İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

Son dakika İstanbul Araştırmaları Enstitüsü haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü haber sayfamızda...

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 408 istanbul arastirmalari enstitusu haberi bulunmuştur.
İAE ve Pera Müzesi'nden Uluslararası Konferans: Bendine Sığmayan İstanbul
İAE ve Pera Müzesi'nden Uluslararası Konferans: Bendine Sığmayan İstanbul İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi tarafından Heinrich Böll Stiftung Türkiye iş birliğinde düzenlenen Istanbul Unbound (Bendine Sığmayan İstanbul) konferansı, kenti canlı ve cansız tüm varlıklarıyla birlikte ele alıyor. Balıklarından köpeklerine, su kaynaklarından kanalizasyon sistemine, metruk yapılarından mega inşaat projelerine, İstanbul’a dair çeşitli konuları ele alacak olan uluslararası etkinlik, 8–11 Nisan tarihleri arasında çevrimiçi gerçekleşecek. Konferans, 80’i aşkın akademisyen ve sanatçıyı bir araya getirecek.
19.03.2021Kültür Sanat
Arşivden Çıkan Sesler:  Osmanlı’da İlk Müzikoloji Çalışmaları
Arşivden Çıkan Sesler: Osmanlı’da İlk Müzikoloji Çalışmalarıİstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri İstanbul’una odaklanan “Arka Oda Toplantıları” bu ay, müzikologlar Elif Damla Yavuz ve Nihan Tahtaişleyen’i ağırlıyor. “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı (İMAP) kapsamında gerçekleştirilen konuşmada, 1876’da fonografın icadının ardından ülkemize gelen Pernot ve Luschan’ın, dönemin müzik çalışmalarına ışık tutan kayıtları mercek altına alınacak. Etkinlik, 11 Mart’ta Zoom uygulaması üzerinden ücretsiz izlenebilir.
“Hayal ve Gerçek Arasında:  Osmanlı Resminde İstanbul İmgesi, 18. ve 19. Yüzyıllar”
“Hayal ve Gerçek Arasında: Osmanlı Resminde İstanbul İmgesi, 18. ve 19. Yüzyıllar”İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün yeni kitabı Hayal ve Gerçek Arasında: Osmanlı Resminde İstanbul İmgesi, 18. ve 19. Yüzyıllar raflarda yerini aldı. Sanat tarihçisi Tarkan Okçuoğlu’nun kaleme aldığı kitap, modernleşme sürecinde Osmanlı resim sanatının önemli bir ayağını oluşturan duvar resimlerine ve bu eserlerin ortak paydası olan İstanbul imgesine odaklanıyor. Anadolu, Balkanlar ve Ortadoğu gibi çok geniş bir coğrafyada izini sürebildiğimiz bu popüler imgenin hangi üslup özelliklerine göre çeşitlendiğini aktaran çalışmada okurlar, bu görsellerin barındırdığı farklı anlamları da keşfe çıkıyor.
12.02.2021Kültür Sanat
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nün "2020 Yıllık"ı yayımladı
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nün "2020 Yıllık"ı yayımladıİstanbul Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayımlanan YILLIK: Annual of Istanbul Studies ikinci sayısıyla basılı ve dijital ortamda okurla buluştu. İstanbul’u farklı pencerelerden mercek altına alan akademik derginin pandemi döneminde hazırlanan yeni sayısı, kent tarihine salgınlar ekseninde yaklaşan bir makaleyle başlıyor. Galata Kulesi’nin tartışma yaratan restorasyonu, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi gibi güncel konulara tarihsel pencere açan araştırmalar ile, İstanbul’a Ahmet Hamdi Tanpınar ve Orhan Kemal’in gözünden bakan incelemeler, yayının dikkat çeken içerikleri arasında yer alıyor.
28.01.2021Kültür Sanat
Osmanlı İstanbul’unda Müzik Üreten Taşralı Bestekârlar
Osmanlı İstanbul’unda Müzik Üreten Taşralı Bestekârlarİstanbul Araştırmaları Enstitüsü bünyesindeki “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı (İMAP)’nın düzenlediği konuşma etkinlikleri araştırmacı Harun Korkmaz’la devam ediyor. 15. yüzyıldan 19. yüzyıla uzanan bir süreçte taşradan İstanbul’a doğru yaşanan hareketliliğin, şehrin müziği üzerindeki etkilerini ele alacak olan konuşma, 13 Kasım Cuma günü Zoom uygulaması üzerinden izlenebilir.
12.11.2020Kültür Sanat
Son dakika: Suna Kıraç hayatını kaybetti!
Son dakika: Suna Kıraç hayatını kaybetti!Gelen bir son dakika haberine göre; Vehbi Koç'un kızı Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suna Kıraç uzun süredir tedavi gördüğü ALS hastalığı nedeniyle 79 yaşında yaşamını yitirdi.
15.09.2020Gündem
Suna Kıraç kimdir, kaç yaşındaydı? Neden vefat etti?
Suna Kıraç kimdir, kaç yaşındaydı? Neden vefat etti?Vehbi Koç'un kızı Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suna Kıraç hayatını kaybetti. Bu üzücü gelişmenin hemen ardından Suna Kıraç kimdir, kaç yaşındaydı? Neden vefat etti? soruları sık sık sorulmaya başlandı.
15.09.2020Gündem
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nden dijital sergi
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nden dijital sergiİstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün elyazmaları koleksiyonundan önemli bir seçkiyi içeren “Hafıza-i Beşer” sergisi, Google Arts and Culture üzerinden çevrimiçi ziyarete açıldı.
30.06.2020Kültür Sanat
Pera kapılarını açıyor
Pera kapılarını açıyorKoronavirüs salgını nedeniyle kapılarını bir süreliğine kapatan mekanlar yeniden hayata katılıyor.
6.06.2020Cumartesi
Pera Müzesi ve İAE kapılarını açıyor
Pera Müzesi ve İAE kapılarını açıyorSuna ve İnan Kıraç Vakfı kültür kurumları Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, sanatseverlerle yeniden buluşmaya hazırlanıyor. Sergi mekânları ve ortak alanların gerekli hijyen ve sosyal mesafe önlemlerine göre düzenlenmesinin ardından, Enstitü 15 Haziran’da, Müze 16 Haziran’da kapılarını yeniden ziyarete açacak.
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nden yeni dijital sergi
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nden yeni dijital sergiİstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Google Arts and Culture platformuna taşıdığı sergilere bir yenisini ekledi. Küratörlüğünü Büke Uras’ın üstlendiği “Bir Kağıt Mimarının Hayali Dünyası” adlı sergi, Cumhuriyet kuşağının önemli isimlerinden mimar Nazimî Yaver Yenal’ın hayatını ve üretimlerini mercek altına alıyor.
Yeni belgeler ışığında tarihi Osmanlı şenlikleri
Yeni belgeler ışığında tarihi Osmanlı şenlikleriİstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Bursiyer Konuşmaları”, araştırmacıları çevirimiçi ortamda ağırlamaya devam ediyor. Konuşma dizisinin ikinci etkinliğinde Sinem Erdoğan İşkorkutan, Sultan III. Ahmed’in oğullarının sünnet edilmesi sebebiyle 1720 yılında düzenlenen görkemli şenliği, sûrnâmelerdeki betimlemeler üzerinden inceleyecek. Etkinlik, 14 Mayıs Perşembe günü Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek.
İskender Destanı’na Osmanlıların farklı yorumu: Ahmedi’nin İskendername’si
İskender Destanı’na Osmanlıların farklı yorumu: Ahmedi’nin İskendername’siİstanbul Araştırmaları Enstitüsü, “Hafıza-i Beşer” sergisi kapsamında düzenlediği konuşmaları çevrimiçi ortama taşıyor. Osmanlı tarihi profesörü Edhem Eldem, etkinlik dizisinin dördüncü buluşmasında, Ahmedi’nin 14. yüzyılda kaleme aldığı İskendername adlı eserini güncel bir bakışla yorumlayacak. Enstitü’nün Youtube kanalında canlı yayınlanacak konuşmada, Büyük İskender ve Kraliçe Kaydafe hikâyesinin diğer İskender destanlarına göre nasıl farklı bir şekilde sonlandığı ve bunun temel nedenleri tartışmaya açılacak.
300 yıl önceki şenliğe yolculuk
300 yıl önceki şenliğe yolculukİstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Arka Oda’da gerçekleşen ilk etkinliğin ardından konuşmalarını, pandemi dönemi süresince çevirimiçi olarak yapacak.
Pera Müzesi'nden dijital sergi
Pera Müzesi'nden dijital sergiPera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE), koleksiyon sergileri ile süreli sergilerini Google Arts & Culture’da sanatseverlerle buluşturuyor. Her iki kurum, Yeni corona virüs (COVID-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla 31 Mart’a kadar ziyarete kapalı olacak. Bu dönemde kültür sanat ortamından uzak kalmak istemeyenler, dijital sergiler ile Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonlarını keşfe çıkabilir.
17.03.2020Kültür Sanat
Taksim Geçici Sergi Platformu’nda sanat
Taksim Geçici Sergi Platformu’nda sanatİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor” projesi kapsamında Taksim Meydanı’nda kurulan geçici sergi platformunun açılışı önceki gün gerçekleştirildi.
17.02.2020Gündem
‘Hâlâ anlatacak hikâyeleri olan el yazmaları’
‘Hâlâ anlatacak hikâyeleri olan el yazmaları’Ekim ayında Beyoğlu’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde açılan “Hafıza-i Beşer” sergisi, Osmanlı elyazmaları aracılığıyla ziyaretçilerini metinler, objeler ve zamanlar arasında bir yolculuğa çıkarıyor
23.12.2019Gündem
Google Arts  & Culture’da
Google Arts & Culture’daSuna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün yedi süreli sergisi Google Arts & Culture’da ziyarete açıldı.
23.11.2019Kültür Sanat
Paris’te tılsımlı gömleğe ödül
Paris’te tılsımlı gömleğe ödülEylülün ikinci haftasında düzenlenen Paris Bienali’nde, Mehmet Keskiner ve Bora Keskiner’in sahip olduğu Kent Antiques tarafından sergilenen tılsımlı gömlek Bienal’in En Seçkin Sanat Eseri Ödülü’ne değer görüldü
24.09.2019Gündem
Dünyanın en iyileri arasında 4’üncü
Dünyanın en iyileri arasında 4’üncüBeyazıt Devlet Kütüphanesi, ABD’de yayımlanan aylık popüler kültür ve teknoloji dergisi Wired’ın, dünya üzerindeki en güzel 10 kütüphaneyi derlediği çalışmasında 4’üncü sırayı aldı
20.03.2019Gündem
Tatavla Karnavalı konserle kutlanacak
Tatavla Karnavalı konserle kutlanacakİstanbul Araştırmaları Enstitüsü bünyesindeki ‘İstanbul ve Müzik’ Araştırma Programı (İMAP), İstanbullu Ortodoks Rumların Baklahorani/Tatavla Karnavalı’nı ‘Bir İstanbul Karnavalı / Baklahorani’ adlı konserle kutluyor.
12.02.2019Gündem
Güncel Sanat
Güncel SanatTaze açılıyorHayat ağacından ilhamlaOdeabank’ın sanat platformu O’Art yeni yılın ilk sergisinde sanatçı Evren Erol’u ağırlıyor...
12.01.2019Cumartesi
Pera’da kutlama
Pera’da kutlamaPera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Galatasaray Lisesi’nin kuruluşunun 150’nci yılı kapsamında düzenlenen iki ayrı sergiye, ev sahipliği yapıyor.
16.09.2018Cadde
Batı’ya açılan pencere
Batı’ya açılan pencerePera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Türkiye tarihi için en önemli eğitim kurumlarından Galatasaray Lisesi’nin tarihini ve bugüne dek ifade ettiği anlamları araştıran iki sergiyi buluşturuyor.
14.09.2018Gündem
Okullar arasında bir sanat sezonu
Okullar arasında bir sanat sezonuİstanbul her sonbahar sergilerin en yoğun olduğu sezonlardan birini ağırlıyor. Eylülde açılacak sergilerden Contemporary Istanbul’a, Tasarım Bienali’nden müzelere uzanacak rotayı hazırladık.
25.08.2018Gündem

Benzer Haber Etiketleri

İstanbul Araştırmaları EnstitüsüPera MüzesiOsmanlısuna kıraç kimdirdijital sergi

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.