Kirlilik

Kirlilik

Son dakika kirlilik haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan kirlilik gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan kirlilik haber sayfamızda...

Kirlilik

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.619 kirlilik haberi bulunmuştur.
Dünyanın en büyük şirketleri 2040 yılı için tarih verdi
Dünyanın en büyük şirketleri 2040 yılı için tarih verdiAmazon, Ikea ve Unilever dahil olmak üzere dokuz büyük şirketin sıfır karbonlu nakliye çalışmaları için 2040 yılı işaret ediliyor. Ülkelerden de tek tek iklim krizine yönelik çalışmalar sürüyor ve dünyanın en büyük şirketleri de bu çabaya dahil oluyor.
21.10.2021Teknoloji
Çevre dostu projeye TÜBİTAK desteği
Çevre dostu projeye TÜBİTAK desteğiEge Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ferah Sayım’ın yürütücülüğünü yaptığı “Türkiye’nin İzmir Kıyılarında Sahil Çöpü ve Sahil Yüzey Kumu Mikroplastik Kirlilik Düzeyinin Belirlenmesi” konulu proje, TÜBİTAK “1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında desteklenmeye layık görüldü.
20.10.2021Ege
Son dakika... Göllerde 'çürüme' felaketi! Üç göl için özel uyarı
Son dakika... Göllerde 'çürüme' felaketi! Üç göl için özel uyarıTürkiye Tabiatını Koruma Derneği bilim danışmanı ve emekli öğretim üyesi Dr. Erol Kesici, 2009 yılında Türkiye'nin en önemli 8 doğal tatlı su gölünde yaptıkları su analizlerinde tespit ettikleri zehir etkili siyonobakteri türlerin, bu yıl alınan numunelerde 3-4 kat artış gösterdiğine dikkat çekti.
18.10.2021Gündem
İmamoğlu'nun veto ettiği teklifler, meclis gündeminde tekrar kabul edildi
İmamoğlu'nun veto ettiği teklifler, meclis gündeminde tekrar kabul edildiİstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) ekim ayı oturumunda, Ekrem İmamoğlu'nun veto ettiği teklifler tekrar görüşülerek karara bağlandı. Gündeme tekrar alınan Beykoz ilçesi "Millet Bahçesi" ile ilgili imar değişikleri ile 2019-2020-2021 yıllarını kapsayacak şekilde 3 ay süre ile "İETT Araç Alım ve Bakım İşleri İnceleme ve Araştırma Komisyonu" kurulması teklifleri ısrar karar olarak kabul edildi.
14.10.2021Haberler
İmamoğlu'nun veto ettiği teklifler, meclis gündeminde tekrar kabul edildi
İmamoğlu'nun veto ettiği teklifler, meclis gündeminde tekrar kabul edildiİstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) ekim ayı oturumunda, Ekrem İmamoğlu'nun veto ettiği teklifler tekrar görüşülerek karara bağlandı. Gündeme tekrar alınan Beykoz ilçesi "Millet Bahçesi" ile ilgili imar değişikleri ile 2019-2020-2021 yıllarını kapsayacak şekilde 3 ay süre ile "İETT Araç Alım ve Bakım İşleri İnceleme ve Araştırma Komisyonu" kurulması teklifleri ısrar karar olarak kabul edildi.
14.10.2021Siyaset
Bayır Deresi çöplüğe döndü! 'Yok olmuş durumda'
Bayır Deresi çöplüğe döndü! 'Yok olmuş durumda'Edirne’de tarım arazilerini sulamada kullanılan Tunca Nehri’nin kollarından Bayır Deresi, kuraklık nedeniyle üzeri yosunlarla kaplanıp yeşile büründükten sonra bu kez de atılan atıklarla çöplüğe döndü.
14.10.2021Gündem
‘AVM kapısına park edenlerden değilim'
‘AVM kapısına park edenlerden değilim'Ayşe Tolga, yürümeyi sevdiğini belirterek, “Alışveriş merkezine gidip arabasını kapının en yakınına bırakanlardan değilim” dedi.
14.10.2021Cadde
Tüm ülkeler elini taşın altına koymalı
Tüm ülkeler elini taşın altına koymalıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iklim değişikliği ve çevre kaynaklı sorunlarla mücadelenin sadece belli ülkelere havale edilemeyeceğini belirterek, “tüm ülkelerin elini taşın altına koyması şarttır” dedi.
13.10.2021Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm ülkelerin elini taşın altına koyması şart
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm ülkelerin elini taşın altına koyması şartCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iklim değişikliği ve çevre kaynaklı sorunlarla mücadelenin sadece belli ülkelere havale edilemeyeceğini, ekonomik gücü, coğrafi konumu, tarihi sorumluluğu ne olursa olsun tüm ülkelerin elini taşın altına koymasının şart olduğunu söyledi.
12.10.2021Haberler
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm ülkelerin elini taşın altına koyması şart
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm ülkelerin elini taşın altına koyması şartCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iklim değişikliği ve çevre kaynaklı sorunlarla mücadelenin sadece belli ülkelere havale edilemeyeceğini, ekonomik gücü, coğrafi konumu, tarihi sorumluluğu ne olursa olsun tüm ülkelerin elini taşın altına koymasının şart olduğunu söyledi.
12.10.2021Gündem
Müsilaj kapıda!
Müsilaj kapıda!Deniz marulu, birçok kuş türünü konuk eden İnciraltı’ndaki Çakalburnu Lagünü’ne yayılmaya başladı. Prof. Dr. Tanrıkul, “Eğer engel olamazsak müsilaj gelecek” dedi
11.10.2021Ege
Kıyı yeşile büründü! "Eğer engelleyemezsek..."
Kıyı yeşile büründü! "Eğer engelleyemezsek..."İzmir Körfezinde sudaki kirliliğe bağlı azot ve fosfor miktarının artmasıyla aşırı çoğalan deniz marulları, körfezin kuzey kıyısının yanı sıra güneyde de çok sayıda kuşa ev sahipliği yapan lagünü yeşile bürüdü. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevfik Tansel Tanrıkul, "Deniz marullarının görüldüğü ortamları körfezde yıllardan beri görmekteyiz. Ama bir artış var, sayı ve yayıldığı bölge olarak bir artış. Eğer su kirliliğine engel olamıyorsak mutlaka arkasından değişik çevresel felaketleri gelecek. Bugün deniz marulunu engelleyemezsek, çözüm bulamazsak arkasından da maalesef müsilaj gelecek" dedi.
11.10.2021Gündem
Suyun bittiği yer! İstanbul’u besleyen Istrancalar da kurudu
Suyun bittiği yer! İstanbul’u besleyen Istrancalar da kuruduİstanbul’un su ihtiyacının temin edildiği Istrancalar da kuraklıktan nasibini aldı. Istranca’nın dereleriyle Kazandere ve Pabuçdere barajlarındaki kuraklık ürkütüyor. Ayrıca son yıllarda çevre kirliliğinin yoğun görüldüğü Bafa Gölü’nde avlanan balıklarda ağır metal birikimi olduğu belirlendi. Bafa’nın, özellikle Büyük Menderes Nehri’yle kirletildiği ortaya çıktı.
10.10.2021Gündem
Bafa’nın kirliliği balığa da bulaştı
Bafa’nın kirliliği balığa da bulaştıSon yıllarda çevre kirliliğinin yoğun görüldüğü Bafa Gölü’nde avlanan balıklarda ağır metal birikimi olduğu belirlendi. Bafa’nın, özellikle Büyük Menderes Nehri’yle kirletildiği ortaya çıktı
10.10.2021Gündem
Daha ne kadar dert ‘çek’elim?
Daha ne kadar dert ‘çek’elim?İstanbul’da ‘çekçekçiler’ diye bilinen kâğıt toplayıcıları, yapılan operasyonlar nedeniyle iş bıraktı. Bakanlık, ruhsatsız yerlere denetim yapıldığını açıkladı. Valilik de, baskınların haksız kazanç ve kaçak göçmen işçilere yönelik olduğunu duyurdu.
9.10.2021Gündem
Uzmanlardan uyarı! Müsilaj, balıkları ne kadar etkiledi?
Uzmanlardan uyarı! Müsilaj, balıkları ne kadar etkiledi?İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Bilimleri Fakültesi Balıkçılık ve Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuray Erkan ve ekibi, yürüttükleri TÜBİTAK projesi kapsamında müsilajın Marmara Denizi'ndeki su ürünlerinin insan sağlığına etkilerini araştırıyor. Yaklaşık 9 ay sürecek araştırmanın ilk verilerine göre, patojen bakteri çeşitliliğin arttığı, başta et verimi ve besin kompozisyonun zayıfladığı belirlendi. Hamsi, istavrit gibi dolaşan balıkların müsilajdan biraz daha az etkilendiğini belirten uzmanlar, haftada 2-3 defa hamsi ve istavrit yemekte hiçbir sakınca yokken, dil balığı, mezgit, karides, barbun gibi dip canlılarının daha tüketilmesini tavsiye ediyor.
8.10.2021Gündem
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile öğrenciler yoğun bir ders dönemine girdi. Eğitim öğretim hayatının önemli derslerinden birisi de Türkçe’dir. Türkçe kitaplarında birbirinden farklı konular ve etkinlikler yer almaktadır. 7. sınıf öğrencilerinin kendilerini geliştirmesi için bu etkinlikler genellikle ev ödevi olarak verilir. Kitaplardaki etkinlikler ve örnekler MEB kararı ile yıldan yıla farklılık göstermektedir. Öğrencinin dilsel becerilerini geliştirmeyi amaçlayan 7. sınıf Türkçe ders kitabı MEB ve Özgün Yayınları olarak ikiye ayrılıyor. 7. sınıf Türkçe ders kitabı Özgün Yayınları cevapları için “7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları 2021-2022” içeriğimize göz atabilirsiniz.
7.10.2021Eğitim
İstanbul'da iki ilçe hava kirliliği alarmı veriyor! Dikkat çeken uyarı...
İstanbul'da iki ilçe hava kirliliği alarmı veriyor! Dikkat çeken uyarı...Hava kirliliği, gezegenimizin en önemli sorunlarından biri olarak gösteriliyor. Uzmanlar, özellikle İstanbul'daki iki ilçenin alarm verdiğini söyleyerek, bu bölgelerde koronavirüs vakalarındaki artışın da dikkat çekici olduğunu vurguladı.
16.10.2021Gündem
‘Burdur Anadolu modeliyle kurtulur’
‘Burdur Anadolu modeliyle kurtulur’Türkiye’nin en derin tuzlu su göllerinden olan Burdur Gölü, kuraklık kurbanı oldu. Bir zamanlar 60 metre derinliği olan gölde su seviyesi 18 metreye kadar düşmüş durumda...
6.10.2021Haberler
‘Burdur Anadolu modeliyle kurtulur’
‘Burdur Anadolu modeliyle kurtulur’Türkiye’nin en derin tuzlu su göllerinden olan Burdur Gölü, kuraklık kurbanı oldu. Bir zamanlar 60 metre derinliği olan gölde su seviyesi 18 metreye kadar düşmüş durumda...
6.10.2021Gündem
Sazlıklar büyümüyor kuşlar bile uçmuyor
Sazlıklar büyümüyor kuşlar bile uçmuyorDünyayı tehdit eden iklim değişikliği ve kuraklık, ülkemizi de endişe verici boyutta etkiliyor. Milliyet ekibi de kuruyan gölleri yerinde inceledi, tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi. Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su kaynağı olan Isparta’daki Eğirdir Gölü de kuraklıktan nasibini aldı. Bir zamanlar 7-8 metre olan gölün derinliği şimdilerde 1-2 metreye inmiş
3.10.2021 Gündem
Balık israf etmeden nasıl yenir?
Balık israf etmeden nasıl yenir?Balığın yüzde 70’ini çöpe atmak, günümüzün savurgan dünyasına acı bir örnek! O yüzden, balığın israf edilmeden baştan aşağı nasıl değerlendirileceği önem taşıyor. Gastronomi dünyasının duayen ismi Süreyya Üzmez’e balığı ziyan etmeden yemenin yollarını sordum
3.10.2021Pazar
72 kentin 45’inde kirlilik ‘çok yüksek’
72 kentin 45’inde kirlilik ‘çok yüksek’Kış yaklaşırken hazırlanan bir rapor, hava kirliliğindeki ürkütücü tabloyu ortaya koydu. Rapora göre, Türkiye’de sadece Bitlis ve Hakkari’nin havası Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği değerlere uygun...
1.10.2021Gündem
Kuraklık Van Gölü Havzası'nda kuşların yaşam alanlarını daralttı
Kuraklık Van Gölü Havzası'nda kuşların yaşam alanlarını daralttıVan Gölü Havzası'ndaki bazı sulak alanların küresel ısınma nedeniyle daralması, göç yolundaki kuşları da etkiledi.
30.09.2021Haberler
Türkiye'de geçen yıl 13 ilde 'yüksek hava kirliliği' gözlendi
Türkiye'de geçen yıl 13 ilde 'yüksek hava kirliliği' gözlendiTürkiye'de geçen yıl 13 şehirde "yüksek hava kirliliği" görülürken, yeterli derecede ölçüm yapılabilen 175 istasyonun yüzde 97,7'sinde yıllık partikül madde değerleri (PM10) ortalaması, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) kılavuz sınır değerlerini aştı.
30.09.2021Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

SON DAKİKAistanbulegeBurdurerdoğan

Kirlilik ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.