Hasan Ruhani

Hasan Ruhani

İranlı siyasetçi, diplomat ve akademisyen. İran İslam Cumhuriyeti'nin yedinci cumhurbaşkanı. İran'ın orta-kuzey kesimindeki Simnan şehri yakınlarında dünyaya geldi. İran'ın dini eğitim merkezi olan Kum kentine gitti ve orada klasik medrese eğitimi aldı. Dini eğitiminin yanında Tahran Üniversitesi'nde hukuk eğitimi de aldı. Eğitimine Batı'da devam eden Ruhani, Glasgow Caledonian University'de yüksek lisans ve doktora dallarında eğitim aldı.  Genç yaşlardan itibaren Ruhullah Humeyni'nin takipçilerinden biri olmuş olan Hasan Ruhani, İran'ı dolaşarak Şah hükümeti aleyhinde vaazlar verdi. Bu nedenle pek çok kez tutuklandı ve vaaz vermesi yasaklandı. Kasım 1977'de İmam Humeyni'ye (İslami hareketin sürgündeki lideri) İmam denilmesi için minberde açıkladığı öneri tüm devrimci kesimlerce benimsendi ve o günden sonra Ruhullah Humeyni'ye İmam Humeyni dendi. 1979'da zafere ulaşan İran İslam Devrimi'nin ardından, Devrim'e istikrar kazandırmak için ilk olarak düzensiz haldeki İran ordusunu ve askeri üsleri düzenlemekle işe başladı. İran-Irak Savaşı esnasında üst düzey komutanlıklarda bulundu, 1988-89 yılları arasında Genelkurmay Başkan yardımcılığında bulundu. Savaş sonunda, bir grup İran Ordusu ve İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanıyla birlikte ikinci derece Zafer Madalyası'yla ödüllendirildi. 1980'de İslam Danışma Meclisi'ne seçildi. 20 yıllık meclis üyeliği boyunca muhtelif görevlerde bulundu; iki dönem Savunma Komisyonu Başkanı, iki dönem de Dış Politika Komisyonu başkanlığı ve Meclis Başkanvekilliğinde (1992-2000) bulundu. 1989'da kurulan Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi'nin sekreterliğini 2005 yılına kadar sürdürdü. Meclis Başkanvekili ve Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak, özellikle Nükleer Başmüzakerici sıfatıyla, yabancı yetkililerle pek çok toplantı ve müzakerelerde bulundu. 2013 Cumhurbaşkanlığı SeçimleriAna madde: 2013 İran cumhurbaşkanlığı seçimleriHaziran 2013'te yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri'nde adaylığını koyan Ruhani, hem ülkenin reform yanlısı kesimlerin sempatisini kazanmış ılımlı görüşleriyle hem de dini liderlikle olan yakın bağları nedeniyle adaylar arasında favori görüldü. Seçimleri %52 oy oranıyla kazarak İran İslam Cumhuriyeti'nin 7. Cumhurbaşkanı seçildi.

Hasan Ruhani

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.761 hasan ruhani haberi bulunmuştur.
Ruhani: Bazı gerçekleri ulusal birliğe zarar vermesinden korktuğum için açıklamadım
Ruhani: Bazı gerçekleri ulusal birliğe zarar vermesinden korktuğum için açıklamadımİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ulusal birliğe zarar vereceği gerekçesiyle "bazı gerçekleri" halka açıklamadığını söyledi.
1.08.2021Dünya
İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den yaptırım açıklaması
İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den yaptırım açıklamasıİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinde ABD'nin uyguladığı ekonomik yaptırımların kalkmamasından İran Meclisini sorumlu tuttu.
25.07.2021Dünya
BM, İran'ı su krizini çözmeye çağırdı
BM, İran'ı su krizini çözmeye çağırdıBirleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, İran'a, Huzistan eyaletindeki su kesintilerine karşı düzenlenen protestoları "aşırı güç kullanarak ve toplu gözaltılarla bastırmak yerine eyaletteki su krizinin çözümüne odaklanma" çağrısında bulundu.
24.07.2021Dünya
Partililerle bayramlaştı
Partililerle bayramlaştıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 81 ildeki AK Parti teşkilatıyla dün video konferans aracılığıyla bayramlaştı.
22.07.2021Siyaset
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yoğun bayram diplomasisi
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yoğun bayram diplomasisiGelen son dakika habere göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ikili ilişkiler ve bölgesel bölgesel konuların ele alındığı telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Öte yandan Erdoğan Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Caferoviç ile telefonda görüştü
21.07.2021Siyaset
İran'da kripto para madenciliğine darbe
İran'da kripto para madenciliğine darbeİran'da yaygın elektrik kesintilerinin sebebi olarak gösterilen yasa dışı kripto para madenciliği çiftliklerine yönelik son 20 günde düzenlenen operasyonlarda yaklaşık 19 bin madencilik cihazına el konulduğu bildirildi.
17.07.2021Uzmanpara
İran Cumhurbaşkanı halktan özür diledi
İran Cumhurbaşkanı halktan özür dilediİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülke genelinde meydana gelen elektrik kesintileri nedeniyle halktan özür diledi. Bazı ülkelerde ve Avrupa'da da genel elektrik sisteminin çökmesi gibi sorunların yaşandığını ve bu durumda 24 saat elektrik verilemediğini söyleyen Ruhani, bu tür risklerle karşı karşıya kalmamak için bazı bölgelerde otomatik kesinti yaşandığını belirtti.
6.07.2021 Dünya
İran 7 ülkeden biri! Kripto para atağı
İran 7 ülkeden biri! Kripto para atağıİran'ın indirimli elektrik tarifeleri nedeniyle Çin, Rusya, ABD, Kazakistan, Kanada ve İzlanda ile birlikte dünyada en fazla kripto para üreten 7 ülkeden biri olduğu açıklandı.
3.07.2021Ekonomi
Ruhani'den Biden'a nükleer anlaşma çağrısı!
Ruhani'den Biden'a nükleer anlaşma çağrısı!İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Joe Biden'a nükleer anlaşmayı bir an önce hayata geçirmesi çağrısında bulundu.
30.06.2021Dünya
İran'dan yasaklı uygulamaları kullananlara hapis cezası teklifi
İran'dan yasaklı uygulamaları kullananlara hapis cezası teklifiİran Meclisi, yargı tarafından erişim engeli getirilen sosyal medya uygulamalarını kullananlara para ve hapis cezaları öngören hedefleyen kanun teklifini görüşmeye hazırlanıyor.
26.06.2021Dünya
ABD'li yetkiliden 'İran ile nükleer anlaşma' açıklaması
ABD'li yetkiliden 'İran ile nükleer anlaşma' açıklamasıABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, ABD ve İran arasında 2015'teki nükleer anlaşmanın şartlarına dönülmesi konusunda "önemli ayrılıklar" olduğunu belirterek yakın zamanda bu konuda bir anlaşmaya varılmasının zor olduğu sinyalini verdi.
24.06.2021Dünya
Ruhani: Yüzde 48 katılım tekrarlanmamalıdır
Ruhani: Yüzde 48 katılım tekrarlanmamalıdırİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 18 Haziran'daki seçimlere katılımın yüzde 48 olmasına üzüldüklerini belirterek bunun bir daha tekrarlanmaması gerektiğini söyledi.
23.06.2021Dünya
İran'da reformistler dibi gördü
İran'da reformistler dibi gördüİran'da 5. Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin 1997'deki zaferiyle siyaset sahnesine çıkan reformistler, 18 Haziran Cuma günü yapılan son seçimlerde büyük bir çöküş yaşadı.
21.06.2021Dünya
İsrail’den Reisi uyarısı
İsrail’den Reisi uyarısıİsrail’in yeni Başbakanı Bennett, Reisi’nin İran Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesini değerlendirerek, bunun “Batı’nın uyanması gerektiğinin işareti” olduğunu öne sürdü
21.06.2021Dünya
Tahran'daki seçmenlerin yüzde 26'sı sandığa gitti
Tahran'daki seçmenlerin yüzde 26'sı sandığa gittiİran'ın başkenti Tahran'da 18 Haziran Cuma günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım oranı yüzde 26 seviyesinde kaldı.
20.06.2021Dünya
İran’da ‘zafer’ Reisi’nin oldu
İran’da ‘zafer’ Reisi’nin olduİran’da engellemeler nedeiyle çoğu adayın katılamadığı cumhurbaşkanlığı seçimini beklendiği üzere İbrahim Reisi ilk turda kazandı. Seçime katılım sadece yüzde 48,8 oldu
20.06.2021Dünya
İran'da seçimlere katılım yüzde 48! Devrimden bu yana en düşük seviye
İran'da seçimlere katılım yüzde 48! Devrimden bu yana en düşük seviyeİran'da yapılan 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine katılımın yüzde 48,8 ile 1979'daki devrimden bu yana yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en düşük seviyesinde kaldığı belirtildi.
19.06.2021Dünya
İran'ın sekizinci Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi kimdir?
İran'ın sekizinci Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi kimdir?İbrahim Reisi, Ayetullah Ali Hamaney sonrasında Devrim Rehberliği makamına oturması muhtemel isimlerin başında geliyor. Reisi, İran devrim lideri Humeyni'nin talimatıyla 1988 yılında hapisteki rejim muhaliflerinin idam kararını veren komitede yer aldı. Siyasi tutukluların idam edilmesinde ve 2009'daki sosyal çalkantıların bastırılmasında oynadığı rol nedeniyle Kasım 2019'da ABD tarafından yaptırım listesine alındı.
19.06.2021Dünya
Son dakika... İran'da seçim zaferi Reisi'nin
Son dakika... İran'da seçim zaferi Reisi'ninBirçok adayın seçime katılamadığı İran'da ilk sonuçlar açıklandı, beklendiği gibi İbrahim Reisi yeni cumhurbaşkanı oluyor. Muhafazakar aday Reisi, kullanılan 28 milyon oyun 17 milyonunu aldı
19.06.2021Dünya
İran’da seçmensiz seçim!
İran’da seçmensiz seçim!İran’da çoğu adayın katılımının engellenmesi sonrası halkın ilgi göstermediği seçimde muhafazakar aday İbrahim Reisi’nin kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Sonucun baştan belli olması nedeniyle seçim eleştiriliyor
19.06.2021Dünya
İran'da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde oy verme işlemi sona erdi
İran'da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde oy verme işlemi sona erdiİran'da 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için ülke genelinde 19 saat süren oy kullanma işlemi sona erdi. Ruhani'nin kazandığı 2017'deki 12. Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde katılım yüzde 73, geçen yıl yapılan 11. Dönem Meclis Seçimlerine ise yüzde 42,57 olarak gerçekleşmişti.
18.06.2021Dünya
İran'da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için oy verme işlemi uzatıldı
İran'da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için oy verme işlemi uzatıldıİran'da 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için ülke genelinde yerel saatle 07.00'de başlayan ve 24.00'te sona ermesi planlanan oy verme işleminin gece 02.00'ye kadar uzatılması kararı alındı.
18.06.2021Dünya
İran sandık başında! 'Seçilen' adaylar için oy veriliyor
İran sandık başında! 'Seçilen' adaylar için oy veriliyorCumhurbaşkanlığı seçiminde aday olan bazı isimlerin tartışmalı şekilde diskalifiye edildiği ülkede, kalan dört adaydan biri hariç tümü sertlik yanlısı muhafazakar. Seçime katılımın yüksek olması beklenmiyor.
18.06.2021Dünya
İran'da 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için oy verme işlemi başladı
İran'da 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için oy verme işlemi başladıGelen son dakika haberine göre; İran'da 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için ülke genelinde yerel saatle 24.00'e kadar devam edecek oy verme işlemi 07.00'den itibaren başladı.
18.06.2021Dünya
İran: Yaptırımların son aşamasındayız
İran: Yaptırımların son aşamasındayızİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin ülkesine uyguladığı yaptırımların son aşamasında olduklarını ve kendi döneminde kalkmasını temenni ettiğini söyledi.
16.06.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

İranRuhaniseçimCumhurbaşkanlığı seçimiABD

Hasan Ruhani ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.