Çocuk Sağlığı

Çocuk Sağlığı

Son dakika çocuk sağlığı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan çocuk sağlığı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan çocuk sağlığı haber sayfamızda...

Çocuk Sağlığı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 6.304 çocuk sağlığı haberi bulunmuştur.
Enfeksiyon, obezite ve kanser riskini düşürüyor! ‘Anne sütünü ocakta veya mikrodalga fırında ısıtmayın’
Enfeksiyon, obezite ve kanser riskini düşürüyor! ‘Anne sütünü ocakta veya mikrodalga fırında ısıtmayın’ Anne sütü ilk 6 ay bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan tüm besin öğelerini içeren, kolaylıkla sindirilebilen ve enfeksiyonlardan koruyan önemli bir besin. Anne sütünün oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün ve buzlukta 3 ay boyunca güvenli bir şekilde saklanabildiğini hatırlatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, anne sütünün anne ve bebek sağlığı üzerine en önemli 5 faydasını açıkladı.
22.05.2024 Genel Sağlık
Yüz binlerce bebeğin hayatını kurtardı! Mikropları yok eden, ishali bitiren çorba
Yüz binlerce bebeğin hayatını kurtardı! Mikropları yok eden, ishali bitiren çorba Asırlar boyunca birçok farklı değişim ve dönüşüme uğrayan tıp tarihi, ölümcül olduğu düşünülen pek çok rahatsızlığın tedavisini bulmayı başardı. Ancak pediatri, eski yıllarda bağımsız bir tıp alanı olarak gelişiyordu. Bebeklerde yükselen ölüm oranı ve ishal problemi pediatri profesörü Ernst Moro'nun buluşu sayesinde binlerce bebeğin hayatı kurtuldu. İşte detaylar.
22.05.2024 Genel Sağlık
Annesiyle tatile çıktı! Nesrin Cavadzade'den iddialı pozlar
Annesiyle tatile çıktı! Nesrin Cavadzade'den iddialı pozlar 'Küçük Ağa', 'Bizim Hikaye', 'Aşk Tesadüfleri Sever 2', 'Yasak Elma' ve 'Üç Kuruş' gibi projelerde kamera karşısına geçen Nesrin Cavadzade, annesi Feride Cavadzade ile tatil yapıyor. Güzel oyuncu, doktor olan annesine bol bol poz verdi.
22.05.2024 Cadde
Kolon kanseri için uyarı
Kolon kanseri için uyarı Kolon ve rektum tümöründe tedavi yöntemleri Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği ve Memorial Hastanesi’nin ortaklaşa düzenlediği cerrahi günleri toplantısında tartışıldı.
19.05.2024 Gündem
Doktorların ‘yaşaması imkansız’ dediği bebek mucizeyi yarattı
Doktorların ‘yaşaması imkansız’ dediği bebek mucizeyi yarattı  Adana’da annesi trafik kazasında hayatını kaybeden ve annenin karnından sezaryenle alınan erkek bebek, solunum cihazı olmadan nefes alması sağlanarak hayati tehlikeyi atlattı. Doktorların ‘yaşaması imkansız’ olarak nitelendirdiği bebek, birkaç hafta sonra taburcu edilecek.
24.04.2024 Gündem
Ekran bağımlılığı 2 boyuta tutsak ediyor! 'Çocuklar için otizm tehlikesi var'
Ekran bağımlılığı 2 boyuta tutsak ediyor! 'Çocuklar için otizm tehlikesi var' Birçok ebeveyn, çocuklarını enerjisini atmaya yardım etmek yerine teknolojik ekranları kullanarak çocukları susturmayı oyalamayı tercih ediyor. Uzmanlar, anne karnından itibaren ekran radyasyonuna maruz kalan çocukların ekrana bağımlı bir şekilde gerçek dünyadan uzak büyümesinin beyinde ciddi problemlere yol açtığına dikkat çekerek, 2 boyutlu yaşam yerine 3 boyutlu yaşamın önemine dikkat çekiyor.
17.04.2024 Genel Sağlık
Prof. Dr. Sezer Hatemi'ye veda! Son yolculuğuna uğurlandı
Prof. Dr. Sezer Hatemi'ye veda! Son yolculuğuna uğurlandı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın vefatını duyurduğu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Bölümünün kurucusu Prof. Sezer Hatemi, son yolculuğuna uğurlandı.
16.04.2024 Gündem
Bakan Koca acı haberi duyurdu! Prof. Dr. Sezer Hatemi hayatını kaybetti
Bakan Koca acı haberi duyurdu! Prof. Dr. Sezer Hatemi hayatını kaybetti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Prof. Dr. Sezer Hatemi'nin hayatını kaybettiğini duyurdu.
15.04.2024 Gündem
Çocuğunuzun göz altlarında koyu halkalar mı var? Mantıklı bir açıklaması olabilir
Çocuğunuzun göz altlarında koyu halkalar mı var? Mantıklı bir açıklaması olabilir Göz altında oluşan koyu halkalar veya morluklar genellikle uykusuzluktan dolayı ortaya çıkabilir. Ancak koyu halkalar her zaman kalitesiz bir uykunun işareti olmayabilir. Çocuklarda gelişen göz altı şişmesi, morlukları ve koyu halkaların farklı sebepleri olabilir. İşte detaylar.
4.04.2024 Çocuk Sağlığı
Yenidoğan bakımında en çok merak edilen 12 sorunun cevabı!
Yenidoğan bakımında en çok merak edilen 12 sorunun cevabı! Şüphesiz aylardır büyük bir özenle karnınızda taşıdığınız bebeğinizi sağ salim dünyaya getirebilmek için kah endişelendiniz kah neye benzeyeceğinin, nasıl ses çıkaracağının hatta nasıl hissedeceğinin hayalini kurdunuz. Nihayetinde uzun bir maratonu başarıyla tamamlayarak minik yavrunuzu kucağınıza aldınız. Şimdi ise önünüzde yeni bir süreç başladı; bu kez bebeğinizin bakımı ile ilgili gerek doktorunuzdan gerek okumakta olduğunuz kitaplardan gerekse arkadaşlarınız ve akrabalarınızdan bilgi edinmeye çalışıyorsunuz. Her çiçeği burnunda anne gibi sizin de aklınızda pek çok soru bulunuyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Muhammet Ali Mutlu, yenidoğan bebeğin bakımı hakkında en sık sorulan 12 soruyu yanıtladı, önemli önerilerde bulundu.
3.04.2024 Genel Sağlık
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan emeklilik kararı! Teşekkürler hocam
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan emeklilik kararı! Teşekkürler hocam Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı, Türk bilim insanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ı tüm Türkiye salgın zamanlarındaki açıklamaları ile tanıyor.
27.03.2024 Gündem
890 gram dünyaya geldi! 62 gün sonra Parla bebekten güzel haber
890 gram dünyaya geldi! 62 gün sonra Parla bebekten güzel haber İzmir’de hamileliğinin 30'uncu haftasındayken gebelik zehirlenmesi geçirince gelişme geriliği saptanan bebeğini 890 gram olarak dünyaya getirmek zorunda kalan Aslı Yıldız (32), kuvöze konan kızı Parla'ya 62 gün sonra kavuştu.
22.03.2024 Gündem
Tesadüfün böylesi! Zeynep bebeklerin yaşları, hastalıkları ve kaderleri aynı
Tesadüfün böylesi! Zeynep bebeklerin yaşları, hastalıkları ve kaderleri aynı Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gören 2 yaşındaki Zeynep Çelik ile aynı yaştaki Zeynep Alya Sakarya, 'karaciğer yetmezliği' tanısı sonrası, babalarından aldıkları karaciğer ile yaşama tutundu. İsimleri, yaşları, hastalıkları ve kaderleri aynı olan Zeynep bebekler, 6'şar saat süren operasyonlarla sağlıklarına kavuştu.
10.03.2024 Gündem
Birlikte yaşadığı kadının küçük kızına cinsel istismarda bulunmuştu! Cezası belli oldu
Birlikte yaşadığı kadının küçük kızına cinsel istismarda bulunmuştu! Cezası belli oldu Ankara’da birlikte yaşadığı kadının 3 yaşındaki kızına cinsel istismarda bulunduğu ve vücudunda sigara söndürdüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan Yaşar Can Ü. toplam 35 yıl hapse çarptırıldı.
7.03.2024 Gündem
Sağlık Bakanı Koca: Yeni açılan 541 kadroya 545 hekim yerleştirildi
Sağlık Bakanı Koca: Yeni açılan 541 kadroya 545 hekim yerleştirildi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İç hastalıkları hariç, yeni açılan 541 kadroya yüzde 100'ün üzerinde dolulukla 545 hekim yerleştirildi" dedi.
6.03.2024 Gündem
Bozulan iklimin bebek mağdurları
Bozulan iklimin bebek mağdurları  İklim değişikliğinin artık anne karnındaki bebekleri bile etkilediği ve erken doğum riskinin yüzde 60 oranında arttığı ifade edildi.
23.02.2024 Gündem
Sağlık alanında yeni düzenlemeler içeren teklif Meclis'ten geçti
Sağlık alanında yeni düzenlemeler içeren teklif Meclis'ten geçti Sağlık alanında düzenlemeler içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.
21.02.2024 Gündem
Tırnak yiyen çocuğu vazgeçirmenin yolu ne? En kesin çözüm için yöntemler
Tırnak yiyen çocuğu vazgeçirmenin yolu ne? En kesin çözüm için yöntemler Onikofaji yani tırnak yeme aslında çözümü kolay olan ancak ailelerin yaptığı yanlışlar yüzünden kronikleşip çözümü uzayabilen bir problemdir. Özellikle 3-4 yaşında başlayan bu alışkanlıkta tırnaklar neden yenir? Tırnak yiyen çocuğa nasıl davranılır? Tırnak yemekten vazgeçiren yöntemleri nelerdir? İşte cevabı.
19.02.2024 Ebeveyn
Biri ablasını bıçakladı, diğeri tabancayla kendini vurdu! Çocuklarımıza neler oluyor?
Biri ablasını bıçakladı, diğeri tabancayla kendini vurdu! Çocuklarımıza neler oluyor? Bıçaklama, tenekeleri dişleriyle parçalama, annesinin kolunu ısırarak etini koparma ve kendini tabancayla vurma. Bu saydığımız eylemlerin bazılarını geçtiğimiz günlerde bazılarını ise son yıllarda 3 ya da 4 yaşlarındaki çocuklar gerçekleştirdi. Peki, çocuklarda giderek yükselen bu öfke ve şiddetin arkasında yatan sebep ne? Aileler bu işin neresinde? İki uzman tüm detaylarıyla açıkladı.
17.02.2024 Genel Sağlık
Ebeveynler dikkat! Çocukları soğuk hava değil, mikroplar hasta ediyor
Ebeveynler dikkat! Çocukları soğuk hava değil, mikroplar hasta ediyor Kış aylarında enfeksiyonların bulaş riski kalabalık ve kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirilmesinin de etkisiyle çok daha fazla oluyor. Yetişkinlere göre bağışıklık sistemi çok daha zayıf olan çocuklar öksürük, hapşırık ve konuşma esnasında havaya yayılan damlacıklardaki virüs ve bakteriler nedeniyle hastalanıyor. Son günlerde çocukların en sık kapısını çalan hastalıkları; nezle, grip, akut bronşiyolit ve farenjit olarak sıralayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elida Yüksel, bu hastalıkların belirtilerini ve korunmanın yollarını anlattı.
7.02.2024 Genel Sağlık
Sağlık alanındaki düzenlemelere ilişkin kanun teklifi TBMM'de
Sağlık alanındaki düzenlemelere ilişkin kanun teklifi TBMM'de AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, 'Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni, TBMM Başkanlığı'na sunduklarını açıkladı.
5.02.2024 Gündem
Çocuğun sağlığını tehdit ediyor! Yüksek ateşte kaçınılması gereken 7 hata
Çocuğun sağlığını tehdit ediyor! Yüksek ateşte kaçınılması gereken 7 hata Çocuklarda görülen solunum yolu enfeksiyonları kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte artış gösteriyor. Enfeksiyonların en yaygın belirtilerinden biri olan ‘yüksek ateş’ ise ebeveynlerin yoğun kaygı duymalarına neden olabiliyor. Oysa yüksek ateş çocuklar için genellikle tehlikeli bir durum oluşturmuyor, tam aksine bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmasına katkı sağlıyor. Paniğe kapılan ebeveynlerin yüksek ateşi düşürmek için yaptıkları bazı hatalı uygulamalar ise yarar sağlamadığı gibi çocuğun sağlığını da tehdit ediyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehtap Acar, çocukların ateşi yükseldiğinde ebeveynlerin kaçınmaları gereken 7 hatayı anlatarak önemli uyarılarda bulundu.
4.02.2024 Genel Sağlık
Pediatri alarm veriyor
Pediatri alarm veriyor Her geçen gün artan hekime şiddet olaylarından belki de en çok etkilenen uzmanlık alanı çocukların emanet edildiği bölümler oldu.
23.01.2024 Gündem
Uyku, öğrenmeyi kolaylaştırıyor
Uyku, öğrenmeyi kolaylaştırıyor Düzenli uyku, çocuklarda kalıcı, hızlı öğrenmeyi sağladığı gibi akademik başarıyı artırıyor. Öğle uykusu da öğrenmeyi olumlu etkiliyor. Kaliteli uyku için sessizlik, ışık, oda sıcaklığı çok önemli. Elektronik cihazlar ise dikkati dağıtarak uykuyu bozuyor.
10.01.2024 Eğitim
KPSS Konuları 2024... KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim Konuları ve Soru Dağılımı
KPSS Konuları 2024... KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim Konuları ve Soru Dağılımı ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS devlet kadrolarına alınacak olan personellerin seçilmesi için yapılan sınavdır. Her yıl milyonlarca insanın girdiği bu sınav eğitim düzeyine göre düzenlenmektedir. Sınav girecek olan kişilerin sorumlu olması gereken bazı konular bulunur. Bu nedenle sınav öncesi adayların aklına takılan konulardan birisi de KPSS konuları olmaktadır. KPSS lisans, ön lisans ve ortaöğretim konuları ve soru dağılımı hakkında detaylı bilgi almak için sizin için hazırladığımız ‘KPSS Konuları 2024’ başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.
5.01.2024 Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

Çocuk Sağlığı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.