John Kerry

John Kerry

ABD'nin 68. Dışışleri bakanı olan bir Amerikalı politikacı. Siyasi kariyeri 2004 yılında Demokrat Parti'nin başkan adayı seçimleri sırasında göze batan isim John Forbes Kerry 11 Aralık 1943 yılında Colorado eyaletinin Denver şehrinde dünyaya geldi. Babası tüberküloz hastalığına yakalanmıştı, doğumundan kısa bir süre sonra Massachusetts'e taşındılar. Roman Katolik olarak yetiştirilen John Kerry; New Hampshire eyaletinin Concord şehrinde bulunan St. Paul Özel Lisesinden mezun oldu. Yale Üniversitesi'nde eğitimine devam eden Kerry; 1965 yılında üniversitedeki Skull and Bones adındaki çok seçkin derneğe üye seçildi. Ertesi yıl da mezun oldu.John Kerry Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne katıldı ve Vietnam Savaşı sırasında 1969 yılına kadar hizmet verdi. Amerika'ya geri döndüğünde, Savaş Karşıtı Vietnam Gazileri (VVAW) basın sözcüsü oldu. 1978'de Amerikan Vietnem Gazileri'nin kurucularından biri oldu.1976 yılında Boston College'de hukuk eğitimi alan Kerry; Middlesex County, Massachusetts'de 1977-1982 yılları arasında seçimlerde eyaletin baş savcısı olarak seçildi. 1982'den 1984'e kadar vali yardımcısıydı. 1984 yılında da Demokrat Parti'den senatoya seçildi.1987 ve 1989 yılları arasında Demokrat Parti'nin Senato Seçim kampanyasının başkanıydı. Senatoya 1990, 1996, ve 2002 yıllarında kolayca tekrar seçildi. 2001-2003 yılları arasında senatodaki Küçük Firmalar Komitesi başkanıydı. Dönemi 3 Ocak 2009'da sona erdi.2003 yılında, Kerry 2004 seçimlerinde Amerikan Başkanlığı'na aday olacağını açıkladı. Demokrat Partinin önseçimlerinin ilk etabını Iowa eyaletinde 19 Ocak 2004 tarihinde kazandı. Rakipleri Howard Dean ve John Edwards'ı yenmeyi başardı.John Kerry Demokratik Partinin ön seçimlerini büyük bir çoğunlukla kazanırken; takipçisi John Edwards oldu. Howard Dean ve General Wesley Clark ise aldıkları oyların azlığı sebebiyle seçimlerden çekildiler.Bir çok basın kuruluşunda John Kerry'nin başkanlığı nasıl olacak diye tartışılırken (Times ve Newsweek) ; George Walker Bush'un karşısında güçlü bir aday olarak görülüyor, savaş karşıtı olan Kerry'nin Bush karşısında Demokratların en büyük silahı olduğuna inanılıyordu. John Edwards'ı başkan yardımcısı adaylığına gösteren Kerry, 2004 seçimlerini küçük bir farkla kaybetti.

John Kerry

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.676 john kerry haberi bulunmuştur.
Bakan Kurum'dan Paris İklim Anlaşması açıklaması
Bakan Kurum'dan Paris İklim Anlaşması açıklamasıÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Paris Anlaşması, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin gündemine girmiştir ve başlattığımız süreci en kısa sürede Meclisimizden geçirerek, ulusal katkı beyanımız çerçevesinde anlaşmaya taraf olacağız." dedi.
1.10.2021Ekonomi
ABD basını: Oğul Biden Libya varlıklarının iadesi için yıllık 2 milyon dolar istedi
ABD basını: Oğul Biden Libya varlıklarının iadesi için yıllık 2 milyon dolar istediABD Başkanı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın, eski ABD Başkanı Barack Obama yönetimi tarafından dondurulan Libya varlıklarının serbest bırakılması karşılığında yılda 2 milyon dolar ile ek olarak "başarı ücreti" talep ettiği iddia edildi.
24.09.2021Dünya
Çin'den önemli karar: Kömür santralleri inşa etmeyecek!
Çin'den önemli karar: Kömür santralleri inşa etmeyecek!Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'ndaki konuşmasında, ülke dışındaki kömür santrallerine verdikleri finansman desteğini keseceklerini bildirdi.
22.09.2021Dünya
Çin kömür yakıtlı projeleri desteklemeyecek
Çin kömür yakıtlı projeleri desteklemeyecekÇin, küresel emisyonla mücadele çerçevesinde başka ülkelerde kömür yakıtlı yeni projeler yürütmeyeceğini açıkladı.
22.09.2021Uzmanpara
Listedeki tek Türk’e bakandan tebrik
Listedeki tek Türk’e bakandan tebrikUluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Time dergisinin belirlediği 2021 yılı dünyanın en etkili 100 kişisi listesindeki tek Türk  oldu.
17.09.2021Ekonomi
Fatih Birol 'Dünyanın en etkili 100 kişisi' listesindeki tek Türk oldu
Fatih Birol 'Dünyanın en etkili 100 kişisi' listesindeki tek Türk olduUluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, TIME dergisinin belirlediği dünyanın en etkili 100 kişisi arasındaki tek Türk oldu.
15.09.2021Ekonomi
Çin ABD'ye karşı iklim kartını masaya getirdi
Çin ABD'ye karşı iklim kartını masaya getirdiÇin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD Başkanı Joe Biden'ın İklim Özel Temsilcisi John Kerry’e, kötüleşen ABD-Çin ilişkilerinin iklim değişikliği konusundaki iş birliğini olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulundu.
2.09.2021Dünya
Son dakika haberler: 13 yıl önce Biden'ı kurtaran Afgan'dan yardım çağrısı! 'Ne olur beni kurtarın'
Son dakika haberler: 13 yıl önce Biden'ı kurtaran Afgan'dan yardım çağrısı! 'Ne olur beni kurtarın'Son dakika haberlere göre, 2008 yılında aralarında Joe Biden'ın da bulunduğu üç ABD senatörünün bulunduğu helikopter, Afganistan'da bir kar fırtınası nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kaldı. Taliban'ın bulunduğu bölgede senatörlerin yardımına koşan Afgan tercüman, şimdi yardım istiyor...
1.09.2021Dünya
Biden’ın İklim Özel Temsilcisi ile görüştü
Biden’ın İklim Özel Temsilcisi ile görüştüÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Napoli’de düzenlenen G20 Çevre ile İklim ve Bakanları Toplantısı’nda, ABD Başkanı Joe Biden’ın İklim Özel Temsilcisi John Kerry ile bir araya geldiği görüşmede, çevre ve iklim konularındaki çalışmaları ele aldıklarını belirtti.
24.07.2021Siyaset
Yellen'dan özel sermayeyi seferber etme çağırısı
Yellen'dan özel sermayeyi seferber etme çağırısıABD Hazine Bakanı Janet Yellen, çok uluslu bankalara iklim değişikliğiyle mücadele için daha fazla sermayeyi harekete geçirme çağrısında bulundu.
23.07.2021Uzmanpara
Rize ve Artvin’i yine sel vurdu
Rize ve Artvin’i yine sel vurduDoğu Karadeniz’de yine sağanak yağış vardı. 8 gün sonra yeniden sele teslim olan Rize’nin Ardeşen, Çamlıhemşin ile Fındıklı ilçelerinde ve Artvin Arhavi’de dereler taştı. Her iki kentte de ev, iş yerlerini su bastı. Araçlarda ve evlerinde mahsur kalanlar kurtarıldı. Artvin Murgul’da bir kişinin kayıp olduğu bildirildi
23.07.2021Gündem
Bakan Kurum ile John Kerry bir araya geldi
Bakan Kurum ile John Kerry bir araya geldiÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ABD Başkanı Joe Biden'ın İklim Özel Temsilcisi John Kerry ile görüştü. Görüşmede, iklim değişikliğiyle mücadele, Paris Anlaşması Mutabakat Zaptı ile çevre ve iklim konularındaki çalışmalar ele alındı.
22.07.2021Siyaset
G20 Çevre Bakanları sonuç bildirisi kabul edildi! Bir ilk gerçekleşti
G20 Çevre Bakanları sonuç bildirisi kabul edildi! Bir ilk gerçekleştiG20 Dönem Başkanı İtalya'nın ev sahipliğinde bir araya gelen G20 ülkeleri Çevre Bakanları, iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı, kirlilik, habitat kaybı ve çölleşme, doğal kaynakların sürdürülemez kullanımı gibi konulardaki zorluklarla mücadelede çabalarını arttırarak sürdüreceklerini taahhüt etti. İtalya Ekolojik Dönüşüm Bakanı Roberto Cingolani, 'G20, ilk kez iklim, çevre, enerji ve yoksulluk arasındaki bağlantıyı tanıdı. Şimdiye kadar bunlar birbirinden ayrı düşünülen sektörlerdi' dedi.
22.07.2021Dünya
ABD, Malezya uçağının düşürülmesiyle ilgili davada füze görüntülerini mahkemeyle paylaşmadı
ABD, Malezya uçağının düşürülmesiyle ilgili davada füze görüntülerini mahkemeyle paylaşmadıHollanda'nın Amsterdam kentinden havalanan Malezya Hava Yolları'na bağlı MH17 sefer sayılı uçağın 17 Temmuz 2014'te Ukrayna'nın doğusunda düşürülmesi ile ilgili davanın esastan görüşülmesine başlandı.
7.06.2021Dünya
AB ülkelerinin dışişleri bakanları Brüksel'de toplandı
AB ülkelerinin dışişleri bakanları Brüksel'de toplandıAvrupa Birliği (AB) ülkelerinin dışişleri bakanları, Filistin'de ertelenen seçimler, Batı Balkanlar ve Rusya gibi gündem maddeleriyle Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geldi.
10.05.2021Dünya
İkisini de yaktı...
İkisini de yaktı...İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in sızdırılan ses kaydında yer alan bazı ifadeler, hem İran hem ABD’de olay yarattı. İranlı ekonomist Said Lilaz’ın Zarif’le yaptığı sohbetin ses kaydının, Londra merkezli “Iran International”da yayımlanmasıyla ortalık karıştı.
28.04.2021Dünya
Son dakika... İran'dan Moskova'ya 'nükleer anlaşma' suçlaması!
Son dakika... İran'dan Moskova'ya 'nükleer anlaşma' suçlaması!İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD ile İran arasındaki nükleer anlaşmanın sonuca ulaşmaması için Rusya'nın "maksimum çaba gösterdiğini", ABD tarafından öldürülen Kasım Süleymani'nin de bu amaçla Moskova'ya davet edildiğini iddia etti.
25.04.2021Dünya
ABD ile Çin'den 'iklim' için ortak adım
ABD ile Çin'den 'iklim' için ortak adımSon dönemde aralarındaki gerilim artan ABD ile Çin yönetimleri, iklim değişikliğiyle daha fazla mücadele etme ihtiyacına vurgu yapan ortak bir açıklamaya imza attı.
18.04.2021Dünya
Biden'dan BMGK'ya çağrı: Adım atın!
Biden'dan BMGK'ya çağrı: Adım atın!ABD Başkanı Joe Biden'ın, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi ülkelerin daimi temsilcileriyle yaptığı çevrim içi toplantıda, Myanmar, Etiyopya, Libya, Suriye ve Yemen gibi bölgesel krizlerde BMGK'nin adım atması gerektiğini vurguladığı bildirildi.
19.03.2021Dünya
ABD ve AB, iklim değişimine karşı birlikte çalışmaya hazırlanıyor
ABD ve AB, iklim değişimine karşı birlikte çalışmaya hazırlanıyorABD'nin İklim Özel Temsilcisi John Kerry, "İklim değişimi konusunda Avrupa ve Avrupa Birliği'ndeki (AB) arkadaşlarımızdan daha iyi ortağımız yok. Şimdi aramızda uyum sağlamamız çok önemli." dedi.
9.03.2021Ekonomi
ABD İklim Özel Temsilcisi: İklim değişikliğinin en kötü sonuçlarından kaçınmak için 9 yılımız var
ABD İklim Özel Temsilcisi: İklim değişikliğinin en kötü sonuçlarından kaçınmak için 9 yılımız varABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry, iklim değişikliğinin en kötü sonuçlarından kaçınılabilmesi için dünyanın sadece 9 yılı kaldığı uyarısında bulundu.
19.02.2021Dünya
John Kerry, İklim Liderliği ödülünü almaya 'özel jeti'yle gitmiş
John Kerry, İklim Liderliği ödülünü almaya 'özel jeti'yle gitmişABD Başkanı Joe Biden'ın İklim Değişikliği Özel Temsilcisi olarak atadığı John Kerry'nin, 2019'da İklim Liderliği ödülünü almak için İzlanda'ya "özel jeti"yle seyahat ettiği ortaya çıktı.
3.02.2021Dünya
‘BM İklim Zirvesi insanlık için son şans’
‘BM İklim Zirvesi insanlık için son şans’ABD Başkanı Joe Biden’ın İklim Değişikliği Özel Temsilcisi olarak atadığı eski dışişleri bakanı John Kerry, Kasım ayında İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi’nin, dünyanın çevre sorunlarının üstesinden gelebilmesi için “son şansı” olduğunu söyledi.
29.01.2021Dünya
John Kerry: İskoçya'daki İklim Değişikliği Zirvesi dünyanın 'son şansı'
John Kerry: İskoçya'daki İklim Değişikliği Zirvesi dünyanın 'son şansı'ABD'nin İklim Değişikliği Özel Temsilcisi John Kerry, Birleşik Krallık'ta Kasım ayında düzenlenecek BM İklim Zirvesi'nin dünyanın çevre sorunlarının üstesinden gelebilmesi için 'son şansı' olduğunu söyledi. Kasım ayında İskoçya, Glasgow'da düzenlenecek COP26 zirvesine onlarca dünya lideri katılacak.
28.01.2021Dünya
Son dakika... ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı belli oldu!
Son dakika... ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı belli oldu!Başkan Joe Biden'ın Dışişleri Bakanlığına aday gösterdiği Blinken onaylandı. Blinken, 22'ye karşı 78 oyla Biden'ın kabinesinde Senatodan onay alan dördüncü isim oldu.
26.01.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

abdJohn Kerryjoe bidençinparis iklim anlaşması

John Kerry ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.