Makale

Makale

Son dakika makale haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan makale gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan makale haber sayfamızda...

Makale

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.625 makale haberi bulunmuştur.
Bibliyografik Künye Nedir, Nasıl Yazılır? Bibliyografik Künye Sıralaması Nasıl Olur?
Bibliyografik Künye Nedir, Nasıl Yazılır? Bibliyografik Künye Sıralaması Nasıl Olur? Bibliyografik künye kitaplar ile ilgili bir terimdir. Bu terimin anlamı ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılır. Bibliyografik künye nedir, nasıl yazılır? Bibliyografik künye sıralaması nasıl olur tüm detayları ile derledik.
21.10.2021Eğitim
Mektup Örnekleri ve Türleri: Mektup Nedir, Nasıl Yazılır?
Mektup Örnekleri ve Türleri: Mektup Nedir, Nasıl Yazılır?Mektup özellikle geçmiş dönemlerde haberleşme aracı olarak kullanılıyordu. Teknolojinin gelişmesi akıllı cihazlar ve bilgisayarların ardından mektup yerini elektronik mail sistemlerine bıraktı. Eski zamanlar sevgiliye, arkadaşa, aileye ya da herhangi bir kuruma haber vermek ve haber almak için karşılıklı posta yoluyla gönderilirdi. Mektuplar genellikle özel yazılardır ve türlerine göre değişiklik gösterir. Edebi, siyasi, tarih, açık ve resmi gibi tüleri bulunur. Mektup nasıl yazılır? “Mektup Örnekleri ve Türleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
18.10.2021Gündem
Kelime Gezmece Cevapları: Kelime Gezmece Tüm Seviyeler ve Cevapları
Kelime Gezmece Cevapları: Kelime Gezmece Tüm Seviyeler ve CevaplarıKelime dağarcığını test eden Kelime Gezmece bir bulmaca oyunudur. Farklı şehirlerin isimlendirildiği bu oyunda zorlu seviyeleri ve bölümler bulunuyor. Toplam 47 bölümden oluşan oyun cep telefonlarından oynanabiliyor. Oyun seviyesi arttıkça cevaplarını bulmak da bir o kadar zor oluyor. Özellikle bazı bölümlerin cevaplarını bulmak oldukça zor. Kelimeleri bulmanın yanı sıra Kelime Gezmece cevapları ile kelime haznesi ve düşünme yeteneğinin gelişmesine yardımcı oluyor. Kelime Gezmece tüm seviyeler ve cevapları için “Kelime Gezmece Cevapları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
18.10.2021Oyun
Modern Japonya'nın entelektüel yüzü Yukichi Fukuzawa
Modern Japonya'nın entelektüel yüzü Yukichi FukuzawaVakıfBank Kültür Yayınları, Japon modernleşmesinin en önemli simalarından biri olan Yukichi Fukuzawa’nın biyografisini yayımlıyor. Eserde, yaşadığı dönemde pek çok kitap ve makale yazarak eğitimci kimliğiyle de ön plana çıkan Fukuzawa’nın, içine doğduğu hiyerarşik feodal sistemden kendini sıyırarak hayalini kurduğu modernist topluma ulaşılabilmesi yolunda attığı adımlar anlatılıyor.
18.10.2021Kültür Sanat
‘Fransa’nın Mağrip’te Türkiye takıntısı’
‘Fransa’nın Mağrip’te Türkiye takıntısı’Fransa’nın önemli gazetelerinden “Le Monde”, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Türkiye’ye dönük tuhaf bir saplantı derecesine varan açıklamalarını” eleştrien bir makale yayınladı.
18.10.2021Dünya
TBMM Başkanı Şentop, İtalyan gazetesine yazdı... G20 vurgusu
TBMM Başkanı Şentop, İtalyan gazetesine yazdı... G20 vurgusuTBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye'nin İtalya'dan, Avrupa Birliğine (AB) üyelik sürecine destek konusunda ve Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik daha aktif bir tutum benimsemesini beklediğini belirtti.
12.10.2021Siyaset
Uzmanlardan kabus gibi açıklama... Dev tsunami uyarısı!
Uzmanlardan kabus gibi açıklama... Dev tsunami uyarısı!Bilim insanları, Tenerife'de meydana gelecek bir volkanik patlamanın "felaket etkilere" neden olabilecek büyük bir tsunamiyi tetikleyebileceğinden korkuyor.
12.10.2021Dünya
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Polonya gazetesi Pravna için makale kaleme aldı
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Polonya gazetesi Pravna için makale kaleme aldıPolonya gazetesi Pravna için makale kaleme alan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Savunma sanayii alanında sahip olduğumuz önemli iş birliği potansiyelini ortak üretim ve teknoloji paylaşımı temelinde hayata geçirmeye hazırız." dedi.
4.10.2021Siyaset
‘Adalet sağlanamadı!’
‘Adalet sağlanamadı!’Washington Post gazetesinin, İstanbul’da vahşice katledilen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 3. ölüm yıldönümünde yayımladığı makalede, “Kaşıkçı için adaletin sağlanamadığı” belirtti
3.10.2021Dünya
NASA 'James Webb Teleskobu' isminin değiştirilmesine yönelik kararı açıkladı
NASA 'James Webb Teleskobu' isminin değiştirilmesine yönelik kararı açıkladıNASA yeni teleskobu için seçtiği isimle tartışmalara konu olmuştu. Zira eşcinsel karşıtı politikaları sebebiyle eleştirilen Jamess Webb'in isminin yeni teleskoba verileceğini açıkladığında bunun yanlış olduğu bilim çevrelerinde konuşulmaya başlanmıştı. NASA bu eleştirileri değerlendirdi ancak Hubble Teleskobu'nun yerini alacak olan yeni teleskobu için isim değişikliğine gitmiyor. Yani teleskobun ismi James Webb Teleskobu olarak kalacak.
2.10.2021Teknoloji
Milliyet Mimarlık dergisi sektöre farklı bir bakış açısı sunuyor
Milliyet Mimarlık dergisi sektöre farklı bir bakış açısı sunuyorMilliyet Gazetesi ve YAPI Dergisi iş birliğiyle hazırlanan Milliyet Mimarlık dergisi; 26 Eylül Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte mimarlar, iç mimarlar, yapı sektörü profesyonelleri, akademisyenler ve öğrencileri sektördeki en güncel bilgilerle buluşturuyor.
24.09.2021Vitrin
Kayseri'de heyecanlandıran keşif! 8 asırlık mezarlıkta ortaya çıktı
Kayseri'de heyecanlandıran keşif! 8 asırlık mezarlıkta ortaya çıktıKayseri'de 8 asırlık Seyyid Burhaneddin mezarlığında geçen 3 Ağustos’ta başlayan kazı çalışmaları tamamlandı. Çalışmalar sonucu mezarlıkta Anadolu Selçuklu Devleti dönemine ait eyvan tipi kümbet (anıt mezar) bulundu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, “3 Ağustos'ta başlayan kazı çalışmalarının sonuna geldik. Artık yapıyı koruma seviyesine geçtik. Bundan sonra proje restorasyonuna geçeceğiz” dedi.
21.09.2021Gündem
Dünyanın artık yeni sorunu var
Dünyanın artık yeni sorunu varAltınbaş Üniversitesi Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi İlyas Gölcüklü’nün danışmanlığında aynı üniversiteden mezun olan Başak Yıldırım tarafından hazırlanan ‘İklim Mültecileri’ araştırması, iklim değişiklikleri nedeniyle göç etmek zorunda kalan kişilerle ilgili olarak koruma mekanizmalarının bir an önce harekete geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Makale, ‘Bilime Genç Bakış’ isimli kitapta da yer aldı.
19.09.2021Gündem
Hayatımızın her alanına girdi! 5-10 yıl içinde hastalık sayılacak...
Hayatımızın her alanına girdi! 5-10 yıl içinde hastalık sayılacak...Etkisi her geçen gün artan sosyal medyanın yarattığı bağımlılığa dikkat çeken uzmanlar, "Pek çok ünlünün, 'influencer’ın, fenomenin sıklıkla gittikleri restoranlardan kullandıkları kağıt mendil markalarına kadar hayatlarını teşhir ettiklerini görüyoruz. Bu diğer insanların da benzer paylaşımlar yapmalarını ve belki de tek tip insan modelinin bize sunulmasına yol açıyor" diyor. Nomofobi, siberkondri, netlessfobi gibi kaygı durumlarının günümüzde hızla arttığını söyleyen uzmanlar, Şu an için bir rahatsızlık tanısı olarak paylaşılmıyor ama 5-10 yıl içinde bu saydığımız terimleri rahatsızlık kategorisinde konumlandıracağız" uyarısında bulunuyor.
14.10.2021Gündem
Afganistan'da görev yapmış ABD'li komutandan itiraf gibi açıklama
Afganistan'da görev yapmış ABD'li komutandan itiraf gibi açıklamaABD'nin Afganistan Kuvvetleri Komutanlığı ve ABD'nin Kabil Büyükelçiliği görevlerinde bulan emekli Korgeneral Karl Eikenberry, Afganistan işgalinin harcanan paraya değmediğini belirterek, Afgan ordusuna eğitim verebildiklerini ancak ruh veremediklerini söyledi.
13.09.2021Dünya
Gerçek algımızı canlandırıyor
Gerçek algımızı canlandırıyorSanatçı Ahmet Öğüt, Dirimart’ta sanatseverlerle buluşturduğu yeni kişisel sergisi “It can and has been” ile İstanbul’un yakın geçmişiyle alakalı hem kendi hem de izleyicilerin anılarını harekete geçiren yerleştirmeleri bir araya getiriyor ve gerçeğe dair algılarımızı yeniden canlandırıyor
12.09.2021Kültür Sanat
Dezenformasyona karşı ‘Doğru Mu?’ platformu
Dezenformasyona karşı ‘Doğru Mu?’ platformuİletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Hakikat Ötesi Çağda Bir Ulusal Güvenlik Tehdidi Olarak Dezenformasyon ve Manipülasyon Siyaseti” başlıklı bir makale kaleme aldı.
11.09.2021Siyaset
Bakan Varank: Gençlerimizin içindeki bilim ateşini tutuşturmaya çalışıyoruz
Bakan Varank: Gençlerimizin içindeki bilim ateşini tutuşturmaya çalışıyoruzSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bozdoğan hava-hava füzesinin ilk testini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın paylaştığını anımsatarak, "Normal şartlarda füzeleri uçaktan ilk attığınızda bir hedef vurması beklenmez, ama ilk testinde başarılı oldu. İnşallah Gökdoğan da görüş ötesi dediğimiz 65 kilometre menzilli hava-hava füzemiz, bunun da testi ekimden öteye gitmez. Ekim ayında bunun F-16'larımızdan testi gerçekleştirilecek." dedi.
8.09.2021Haberler
Disleksi Eğitimi Nedir? Disleksi Çocuklarla Evde Yapılabilecek Alıştırmalar Nelerdir?
Disleksi Eğitimi Nedir? Disleksi Çocuklarla Evde Yapılabilecek Alıştırmalar Nelerdir?Disleksi, kişinin okuma ve yazma becerileri ile ilgili fonksiyonlarının olumsuz yönde etkilendiği nörolojik bir rahatsızlıktır. Beynin kelimeleri oluşturan sembollerin ve kelimelerin hangi seslerden meydana geldiğini anlaması ile ilgili bir sorundur. Disleksili kişiler genelde çalışkan ve zeki olmaları ile dikkat çeker. Disleksi eğitimi nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
8.09.2021Sağlık
Türk toplumunun genetik kodlarına ışık tutan araştırma sonuçlandı
Türk toplumunun genetik kodlarına ışık tutan araştırma sonuçlandıTürkiye, ABD ve İngiltere'den bilim insanlarının katıldığı araştırmada, Türkiye'nin 81 ilinden 10 yıl boyunca yaklaşık 4 bin kişinin DNA'sı incelenerek, Türk toplumunun detaylı genetik yapısı ortaya kondu.
7.09.2021Gündem
Ünlü beyin cerrahına dolandırıcı şoku! Soluğu poliste aldı
Ünlü beyin cerrahına dolandırıcı şoku! Soluğu poliste aldıÜnlü beyin cerrahı Prof. Dr. Derya Uludüz, siber saldırganların hedefi oldu. Dolandırıcılar Uludüz’ün sosyal medya hesabını çalarak, arkadaş grubunda bulunan kişileri dolandırdı.
3.09.2021Gündem
Ünlü beyin cerrahına dolandırıcı şoku! Soluğu poliste aldı
Ünlü beyin cerrahına dolandırıcı şoku! Soluğu poliste aldıÜnlü beyin cerrahı Prof. Dr. Derya Uludüz, siber saldırganların hedefi oldu. Dolandırıcılar Uludüz’ün sosyal medya hesabını çalarak, arkadaş grubunda bulunan kişileri dolandırdı.
3.09.2021Haberler
Rakkas Ne Demek? Rakkas Tdk Sözlük Anlamı Nedir?
Rakkas Ne Demek? Rakkas Tdk Sözlük Anlamı Nedir?Rakkas kelimesi, günlük hayatta çok sık karşımıza çıkan kelimeler arasında yer alır. Fakat rakkas kelimesini hayatında ilk defa duyan kişiler, genellikle bu kelimenin anlamını ve kökenini merak ederek araştırmaya koyuluyor. Bu kelime ile daha çok televizyon, internet ve makalelerde karşılaşırız. Rakkas ne demek tüm detayları ile derledik.
2.09.2021Sözlük
Müstemleke Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Müstemlekecilik Ne Demek?
Müstemleke Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Müstemlekecilik Ne Demek?Müstemleke kelimesi özellikle internette ve kitaplarda duyabileceğimiz kelimelerden bir tanesidir. Bu kelimenin anlamı insanlar tarafından araştırılmaktadır. Çoğu kişi müstemleke sözcüğünün anlamını bilmez. Müstemleke ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Müstemlekecilik ne demek tüm detayları ile derledik.
2.09.2021Sözlük
24 yıl geçse de hâlâ halkın prensesi
24 yıl geçse de hâlâ halkın prensesi24 yıl önce ölen Diana’nın hayatı, acı biten bir prenses masalı aslında... Dünya onu Prens Charles ile evlendiğinde tanıdı, üstlendiği sosyal sorumluluklar nedeniyle sevdi. Ama bu sevgi kısa sürdü. Diana, 31 Ağustos 1997’de 36 yaşında hayata veda ederken geride mutsuzluğun ağır bastığı bir hüzün hikâyesi bıraktı...
29.08.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

son dakika haberlerABDsosyal medyabibliyografiknedir

Makale ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.