Troya

Troya

Son dakika Troya haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Troya gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Troya haber sayfamızda...

Troya

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 609 troya haberi bulunmuştur.
Anadolu müzeleri yükselişte
Anadolu müzeleri yükselişteGözümüzü İstanbul’dan biraz ayırıp Anadolu’ya çevirince kültürümüzü anlatan ve her yıl pek çok sanatseveri ağırlayan müzeleri görüyoruz. Aralarında Avrupa Müze Forumu’ndan ödüllü olanlar da var...
20.06.2021Kültür Sanat
Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 40 antik kent
Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 40 antik kentTürkiye, tarih boyunca insanlığa yön vermiş medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği bir coğrafya olma özelliği taşıyor. Daha yerleşik hayata geçilmemiş olan dönemlerde bile Göbeklitepe ve Nevala Çori gibi olağanüstü yapıların kurulduğu Anadolu toprakları sonrasında tarihteki ilk kentleşme örneklerinden biri olan Çatalhöyük gibi yerleşimlere de ev sahipliği yapmakta. Doğa güzelliklerinin yanı sıra tarihi mirasıyla hayranlık uyandıran Türkiye'de 18 yer UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. 85 bölge ise UNESCO'nun Geçici Dünya Mirası Listesi'nde. Böylesi zengin bir coğrafyayı hakkıyla gezebilmek için elbette çok uzun yıllar gerekiyor. Demir Çağı'ndan Orta Çağ'a kadar onlarca yerleşimin kurulduğu Anadolu coğrafyasında mutlaka görmeniz gereken 40 antik kenti sıraladık. Ancak Türkiye'nin farklı bölgelerinde görülmeye değer daha nice antik yerleşimin bulunduğunu da hatırlatmış olalım.
19.06.2021Tatil
En yoğun il İstanbul! Eserlerin sadece yüzde 10'u sergileniyor
En yoğun il İstanbul! Eserlerin sadece yüzde 10'u sergileniyorVarlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, 2020 itibarıyla envantere kayıtlı eser sayısının 3,5 milyona yakın olduğunu söyledi. Müzelere kayıtlı eserlerin yüzde 90'ının depolarda muhafaza edildiğini belirten Coşkun, sergilenen eserlerin ise sadece yüzde 10 olduğunu kaydetti.
7.06.2021Gündem
1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında son çelik halat montajı yapıldı
1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında son çelik halat montajı yapıldıAK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, yapımı devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü'nde son çelik halatın yerleştirildiğini, ana halat montajı bittikten sonra tabliyelerin yerine konulması işlemine geçileceğini söyledi.
20.05.2021Haberler
Anadolu müzelerine Avrupa’dan ödül
Anadolu müzelerine Avrupa’dan ödülAvrupa Müze Forumu tarafından verilen “Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri” yarışmasında Bayburt’un Beşpınar köyünde kurulan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi “2021 Silletto Ödülü”ne layık görüldü. Troya Müzesi, “2020 Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü”nü alırken Odunpazarı Modern Müzesi ise “2021 Avrupa Yılın Müzesi Özel Takdir Ödülü”nün sahibi oldu
‘Troya Müzesi’yle turizm canlanacak’
‘Troya Müzesi’yle turizm canlanacak’ÇANAKKALE’DE, 5 bin yıllık Troya Ören Yeri’nin girişindeki Troya Müzesi’nin, 2020 Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü’ne layık görüldüğüne vurgu yapan AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Bu başarı, Çanakkalemizin uluslararası marka değerini artıracak, şehrimizin ve ülkemizin turizmine hızlı bir ivme kazandıracaktır” dedi.
8.05.2021Ege
Göğsümüzü kabartan ödül!
Göğsümüzü kabartan ödül!Ülkemizin en önemli sanat mekanlarından Eskişehir’deki Odunpazarı Modern Müzesi, Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından ödüle layık görüldü
8.05.2021Cadde
Troya ve Odunpazarı Modern Avrupa Yılın Müzesi seçildi
Troya ve Odunpazarı Modern Avrupa Yılın Müzesi seçildiAvrupa Müze Forumu (EMF) tarafından verilen ve en saygın müzecilik ödüllerinden olan "Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri"nde Troya Müzesi ve Odunpazarı Modern Müzesi özel ödüllere layık görüldü.
7.05.2021Tatil
Milliyet Arkeoloji Dergisi ile “Nefes Alın”
Milliyet Arkeoloji Dergisi ile “Nefes Alın”Arkeoloji dünyasına farklı bir pencere açarak arkeolojiye dair konuların daha özel bir anlatımla işleneceği Milliyet Arkeoloji Dergisi, yayın hayatına hazırlanıyor. Aylık olarak yayınlanacak Arkeoloji Dergisi’nin ilk sayısı 18 Nisan Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte okurlarıyla buluşacak.
16.04.2021Vitrin
Troya’nın koruyucusu
Troya’nın koruyucusuÇanakkale’deki Troya Antik Kenti atlı jandarma timlerine emanet edildi.
14.04.2021Ege
‘Troya’da kaderi salgın belirledi’
‘Troya’da kaderi salgın belirledi’ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Troya Kazı Başkanı Prof...
4.04.2021Ege
Rüstem Aslan: Troya Savaşının kaderini salgın belirledi
Rüstem Aslan: Troya Savaşının kaderini salgın belirlediÇanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, bazı savaşların kaderini salgın hastalıkların belirlediğini, bunlardan birinin de Troya Savaşı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Rüstem Aslan, Troya Savaşının son günlerinde tanrı Apollon, Akha ordusu karargahına veba bulaştırır. Ordu salgın hastalık yüzünden büyük kayıp verir. Troyalılar karşı saldırıda Akha ordusuna büyük kayıplar verdirir dedi.
3.04.2021Tatil
Hayaller emekliliğe ertelenmiyor
Hayaller emekliliğe ertelenmiyorPandemi ile birlikte farklı yaşama seçenekleri herkesin gündemine girdi. Büyük şehirlerde insanları apartmanlara mahkûm eden günlük yaşantı, akıllara kır evlerini ve çiftlik hayatını getirdi. Beyaz yakalı olarak tanımlanan, 35-50 yaş arası, profesyonel veya idari işler yürüten kesim, emeklilikte geçmeyi planladığı sakin yaşam modelini öne çekmenin yollarını arıyor.
18.03.2021Emlak
Çanakkale Gezilecek Yerler (2021) - Çanakkale Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Çanakkale Gezilecek Yerler (2021) - Çanakkale Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiÇanakkale, önemli tarihi miraslara sahip olmanın yanı sıra, doğal güzelliklere sahip bir şehrimizdir. Bizans ve Osmanlı gibi iki önemli tarih mabedine şahitlik etmiş bu şehrin tarihi açıdan ne kadar zengin olduğunu söylemek abes olacaktır. Bunun yanında Türk tarihinin en önemli zaferinin yaşandığı şehir olma hüviyetine sahip Çanakkale, sadece bununla da kalmıyor, doğallığıyla da gezi seveler için ihtişamlı bir gösteri sunuyor. Çanakkale'de gezip görülebilecek yerlerini sizler için hazırladığımız bu gezi rehberi listemiz ile sizler de en iyi seyahati yaşayabilirsiniz. İşte Çanakkale'de gezilebilecek tarihi yerler ve doğal güzellikler listesi. Roma, Bizans ve Osmanlı'ya ev sahipliği yapan, Kurtuluş Savaşında ise adeta destan yazan şehrimizin gezip görülebilecek birçok yeri bulunuyor. Şehrin önemli yerlerini gezmek istiyorsanız, yapacağınız planla, bunu 3 veya 4 gün içerisinde rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bölgenin tarihi açıdan zengin olması nedeniyle, Çanakkale şehrine ışık tutan adreslerin, müzeler ve tarihi semtler olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Çanakkale şehrini sadece tarihi olarak düşünmemek gerekiyor. Çünkü burada birbirinden güzel olan doğal farklılıkları da görebilir, kendinizi huzurun ellerine teslim edebilirsiniz. Türkiye'de gezip görülecek en iyi şehirler listesinde her zaman zirvelerde yer alan şehrimizin, tarihi ise Milattan Önce 3000 yılına kadar dayanıyor. Türkiye'nin en köklü şehirlerinden birisi olan Çanakkale, destanların yazıldığı, hayatların can bulduğu huzur ve sakinliğin başkenti niteliğindedir. Oldukça eski olan tarihi yapısı nedeniyle, planlarınızı yapmadan önce tavsiyemiz, listemizi baştan sona görmeniz ve buna göre hareket etmeniz olacaktır.
Dido Ne Demek? Şarkılarca Geçen Dido Kelimesinin Anlamı Nedir?
Dido Ne Demek? Şarkılarca Geçen Dido Kelimesinin Anlamı Nedir?İlgiyle ve severek dinlediğimiz bazı şarkılarda geçen kelimeler bize yabancı gelebilir. Bunlar yöresel şiveler olabilir. Severek dinlenen şarkılardan birisinde dido kelimesi geçer. Bu kelimenin ne anlama geldiği ve ne anlatmak istenildiği merak uyandırır. Dido ne demek? Şarkıda geçen dido kelimesinin anlamı nedir? İşte merakla okuyacağınız bilgileri sizin için derledik.
3.03.2021Eğitim
Troya Antik Kenti, Antik Harikalar Seminerleri ile Ele Alındı
Troya Antik Kenti, Antik Harikalar Seminerleri ile Ele AlındıYunus Emre Enstitüsünün Washington DC’de bulunan merkezi tarafından Anadolu’nun kültürel mirasını tüm dünyayla buluşturan konferans serisinin konusu Patara ve Hattuşa antik kentlerinin ardından Troya oldu.
27.02.2021Kültür Sanat
Troya Müzesi’nde perdeler açılıyor
Troya Müzesi’nde perdeler açılıyorÇanakkale’de beş bin yıllık geçmişe sahip antik kentteki müze, çarşambadan itibaren ziyaretçilerine restorasyon ve konvervasyon çalışmalarını canlı izleme fırsatı sunuyor
6.02.2021Ege
2021’de seyahat listeniz hazır mı?
2021’de seyahat listeniz hazır mı?Troya Antik Kenti ile 2018’den itibaren her yıl bir tarihi yer turizmde öne çıktı. 2019’da Göbeklitepe, 2020’de Patara yılıydı. Ancak koronavirüs nedeniyle çok ilgi göremeyen Patara’nın yıldızının bu yıl parlaması bekleniyor. Aşı sonrası, önlemleri de dikkate alarak, listenize, bu rotaların yanı sıra Efes, Aizanoi, Blaundos, Bergama gibi Anadolu’nun tarihi miraslarını da ekleyebilirsiniz.
24.01.2021Gündem
Aşil tendonu nedir, nerededir, ismini nereden alır? Aşil tendonu ağrısı nasıl geçer?
Aşil tendonu nedir, nerededir, ismini nereden alır? Aşil tendonu ağrısı nasıl geçer?İsmini Troya savaşının en önemli figürlerinden alan Aşil tendonu vücudumuzdaki en büyük tendondur. Topuk kemiğini baldır kaslarına bağlayan bu doku vücudun tüm ağırlığını çeker. İşte, merak edilen tüm detaylar...
22.01.2021Sağlık
Çanakkale’nin online ‘takımyıldız’ları
Çanakkale’nin online ‘takımyıldız’ları“Takımyıldız” başlıklı 7. Çanakkale Bienali, ana serginin ardından çevrimiçi sergiler ve projelerle devam ediyor. Bu ay “Anımsama Sergileri”, “Kanatlı Sözler/Katmanlar - Troya Kazıları Sanat Ekibi Sergisi” ve “Kent Ekolojisi Turları” www.canakkalebienali.com’dan çevrimiçi olarak deneyimlenebiliyor
Taksi ile ambulans çarpıştı: Yaralılar var
Taksi ile ambulans çarpıştı: Yaralılar varÇanakkale'de taksi ile hasta taşıyan ambulansın çarpışması sonucu 5 kişi yaralandı.
8.01.2021Gündem
3 bin 500 yıllık su  kemeri onarılıyor
3 bin 500 yıllık su kemeri onarılıyorÇanakkale’de yer alan Troya Antik Kenti’ndeki 3 bin 500 yıllık su kemeri restore ediliyor.
8.01.2021Ege
Troya Müzesi'ne 1 milyon ziyaretçi
Troya Müzesi'ne 1 milyon ziyaretçiÇanakkale'de, 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Ören Yeri'nden çıkan eserlerin sergilendiği Troya Müzesi, koronavirüs döneminde sanal ziyarete açıldı. Mart ayından bugüne kadar müzeyi sanal ortamda 1 milyonun üzerinde kişi ziyaret etti. Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük, sanal müze kararının fiziksel müze ziyaretini artıran bir karar olduğunu belirterek, "1 Haziran'da insanlarımız yeniden ziyarete açılan müzelere koşarak geldi. Bunun nedeni ise sanal müzenin ilgi ve alakayı ayakta tutması oldu. Bu süreç içinde hem fiziksel ziyaret hem de sanal müze ziyaretleri artış gösterdi" dedi.
25.12.2020Tatil
Yeni sanal müzeler ziyaretçilerini bekliyor
Yeni sanal müzeler ziyaretçilerini bekliyorKültür ve Turizm Bakanlığınca, müze ve ören yerlerinin 3 boyutlu gerçek modellerinin internet üzerinden gezilebilmesi ve kültürel mirasın sanal ortamda da tanıtılması amacıyla ücretsiz hizmete sunulan "www.sanalmuze.gov.tr" sitesine 13 müze ve ören yeri daha eklendi.
17.12.2020Tatil
Çanakkale'de iki bin yıllık rölyef ele geçirildi
Çanakkale'de iki bin yıllık rölyef ele geçirildiÇanakkale'de polisin düzenlediği operasyonda 2 bin yıllık olduğu değerlendirilen gladyatör rölyefi ile sütun tamburu ele geçirildi. İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi (KOM) ekipleri, merkeze bağlı Kumkale köyünde N.G'ye ait eve operasyon düzenledi.
3.12.2020Tatil

Benzer Haber Etiketleri

TroyaEgemüzeÇanakkaletarih

Troya ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.