John Kerry

John Kerry

ABD'nin 68. Dışışleri bakanı olan bir Amerikalı politikacı.   Siyasi kariyeri   2004 yılında Demokrat Parti'nin başkan adayı seçimleri sırasında göze batan isim John Forbes Kerry 11 Aralık 1943 yılında Colorado eyaletinin Denver şehrinde dünyaya geldi. Babası tüberküloz hastalığına yakalanmıştı, doğumundan kısa bir süre sonra Massachusetts'e taşındılar. Roman Katolik olarak yetiştirilen John Kerry; New Hampshire eyaletinin Concord şehrinde bulunan St. Paul Özel Lisesinden mezun oldu. Yale Üniversitesi'nde eğitimine devam eden Kerry; 1965 yılında üniversitedeki Skull and Bones adındaki çok seçkin derneğe üye seçildi. Ertesi yıl da mezun oldu. John Kerry Amerikan Deniz Kuvvetleri'ne katıldı ve Vietnam Savaşı sırasında 1969 yılına kadar hizmet verdi. Amerika'ya geri döndüğünde, Savaş Karşıtı Vietnam Gazileri (VVAW) basın sözcüsü oldu. 1978'de Amerikan Vietnem Gazileri'nin kurucularından biri oldu. 1976 yılında Boston College'de hukuk eğitimi alan Kerry; Middlesex County, Massachusetts'de 1977-1982 yılları arasında seçimlerde eyaletin baş savcısı olarak seçildi. 1982'den 1984'e kadar vali yardımcısıydı. 1984 yılında da Demokrat Parti'den senatoya seçildi. 1987 ve 1989 yılları arasında Demokrat Parti'nin Senato Seçim kampanyasının başkanıydı. Senatoya 1990, 1996, ve 2002 yıllarında kolayca tekrar seçildi. 2001-2003 yılları arasında senatodaki Küçük Firmalar Komitesi başkanıydı. Dönemi 3 Ocak 2009'da sona erdi. 2003 yılında, Kerry 2004 seçimlerinde Amerikan Başkanlığı'na aday olacağını açıkladı. Demokrat Partinin önseçimlerinin ilk etabını Iowa eyaletinde 19 Ocak 2004 tarihinde kazandı. Rakipleri Howard Dean ve John Edwards'ı yenmeyi başardı. John Kerry Demokratik Partinin ön seçimlerini büyük bir çoğunlukla kazanırken; takipçisi John Edwards oldu. Howard Dean ve General Wesley Clark ise aldıkları oyların azlığı sebebiyle seçimlerden çekildiler. Bir çok basın kuruluşunda John Kerry'nin başkanlığı nasıl olacak diye tartışılırken (Times ve Newsweek) ; George Walker Bush'un karşısında güçlü bir aday olarak görülüyor, savaş karşıtı olan Kerry'nin Bush karşısında Demokratların en büyük silahı olduğuna inanılıyordu. John Edwards'ı başkan yardımcısı adaylığına gösteren Kerry, 2004 seçimlerini küçük bir farkla kaybetti.

John Kerry

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.695 john kerry haberi bulunmuştur.
İran’a yanıt ne olacak?
İran’a yanıt ne olacak? ABD’de Cumhuriyetçiler İran’a yönelik sert karşılık verilmesini talep ederken, İran topraklarında yapılacak olası bir saldırının sonuçları endişe yaratıyor.
30.01.2024 Dünya
ABD Başkanı Biden: Çin lideri Şi ile gelecek ay görüşme ihtimalimiz var
ABD Başkanı Biden: Çin lideri Şi ile gelecek ay görüşme ihtimalimiz var Dünyanın en büyük birinci ve ikinci ekonomisine sahip ülkeler, şubat ayında Çin'e ait bir yüksek irtifa balonunun Amerikan hava sahasına girmesi üzerine sert bir sürece girdi. ABD, Çin'in casus balonunu düşürdü. İki ülke ilişkileri karşılıklı sert söylemlerin ardından durma noktasına geldi.
7.10.2023 Dünya
Dışişleri bakanı sonrası şimdi de savunma bakanı kayıp! Çin'de kritik iki hafta
Dışişleri bakanı sonrası şimdi de savunma bakanı kayıp! Çin'de kritik iki hafta Çin’de eski Dışişleri Qin Gang bir haber spikeriyle ilişki yaşadığı ortaya çıkınca bir anda ortadan kaybolmuştu. Bu gelişmeden aylar sonra şimdi de ülkenin savunma bakanı kayıplara karıştı.
13.09.2023 Dünya
Tarihi anlaşmanın şartları belli oldu! Orta Doğu'da yer yerinden oynayacak
Tarihi anlaşmanın şartları belli oldu! Orta Doğu'da yer yerinden oynayacak Suudi Arabistan ve İsrail arasında imzalanması için ABD'nin yoğun çaba harcadığı anlaşma, uzun bir taviz, ikna ve talep listesine sahip. Gizli görüşmelerin perde arkasını yazan BBC, Filistinlilerin isteklerini dünyaya duyurdu.
7.09.2023 Dünya
Bir aydır kayıp bakan görevinden alındı
Bir aydır kayıp bakan görevinden alındı Çin Dışişleri Bakanlığı, 1 aydır kendisinden haber alınamayan Dışişleri Bakanı Qin Gang’ın görevinden alınarak yerine Wang Yi’nin getirildiğini duyurdu.
26.07.2023 Dünya
Çinli bakan 3 haftadır ortalıkta yok! Yasak aşk iddiaları dünya basınında
Çinli bakan 3 haftadır ortalıkta yok! Yasak aşk iddiaları dünya basınında Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang’dan 3 haftadır haber alınamamasının ardından bakanının yasak aşk yaşadığı iddiaları dünya basınında bomba etkisi yarattı.
20.07.2023 Dünya
COP27 gezegen için anlaşamadı
COP27 gezegen için anlaşamadı Mısır’da gerçekleşen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi’nde (COP27) ülkelerin anlaşmaya varması için hazırlanan taslak metin yayınlandı.
19.11.2022 Dünya
'Hedefi iki katına çıkardı'
'Hedefi iki katına çıkardı' Türkiye’nin BM İklim Zirvesi’nde açıkladığı yeni Ulusal Katkı Beyanı’na göre, 2030 için yüzde 21 olan emisyon azaltım hedefi yüzde 41’e yükseltildi.  Emisyonların tepe noktasına 2038’de çıkacağı duyuruldu.
16.11.2022 Ekonomi
COP27’de iklim fonu konuşuldu
COP27’de iklim fonu konuşuldu Birleşmiş Milletler’in (BM) Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlediği İklim Değişikliği Zirvesi (COP27), tüm hızıyla devam ediyor. Konferansın 2. gününde ana gündem, iklim değişikliğinden en fazla etkilenen ülkelerin ihtiyaç duyduğu finansal destekti.
9.11.2022 Dünya
‘ABD’nin başarısızlığı!’
‘ABD’nin başarısızlığı!’ ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ülkesinin Türkiye’nin PKK ile ilgili kaygılarını anlayamamasını “Washington’un başarısızlığı” diye nitelerken, “Biden’ın Ortadoğu’da ne istediği net değil” dedi.
28.05.2022 Dünya
Kennedy'nin torunları lanete meydan okudu
Kennedy'nin torunları lanete meydan okudu Eski ABD Başkanı John F. Kennedy (JFK) 1963'te suikast sonucu yaşamını yitirmişti.
6.02.2022 Dünya
Bakan Kurum, MEF Bakanlar Toplantısı'na katıldı
Bakan Kurum, MEF Bakanlar Toplantısı'na katıldı Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, çevrim içi katıldığı enerji ve iklim konulu Büyük Ekonomiler Forumu (MEF) Bakanlar Toplantısı'nda, "İklim değişikliğiyle mücadelede bölgesinde lider olan, öncü olan Türkiye, emisyon azaltım noktasında ciddi bir potansiyele sahiptir. Bu anlamda dünyadaki tüm yatırımcıların, yeşil finansmanın ülkemize yatırım yapması, yaşadığımız coğrafyada bulunan ülkelerinin de iklim değişikliğiyle mücadelesine ve kalkınmasına destek olacaktır" dedi.
28.01.2022 Gündem
ABD'li isimden bomba itiraf: Türkiye olmadan imkansız
ABD'li isimden bomba itiraf: Türkiye olmadan imkansız ABD'nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye'de Türkiyesiz bir çözüm ihtimalinin bulunmadığını söyledi. Jeffrey, 'Türkiye olmaksızın Suriye'de bir çözüm olamaz. Bu da ABD ile Türkiye’nin iş birliğini zorunlu hale getiriyor' dedi.
15.11.2021 Dünya
İklim zirvesi beklentileri karşılamadı
İklim zirvesi beklentileri karşılamadı Glasgow'daki BM iklim zirvesinde iki hafta süren müzakereler sonucunda imzalanan anlaşma, Paris hedeflerini canlı tutmayı başarsa da küresel ısınma ve etkilerini azaltma konusunda yetersiz bulundu.
14.11.2021 Dünya
‘Bu bir hayır işi değil!’
‘Bu bir hayır işi değil!’ Yoksul ülkeler, kendilerine sağlanması gereken fonlar için gelişmiş ülke heyetlerini markaja aldı. Malavi Devlet Başkanı Chakwera “Bu bir hayır işi değil. Ya parayı ödersiniz ya da bizimle birlikte can verirsiniz” dedi
6.11.2021 Dünya
Kerry: Gelişmekte olan ülkelere yıllık 100 milyar dolar fon hedefine 2022'de ulaşabiliriz
Kerry: Gelişmekte olan ülkelere yıllık 100 milyar dolar fon hedefine 2022'de ulaşabiliriz Gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliğinin yarattığı zorluklarla mücadele edebilmeleri için verilecek fonlarla ilgili, ABD'nin İklim Değişikliği Özel Temsilcisi John Kerry'den açıklama geldi. Kerry, gelişmekte olan ülkelere 2022 yılı içinde 100 milyar dolar fon sağlanması hedefinin gerçekleştirileceğini söyledi.
5.11.2021 Dünya
Küresel Metan İttifakı'na katılan ülke sayısı arttı
Küresel Metan İttifakı'na katılan ülke sayısı arttı Küresel metan emisyonlarının 2030'a kadar yüzde 30 azaltılmasını amaçlayan Küresel Metan İttifakı'na katılan ülkelerin sayısı 100'ü aştı.
3.11.2021 Uzmanpara
Küresel Metan İttifakı'na 100'den fazla ülke imza attı
Küresel Metan İttifakı'na 100'den fazla ülke imza attı Küresel metan emisyonlarının 2030'a kadar yüzde 30 azaltılmasını amaçlayan Küresel Metan İttifakı'na katılan ülkelerin sayısı 100'ü aştı. ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry, 'Metan emisyonlarının azaltılması için 100'ün üzerinde ülke 300 milyon dolardan fazla finansal destek sağlayacak' dedi.
2.11.2021 Ekonomi
Bakan Kurum'dan Paris İklim Anlaşması açıklaması
Bakan Kurum'dan Paris İklim Anlaşması açıklaması Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Paris Anlaşması, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin gündemine girmiştir ve başlattığımız süreci en kısa sürede Meclisimizden geçirerek, ulusal katkı beyanımız çerçevesinde anlaşmaya taraf olacağız." dedi.
1.10.2021 Ekonomi
ABD basını: Oğul Biden Libya varlıklarının iadesi için yıllık 2 milyon dolar istedi
ABD basını: Oğul Biden Libya varlıklarının iadesi için yıllık 2 milyon dolar istedi ABD Başkanı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın, eski ABD Başkanı Barack Obama yönetimi tarafından dondurulan Libya varlıklarının serbest bırakılması karşılığında yılda 2 milyon dolar ile ek olarak "başarı ücreti" talep ettiği iddia edildi.
24.09.2021 Dünya
Çin'den önemli karar: Kömür santralleri inşa etmeyecek!
Çin'den önemli karar: Kömür santralleri inşa etmeyecek! Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'ndaki konuşmasında, ülke dışındaki kömür santrallerine verdikleri finansman desteğini keseceklerini bildirdi.
22.09.2021 Dünya
Çin kömür yakıtlı projeleri desteklemeyecek
Çin kömür yakıtlı projeleri desteklemeyecek Çin, küresel emisyonla mücadele çerçevesinde başka ülkelerde kömür yakıtlı yeni projeler yürütmeyeceğini açıkladı.
22.09.2021 Uzmanpara
Listedeki tek Türk’e bakandan tebrik
Listedeki tek Türk’e bakandan tebrik Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Time dergisinin belirlediği 2021 yılı dünyanın en etkili 100 kişisi listesindeki tek Türk  oldu.
17.09.2021 Ekonomi
Fatih Birol 'Dünyanın en etkili 100 kişisi' listesindeki tek Türk oldu
Fatih Birol 'Dünyanın en etkili 100 kişisi' listesindeki tek Türk oldu Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, TIME dergisinin belirlediği dünyanın en etkili 100 kişisi arasındaki tek Türk oldu.
15.09.2021 Ekonomi
Çin ABD'ye karşı iklim kartını masaya getirdi
Çin ABD'ye karşı iklim kartını masaya getirdi Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD Başkanı Joe Biden'ın İklim Özel Temsilcisi John Kerry’e, kötüleşen ABD-Çin ilişkilerinin iklim değişikliği konusundaki iş birliğini olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulundu.
2.09.2021 Dünya

Benzer Haber Etiketleri

John Kerry ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.