Mamografi

Mamografi

Son dakika mamografi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan mamografi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan mamografi haber sayfamızda...

Mamografi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 344 mamografi haberi bulunmuştur.
Kendinizi muayene edin
Kendinizi muayene edin8-10 kadından birinde meme kanseri görüldüğünü belirten Ekol Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Attila El, kadınların kendi kendini muayene etmesinin önemine değindi.
17.05.2022Ege
Meme kanseri görülme yaşı düşse de can kaybı azalıyor
Meme kanseri görülme yaşı düşse de can kaybı azalıyorMeme kanseri günümüzde kadınlarda en sık görülen kanser türü ve gün geçtikçe de görülme yaşı düşüyor. Ancak tüm bu olumsuz gibi görülen tabloya rağmen can kayıplarının azaldığına dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Neşet Köksal, toplumsal farkındalığın artması, tarama yöntemlerinin yaygınlaşması ve hedefe yönelik tedavilerle meme kanserine karşı son yıllarda yüz güldürücü sonuçlar elde edildiğini de vurguladı.
Mikrokalsifikasyon Nedir, Neden Olur? Mikrokalsifikasyon Tedavisi Nasıl Yapılır?
Mikrokalsifikasyon Nedir, Neden Olur? Mikrokalsifikasyon Tedavisi Nasıl Yapılır?Mikrokalsifikasyon, sıklıkla kullanılan kelimelerden biridir. Özellikle kullanım anlamı bakımından da önem taşıyan kelimeler arasındadır. Bu bakımdan Mikrokalsifikasyon nedir öğrenebilir ve buna göre rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mikrokalsifikasyon nedir, neden olur? Mikrokalsifikasyon tedavisi nasıl yapılır detaylarıyla derledik.
22.02.2022Eğitim
Hayatının dönüm noktası telefonundan silmediği mesaj oldu
Hayatının dönüm noktası telefonundan silmediği mesaj olduKarşıyaka Kanser Erken Teşhis Tarama Ve Eğitim Merkezi (KETEM) rutin meme kontrolü için gönderilen uyarı mesajı üzerine mamografi çektiren ve bir gün sonra meme kanseri tanısıyla hayatının şokunu yaşayan Sevinç Özcan (63) yeni yıla sayılı günler kala bu kez doktoru Doç. Dr. Gürbüz Görümlü'den tedavisinin başarıyla sonuçlandığı müjdesini aldı. Özcan, “O mesaj hayatımı kurtardı. Sonucu öğrendiğim gün artık benim doğum günüm. 2022 benim için yeni bir hayatın başlangıcı" dedi.
26.12.2021Gündem
Menopoz döneminde dikkat edilmesi gerekenler
Menopoz döneminde dikkat edilmesi gerekenlerKadın hayatının doğal bir parçası olan menopoz dönemi, fiziksel ve ruhsal önemli değişikliklerin meydana geldiği bir süreçtir. Kadınlarda; meme kanseri, yumurtalık (over) kanseri, rahim kanseri, rahim ağzı kanseri gibi ciddi hastalıklarla en sık menopoz yaş grubunda karşılaşılmaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer, menopoz döneminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
Meme kanserinde doğru bilinen 6 yanlışa dikkat!
Meme kanserinde doğru bilinen 6 yanlışa dikkat!"Meme kanseri erken teşhis edildiğinde ve uygun tedavi edildiğinde kesinlikle korkulacak bir hastalık değil" diyen Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Türker Ertürk, toplumda doğru bilinen yanlışlara dikkat çekip önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Meme kanserinde yeni gelişme! Erken tespit edilirse...
Meme kanserinde yeni gelişme! Erken tespit edilirse...Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Meme Radyoloji Uzmanı Dr. Derya Deniz Altıntaş, meme kanserinin erken dönemde tespit edilmesi durumunda organ kaybına neden olunmadan, hayat standartları değişmeden kolaylıkla tedavi edilebilir olduğunu söyledi.
27.10.2021Genel Sağlık
İki ezeli rakipten alkışlanacak hareket
İki ezeli rakipten alkışlanacak hareketKadınlarda en sık görülen kanserlerin arasında ilk sırada yer alan meme kanserine karşı farkındalığı artırmak için İzmir’in ezeli rakipleri Karşıyaka ile Göztepe Spor Kulübü bir araya geldi.
25.10.2021Ege
THY meme kanserine dikkati çekmek için sefer düzenledi
THY meme kanserine dikkati çekmek için sefer düzenlediTürk Hava Yolları (THY), meme kanserine ve erken teşhisin önemine dikkat çekmek için aralarında Onkoloji Hastaları Yardımlaşma Derneği üyesi kadınların da bulunduğu Ankara-İstanbul seferi düzenledi.
23.10.2021Ekonomi
#FarkındayımKorkmuyorum
#FarkındayımKorkmuyorumDünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl ekim ayı “Meme Sağlığı Farkındalık Ayı” olarak kabul ediliyor. Bu kapsamda düzenlenen etkinliklerle her yıl farkındalık konusunda bilinç oluşturulmaya devam ediliyor. Hatta tüm dünyada meme kanseri vakalarının artmasına rağmen ölüm oranlarının azalmasının nedenlerinden biri olarak da erken teşhis için yapılan bu farkındalık çalışmalarının başarıları gösteriliyor.
17.02.2022Cadde
‘56 milyon lira primle lideriz’
‘56 milyon lira primle lideriz’Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Türkiye’nin ilk faizsiz özel sağlık sigortası olan Katılım Sağlık, ihtiyaca odaklanan esnek yapısıyla kısa sürede halkımızın teveccühünü kazandı.
21.10.2021Sigorta
40 yaş altındaki meme kanseri vakaları arttı!
40 yaş altındaki meme kanseri vakaları arttı!İstatistiklere göre, kadınlarda meme kanseri yaklaşık yüzde 85 oranında 40 yaşından sonra ortaya çıkıyor. Ancak 40 yaş altında görülen meme kanserinin daha agresif seyirli olması önemini artırıyor. Geçtiğimiz günlerde Radiology Dergisinde yayınlanan bir analiz çalışmasına göre, 40 yaşın altındaki kadınlarda meme kanserinden yaşam kayıplarının 1987 yılından bu yana ilk kez arttığına dikkat çekildi. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Özcan Gökçe, sonuçları şaşırtan çalışmayı değerlendirdi.
18.10.2021Genel Sağlık
'Bunlar ailece katil' Pınar Gültekin davasını karıştıran sözler
'Bunlar ailece katil' Pınar Gültekin davasını karıştıran sözlerMuğla'da boğularak öldürülüp cesedi varilde yakılan Pınar Gültekin'in (27) katil zanlısı Cemal Metin Avcı'nın (32) yargılanmasına devam ediliyor. Cinayetten sonra olay yerine giderek delilleri gizlemeye çalıştıkları suçlamasıyla haklarında iddianame hazırlanan sanığın annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın duruşmada sanık olarak savunma yapıyor. Pınar Gültekin'in annesi Şefika Gültekin'in, "Bunlar ailece katil, Allah belanızı versin" sözleri üzerine anne Ayten Avcı baygınlık geçirdi. Ayten Avcı'ya ilk önce salondaki görevliler, sonra da adliyeye sevk edilen sağlık ekipleri müdahale etti. Avcı'nın durumunun iyi olduğu belirtildi. Şefika Gültekin ise salonu terk etti.
27.09.2021Gündem
En iyi tedavi önlem almak
En iyi tedavi önlem almakOp. Dr. İbrahim Karagülle, risk faktörlerini bilip gerekli önlemleri almanın meme kanserinden korunmadaki en etkili yöntem olduğunu belirtti
27.08.2021Ege
Sofia Vergara kanserle mücadelesini anlattı
Sofia Vergara kanserle mücadelesini anlattıDünyaca ünlü oyuncu Sofia Vergara, 28 yaşındayken kendisine tiroit kanseri teşhisi konulmasının ardından yaşadıklarını dile getirdi. Vergara, erken teşhisten dolayı şanslı olduğunu ifade etti.
23.08.2021Cadde
Kanseri birlikte yendiler
Kanseri birlikte yendilerİkinci evrede kanser teşhisi alan anne kız, Özel Tınaztepe Galen Hastanesi’nde sağlıklarına kavuştu. İkilinin tedavisini yürüten Doç. Dr. Akman, hayat kurtaran erken teşhisin önemine dikkat çekti
25.06.2021Ege
75 yaş üstü meme kanseri geçirmiş kişiler mamografi çektirmeyebilir
75 yaş üstü meme kanseri geçirmiş kişiler mamografi çektirmeyebilirMeme kanseri hastalığını geçirmiş kişilerin kaç yaşına kadar mamografi çektirecekleri ile ilgili bilgi veren Medikal Onkoloji Uzmanı Prof.Dr. Serdar Turhal, “Yakın zamanda Harvard Üniversitesi liderliğinde gerçekleşen bir araştırmada, 75 yaş üstü meme kanserini anlatmış bireylerde mamografi ihtiyacının olmayabileceği rapor edildi. Bu durumdaki kişiler doktorlarıyla görüşerek mamografi çektirmeyebilirler” dedi. İşte detaylar...
Sıra dışı bir sergi: Algoritmalar ve Bitkiler
Sıra dışı bir sergi: Algoritmalar ve BitkilerTıbbi görüntüleme cihazları alanında dünyanın önde gelen teknoloji şirketi Siemens Healthineers, bir ilke imza atarak sıra dışı bir sergi düzenliyor. Bitkileri bambaşka bir bakış açısıyla ele alan Algoritmalar ve Bitkiler sergisi, 28 Nisan’da gerçekleşen açılışla cekimgucu.siemens-healthineers.com adresinden izlenebiliyor.
28.04.2021Kültür Sanat
Son dakika... Koronavirüs aşılamaları arttıkça 50 yaş üzeri kadınlarda sıkça rastlanmaya başladı! Önemli uyarı...
Son dakika... Koronavirüs aşılamaları arttıkça 50 yaş üzeri kadınlarda sıkça rastlanmaya başladı! Önemli uyarı...Son dakika gelen habere göre; Koronavirüs aşılamaları arttıkça, özellikle 50 yaş üzeri kadınların mamografi taramalarında tek taraflı koltuk altı lenf bezi tutulumlarına sıkça rastlamaya başladıklarını söyleyen Radyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Türkan İkizceli uyardı.
25.04.2021Gündem
Ultrason Sonuçları Ne Zaman Çıkar? Ultrason Sonucu Hemen Çıkar Mı?
Ultrason Sonuçları Ne Zaman Çıkar? Ultrason Sonucu Hemen Çıkar Mı?Ultrason pek çok hastalığın tanısında ve tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Vücudun içindeki farklı organ ve bölümlerinin incelenmesi amacıyla uygulanan ultrason, bir çeşit tıbbi görüntüleme tekniği olarak adlandırılır. Peki ultrason sonuçları ne zaman çıkar? Ultrason sonucu hemen çıkar mı? İşte ultrason sonuçları hakkında merak edilenler.
7.04.2021Sağlık
Mamografi nedir ve nasıl çekilir?
Mamografi nedir ve nasıl çekilir?Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Onur Hüseyin Sıldıroğlu cevaplıyor; Mamografi nedir ve nasıl çekilir?
8.04.2021Sağlık
Meme kanserinde doğru bilinen 11 yanlışa dikkat
Meme kanserinde doğru bilinen 11 yanlışa dikkatToplumda meme kanserine ilişkin 11 yanlış görüşün bulunduğunu belirten Prof. Dr. Ömer Fatih Ölmez, "Sadece kadınlar değil, erkekler de meme kanserine yakalanabilir. Deodorant ve sütyen kullanımının kanserle bir ilişkisi yoktur. Mamografi ve biyopsi kansere neden olmaz" dedi.
Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Göğüs Küçültme Ameliyatları Hangi Durumlarda Yapılır?
Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Göğüs Küçültme Ameliyatları Hangi Durumlarda Yapılır?Büyük ve özellikle sarkık göğüslere sahip olmak hem fiziksel hem de ruhsal açıdan kişiyi rahatsız edebilir. Fakat meme küçültme ameliyatları tüm bu rahatsızlıkların çözümüdür. Meme küçültme ameliyatı nedir, kimlere ve nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını derledik.
6.03.2021Sağlık
Benign Nedir? Benign (İyi Huylu) Tümör Zararlı Mıdır, Kötüye Dönüşür Mü?
Benign Nedir? Benign (İyi Huylu) Tümör Zararlı Mıdır, Kötüye Dönüşür Mü?Benign isimli tümörler iyi huylu tümör anlamına gelmektedir. Bu tip tümörlere doktorun tavsiye ettiği tedavi şekilleri uygulandığı zaman kısa sürede iyileşmeler görülmektedir. Benign terimi onkoloji de iyi huylu tümör demekken bunun dışındaki durumlarda zararsız anlamına gelmektedir. Benign ne demek? Benign (iyi huylu) tümör zararlı mıdır, kötüye dönüşür mü? İşte, tüm detaylar.
4.03.2021Sağlık
Mamografi sonucunun şüpheli olması ne anlama geliyor?
Mamografi sonucunun şüpheli olması ne anlama geliyor?Meme kanserinin erken teşhisi için mamografi 40 yaşından sonra her kadının düzenli kontrolleri içinde mutlaka olması gereken bir inceleme. Tarama ve beraberinde erken tanı sayesinde meme kanseri tedavisinde bugün yüzde 90’la varan oranlarda tedavi başarısı sağlanıyor. Ancak mamografi çektirdikten sonra memede birtakım belirtilerin görüldüğünü öğrenenler hemen kanser korkusu yaşamaya başlıyor. Peki, mamografi sonucunun şüpheli olması her zaman tehlikeli bir durum mu? Radyoloji Uzmanı Doç.Dr. Filiz Çelebi açıkladı

Benzer Haber Etiketleri

Mamografi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.