Dostoyevski

Dostoyevski

Son dakika Dostoyevski haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Dostoyevski gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Dostoyevski haber sayfamızda...

Dostoyevski

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 537 dostoyevski haberi bulunmuştur.
Özgürlük ile İlgili Özdeyişler: Özgürlük ile İlgili En Güzel, Kısa ve Uzun Sözler
Özgürlük ile İlgili Özdeyişler: Özgürlük ile İlgili En Güzel, Kısa ve Uzun SözlerTüm insanların en doğal hakkın olan özgürlük bağımsızlık, hürriyet, sınırlandırılmadan istediğini seçebilmesi, yapabilmesi ve hareket edebilmesi durumudur. Özgürlük kavramı yakından duyduğumuz bir kelimedir. Özellikle okullarda özgürlük ile ilgili özdeyişler konusunda ödevler verilir. Özgürlük ile ilgili en güzel, kısa ve uzun sözler ile ilgili detaylı bilgilere “Özgürlük ile İlgili Özdeyişler” içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
16.08.2022Eğitim
Dünya Klasikleri Listesi: Okunması Gereken Dünya Klasikleri
Dünya Klasikleri Listesi: Okunması Gereken Dünya KlasikleriDünya klasikleri edebiyat tarihine damga vuran eserler arasında yer alıyor. Sanatsal anlamda dünyada en çok ses getiren eserlerdendir. Dünya klasikleri yazıldığı dönemden bu yana hala popülaritesini korumaktadır. Klasik eserler eşsizdir ve kendi türlerinde emsalleri bulunmayan kitaplardır. Özellikle ilkokul çağında okutulmaya başlanan bu kitaplar konusu, tarihi, dönemi ve işleyişleri bakımından her dönem geçerliliklerini korurlar. Dünya klasikleri ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine öğretmenler tarafından okuması tavsiye edilen kitaplar arasında yer almaktadır. Dünya klasiklerinin okuma sırası için “Dünya Klasikleri Listesi” içeriğimize göz atabilirsiniz.
15.08.2022Kültür Sanat
Dostoyevski’nin aşk üçgeni
Dostoyevski’nin aşk üçgeniFyodor Mihailoviç Dostoyevski’nin “Beyaz Geceler”i, 24 Ağustos Çarşamba akşamı Fuat Paşa Yalısı’nda İstanbullularla buluşuyor...
14.08.2022Kültür Sanat
Edebiyatın gücüyle adalet çağrısı
Edebiyatın gücüyle adalet çağrısıTanguy Viel’in NDS Edebiyat Ödülü’nü kazanan romanı “Ceza Kanunu 353. Madde” bir cinayetin bireysel ve toplumsal panoraması. Okuru suçun tanımını sorgulamaya davet eden yazar, “Edebiyat üzerinden adaletin tesis edilmesi için bir çağrı yapıyoruz” diyor.
12.06.2022Kültür Sanat
Lavrov: 'Batı Rusya'ya topyekun savaş ilan etti'
Lavrov: 'Batı Rusya'ya topyekun savaş ilan etti'Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Batı bize, tüm Rusya'ya topyekun savaş ilan etti. Artık kimse bu gerçeği gizlemiyor bile" dedi.
27.05.2022Dünya
‘Attilâ İlhan’dan çok etkilendim’
‘Attilâ İlhan’dan çok etkilendim’Uzun süren suskunluğuna sanat hayatının 50. yılını kutladığı “Elli Buçuk” albümüyle son veren Bülent Ortaçgil, “Türkiye koşullarında bu müzik bana hayatı sürdürme fırsatı verdiği için seviniyorum,” diyor.
25.05.2022Kültür Sanat
ABD'de üniversite Rusya'ya yaptırım olarak Alman Karl Marx'ın adını kaldırdı!
ABD'de üniversite Rusya'ya yaptırım olarak Alman Karl Marx'ın adını kaldırdı!Florida Üniversitesi'ndeki çalışma odasından Karl Marx'ın ismi kaldırıldı. Üniversitenin bu adımı tepkilere sebep olurken, Rus kedilerinden patencilere kadar alınan tek ilginç yaptırım kararı ise bu değil.
24.03.2022Dünya
Diplomasi sustuğunda müzik konuşur
Diplomasi sustuğunda müzik konuşurTekfen Filarmoni'nin 30. yaşı kutlamaları çerçevesinde İstanbul, Ankara ve İzmir'de konser verecek olan Ukraynalı piyanist Alexander Romanovsky, "Müziğin en yüksek diplomasinin çaresiz olduğu durumlarda bile köprüler kurma yeteneğine sahip olduğuna inancım tam" diyor.
23.03.2022Kültür Sanat
Savaş uzarsa %80'i ülkelerine dönmez
Savaş uzarsa %80'i ülkelerine dönmezSavaşla birlikte yaklaşık 3.5 milyon Ukraynalı başka ülkelere göç etti. Başombudsman Malkoç, savaşın uzaması, barışın geçikmesi halinde bu göçmenlerin yüzde 80'inin ülkelerine dönmeyeceği uyarısında bulundu.
21.03.2022Gündem
‘Bir roman okudum kendimi tanıdım’
‘Bir roman okudum kendimi tanıdım’Bol acıların yaşandığı, yüksek izlenmeye sahip psikolojik roman uyarlamaları bu kadar benimsenmişken yazarlara ve eleştirmenlere sorduk: “Bu durum okuru nasıl etkiledi?”
13.03.2022Kültür Sanat
Erdoğan'dan Antalya Diplomasi Forumu'nda flaş açıklamalar
Erdoğan'dan Antalya Diplomasi Forumu'nda flaş açıklamalarAntalya Diplomasi Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin önemli mesajlar verdi. Erdoğan, "2014'te Kırım'ın işgaline tüm Batı karşı çıkmış olsaydı bugünkü tabloyla karşı karşıya kalınır mıydı?" dedi. Erdoğan, Montrö için de net mesaj verdi.
11.03.2022Haberler
‘Hülagü’den ne farkları var?’
‘Hülagü’den ne farkları var?’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki aylık aradan sonra yapılan ilk AK Parti Grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:
10.03.2022Siyaset
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon açıklaması
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan enflasyon açıklamasıAK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon rakamları, petrol fiyatları, ayçiçek yağı tartışmaları ve gıda fiyatlarındaki dalgalanmalarla ilgili önemli mesajlar verdi. Ukrayna'nın işgalinde Rusya'ya uygulanan bazı yaptırımlara da tepki gösteren Erdoğan, "Böyle saçmalık olmaz" ifadelerini kullandı.
9.03.2022Siyaset
Savaşmak ya da insan kalmak
Savaşmak ya da insan kalmakİnsanlar yalnızca anladıkları konularda konuşsalardı dünyadaki sessizlik dayanılmaz olurdu...
7.03.2022Ege
‘Yaşamama izin ver...’
‘Yaşamama izin ver...’Ukraynalı şair, sanatçı, devrimci ve “Yaşamama izin ver...” dizesinin sahibi Taras Şevçenko’nun tüm ülkeyi süsleyen heykelleri hayalini kurduğu geniş ovalar yerine bombalanmış binalara bakıyor… Ve Ukraynalılar onun dizeleriyle barışı çağırıyor.
AK Parti Sözcüsü Çelik: Rus halkına karşı nefret söylemi üretmek son derece yanlıştır
AK Parti Sözcüsü Çelik: Rus halkına karşı nefret söylemi üretmek son derece yanlıştırAK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Rus kültürüne, edebiyatçılarına, bestecilerine yasak getirmeye çalışmak ve Rus halkına karşı nefret söylemi üretmek son derece yanlıştır” dedi.
2.03.2022Siyaset
Gerçekçi Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf Bulmacada
Gerçekçi Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf BulmacadaOlayları değerlendirirken, mevcut ve somut verileri ön planda tutan kişiler gerçekçi olarak nitelendirilir. Bu kelimenin zıt anlamlısı ise hayalperesttir. Hayalperestler, eldeki verilerle ve kaynaklarla ilgilenmezler. Onlar için mühim olan dünyadaki hakikatlerden kendi kafalarında tasarladıkları ve kurguladıklarıdır. Edebiyatta ise gerçekçilik, romantizm akımına tepki olarak doğmuştur. Gerçekçi bulmaca cevaplarının tamamını sizin için detayları ile derledik.
20.02.2022Eğitim
Yalnızlık tedavi edilmez
Yalnızlık tedavi edilmezBilgehan Uçak yeni romanında Dostoyevski'nin "Siz 'yalnız'ın ne demek olduğunu bilir misiniz?" sorusunun peşine düşüyor. Uçak: "Asla tedavi edilemeyecek, sona ermeyecek bir şey yalnızlık. Her durduğunda yanı başında bitiyor ve sürekli seni sorguluyor"
Özel hayatınız işinize ihanet ediyor mu?
Özel hayatınız işinize ihanet ediyor mu?Son çalışması “Year of Love”da evliliğin bir “Endüstriyel mutluluk kompleksi” olduğunu söyleyen Jenny Hval aklımıza düşürdü: “Özel hayatımda yaptıklarım işime ve sesime ihanet ediyor mu?”
Anımsamalar-unutkanlıklar
Anımsamalar-unutkanlıklarHayatta ne yaparsanız yapın, etrafınızı sizinle tartışabilecek akıllı insanlarla çevreleyin...
10.01.2022Ege
Adana kitap dinlemeyi sevdi
Adana kitap dinlemeyi sevdiYerli sesli kitap platformu Dinlebi, 2021 yılında dijital ortamda en çok dinlenen kitapları belirledi.
25.12.2021Kültür Sanat
Naz Çağla Irmak kimdir, kaç yaşında? Naz Çağla Irmak oynadığı diziler
Naz Çağla Irmak kimdir, kaç yaşında? Naz Çağla Irmak oynadığı dizilerNaz Çağla Irmak kimdir? Kanser teşhisi konan 19 yaşındaki Neslican Tay'ın hastalıkla mücadelesini konu alan 'Demir Kadın Neslican' filminde başrol olan Naz Çağla Irmak ile ilgili ayrıntılar merak ediliyor. Naz Çağla Irmak hangi dizilerde oynadı?
18.10.2021Cadde
Erdal Öz Ödülleri sahiplerini buldu
Erdal Öz Ödülleri sahiplerini bulduCan Yayınları'nın kurucusu Erdal Öz'ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Dada Salon'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
13.10.2021Kültür Sanat
“Yeraltından Notlar” sahnede
“Yeraltından Notlar” sahnedeDostoyevski’nin unutulmaz eseri “Yeraltından Notlar” Oğuz Arıcı’nın uyarlaması ve Fırat Doğruoğlu’nun tek kişilik performansıyla sahneleniyor.
10.10.2021Kültür Sanat
Dostoyevski’nin ‘evi’
Dostoyevski’nin ‘evi’Her yaşta yeniden Dostoyevski...

Benzer Haber Etiketleri

Dostoyevski ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.