Evsel Atık

Evsel Atık

Son dakika evsel atık haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan evsel atık gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan evsel atık haber sayfamızda...

Evsel Atık

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 616 evsel atık haberi bulunmuştur.
Marmara’nın dibi ‘oksijensiz’ kaldı
Marmara’nın dibi ‘oksijensiz’ kaldıDerin deniz kirliliğiyle karşı karşıya kalan Marmara Denizi'ni kurtarmak için dijital ikizi oluşturulacak.
5.12.2021Gündem
'Yeraltı sularının sınırına dayandık'
'Yeraltı sularının sınırına dayandık'Küresel ısınma ve iklim değişikliği Anadolu'yu da tehdit ediyor. Yağmur ve kar yağışıyla beslenemediği için seviyesi düşen yeraltı suları, tarımsal üretimin, plansız büyüyen şehirlerin ve kontrolsüz artan nüfusun ihtiyaçları için kullanıldıkça azalıyor. Alanlarında uzman akademisyenlerin bir araya gelerek kurduğu Su Politikaları Derneği, bir yıldır üzerinde çalıştıkları yeraltı su raporunu açıkladı.
29.11.2021Gündem
Göl ve derelerde ‘61 yıllık’ kirlilik!
Göl ve derelerde ‘61 yıllık’ kirlilik!TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırmada, Bursa’daki Uluabat Gölü, Nilüfer ve Kocaçay derelerinden alınan örneklerde mikroplastik kirlilik yükünün 1960 yılına kadar uzandığı belirlendi
16.11.2021Gündem
'Kağıt' deyip geçmeyin! Geri dönüştürülmesi mümkün değil...
'Kağıt' deyip geçmeyin! Geri dönüştürülmesi mümkün değil...Türkiye’de 2019 yılında plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin uygulama sonucu, plastik poşet kullanımı yüzde 75 azaldı. Böylelikle binlerce ton plastik atığın oluşumu da engellendi. Bu uygulama geri dönüşüm konusunda ciddi bir farkındalık oluşmasına neden oldu ancak doğru bilinen yanlışlar, işi zorlaştırıyor. Hepimizin kullandığı kağıt bardakların geri dönüşüm sürecinde yapılan yanlışlar dikkat çekiyor.
4.11.2021Gündem
İşin püf noktası ceza ve kurallar
İşin püf noktası ceza ve kurallarDünya çapında atıkların yönetilmesi konusunda pek çok uygulama var. Atıkların vatandaşlarca ayrıştırılması ve geri dönüşüm süreci zahmetli olsa da, pek çok ülke sıkı kurallar, cezalar ve teknoloji yatırımlarıyla soruna çözüm bulmuş
14.10.2021Gündem
Şırdanın mucidi, koronanın düşmanı ve Madonna'nın lokumu Adana'da buluştu!
Şırdanın mucidi, koronanın düşmanı ve Madonna'nın lokumu Adana'da buluştu!Türkiye Adana lezzetlerini yerinde tatmak için 5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali'ne akın etti. Coğrafya Lezzettir temasıyla bu yıl 5. Kez gerçekleşen Uluslararası Adana Lezzet Festivali 3 gün boyunca 285 bin ziyaretçiyi ağırladı. 51 konuşmacı ve 23 şefin katıldığı konferans ve lezzet sahneleriyle ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan festivalde, 100’den fazla marka ürünleriyle yer aldı.
13.10.2021Yaşam
Muğla’nın mavi ve yeşilini koruyor
Muğla’nın mavi ve yeşilini koruyorMuğla Büyüklehir Belediyesi, çevreci yatırımlarının yanısıra Gökova Körfezi’nde ve Dalaman koylarında bulunan teknelerden atık toplamaya devam ediyor. Büyükşehir ekipleri, 7 atık alım teknesi ile daha mavi bir deniz anlayışıyla 1 Ocak’tan bu yana bin 605 tekneye hizmet verdi. 1 milyon 926 bin 94 litre evsel atık pis su, 3 bin 788 litre sintine, 2 bin 21 litre atık yağ topladı.
6.10.2021Ege
Sakarya'da evsel atıklar "çöp" olmuyor
Sakarya'da evsel atıklar "çöp" olmuyorSakarya Entegre Katı Atık Yönetimi (SEKAY) Tesisi'nde işlenen evsel atıklar, "sıfır atık" hedefiyle işlenip elektrik, kağıt, pet, plastik, alüminyum, naylon gibi ürünlere dönüştürülüyor ve ısı, kompost, gübre ve yakıt üretilerek ekonomiye katkı sağlanıyor.
19.09.2021Ekonomi
Küçük Menderes deterjan kurbanı!
Küçük Menderes deterjan kurbanı!Ege’nin en önemli su kaynaklarından Küçük Menderes Nehri’ndeki kirliliğin nedenlerinden birinin de deterjanların temizleme gücünü artırmak için kullanılan sodyum tripolifosfat (STPP) maddesi olduğu ortaya çıktı.
17.09.2021Gündem
Evsel atıklarla 1.5 milyon nüfusa elektrik üretilecek
Evsel atıklarla 1.5 milyon nüfusa elektrik üretilecekİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Türkiye’nin ilk evsel atık yakma tesisini açmaya hazırlanıyor. Eyüpsultan’da hizmete girecek Atık Yakma ve Biyometanizasyon Tesisi, Avrupa Yakası’ndan toplanan evsel atıkların yüzde 15’ini işleyerek 1 milyon 400 bin kişiye yetecek elektrik üretecek.
9.09.2021Gündem
Bayramda 11 bin ton atık çıktı
Bayramda 11 bin ton atık çıktıBalıkesir Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı’nda artan nüfus ve trafik yoğunluğuna rağmen ilçe belediyeleriyle birlikte evsel atık yönetimini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdi.
28.07.2021Ege
9 günde 4 bin ton çöp
9 günde 4 bin ton çöp9 günlük Kurban Bayramı tatilinde 1 buçuk milyondan fazla turisti ağırlayan Kuşadası’nda, 4 bin tonun üzerinde evsel atık ile 130 ton ambalaj atığı toplandı. Kuşadası Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, bayram tatili boyunca vatandaşların temizliğini ve hijyenini sağlamak için 7/24 çalıştı.
27.07.2021Ege
Tesislerde temizlik
Tesislerde temizlikİZSU Genel Müdürlüğü’nce, atıksu arıtma tesislerinin bakım ve temizlik çalışmaları kapsamında Güneybatı Atıksu Arıtma Tesisi’nde de kapsamlı bir temizlik çalışması başlatıldı.
26.07.2021Ege
Tabiat Parkı’ndan kanalizasyona dönüş
Tabiat Parkı’ndan kanalizasyona dönüşMarmara’yı nefessiz bırakmakla karşı karşıya bırakan müsilajın oluşmasında en büyük paya sahip olan akarsu, dere ve çaylardan en çok dikkat çekeni ağır sanayinin olduğu Kocaeli Bölgesi.
21.07.2021Gündem
‘Marmara’nın müsilajı, İHA’larla gözetlenmeli’
‘Marmara’nın müsilajı, İHA’larla gözetlenmeli’Müsilaj felaketini yaşayan Marmara Denizi’nde kirlilik yüzeyde yok olmaya başlasa da uzmanlar gelecek günlerden endişeli.
19.07.2021Gündem
Bakan Ersoy: Belek'te 50- 60 yıl arıtma sorunu olmayacak
Bakan Ersoy: Belek'te 50- 60 yıl arıtma sorunu olmayacakAntalya'nın turistik bölgesi Belek'te inşaatı süren ileri derece biyolojik arıtma tesisinde incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Buranın diğer normal arıtmalardan farkı ileri derece biyolojik arıtma olması yani gelecek 50- 60 yıl boyunca herhangi bir sorun yaşamayacak" dedi. Ersoy, oteller bölgesi Boğazkent'e yapılacak arıtmanın da buraya bağlanacağını belirtti, terfi merkezlerine koku giderme sistemleri kurulması kararını aldıklarını söyledi. Kurban Bayramı ve turizm sezonuyla ilgili değerlendirmede bulunan Ersoy, "Otellerin çok büyük kısmı açıldı, yüzde 96- 97'si açıldı. Bu bizim açımızdan sevindirici. Bu yılki hedefimiz 25 milyon turist 20 milyar dolar gelir" diye konuştu.
10.07.2021Siyaset
Kötü koku ekipleri harekete geçirdi! Hepsi evden çıktı
Kötü koku ekipleri harekete geçirdi! Hepsi evden çıktıAydın'ın Nazilli ilçesinde, komşularının kötü koku üzerine ihbar ettiği Sultan Ayar'ın evinden 3 kamyon çöp çıktı. Belediye ekiplerince ev ilaçlanırken, çöpler imha edildi.
9.07.2021Gündem
Sektörlerin geri dönüştürülmüş ham madde talebinde artış bekleniyor
Sektörlerin geri dönüştürülmüş ham madde talebinde artış bekleniyorTOBB Türkiye Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisi Başkanı Ali Kantur, sektörlerin geri dönüştürülebilir ham maddeye talebinin arttığına işaret ederek, "Buna hazırlıklı olmamız gerekiyor. Sektörlerin tamamında, otomotivden kozmetiğe kadar atık ham madde kullanan ve kullanacak sektörler var." dedi.
4.07.2021Ekonomi
Bakan Kurum: Müsilaj seferberliğimizi hep birlikte sürdürüyoruz
Bakan Kurum: Müsilaj seferberliğimizi hep birlikte sürdürüyoruzÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, müsilaj çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada "Marmara Denizi'mizdeki müsilaj seferberliğimizi gece gündüz demeden hep birlikte çalışarak sürdürüyoruz. Denizimizi tertemiz yapıp masmavi görüntüsüne kavuşturacağız" dedi.
23.06.2021Gündem
Çöpten, çamurdan 2 milyarlık yatırım
Çöpten, çamurdan 2 milyarlık yatırımBIST’in yeni oyuncularından Biotrend, çöp, çamur ve hayvansal atıktan üreteceği enerji için 2 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapıyor. Hedefte yurtdışına açılmak var.
22.06.2021Ekonomi
‘Tesis sayımız 93’e çıkacak’
‘Tesis sayımız 93’e çıkacak’İklim değişikliği ve deniz suyundaki kirliliğe bağlı olarak ortaya çıktığı ifade edilen müsilajın Türkiye gündemine taşınmasıyla birlikte kentsel atık suların arıtıldığı tesisler daha da önem kazandı.
21.06.2021Ege
Güney Marmara’nın gübresi denize aktı
Güney Marmara’nın gübresi denize aktıMarmara Denizi’ndeki kirliliğin nedenlerinin araştırıldığı raporda, ‘Aşırı gübre kullanımı sonucunda Marmara’ya taşınan azot ve fosfor yükleri denizin dengesini bozdu’ denildi
17.06.2021Gündem
Tehdit katlandı! 'Marmara lağıma dönüşecek'
Tehdit katlandı! 'Marmara lağıma dönüşecek'Ağır kimyasal yükünü Ege’ye taşıyan Ergene Nehri’nin kurtarılması için başlatılan derin deşarj projesi, Marmara’yı da kirlettiği gerekçesiyle eleştiriliyor. Uzmanlar, Marmara’ya yönelik tehdidi artıran projenin durdurulması görüşünde
12.06.2021Gündem
Mavi sular korumada!
Mavi sular korumada!Muğla Büyükşehir Belediyesi, denizleri temizlemeye devam ediyor.
7.06.2021Ege
Deniz salyası Karadeniz’de! Hemen harekete geçildi
Deniz salyası Karadeniz’de! Hemen harekete geçildiOrdu'nun Fatsa ilçesinde, Karadeniz'de önceki gün küçük çaplı alanda deniz salyası görüldü. Balıkçıların ihbarı ile belediye ekipleri, deniz yüzeyindeki kirliliği temizledi. Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, "Çay ve fındık tarımında gübre olarak çok fazla azot ve fosfor kullanılıyor. Marmara kadar yakın zamanda böyle etki göstermez ama kirliliğe devam edersek 3, 5, 30 yıl sonra biz de karşı karşıya kalacağız" dedi.
7.06.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Evsel Atık ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.