Erkek Sağlığı

Erkek Sağlığı

Son dakika erkek sağlığı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan erkek sağlığı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan erkek sağlığı haber sayfamızda...

Erkek Sağlığı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.541 erkek sağlığı haberi bulunmuştur.
Andropozun belirtileri nelerdir?
Andropozun belirtileri nelerdir?İsim olarak kadınlardaki menopozu andırsa da andropozla menopoz arasında önemli farklar vardır. Menopoz, tüm kadınların belli yaştan sonra yaşadığı bir durumdur. Fakat tüm erkekler için andropoz söz konusu değildir. Andropoz belirtilerinin erkeklerde genelde 50 yaşından sonra ve bireylerin yaşadıkları depresyon, cinsel dürtünün azalması ve erektil disfonksiyonlar sonucu oluştuğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Op. Dr. Arman Çitçi konu hakkında bilgi verdi.
Sperm kalitesini artıran besinler
Sperm kalitesini artıran besinlerErkek kaynaklı vakalarda sperm hareket sorunu ve morfolojik sorunlar önemli yer tutar. Bu durum sperm üretimi esnasında ve de bazen erkek vücudunun kendi hücrelerinden salınan sperme toksik olan oksidan maddelere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Hemen her yerde bulabileceğimiz pek çok bitki ve sebzelerin içinde bu oksidan maddelerin etkisi ortadan kaldıran anti-oksidan maddeler, sperm hareketini düzenleyen ve enerji kaynağı olarak kullanılan maddeler ve sperm gelişiminde ve yapımında rol alan element ve vitaminler eser miktarda da olsa bulunmaktadır. Sperm kalitesini artırmak için yıllardır bilinen bazı bitkilerin yanı sıra son yıllarda bilimsel olarak içerikleri ortaya çıkarıldıkça kullanımına izin verilen bitkiler olduğunu vurgulayan Embriyolog Abdullah Arslan o bitkileri açıkladı.
Prostat problemi yaşayan erkekler için HOLEP tedavisi
Prostat problemi yaşayan erkekler için HOLEP tedavisiYaşla birlikte sıklığı artan iyi huylu prostat büyümesi hastalığı; idrar yaparken zorlanma, sık idrar yapma ihtiyacı, gece idrar yapma, idrar kaçırma ve iktidarsızlık gibi birçok soruna neden olabiliyor. İyi huylu prostat büyümesinde kullanılan HOLEP lazer ameliyatları, minimum kanama riskiyle çok daha hızlı bir iyileşme sağlıyor. Üstelik kalp ve akciğer problemi olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar da bu ameliyatı olabiliyor. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mesut Yeşil anlattı.
Dar pantolon giyen erkekleri bekleyen tehlikeler
Dar pantolon giyen erkekleri bekleyen tehlikelerDünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre normal kabul edilen sperm sayısında son 50 yılda büyük bir düşüş yaşandı. 1950’li yılların başında bir erkeğin menisinde bulunması gereken ortalama sperm sayısı 100 milyonken, 2011 verilerine göre bu rakam 15 milyona kadar düştü. Peki, bu düşüşe neden olan etkenler neler ve bu durumum önüne geçebilmek mümkün mü? Embriyolog Abdullah Arslan, dış etkenlerden en fazla etkilenen vücut hücrelerinin başında gelen spermin kalitesini bozan ve sayıca azalmasına neden olan faktörlerden sıcaklık ve giyinme alışkanlıkları hakkında bilgi verdi.
Semen Nedir, Ne Demektir? Erkek Semeni Ne Anlama Geliyor?
Semen Nedir, Ne Demektir? Erkek Semeni Ne Anlama Geliyor?Erkek fizyolojisini kapsayan bir yapı olarak semen öne çıkmaktadır. Aynı zamanda üreme ve sağlık açısından da önemli bir yere sahip yapılardan biridir. Peki Semen nedir, ne demektir? Erkek semeni ne anlama geliyor? İşte bu konu hakkında merak edilen farklı bilgiler.
17.09.2021Sağlık
Uzmanından uyarı: Prostat kanseri sinsi ilerliyor
Uzmanından uyarı: Prostat kanseri sinsi ilerliyor50 yaş üzeri erkeklerde en sık görülen kanser türünün prostat kanseri olduğunu söyleyen Onkoloji uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl, sinsi ilerleyen bir kanser türü olması sebebiyle takip edilmediği zaman ileri evrede kendini belli ettiğinin altını çizerek konu hakkında bilgi verdi.
Orta yaştaki erkekleri bekleyen 5 ürolojik tehlike
Orta yaştaki erkekleri bekleyen 5 ürolojik tehlikeÖzellikle 40 yaşından sonra erkeklerde bazı ürolojik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, orta yaştaki erkeklerde performans kaybı, cinsel istekte azalma, prostat büyümesi, motivasyon düşüklüğü gibi problemlerin bu yaş grubunda görülebileceğini söyleyerek konu hakkında bilgi verdi.
Erken boşalmada bitkisel ürünler ne kadar etkili?
Erken boşalmada bitkisel ürünler ne kadar etkili? Türkiye'deki en yaygın cinsel problemlerden birinin erken boşalma olduğunu söyleyen Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, doğru bilinen yanlışları anlattı. Tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Hattat, "Kişiye özel uygulanan tedavilerle, kalıcı olarak iyileşme sağlanabilir. Birçok kişi bitkisel ürünlere yöneliyor ancak bu durum; alerjik reaksiyonlar, peniste döküntü, kaşınma, yanma, şişlik, ödem, cinsel fonksiyon kayıpları gibi komplikasyonlar oluşturabiliyor. Bu nedenle erken boşalmada kesinlikle bu tip ürünlerle kendi kendinize tedavi etmemenizi öneriyorum. Cinsel terapi özellikle ilaç tedavileri ile kullanıldığında refleksleri kontrol edebilme şansı tanıyor" diyerek uyardı.
20.06.2021Cinsel Sağlık
Kadın hastalığı olarak biliniyor! Erkeklerde daha sık görülüyor
Kadın hastalığı olarak biliniyor! Erkeklerde daha sık görülüyorÇağımızın önemli sağlık problemlerinden biri olarak tanımlanan ‘fibromiyalji’ dünya nüfusunun yüzde 4'ünü etkileyecek kadar yaygın görülen bir hastalık. Yorgunluk, uyku bozukluğu, hafıza ve duygu durum sorunlarının eşlik ettiği yaygın kas-iskelet sistemi ağrısıyla yaşam kalitesini oldukça düşürebiliyor. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100 bin kişiye ‘fibromiyalji’ tanısı konuyor ve hastalığın tanınmasıyla bu rakamın her yıl artacağı düşünülüyor. Fibromiyaljinin kadın hastalığı olarak düşünülmesinin en önemli nedenleri ise erkeklerin ağrı semptomlarıyla doktora başvurmada kadınlara göre daha isteksiz davranmaları ve tanı için şart görülen vücuttaki hassas nokta sayısının erkeklerde daha az olması. Ancak 2010 yılında revize edilen teşhis protokolünün kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte artık daha fazla erkeğe fibromiyalji tanısı konuluyor.
Bu tedavi yöntemi cinsel fonsiyonları destekliyor!
Bu tedavi yöntemi cinsel fonsiyonları destekliyor!Cinsel fonksiyonları destekleyen tedavilerden P-Shot tedavisi hakkında bilgi veren Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat "PRP tedavisi (Platelet rich plasma veya trombositten zengin kan sıvısı) son dönemde cinsel güç ve performans açısından kullanılan tedavilerden biridir. P Shot cinsel bölgeyi gençleştirerek fonksiyonları destekliyor. Ayrıca cinsel bölge büyütme ihtiyacı içinde olan erkeklerde de çok başarılı sonuçlar veriyor" dedi.
31.05.2021Genel Sağlık
Sünnet Nasıl Yapılır? Sünnet Neden Yapılır, Sünnet Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
Sünnet Nasıl Yapılır? Sünnet Neden Yapılır, Sünnet Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?Sünnet erkek sağlığı açısından son derece önemli bir işlemdir. Penis ucunda bulunan idrar çıkışı deliğini kapatan ve bölge etrafında kapalı boşluk oluşturan deri kalıntısının alınma işlemidir. Sünnet birçok farklı sebepten tercih edilebilir. Sizler için sünnet nasıl yapılır, neden yapılır ve nelere dikkat edilmeli hakkında bulunan bütün bilgileri detaylı bir şekilde derledik.
1.04.2021Sağlık
Erkekler için genital estetik ve düzeltme seçenekleri nelerdir?
Erkekler için genital estetik ve düzeltme seçenekleri nelerdir? Günümüzde erkekler de kadınlar kadar görselliğe önem veriyor. Bunun yanında genital organların estetiği yaygın bir sorun olmasına karşın, dile getirilmesi biraz zor olabiliyor. Errkeklerin genital organ estetiği problemleri ile nasıl sonuçlar elde edilebilir? Erkekler için genital estetik seçenekleri nelerdir? Plastik Estetik ve Rekonstüktif Cerrahı Uzmanı Doçent Doktor Tayfun TÜRKASLAN cevaplıyor.
Uzmanından pandemide prostat hakkında önemli uyarılar
Uzmanından pandemide prostat hakkında önemli uyarılarErkeklerde en sık görülen kanser türlerinde ikinci sırada yer alan prostat kanseri çoğunlukla sinsice ilerlediği için ancak düzenli kontroller ile erken tespit edilebiliyor. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Özveri, ileri yaşta erkeklerin önemli sorunlarından biri olan prostat hastalıklarının da pandemi sürecinde ihmal edilebildiğini belirterek “Son dönemde, tedavisi geciktirilen problemler arasında, prostat kanseri gibi hayati tehlikeye neden olan hastalıklar da bulunuyor. Hastalık sinsice ilerlediğinden hiçbir şikayetin göz ardı edilmeden zamanında doktora başvurulması büyük önem taşıyor” diyor. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Özveri, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Korona virüs spermleri olumsuz etkileyebilir
Korona virüs spermleri olumsuz etkileyebilirCOVID-19’un sperm üretiminden sorumlu hücrelere zarar verdiği ve DNA hasarlanmalarına neden olduğu düşünülüyor. Çalışmalarda, spermin hem sayısında hem de hareketliliğinde bozulma olduğunun gösterildiğini belirten Prof. Dr. Cüneyt Adayener, korona virüs ve erkek sağlığı arasındaki ilişki hakkında bilgi verdi. İşte detaylar...
Sperm sayısını artırmanın 9 yolu
Sperm sayısını artırmanın 9 yoluYaşam tarzı seçimleri ve doğal ilaçların, sperm üretimini kontrol eden hormonları desteklemeye yardımcı olabileceğini belirten Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay, sperm sayısını artırmanın yolları hakkında şu bilgileri verdi. İşte detaylar...
Elektronik sigara kullanan erkekler kısır kalabilir!
Elektronik sigara kullanan erkekler kısır kalabilir!Elektronik sigaraların genellikle geleneksel sigara içiminden daha az zararlı olduğu düşünülür. İnsan üzerinde yapılan yeni bir araştırma, elektronik sigaranın hiç de masum olmadığını ortaya çıkardı. Elektronik sigara kullanan erkekler baba olamayabilir! Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay, düzenli elektronik sigara kullanan genç erkekleri uyardı. İşte detaylar...
14.09.2020Sağlık
Prostat kanseri riski yaş grubuna göre değişiyor
Prostat kanseri riski yaş grubuna göre değişiyorProstat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türü olmasına rağmen uzun süre hiçbir belirti vermeden ilerliyor. Erken teşhis ve tedavinin önemine değinen Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ziya Akbulut, konu hakkında bilgi verdi.
Baba adayları da gebelik sendromu yaşıyor
Baba adayları da gebelik sendromu yaşıyorBazı baba adaylarında, eşlerinin gebelik döneminde yaşadığı duygusal ve fiziksel değişimler gözlemlenebiliyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Nehir Kürklü, konuyla ilgili bilgi verdi.
Erkeklere önemli sağlık tavsiyeleri
Erkeklere önemli sağlık tavsiyeleriHareketsiz yaşam, sigara tüketimi ve yanlış beslenme özellikle erkeklerde ürolojik rahatsızlıklara yol açabiliyor. Prostat kanseri, böbrek taşı, ereksiyon sorunları gibi erkekleri çok yakından ilgilendiren sağlık sorunları için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Turhan Çaşkurlu, erkeklere önemli sağlık tavsiyelerinde bulundu.
Erkeklerin daha uzun yaşayabilmesi için 6 ipucu
Erkeklerin daha uzun yaşayabilmesi için 6 ipucuHerkesin merak ettiği bir sorudur: Nasıl daha uzun ve mutlu yaşarım? Neyse ki bilim, bunun da cevabını buldu. Ama sadece erkekler için :) Biliyorsunuz, genelde kadınlar, erkeklerden daha uzun yaşarlar. Neden mi? Belki de erkeklerin biraz daha fazla yardıma ihtiyaçları vardır :) Bir erkeğin ortalama yaşam süresi 79, kadınlarda ise 82 sayılıyor. Medical Daily'ye göre, bunun sebebi tamamen genetik. Kadınlarda iki X kromozomu varken, erkekler bu lükse sahip değil. Onlarda sadece bir tane X kromozomu var. Yaşam tarzı faktörleri de bir insanın ne kadar yaşayacağını etkiliyor tabii. Neticede bir erkeğin yaşam süresini uzatabileceği 6 yol var.
14.09.2018Hayat
Erkeklerin korkulu rüyası olan prostata ne iyi gelir?
Erkeklerin korkulu rüyası olan prostata ne iyi gelir?Erkeklerin korkulu rüyası olan prostat, erkeklerde en fazla görülen kanser türünden biridir. Prostat, erkeklerde mesanenin alt tarafında yer alır ve üreme sisteminin bir parçasıdır. İşte prostat hakkında bilmeniz gerekenler.
27.04.2018Gündem
Prostat hastalığı nedir, neden olur?
Prostat hastalığı nedir, neden olur?Prostat hastalığı erkeklerde 40’lı yaşlardan sonra gelişmeye başlayan bir hastalıktır. Prostat hastalığı geliştiğinde gerekli takipler yapılmazsa ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenden dolayı, prostat hastalığı nedir, prostat neden olur, prostat kanseri belirtileri nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için araştırıp, bir araya getirdik. İşte prostat hastalığı nedir, prostat neden olur sorularının cevapları…
Movember nedir? Bıyık uzatmanın tam vakti!
Movember nedir? Bıyık uzatmanın tam vakti!Dünyanın dört bir yanında binlerce erkek prostat kanserine dikkat çekmek için kasım ayında bıyıklarını uzatıyor. 'Movember' denilen bu akımı birçok ikonik isim ve marka da destekliyor.
12.03.2018Stil
40 yaşından sonra yaptırılması gereken testler
40 yaşından sonra yaptırılması gereken testlerUzun ve sağlıklı yaşamak herkesin hayali. Bu hayali gerçeğe dönüştürmek için bilinçli yaşamak şart. Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Şirin Parkan, hem erkekler hem de kadınlar için 40 yaşın önemli bir dönem olduğunu ve bu dönemde yapılacak sağlık testleriyle, bazı hastalıkların önlenmesinin mümkün olacağını söylüyor.
Bunu yapan erkekler aman dikkat!
Bunu yapan erkekler aman dikkat!Uzmanlar, sağlık açısından yatağa çıplak girilmesini öneriyor... İngiliz The Sun gazetesinin haberinde; iç çamaşırıyla uyumanın erkeklerde sperm kalitesini düşürebileceği belirtildi.
15.01.2017Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Erkek Sağlığı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.