Kök Hücre

Kök Hücre

Son dakika kök hücre haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan kök hücre gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan kök hücre haber sayfamızda...

Kök Hücre

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.637 kök hücre haberi bulunmuştur.
'Kanseri yenmemde motivasyon sağladı!'
'Kanseri yenmemde motivasyon sağladı!'Boğaç Aksoy, 2021'de lenfomaya yakalanmıştı. Kemoterapi sonrası kök hücre tedavisi de gören oyuncu, Eylül 2022'de kanseri yendiğini açıklamıştı. Tedavi gördüğü dönemde usta sanatçı Halil Ergün ile bir filmde rol alan Boğaç Aksoy, gösterim sonrası duygularını dile getirdi.
21.11.2023Cadde
Soyadaki pestisit lösemiyi tetikledi
Soyadaki pestisit lösemiyi tetiklediYeni yayınlanan bilimsel bir çalışmaya göre, dünya genelinde en yaygın kullanılan temel besin maddelerinden soya üretimindeki artış, çocukluk çağı kanseri lösemide de artışa neden oldu.
9.11.2023Gündem
Herkese uygulanabiliyor! Kök hücre nakli tedavisi olmayan hastalıklara umut oluyor
Herkese uygulanabiliyor! Kök hücre nakli tedavisi olmayan hastalıklara umut oluyorKök hücre naklinin sağlıklı bir kişiden veya hastanın kendisinden toplanan kök hücrelerin tekrar hastaya verilmesiyle yapılan bir tedavi biçimi olduğunu söyleyen Pediatrik Hematoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Meriç Kaymak Cihan, kök hücre naklinin tedavisi olmayan hastalıklarda kişiye umut olarak ikinci bir yaşam şansı verdiğini dile getirdi.
Hayatı zehir eden kireçlenme kök hücre ile tarih oluyor
Hayatı zehir eden kireçlenme kök hücre ile tarih oluyorDünyada en sık görülen eklem ağrısı sebeplerinden biri kıkırdak aşınması halk arasındaki tabiri ile kireçlenmedir. Hastalığın ilerleyen aşamalarında yarattığı hareket kısıtlılığı nedeniyle kişilerin yaşam kalitesinin ciddi şekilde etkilendiğini söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Meriç, kıkırdak aşınmasının erken aşamalardaki hastalarda kök hücre uygulaması ile etkili sonuçlar alınabildiğini söyledi.
Öykü için donör oldu! Başka bir çocuğa umut verdi
Öykü için donör oldu! Başka bir çocuğa umut verdiİzmir'de lösemiyle mücadele eden Öykü Arin Yazıcı (8) adına düzenlenen 'Öykü Arin'e Umut Ol' kampanyasına destek veren donörler, başka canlara umut olmaya devam ediyor.
21.10.2023Gündem
Akraba evliliği yapan çift 2 çocuklarını kaybetti! '1 saat içinde hastalığı tespit ettik'
Akraba evliliği yapan çift 2 çocuklarını kaybetti! '1 saat içinde hastalığı tespit ettik'Konya’da akraba evliliği yapan, 2 çocuklarını bağışıklık ve böbrek yetmezliğinden kaybeden Yılmaz çiftinin 4'üncü çocukları Yaşar Göktuğ'a, göbek kordonundan alınan kanla primer immün (bağışıklık sistemi) yetmezliği tanısı konuldu. Bunun üzerine 3'üncü ve sağlıklı olan çocuk Rüveyda'dan yapılan kök hücre ile Yaşar Göktuğ, hayata tutundu.
11.10.2023Gündem
Kısır çiftlerin yüzde 30’undan erkek sorumlu! Tütün kullanımı sperm kalitesini düşürüyor
Kısır çiftlerin yüzde 30’undan erkek sorumlu! Tütün kullanımı sperm kalitesini düşürüyorKısırlığın kadına, erkeğe veya her ikisine bağlı sebeplerle ortaya çıkabildiğini söyleyen Op. Dr. Birgi Ercili, ancak erkek bireylerde görülen kısırlıkta çoğu zaman utanma ve çekinme duyguları nedeniyle tanı-tedavi süreçlerinin gecikebildiğini dolayısıyla bebek sahibi olma şansının azalabildiğine dikkat çekti.
Estetiğin değişen yüzü
Estetiğin değişen yüzüGeçen yıl tüm dünyada en fazla yapılan estetik cerrahi işlem yağ aldırma olarak da bilinen liposuction, cerrahi olmayan işlem ise botoks oldu. ISAPS raporuna göre, en çok işlem yapılan beşinci ülke konumundaki Türkiye’de de liposuction artık bir numaraya yükselmiş durumda.
30.09.2023Pazar
Özel Hastane Muayene Ücretleri 2023: Özel Hastanelerde Muayene Ücreti Ne Kadar?
Özel Hastane Muayene Ücretleri 2023: Özel Hastanelerde Muayene Ücreti Ne Kadar?Sağlık problemleri nedeniyle devlet hastanesi yerine özel hastaneyi tercih eden kişilerin tedavi ücret ödemesi gerekir. Özel hastane muayene ücretleri hizmet veren kuruma göre değişiklik göstermektedir. Çeşitli sağlık problemleri nedeniyle devlet hastanesi yerine özel hastaneyi tercih eden kişilerin ödeyeceği ücret ayrıca doktorun unvanı, bölümü, kişinin sigortalı veya sigortasız olmasına göre farklı olabilir. Özel hastanelerde muayene ve tahlil ücreti ne kadar? “Özel Hastane Muayene Ücretleri 2023” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
26.09.2023Ekonomi
Danaya gen dopingi! Hem et hem süt üretimi artacak
Danaya gen dopingi! Hem et hem süt üretimi artacakAB mevzuatı temel alınarak hazırlanan taslağa göre hayvan tedavilerinde gen tedavisi ve doku mühendisliği mevzuata girecek. Gen tedavisi, et ve süt üretimi performansını artırmak için de kullanılıyor.
15.09.2023Ekonomi
Erişkin kanserleri arasında 7’nci sırada yer alıyor! ‘Ağrısız şişlikle kendini ele veriyor’
Erişkin kanserleri arasında 7’nci sırada yer alıyor! ‘Ağrısız şişlikle kendini ele veriyor’Lenf bezi kanserinin genellikle ergenlik döneminde ve 55 yaş sonrasında geliştiğini söyleyen Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Timurağaoğlu, hastalığın belirtilerini açıklayarak önemli uyarılarda bulundu.
14.09.2023Genel Sağlık
Sperm ve yumurtasız tam insan embriyosu modeli geliştirildi
Sperm ve yumurtasız tam insan embriyosu modeli geliştirildiKök hücreden üretilen embriyo modellerinin gebeliğin fazla bilinmeyen ilk evresine ışık tutması umuluyor.
7.09.2023Dünya
Mamutları 2027’ye kadar diriltecekler: Asya filleri kullanılacak
Mamutları 2027’ye kadar diriltecekler: Asya filleri kullanılacakSoyları tükenen mamutları yeniden canlandırmayı hedefleyen ABD’li biyoteknoloji şirketi Colossal, DNA’sı yüzde 99.6 oranında aynı olan Asya fillerini kullanarak 2027’e kadar laboratuvar ortamında yünlü mamut üretecek.
2.09.2023Dünya
Damar tıkanıklığında kök hücre tedavisi
Damar tıkanıklığında kök hücre tedavisiDamarlarının tamamına yakını tıkalı ve bypass yapılamayan, ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastalara kendi dokularından veya uygun antijenik özellikte hazır kök hücreler kullanılarak damarsız bölgesinde hızla yeni damar oluşturulabiliyor.
19.08.2023Pazar
Selen Görgüzel dinç kalmak için arkadaşının anne sütünü içiyor!
Selen Görgüzel dinç kalmak için arkadaşının anne sütünü içiyor!Geçtiğimiz yıl ünlü yönetmen Hamdi Alkan ile evliliğini noktalayan Selen Görgüzel, gündemden düşmüyor. Görgüzel, son olarak elinde anne sütüyle Nişantaşı'nda görüntülendi. Bebeğini emziren arkadaşından kendisine süt alan Görgüzel, açıklamalarıyla dikkat çekti.
20.08.2023Cadde
Ünlü oyuncuyu yıkan ölüm! 'Hayatımın aşkı' dediği sevgilisini kaybetti
Ünlü oyuncuyu yıkan ölüm! 'Hayatımın aşkı' dediği sevgilisini kaybettiSon olarak 'Kayıp Şehir' adlı yapımda yer alan ABD'li aktris Sandra Bullock'un, yaklaşık sekiz yıldır aşk yaşadığı fotoğrafçı sevgilisi Bryan Randall hayatını kaybetti. Aktrisin 'hayatımın aşkı' olarak bahsettiği Randall'ın, yıllardır herkesten sakladığı bir hastalık yüzünden yaşama veda ettiği ortaya çıktı.
9.08.2023Cadde
Zehra bebek, 211 günlük mücadelesinden zaferle çıktı
Zehra bebek, 211 günlük mücadelesinden zaferle çıktıİstanbul’da 24 haftalıkken 650 gram doğan Zehra Demir'in boyu bir kalem kadardı. Anne karnından alınır alınmaz entübe edilip ısı ve nemi korumak için naylon torbaya sarılı bir şekilde yoğun bakım ünitesine yatırıldı. Ekipler minik Zehra'yı yaşatabilmek için mücadele verdi ve 211 gün sonra mutlu son geldi.
6.08.2023Haberler
Kalem kadar doğan Zehra bebekten  211 gün sonra haber geldi!
Kalem kadar doğan Zehra bebekten 211 gün sonra haber geldi!İstanbul’da 24 haftalıkken 650 gram doğan Zehra Demir'in boyu bir kalem kadardı. Anne karnından alınır alınmaz entübe edilip ısı ve nemi korumak için naylon torbaya sarılı bir şekilde yoğun bakım ünitesine yatırıldı. Ekipler minik Zehra'yı yaşatabilmek için mücadele verdi ve 211 gün sonra mutlu son geldi.
6.08.2023Gündem
Yaz aylarında yıpranan saçlara kök hücre tedavisi
Yaz aylarında yıpranan saçlara kök hücre tedavisiYaz ayları saçın en fazla yıprandığı dönemdir. Güneşte fazla kalmak cildimize olduğu kadar saç ve saç derimiz için oldukça zararlı. Güneşten yayılan UV radyasyonu saçın asli maddesi keratini parçalayıp  hem kimyasal hem de fiziksel hasara neden olur. Saç tellerinde bulunan proteinler, saçlarımızın sağlıklı görünümü için oldukça önemlidir. Ancak saçtaki proteinler, çok fazla güneş ışınına maruz kalınca azalır saçlarımız da kurumaya, sağlıksız, bakımsız görünmeye başlar. Deniz ve havuz suyunun etkisi ile de saçlar mat bir görünüm alır. Güneş ve deniz-havuz suyunun yarattığı olumsuz etkilerden saçlarınızı nasıl korumanız gerektiğini Dr. Yasemin Savaş anlattı.
28.07.2023Sağlık
3 bin 500 yıl önce Mısır topraklarında yayıldı! Uzmanlar asırlık soruyu yanıtladı
3 bin 500 yıl önce Mısır topraklarında yayıldı! Uzmanlar asırlık soruyu yanıtladıKovid-19 virüsüne karşı aşı geliştiren ve Türkiye'deki kamuoyunun Özlem Türeci ile Uğur Şahin'in çalışmaları sayesinde daha yakından tanıdığı BionTech firmasının kanser aşısına yönelik deneylere başlaması birçok kişinin aklına "Yoksa kanser insan eliyle ortaya çıkarılmış bir hastalık mı?" sorusunu getirdi. Peki bu iddia gerçekten doğru olabilir mi? Kanser hastalığı gerçekten de insan eliyle ortaya çıkan bir rahatsızlık mı? Uzmanlar bu iddialara son noktayı koydu.
28.07.2023Gündem
Etik tartışmaları alevlendirdi
Etik tartışmaları alevlendirdiKök hücreyle insan embriyosu üretilmesi etik tartışmaları gündeme getirdi. Türk bilim insanları, insan gelişimini incelemek bağlamında fırsat sunsa da bu çalışmanın insan üretme ya da klonlamada kullanılması halinde sorunlara yol açacağını belirtiyor.
17.06.2023Gündem
Kök hücreden insan embriyosu üretildi
Kök hücreden insan embriyosu üretildiİngiliz ve Amerikalı bilim insanları, yumurta ve sperm olmadan kök hücreyle sentetik insan embriyosu üretti. Bu buluş, etik tartışmaları da beraberinde getirdi.
16.06.2023Dünya
Kızılay: Düzenli bağışçı sayısı 822 bini aştı
Kızılay: Düzenli bağışçı sayısı 822 bini aştıTürk Kızılay, 14 Haziran Dünya Kan Bağışçıları Günü dolayısıyla da hayati öneme sahip kan bağışının acil değil sürekli bir ihtiyaç olduğu vurgulayarak 2023 dönemine ilişkin verilerini paylaştı. Buna göre, ilk kez kan bağışında bulunanların sayısı 360 bini aştığı 2023 yılı döneminde düzenli bağışçı sayısı ise 822 binin üzerinde bulunuyor.
13.06.2023Gündem
Yaşlanmayı tarihe gömebilir! Su altında 93 gün geçirdi, tam 10 yaş gençleşti
Yaşlanmayı tarihe gömebilir! Su altında 93 gün geçirdi, tam 10 yaş gençleştiFlorida'da yaşayan profesör Joseph Dituri, geçen haftalarda kırdığı rekorunu daha da ileriye taşıyarak su altında tam 93 gün geçirdi. Atlantik Okyanusu'nun derinliklerinde 3 aydan fazla yaşayan adam bu sürede iddialara göre 10 yaş gençleşti, kolesterolü ciddi şekilde düştü hatta eskisinden çok daha kaliteli uyumaya başladı! "Açıklanacak veriler gençleşmenin önünü açabilir" diyen Prof. Dr. Korkut Ulucan olayın arka planını anlattı.
8.06.2023Dünya
Lösemili Öykü Arin için donördü, başkasına can oldu
Lösemili Öykü Arin için donördü, başkasına can oldu İzmir'de lösemiyle mücadele eden Öykü Arin Yazıcı (8) adına düzenlenen 'Öykü Arin'e Umut Ol' kampanyasına destek veren donörler, başka canlara umut olmaya devam ediyor. Kampanya için 2018 yılında donör olan, mart ayında başka bir hastayla eşleşip şifa olan Çiğdem Öztürk, “Öykü'cüm sayende başka bir cana can oldum. Ne kadar büyük bir destan yazdığını büyüyünce daha iyi anlayacaksın" dedi.
3.06.2023Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Kök Hücre ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.