Kurtuluş Savaşı

Kurtuluş Savaşı

Son dakika kurtuluş savaşı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan kurtuluş savaşı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan kurtuluş savaşı haber sayfamızda...

Kurtuluş Savaşı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.016 kurtuluş savaşı haberi bulunmuştur.
Kahraman Alemdar vapuru kitap oldu
Kahraman Alemdar vapuru kitap olduKurtuluş Savaşı'nda tek deniz çarpışmasına sahne olan ve Mustafa Kemal Atatürk liderliğindeki Ankara Hükümeti'nin bir itilaf devletiyle imzaladığı ilk anlaşmasının zeminini hazırlayan kahraman Alemdar römorkörü için Dışişleri Bakanlığı resmî belgelerle ilk kez kitap yayınladı.
27.01.2022Gündem
Balıkesir’e özel lezzetler artıyor
Balıkesir’e özel lezzetler artıyorSavaştepe Seferberlik Çöreği için coğrafi işaret başvursunu tamamlayan Büyükşehir, Ayvalık Kirli Hanım Peyniri, Balya Tereyağı Balıkesir Kaymaklısı ve pideli paça için de hazırlıklara başladı.
25.01.2022Ege
2022 YKS Konuları: 2022 TYT-AYT Konuları ve Soru Dağılımı
2022 YKS Konuları: 2022 TYT-AYT Konuları ve Soru DağılımıYKS ÖSYM tarafından uygulanan üniversite giriş sınavıdır. Lise mezunu veya lise son sınıf öğrencileri lisans eğitimi almak için bu sınava girebilir. YKS toplamda 3 oturumdan oluşur. Her yıl milyonlarca öğrencinin girdiği YKS’nin 1. Oturumu TYT’dir. TYT sınavına giren öğrenciler AYT ve YDT’ye girme hakkına sahip olurlar. AYT sınavı alan bilgisi ölçerken, YDT ise yabancı dil eğitimi almak isteyen öğrenciler içindir. TYT ve AYT konuları arasında matematik, Türkçe, geometri, fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, tarih, felsefe ve din kültürü yer almaktadır. YDT sınavına Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden herhangi biri tercih edilerek girilir. 2022 TYT, AYT VE YDT konuları ve soru dağılımı için “2022 YKS Konuları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
24.01.2022Eğitim
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile öğrenciler yoğun bir ders dönemine girdi. Eğitim öğretim hayatının önemli derslerinden birisi de Türkçe’dir. Türkçe kitaplarında birbirinden farklı konular ve etkinlikler yer almaktadır. 7. sınıf öğrencilerinin kendilerini geliştirmesi için bu etkinlikler genellikle ev ödevi olarak verilir. Kitaplardaki etkinlikler ve örnekler MEB kararı ile yıldan yıla farklılık göstermektedir. Öğrencinin dilsel becerilerini geliştirmeyi amaçlayan 7. sınıf Türkçe ders kitabı MEB ve Özgün Yayınları olarak ikiye ayrılıyor. 7. sınıf Türkçe ders kitabı Özgün Yayınları cevapları için “7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları 2021-2022” içeriğimize göz atabilirsiniz.
24.01.2022Eğitim
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022Eğitim öğretim hayatında edebiyat dersleri öğrencilerin aldığı derslerden birisidir. Özellikle lise 9. 10. 11. ve 12. sınıf öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı dersleri alırlar. Üniversite giriş sınavı YKS oturumları TYT-AYT gibi merkezi sınavlarda öğrencilerin karşısına çıkan alanlardan bir tanesidir. Ders kitapları her yıl MEB tarafından açıklanan müfredata göre düzenlenmektedir. 10. sınıf edebiyat ders kitabında öğrencilerin kendini geliştirebileceği çeşitli etkinliklerin yanı sıra cevaplayabilecekleri bilgi verici sorular da bulunmaktadır. 2021-2022 yılında 10. sınıf edebiyat ders kitabı Biryay Yayınları cevap anahtarını merak ediyorsanız "10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları" içeriğimize göz atabilirsiniz.
24.01.2022Eğitim
AYT Konuları 2022: AYT Matematik, Edebiyat, Fizik, Biyoloji, Kimya, Tarih, Coğrafya Konuları
AYT Konuları 2022: AYT Matematik, Edebiyat, Fizik, Biyoloji, Kimya, Tarih, Coğrafya KonularıAYT lisans eğitimi almak isteyen lise son sınıf veya lise mezunu kişilerin girdiği sınavdır. YKS’nin 2. Oturumu olan AYT sınavına girmek için öncelikle TYT sınavına girmek şarttır. AYT sınavı öğrencilerin kendi alanlarında sahip olduğu başarıyı ölçmektedir. Toplamda 160 soru bulunur ve öğrencilerin toplam süresi 180 dakikadır. YKS’nın 2. Oturumu olan AYT konuları arasında matematik, edebiyat, fizik, biyoloji, kimya, tarih, coğrafya, felsefe, geometri ve din yer almaktadır. 180 sınav barajını geçen öğrenciler 4 yıllık lisans tercihi yapmaya hak kazanırlar. 2022 AYT konularını merak ediyorsanız konu ile ilgili detaylı bilgiye içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
24.01.2022Eğitim
Salihli’de Atatürk Evi turizme kazandırılacak
Salihli’de Atatürk Evi turizme kazandırılacakSalihli’ye bağlı Adala Mahallesi’nde bulunan ve bölgenin simge yapılarından olan Atatürk Evi’nde restorasyon çalışmaları Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Jeopark Belediyeler Birliği’nce sürdürülüyor.
17.01.2022Ege
Heybelerinde memleket dertleri var
Heybelerinde memleket dertleri varYaklaşık çeyrek asırlık bir çınar Samsun Sanat Tiyatrosu… Kendilerine dert edindikleri toplumsal sıkıntıları heybelerine yükleyerek yola çıkan Samsun Sanat Tiyatrosu artık İstanbul’da.
Atatürk'ün 19 Mayıs sözleri ve resimleri, görselleri! 19 Mayıs mesajları 2022, Atatürk fotoğrafları ve 19 Mayıs Atatürk sözleri...
Atatürk'ün 19 Mayıs sözleri ve resimleri, görselleri! 19 Mayıs mesajları 2022, Atatürk fotoğrafları ve 19 Mayıs Atatürk sözleri...19 Mayıs ile ilgili resimler gündemde. 19 Mayıs Atatürk sözleri ve resimleri gündemde araştırılan konular arasında bulunuyor. Önemli ve anlamlı bir gün olan 19 Mayıs tarihine çok kısa bir süre kaldı. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs tarihinde Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır. Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak geçen 19 Mayıs tarihine az bir zaman kala 19 Mayıs Atatürk sözleri ve resimleri araştırılıyor. 19 Mayıs Atatürk sözleri...19 Mayıs Atatürk resimleri ve görselleri...
8.01.2022Gündem
TYT Tarih Konuları Ve Soru Dağılımı 2022 - TYT'de Tarih Dersinden Hangi Konular Var?
TYT Tarih Konuları Ve Soru Dağılımı 2022 - TYT'de Tarih Dersinden Hangi Konular Var?TYT milyonlarca öğrencinin gireceği sınavların başında gelir. Türkiye'de üniversite hayali kuran Her Genç TYT sınavına girmek zorundadır. TYT sınavında birçok farklı ders bulunmaktadır. Bu derslerden birisi de tarih dersidir. TYT sınavındaki tarih dersinin konuları sınava girecek her öğrenci için merak konusudur. TYT tarih dersi ile ilgili merak edilen sorulara sizler için derledik.
5.01.2022Gündem
Savunmada hamleler 2022’de de sürecek
Savunmada hamleler 2022’de de sürecekKurtuluş ve kuruluş mücadelesinin köklü hatırasını yaşatmak için 30 Ağustos 1922'de kazanılan Büyük Zafer'in 100. Yılı olan 2022 ile Cumhuriyet'in ilanının 100. Yılı olan 2023'te coşkulu kutlamaların yanı sıra savunma sanayii alanında bir dizi proje için önemli adımlar atılması da planlandı.
3.01.2022Gündem
Atatürk'ün Ankara'ya gelişi kutlandı
Atatürk'ün Ankara'ya gelişi kutlandıTürkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 102'nci yıl dönümü, kentte düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
28.12.2021Siyaset
Atatürk'ün Ankara'ya gelişi kutlandı
Atatürk'ün Ankara'ya gelişi kutlandıUlu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 102'nci yıl dönümü, kentte düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
27.12.2021Gündem
Mehmet Akif Ersoy 85. yıl dönümünde anılıyor! Mehmet Akif Ersoy kimdir, ne zaman ve neden öldü?
Mehmet Akif Ersoy 85. yıl dönümünde anılıyor! Mehmet Akif Ersoy kimdir, ne zaman ve neden öldü? Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşımızın yazarı olarak bilinmektedir. Veteriner Hekim, Öğretmen ve Siyasetçi olarak da görevlerde bulunmuştur. İstiklal harbine katılmış ve sonrasında İstiklal Marşımızın o duygu dolu, kahramanlıklarla dolu mısralarını 10 kıta şeklinde sıralamıştır. Peki Mehmet Akif Ersoy kimdir?
27.12.2021Gündem
Bakan Ersoy: Zafere kilitlenmiş bir harekâtın hücum emridir 27 Aralık
Bakan Ersoy: Zafere kilitlenmiş bir harekâtın hücum emridir 27 AralıkKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 102'nci yıl dönümünde yayımlandığı mesajında "Hazırlıkların, amaçların, hedeflerin tamam olduğu; temelinde bir inanç, ufkunda bir fikrin bulunduğu, zafere kilitlenmiş bir harekâtın adeta hücum emridir 27 Aralık" dedi.
26.12.2021Gündem
Tarihe 'dikiş' atan makineler
Tarihe 'dikiş' atan makinelerSinger, bu yıl 170'inci yaşını Rahmi M. Koç Müzesi'nde açtığı özel bir sergiyle kutluyor. En çok ilgiyi ise Dudu Hanım'ın dikiş makinesi çekiyor
25.12.2021Gündem
Şişli'deki Atatürk Müzesi'nde renk tartışması
Şişli'deki Atatürk Müzesi'nde renk tartışmasıAtatürk'ün silah arkadaşlarıyla birlikte Samsun'a ilk çıkış planını yaptığı Şişli'deki 'Atatürk Müzesi'yle ilgili renk tartışması yaşanıyor. Müzenin dış cephe rengi şu an sarı. Ancak yıllarca pembe olarak kalmıştı. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Sorumlusu Önder Polatoğlu, "Mustafa Kemal Atatürk döneminde bu ev ne sarı ne pembeydi, tamamen sıva renginde, beyaz beton rengindeydi" dedi. Atatürk Müzesi Müdürü Hande Yonar ise,  "Restorasyon sürecinde dış cephede raspalama çalışması yapıldı. Bunun sonucunda zeminde en alt katmanda tespit edilen renk 2 numaralı Anıtlar Kurulu'na sunuldu. Onay doğrultusunda sarının ilk kullanılan renk olduğu tespit edildi" dedi.
24.12.2021Gündem
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz ve enflasyon mesajı
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz ve enflasyon mesajıCumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi kapsamında Afrikalı gençlerle bir araya geldi. Ekonomiye ilişkin mesajlar veren Erdoğan, "Muhalefet ve malum çevreler bizim faizdeki bu tür kararlılığımızı asla kabullenemiyorlar. Ama ben de Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olarak faize karşı olduğumu bu göreve geldiğimden beri hep söyledim. Çünkü faiz zengini daha zengin yapar, fakiri daha fakir yapar. Eninde sonunda biz bu enflasyonu göreve geldiğimde nasıl düşürdüysek, o zaman 4 puana kadar indirdik, yine düşüreceğiz. Ama ben vatandaşımı faize ezdirmeyeceğim." dedi.
19.12.2021Siyaset
Remziye Hisar kimdir? Google'dan Remziye Hisar Doodle'ı...
Remziye Hisar kimdir? Google'dan Remziye Hisar Doodle'ı...Kimyager Remziye Hisar, Google tarafından doodle oldu. Başarıları ve eserleri ile yaşadığı dönemin dışında da adından söz ettiren Remziye Hisar kimdir, neden ve nasıl öldü? Alanında birçok ilklere imza atan Remziye Hisar, kimyanın ilk öncüsü sayılıyor.
13.12.2021Gündem
Remziye Hisar kimdir, şiirleri, buluşları nelerdir? Remziye Hisar ne zaman doğdu, neden öldü? İşte kısaca hayatı
Remziye Hisar kimdir, şiirleri, buluşları nelerdir? Remziye Hisar ne zaman doğdu, neden öldü? İşte kısaca hayatıGoogle bugün Remziye Hisar'ı Doodle olarak yayınladı. Google kullanıcıları ise ana sayfada açılan görsel sonrasında arayışa geçti. Remziye Hisar'ı anlatan görselde Remziye Hisar kimdir, buluşları nelerdir? Remziye Hisar ne zaman doğdu, neden öldü? soruları araştırılmaya başladı. İşte Remziye Hisar'ın kısaca hayatı...
13.12.2021Gündem
76 numaranın tabelası 20 yıl sonra yerinde
76 numaranın tabelası 20 yıl sonra yerindeBeşiktaş Akaretler Caddesi üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün 1912 yılında kiraladığı, annesi Zübeyde Hanım, kız kardeşi Makbule Hanım, yardımcıları Ayşe Hanım ve manevi oğlu Abdürrahim Tunçak’ın 7 yıl oturduğu evin kapısında, "Atatürk, Birinci Cihan Savaşında düşmana karşı İstanbul’u koruyup kurtaran Çanakkale müdafii, Anafartalar kumandanı Miriliva Mustafa Kemal Paşa iken bu evde kiracı olarak kalmıştır" yazılı tabela kentsel dönüşüm sırasında indirilmişti.
13.12.2021Gündem
Bakan Soylu: Gelecek nesillerimize Cumhuriyetimizin ikinci asrını emanet edeceğiz
Bakan Soylu: Gelecek nesillerimize Cumhuriyetimizin ikinci asrını emanet edeceğizİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sancaktepe’de düzenlenen “Demokraside Kadın İmzası-Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınması ve Kadın Hakları Günü" programına katıldı. Soylu, ”Bize, Cumhuriyetin birinci asrı emanet edildi. Şimdi biz, gelecek nesillerimize Cumhuriyetimizin ikinci asrını emanet edeceğiz” dedi.
6.12.2021Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kadınlarla ilgili atılan adımları sabote ettiler
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kadınlarla ilgili atılan adımları sabote ettilerCumhurbaşkanı Erdoğan, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 87. yıldönümü dolayısıyla video mesaj yayınladı. Erdoğan, "Ekonomiden eğitime kadar her alanda Gazi'nin emanetine ihanet edenler kadınlarla ilgili atılan adımları da sabote ettiler." dedi.
5.12.2021Siyaset
MHP, Balıkesir'den Türkiye'ye mesaj verdi
MHP, Balıkesir'den Türkiye'ye mesaj verdiMilliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi’nin “Adım Adım 2023: İl İl Anadolu” Programı kapsamında düzenlenen toplantı Balıkesir’de gerçekleştirildi. Balıkesir’deki programa MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay gündeme dair değerlendirmeler yaparken MHP’nin 53 yıllık geçmişinde her zaman devletin yanında olduklarına değindi.
4.12.2021Siyaset
'MGK muhalefete uyarıda bulunuyor'
'MGK muhalefete uyarıda bulunuyor'CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Milli Güvenlik Kurulu muhalefete uyarıda bulunuyor, tavsiyede de değil. MGK muhalefeti aba altından sopa göstererek tehdit ediyor. Acaba Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu'nun bu tutumuyla bir OHAL zemini mi hazırlıyor” diye sordu. Altay, TBMM’de dün düzenlediği basın toplantısında, yanında getirdiği dolar ve Türk lirasıyla hesap yaparak, “11 Kasım’da 100 dolar 970 liraydı. 20 gün geçti, 1370… Ekonominin ordinaryüsü 100 doları bu hale getirdi. Ordinaryüsün Türk parasını, dolar karşısında nasıl pul ettiğinin somut göstergesi bu” dedi.
2.12.2021Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Kurtuluş Savaşı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.