Göz Hastalıkları

Göz Hastalıkları

Son dakika göz hastalıkları haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan göz hastalıkları gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan göz hastalıkları haber sayfamızda...

Göz Hastalıkları

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.855 goz hastaliklari haberi bulunmuştur.
Havuz ve denizler bulaşıcı göz enfeksiyonlarına neden olabilir
Havuz ve denizler bulaşıcı göz enfeksiyonlarına neden olabilirHavuz ve deniz sezonun açılmasıyla aşırı nem ve yüksek sıcaklıkların göz enfeksiyonlarına neden olabileceğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Apa, gözde enfeksiyonuna neden olan bakteri ve virüsler hakkında bilgi verdi.
22.06.2021Genel Sağlık
Baş dönmesi neden olur, ne iyi gelir? Baş dönerse yapılması gerekenler nelerdir?
Baş dönmesi neden olur, ne iyi gelir? Baş dönerse yapılması gerekenler nelerdir?İnsanın yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyen baş dönmesi ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Genellikle açlık, yorgunluk, susuzluk ve stres nedeniyle ortaya çıkan baş dönmesine iyi gelen bazı doğal ve bitkisel besinler yer almaktadır. Belirtiler arasında mide bulantısı, göz kararması gibi semptomlar yer alır. Baş dönmesi genellikle kısa süreli ve geçicidir. Ancak uzun süreli baş dönmelerinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Baş dönmesi neden olur, ne iyi gelir? diyorsanız “Baş dönerse yapılması gerekenler” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.
14.06.2021Sağlık
Askerlikten Muaf Ne Demek? Askerlikten Muaf Olma Şartları Nelerdir?
Askerlikten Muaf Ne Demek? Askerlikten Muaf Olma Şartları Nelerdir?Erkekler belirli yaşa geldiklerinde askerlik görevlerini tamamlaması gerekiyor. Askerlikten muaf olma durumları kişilerce araştırılan bir bilgidir. Askerlikten muaf olan bireylerin hangi şartları karşılaması gerektiği, kişiler tarafından internette detaylı olarak araştırılan ve öğrenilmek istenen bir bilgidir. Askerlikten muaf ne demek? Askerlikten muaf olma şartları nelerdir? Muaf olmakla ilgili merak edilenleri sizler için derledik.
14.06.2021Eğitim
Makyajı temizlemeden uyumanın zararları
Makyajı temizlemeden uyumanın zararlarıYaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren kuru göz hastalığı, neredeyse toplumun yarısını etkiliyor. Kuru göz tedavisinin gecikmesi ise gözde kalıcı hasara neden olabiliyor. Farklı nedenlerle ortaya çıkabilen bu hastalığın görülme sıklığı ve şiddeti özellikle kadınlarda menopoz sonrası artış gösteriyor. Kadınların göz makyajını yatarken temizlememesi ve kullanılan malzemelerinin kalitesiz olması da göz sağlığını bozup, kuru göz problemine zemin hazırlayabiliyor. Göz kuruluğunun önüne geçebilmek için rutin muayenelerin aksatılmaması gerektiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Koray Gümüş, kuru göz hastalığı hakkında bilgi verdi.
Uzmanlardan koyu renkli güneş gözlüğü uyarısı
Uzmanlardan koyu renkli güneş gözlüğü uyarısıMardin Devlet Hastanesi'nde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sibel Bingöllü, siyah ve çok koyu renkli güneş gözlüklerinin, sürücülerin görüş alanını azaltarak, trafik kazalarına neden olabileceğini belirterek, "Güneş gözlüğü camının çok koyu olması, çok siyah olması, koruyuculuğunun çok olduğu anlamına gelmez. Aksine, görüş alanını azaltarak, özellikle trafikte sürücülere, sürüş esnasında görüşünü kapatarak kazalara yol açabilir" dedi.
Normal bir gözde ani görme kaybı oluşabilir mi?
Normal bir gözde ani görme kaybı oluşabilir mi? Göz hastalıkları içinde acil olanları olarak sıralamak istendiğinde ani görme kayıpları en özel yere sahiptir. Çünkü en kısa sürede tedavinin yapılması ile sekelsiz sorunsuz iyileşme sağlanabilir. Geç tedaviler ise ciddi görme sorunlarına yol açabilir. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında bilgiler verdi.
Uzmanlardan koyu renkli güneş gözlüğü uyarısı
Uzmanlardan koyu renkli güneş gözlüğü uyarısıMardin Devlet Hastanesi'nde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sibel Bingöllü, siyah ve çok koyu renkli güneş gözlüklerinin, sürücülerin görüş alanını azaltarak, trafik kazalarına neden olabileceğini belirterek, "Güneş gözlüğü camının çok koyu olması, çok siyah olması, koruyuculuğunun çok olduğu anlamına gelmez. Aksine, görüş alanını azaltarak, özellikle trafikte sürücülere, sürüş esnasında görüşünü kapatarak kazalara yol açabilir" dedi.
3.06.2021Gündem
Göz çevresinde yağ bezesi oluşmasının sebebi bunlar çıktı!
Göz çevresinde yağ bezesi oluşmasının sebebi bunlar çıktı!Göz kapağında ve çevresinde oluşan yağ bezeleri, görmeyi olumsuz etkileyecek bir durum olmasa da büyüdükçe kişide kötü bir görüntü oluşturup psikolojiyi olumsuz etkiliyor. Peki, gözde yağ bezesi neden oluşur? Kolesterol ile yağ bezeleri arasında nasıl bir ilişki var? Gözaltındaki yağ bezesi nasıl geçer? Tüm bu soruların cevabını Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Hakan Yüzer verdi
Mevsimsel alerjinin etkilerinden gözlerimizi korumanın yolları
Mevsimsel alerjinin etkilerinden gözlerimizi korumanın yollarıGöz alerjisini bahar aylarında olduğu gibi yaz mevsiminde de tetikleyen birtakım faktörler var. Polen, güneş ışınları ve havuzlardaki klor bunlardan sadece birkaçı. Burada önemli olan mevsimsel alerjik konjonktivitin etkilerinden gözlerimizi doğru şekilde korumak. Konjonktivit tedavi edilmezse ne olur? Alerjik konjonktiviti olanlar lens kullanabilir mi? Dışarı çıkarken gözlerimizi polenlerden korumak için neler yapabiliriz? Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Mitat Altuğ sıraladı.
Göz içi lenslerle daha iyi görüş
Göz içi lenslerle daha iyi görüşEkol Hastanesi Göz Kliniği’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Esat Çınar, göz içi lensi, gözde katarakt gelişimine bağlı bulanık hal almış olan göz merceğinin yerine ameliyatla yerleştirildiğini söyledi.
28.05.2021Ege
Şehla Göz Ne Demek? Şaşılık İle Şehlalık Arasındaki Farklar Nelerdir?
Şehla Göz Ne Demek? Şaşılık İle Şehlalık Arasındaki Farklar Nelerdir?Şehla göz ile şaşılık iki farklı göz durumudur. Bunlar özellikle çocukluk döneminde net bir şekilde görülmektedir. Şaşılığın tıp içerisinde ismi Strabismus’dur. Bu durum gözlerden bir tanesinin karşıya bakarken diğerinin iç kısma doğru veya yana doğru bakmasıdır. Sizler için şehla göz ve şaşılık hakkında bulunan bütün bilgileri detaylı bir şekilde derledik.
5.05.2021Sağlık
Glokom hastalarının trafikte dikkat etmesi gereken noktalar
Glokom hastalarının trafikte dikkat etmesi gereken noktalarDünya çapında yaklaşık 60 milyon kişiyi etkileyen ve ileri yaş körlük nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan glokom (göz tansiyonu), trafikte de sürücülerin kaza yapma riskini artırıyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Berna Baş, 1 – 7 Mayıs Trafik ve İlkyardım Haftası dolayısıyla glokom hastalarının trafikte dikkat etmesi gereken konuları paylaştı.
Diyabete bağlı olarak gelişebilen 3 göz hastalığı ve tedavi yöntemleri
Diyabete bağlı olarak gelişebilen 3 göz hastalığı ve tedavi yöntemleriDiyabet hastalarının şikayetleri olmasa da düzenli göz muayenesi çok önemli. Koşullar aynı olmak şartıyla 10 yıldan beri diyabet olanın göz ve diğer dokulardaki komplikasyon riski 5 yıl diyabet olanlara göre daha yüksektir. Diyabetik hastalarda sık görülen göz problemleri glokom, katarakt ve retinopati olarak sıralanabilir. Peki, bu göz hastalıklarının özellikleri nelerdir ve nasıl tedavi edilirler? Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Yusuf Avni Yılmaz anlattı...
Bahar alerjisi en sık kimlerde görülüyor?
Bahar alerjisi en sık kimlerde görülüyor? Bahar ayları geldi. Çiçekler açmaya, polenler uçuşmaya başladı. Bu aylarda güneşin daha parlak olması ve çiçek kokularının artması içimizi ısıtıyor, yaşama sevincimiz artıyor. Ancak bu ayların gelmesinden çok da mutlu olamayanlar var: Bahar alerjisi olanlar! Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. U. Emrah Altıparmak bahar alerjisinin gözlerdeki etkileri hakkında ayrıntılı bilgi verdi.
Tam kapanmada sürecinde ihmal edilmemesi gereken 4 göz sorunu
Tam kapanmada sürecinde ihmal edilmemesi gereken 4 göz sorunuGerek çocukların gerekse yetişkinlerin hiç olmadığı kadar bilgisayar karşısında saatler geçirmesine neden olan Kovid-19 pandemisi, göz hastalıklarının görülme oranını da artırdı. "Tam kapanma döneminde de yine saatlerce bilgisayar karşısında kalınacağı için gözlerimize her zamankinden fazla dikkat etmemiz şart; aksi halde kalıcı göz hasarlarına yol açabilir" diyen Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mürüvvet Ayten Tüzünalp, göz sağlığı açısından ihmal edilmemesi gerekenleri sıraladı.
30.04.2021Genel Sağlık
Bebeklerde gözyaşı tıkanıklığı hakkında bilinmesi gereken detaylar
Bebeklerde gözyaşı tıkanıklığı hakkında bilinmesi gereken detaylarBebekler bazı durumlarda sağlık sorunları ile birlikte dünyaya gelebilir. Gözler ve gözyaşı ile ilgili sorunlarda buna dahil… Gözyaşı sistemi ile ilgili pek çok hastalık bulunur. Gözyaşı tıkanıklığı da bu sorunlar arasında yer alıyor. Gözyaşı tıkanıklığında, gözyaşı kanalının kanalın buruna açıldığı ucundaki kapakçığın doğumda açılmaması söz konusudur. Kanaldan buruna geçemeyen gözyaşı önce gözyaşı kesesinde birikir, daha sonrasında ise göz kapaklarından dışarıya akarak sulanmaya neden olur. Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Kemal Yıldırım, bebeklerde gözyaşı tıkanıklığı hakkında merak edilenleri açıkladı
Yenidoğanlarda en sık karşılaşılan göz rahatsızlıkları
Yenidoğanlarda en sık karşılaşılan göz rahatsızlıklarıGöz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Tayfun Bavbek; her bebeğin doğumdan sonraki ilk ayda gerçekleştirilen göz muayenesinin ardından mutlaka 1 yaşına doğru yeniden kontrole getirilmesi gerektiğini belirtti. Bu noktada ebeveynlere düşen en önemli sorumluluk ise doğuştan gelen göz hastalıkları konusunda çok daha bilinçli olmaları… Bavbek; yeni doğanlarda en sık karşılaşılan göz rahatsızlıklarını ise doğumsal katarakt, göz tansiyonu, retinablastoma, gözyaşı kanalı tıkanıklığı ve prematüre retinopatisi olarak özetledi.
Konjonktiva Nedir? Konjonktivita Hastalıkları Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilirler?
Konjonktiva Nedir? Konjonktivita Hastalıkları Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilirler?Gözlerle alakalı yaşanan bazı hastalıklar vardır. Bu hastalıklar insanların zor bir süreç yaşamasına neden oluyor. Konjonktiva göz hastalıkları herkesin merak ederek araştırdığı bir kondur. Nasıl tedavi edilecekleri de insanlar tarafından araştırılıyor. Konjonktiva nedir? Konjonktivita hastalıkları nelerdir, nasıl tedavi edilirler? İşte, merak edilen tüm detaylar...
17.04.2021Sağlık
Askerlik Muaf Ne Demek? Kimler Askerlikten Muaf Olabilir, Şartları Nelerdir?
Askerlik Muaf Ne Demek? Kimler Askerlikten Muaf Olabilir, Şartları Nelerdir?Askerlik her erkek vatandaşın mükellef olduğu bir durumdur. Ülkemizde zorunlu askerlik sistemi uygulanmaktadır. Belirli yaşa gelen kişiler askerlik görevine çağrılırlar. Askerlik görevinden muaf olan bazı kişiler de yer almaktadır. Askerlik muaflığı ile ilgili bir takım araştırmalar da yapılmaktadır. Peki askerlik muaf ne demek Kimler askerlikten muaf olabilir? Askerlikten muaf olmak için şartlar nelerdir? İşte askerlikten muaflık ile ilgili tüm detaylar.
8.04.2021Eğitim
Gece Körlüğü Nedir? Gece Körlüğü Hastalığının Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?
Gece Körlüğü Nedir? Gece Körlüğü Hastalığının Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?Günümüzde sıklıkla karşılaşılan sağlık sorunlarından birisi de gece körlüğüdür. Geçe körlüğü gece karanlığı gibi düşük ışık koşullarında uyum sağlanamaması ile karakterize edilen bir sağlık sorunudur. Peki gece körlüğü nedir? Gece körlüğü hastalığının belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? Sizlere gece körlüğü hakkında merak edilenleri detaylıca derledik.
3.04.2021Sağlık
Göz enfeksiyonu ile alerjik konjonktivit nasıl ayırt edilir?
Göz enfeksiyonu ile alerjik konjonktivit nasıl ayırt edilir?Gözlerde kızarıklık, şişlik, kaşıntı, yanma, berrak sulu akıntı, ışık hassasiyeti... Oldukça yaygın bir şikayet olan göz alerjisi ya da tıbbi adıyla alerjik konjonktivit, baharda sık olarak polenlere, ev tozlarına ve kimyasal maddelere bağlı gelişebilir. Göz enfeksiyonunun alerjik konjonktivit ile karıştırılabildiğini ve bu nedenle tedavinin gecikebildiğini vurgulayan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezih Özdemir, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu
Ozon (O3) Gazı Nedir, Ne İşe Yarar? Ozon Gazının Faydaları Ve Kullanım Alanları Nelerdir?
Ozon (O3) Gazı Nedir, Ne İşe Yarar? Ozon Gazının Faydaları Ve Kullanım Alanları Nelerdir?Ozon (O3) gazı, dolaşım sistemine veya vücut boşluklarına belirli miktarda ozon ve oksijen karışımının uygulanmasını içerir. Vücudun direncini artıran ozon tedavisi, bağışıklık sistemini uyararak hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Sigara bağımlılığı, kilo verme ve selülit tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır, yaşlanmayı geciktirici ve detoks edici özelliklere sahiptir. Ozon (O3) gazı nedir, ne işe yarar? Ozon gazının faydaları ve kullanım alanları nelerdir tüm detaylarıyla derledik.
1.04.2021Sağlık
Presbiyopi Nedir, Neden Olur? Yaşa Bağlı Yakın Görme Bozukluğu (Presiyopi) Nasıl Tedavi Edilir?
Presbiyopi Nedir, Neden Olur? Yaşa Bağlı Yakın Görme Bozukluğu (Presiyopi) Nasıl Tedavi Edilir?Her insanda görülebilen bazı göz hastalıkları bulunur. Bu hastalıklardan birisi olan Presbiyopi hastalığı herkeste görülebilir. Yakın görme bozukluğu olarak bilinen bu hastalığın hangi belirtilerle nasıl ortaya çıktığı birçok kişinin merak ettiği bir sağlık konusu oluyor. Presbiyopi nedir, neden olur? Yaşa bağlı yakın görme bozukluğu (presiyopi) nasıl tedavi edilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
30.03.2021Sağlık
Son dakika... Korona bile durduramadı! Saçım olmadan asla
Son dakika... Korona bile durduramadı! Saçım olmadan aslaSalgın sürecinde karaciğer nakli, fıtık ameliyatı gibi gerekli operasyonlara girmeye çekinen vatandaşların vakaların en yoğun olduğu dönemde bile saç ekimi yaptırmayı bırakmadığı ortaya çıktı.
28.03.2021Gündem
Gözkapağı sarkmaları mutsuzluğa neden oluyor
Gözkapağı sarkmaları mutsuzluğa neden oluyorYaşa bağlı gözkapağı sarkmasının gözlerde yorgunluğa ve ağrıya neden olduğunu söyleyen Op. Dr. Özdamar, kolay bir operasyonla hastanın rahatsızlığına son verip aynadaki görüntüsünden memnun kalmasını sağladıklarını belirtti
26.03.2021Ege

Benzer Haber Etiketleri

Göz Hastalıklarıbahar alerjisigözne demekgöz sağlığı

Göz Hastalıkları ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.