Homeros

Homeros

Son dakika Homeros haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Homeros gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Homeros haber sayfamızda...

Homeros

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 508 homeros haberi bulunmuştur.
Dünya Klasikleri Listesi: Okunması Gereken Dünya Klasikleri
Dünya Klasikleri Listesi: Okunması Gereken Dünya KlasikleriDünya klasikleri edebiyat tarihine damga vuran eserler arasında yer alıyor. Sanatsal anlamda dünyada en çok ses getiren eserlerdendir. Dünya klasikleri yazıldığı dönemden bu yana hala popülaritesini korumaktadır. Klasik eserler eşsizdir ve kendi türlerinde emsalleri bulunmayan kitaplardır. Özellikle ilkokul çağında okutulmaya başlanan bu kitaplar konusu, tarihi, dönemi ve işleyişleri bakımından her dönem geçerliliklerini korurlar. Dünya klasikleri ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine öğretmenler tarafından okuması tavsiye edilen kitaplar arasında yer almaktadır. Dünya klasiklerinin okuma sırası için “Dünya Klasikleri Listesi” içeriğimize göz atabilirsiniz.
22.06.2022Kültür Sanat
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022Eğitim öğretim hayatında edebiyat dersleri öğrencilerin aldığı derslerden birisidir. Özellikle lise 9. 10. 11. ve 12. sınıf öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı dersleri alırlar. Üniversite giriş sınavı YKS oturumları TYT-AYT gibi merkezi sınavlarda öğrencilerin karşısına çıkan alanlardan bir tanesidir. Ders kitapları her yıl MEB tarafından açıklanan müfredata göre düzenlenmektedir. 10. sınıf edebiyat ders kitabında öğrencilerin kendini geliştirebileceği çeşitli etkinliklerin yanı sıra cevaplayabilecekleri bilgi verici sorular da bulunmaktadır. 2021-2022 yılında 10. sınıf edebiyat ders kitabı Biryay Yayınları cevap anahtarını merak ediyorsanız "10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları" içeriğimize göz atabilirsiniz.
18.06.2022Eğitim
Homeros’a görkemli final
Homeros’a görkemli finalBayraklı Belediyesi’nin İzmir’in kültür sanat yaşamına armağan ettiği 1. Uluslararası Homeros Edebiyat Sanat Festivali kapanışını renkli etkinliklerle yaptı.
6.06.2022Ege
Homeros’tan ilhamla edebiyat
Homeros’tan ilhamla edebiyatİzmir Bayraklı’da bu yıl ilki düzenlenen Bayraklı Uluslararası Homeros Edebiyat/Sanat Festivali, sanat dünyasının yerli-yabancı ünlü isimlerini Bayraklı’da buluşturdu.
Homeros evinde
Homeros evindeSanat kenti hedefiyle projeler üreten Bayraklı Belediyesi, ilkini düzenlediği Homeros Festivali ile edebiyat dünyasının önemli isimlerini İzmirlilerle buluşturuyor
31.05.2022Ege
Nepenthe Nedir? Nepenthe Hikayesi Nedir?
Nepenthe Nedir? Nepenthe Hikayesi Nedir?Günümüzde terim olarak kullanılan birçok kelimenin kaynağı halk hikayeleridir. Bu kelimelerden bazıları destanlarda geçerken, bazılarının kaynağı doğrudan doğruya mitolojidir. Nepenthe kelimesi ilk kez Odysseia kitabında kullanılmıştır. Nepenthe hikayesine dair detayları ayrıntıları ile derledik.
26.05.2022Sözlük
Homeros, doğduğu kente geri dönüyor!
Homeros, doğduğu kente geri dönüyor!1. Bayraklı Uluslararası Homeros Edebiyat/Sanat Festivali başlıyor. Üç gün boyunca 21 farklı etkinliğin gerçekleşeceği organizasyonda, açık hava konserleri de düzenlenecek...
24.05.2022Ege
Troia Vakfı Korfmann Kütüphanesi: Kitap deryasında Troya yolculuğu
Troia Vakfı Korfmann Kütüphanesi: Kitap deryasında Troya yolculuğu Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann tarafından kurulan Çanakkale-Tübingen Troia Vakfı’nın bünyesindeki Korfmann Kütüphanesi, Troya rotasının en önemli duraklarından biri. Kütüphane özellikle Troya ve Troas arkeolojisi konularında çok zengin bir içeriğe sahip
23.05.2022Arkeoloji
Homeros’tan bugüne Troya’nın öyküsü
Homeros’tan bugüne Troya’nın öyküsüHomeros’un İlyada Destanı ile ölümsüzleşen Troya, görkemli dönemlerin ardından unutulup kayboldu. Gezginlerin, araştırmacıların; Homeros’un izlerini takip ederek uykusundan uyandırdığı kent, destanı her geçen gün yeni verilerle destekliyor
23.05.2022Arkeoloji
Efsane devam ediyor
Efsane devam ediyorTroya Müzesi, uzaktan bakıldığında topraktaki bir yarıktan yükselen dev bir buluntu gibi görünür. Troya Antik Kenti’nin yanı başındaki bu genç fakat dünya çapında büyük ilgi gören müze, içinde Troya’nın katmanları arasında bulunan 10 ayrı kentin buluntularını saklıyor. Bir Troya aşığı olan Müze Müdürü Rıdvan Gölcük’ün deyimi ile İlyada Destanı ile başlayan, Troya kazıları ile süren efsane şimdi genç ve güçlü Troya Müzesi ile devam ediyor.
23.05.2022Arkeoloji
Efsanevi kent çağdaş müze
Efsanevi kent çağdaş müzeAykut Ferah Milliyet Arkeoloji Proje DanışmanıDeğerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları;Antik Dönem’in gizemli ozanı Homeros’un İlyada ve Odysseia destanları ile ölümsüzleştirdiği, Hektor’un canı pahasına savunduğu, Akhilleus’un kapıları önünde vurulduğu, yıkılıp gittikten binlerce yıl sonra yeniden yeryüzüne çıkan efsanevi kent Troya...
23.05.2022Arkeoloji
İzmir’e değer katanlara ödül
İzmir’e değer katanlara ödülBizimizmir Haber Portalı’nın 20’nci, Bizimizmir Magazin Dergisi’nin 6’ncı yaşı, Homeros Ödülleri’yle taçlandı.
23.05.2022Ege
Kumlarından doğan kent
Kumlarından doğan kentMuhteşem bir halicin kıyısında kurulan Patara, limanın ağzı kumla dolup kapanana kadar Ksanthos Vadisi’nin dünyaya açılan kapısıydı. 30 yılı aşkın bir süredir devam eden kazılarla Lykia ve dolayısı ile Anadolu tarihini aydınlatan Patara’da, yıkıntıları toprağın ve kumun altında kaybolan birçok önemli yapı bugün yeniden ayakta.
18.04.2022Arkeoloji
Yeşilova için tanıtım atağı
Yeşilova için tanıtım atağıİzmir tarihini 8 bin 500 yıl öncesine götüren Yeşilova Höyüğü’nün tanıtımı için gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında tören düzenlendi...
18.04.2022Arkeoloji
Agoradan meydana kentlerin kalbi
Agoradan meydana kentlerin kalbiAntik Yunan’da hem pazar yeri hem de bir toplantı alanı olan “agora”lar, Roma Dönemi’nde yerini “forum”lara bırakır. Bu alanların sosyal ve siyasal işlevleri Osmanlı kentlerinde cami ve çarşı gibi mekânlarda karşılık bulur. Peki ya bugün durum ne?
18.04.2022Arkeoloji
Bilgelerin yurdu ANADOLU
Bilgelerin yurdu ANADOLUAkılcı düşüncenin ilk filizlerini verdiği Anadolu, ilk şehir planlamacısından ilk bilim kurgu yazarına, tarihte önemli izler bırakmış isimlerin yaşadığı topraklardır.
18.04.2022Arkeoloji
Çağdaş Homeros
Çağdaş HomerosAnadolu’nun coşkun sesi Halikarnas Balıkçısı, bugün büyük bir tutkuyla sevdiği Bodrum’un tepelerinde, âşık olduğu maviliğe bakarak yatıyor, kulak verenlere Anadolu’yu anlatmaya devam ediyor
18.04.2022Arkeoloji
İyonlar Kimdir? İyon Uygarlığı Ve İyonyalıların Özellikleri Nelerdir?
İyonlar Kimdir? İyon Uygarlığı Ve İyonyalıların Özellikleri Nelerdir?Tarihte birçok eski uygarlık olduğu bilinmektedir. Her uygarlığın yapmış olduğu savaşlar, yenilikler ve buluşlar olduğu bilinmektedir. Yani her eski uygarlık tarihin ilerlemesine farklı bir katkı sağlamıştır. İyonlar'da bunlardan birisi olarak tarihteki yerini almıştır. İyonlar kimdir? İyon uygarlığı ve iyonyalıların özellikleri nelerdir detayları ile derledik.
22.03.2022Eğitim
Homeros İlyada Destanı Nedir? Kısaca Konusu Ve Özeti
Homeros İlyada Destanı Nedir? Kısaca Konusu Ve ÖzetiAntik çağda yaşamış olan kişilerin yazmış oldukları birçok destan bulunmaktadır. Bunlardan biriside İlyada Destanı olarak bilinmektedir. Bu destanın muhteşem özellikleri olduğu da dikkat çekmektedir. Zaten en çok bilinen destanların başında İlyada Destanı gelmektedir. Homeros İlyada Destanı nedir? Kısaca konusu ve özeti nedir detayları ile derledik.
21.03.2022Eğitim
Türkiye’nin dijital kültür hafızasına katkı
Türkiye’nin dijital kültür hafızasına katkıArkeolojihaber, Türkiye’nin yoğun gündemi arasında kaybolan arkeoloji haberlerini meraklısına ulaştırmak için Murat Başlar önderliğinde arkeolojiye gönül veren bir ekip tarafından sosyal sorumluluk adına 2009 yılında kuruldu. Zaman içerisinde “#DahaFazlaArkeoloji” sloganıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen arkeoloji haberleri ile dünyadaki önemli gelişmeleri ilgililerine aktararak önemli bir boşluğu kapattık. Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle sempozyum, kongre vb. organizasyonların sanal/dijital ortama taşındığı günümüzde YouTube kanalımızda Türk bilim dünyasından birbirinden değerli akademisyenleri ağırladığımız çevrim içi “Arkeoloji Söyleşileri” ve üniversitelerle gerçekleştirdiğimiz tematik webinarlar ile sürecin öncülerinden biri olduk, arkeolojinin nabzının burada atmasını hedefledik.
21.03.2022Arkeoloji
Dört yıllık emek
Dört yıllık emekÇanakkale Belediye Başkan Vekili Rebiye Turan Ünüvar, Troia Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın alanında uzman geniş bir ekiple hazırladığı “Homeros’un Coğrafyasına Seyahat: Troya” (A Journey To The Homeric Landscape: Troy) kitabının tanıtımına katıldı.
14.03.2022Ege
Antik Çağ’ın sofralarına yolculuk
Antik Çağ’ın sofralarına yolculukAntik Çağ yemek kültürünün izlerine edebî eserlerde rastlamak mümkün. Peki bu anlatılar gerçeği yansıtıyor mu? Eski Yunan ve Roma’da kimler ne yer, ne içerdi?
21.02.2022Arkeoloji
3 yılda 35 proje
3 yılda 35 projeKarşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, 3 yıllık sürede 35 projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.
24.01.2022Ege
Bartın'ın tarihini değiştirecek höyük!
Bartın'ın tarihini değiştirecek höyük!Bartın Üniversitesi tarafından yürütülen arkeolojik çalışmalarda geçen yıl aralık ayında kent merkezine yakın bir alanda 5 bin yıllık höyük bulundu. Bartın Üniversitesi'nden Doç. Dr. Fatma Bağdatlı Çam, “2017'den bu yana yaptığımız çalışmalarda Bartın’ın geçmişini yerleşim tarihini aydınlatmaya çalışıyoruz. 2021 yılında yaptığımız çalışmalarda Bartın kent merkezinin milattan önce 3 bin yıl önce Erken Tunç döneminden itibaren yerleşim gördüğünü tespit ettik” dedi.
11.01.2022Gündem
Anadolulu Hesiodos’un devrimci hikâyeleri
Anadolulu Hesiodos’un devrimci hikâyeleriBülent Ecevit’in; “Bizimle dirilecek bir gün Ege’nin altın çağı, / yanıp yarının ateşinden eskinin ocağı” dizeleriyle giriş yapar Azra Erhat, Hesiodos Eseri ve Kaynakları adlı yapıta. Dört başı mamur ve böylelikle başlı başına bir açılımı hak eden dizelerle...
20.12.2021Arkeoloji

Benzer Haber Etiketleri

Homeros ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.