Jeoloji

Jeoloji

Son dakika jeoloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan jeoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan jeoloji haber sayfamızda...

Jeoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.772 jeoloji haberi bulunmuştur.
Tamamen kuruyan Akşehir Gölü'nün tabanında su bulundu
Tamamen kuruyan Akşehir Gölü'nün tabanında su bulunduKurak geçen yaz mevsiminin ardından tamamen kuruyan Akşehir Gölü'nde taban 2 metre kazıldığında su bulunduğu belirlendi.
23.10.2021Gündem
“Tuz Gölü’nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz”
“Tuz Gölü’nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz”Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, küresel ısınıma ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle yüzde 30 küçüldü. Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muazzez Çelik Karakaya, önlem alınmadığı takdirde 30 yıla kadar gölün kaybedileceğini belirterek, ''Tuz Gölü'nde 1930'dan bu yana, yüzde 30?a yakın bir küçülme var. Bu durumu durdurmamız zor; fakat azaltabiliriz. Eğer önlem alınmazsa 30 yıla kadar Tuz Gölü'nü aşama aşama kaybedebiliriz'' dedi.
23.10.2021Haberler
Korkutan açıklama: 'Tuz Gölü’nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz'
Korkutan açıklama: 'Tuz Gölü’nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz'Türkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, küresel ısınıma ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle yüzde 30 küçüldü. Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muazzez Çelik Karakaya, önlem alınmadığı takdirde 30 yıla kadar gölün kaybedileceğini belirtti.
23.10.2021Gündem
Germencik'te yağış sonrası oluşan çatlaklar tedirgin etti
Germencik'te yağış sonrası oluşan çatlaklar tedirgin ettiAydın'ın Germencik ilçesinde son yağmurların ardından arazilerde oluşan yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki çatlaklar, bölge halkını endişelendirdi. Aydın Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Kuru, "Yaptığımız ön tespit çalışmalarında kuraklığa bağlı su kullanımıyla ilgili bir durum gibi görünüyor. Ancak net bir tespit için DSİ'nin bölgedeki kuyularının ve çekim miktarının detaylı bir şekilde araştırılması gerekiyor" dedi.
21.10.2021Haberler
Germencik'te yağış sonrası oluşan çatlaklar tedirgin etti
Germencik'te yağış sonrası oluşan çatlaklar tedirgin ettiAydın'ın Germencik ilçesinde son yağmurların ardından arazilerde oluşan yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki çatlaklar, bölge halkını endişelendirdi. Aydın Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Kuru, "Yaptığımız ön tespit çalışmalarında kuraklığa bağlı su kullanımıyla ilgili bir durum gibi görünüyor. Ancak net bir tespit için DSİ'nin bölgedeki kuyularının ve çekim miktarının detaylı bir şekilde araştırılması gerekiyor" dedi.
21.10.2021Gündem
Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü: A'dan Z'ye Türkçe Eş Anlamlı Kelimeler Listesi
Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü: A'dan Z'ye Türkçe Eş Anlamlı Kelimeler ListesiTürkçe dil bilgisi derslerinden özelikle ilköğretim öğrencilerinin karşısına en çok çıkan konulardan birisi de eş anlamlı kelimelerdir. Eş anlamlı kelimeler yazılışları ve okunuşları ayrı ancak anlamları aynı olan sözcüklerdir. Söz konusu kelimler Türkçe’de birbirinin yerine kullanılabilir. Günlük konuşma dilinde herkesin sıklıkla karşılaştığı eş anlamlı kelimelerin dilimizde önemi büyüktür. Bu tür kelimelerin listesi oldukça uzundur. Cümle içerisinde birbirlerinin yerine kullanıldıklarında anlam değiştirmezler. Türkçe eş anlamlı kelimeler listesi için “Eş Anlamlı Kelimeler Sözlüğü” içeriğimize göz atabilirsiniz.
MTA ne demek? İşte MTA açılımı...
MTA ne demek? İşte MTA açılımı...Ankara MTA yerleşkesinde doğal gaz vanasında patlama oldu. Çıkan yangının kontrol altına alındığı açıklandı. MTA'nın açılımı ve anlamı ise bireyler tarafından araştırılıyor. Peki MTA nemek?
20.10.2021Gündem
Taş ıslahı projesi yargıya taşınıyor
Taş ıslahı projesi yargıya taşınıyorAralarında mimar, jeoloji uzmanı ve arkeologların da bulunduğu 23 bilim insanı Assos’taki kaya ıslah çalışmalarının durdurulması için harekete geçti. Açıklanan ortak deklarasyonda projenin yargıya taşınacağı belirtilerek “Doğa ve tarih katliamı durdurulmalıdır” denildi...
20.10.2021Gündem
1 aydır devam ediyor! Binlerce kişi tahliye edildi
1 aydır devam ediyor! Binlerce kişi tahliye edildiİspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'nda 19 Eylül'den bu yana aktif olan Cumbre Vieja Yanardağı bu zamana kadar 85 milyon metreküp lav püskürttü.
19.10.2021Haberler
1 aydır devam ediyor! Binlerce kişi tahliye edildi
1 aydır devam ediyor! Binlerce kişi tahliye edildiİspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları grubundan La Palma Adası'nda 19 Eylül'den bu yana aktif olan Cumbre Vieja Yanardağı bu zamana kadar 85 milyon metreküp lav püskürttü.
19.10.2021Dünya
Son dakika! Antalya açıklarında şiddetli deprem
Son dakika! Antalya açıklarında şiddetli depremGelen bir son dakika haberine göre, Antalya açıklarından 6.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Antalya, Isparta ve Denizli'de de hissedildi. Yunan devlet televizyonu, depremin Kerpe adasının yanı sıra Girit, Santorini ve Rodos adalarında da hissedildiğini aktarıyor. Öte yandan Jeofizik Mühendisi Atakan Yüklü, depremle ilgili “7 ve üzeri depremde Afrika ve Anadolu levhaları kırılacak” dedi.
19.10.2021Gündem
Gökçeada’nın keyfi kalmadı
Gökçeada’nın keyfi kalmadıKıyıları nesli tehlike altındaki Akdeniz foku ve endemik türlere ev sahipliği yapan Gökçeada’ya bağlı Yıldızkoy’da gündeme gelen yapılaşma tehdidi ada sakinleri ve çevrecilerin keyfini kaçırdı.
15.10.2021Gündem
‘Assos’taki hafriyat plana uygun değil’
‘Assos’taki hafriyat plana uygun değil’Assos Antik Kenti ve Antik Limanı’nda başlatılan kaya ıslah çalışmalarında plan ile uygulama arasında büyük farklar olduğunu belirten uzmanlar yol ve düzlüğün planda olmadığını öne sürdü.
14.10.2021Gündem
İ İle Biten Kelimeler Nelerdir? Sonu İ Harfi İle Biten Kelimeler Listesi
İ İle Biten Kelimeler Nelerdir? Sonu İ Harfi İle Biten Kelimeler ListesiDilimizde, bir kelimenin oluşması için sesli ve sessiz harflerin yan yana gelmesi gerekir. Yani iki sessiz harf yan yana gelerek kelime oluşturması nadir bir durumdur. Neredeyse çoğu kelime içerisinde i harfi sıklıkla kullanılan bir ünlü harftir. İ ile biten kelimeler nelerdir? Sonu i harfi ile biten kelimeler listesi ve daha fazlası sizler için derledik.
8.10.2021Eğitim
'Uzaydaki yaşamın sırrı Salda Gölü'nde'
'Uzaydaki yaşamın sırrı Salda Gölü'nde'Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından NASA'yı etiketleyerek "Salda Gölü" paylaşımı yaptı. Bakan Kurum, 'Salda hep güzel kalacak... Uzaydaki yaşamın sırrı Salda Gölü'nde' ifadelerini kullandı.
8.10.2021Gündem
NASA paylaştı! Salda Gölü ve Mars'taki dikkat çeken benzerlik
NASA paylaştı! Salda Gölü ve Mars'taki dikkat çeken benzerlikNASA'nın Instagram hesabından yeni bir Salda Gölü paylaşımı yaptı. Mars'taki Jezero Krateri'ndeki kayaçlarla Salda Gölü'ndeki kayaların birbirine benzediği düşüncesini tekrarladı.
8.10.2021Teknoloji
‘Assos’u kaya değil depremler yıkacak’
‘Assos’u kaya değil depremler yıkacak’Bir süredir tartışma konusu olan Assos Antik Limanı’ndaki çalışmalara Prof. Dr. Yaltırak’tan farklı bir yorum geldi. Yaltırak, ‘Asıl tehlike kaya düşmesi değil depremdir’ dedi
5.10.2021Gündem
Depremin izini sürüyorlar!
Depremin izini sürüyorlar!Muğla Yatağan’daki Stratonikeia Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkan sütunlar ve diğer alanlarda, tarihte yaşanan depremlerin izleri sürülüyor.
4.10.2021Ege
Tunus'ta hükümeti Necla Buden Ramazan kuracak
Tunus'ta hükümeti Necla Buden Ramazan kuracakTunus'ta 25 Temmuz'da başbakanı azleden Cumhurbaşkanı Kays Said, Necla Buden Ramazan'ı hükümeti kurmakla görevlendirdi.
29.09.2021Dünya
Mermer ocağı isyanı
Mermer ocağı isyanı103 mermer ocağının bulunduğu Isparta Sütçüler yöresi halkı içme sularını kirlettiği ve işletmelerin izinli alanların dışında faaliyet yürüttüğü şikâyetiyle TBMM’ye başvurdu... Köylülerin şikayetlerine milletvekilleri de destek verdi. Şikâyetleri değerlendiren TBMM Dilekçe Komisyonu, bölgede bakanlık müfettişlerince idari denetim yapılmasına karar verdi...
28.09.2021Gündem
Tehlike büyüyor! Derinliği ve uzunluğu korkutuyor
Tehlike büyüyor! Derinliği ve uzunluğu korkutuyorKonya Ovası'ndaki yüzey yarıkları yerleşim yerlerine ulaştı. Obruk oluşumunun sıklıkla görüldüğü Konya'da, yer altı su seviyesindeki azalmaya bağlı yüzeyde oluşan, kilometrece uzunlukta ve yer yer 50 santimetre açıklığındaki yarıklar, Tuzlukçu ilçesinde yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
27.09.2021Gündem
Korkutan soru: Ya Türkiye'deki yanardağlardan biri patlarsa?
Korkutan soru: Ya Türkiye'deki yanardağlardan biri patlarsa?İspanya'ya bağlı adalardan La Palma'da harekete geçen Cumbre Vieja Yanardağı, binlerce kişiyi evinden etti. Pek bilinmiyor ancak Türkiye'deki en son yanardağ patlaması da sadece 166 yıl önce, Tendürek Dağı'nda meydana geldi. Peki Türkiye'deki yanardağlar bir gün tekrar aktif hale gelebilir mi? Uzmanlar, "Son dönemde yaşanan Datça ve Ege depremlerinin volkan faaliyetiyle ilgili olabileceği yönünde kuşkular var" diyor ve uyarıyor.
16.10.2021Gündem
Yanardağ kabusu büyüyor! Uçuşlar durduruldu
Yanardağ kabusu büyüyor! Uçuşlar durdurulduLa Palma Adası'nda yanardağdaki patlamaların şiddeti arttı, uçuşlar durduruldu. İspanya Jeoloji ve Madencilik Enstitüsü de yeni ağızlardan gelen lav akıntılarının, saatte yaklaşık 60-80 metre hızla ilerlediğini belirtti.
24.09.2021Dünya
SpaceX roketi 4 özel yolcuyu dünyanın çevresinde 3 gün gezdirecek
SpaceX roketi 4 özel yolcuyu dünyanın çevresinde 3 gün gezdirecekABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk defa içinde astronot olmayan bir roketle 4 yolcu için dünya çevresinde 3 günlük seyahat düzenleyecek.
14.09.2021Teknoloji
Yine Konya yine obruk! Yer yarıldı, mezarlıklar ortaya çıktı
Yine Konya yine obruk! Yer yarıldı, mezarlıklar ortaya çıktıKonya'nın Çumra ve Karapınar ilçelerindeki bazı kırsal mahallelerde önceki yıllarda oluşan kilometrelerce uzunluktaki yüzey yarıkları, yöre sakinlerini endişelendiriyor. KTÜN Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eren, çökme hızının bu sene biraz daha arttığını mezarlıkta yaptıkları incelemeler sonucu tespit ettiklerini kaydetti.
5.09.2021Haberler

Benzer Haber Etiketleri

ispanyaYarıktuz gölükuraklıkkonya

Jeoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.