Göz Sağlığı

Göz Sağlığı

Son dakika göz sağlığı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan göz sağlığı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan göz sağlığı haber sayfamızda...

Göz Sağlığı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.036 göz sağlığı haberi bulunmuştur.
Kanserin habercisi olabilir! Fotoğrafınız hastalıklardan sinyal veriyor
Kanserin habercisi olabilir! Fotoğrafınız hastalıklardan sinyal veriyorHemen herkes gözlerinin bir fotoğrafta kırmızı olduğunu gördüğünü görmüştür. Bu durum göz sağlığınız hakkında size bir ışık tutuyor olabilir. Peki fotoğrafta gözlerin kırmızı oluyor olması ne anlama geliyor?
27.02.2024Genel Sağlık
Avokado giren eve doktor girmez
Avokado giren eve doktor girmezUzmanlar, sağlıklı yağlar, lif ve bol vitamin içeren, Antalya’da da üretimi yapılan avokadonun sağlığa 8 faydasını açıkladı:
18.02.2024Gündem
Göz çevresini mahvedip kırıştırıyor! Herkesin hatası aynı, parmak ucunuzla ovalayın
Göz çevresini mahvedip kırıştırıyor! Herkesin hatası aynı, parmak ucunuzla ovalayınKoyu halkalar, şişkinlik ve kazayağı, insanların düzenli olarak uğraştığı yaygın göz sorunlarından bazılarıdır. Bu sorunlardan birini veya tümünü yaşamanızın birçok nedeni olsa da, uygun bir göz bakımı rutininin olmaması kesinlikle büyük önem taşıyor.
15.02.2024Cilt Bakımı
Gözleriniz için sofranızdan eksik etmeyin! Vitamin, mineral ve antioksidan depoları
Gözleriniz için sofranızdan eksik etmeyin! Vitamin, mineral ve antioksidan depolarıÇevresel faktörler ve yoğun iş hayatı içerisinde çok fazla önem verilmeyen düzenli ve dengeli beslenme göz sağlığı için de tehdit oluşturuyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin vücut direnci kadar göz sağlığını da yakından ilgilendirdiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, gözlere iyi gelen bazı besinler açıkladı.
14.02.2024Genel Sağlık
Basit bir göz sorunu deyip geçmeyin! Beyin tümörü habercisi olabilir
Basit bir göz sorunu deyip geçmeyin! Beyin tümörü habercisi olabilirGözlerimiz, ciddi hastalıkların işaretçisi olarak bizleri uyaran en önemli organlarımızın başında geliyor. Gözlerimiz genel sağlığımız ve özellikle de beyin sağlığımız hakkında bizlere önemli bilgiler sunuyor. Beyin tümörlerinin erken uyarı işaretlerinden biri olan görme bozukluklarının farkında olmak büyük önem taşıyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Abuzer Güngör, beyin ile görme arasındaki bağı, beyin tümörlerinin çeşitlerini ve etkilerini anlattı.
Gözlerde kızarmaya yol açabilir! Çocuk ve yetişkinde tedavi farklı
Gözlerde kızarmaya yol açabilir! Çocuk ve yetişkinde tedavi farklıGözyaşı sayesinde gözümüzde biriken toz ve kirin gözyaşı kanalından buruna aktığını söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emine Malkoç Şen, "Gözyaşı kanalı tıkandığında gözyaşı kesesi içinde üreyen mikroorganizmalar ve bunların artıkları birikerek enfeksiyona neden olabilir. Enfeksiyon, aşırı sulanma ile birlikte sarı-yeşil çapaklanma, gözlerde kızarma ve kapaklarda şişliğe yol açar" dedi.
21.12.2023Genel Sağlık
Şeker hastalarına göz uyarısı! 'Retinadaki damarları etkiliyor'
Şeker hastalarına göz uyarısı! 'Retinadaki damarları etkiliyor'Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan İpçioğlu, kan şekerinde yaşanan ani yükseliş ve düşüşlerin gözün görmeyi sağlayan sinir tabakası retinadaki damarların etkilenmesiyle diyabetik retinopati hastalığına sebep olduğunu söyledi.
Gözünü çok sık kaşıyanlar en riskli grupta! '15 yaşından sonra başlıyor ve ilerliyor'
Gözünü çok sık kaşıyanlar en riskli grupta! '15 yaşından sonra başlıyor ve ilerliyor'Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, gözlerini çok ovuşturan kişilerin görme bozukluğuna neden olan keratokonus hastalığı açısından risk grubunda yer aldığını söyledi. Hastalığın 15-25 yaş arasında başladığını belirten Op. Dr. Asena, keratokonus hastalığının erken dönemde fark edilmesinin güç olduğunu dile getirdi.
Asla sarımsak sürmeyin! Göz sağlığını olumsuz etkileyen 10 hata ve doğrusu
Asla sarımsak sürmeyin! Göz sağlığını olumsuz etkileyen 10 hata ve doğrusuGözde oluşan arpacığın sarımsakla geçmesi ya da kataraktın damla ile tedavi edilebildiği gibi aslında birçok hatalı bilgi yüzünden göz sağlığımız tehdit altında olabiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Özge Begüm Comba, göz sağlığı hakkında toplumda doğru sanılan 10 hatalı bilgiyi anlatarak uyarılarda bulundu.
23.11.2023Genel Sağlık
En çok gözleri etkiliyor! Diyabette erken tanı hayat kurtarıyor
En çok gözleri etkiliyor! Diyabette erken tanı hayat kurtarıyorTürk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Retina Birimi Başkanı Prof. Dr. Nurten Ünlü, diyabetin en çok zarar verdiği organlardan birinin göz olduğunu hatırlattı. 'Yüzyılın vebası' olarak kabul edilen bu hastalığın önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirten Prof. Dr. Ünlü, diyabet hastalarının yılda en az bir kez göz doktoruna gitmeleri gerektiği konusunda uyarıda bulundu.
20.11.2023Genel Sağlık
12 soruda şeker hastalığının gözlere etkisi! 'Bir anda kör edebilir'
12 soruda şeker hastalığının gözlere etkisi! 'Bir anda kör edebilir' Günümüzde artarak bir sağlık sorunu haline gelen diyabet, dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen ve yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltan bir hastalık. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Fevzi Akkan, şeker hastalığının göz sağlığı üzerindeki etkisini tek tek anlattı.
17.11.2023Genel Sağlık
Muzlarınız hemen kararıp çürüyorsa çözümü çok basit! 1 aya kadar kalıcı oluyor
Muzlarınız hemen kararıp çürüyorsa çözümü çok basit! 1 aya kadar kalıcı oluyorMuz sağlığa faydaları saymakla bitmeyen lezzetli bir meyve. Ancak muz hemen kararıp çürüyebiliyor. Muzların çürümesini engellemek ve raf ömrünü uzatmanın çözümü ise çok basit. 1 aya kadar taptaze kalıyor.
9.11.2023Püf Noktası
Kanser savar brokoliyi bugüne kadar yanlış yemişiz! Böyle tüketince etkisi 20 kata kadar artıyor
Kanser savar brokoliyi bugüne kadar yanlış yemişiz! Böyle tüketince etkisi 20 kata kadar artıyorİçerdiği vitaminler ile kemik, cilt ve saç sağlığına iyi gelen brokoli tam bir kanser savar besinler arasında yer alıyor. Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen brokolinin kendisi kadar tüketim şekli de önemli. Peki brokoliyi nasıl tüketmeliyiz? İşte detaylar…
31.10.2023Alternatif Tıp
Bir gözü diğerinden parlaktı! Ailesi kameradan görünce hayatı kurtuldu
Bir gözü diğerinden parlaktı! Ailesi kameradan görünce hayatı kurtulduRetinoblastom, dünya üzerinde 20 bin çocukta bir görülüyor ancak fark edilmediği takdirde çok büyük sorunlara neden oluyor. Henüz 6 aylık olan küçük Benny de bu hastalığa sahipti. Onu kurtaran şey ise her gece çocuklarını bebek kamerasından takip eden anne ve babasının dikkati oldu.
30.10.2023Sağlık
Haftada en az iki öğün balık tüketin! Göz sağlığını korumak için 5 öneri
Haftada en az iki öğün balık tüketin! Göz sağlığını korumak için 5 öneriVücudumuzun en önemli ve karmaşık organlarından biri olan gözlerimizin sağlığı, hayat kalitemizi sürdürmek için bir hayli büyük bir önem taşıyor. Göz sağlığı bozulanlar hem sosyal hayattan hem de işl hayatından geri kalabiliyor. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Enes Kesim, göz sağlığını korumamız için yapmamız gerekenleri sıraladı.
26.10.2023Genel Sağlık
Patlıcan kararıyorsa bu tüyoyu dikkate alın: İkisini bir koyunca hem acılığını alıyor hem de kararmıyor
Patlıcan kararıyorsa bu tüyoyu dikkate alın: İkisini bir koyunca hem acılığını alıyor hem de kararmıyorMutfağımızın en sevilen lezzetleri arasındaki patlıcan sağlığa oldukça faydalı bir sebzedir. Patlıcan yemekleri yapım aşamasında en çok karşılaşılan problemlerden birisi kararma sorunu. Patlıcan kararmasını önlemek için yapmanız gereken şey ise çok basit. İkisi bir koyunca hem acılığını alıyor hem de kararmıyor. İşte patlıcanın kararmaması için yapmanız gerekenler…
24.10.2023Püf Noktası
Şahin gibi gözlere sahip olmanızı sağlayacak 7 besin
Şahin gibi gözlere sahip olmanızı sağlayacak 7 besinBeş duyumuzla (görme, duyma, dokunma, koklama ve tatma) etrafımızdaki insanlarla iletişim kursak da görmek en değerli duyu organımız. Gözlerimizi sağlıklı tutmak için de antioksidanlar açısından zengin gıdaları tüketmemiz gerekiyor. İşte sağlıklı gözlerin anahtarı olan 7 önemli besin.
16.10.2023Genel Sağlık
Şahin gibi gören gözler için 6 besin! Havuçtan bile güçlü kara lahana etkisi
Şahin gibi gören gözler için 6 besin! Havuçtan bile güçlü kara lahana etkisiBeş duyunun tümü etrafımızdaki dünyayla bağlantı kurmamız için önemlidir. Ancak araştırmalar, kamuoyunun görmeyi en değerli duyu olarak algıladığını gösteriyor. Peki göz sağlığınız için hangi besinleri tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz?
10.10.2023Genel Sağlık
Bu şikayetler göz rahatsızlığını tetikliyor! 'Kışın sıklıkla karşılaşıyoruz'
Bu şikayetler göz rahatsızlığını tetikliyor! 'Kışın sıklıkla karşılaşıyoruz'Havaların soğumasıyla birlikte viral enfeksiyonlarda artış eğilimine girdi. Uzmanlar, viral enfeksiyonların göz sağlığı üzerinde de etkili olduğunu belirterek muayene olmanın göz sağlığı için de önemli olduğunu vurguluyor.
Sinyalleri erkenden fark etmesi zor! Önlem alınmazsa görme kaybına bile yol açıyor
Sinyalleri erkenden fark etmesi zor! Önlem alınmazsa görme kaybına bile yol açıyorYolda karşıdan karşıya geçerken arabaların hareket halinde olduğunun farkındasınız ama hemen yanı başınızdaki arabayı fark edemiyorsunuz. Ya da çevredeki eşyaları görseniz de karşınızdaki kişinin yüzünü seçemiyorsunuz. İşte bu durum sandığınız kadar masum değil. Bir göz hastalığının belirtisi olan bu durumlar önlem alınmadığı takdirde kişilerde görme kayıplarına dahi yol açabilir.
Adı akılda, tadı damakta kalan çerimoya! Depresyonu önlüyor, gözler için birebir
Adı akılda, tadı damakta kalan çerimoya! Depresyonu önlüyor, gözler için birebirTropikal bölgelerde yaygın olan çerimoya vanilya aromalı tadı ve sağlığa olan faydalarıyla popüler. Hiç kimsenin bilmediği bu meyve depresyondan göz sağlığına kadar her derde deva oluyor. İşte detaylar.
12.09.2023Genel Sağlık
Ömür boyu etkili reçete! Şahin gibi keskin gözlere kavuşmanın sırrı bu besinlerde saklı
Ömür boyu etkili reçete! Şahin gibi keskin gözlere kavuşmanın sırrı bu besinlerde saklıVücudumuz ne kadar sağlıklıysa aslında gözlerimiz de o derece sağlıklı oluyor. Dolayısıyla doğru bir beslenme biçimiyle vücudumuza vitaminleri doğru şekilde almak mümkün. Peki, gözleri besleyen vitaminler hangisi? Besin takviyeleri kullanarak gözleri güçlendirmeye çalışmak ne kadar doğru? Gözleri güçlendirmek için hangi besinleri tüketmek gerekir? İşte gözlerinizi şahin gibi keskin yapacak o besinler.
Brokolinin vücuda 5 etkisi! Her derde deva küçük ağacın faydaları şaşırtıyor
Brokolinin vücuda 5 etkisi! Her derde deva küçük ağacın faydaları şaşırtıyorAntik Roma döneminden beri hayatımızda olan brokoli Avrupa'da ancak 16. yüzyılda popüler hale geldi. Artık bilimsel çalışmalar sayesinde brokoliyi beslenmemize dahil etmek için pek çok nedenimiz var. Sağlıklı olduğunu biliyoruz ancak gerçekte brokolinin ne gibi yararları var?
Özellikle 3'ü çok sık görülüyor! '40 yaş üstündekiler yılda bir kez muayene olmalı'
Özellikle 3'ü çok sık görülüyor! '40 yaş üstündekiler yılda bir kez muayene olmalı'Her yaş grubunda görülebilen göz hastalıkları günlük hayat akışını ciddi şekilde negatif etkileyebiliyor. Uzmanlar ise düzenli aralıklarla göz muayenesi olmanın bu tür sıkıntılara karşı alınabilecek en önemli önlemlerden biri olduğuna dikkat çekiyor. İşte göz sağlığımızı korumanın yolları.
Güçsüzleşen bağışıklık sistemine doping gibi gelecek olan 22 besin
Güçsüzleşen bağışıklık sistemine doping gibi gelecek olan 22 besinGüçsüzleşen bağışıklık sistemi oldukça vahim sonuçlara sebep oluyor. Örneğin daha kolay hastalanabiliyoruz çünkü güvenlik bariyeri olarak betimlediğimiz bağışıklık sistemi incelmiş ve tüm mikrop ve bakterilere açık hale gelmiştir. İşte, merak edilen tüm ayrıntıları derledik.
16.08.2023Alternatif Tıp

Benzer Haber Etiketleri

Göz Sağlığı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.