Çocuk Sağlığı

Çocuk Sağlığı

Son dakika çocuk sağlığı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan çocuk sağlığı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan çocuk sağlığı haber sayfamızda...

Çocuk Sağlığı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 5.840 çocuk sağlığı haberi bulunmuştur.
Bebekli aileler tatilde dikkat
Bebekli aileler tatilde dikkatÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Hülya Seçkin, tatil planı yapan bebekli ailelere tatil öncesi önerilerde bulundu.
4.08.2022Sağlık
Organları göğüs kafesinde doğan Lena bebeğe hayat veren dokunuş
Organları göğüs kafesinde doğan Lena bebeğe hayat veren dokunuşAntalya'da 3 aylık Lena Kılıçkıran’ın, henüz 3 saatlik bebekken diyafram kasındaki delikten geçerek göğüs boşluğunu dolduran organları nedeniyle solunum güçlüğü çektiği tespit edildi. Lena bebek, yüzde 30 yaşama ihtimalinin olduğu ameliyatla hayata tutundu.
30.07.2022Gündem
Çocuklarda inatçı kabızlığı önlemenin yolları
Çocuklarda inatçı kabızlığı önlemenin yollarıKarın ağrısı, kusma, idrar kaçırma, idrar yolu enfeksiyonu gibi diğer yakınmalarla başvuran çocukların değerlendirilmesi sonucunda kabızlık saptanabiliyor. Çocuk Sağlığı, Hastalıkları ve Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, “Kabızlık sorunu yaşayan çocukların beslenme menülerine armut, kayısı, bal kabağı, kabak, bezelye, ıspanak, brokoli, fasulye, mercimek, barbunya, baklagiller gibi lifli gıdaların eklenmesi iyi olur” önerisinde bulundu.
Kıl dönmesi çocuklarda artış gösterdi! Uzmanı '4 nedeni var' deyip açıkladı
Kıl dönmesi çocuklarda artış gösterdi! Uzmanı '4 nedeni var' deyip açıkladıGenellikle yetişkin hastalığı olarak bilinen bir makat bölgesi rahatsızlığı olan kıl dönmesi (pilonidal sinüs) günümüzde değişen yaşam koşullarında büyüyen ergenlik çağındaki çocukların da hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Hareketsiz ve fazla kilolu çocuklarda daha sık görülen kıl dönmesi şişlik, kaşıntı ve ağrı ile kendisini belli ediyor. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hülya Öztürk, çocuklarda kıl dönmesi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Çöp evde bulundu! İşte teyzenin alacağı ceza...
Çöp evde bulundu! İşte teyzenin alacağı ceza...Türkiye, Bursa'da boşaltılmak istenen bir çöp evdeki kilitli odada baygın halde bulunan 9 yaşındaki Cem Muhammet A.'yı konuşuyor. Tırnakları ve saçları uzayan, vücudunda yaralar oluşan ve adeta bir deri bir kemiğe dönen çocuğun yaşadıkları korku filmlerini aratmadı. Peki küçük çocuk bu yaşadıklarından ruhen ve fiziken nasıl etkilendi? Hayat boyu etkisini hissedeceği kalıcı bir hasar aldı mı? Küçük çocuğa bu eziyeti yaşatanlar nasıl bir ceza ile karşı karşıya kalacak? Uzmanlar çarpıcı açıklamalarda bulundu.
26.07.2022Gündem
Bolu'daki zehirlenme vakalarıyla ilgili yeni açıklama
Bolu'daki zehirlenme vakalarıyla ilgili yeni açıklamaBolu'daki zehirlenme vakalarıyla ilgili son durumu paylaşan Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, "Bizde şu an 6 hasta yatıyor ve bunlar 3 ila 15 yaşında hastalar. 4’ü yoğun bakımda fakat bu hastalarımızdan 2 çocuğumuz yoğun bakımdan çıkıp servise alınacak hale bugün itibariyle geldiler." dedi.
22.07.2022Gündem
Çocukların daha iyi uyumaları için nelere dikkat edilmelidir?
Çocukların daha iyi uyumaları için nelere dikkat edilmelidir?Uzman Pedagog ve Ebeveyn Danışmanı Zeynep Şimşek Karataş, çocukların daha iyi uyumaları için önerilerini tüm detaylarıyla sizler için anlattı.Çocukların dağınık bir odada olmaları dikkatlerini dağıtacağı gibi, akıllarına yapacak yeni şeyler getirir ve uyku havasına girmekte zorlanırlar. Bu nedenle çocuklara, oyun sonrasında sonra odalarını toplaması için yönerge verin, bu sorumluluk duygularına da katkı sağlar. Uyku kıyafeti, nevresim seçimleri pamuklu yapıda olmalıdır ve oda sıcaklığı 20 derece olarak ayarlanmalıdır. Çocuklar gece lambasını sevse de karanlıkta uyumaları melatonin salgısı ve uyku sağlığı için önemlidir. Elektronik cihazları yaydığı mavi ışık uyku dengesini bozmaktadır. Televizyon saatlerinizi çocukların uykuda olduğu saatlerde seçmelisiniz. Çocuğunuzu sakinleştirmeniz uykuya geçişte çok işe yarayacaktır. Hareketli bir günün ardından uyku saatine doğru evin hızını düşürün, ışıkları ve ses azaltın. Asla “sen çok yaramazlık yaptın doğru yatağa” diyerek uyku saatini ceza olarak kullanmayın. Hikaye okuyarak veya kısık bir klasik müzik dinleterek uykuya geçmesini sağlayabilirsiniz.
22.07.2022Çocuk
Yuva köyü neden zehirlendi?
Yuva köyü neden zehirlendi?Bolu’nun Yuva köyünde zehirlenme vakaları artarken, sebebi hala öğrenilemedi. 100 kişinin zehirlendiği 400 nüfuslu köyde içme suyu incelenirken, su deposunun borularının da paslı olduğu tespit edildi. Uzmanlar ise hemolitik üremik sendromu hastalığına dikkat çekiyor.
22.07.2022Gündem
Çocuk gelişimi için verimli tatil nasıl olmalı? Anne-babalara tavsiyeler
Çocuk gelişimi için verimli tatil nasıl olmalı? Anne-babalara tavsiyelerTatilin değerlendirilme şeklinin çocuğun bütüncül gelişimini doğrudan etkilediğini belirten çocuk gelişim uzmanı Arş. Gör. Begüm Gamiş Çiftçi, bu sürecin eğlenme ve dinlenme zamanı olarak görülse de anne-babaların zihinlerinde pek çok düşünce barındırdığını ifade etti. Çiftçi, tatilin amaçsızca ve sorumluluk almadan geçirilecek bir vakit olmadığını söyleyerek ebeveynlere de öncelikle yapılabilecek aktivitelerin yer aldığı bir plan oluşturmalarını tavsiye etti.
15.07.2022Çocuk
Sık tekrarlıyorsa dikkat! Çocuklarda romatizmal hastalıkların 8 önemli belirtisi
Sık tekrarlıyorsa dikkat! Çocuklarda romatizmal hastalıkların 8 önemli belirtisiErişkin yaşta görülen romatizmal hastalıkların birçoğu çocukluk çağında başlangıç gösterebiliyor. Bunun yanında çocukluk çağına özgü onlarca romatizmal hastalık da maalesef çocukları etkileyebiliyor. Tedavide erken teşhisin önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ferhat Demir, çocuklarda romatizmal hastalıkların 8 önemli belirtisini açıkladı.
Gıda takviyeleriyle ilgili önemli karar! Yasakla tamamen değişiyor
Gıda takviyeleriyle ilgili önemli karar! Yasakla tamamen değişiyorTarım ve Orman Bakanlığı son yıllarda tüketimi artan takviye edici gıda ve vitaminlerle ilgili olarak bir çalışma başlattı. Düzenlemeye göre, iki yaşın altındaki çocuklar için takviye gıda satışı yasaklanacak. Peki bugüne kadar kan sayımı ya da gerekli tetkikler yapılmadan verilen çok sayıda takviye gıda ve vitamin ne olacak? Kullanılan takviye gıdalar çocuklarda sağlık sorunlarına yol açar mı? Uzmanlar dikkat çeken uyarılarda bulundu.
15.07.2022Gündem
Çocuk vaka sayısı artıyor
Çocuk vaka sayısı artıyorİstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik İmmunoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ayper Somer, 12-18 yaş arasındaki çocuklarda aşılamanın neredeyse sıfırlandığını söyledi.
7.07.2022Gündem
Sıcak havalarda çocuklara dikkat
Sıcak havalarda çocuklara dikkatÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Taşkesen, sıcak havalarda çocukların belirli saatlerde dışarı çıkartılması gerektiği konusunda uyararak, tüketilen gıdalara da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
4.07.2022Sağlık
Çocuklarda yaz hastalıklarına karşı 10 etkili önlem
Çocuklarda yaz hastalıklarına karşı 10 etkili önlemYaz aylarıyla birlikte çocukların açık havada daha fazla zaman geçirmesi, özellikle aşırı sıcak havalarda bazı hastalıklarla daha fazla karşılaşmalarına neden olabiliyor. Ancak çocukların ve ailelerinin yaz keyfinin kabusa dönüşmemesi, hastalıklardan uzak bir tatil geçirmeleri alınacak bazı önlemlerle mümkün olabilir. Prof. Dr. Aziz Polat, yaz hastalıklardan korunmak için alınabilecek 10 etkili önlemi anlattı.
Çocuklu ailelere tatil uyarısı
Çocuklu ailelere tatil uyarısıÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Onur Yılmaz, çocuklarıyla tatil yapacak ailelere yaptığı uyarılarda, saat 10.00-16.00 arasında güneşten sakınılması gerektiğini belirterek, “Özellikle kız çocukları ıslak mayo ile dolaşmamalı ve üstleri değiştirilmeli” dedi.
30.06.2022Sağlık
Covid-19 döneminde 'anne depresyonu' arttı
Covid-19 döneminde 'anne depresyonu' arttıAnkara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Tuba Eminoğlu'nun 'Kalıtsal Metabolik Hastalıklar Tanılı Çocuklarda Covid-19 Pandemisi Sürecindeki Karşılanmamış Gereksinimler' araştırmasına katılanların yüzde 40'ında, pandemi döneminde 'anne depresyonu' geliştiği belirlendi.
29.06.2022Sağlık
Küçük oyuncaklardaki büyük tehlike! 'En sık görülen ölüm nedeni'
Küçük oyuncaklardaki büyük tehlike! 'En sık görülen ölüm nedeni'Evde travmaya ve solunum tıkanmasına neden olabilecek kazaların başında boyutu küçük oyuncaklar, çocukların yedikleri yiyecekleri çiğnemeden yutmaları geliyor. Öğr. Gör. Özlem Karagöl, solunum yolu tıkanıklığı ve boğulma travmalarının 18 yaş altındaki genç ve çocukların en sık ölüm nedeni olduğunu söyledi. Karagöl, evde travmaya neden olacak kazaların başında ailelerin çocuklarına küçük oyuncak alması geldiğini söyledi.
'Yaz tatilinde havuz yerine denizi tercih edin'
'Yaz tatilinde havuz yerine denizi tercih edin'Yaz tatilinde dikkat edilmesi gereken hastalıklar hakkında uyarılarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Bilal Aracı, “Çocuklarınızın göz enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu gibi enfeksiyonların bulaşma riski nedeniyle havuz yerine denizde yüzmelerini tercih edin. Yüzerken, boğulma ve gelişebilecek travmalar açısından mutlaka çocuklarınızın yanında bulunun” dedi.
28.06.2022Sağlık
'Çocuk alerjilerinde genetik faktörler yüzde 30-50 oranında etkiliyor'
'Çocuk alerjilerinde genetik faktörler yüzde 30-50 oranında etkiliyor'Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Güzel, çocuklarda sık görülen alerjileri ve nedenlerini anlattı. Çocuk ve ebeveyne yapılacak alerji testlerinin öneminin altını çizen Prof. Dr. Güzel, “Çocuk alerjilerinde genetik faktörler yüzde 30-50 oranında etkiliyor” dedi.
27.06.2022Sağlık
Düzenli Omega-3 kullanımı çocuklarda zeka gelişimini nasıl etkiliyor?
Düzenli Omega-3 kullanımı çocuklarda zeka gelişimini nasıl etkiliyor?Çocuklar için doktorların en çok önerdiği gıda takviyelerinin başında balık yağları geliyor. Peki neden balık yağı bu kadar önemli? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Aydemir, 1 yaşından itibaren önerilen sıvı balık yağlarını düzenli kullanmanın çocukların sağlıklı gelişimi üzerine büyük faydaları olduğunu anlatarak, “Hamilelik ve emzirme döneminden itibaren düzenli olarak Omega-3 ihtiyacı karşılanan çocukların zekâ testlerinde diğerlerine oranla daha yüksek skorlar aldığını gösterdi" dedi.
Turizm cennetinde  şifa dağıtacak
Turizm cennetinde şifa dağıtacakMedicana Sağlık Grubu, İzmir’in ardından bölgedeki ikinci sağlık merkezini Çeşme’de hayata geçirecek
20.06.2022Ege
9 saat süren ameliyatla ayrılan Cezayirli bebeklerin durumu
9 saat süren ameliyatla ayrılan Cezayirli bebeklerin durumuİstanbul'da gerçekleştirilen yapışık ikizleri ayırma ameliyatının detaylarına dair hastaneden açıklama yapıldı. Açıklamada, 9 saat süren bu büyük operasyonun 30 kişilik sağlık ordusuyla gerçekleştirildiği, 11 aylık Chifaa ve Safaa Kherkhar’ın doğuştan yapışık olan karaciğer ve kalp zarlarının titiz bir çalışmayla ayrıldığı ve bebeklerin durumunun yoğun bakımda izlenmeye devam edildiği kaydedildi.
10.06.2022Gündem
2 yaş sendromuna karşı neler yapılabilir? 'Rekabet ve güç savaşına dönüştürmeyin'
2 yaş sendromuna karşı neler yapılabilir? 'Rekabet ve güç savaşına dönüştürmeyin'Kişiliklerini ispat etmek isteyen çocuklar inatçı ve saldırgan tavırlar sergileyebiliyor, ebeveynleriyle zıtlaşabiliyorlar. Gelişimsel olarak 18 ayda başlayan ve 36 aya kadar devam eden ‘2 yaş sendromu’ her çocukta görülse de aynı şiddette seyretmiyor. Bunun nedeni ise her çocuğun mizaç olarak farklı olmalarının yanı sıra ebeveynlerinin da farklı tutumlar sergilemeleri. Uzman Klinik Psikolog Mine Şahbaz ailelere kritik tavsiyelerde bulundu.
Uzmanlardan kahve uyarısı: Masum görünüyor ama gerçek farklı!
Uzmanlardan kahve uyarısı: Masum görünüyor ama gerçek farklı!Türkiye'de kahve tüketimi 12 yaşa kadar düştü! Bu düşüş ciddi şekilde endişe verici olarak nitelendiriliyor. Çünkü çocuk sağlığını tehdit eden kafein tüketimi sebebiyle erken yaşta birçok hastalıkla karşılaşma riski söz konusu. Kahve tüketimi yaşının düşmesinin arkasındaki sebep ise oldukça dikkat çekici.
7.06.2022Gündem
Yeni annelere otel konforu
5.06.2022Pazar

Benzer Haber Etiketleri

Çocuk Sağlığı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.