Biyoloji

Biyoloji

Son dakika biyoloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan biyoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan biyoloji haber sayfamızda...

Biyoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.296 biyoloji haberi bulunmuştur.
Vampir kelebekler Beykoz’u istila etti
Vampir kelebekler Beykoz’u istila ettiBeykoz sakini Selma Kütükçü, akşamları bütün tavanları kaplayan kelebeklerin, bitkilerine çok zarar verdiğini söyledi.
8.08.2022 Gündem
'Vampir Kelebek'ler İstanbul'da! Tavanları sardılar, balkona çıkılmıyor
'Vampir Kelebek'ler İstanbul'da! Tavanları sardılar, balkona çıkılmıyorKaradeniz Bölgesi'nde sık görülen vampir kelebekler, İstanbul'da da görülmeye başladı. Özellikle akşam saatlerinde Beykoz'daki evleri istila eden kelebekler, panik yarattı.
7.08.2022Haberler
'Vampir Kelebek'ler İstanbul'da! Tavanları sardılar, balkona çıkılmıyor
'Vampir Kelebek'ler İstanbul'da! Tavanları sardılar, balkona çıkılmıyorKaradeniz Bölgesi'nde sık görülen vampir kelebekler, İstanbul'da da görülmeye başladı. Özellikle akşam saatlerinde Beykoz'daki evleri istila eden kelebekler, panik yarattı.
7.08.2022Gündem
Listelerin yıldızı
Listelerin yıldızıODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP Araştırma Laboratuvarı, “2021-2022 Dünya Alan Sıralaması” raporunu yayınladı. Ege Üniversitesi (EÜ), Türkiye’deki üniversiteler arasında 7 farklı alanda ilk 5’e girerek önemli bir başarıya imza attı. EÜ, 14 alanda ise ilk 10 Türk üniversitesi arasında yer aldı.
5.08.2022Ege
Türkiye'de 'tümör bankası' kuracak! İngiltere'deki kariyerini bırakıp geldi
Türkiye'de 'tümör bankası' kuracak! İngiltere'deki kariyerini bırakıp geldiİngiltere’den Türkiye’ye gelen Türk bilim insanı Dr. Ahmet Acar, kuracağı tümör organoidi bankası ile kanser hastalarının laboratuvar ortamında yaşayan tümörlerini büyüterek, onlar üzerinde yüksek sayıda ilaç denemesi yapacak. Kemoterapinin çok seçici bir tedavi yöntemi olmadığını söyleyen Dr. Acar’a, kanser tedavisindeki son gelişmeleri sorduk.
5.08.2022Gündem
Ölüm günlüğü! İdama götüren dehşeti satır satır yazmış
Ölüm günlüğü! İdama götüren dehşeti satır satır yazmışAskeri mahkemede suçlu bulunacağı neredeyse kesin gibiydi. İşlerin daha kötüye gideceğini, kaçmaktan başka bir çaresi olmadığını düşündü. Karşısına çıkan ve kendisinden 15 yaş büyük olan adamla dostluk kurdu. Ancak ikili birbirlerinin sonunu hazırladıklarının farkında değillerdi. İşleyecekleri korkunç suçlar ülkeyi ayağa kaldıracaktı.
5.08.2022Dünya
Bölgede endişe! Gölün rengi değişti... 'Hızlı tedbir almamız gerekiyor'
Bölgede endişe! Gölün rengi değişti... 'Hızlı tedbir almamız gerekiyor'Burdur Gölü'nde suyun rengi, son dönemdeki alg patlaması nedeniyle değişti. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Gülle, "Göl yaralı ve yardıma ihtiyacı var. Bu yaralı hali daha uzun devam ederse tedavisi yani eski haline gelmesi daha zor olacaktır" dedi.
2.08.2022Gündem
2022 YKS Konuları: 2022 TYT-AYT Konuları ve Soru Dağılımı
2022 YKS Konuları: 2022 TYT-AYT Konuları ve Soru DağılımıYKS ÖSYM tarafından uygulanan üniversite giriş sınavıdır. Lise mezunu veya lise son sınıf öğrencileri lisans eğitimi almak için bu sınava girebilir. YKS toplamda 3 oturumdan oluşur. Her yıl milyonlarca öğrencinin girdiği YKS’nin 1. Oturumu TYT’dir. TYT sınavına giren öğrenciler AYT ve YDT’ye girme hakkına sahip olurlar. AYT sınavı alan bilgisi ölçerken, YDT ise yabancı dil eğitimi almak isteyen öğrenciler içindir. TYT ve AYT konuları arasında matematik, Türkçe, geometri, fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, tarih, felsefe ve din kültürü yer almaktadır. YDT sınavına Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden herhangi biri tercih edilerek girilir. 2022 TYT, AYT VE YDT konuları ve soru dağılımı için “2022 YKS Konuları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
1.08.2022Eğitim
2022 DGS Konuları: DGS Sözel Sayısal Konuları ve Soru Dağılımı
2022 DGS Konuları: DGS Sözel Sayısal Konuları ve Soru DağılımıDikey Geçiş Sınavı kısaca DGS iki yıllık ön lisans okuyan öğrencilerin örgün öğretim lisans programına geçişlerini sağlayan sınavdır. Meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olun öğrenciler bu sınavlara girebilir. DGS konuları ve soru dağılımı iki bölümden oluşur. Sınavda 60 sayısal 60 sözel olmak üzere toplamda 120 soru bulunur. DGS’de matematik, geometri ve Türkçe alanlarından sorular çıkar. 2022 yılında DGS sözel sayısal konuları ve soru dağılımı hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız “DGS Konuları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
1.08.2022Eğitim
Profesörden yüzen adalar için 'Kurallara uyulmazsa kaybederiz' uyarısı
Profesörden yüzen adalar için 'Kurallara uyulmazsa kaybederiz' uyarısıBingöl'ün Solhan ilçesindeki Turnalar Gölü’nde bulunan birbirinden bağımsız yüzen adalara, ziyaretçiler fotoğraf çektirmek için sopa kullanarak çıkıyor. Prof. Dr. Ahmet Kılıç, "Tekrar oluşması için belki onlarca yıl ya da daha uzun yıllar gerekecektir. Kurallara uyulmadığı sürece bunları çok kısa sürede kaybederiz" dedi.
1.08.2022Haberler
Profesörden yüzen adalar için 'Kurallara uyulmazsa kaybederiz' uyarısı
Profesörden yüzen adalar için 'Kurallara uyulmazsa kaybederiz' uyarısıBingöl'ün Solhan ilçesindeki Turnalar Gölü’nde bulunan birbirinden bağımsız yüzen adalara, ziyaretçiler fotoğraf çektirmek için sopa kullanarak çıkıyor. Prof. Dr. Ahmet Kılıç, "Tekrar oluşması için belki onlarca yıl ya da daha uzun yıllar gerekecektir. Kurallara uyulmadığı sürece bunları çok kısa sürede kaybederiz" dedi.
1.08.2022Gündem
Asgari ücretin 2 katı kadar burs
Asgari ücretin 2 katı kadar bursÜcretsiz yurt, 10 bin TL burs, 3 öğün yemek, ulaşım, kıyafet destekleri, bilgisayar hediyesi, sinema, spor salonu üyelikleri… Üniversiteler, başarılı öğrencileri bünyesine katmak için birçok şirkette dahi olmayan imkânlar sunuyor.
30.07.2022Eğitim
10 bin TL’ye varan burs olanakları
10 bin TL’ye varan burs olanaklarıÜniversiteler başarılı öğrencileri almak için adeta birbirleriyle yarışıyor. Sınav derecesine göre 10 bin TL’ye kadar çıkan bursların yanı sıra barınma, yemek, ulaşım, kıyafet destekleri; sinema, spor salonu üyelikleri verenler, bilgisayar hediye edenler bile var
28.07.2022Eğitim
TYT Konuları 2022: TYT Matematik, Türkçe, Biyoloji, Fizik, Coğrafya, Kimya, Tarih Konuları ve Dağılımı
TYT Konuları 2022: TYT Matematik, Türkçe, Biyoloji, Fizik, Coğrafya, Kimya, Tarih Konuları ve DağılımıTYT, üniversite giriş sınavı olan YKS’nin ilk oturumdur. Her yıl binlerce öğrenci üniversiteye girmek için bu sınava tabi tutulur. 2. oturum AYT ve 3. YDT sınavlarına hak kazanmak isteyen öğrencilerin bu sınava girmesi zorunludur. Aksi taktirde diğer oturum sınavlarına giremezler. Lisan eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği TYT konuları arasında matematik, Türkçe, biyoloji, fizik, coğrafya, kimya, tarih, din kültürü ve felsefe yer almaktadır. ÖSYM tarafından uygulanan TYT’de toplamda 120 soru bulunur ve sınava giren öğrencilerin toplam süresi ise 135 dakikadır. 2022 yılında TYT konuları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.
26.07.2022Eğitim
AYT Konuları 2022: AYT Matematik, Edebiyat, Fizik, Biyoloji, Kimya, Tarih, Coğrafya Konuları
AYT Konuları 2022: AYT Matematik, Edebiyat, Fizik, Biyoloji, Kimya, Tarih, Coğrafya KonularıAYT lisans eğitimi almak isteyen lise son sınıf veya lise mezunu kişilerin girdiği sınavdır. YKS’nin 2. Oturumu olan AYT sınavına girmek için öncelikle TYT sınavına girmek şarttır. AYT sınavı öğrencilerin kendi alanlarında sahip olduğu başarıyı ölçmektedir. Toplamda 160 soru bulunur ve öğrencilerin toplam süresi 180 dakikadır. YKS’nın 2. Oturumu olan AYT konuları arasında matematik, edebiyat, fizik, biyoloji, kimya, tarih, coğrafya, felsefe, geometri ve din yer almaktadır. 180 sınav barajını geçen öğrenciler 4 yıllık lisans tercihi yapmaya hak kazanırlar. 2022 AYT konularını merak ediyorsanız konu ile ilgili detaylı bilgiye içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
26.07.2022Eğitim
Hücre Plağı Nedir, Ne İşe Yarar? Hücre Plağı Nasıl Oluşur?
Hücre Plağı Nedir, Ne İşe Yarar? Hücre Plağı Nasıl Oluşur?Biyoloji derslerinde geçen konulardan biri hücre plağı ve hücre plağının nasıl oluştuğudur. Hücre plağı bitkilerde bulunan hücrelerin bölünmesi ile meydana gelmektedir. Üstelik hücre üzerinde sitoplazmanın bölünmesine de yardımcı olmaktadır. Ara lamel olarak geçen hücre plağı bitkiler üzerinde yer almaktadır. Hücre plağı yalnızca bitkiler üzerinde meydana gelerek hayvanlar üzerinde bölünme gerçekleştirmez. İki farklı tipte hücre bölünmesi durumu yaşanmaktadır. Hücre plağı nedir, ne işe yarar? Hücre plağı nasıl oluşur sizler için derledik.
26.07.2022Eğitim
Erime Nedir, Nasıl Gerçekleşir? Erime Özellikleri Nelerdir?
Erime Nedir, Nasıl Gerçekleşir? Erime Özellikleri Nelerdir?Erime kavramının bir diğer ismi termal füzyondur. Katı bir madde ısı alır ve sıvı hale geçer. Kısaca erime fiziksel bir olaydır. Fen bilimleri alanının kimya bölümüyle ilgisi vardır. Bir maddenin erime noktasından bahsedebilmek için ilgili maddenin hangi sıcaklık seviyesinde sıvı hale geçtiğini test etmek gerekmektedir. Donmanın tersini erime olarak da tanımlayabiliriz. Erime ve özellikleriyle ilgili merak edilen tüm detaylar.
25.07.2022Eğitim
Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Arkeoloji Şurası’nı değerlendirdi: “Yapı doğru inşa edilmeli”
Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Arkeoloji Şurası’nı değerlendirdi: “Yapı doğru inşa edilmeli”Özdoğan, Türkiye’de arkeoloji ile ilgili kurumsal bir yapının gerekli olduğunu belirterek bu yapının doğru inşa edilmesinin önemine dikkat çekiyor: “Bürokrasi ile bilim arasındaki arayüz doğru işlemeli. Geleneği bir kez bozarsanız sistem kötüye gider.”
24.07.2022Arkeoloji
Tıpta Probe Ne Demek? Ultrason Prob Ne Anlama Gelir?
Tıpta Probe Ne Demek? Ultrason Prob Ne Anlama Gelir?Tıp alanında çeşitli yabancı terimler bulunmaktadır. Bu terimlerden biri de probe olarak karşımıza çıkmaktadır. Probe terimi normalde moleküler biyoloji alanında kullanılan bir terim olarak bilinmektedir. Ancak tıp ile yakınlığından dolayı tıpta da yer almaktadır ve yıkama, sondaj anlamına gelmektedir. Mevcut açık yaraların yıkanması yani temizlenmesi işlemine kısaca probe adı verilmektedir. İşte, tüm detaylar.
23.07.2022Eğitim
Sığırcıklar azaldı tırtıl istilası başladı
Sığırcıklar azaldı tırtıl istilası başladıTrakyalı ayçiçeği üreticisinin başı bir süredir çayır tırtılı ile dertte. Uzmanlara göre iklim değişikliği, eko sistemdeki bozulma ve tırtıllara yaşam şansı bırakmayan sığırcık kuşlarının azalması sonucu ayçiçeği tarlalarında tırtıl istilası başladı.
23.07.2022Gündem
Biyomimetik Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Biyomimetrik Örnekleri Nelerdir?
Biyomimetik Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Biyomimetrik Örnekleri Nelerdir?Biyomimetik biyo taklit demektir. Burada taklit edilen doğa unsurları, sistem ve modeldir. Bu konu biyonik konusuyla yakından ilgilidir. Teknik problemleri biyolojik işlevleri örnek alarak çözmeye çalışan uygulamaları bilim dalına biyonik denmektedir. Doğada mevcut metot ve sistemler vardır. Bu sistemler incelenerek modern mühendislik ve teknoloji alanlarında kullanılabilmektedir. İşte Biyomimetik nedir, TDK sözlük anlamı ne demektir, Biyomimetrik örnekleri nelerdir sizler için derledik.
22.07.2022Eğitim
Tarhana bursu! Her gün 16.00'da karşı karşıyalar
Tarhana bursu! Her gün 16.00'da karşı karşıyalarAntalya'da Nilüfer Leylek'in (48), ABD'nin saygın üniversitesi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) kanser üzerine tam burslu doktora yapan kızı Özen Leylek (28) ile yaptığı görüşmelerde duygusal anlar yaşanıyor.
22.07.2022Yaşam
Tarhana bursu! Her gün 16.00'da karşı karşıyalar
Tarhana bursu! Her gün 16.00'da karşı karşıyalarAntalya'da Nilüfer Leylek'in (48), ABD'nin saygın üniversitesi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) kanser üzerine tam burslu doktora yapan kızı Özen Leylek (28) ile yaptığı görüşmelerde duygusal anlar yaşanıyor.
22.07.2022Gündem
A Word Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?
A Word Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?A Word kelime oyunudur. Milyonlarca indirmesi bulunan bu oyunda 2000 seviye bulunur. Bölüm atladıkça cevapları bulmak da bir o kadar zorlaşır. Bu oyunda amaç altıgen harflerden oluşan kelimeleri bulmaktır. Seviye ilerledikçe bulunması istenen kelime sayısı da artar. Hem eğlendirici hem de öğretici özelliği bulunan oyunda puan toplayarak 20 farklı rozet kazanmak gerekir. Bu oyun zeka ve beyin egzersizi yapmaya yardımcı olur. A Word Kelime Oyunu nasıl oynanır? “A Word Cevapları” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
20.07.2022Oyun
Profesöre verilen 9 yıl hapsin gerekçesi: Eylem basit cinsel saldırı
Profesöre verilen 9 yıl hapsin gerekçesi: Eylem basit cinsel saldırıAnkara'da Prof. Dr. Hasan Bilgili'ye, veteriner Ç.B.'ye sahibi olduğu hayvan hastanesinde cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla verilen 9 yıl hapis cezasının gerekçesi açıklandı.
20.07.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Biyoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.