İdari Yargı

İdari Yargı

Son dakika idari yargı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan idari yargı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan idari yargı haber sayfamızda...

İdari Yargı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.424 idari yargı haberi bulunmuştur.
Bakan Bozdağ: Çocuk haklarını, Anayasa maddesi haline getirdik
Bakan Bozdağ: Çocuk haklarını, Anayasa maddesi haline getirdikAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti İnsan Hakları Başkanlığınca Ankara'da düzenlenen değerlendirme toplantısında, AK Parti hükümetleri döneminde insan hakları alanında yapılan çalışmaları anlattı. Bozdağ, "Çocuk haklarını, Anayasa maddesi haline getirdik" dedi.
28.05.2022Siyaset
Sivil, özgürlükçü anayasa yapacağız
Sivil, özgürlükçü anayasa yapacağızCumhurbaşkanı Erdoğan, Danıştay’ın kuruluş yıl dönümünde ‘yeni anayasa’ çağrısını yineledi. Erdoğan, ayrıca ahilik geleneğinin temelini oluşturan usta-çırak sisteminin yargıya da taşınacağını belirterek, hâkim ve savcı yardımcılığı uygulamasının yakında başlayacağını söyledi.
11.05.2022Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni anayasa mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni anayasa mesajıDanıştay'ın 154. Kuruluş Yıl Dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ülkede hiçbir savcının, hakimin, yargı mensubunun hukuk dışında hiçbir süzgeçle değerlendirmesini, karşıma gelmesini istemem." dedi. Erdoğan, yeni anayasa için de dikkat çeken mesajlar verdi.
10.05.2022Haberler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni anayasa mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni anayasa mesajıDanıştay'ın 154. Kuruluş Yıl Dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ülkede hiçbir savcının, hakimin, yargı mensubunun hukuk dışında hiçbir süzgeçle değerlendirmesini, karşıma gelmesini istemem." dedi. Erdoğan, yeni anayasa için de dikkat çeken mesajlar verdi.
11.05.2022Siyaset
Bakan Bozdağ'dan hakim ve savcı yardımcılığı açıklaması
Bakan Bozdağ'dan hakim ve savcı yardımcılığı açıklamasıAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Önümüzdeki dönemde hakim ve savcı yardımcılığı müessesini hayata geçirme konusunda kararlıyız.1 Ocak 2023'ten itibaren yürürlüğe girmesini hedeflediğimiz bu sistemde, hakim ve savcıların bir nevi usta-çırak ilişkisi içinde en az 2 yıl bu pratiğin içinde kalmalarını hedefliyoruz" dedi.
4.04.2022Gündem
Ankara merkezli 11 ilde FETÖ operasyonu: 8 gözaltı
Ankara merkezli 11 ilde FETÖ operasyonu: 8 gözaltıAnkara'da, 2013 yılında idari yargı sorularının ele geçirilerek FETÖ/PDY mensuplarına dağıtılmasıyla ilgili soruşturma kapsamında, 8 şüpheli gözaltına alındı.
18.03.2022Gündem
Ankara merkezli 11 ilde FETÖ operasyonu: 8 gözaltı
Ankara merkezli 11 ilde FETÖ operasyonu: 8 gözaltıAnkara'da, 2013 yılında idari yargı sorularının ele geçirilerek FETÖ/PDY mensuplarına dağıtılmasıyla ilgili soruşturma kapsamında, 8 şüpheli gözaltına alındı.
18.03.2022Gündem
Mutabakata imzalar atıldı
Mutabakata imzalar atıldıAltı muhalefet partisi Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem mutabakatının içeriğini açıkladıktan sonra tören düzenlenerek imzalar atıldı. 48 sayfadan oluşan mutabakata göre Cumhurbaşkanı yine halk tarafından seçilmeye devam edecek, seçim barajı yüzde 3'e düşürülecek.
1.03.2022Siyaset
İdare Mahkemesi Nedir, Ne İş Yapar? İdare Mahkemesi Hangi Davalara Bakar?
İdare Mahkemesi Nedir, Ne İş Yapar? İdare Mahkemesi Hangi Davalara Bakar?İdare mahkemesi, ne olduğu ve ne iş yaptığı sık sık araştırılan mahkemelerden biridir. Özellikle birçok kişi tarafından da merak edilmesinden dolayı internetten araştırılan mahkemeler arasındadır. Bu bakımdan İdare mahkemesi nedir öğrenebilir ve ne iş yaptığı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. İdare mahkemesi nedir, ne iş yapar? İdare mahkemesi hangi davalara bakar tüm detayları ile sizler için derledik.
17.02.2022Eğitim
Son dakika! İstanbul merkezli 7 ilde FETÖ operasyonu
Son dakika! İstanbul merkezli 7 ilde FETÖ operasyonuİstanbul merkezli 7 ilde FETÖ'nün hakim-savcılık sınavı çalışma evlerinde kaldığı belirlenen 20 avukatın yakalanması için başlatılan 4. dalga operasyonda 18 şüphelinin yakalandığı bildirildi. Zanlıların 3’ünün gizli haberleşme programı ByLock kullandığı tespit edildi.
28.01.2022Gündem
Son dakika... Adalet Bakanlığı sınav sonuçları açıklandı!
Son dakika... Adalet Bakanlığı sınav sonuçları açıklandı!ÖSYM Başkanı Aygün, 25-26 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen 2021-Adalet sınav sonuçlarının açıklandığını duyurdu.
20.01.2022Gündem
2022 yılı bilirkişilik ücretleri belli oldu
2022 yılı bilirkişilik ücretleri belli oldu2022 yılı için bilirkişilik faaliyetine ilişkin ücretler belli oldu. En düşük ücret 290 lira olarak belirlendi. Adli ve idari yargı alanında yürütülen bilirkişilik faaliyetine ilişkin ücretler ile ceza muhakemesi sırasında cumhuriyet savcısı, mahkeme başkanı veya hakim tarafından çağrılan tanıklara ödenecek ücretler belirlendi.
24.12.2021Ekonomi
Altı partiden ‘Kamu yönetimi’ uzlaşması
Altı partiden ‘Kamu yönetimi’ uzlaşmasıCHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi "güçlendirilmiş parlamenter sistem" toplantısında kamuya alımlarda yazılı sınavın esas olması, mülakatın istisnai hallerde yapılması ve denetime açık olması konusunda uzlaştı.
2.12.2021Siyaset
Hakim savcı alımı başvuru ekranı: Adalet Bakanlığı sınavları başvuru kılavuzu ve tarihleri
Hakim savcı alımı başvuru ekranı: Adalet Bakanlığı sınavları başvuru kılavuzu ve tarihleriAdalet Bakanlığı Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı başvuruları başladı. 2 Kasım'da başlayan başvurular 10 Kasım'a kadar devam edecek. Peki, hakim ve savcılık başvurusu nasıl yapılacak?
3.11.2021Gündem
İdari Yargı Nedir, Ne İşe Yarar? İdari Yargı Hakimleri Hangi Davalara Bakar?
İdari Yargı Nedir, Ne İşe Yarar? İdari Yargı Hakimleri Hangi Davalara Bakar?İdari yargı, üst derece mahkemesi Danıştay olan ve kamu idarelerinin yaptıkları tüm eylem ve işlemlerin hukuka uygunluk denetimini gerçekleştiren mahkemeler topluluğudur. İdari yargı, ilk derece mahkemeleri olarak vergi ve idari mahkemeleri, ikinci derece mahkemeleri olarak da yüksek mahkeme ve bölge idare mahkemeleri olarak da Danıştay’dan meydana gelir. İdari yargı nedir, ne işe yarar sizler için derledik.
30.10.2021Eğitim
Adli Yargı Nedir? Adli Yargı Mahkemeleri Nelerdir?
Adli Yargı Nedir? Adli Yargı Mahkemeleri Nelerdir?Hukuk sisteminde alanları birbirinden ayırmak ve daha kolay sonuçlara ulaşabilmek için yargı kolları bulunmaktadır. Adli yargı ve idari yargı bunların örnekleri arasındadır. Bu yargı kollarının da alt mahkemeleri bulunmaktadır. Peki, adli yargı nedir? Adli yargının hangi mahkemeleri vardır? Bu mahkemeler neye göre belirlenmektedir? İşte, hukuk sisteminde kullanılmakta olan adli yargı ve mahkemeleri hakkında bilgileri derledik.
22.10.2021Eğitim
İdari Hakimlik sınavı başvuruları ne zaman? Hakim ve Savcılık sınavı tarihi
İdari Hakimlik sınavı başvuruları ne zaman? Hakim ve Savcılık sınavı tarihiAdalet Bakanlığı 800 adli yargı hakim ve savcı adayı için merak edilen tarihleri açıkladı. Peki, hakimlik ve savcılık sınavı ne zaman yapılacak? İşte idari hakimlik ve savcılık başvuru tarihleri.
15.10.2021Gündem
Adalet Bakanlığı 1000 hakim ve savcı alımı başvurusu başladı mı? Bin hakim ve savcı alımı sınav tarihi, kontenjan dağılımı ve başvuru şartları
Adalet Bakanlığı 1000 hakim ve savcı alımı başvurusu başladı mı? Bin hakim ve savcı alımı sınav tarihi, kontenjan dağılımı ve başvuru şartlarıAdalet Bakanlığı, üç farklı branşta 1000 hakim ve savcı alımı yapacağını duyurdu. Başvuru kılavuzu Bakanlığın sayfasından yayımlandı. Başvuru şartları ve kontenjanlar belli oldu. Başvurular ÖSYM'den yapılacak. Peki, Adalet Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman?
13.10.2021Gündem
Bin hakim ve savcı adayı alınacak
Bin hakim ve savcı adayı alınacakAdalet Bakanlığı, adli ve idari yargı için bin hakim ve savcı adayı alacak.
11.10.2021Ekonomi
Hakim ve savcı atamaları Resmi Gazete'de!
Hakim ve savcı atamaları Resmi Gazete'de!Hakimler ve Savcılar Kurulunca, 1008 adli yargı hakim ve cumhuriyet savcısı adayı ile 7 idari yargı hakim adayının atanmalarına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.
29.09.2021Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yakında her ilde devreye alıyoruz
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yakında her ilde devreye alıyoruzGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "24. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları" Kura Töreni'nde konuşma yaptı. Yargıda iş yükünü düşüren alternatif bir hukuk sistemini hedeflediklerini belirten Erdoğan, 'İdari sulh usulü, sistemi rahatlatacak bir yeniliğimiz olacak. Yakında her ilde sulh komisyonlarını devreye alıyoruz. Böylece yargının iş yükünü düşüren bir çözüm yolunu daha hukuk sistemimize kazandırmayı hedefliyoruz.' dedi.
27.09.2021Siyaset
Yargıya idari sulh sistemi geliyor
Yargıya idari sulh sistemi geliyorAdalet Bakanlığı’nca yürütülen Yargı Reformu kapsamında, idari sulh uygulaması getirilecek. Böylece kişiler ile idarelerin taraf oldukları uyuşmazlıkların en hızlı ve barış yoluyla çözümlenmesi hedefleniyor.
23.09.2021Siyaset
Hakim ve savcıların görevde yükselme kararları Resmi Gazete'de
Hakim ve savcıların görevde yükselme kararları Resmi Gazete'deÇeşitli derecelerdeki görev sürelerini tamamlayan adli yargı hakimi, cumhuriyet başsavcısı ve savcıları ile idari yargı hakimlerinin isim listelerinden oluşan Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.
15.09.2021Siyaset
FETÖ'nün darbe girişiminin ardından açılan 289 davadan 288'i karara bağlandı
FETÖ'nün darbe girişiminin ardından açılan 289 davadan 288'i karara bağlandıAdalet Bakanlığı Sözcüsü Ertuğrul Çekin, "Hain darbe girişiminin beşinci yılında ülkemizin terörle mücadelesi kesintisiz bir kararlılıkla devam etmektedir. 289 fiili darbe davasının 288'i karara bağlanmıştır. Yargılaması devam eden bir dosya bulunmaktadır." dedi.
9.07.2021Gündem
Son dakika: 4. Yargı Paketi TBMM'de kabul edildi
Son dakika: 4. Yargı Paketi TBMM'de kabul edildiGelen son dakika haberine göre; Kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
8.07.2021Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

İdari Yargı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.