Erdal Eren

Erdal Eren

12 Eylül Darbesi öncesinde bir askeri inzibat erini öldürdüğü gerekçesiyle hüküm giyen ve asılarak idam edilen Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi ve Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisi. Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisi Sinan Suner, 30 Ocak 1980 tarihinde Milliyetçi Hareket Parti'li Bakan Cengiz Gökçek'in koruması Süleyman Ezendemir tarafından vurularak öldürüldü. Erdal Eren, Suner'in öldürülmesini protesto etmek için 2 Şubat 1980 günü düzenlenen gösteride gözaltına alınan 24 kişinin arasındaydı. Gösteri sırasında çıkan çatışmada er Zekeriya Önge'yi öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Erdal Eren, yargılanarak 19 Mart 1980 tarihinde idama mahkûm edildi. Milli Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan karar, 13 Aralık 1980'de Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde infaz edildi.Erdal idam edilmeden 16 saat önce kendisini ziyaret eden gazeteciler Savaş Ay ve Emin Çölaşan'a, "avukatıyla görüştürülmediğini, 18 yaşının altında olmasına rağmen idam edilmek istendiğini, yaşının 18'den küçük olduğunu tespit edecek olan kemik testi yapılması talebinin kabul edilmediğini, vurduğu söylenen jandarma erine çok uzaktan ateş açtığını ama otopside yakın atışla öldüğünün kanıtlandığını, kendisini ibret olsun diye asacaklarını ve ölümden korkmadığını"söyledi.Ağabeyi Erkan Eren, Erdal'ın Mamak Askeri Cezaevi'nde tutuklu kaldığı dönemde gördüğü ağır işkencenin izlerine tanık olduğunu dile getirdi. Erdal'ın idam edildiği tarihte yaşının 18'den küçük olduğunu belirten Erkan Eren, infazı radyodan öğrendiklerini ve Erdal'ın kimsesizler mezarına gömülmek istendiğini söyledi. Toplumsal etkiler Anısına bestelenen şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]Sezen Aksu, Son Bakış (sözleri Aysel Gürel'e, bestesi Onno Tunç'a ait)Teoman, İki Çocuk (Teoman, Erdal Eren'in akrabası olduğunu Cnn Türk'te Ahmet Hakan'a açıklamıştır.)Teoman, On YediMor ve Ötesi, DarbeGrup Yorum, Selda Bağcan, Edip Akbayram, Büyü (Gülten Akın'ın şiirinden bestelenmiştir.)Gına, Kırmızı HalıSaian Sakulta Salkım, SuçAli Ekber Eren, Ankara Adı KaraAli Asker, Şu Metrisin ÖnüÜmmü Şen, Nenni[değiştir | kaynağı değiştir]Hatırla Sevgili adlı dizide Erdal Eren'in hikâyesi de anlatılmıştır. 6 Haziran 2008 gününde yapılan dizinin finalinde Erdal Eren idam edilmiştir.Zincirbozan adlı sinema filminde Erdal Eren'in idam sahnesi canlandırılmıştır.

Erdal Eren

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.072 erdal eren haberi bulunmuştur.
Müteahhitlerin hedefi 10 yılda 100 milyar $
Müteahhitlerin hedefi 10 yılda 100 milyar $Türk müteahhitlerin yurt dışında 10 yıl içinde 100 milyar dolarlık iş üstlenebileceğini belirten Erdal Eren, “İnşaat sektörü Türkiye ekonomisinin yüzde 30’unu etkiliyor” dedi.
13.05.2022Ekonomi
KDV indi, gözler rafta
KDV indi, gözler raftaTuvalet kağıdından deterjana, şampuandan bebek bezine kadar birçok üründe KDV oranı yüzde 18’den 8’e indirildi. Sektör temsilcileri, "İki hafta içinde rafta yansıması görülür" dedi.
30.03.2022Haberler
‘Emlakta proje geliştirmede hareketlilik yaşanır’
‘Emlakta proje geliştirmede hareketlilik yaşanır’İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, düzenleme sayesinde üzerinde taşıdığı KDV finansman yükü azalan sektörün, KDV iadeleri için harcadığı zaman ve emeği asli işine yöneltebileceğini söyledi.
30.03.2022Ekonomi
KDV indi, gözler rafta
KDV indi, gözler raftaTuvalet kağıdından deterjana, şampuandan bebek bezine kadar birçok üründe KDV oranı yüzde 18’den 8’e indirildi. Sektör temsilcileri, "İki hafta içinde rafta yansıması görülür" dedi.
30.03.2022Ekonomi
Yer: İstanbul! Evde yarasa paniği
Yer: İstanbul! Evde yarasa paniğiİstanbul Avcılar'da eve giren yarasa, itfaiye erleri tarafından yakalanarak doğaya bırakıldı.
23.03.2022Haberler
Yer: İstanbul! Evde yarasa paniği
Yer: İstanbul! Evde yarasa paniğiİstanbul Avcılar'da eve giren yarasa, itfaiye erleri tarafından yakalanarak doğaya bırakıldı.
23.03.2022Gündem
Piyasalarda Ukrayna şoku
Piyasalarda Ukrayna şokuDünya piyasaları, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri operasyonuyla sarsıldı. Borsalar düştü, altın ve petrol tırmandı. En fazla kayıp Rus borsasıyla rublede gözlendi. Avrupa'da doğal gaz fiyatı hızla artarken Gazprom hisselerinin çakılması dikkat çekti.
25.02.2022Ekonomi
Müteahhitler kar duasına çıkacak
Müteahhitler kar duasına çıkacakTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, "Kar yağsın diye dua ediyoruz. İklim şartları yüzünden inşaatları durdurursak cezadan kurtuluruz" ifadelerini kullandı.
4.12.2021Ekonomi
Teoman pek anlatamadı sözü şarkılara bıraktı
Teoman pek anlatamadı sözü şarkılara bıraktıTeoman’ın “İki Çocuk” şarkısı konser versiyonuyla tüm dijital platformlarda yayınlandı.
24.11.2021Kültür Sanat
Türk müteahhitler yurt dışında ‘işi büyüttü’
Türk müteahhitler yurt dışında ‘işi büyüttü’Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Türk müteahhitlerin bu yılın ekim ayı sonu itibarıyla yurt dışında aldıkları 196 yeni projeyle 20.3 milyar dolarlık iş üstlendiklerini, böylelikle Birliğin bu yıl için 20 milyar dolar olarak belirlediği hedefin 10 ayda aşıldığını bildirdi.
3.11.2021Ekonomi
Türk müteahhitler 20 milyar dolarlık iş hedefini 10 ayda yakaladı
Türk müteahhitler 20 milyar dolarlık iş hedefini 10 ayda yakaladıTürkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Türk müteahhitlerin bu yılın ekim ayı sonu itibarıyla yurt dışında aldıkları 196 yeni projeyle 20,3 milyar dolarlık iş üstlendiklerini, böylelikle Birliğin bu yıl için 20 milyar dolar olarak belirlediği hedefin 10 ayda aşıldığını bildirdi.
2.11.2021Ekonomi
Türk müteahhitler yeni yatırım imkanlarını değerlendiriyor
Türk müteahhitler yeni yatırım imkanlarını değerlendiriyorAvusturya'nın Ankara Büyükelçisi Johannes Wimmer, Avusturyalı ve Türk müteahhitlik firmalarının üçüncü pazarlarda ortaklık bağlamında Afrika, Orta Asya, Orta Doğu'da iyi iş birlikleri çıkarabileceğini belirterek, "Eminim ki iki ülkenin iş birliği bu bölgelerde daha görünür olmalarını sağlayacak. Kısa zamanda iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyorum." dedi.
20.10.2021Ekonomi
Türk ve Avusturyalı müteahhitler İstanbul'da buluştu
Türk ve Avusturyalı müteahhitler İstanbul'da buluştuTürkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, son yıllarda Türk müteahhitlerinin Kamu-Özel Ortaklığı (PPP) projelerinde önemli deneyimler kazandığını belirterek, "Bu deneyim, üye firmalarımıza faaliyetlerinde kesinlikle rekabet avantajı sağlamaktadır. Yeni pazarlara girme konusundaki tecrübemizi ve enerjimizi sizlerle paylaşmaya hazırız." dedi.
18.10.2021Ekonomi
Bütün şiirler Nâzım Hikmet’e
Bütün şiirler Nâzım Hikmet’eAtaşehir Belediyesi’nin Nâzım Hikmet’i anma ve anlama amacıyla hazırladığı “Ataşehir Belediyesi 3. Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Günleri”, 7-10 Ekim tarihleri arasında Erdal Eren Kültür Merkezi’nde yapılacak.
Yurt dışı müteahhitler için akreditasyon sistemi
Yurt dışı müteahhitler için akreditasyon sistemiTürkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, aldıkları işleri tamamlayamayan, sahte referanslarla iş almaya çalışan, uzmanlığı olmayan işlere soyunup sorunlara yol açan firmaların Türkiye ve Türk müteahhitlerinin imajına zarar verdiğini belirterek, “Bu durumu önlemek için bir süredir Ticaret Bakanlığı ile dış müteahhitlik hizmetleri için akreditasyon mekanizması kurulması üzerine çalışıyoruz” dedi.
24.09.2021Ekonomi
Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde 'akreditasyon sistemi' hazırlığı
Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde 'akreditasyon sistemi' hazırlığıTürkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, aldıkları işleri tamamlayamayan, sahte referanslarla iş almaya çalışan, uzmanlığı olmayan işlere soyunup sorunlara yol açan firmaların Türkiye ve Türk müteahhitlerinin imajına zarar verdiğini belirterek, "Bu durumu önlemek için bir süredir Ticaret Bakanlığı ile dış müteahhitlik hizmetleri için akreditasyon mekanizması kurulması üzerine çalışıyoruz." dedi.
23.09.2021Ekonomi
Teoman'dan bir ilk! 'İki Çocuk' şarkısını sahnede söyledi
Teoman'dan bir ilk! 'İki Çocuk' şarkısını sahnede söylediŞarkıcı Teoman, önceki gece Harbiye'deki konserlerinin dördüncüsü için sahnedeydi. Konserde bir ilke imza atan Teoman, hem 'İki Çocuk' şarkısını sahnede ilk kez söyledi, hem de şarkının hikayesiyle ilgili bilinmeyen bir detayı paylaştı.
21.09.2021Cadde
‘Siyasete inanmam’
‘Siyasete inanmam’Teoman, Erdal Eren ve Zekeriya Önge için yazdığı ‘İki Çocuk’ şarkısını ilk defa sahnede söyledi
21.09.2021Cadde
Altun: 12 Eylül demokrasimizin kara bir lekesidir
Altun: 12 Eylül demokrasimizin kara bir lekesidirCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, milletin iradesine darbe vurularak, demokrasinin, insan haklarının hiçe sayıldığı 12 Eylül darbesinin, Türk demokrasisinin kara bir lekesi olduğunu belirtti.
12.09.2021Haberler
Altun: 12 Eylül demokrasimizin kara bir lekesidir
Altun: 12 Eylül demokrasimizin kara bir lekesidirCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, milletin iradesine darbe vurularak, demokrasinin, insan haklarının hiçe sayıldığı 12 Eylül darbesinin, Türk demokrasisinin kara bir lekesi olduğunu belirtti.
12.09.2021Siyaset
12 Eylül darbesinin üzerinden 41 yıl geçti
12 Eylül darbesinin üzerinden 41 yıl geçtiDemokrasi tarihine kara bir leke olarak geçen 12 Eylül 1980 darbesinin üzerinden 41 yıl geçti.
12.09.2021Gündem
7 başlıkta depremle mücadele
7 başlıkta depremle mücadeleMarmara depreminin 22’nci yıldönümünde Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, depremle mücadelede odaklanılması gereken yedi başlık olduğunu belirterek, bu başlıkları, “ehil yapı müteahhiti, güçlü yapı denetimi, yetkin mühendislik sistemi, mesleki yeterlilik belgeli işgücü, kaliteli malzeme, çok yönlü imar mevzuatı ve bilinçli kamuoyu” olarak sıraladı.
17.08.2021Ekonomi
İş dünyası tek ses
İş dünyası tek ses15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde iş dünyasından birlik ve beraberlik mesajları geldi. İş dünyası temsilcileri demokrasinin, ekonomi için şart olduğunu vurguladı.
15.07.2021Ekonomi
Müteahhitlerden 'deprem' açıklaması
Müteahhitlerden 'deprem' açıklamasıTürkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Bingöl'de meydana gelen 5,2 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "Yaşanan her deprem bizlere, bu konuda sıfır toleransla inşa edilmiş yapıların önemini yeniden hatırlatmaktadır. Doğru müteahhitlik ve sıkı denetim hayatidir." ifadelerini kullandı.
26.06.2021Ekonomi
5 milyar dolarlık düğüm çözülüyor!
5 milyar dolarlık düğüm çözülüyor!Libya’nın geniş katılımlı Türkiye ziyareti, yurt dışında iş yapan müteahhitler için diyalog alanı oluşturdu. Müteahhitlerin 5 milyar dolara yakın alacağı için önemli bir adım atıldı
15.04.2021Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Erdal Eren ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.