Troya

Troya

Son dakika Troya haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Troya gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Troya haber sayfamızda...

Troya

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 659 troya haberi bulunmuştur.
Anadolu’da adım adım bienal
Anadolu’da adım adım bienalEylül ayında İstanbul’da gerçekleşecek 17. İstanbul Bienali’nin hazırlıkları sürerken Adıyaman ve Çanakkale’den de bienal haberleri geldi…
15.08.2022Kültür Sanat
Arkeoköy esnafından Başkan Gökhan’a ziyaret
Arkeoköy esnafından Başkan Gökhan’a ziyaretTroya Arkeoköy Esnaf ve Zanaatkarlar Derneği Başkanı Nahit Çakır ve Yönetim Kurulu, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ziyaret etti...
10.08.2022Ege
Kültürel dayanışmaya 500 bin TL’lik katkı
Kültürel dayanışmaya 500 bin TL’lik katkıSivil Toplum için Destek Vakfı’nın kültür-sanat kurumlarının veya kültür-sanat alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının (STK) projelerini ve kurumsal kapasitelerini güçlendirmelerini desteklemek amacıyla Turkey Mozaik Foundation iş birliğiyle bireysel ve kurumsal bağışçıların desteğiyle hayata geçirdiği Kültür Sanat Fonu’nun 2022 döneminde desteklenecek STK’lar belirlendi.
27.07.2022Kültür Sanat
The Guardian: Bozcaada, Avrupa'nın en büyülü 2'nci adası
The Guardian: Bozcaada, Avrupa'nın en büyülü 2'nci adasıÇanakkale'nin Kuzey Ege Denizi'ndeki turizm cenneti Bozcaada, İngiliz gazetesi The Guardian'a konu oldu. 'Avrupa'nın en büyülü 10 adası' arasında 2'nci sırada gösterilen Bozcaada, son yıllarda New York Times, Business Insider, New York Times Magazin ve Amerikan Forbes Dergisi tarafından da tavsiye edilmişti.
13.07.2022Gündem
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022Eğitim öğretim hayatında edebiyat dersleri öğrencilerin aldığı derslerden birisidir. Özellikle lise 9. 10. 11. ve 12. sınıf öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı dersleri alırlar. Üniversite giriş sınavı YKS oturumları TYT-AYT gibi merkezi sınavlarda öğrencilerin karşısına çıkan alanlardan bir tanesidir. Ders kitapları her yıl MEB tarafından açıklanan müfredata göre düzenlenmektedir. 10. sınıf edebiyat ders kitabında öğrencilerin kendini geliştirebileceği çeşitli etkinliklerin yanı sıra cevaplayabilecekleri bilgi verici sorular da bulunmaktadır. 2021-2022 yılında 10. sınıf edebiyat ders kitabı Biryay Yayınları cevap anahtarını merak ediyorsanız "10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları" içeriğimize göz atabilirsiniz.
12.07.2022Eğitim
'Assos' ve 'Troya' tünelleri ile Kazdağları 5 dakikada geçilecek
'Assos' ve 'Troya' tünelleri ile Kazdağları 5 dakikada geçilecekÇanakkale-İzmir kara yolunun Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki Kazdağları rampaları geçişinde, bölünmüş yol ve tünel çalışmaları devam ediyor. Bölgede inceleme yapan AK Parti İl Başkanı Naim Makas, "Tünelin açılışıyla, yoğun trafikte, özellikle turizmin olduğu bu aylarda zaman zaman 50 dakika süren yolculuk, 5 dakikaya inecek" dedi.
29.06.2022Haberler
'Assos' ve 'Troya' tünelleri ile Kazdağları 5 dakikada geçilecek
'Assos' ve 'Troya' tünelleri ile Kazdağları 5 dakikada geçilecekÇanakkale-İzmir kara yolunun Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki Kazdağları rampaları geçişinde, bölünmüş yol ve tünel çalışmaları devam ediyor. Bölgede inceleme yapan AK Parti İl Başkanı Naim Makas, "Tünelin açılışıyla, yoğun trafikte, özellikle turizmin olduğu bu aylarda zaman zaman 50 dakika süren yolculuk, 5 dakikaya inecek" dedi.
29.06.2022Ekonomi
Kruvaziyer turizmi pandemi sonrası rekora koşuyor
Kruvaziyer turizmi pandemi sonrası rekora koşuyorDünyada hızla gelişen, limanların olduğu ülkeye ve şehre ciddi katkıları olan kruvaziyer destinasyonlarında, Akdeniz'in gözde limanlarını bünyesinde barındıran Türkiye, pandemi döneminin durgunluğunu atlattı. Kruvaziyer turizmi, bu yıl rekora koşuyor. 2022 yılı sonuna kadar 1052 kruvaziyer ve toplam 1 milyon 461 bin turistin Türk limanlarını ziyaret etmesi bekleniyor.
21.06.2022Ekonomi
Çanakkale'ye 45 kruvaziyerle 15 bin turist geliyor
Çanakkale'ye 45 kruvaziyerle 15 bin turist geliyorÇanakkale'ye pandemi döneminin ardından kruvaziyer gemileri, yeniden gelmeye başladı. Pandemi nedeniyle 2 yıl gemilerin uğramadığı Çanakkale Limanı’na bu sene şu ana kadar 6 kruvaziyer gemi yanaştı ve 1962 yolcu ağırlandı. Turistlerin öncelikli ziyaret tercihi, Troya ve Assos ören yerleri ile Tarihi Gelibolu Yarımadası oldu. Çanakkale Liman İşletmesi Genel Müdürü Berkan Özkan, sezon sonuna kadar 45 gemiyle 15 bin turistin geleceğini söyledi.
30.05.2022Ekonomi
Müze duvarında Troya efsanesi gösterimi
Müze duvarında Troya efsanesi gösterimi Çanakkale'de 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Ören Yeri’nden çıkan eserlerin sergilendiği Troya Müzesi’nde, Avrupa Müzeler Gecesi etkinliği kapsamında ‘3D Mapping’ gösterimi yapıldı. Troya efsanesi, 3 boyutlu olarak katılımcılara izletildi.
24.05.2022Kültür Sanat
Troya için hukukî mücadele
Troya için hukukî mücadeleSchliemann’ın Troya’da bulduğu eserleri yurt dışına kaçırmasının ardından Osmanlı Devleti’nin başlattığı hukuki ve diplomatik süreç, Osmanlı’da eski eserlerin yeniden evine dönebilmesi için yürütülen ilk mücadeleydi.
23.05.2022Arkeoloji
Troia Vakfı Korfmann Kütüphanesi: Kitap deryasında Troya yolculuğu
Troia Vakfı Korfmann Kütüphanesi: Kitap deryasında Troya yolculuğuProf. Dr. Manfred Osman Korfmann tarafından kurulan Çanakkale-Tübingen Troia Vakfı’nın bünyesindeki Korfmann Kütüphanesi, Troya rotasının en önemli duraklarından biri. Kütüphane özellikle Troya ve Troas arkeolojisi konularında çok zengin bir içeriğe sahip
23.05.2022Arkeoloji
Homeros’tan bugüne Troya’nın öyküsü
Homeros’tan bugüne Troya’nın öyküsüHomeros’un İlyada Destanı ile ölümsüzleşen Troya, görkemli dönemlerin ardından unutulup kayboldu. Gezginlerin, araştırmacıların; Homeros’un izlerini takip ederek uykusundan uyandırdığı kent, destanı her geçen gün yeni verilerle destekliyor
23.05.2022Arkeoloji
Efsane devam ediyor
Efsane devam ediyorTroya Müzesi, uzaktan bakıldığında topraktaki bir yarıktan yükselen dev bir buluntu gibi görünür. Troya Antik Kenti’nin yanı başındaki bu genç fakat dünya çapında büyük ilgi gören müze, içinde Troya’nın katmanları arasında bulunan 10 ayrı kentin buluntularını saklıyor. Bir Troya aşığı olan Müze Müdürü Rıdvan Gölcük’ün deyimi ile İlyada Destanı ile başlayan, Troya kazıları ile süren efsane şimdi genç ve güçlü Troya Müzesi ile devam ediyor.
23.05.2022Arkeoloji
Efsanevi kent çağdaş müze
Efsanevi kent çağdaş müzeAykut Ferah Milliyet Arkeoloji Proje DanışmanıDeğerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları;Antik Dönem’in gizemli ozanı Homeros’un İlyada ve Odysseia destanları ile ölümsüzleştirdiği, Hektor’un canı pahasına savunduğu, Akhilleus’un kapıları önünde vurulduğu, yıkılıp gittikten binlerce yıl sonra yeniden yeryüzüne çıkan efsanevi kent Troya...
23.05.2022Arkeoloji
Aşil tendonu nedir, nerededir, ismini nereden alır? Aşil tendonu ağrısı nasıl geçer?
Aşil tendonu nedir, nerededir, ismini nereden alır? Aşil tendonu ağrısı nasıl geçer?İsmini Troya savaşının en önemli figürlerinden alan Aşil tendonu vücudumuzdaki en büyük tendondur. Topuk kemiğini baldır kaslarına bağlayan bu doku vücudun tüm ağırlığını çeker. İşte, merak edilen tüm detaylar...
5.05.2022Sağlık
Türkiye’nin dijital kültür hafızasına katkı
Türkiye’nin dijital kültür hafızasına katkıArkeolojihaber, Türkiye’nin yoğun gündemi arasında kaybolan arkeoloji haberlerini meraklısına ulaştırmak için Murat Başlar önderliğinde arkeolojiye gönül veren bir ekip tarafından sosyal sorumluluk adına 2009 yılında kuruldu. Zaman içerisinde “#DahaFazlaArkeoloji” sloganıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen arkeoloji haberleri ile dünyadaki önemli gelişmeleri ilgililerine aktararak önemli bir boşluğu kapattık. Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle sempozyum, kongre vb. organizasyonların sanal/dijital ortama taşındığı günümüzde YouTube kanalımızda Türk bilim dünyasından birbirinden değerli akademisyenleri ağırladığımız çevrim içi “Arkeoloji Söyleşileri” ve üniversitelerle gerçekleştirdiğimiz tematik webinarlar ile sürecin öncülerinden biri olduk, arkeolojinin nabzının burada atmasını hedefledik.
21.03.2022Arkeoloji
Akdeniz’in 6 milyon yıllık öyküsü
Akdeniz’in 6 milyon yıllık öyküsüArkeolog Töre Sivrioğlu, “Coğrafyanın önemini yadsıyan bir arkeoloji, mitoloji veya tarih çalışması baştan büyük bir eksiklik taşıyacaktır. Araştırmalarımda mitselleştirilen imgelerin kökenlerini inceledim” diyor
21.03.2022Arkeoloji
Çanakkale'de tatil rezervasyonlarına köprü dopingi! 'Yeni bir döneme geçiyoruz'
Çanakkale'de tatil rezervasyonlarına köprü dopingi! 'Yeni bir döneme geçiyoruz'Tarihi açılışla birlikte bölge turizmi de yeni bir boyut kazanacak. Çanakkale Köprüsü'nün turistler için öncelikli geçiş noktası olacağı belirtilirken, köprü için "Yeni bir istihdam alanı, yeni bir döviz kapısı" diyen Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, şimdiden yaz dönemi için taleplerde büyük artış yaşandığını söyledi.
18.03.2022Ekonomi
‘Çanakkale Köprüsü turizmi canlandıracak’
‘Çanakkale Köprüsü turizmi canlandıracak’1915 Çanakkale Köprüsü, yarın Çanakkale Zaferi'nin 107. yıldönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı büyük törenle açılıyor.
17.03.2022Ekonomi
Dört yıllık emek
Dört yıllık emekÇanakkale Belediye Başkan Vekili Rebiye Turan Ünüvar, Troia Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın alanında uzman geniş bir ekiple hazırladığı “Homeros’un Coğrafyasına Seyahat: Troya” (A Journey To The Homeric Landscape: Troy) kitabının tanıtımına katıldı.
14.03.2022Ege
Feminist başyapıt
Feminist başyapıtNatalie Haynes’in, hayatları Troya Savaşı’nın gölgesinde geçen kadınların hikayelerini anlatan güçlü romanı ‘Bin Gemi’ yayınlandı.
12.03.2022Cadde
Tarihî Alan’ın tarih öncesi
Tarihî Alan’ın tarih öncesiTarih boyunca araştırmacıların ve seyyahların ilgisini çeken Gelibolu Yarımadası, tarih öncesinden günümüze bir “açık hava müzesi” gibi...
21.02.2022Arkeoloji
Tarihi yeniden yazıyor
Tarihi yeniden yazıyorİstanbul Arkeoloji Müzeleri, yenilenen salonlarıyla izleyiciye yeni bir deneyim alanı açıyor. Kronolojik akışla ilerleyen salonlar gerek estetiği gerek tasnif sürecindeki hassasiyetiyle izleyiciye bir resmi tamamlatıyor.
Ödüllü müzeler kültür rotasında
Ödüllü müzeler kültür rotasındaAvrupa Yılın Müzesi Ödülleri 2022 için Türkiye’den dört müze aday. Bu prestijli ödül, her yıl hem kazanan müzeleri, hem de ülkeleri global çapta turistlerin kültür turizmi rotalarına ekliyor.
29.12.2021Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Troya ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.