde başka yöne gidebilirler” açıklamasını yaptı.
16.07.2021Gündem
Dijital eğitim için dev iş birliği
Dijital eğitim için dev iş birliğiKolay Kampüs ve Da Vinci Kids, eğitimde güçlerini birleştirdi. Her yaşa uygun tamamlayıcı eğitimleri tek bir platformdan sunan yeni nesil dijital eğitim platformu Kolay Kampüs, çocuklukta başlayan eğitimin öneminin farkındalığıyla alanında öne çıkan Da Vinci Kids ile anlaştı.
16.07.2021Eğitim
Türk bilim adamları, 6 ülkede 60 yeni tür bakteri keşfetti
Türk bilim adamları, 6 ülkede 60 yeni tür bakteri keşfettiSamsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevzat Şahin ve ekibi, 60 yeni tür bakteri keşfetti. Türkiye ile birlikte 6 ülkede 2 yıllık çalışma sonucu bulunan yeni türlerin isimlendirilip tanımlandıktan sonra literatüre girmesi bekleniyor. Şahin, "Bu bakteri türlerinin çoğunluğu genetik özellikleri bakımından antibiyotiğin kaynağı olma özelliğine sahiptir. Bunlarla ilgili yeni ilaç ve antibiyotik keşiflerine yönelik çalışmalarımız da var" dedi.
13.07.2021Gündem
Periost Nedir, Ne İşe Yarar? Periostun Görevleri Nelerdir?
Periost Nedir, Ne İşe Yarar? Periostun Görevleri Nelerdir?Periost özellikle biyoloji derslerinin içerisinde mevcut halde bulunan konulardan bir tanesini ifade etmektedir. Periost kavramının iyi bir şekilde anlaşılması oldukça önemlidir. Sizin için periost kavramının ne demek olduğunu, periostun ne işe yaradığını ve görevlerini derledik.
12.07.2021Sözlük
Cinayeti tek başına işlemediği ileri sürülmüştü! Pınar Gültekin davasında flaş gelişme!
Cinayeti tek başına işlemediği ileri sürülmüştü! Pınar Gültekin davasında flaş gelişme!Muğla'nın Ula ilçesinde cesedi ormanlık alanda bulunan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in öldürülmesiyle ilgili katil zanlısı Cemal Metin Avcı'nın yakınlarından bazılarının yargılanması için yerel mahkemenin kovuşturmaya yer olmadığına dair verdiği karar Yargıtay tarafından bozuldu.
10.07.2021Gündem
Belek sahilinde caretta yuvaları 2 bini aştı
Belek sahilinde caretta yuvaları 2 bini aştıNesli tehlike altındaki caretta carettaların Akdeniz'deki en büyük yuvalama alanı 30 kilometrelik Belek sahilinde gerçekleştirilen koruma çalışmaları kapsamında bu yılki yuva sayısı 2 bini aştı. Yuvalamaların 1 ay daha süreceğini belirten Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat, yuva sayısındaki artışı küresel ısınmaya bağladı.
7.07.2021Gündem
Hakkari'de yeni böğü türü keşfedildi
Hakkari'de yeni böğü türü keşfedildiHakkari Üniversitesi, biyoçeşitliliği ortaya çıkarmak için hazırlanan proje kapsamında Zap Suyu boyunca karşılıklı lokalitelerde konumlanan yeni böğü türü keşfedildi. Böğü türüne, 'Galeodes hakkariensis' ismi verildi.
3.07.2021Gündem
Vebadan ölen ilk kişi 5 bin yıl önce yaşamış bir avcıydı
Vebadan ölen ilk kişi 5 bin yıl önce yaşamış bir avcıydı19. yüzyılın sonlarında günümüz Letonya’sında ‘Rinnukalns’ isimli kazı alanında bulunan iki kişiden biri olan avcının 21 ila 30 yaşlarında olduğu düşünülüyor
2.07.2021Dünya
‘Dolum iskelesi Saros’u bitirir’
‘Dolum iskelesi Saros’u bitirir’Saros Körfezi’ne yapılan doğal gaz dolum iskelesi projesinin ÇED olumlu raporu ikinci kez iptal edildi. Devam eden projeye ilişkin uzmanlar, “Saros Körfezi’nindeki ekosistemi öldürür” uyarısı yapıyor
2.07.2021Gündem
Bakan Selçuk, Zap Suyu'nda bota bindi
Bakan Selçuk, Zap Suyu'nda bota bindiMilli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Hakkari'de 'Telafide Ben de Varım' programı kapsamında Zap Suyu'nda bota binip, rafting yarışının startını verdi.
30.06.2021Gündem
YKS’de her net altın değerinde
YKS’de her net altın değerindeÜniversiteye giriş sınavlarında matematik soruları çok zordu. O nedenle net ortalamaları düşecek ve her netin değeri artacak. Geçen yıllarda tıp fakültelerine 35 matematik, 35 fen olmak üzere 70 netle girilebiliyordu, bu yıl 60-62 netle bu mümkün olacak.
30.06.2021Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

nedirne demekson dakika haberlerteknolojikastrasyon

Biyoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.