Galip Öztürk

Galip Öztürk

Türkiye'deki şehirlerarası yolcu taşımacılığının önde gelen otobüs firmalarından biri olan Metro Şirketler Grubu'nun sahibidir. Ayrıca 2005'te kurulan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun da kurucu başkanıdır. Hayatıİlk yılları ve iş hayatıGalip Öztürk'ün dedesi ve büyükleri, 1916 yılındaki Rus ilerlemesinde Sürmene'den Çarşamba yöresine yerleşmiştir. Ailesinin beş çocuğundan biri olan Öztürk, 1965 yılında İsmail Öztürk'ün oğlu olarak Ayvacık'ta doğdu. İlköğrenimini Çarşamba'da tamamladıktan sonra 13 yaşındayken İstanbul'a giderek Topkapı'da bir çay ocağında çalışmaya başladı. Ardından Topkapı otogarında küçük bir çay ocağı ile ticarete başladı. Daha sonra otobüs taşımacılığına geçti ve 1992 yılının Kasım ayında ise Metro Turizm'i kurdu. İlk olarak İstanbul-Ankara hattında üç otobüsle yola çıkan firma daha sonra hızla büyümeye başladı. Öztürk 2000 yılında Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği’nin başkanlığına seçildi. Aynı yıl Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri AŞ’nin de yönetim kurulu başkanlığı seçimini kazandı. 4 Ocak 2005 tarihinde ise 58 derneği çatısı altında toplayan Türkiye Otobüsçüler Federasyonunu kurdu ve bu federasyonun kurucu başkanlığı görevini üstlendi. Galip Öztürk, 5 Temmuz 2003 tarihinde çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak suçuyla yargılanmasına rağmen daha sonra serbest bırakıldı. 2005'te Van Et'i kendi grubuna katarken, 2009 yılının başında Metro Turizm'i halka açmak için Van Et'e sattı. Nisan 2009'da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) manipülasyon yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı ve adliyeye sevkedildi. Ancak daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Aynı ay Metro Turizm hisselerini yine kendisine ait olan Van Et Ticaret Yatırımlar’a devredilmesine Rekabet Kurulu tarafından onay verildi. 2009'un son aylarında ise bir iş adamına zorla 2 milyon liralık senet imzalattığı iddiasıyla gözaltına alındı. Öztürk, 29 Şubat 2012'de Tehditle çek-senet tahsilatı yaptığı iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra, tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderildi.  Galip Öztürk ise Kuvvet Köseoğlu cinayetini azmettirdiği iddiasıyla önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme daha sonra Galip Öztürk'ün duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak cezasını müebbet hapse çevirdi. Galip Öztürk 19.04.2013 tarihinde yapılan duruşmasında tahliye kararı verilmiştir. 40'ın üzerinde şirkete sahip olup, Büyük İstanbul Otogarı ve Kayseri Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni işleten Öztürk, Samsun Yusuf Ziya Yılmaz Otogarı, Çarşamba ve Havza terminalleri’nin de sahibidir. Galip Öztürk ve MÜSİAD eski Başkanı, AK Parti 23. Dönem Rize Milletvikili Bayram Ali Bayramoğlu güçlerini birleştiriyor. Öztürk’e ait olan Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding’in iştiraki Metro Turizm Seyahat’in yüzde 5’inin Ali Bayramoğlu’na satışı için görüşmelere başlanmasına karar verildi.  Kişisel yaşamıGalip Öztürk, Hülya Öztürk ile evli olup 4 kız, 1 erkek çocuk babasıdır.

Galip Öztürk

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 872 galip öztürk haberi bulunmuştur.
Lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri açıklandı mı? İstanbul yüzdelik dilim ve taban puanları
Lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri açıklandı mı? İstanbul yüzdelik dilim ve taban puanlarıLGS için geri sayım sürerken en çok merak edilen konulardan birisi de lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri. LGS sonrası açıklanacak olan lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri bu yıl ne olacak? Öğrenciler yüzdelik dilim ve puanlara göre lise tercihinde bulunacak. Tercih robotu LGS sonrası yayınlanacak.
5.06.2021Gündem
Son dakika... Firarilerin ocakbaşı sefası! Ortak oldular
Son dakika... Firarilerin ocakbaşı sefası! Ortak oldularCinayetten müebbet hapse çarptırıldıktan sonra firar eden Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk ile Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan sanal bahis çetesinin elebaşlarından Derkan Başer, Gürcistan’da buluştu. Batum’daki bir AVM’yi satın alarak ortak olan iki firari, Başer’in işlettiği ocakbaşında birlikte görüntülendi.
29.01.2021Gündem
Galatasaray'da bağış kampanyası sönük geçiyor
Galatasaray'da bağış kampanyası sönük geçiyorŞu ana kadar Başkan Mustafa Cengiz ve İkinci Başkan Abdurrahim Albayrak’ın verdiği 500 bin lira dışında, işadamı Galip Öztürk 1 milyon, Dinçer Azaphan ise 550 bin lira ile kampanyaya destek verirken, camianın ileri gelenleri ve taraftarlar yapılan kampanyaya ilgi göstermedi.
28.01.2021Galatasaray
Yazlık evde yangın dehşeti! Damat hayatını kaybetti
Yazlık evde yangın dehşeti! Damat hayatını kaybettiİş insanı Galip Öztürk'ün kardeşinin kızına ait yazlık evde çıkan yangında damatları hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden 2 çocuk babası Mustafa Terzi'nin Çarşamba Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Erdoğan Terzi'nin oğlu olduğu öğrenildi.
28.11.2020Haberler
Yazlık evde yangın dehşeti! Damat hayatını kaybetti
Yazlık evde yangın dehşeti! Damat hayatını kaybettiİş insanı Galip Öztürk'ün kardeşinin kızına ait yazlık evde çıkan yangında damatları hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden 2 çocuk babası Mustafa Terzi'nin Çarşamba Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Erdoğan Terzi'nin oğlu olduğu öğrenildi. Öte yandan Mustafa Terzi’nin, Metro Holding’in patronu Galip Öztürk’ün yeğeninin eşi olduğu öğrenildi.
28.11.2020Gündem
Mavi yumurtlayan tavuk görenleri şaşırtıyor
Mavi yumurtlayan tavuk görenleri şaşırtıyorAdana’nın Kozan ilçesinde hobi olarak tavuk besleyen Ali Galip Öztürk'ün mavi yumurta veren tavukları çevre sakinlerinin ilgi odağı oldu.
16.04.2020Haberler
İyiliğin somut hali: ‘Bir Adım Bir Yudum’
İyiliğin somut hali: ‘Bir Adım Bir Yudum’InterTurkey, yurt dışında bir sosyal sorumluluk projesine imza atacak. Grup, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Afrika’da su kuyuları açacak. ‘Bir Adım Bir Yudum’ projesi için resim sergisi ve konferans yapılacak
14.03.2020Gündem
Merdivenden düşüp feci şekilde can verdi!
Merdivenden düşüp feci şekilde can verdi!Edirne’nin Keşan ilçesinde, evinin merdiveninden dengesini kaybetmesi sonucu düşüp, ağır yaralanan Halil Galip Öztürk (44), kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
8.12.2019Gündem
‘Akkaş görevi kötüye kullandı’
‘Akkaş görevi kötüye kullandı’FETÖ soruşturmaları kapsamında aranan firari eski savcı Muammer Akkaş hakkında, iş adamı Galip Öztürk hakkında hazırladığı iddianamede usulsüzlükler yaptığı iddiasıyla “görevi kötüye kullanma” suçundan iddianame düzenlendi.
5.11.2018Gündem
Balyoz planı savcısı hâkim karşısında
Balyoz planı savcısı hâkim karşısındaFETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası örgüt soruşturması kapsamında tutuklu yargılanan ‘Balyoz Planı’ davası savcılarından Hüseyin Kaplan’ın, savunması alındı.
9.10.2018Gündem
Galip Öztürk  yeniden yargılanacak
Galip Öztürk yeniden yargılanacakFETÖ ve Hrant Dink cinayeti davalarının firari sanığı eski savcı Muammer Akkaş’ın yürüttüğü soruşturma sonunda açılan davada hüküm giyen Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün, diğer 3 hükümlüyle ‘yeniden yargılanma ve infazın ertelenmesi’ talepleri, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
17.09.2018Gündem
Galip Öztürk hakkında 'yeniden yargılama' kararı
Galip Öztürk hakkında 'yeniden yargılama' kararıFetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve Hrant Dink cinayeti davalarının firari sanığı eski savcı Muammer Akkaş'ın yürüttüğü soruşturma sonunda açılan dava kapsamında kimi suçlardan hüküm giyen iş adamı Galip Öztürk'ün, diğer 3 hükümlüyle "yeniden yargılanma ve infazın ertelenmesi" talepleri, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
17.09.2018Gündem
Azur’un kıyafetleri çocuk yuvasına
Azur’un kıyafetleri çocuk yuvasınaPopçu Gülşen, oğlu Azur Benan’ın marka kıyafetlerini Galip Öztürk Sevgi Evleri Çocuk Yuvası’na bağışladı.
5.03.2018Cadde
FETÖ'nün iş adamı Galip Öztürk'e "himmet baskısı" soruşturmasında gözaltılar var
FETÖ'nün iş adamı Galip Öztürk'e "himmet baskısı" soruşturmasında gözaltılar varFETÖ'nün, iş adamı Galip Öztürk'ten "himmet" adı altında para istemesi, tehdit ve şantajda bulunmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, 6 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi - Şüphelilerden 4'ü yakalanırken, birinin arandığı, diğerinin ise başka bir dosya kapsamında tutuklu bulunduğu öğrenildi.
9.02.2018Gündem
İdo Tatlıses: Bu yıl da babama çalışırım
İdo Tatlıses: Bu yıl da babama çalışırımİbrahim Tatlıses'in oğlu İdo Tatlıses, "Eğer anlaşırsak cüzi bir rakamla şarkı alıp okumak isterim" sözleriyle babasına mesaj gönderdi.
9.11.2017Cadde
Metro Turizm'de büyük değişiklik!
Metro Turizm'de büyük değişiklik!Metro Holding Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yıldırım ve Genel Müdür Ahmet Afkan görevlerinden istifa etti. Boşalan Yönetim Kurulu üyeliğine Mehmet Akif Yaşın Genel Müdürlük görevine Yönetim Kurulu üyesi Galip Öztürk'ün kızı Çiğdem Öztürk Göbülük atandı.
28.04.2017Ekonomi
‘Hastayım’ dedi savunma yapmadı
‘Hastayım’ dedi savunma yapmadıTerör örgütü elebaşı Fethullah Gülen’in de yer aldığı 73 sanıklı Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) çatı davasında tutuklu sanık Hidayet Karaca, rahatsızlığını gerekçe göstererek savunma yapmadı.
9.01.2017Gündem
İşadamı Galip Öztürk FETÖ soruşturmasında ifade verdi!
İşadamı Galip Öztürk FETÖ soruşturmasında ifade verdi!Soruşturma kapsamında iş adamı Öztürk, "bilgi sahibi" sıfatıyla ifade verdi.
4.01.2017Ekonomi
Metro Turizm'in patronundan flaş açıklama!
Metro Turizm'in patronundan flaş açıklama!Metro Holding'in sahibi Galip Öztürk "Koza'yı Türkiye'den ya da Körfez'den bir ortakla alabiliriz. Koza İpek satın alması için potansiyel ortaklarla görüşüyoruz" dedi.
4.11.2016Ekonomi
İş adamı Galip Öztürk Türkiye'ye döndü
İş adamı Galip Öztürk Türkiye'ye döndüİş adamı Galip Öztürk, hakkında "tasarlayarak öldürme"  suçundan kesinleşen müebbet hapis cezasıyla ilgili İstanbul 20. Ağır Ceza  Mahkemesinin "yeniden yargılanmasına ve infazının durdurulmasına" hükmetmesinin  ardından yurda döndü.
22.10.2016Gündem
Günün Ardından 14.10.2016
Günün Ardından 14.10.2016Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Konya'da toplu açılış töreninde “FETÖ operasyonlarına ilişkin, "Bu yapının içinde olanlardan 15 Temmuz'dan sonra gerçek anlamda pişmanlık duyan çok az kişinin olduğunu görüyorum. İnlerine gireceğiz dedik, girdik. Ama bitmedi. Kaçacak delik arayacaklar. Yeni uygulamalar geliyor birkaç hafta içinde göreceksiniz" dedi.Hakkâri, Mardin ve Van'da PKK'lı teröristler askeri araçlara saldırdı. Saldırılarda 4 asker şehit oldu 14 asker de yaralandı. .Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,katıldığı bir açılış töreninde konuşma yaptı.Bakan Çavuşoğlu,FETÖ ile mücadelenin içeride ve dışarıda sonuna kadar sürdürüleceğini,Malezya'daki FETÖ üyesi 3 teröristin, dün gece teslim alındığını söyledi.Adıyaman’da düzenlenen FETÖ soruşturmaları kapsamında yakalanan şüphelilerin cep telefonundan çıkan Eagle uygulamasında yapılan incelemede, uygulamanın Sykpe, Gmail veya Tango görünümlü ikona sahip olduğu ancak örgüt mensuplarının kendi aralarında gizli iletişim kurmalarını sağlayan bir program olduğu anlaşıldı. Bitlis'de 14 yaşında akrabasıyla imam nikâhıyla evlendirilen çocuk 15 yaşında hamile kaldı. 1 hafta önce evde doğum yapan talihsiz kız çocuğu doğumdan bir süre sonra fenalaşarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde cinnet geçiren Mustafa Altunpak adlı vatandaş üzerine benzin dökerek, döner bıçağıyla Şanlıurfa-Diyarbakır yolunu kapattı. İstanbul, Sirkeci’de bir iş yerine gelen yüzleri maskeli ve silahlı 6 hırsız, 30 saniyede levyeyle kepengini kaldırıp kapısını kırarak girdikleri iş yerini 1,5 dakikada soydu. Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki Saint Antuan Kilisesi karşısına bırakılan şüpheli çanta paniği neden oldu. Metro Holding`in patronu Galip Öztürk Twitter`dan yaptığı açıklamada,Koza-İpek hisselerine ilişkin bilgilerin olduğu üç
11.09.2019Haberler
FETÖ’nün montaj üssü Radyo Devran
FETÖ’nün montaj üssü Radyo DevranÖnemli siyasetçi ve bürokratlara ait ses kayıtları ve kayıtlar üzerindeki montajların Erbil’deki Devran radyosu binasında yapıldığı, bu kayıtların montajını ise ABD’den gelen ses mühendislerinin yaptığı öne sürüldü
10.09.2016Gündem
İBB, işletmeciden İstanbul Otogarı'nın tahliye edilmesini istedi
İBB, işletmeciden İstanbul Otogarı'nın tahliye edilmesini istediİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'nı işleten şirketten 15 gün içinde otogarı tahliye etmesini istedi.
22.08.2016Gündem
İBB, işletmeciden İstanbul Otogarı'nın tahliye edilmesini istedi
İBB, işletmeciden İstanbul Otogarı'nın tahliye edilmesini istediİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'nı işleten şirketten 15 gün içinde otogarı tahliye etmesini istedi.
22.08.2016Gündem
İstanbul Otogarı'nın ismi de değişti
İstanbul Otogarı'nın ismi de değiştiBüyük İstanbul Otogarı'nın ismi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde şehit olanların hatırasına "İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı" olarak değiştirildi.
28.07.2016Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Galip Öztürk ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.