Çocuk Sağlığı

Çocuk Sağlığı

Son dakika çocuk sağlığı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan çocuk sağlığı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan çocuk sağlığı haber sayfamızda...

Çocuk Sağlığı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 6.257 çocuk sağlığı haberi bulunmuştur.
Bozulan iklimin bebek mağdurları
Bozulan iklimin bebek mağdurları İklim değişikliğinin artık anne karnındaki bebekleri bile etkilediği ve erken doğum riskinin yüzde 60 oranında arttığı ifade edildi.
23.02.2024Gündem
Sağlık alanında yeni düzenlemeler içeren teklif Meclis'ten geçti
Sağlık alanında yeni düzenlemeler içeren teklif Meclis'ten geçtiSağlık alanında düzenlemeler içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.
21.02.2024Gündem
Tırnak yiyen çocuğu vazgeçirmenin yolu ne? En kesin çözüm için yöntemler
Tırnak yiyen çocuğu vazgeçirmenin yolu ne? En kesin çözüm için yöntemlerOnikofaji yani tırnak yeme aslında çözümü kolay olan ancak ailelerin yaptığı yanlışlar yüzünden kronikleşip çözümü uzayabilen bir problemdir. Özellikle 3-4 yaşında başlayan bu alışkanlıkta tırnaklar neden yenir? Tırnak yiyen çocuğa nasıl davranılır? Tırnak yemekten vazgeçiren yöntemleri nelerdir? İşte cevabı.
19.02.2024Ebeveyn
Biri ablasını bıçakladı, diğeri tabancayla kendini vurdu! Çocuklarımıza neler oluyor?
Biri ablasını bıçakladı, diğeri tabancayla kendini vurdu! Çocuklarımıza neler oluyor?Bıçaklama, tenekeleri dişleriyle parçalama, annesinin kolunu ısırarak etini koparma ve kendini tabancayla vurma. Bu saydığımız eylemlerin bazılarını geçtiğimiz günlerde bazılarını ise son yıllarda 3 ya da 4 yaşlarındaki çocuklar gerçekleştirdi. Peki, çocuklarda giderek yükselen bu öfke ve şiddetin arkasında yatan sebep ne? Aileler bu işin neresinde? İki uzman tüm detaylarıyla açıkladı.
17.02.2024Genel Sağlık
Ebeveynler dikkat! Çocukları soğuk hava değil, mikroplar hasta ediyor
Ebeveynler dikkat! Çocukları soğuk hava değil, mikroplar hasta ediyorKış aylarında enfeksiyonların bulaş riski kalabalık ve kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirilmesinin de etkisiyle çok daha fazla oluyor. Yetişkinlere göre bağışıklık sistemi çok daha zayıf olan çocuklar öksürük, hapşırık ve konuşma esnasında havaya yayılan damlacıklardaki virüs ve bakteriler nedeniyle hastalanıyor. Son günlerde çocukların en sık kapısını çalan hastalıkları; nezle, grip, akut bronşiyolit ve farenjit olarak sıralayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elida Yüksel, bu hastalıkların belirtilerini ve korunmanın yollarını anlattı.
Sağlık alanındaki düzenlemelere ilişkin kanun teklifi TBMM'de
Sağlık alanındaki düzenlemelere ilişkin kanun teklifi TBMM'deAK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, 'Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni, TBMM Başkanlığı'na sunduklarını açıkladı.
5.02.2024Gündem
Çocuğun sağlığını tehdit ediyor! Yüksek ateşte kaçınılması gereken 7 hata
Çocuğun sağlığını tehdit ediyor! Yüksek ateşte kaçınılması gereken 7 hataÇocuklarda görülen solunum yolu enfeksiyonları kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte artış gösteriyor. Enfeksiyonların en yaygın belirtilerinden biri olan ‘yüksek ateş’ ise ebeveynlerin yoğun kaygı duymalarına neden olabiliyor. Oysa yüksek ateş çocuklar için genellikle tehlikeli bir durum oluşturmuyor, tam aksine bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmasına katkı sağlıyor. Paniğe kapılan ebeveynlerin yüksek ateşi düşürmek için yaptıkları bazı hatalı uygulamalar ise yarar sağlamadığı gibi çocuğun sağlığını da tehdit ediyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehtap Acar, çocukların ateşi yükseldiğinde ebeveynlerin kaçınmaları gereken 7 hatayı anlatarak önemli uyarılarda bulundu.
Pediatri alarm veriyor
Pediatri alarm veriyorHer geçen gün artan hekime şiddet olaylarından belki de en çok etkilenen uzmanlık alanı çocukların emanet edildiği bölümler oldu.
23.01.2024Gündem
Uyku, öğrenmeyi kolaylaştırıyor
Uyku, öğrenmeyi kolaylaştırıyorDüzenli uyku, çocuklarda kalıcı, hızlı öğrenmeyi sağladığı gibi akademik başarıyı artırıyor. Öğle uykusu da öğrenmeyi olumlu etkiliyor. Kaliteli uyku için sessizlik, ışık, oda sıcaklığı çok önemli. Elektronik cihazlar ise dikkati dağıtarak uykuyu bozuyor.
10.01.2024Eğitim
KPSS Konuları 2024... KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim Konuları ve Soru Dağılımı
KPSS Konuları 2024... KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim Konuları ve Soru DağılımıÖSYM tarafından düzenlenen KPSS devlet kadrolarına alınacak olan personellerin seçilmesi için yapılan sınavdır. Her yıl milyonlarca insanın girdiği bu sınav eğitim düzeyine göre düzenlenmektedir. Sınav girecek olan kişilerin sorumlu olması gereken bazı konular bulunur. Bu nedenle sınav öncesi adayların aklına takılan konulardan birisi de KPSS konuları olmaktadır. KPSS lisans, ön lisans ve ortaöğretim konuları ve soru dağılımı hakkında detaylı bilgi almak için sizin için hazırladığımız ‘KPSS Konuları 2024’ başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.
5.01.2024Eğitim
2024 Sözel Bölümler: 2 Yıllık ve 4 Yıllık Üniversite Sözel (TS) Bölüm Meslekleri Nelerdir?
2024 Sözel Bölümler: 2 Yıllık ve 4 Yıllık Üniversite Sözel (TS) Bölüm Meslekleri Nelerdir?Kısaltılmış hali TS olarak bilinen sözel bölümler Türkçe ve Sosyal Bilimler ağırlıklıdır. Türkçe, Edebiyat, Tarih ve Coğrafya gibi derslere ilgili olan öğrencilerin tercih ettiği bölümlerdendir. Yükseköğretime geçiş sınavlarında öğrencilerin aldıkları puanların hesaplanmasında kullanılan puan türüdür. Sözel alanlara yönelmek isteyen öğrencilerin merak ettiği başlıklar arasında sözel bölümler ve sözel meslekler yer almaktadır. 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite sözel bölüm meslekleri nelerdir? 2024 sözel bölümler ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
2.01.2024Eğitim
Karda kışta binlerce bebek sokakta bırakıldı! 'Kanıtı yok ama riski çok'
Karda kışta binlerce bebek sokakta bırakıldı! 'Kanıtı yok ama riski çok'İzlanda, Danimarka gibi İskandivav ülkelerinde bebeklerini soğukta uyutmayı, kapalı alanlar yerine açık alanlarda bırakmayı dahası kar suyuyla yıkamayı tercih edenler var. Tüm bunları yaparken onları motive eden tek şey ise sağlık. Bir yanda rüzgar esse bebeğini sokağa çıkarmayanlar, bir yanda soğuğa kafa tutanlar... Peki hangisi doğru? Bakın işin uzmanı ne diyor...
29.12.2023Genel Sağlık
Mikroplara karşı ‘temiz’ mücadele
Mikroplara karşı ‘temiz’ mücadeleNezle, grip, farenjit, larenjit, sinüzit, astım, bronşit, zatürre ve otitin (orta kulak iltihabı) kışın sık görülmesini soğuk hava-virüs ilişkisine bağlayan Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nden Dr. Kenan Çekem, “Soğuk hava virüslerin kendi koruma tabakalarını kalınlaştırarak dirençli ve güçlü hale getiriyor. Soğuk havalarda vücut mekanizmalarımız burun, hava yolları ve akciğerler gibi solunum sistemimizi daha zor ısıtıp nemlendiriyor. Bu da virüslerin tutunmasını kolaylaştırıp vücuttan atılmasını zorlaştırıyor” dedi.
26.12.2023Dünya
5 yaşına kadar altına kaçırması normal! Tuvalet eğitimine hazır çocuk işaret veriyor
5 yaşına kadar altına kaçırması normal! Tuvalet eğitimine hazır çocuk işaret veriyorHer çocuğun kas ve psikolojik gelişimi aynı olmadığı için tuvalet eğitimine başlama süresi farklılık gösterebiliyor. Çocuklar tuvalet eğitimine hazır olduklarında belirli işaretler veriyor. Bu işaretlerin varlığında 18. aydan itibaren tuvalet eğitimine başlanması uygun oluyor. Bu süreç bazı çocuklar için zor geçebiliyor. Ebeveynlerin teşvik edici ve anlayışlı olması büyük önem taşıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Kerem Yıldız, çocuklarda tuvalet eğitimi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.
20.12.2023Genel Sağlık
Uzmanı tek tek anlattı! Çocuklarda kalbe zarar veren 8 beslenme hatası
Uzmanı tek tek anlattı! Çocuklarda kalbe zarar veren 8 beslenme hatası1 Çocuklarda her ne kadar kalp hastalıkları görünmez sanılsa da aksine kalp hastalıkları onlarda da görülebilir. Doğuştan olan kalp sorunları bir yana genel anlamda çocukların kalp sağlığı için önemli olan konulardan biri de beslenme. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Aygün Babayeva, “Ebeveynler, çocuklarına sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak için dengeli bir diyet, yeterli su tüketimi ve fiziksel aktiviteyi teşvik etmelidirler. Ayrıca, düzenli sağlık kontrolleri ve uzman tavsiyeleri de çocukların kalp sağlığını korumak için önemlidir” dedi. Uzm. Dr. Babayeva, çocuklarda sık yapılan beslenme hatalarını sıraladı.
18.12.2023Genel Sağlık
17 ilde sıfır çekti: Anlamı buraların kapanması demek
17 ilde sıfır çekti: Anlamı buraların kapanması demekTrabzonKaradeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Cansu, asistan sorunu yaşadıklarını ve KTÜ Pediatri bölümünün kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Pediatride çalışanlar ağır stres altındalar. 17 üniversitenin tercihinde pediatri sıfır çekmiş. Anlamı buraların kapanması demek. KTÜ Pediatri'nin son çırpınışları" dedi.
9.12.2023Haberler
17 ilde sıfır çekti: Anlamı buraların kapanması demek
17 ilde sıfır çekti: Anlamı buraların kapanması demekTrabzonKaradeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Cansu, asistan sorunu yaşadıklarını ve KTÜ Pediatri bölümünün kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Pediatride çalışanlar ağır stres altındalar. 17 üniversitenin tercihinde pediatri sıfır çekmiş. Anlamı buraların kapanması demek. KTÜ Pediatri'nin son çırpınışları" dedi.
9.12.2023Gündem
Muğla'da cinsel istismar ile suçlanan doktor görevine iade edildi
Muğla'da cinsel istismar ile suçlanan doktor görevine iade edildiMuğla'nın Menteşe ilçesinde muayene sırasında Esra Ç.'ye (17) cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklanan, ardından iftiraya uğradığı gerekçesiyle tahliye edilen Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Dr. Ufuk Salman (31), görevine iade edildi.
30.11.2023Haberler
Muğla'da cinsel istismar ile suçlanan doktor görevine iade edildi
Muğla'da cinsel istismar ile suçlanan doktor görevine iade edildiMuğla'nın Menteşe ilçesinde muayene sırasında Esra Ç.'ye (17) cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklanan, ardından iftiraya uğradığı gerekçesiyle tahliye edilen Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Dr. Ufuk Salman (31), görevine iade edildi.
30.11.2023Gündem
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’deki durumu açıkladı: ‘Zatürre arttı ama salgın yok’
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’deki durumu açıkladı: ‘Zatürre arttı ama salgın yok’Çin’de çocuklar arasında zatürre salgını yaşanırken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Türkiye’de salgın boyutunda olmasa da zatürre vakalarında artış görülüyor” dedi.
28.11.2023Gündem
Korkutan uyarı geldi: Hiç görmediğimiz vakaları görmeye başladık
Korkutan uyarı geldi: Hiç görmediğimiz vakaları görmeye başladıkSon zamanlarda aşı reddinin arttığını belirten uzmanlar, sayıların yükselmesi durumunda bulaşıcı hastalıklarda salgın tehlikesi oluşabileceğini dikkat çekerek, "Giderek hiç görmediğimiz vakaları görmeye başladık” dedi.
23.11.2023Haberler
Korkutan uyarı geldi: Hiç görmediğimiz vakaları görmeye başladık
Korkutan uyarı geldi: Hiç görmediğimiz vakaları görmeye başladık Son zamanlarda aşı reddinin arttığını belirten uzmanlar, sayıların yükselmesi durumunda bulaşıcı hastalıklarda salgın tehlikesi oluşabileceğini dikkat çekerek, "Giderek hiç görmediğimiz vakaları görmeye başladık” dedi.
23.11.2023Gündem
Üç reçeteden 1’inde antibiyotik var
Üç reçeteden 1’inde antibiyotik varÖzellikle yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve enfeksiyonunda antibiyotiğe sarılıyoruz. Türkiye’de 3 reçeteden 1’inde antibiyotik olduğunu belirten uzmanlar, gereksiz kullanımı sağlığa zarar verdiğini söylüyor.
18.11.2023Dünya
Organlara hasar veriyor! Gereksiz antibiyotik kullanmanın 5 önemli zararı var
Organlara hasar veriyor! Gereksiz antibiyotik kullanmanın 5 önemli zararı varÇocuklarda özellikle yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı gibi sorunlarda anne babalar hemen antibiyotiğe sarılabiliyor. Ancak ülkemizin antibiyotik kullanımında Avrupa ülkeleri arasında en ön sırada yer aldığını oysa gereksiz antibiyotik kullanımının fayda yerine sağlığa zarar verdiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Duran, gereksiz antibiyotik kullanımının bilimsel araştırmalarla kanıtlanan 5 zararını anlattı.
17.11.2023Genel Sağlık
Çocuklarda 3 belirtiyle kendini gösteriyor! Uzmanından Tip-1 diyabet uyarısı
Çocuklarda 3 belirtiyle kendini gösteriyor! Uzmanından Tip-1 diyabet uyarısıÇocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Bilgin Yüksel, çocuklarda çok su içme, sık idrara çıkma ve kilo kaybının eşlik ettiği belirtilerin Tip-1 diyabet hastalığının habercisi olabileceğini söyledi.
15.11.2023Genel Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Çocuk Sağlığı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.