Çocuk Sağlığı

Çocuk Sağlığı

Son dakika çocuk sağlığı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan çocuk sağlığı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan çocuk sağlığı haber sayfamızda...

Çocuk Sağlığı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 5.338 cocuk sagligi haberi bulunmuştur.
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan kimdir, kaç yaşında? Mehmet Ceyhan hayatı ve bilinmeyenleri...
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan kimdir, kaç yaşında? Mehmet Ceyhan hayatı ve bilinmeyenleri...Prof. Dr. Mehmet Ceyhan kimdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Alınan tedbirler ve izlenecek yol haritasına ilişkin CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan 18 Mayıs ve 18 Haziran tarihlerine dikkat çekti. Birden bire normalleşirsek salgın kontrolden çıkar açıklamasında bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı. İşte Mehmet Ceyhan hayatı ve kariyeri hakkında bilinmeyenler...
7.05.2021Gündem
Yaşatmak için 6 ekip kuruldu!  'Meslek hayatımda gördüğüm en ağır vaka'
Yaşatmak için 6 ekip kuruldu! 'Meslek hayatımda gördüğüm en ağır vaka'Suriye'nin İdlib şehrindeki çadır kentte çıkan yangında ablasını kaybeden ve vücudunda ciddi yanıklar oluşan 21 aylık Delal Dugaym, tedavisi için getirildiği Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 4 ayda geçirdiği 16 başarılı ameliyatla yaşam savaşını kazandı.
4.05.2021Gündem
Son dakika... ‘Ciddi anlamda başlıyor’ deyip paylaştı: 2 gün sonra fark edeceksin
Son dakika... ‘Ciddi anlamda başlıyor’ deyip paylaştı: 2 gün sonra fark edeceksinSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, 'SARS-CoV-2 dediğimiz bu virüs ve Covid dediğimiz bu hastalıkta şikayetler başlamadan 2 ile 3 gün önce çok ciddi anlamda yaygın bulaştırıcılık başlıyor. Belki bugün virüsü taşıyor olabilirsin etrafa saçıyor olabilirsin; ama 2 gün sonra fark edeceksin veya hiç fark etmeyebilirsin. O nedenle etrafında yakınında uzağında herhangi bir kişi varsa açık havada da olsa maske takalım' dedi.
21.04.2021Gündem
Pandemide evde kalan çocuklar için tiyatro önerisi
Pandemide evde kalan çocuklar için tiyatro önerisiPandemi dönemiyle birlikte ailelerin, çocuklarının eğitim-öğretimden eksik kaldığı düşüncesiyle sürekli onların derslerini telafi etmeye odanlandıklarını belirten Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, bu dönemde okul öncesi, okul dönemi ve ergenlik çağı çocuklarının sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını da karşılayabilmeleri için ebeveynlere çeşitli tavsiyelerde bulundu.
1,5 yaşındaki bebeğin acı sonu! Anne ayakta duramadı
1,5 yaşındaki bebeğin acı sonu! Anne ayakta duramadıAdana'da, evde oynarken üzerine televizyon devrilen 1,5 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti. Otopsi sonrası cenazeyi teslim alan anne ve baba gözyaşları içinde ayakta durmakta zorlandı.
20.04.2021Haberler
1,5 yaşındaki bebeğin acı sonu! Anne ayakta duramadı
1,5 yaşındaki bebeğin acı sonu! Anne ayakta duramadıAdana'da, evde oynarken üzerine televizyon devrilen 1,5 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti. Otopsi sonrası cenazeyi teslim alan anne ve baba gözyaşları içinde ayakta durmakta zorlandı.
20.04.2021Gündem
Öğrenciler sağlıklı beslenmiyor
Öğrenciler sağlıklı beslenmiyorTürkiye’nin en büyük sağlık sorunlarının başında yanlış beslenmeye bağlı ortaya çıkan hastalıklar geliyor.
20.04.2021Gündem
Normal doğum, bağırsak mikrobiyotasını destekliyor
Normal doğum, bağırsak mikrobiyotasını destekliyorÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Şirin Güven, bebek ve çocukların gelişiminde bağırsak mikrobiyotasının önemine dikkat çekerek sağlıklı bir bağırsak mikrobiyotası için faydalı bilgiler paylaştı
16.04.2021Genel Sağlık
Süt içmek çocukların boyunu uzatır mı?
Süt içmek çocukların boyunu uzatır mı?Çocukları dünyaya geldiği andan itibaren tüm ebeveynler yetiştirme süreciyle ilgili doğruları yapmak konusunda endişe duyar. Üstelik bu dönemde babaanneler, anneanneler, komşular hatta tanıdıklar çocuk yetiştirme konusunda kendi deneyimlerini paylaşıp tavsiyelerde bulunur. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Meltem Uğraş çocuk gelişimi hakkında bilgi verdi.
Çocuğu COVID-19 olan aileler dikkat! Yanındayken mutlaka...
Çocuğu COVID-19 olan aileler dikkat! Yanındayken mutlaka...Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Tıraş, Covid-19 pozitif olan çocukların mutlaka evde izlenmeleri gerektiğine dikkat çekerek, “Enfekte olan çocuklar okula gönderilmemeli, evde gidişatı takip edilmeli. Düzenli aralıklarla ateşi kontrol edilmeli; yüksek ateş, ishal, öksürük veya solunum probleminde zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı.” açıklamasında bulundu. İşte detaylar...
Ege’ye yenidoğan yoğun bakım ünitesi
Ege’ye yenidoğan yoğun bakım ünitesiTürkiye’de çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında önemli referans merkezlerinden olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi 4. Düzey Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi törenle hizmete açıldı.
12.04.2021Ege
Mültecilerin sağlığı HERA’ya emanet
Mültecilerin sağlığı HERA’ya emanetSuriye’deki savaştan kaçanların çoğu Türkiye’ye sığındı. Mültecilerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri de sağlık haklarına erişmenin güçlüğü.
12.04.2021Gündem
Vitamin ve minerallerle bağışıklığı güçlendirin
Vitamin ve minerallerle bağışıklığı güçlendirinÖzel Egepol Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neşe Yar, bağışıklık sistemini güçlendirmek için günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamak gerektiğini söyledi.
10.04.2021Ege
Çocuğa ödev yapma sorumluluğu nasıl verilir?
Çocuğa ödev yapma sorumluluğu nasıl verilir? Çocukların ödev yapmasını sağlamak ailelerin en önemli problemlerinden biri. Uzmanlar, çocuğa ödev sorumluluğu verilmesi gerektiğini belirterek ödev yapmaya zorlamak yerine ödev saatinin birlikte planlanmasını tavsiye ediyor. Uzmanlara göre, çocuğa ödevin öğrenmenin pekiştirme aşaması olduğunu anlatmak gerekiyor.
20.04.2021Aile
Yeni doğan bebekler için cilt bakım ipuçları
Yeni doğan bebekler için cilt bakım ipuçlarıYeni doğan bebeğin cildi yumuşak ve hassastır. Bebekler için kullanılacak cilt bakımı ürünlerinin parfümsüz, kokusuz olmasına dikkat edilmesi, boya ve zararlı etkileri bilinen kimyasallar içermemesi gerekir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nermin Tansuğ yenidoğanda cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
Pandemi döneminde çocukların psikolojik dayanıklılığı nasıl artırılır?
Pandemi döneminde çocukların psikolojik dayanıklılığı nasıl artırılır? Her ebeveyn çocuğunun mutlu ve keyifli olmasını, hayal kırıklığı yaşamamasını ve üzülmemesini ister. Fakat içinden geçtiğimiz dönem de gösterdi ki, bazen yönetemediğimiz dış etkiler sadece çocukların değil her insanın psikolojik dayanıklılığını test ediyor. Rezilyans olarak adlandırılan psikolojik dayanıklılık, çocukların zor durumlardan sonra tekrar ayağa kalkma becerisi olarak tanımlanıyor. Peki, ebeveynler çocuklarının psikolojik dayanıklılığını artırmak için neler yapmalı? Uzman Klinik Psikolog Ece Eryılmaz açıkladı.
Son dakika... Korona bile durduramadı! Saçım olmadan asla
Son dakika... Korona bile durduramadı! Saçım olmadan aslaSalgın sürecinde karaciğer nakli, fıtık ameliyatı gibi gerekli operasyonlara girmeye çekinen vatandaşların vakaların en yoğun olduğu dönemde bile saç ekimi yaptırmayı bırakmadığı ortaya çıktı.
28.03.2021Gündem
Çocuk Nefrolojisi Nedir? Çocuk Nefroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?
Çocuk Nefrolojisi Nedir? Çocuk Nefroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?0 ile 18 yaş arası kişilerin sağlık problemlerinden sorumlu olan kişiler çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı doktorlardır. Çocuk sağlığın ait ana bilim dalının yan dallarından birisi de çocuk nefroloji olmaktadır. Peki çocuk nefrolojisi nedir? Çocuk nefroloji bölümü hangi hastalıklara bakar? Sizlere çocuk nefrolojisi bilim dalı hakkında merak edilenleri ve hangi hastalıklar ile ilgilendikleri konusunda bilgileri detaylıca derledik.
26.03.2021Sağlık
Koronavirüs sürecinden çocuklar da etkilendi
Koronavirüs sürecinden çocuklar da etkilendiÖzel İzmir Gazi Hastanesi’nden Çoçuk Kardiyolojisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vedide Tavlı koronavirüs sürecinden çocukların olumsuz etkilendiğini söyledi
26.03.2021Ege
Ppd Testi Nedir, Nasıl Yapılır? Ppd Testi Ne İşe Yarar, Nerede Yapılır?
Ppd Testi Nedir, Nasıl Yapılır? Ppd Testi Ne İşe Yarar, Nerede Yapılır?İnsanlar bazı sağlık sorunları yaşadığında hastanelere giderek bazı testler yaptırır. Doktorların talep ettiği bu testler arasında PPD testi de bulunuyor. PPD testi pek çok kişi tarafından araştırılan bir test türüdür. PPD testi nedir, nasıl yapılır? PPD testi ne işe yarar, nerede yapılır? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.
25.03.2021Eğitim
Bebek bakımı konusunda doğru bilinen yanlışlar
Bebek bakımı konusunda doğru bilinen yanlışlarYeni bebek sahibi olmuş ebeveynlerin özellikle bazı hataları yapmamaları büyük önem taşıyor. Çünkü halk arasında doğru bilinen yanlışlar bebekte ciddi hastalıklara hatta hayati tehlikeye bile neden olabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Ahmet Yıldırım, çocuk sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.
İngiliz ‘varyantı’ çocukları vurdu
İngiliz ‘varyantı’ çocukları vurduKoronavirüsün sadece erişkinleri değil, çocukları da etkilediğini belirten uzmanlar, özellikle 8-11 yaş dilimindeki çocuklarda koronavirüs vakalarının arttığına dikkat çekiyor
25.03.2021Gündem
Uzmanından ailelere uyarı: Çocuklar diyete zorlanmamalı!
Uzmanından ailelere uyarı: Çocuklar diyete zorlanmamalı!Tüketim alışkanlıkları ve pandemi şartları nedeniyle özellikle çocuk ve ergenlerde aşırı kilo artışı aileleri endişelendiriyor. Aileler tarafından erken yaşta diyete sokulan çocukların sonraki dönemlerde önemli problemler yaşayabileceğini belirten Beslenme ve Diyetetik bölümü öğretim görevlisi Büşra Umut Oyman, bu dönemde uygulanan aşırı kısıtlamaların büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkileyebileceğini söyleyerek konu hakkında bilgi verdi.
Beğeni alamadığında hayal kırıklığı yaşıyorsa dikkat!
Beğeni alamadığında hayal kırıklığı yaşıyorsa dikkat!Çocuklar artık Youtube gibi platformlarda çizgi film ve oyun videoları izlemekle kalmayıp popüler olan kişileri takip ediyor, onları örnek alıp kendi içeriklerini oluşturmaya çalışıyor. Sosyal medya beğenilerinin çocuğun başarı duygusunu sahte bir görünürlük ve beğeni üzerinden şişirebildiğine dikkat çeken uzmanlar, bunun sonucunda sahte bir benlik algısı gelişebileceği uyarısında bulunuyor. Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Çiğdem Yektaş, çocukların video çekip sosyal medya platformlarında yayınlayarak ilgi görme beklentilerini değerlendirdi ve ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.
Baharı sağlıklı geçirmenin 8 püf noktası
Baharı sağlıklı geçirmenin 8 püf noktasıHavaların ısınıp doğanın yeni elbiselerini giymeye başladığı bahar ayında Covid pandemisi en önemli tehdit olmaya devam ederken, bir yandan da bahar hastalıkları kapıyı çalmaya başladı. Ani ısı değişiklikleri, yağmur, rüzgar ve polenlerin etkisi ile vücut direnci azalıyor, bağışıklık sistemi zayıflıyor. Hal böyle olunca özellikle çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarından alerjik astıma dek bir çok hastalık bahar ayıyla birlikte tetikleniyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Sünnetçi, baharda en sık görülen 6 hastalık ve pandemi koşullarında bahar hastalıklarına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.
22.03.2021Genel Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

çocuk sağlığıçocukkoronavirüsegeizmir

Çocuk Sağlığı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.