Cari Açık

Cari Açık

Son dakika Cari açık haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Cari açık gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Cari açık haber sayfamızda...

Cari Açık

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 5.060 cari açık haberi bulunmuştur.
Cari açık ve altın
Cari açık ve altın Geçen haftaki “Cari açıkta altın etkisi” başlıklı yazım üzerine Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) Başkanı Burak Yakın’dan Türkiye’nin altın ticaret üzerine bir mesaj aldım. Yakın hem birliğin elindeki verileri hem de son dönemde çok tartışılan altın ticaretinin cari açığa etkisi konusunda görüşlerine paylaştı. Altın ithalatına getirilen kotanın cari açığı daraltmak yerine pratikte kaçakçılığın önünü açtığını söyledi.
27.02.2024 Ekonomi
Cevdet Yılmaz: Enflasyonla mücadele ederken büyümeyi de sürdürüyoruz
Cevdet Yılmaz: Enflasyonla mücadele ederken büyümeyi de sürdürüyoruz Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Manisa'da iş insanlarıyla bir araya geldiği toplantıda, "Enflasyonla mücadele ederken büyümeyi de sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Ama büyümenin kompozisyonunu değiştiriyoruz. Tüketim ağırlıklı değil, daha çok yatırım, ihracat, üretim ağırlıklı büyüme yapısı inşa ediyoruz" dedi.
23.02.2024 Ekonomi
Bakan Şimşek, sanayicilerle buluştu
Bakan Şimşek, sanayicilerle buluştu Kayseri Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen istişare toplantısı, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımıyla gerçekleştirildi. Sanayici ve iş insanlarından oluşan yaklaşık 600 kişilik bir kalabalığa hitap eden Bakan Şimşek, ekonomi politikalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
22.02.2024 Ekonomi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Çin’den doğrudan yatırımı görmek istiyoruz
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Çin’den doğrudan yatırımı görmek istiyoruz Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Daha fazla Çinli turisti Türkiye’de görmek istiyoruz. Daha fazla Çin’den doğrudan yatırımı görmek istiyoruz” dedi.
21.02.2024 Ekonomi
Hamza Dağ: İzmir'in yeni organize sanayi bölgelerine ihtiyacı var
Hamza Dağ: İzmir'in yeni organize sanayi bölgelerine ihtiyacı var AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nı (EBSO) ziyaretinde yaptığı konuşmada, İzmir'in yeni organize sanayi bölgelerine ihtiyacı olduğunu belirtip, "Bunun için iyi çalışmamız, yoğunlaşmamız gerekiyor. İzmir'in dezavantajlarından birisi genişleme alanının fazla olmaması. Yeşile dokunmadan nasıl yeni alanlar oluşturabiliriz, üzerinde çalışmamız gerekiyor" dedi.
21.02.2024 Ekonomi
Cari açıkta ‘altın etkisi’
Cari açıkta ‘altın etkisi’ Türkiye’nin cari işlemler açığının önemli bir kısmı dış ticaretinde verdiği açıktan kaynaklanıyor. Burada da öne çıkan iki önemli kalem var: Enerji ithalatı ve altın ithalatı. Türkiye geçen yıl 52.7 milyar dolarlık net enerji ve 25.7 milyar dolarlık net altın ithalatı yapmış. Bu iki kalem olmasaydı ödemeler dengesi 2023’te 45.2 milyar dolar açık yerine 33.2 milyar dolar fazla verebilirdi.
20.02.2024 Ekonomi
Altında kotaya ‘karışım’ oyunu! Gümüşle alaşım...
Altında kotaya ‘karışım’ oyunu! Gümüşle alaşım... Altın ithalatı kotasını delmek için gümüş içinde altın bulunan alaşımlar ithal edildiği belirlenince Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Metal alaşımlarına inceleme yapılacak.
14.02.2024 Ekonomi
Cari işlemler hesabı belli oldu
Cari işlemler hesabı belli oldu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 2023 yılında cari işlemler hesabı 45,2 milyar dolar açık verdi. Net hata ve noksan 2023 yılının Ocak-Kasım dönemi için 434 milyon ABD doları güncellendi.
13.02.2024 Uzmanpara
TÜSİAD’da ‘Özilhan’ gitti ‘Aras’ geldi
TÜSİAD’da ‘Özilhan’ gitti ‘Aras’ geldi Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD), olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi. TÜSİAD Başkanlığına yeniden Orhan Turan seçilirken, YİK Başkanı Tuncay Özilhan ise başkanlığı Ömer Aras’a devretti. Özilhan, TÜSİAD’da Onursal Başkan olarak görevine devam edecek.
9.02.2024 Ekonomi
Bakan Şimşek'ten vergi ve fiyat istikrarı açıklaması
Bakan Şimşek'ten vergi ve fiyat istikrarı açıklaması Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “İstanbul Sanayi Odası Ocak Ayı Meclis Toplantısı”nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, vergi düzenlemesi ile ilgili şu anda çalışmaların olduğunu belirtirken, kur korumalı mevduat (KKM) uygulamasından çıkış ile ilgili de önemli bilgiler verdi. İşte detaylar...
31.01.2024 Ekonomi
‘Cari işlemlerde iyileşme kasımda da devam etti’
‘Cari işlemlerde iyileşme kasımda da devam etti’ Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Yıllık cari işlemler dengesindeki iyileşme kasım ayında da devam etti. Mayısa göre 10,7 milyar dolar düşüşle 49,6 milyar dolara gerileyen yıllık cari açık, altın hariç 22,5 milyar dolar seviyesindedir” dedi. Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
13.01.2024 Ekonomi
Bakan Şimşek: İyileşme kasım ayında da devam etti
Bakan Şimşek: İyileşme kasım ayında da devam etti Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabından cari işlemler dengesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.
12.01.2024 Ekonomi
TOGG'un sedan modeli ne zaman satışa çıkacak? Bakan Kacır tarih verdi
TOGG'un sedan modeli ne zaman satışa çıkacak? Bakan Kacır tarih verdi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Togg'un sedan modelinin piyasaya çıkacağı tarih ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
10.01.2024 Ekonomi
Bakan Şimşek'ten enflasyon mesajı
Bakan Şimşek'ten enflasyon mesajı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'da MÜSİAD'ın yıllık değerlendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.
4.01.2024 Ekonomi
Bakan Kacır ve Bakan Bayraktar'dan önemli açıklamalar
Bakan Kacır ve Bakan Bayraktar'dan önemli açıklamalar Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, ülke yüzölçümünün binde 3,5'u olan planlı OSB alanlarını yüzde 1 düzeyine çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.
28.12.2023 Ekonomi
Bakan Şimşek:  Enflasyonu 2026 yılında tek haneli seviyelere düşürmeyi hedefliyoruz
Bakan Şimşek: Enflasyonu 2026 yılında tek haneli seviyelere düşürmeyi hedefliyoruz Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Meclis'teki bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, " Enflasyonda ivme kaybı çok net ortadadır. Enflasyonu 2026 yılında tek haneli seviyelere düşürmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.
20.12.2023 Ekonomi
Bakan Şimşek: Orta Vadeli Program başarılı bir şekilde çalışıyor
Bakan Şimşek: Orta Vadeli Program başarılı bir şekilde çalışıyor Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni’ne katıldı. Törende konuşan Bakan Şimşek, " Orta Vadeli Program başarılı bir şekilde çalışıyor. Risk primimiz düştü, kurdaki dalgalanmalar azaldı, ülkemize yönelik yabancı yatırımcı ilgisi arttı, bankaların ve reel sektörün dış borç çevirme oranları yükseliyor." dedi.
11.12.2023 Ekonomi
Bakan Kacır açıkladı: Türkiye ile Katar arasında 12 kritik imza!
Bakan Kacır açıkladı: Türkiye ile Katar arasında 12 kritik imza! Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, CNN Tük canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Kacır, "Katar ile 12 farklı anlaşmaya imza attık." dedi.
7.12.2023 Haberler
Bakan Kacır açıkladı: Türkiye ile Katar arasında 12 kritik imza!
Bakan Kacır açıkladı: Türkiye ile Katar arasında 12 kritik imza! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani huzurlarında, iki ülke arasında 12 anlaşma imzalandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Katar İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Mohammed bin Ali AL Mannai arasında çip ve bulut teknolojileri alanında iki önemli anlaşmaya imza atıldı. Bakan Kacır, Katar’ın başkenti Doha’da imzalanan anlaşmalara ilişkin CNN TÜRK’e özel açıklamalarda bulundu.
7.12.2023 Ekonomi
‘Yüksek teknolojiyle cari açık azaltılacak’
‘Yüksek teknolojiyle cari açık azaltılacak’ Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, teknolojik ve stratejik yatırımlara odaklanan, üç yılda 300 milyar TL limit tahsis edilmesi planlanan yeni Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) programının çok önemli bir program olduğunu belirterek, “Dış ticarette önemli payı olan yüksek teknolojili ürünlerin üretimine güçlü destek sağlayacağız. Cari açığı kalıcı olarak azaltmayı hedefliyoruz” dedi.
28.11.2023 Ekonomi
'Cari açığı azaltmayı hedefliyoruz'
'Cari açığı azaltmayı hedefliyoruz' Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yatırım taahhütlü avans kredisi (YTAK) programına ilişkin önemli bir açıklama yaptı.
27.11.2023 Uzmanpara
Bakan Şimşek 'Önemli bir program' diyerek açıkladı: Cari açığı azaltmayı hedefliyoruz
Bakan Şimşek 'Önemli bir program' diyerek açıkladı: Cari açığı azaltmayı hedefliyoruz Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın duyurduğu Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi Programı'na ilişkin önemli bir açıklama yaptı.
27.11.2023 Ekonomi
'TL varlıklara talep ciddi şekilde artacak'
'TL varlıklara talep ciddi şekilde artacak' Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Seçim sonrası TL varlıklara talep ciddi şekilde artacak" dedi.
24.11.2023 Uzmanpara
Bakan Şimşek'ten döviz kuru ve KKM mesajı!
Bakan Şimşek'ten döviz kuru ve KKM mesajı! Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Seçim sonrası TL varlıklara talep ciddi şekilde artacak.' dedi. Öte yandan Şimşek bankalara 2024-2025 yıllarında enflasyon muhasebesi uygulanmayacağını söyledi.
24.11.2023 Ekonomi
Bakan Şimşek'ten enflasyon açıklaması
Bakan Şimşek'ten enflasyon açıklaması Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medyadan cari açık ve enflasyona ilişkin önemli bir açıklama yaptı.
17.11.2023 Uzmanpara

Benzer Haber Etiketleri

Cari Açık ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.