Mamut

Mamut

Son dakika mamut haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan mamut gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan mamut haber sayfamızda...

Mamut

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 170 mamut haberi bulunmuştur.
x-ist'in yeni sergisi "Kesişme VI" izleyiciyle buluşuyor
x-ist'in yeni sergisi "Kesişme VI" izleyiciyle buluşuyorx-ist’in 2004 yılında kuruluş amacı olan, genç sanatçıların evrensel fikre dayalı eser üretimini destekleme misyonu gelenekselleşen Kesişme serisiyle temelleniyor. Birçok başarılı sanatçının kariyerine ivme kazandıran Kesişme, bu edisyonunda Burak Dak, Gökhan Gökseven ve Metin Alper Kurt’un sergiye özel hazırladıkları yapıtlarına yer veriyor.
14.04.2021Kültür Sanat
Paleocoğrafya Nedir? Paleocoğrafya Biyoçeşitliliği Nasıl Etkiler?
Paleocoğrafya Nedir? Paleocoğrafya Biyoçeşitliliği Nasıl Etkiler?Paleocoğrafya terimi özellikle biyoçeşitlilik alanında sıklıkla kullanılan terimlerden bir tanesidir. Canlıların dünyada bulundukları konumlarda çevre şartları yanında iklim de etkili olmaktadır. Özellikle de jeolojik zamanlardaki iklim değişikliği canlıların dağılımında çok etkilidir. Paleocoğrafya nedir? Paleocoğrafya biyoçeşitliliği nasıl etkiler? İşte, merak edilen tüm detaylar.
21.03.2021Eğitim
Amasya'da köylüler tesadüfen buldu! Fil veya mamuta ait...
Amasya'da köylüler tesadüfen buldu! Fil veya mamuta ait...Amasya'da su arayan köylüler tesadüfen taşlaşmış cisimler buldu. İlk incelemede taşlaşmış cisimlerin mamut veya file ait olabileceği değerlendiriliyor.
19.01.2021Haberler
Son dakika... Amasya'da köylüler tesadüfen buldu! Fil veya mamuta ait...
Son dakika... Amasya'da köylüler tesadüfen buldu! Fil veya mamuta ait...Gelen son dakika haberine göre; Amasya'da su arayan köylüler tesadüfen taşlaşmış cisimler buldu. İlk incelemede taşlaşmış cisimlerin mamut veya file ait olabileceği değerlendiriliyor.
19.01.2021Gündem
Son dakika... Amasya'da köylüler tesadüfen buldu! Fil veya mamuta ait...
Son dakika... Amasya'da köylüler tesadüfen buldu! Fil veya mamuta ait...Gelen son dakika haberine göre; Amasya'da su arayan köylüler tesadüfen taşlaşmış cisimler buldu. İlk incelemede taşlaşmış cisimlerin mamut veya file ait olabileceği değerlendiriliyor.
19.01.2021Gündem
2020’nin en önemli  arkeolojik keşifleri
2020’nin en önemli arkeolojik keşifleri2020 yılı pandeminin gölgesinde geçse de arkeolojik kazılar hızını kesmedi. Dünyada ve Türkiye’deki keşiflerde insanlık tarihine dair önemli buluntulara ulaşıldı
Edirne'de 8 milyon yıllık mamut fosilleri bulundu
Edirne'de 8 milyon yıllık mamut fosilleri bulunduEDİRNE'nin Büyükdöllük köyündeki kum ocağında 8 milyon yıllık olduğu belirlenen mamutlara ait kemik fosilleri bulundu. Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaraş, kemiklerin 'Geç Miyosen' döneminde yaşamış mamutlara ait olduğunu belirterek, "Günümüzden 8 milyon yıl öncesine ait fosiller bunlar. Yani burada 8 milyon yıllık tarih yatıyor diyebiliriz. Bu alanda yaşanmış olması, antik dönemde, buzul döneminde burada bir yaşamın olduğunu gösteriyor. Bu, Trakya tarihi açısından da büyük önem taşıyor" dedi.
17.11.2020Haberler
Edirne'de bulundu! 8 milyon yıllık...
Edirne'de bulundu! 8 milyon yıllık...Edirne'nin Büyükdöllük köyündeki kum ocağında 8 milyon yıllık olduğu belirlenen mamutlara ait kemik fosilleri bulundu. Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaraş, kemiklerin 'Geç Miyosen' döneminde yaşamış mamutlara ait olduğunu belirterek, "Günümüzden 8 milyon yıl öncesine ait fosiller bunlar. Yani burada 8 milyon yıllık tarih yatıyor diyebiliriz. Bu alanda yaşanmış olması, antik dönemde, buzul döneminde burada bir yaşamın olduğunu gösteriyor. Bu, Trakya tarihi açısından da büyük önem taşıyor." dedi.
17.11.2020Gündem
Çanakkale’de 9 milyon yıl öncesine ait mamut fosilleri bulundu
Çanakkale’de 9 milyon yıl öncesine ait mamut fosilleri bulunduÇanakkale bir grup amatör balıkçı yaklaşık 9 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen mamut fosilleri buldu. Kayaların içerisindeki fosil kalıntıları taş kesme makinesiyle çıkarılarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde araştırma altına alındı.
10.11.2020Gündem
Çanakkale'de müthiş keşif! Balıkçılar buldu
Çanakkale'de müthiş keşif! Balıkçılar bulduÇanakkale bir grup amatör balıkçı yaklaşık 9 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen mamut fosilleri buldu. Kayaların içerisindeki fosil kalıntıları taş kesme makinesiyle çıkarılarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde araştırma altına alındı.
10.11.2020Gündem
Çanakkale'de müthiş keşif! Balıkçılar buldu
Çanakkale'de müthiş keşif! Balıkçılar bulduÇanakkale bir grup amatör balıkçı yaklaşık 9 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen mamut fosilleri buldu. Kayaların içerisindeki fosil kalıntıları taş kesme makinesiyle çıkarılarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde araştırma altına alındı.
10.11.2020Gündem
Mamut Art Project başladı
Mamut Art Project başladıTürkiye genelinde 8 yıldır bağımsız yeteneklerin işlerini görünür kılan Mamut Art Project’te bu yıl 1500 başvuru arasından seçilen 49 sanatçı yer alıyor.
31.10.2020Kültür Sanat
Paleolitik Çağ Nedir? Kaba Taş Devri Gelişmeleri Nelerdir?
Paleolitik Çağ Nedir? Kaba Taş Devri Gelişmeleri Nelerdir?İnsanlık ortaya çıktığı andan itibaren başlayan Paleolitik Çağ, yaklaşık 2 milyon yıl sürmüştür. Tarih öncesi çağların en uzunu olan bu dönem Yontma Taş Devri ve Eski Taş Çağı isimleriyle de bilinir. Bu devri inceleyen bilim dalına ise pleistosen arkeolojisi adı verilir. Paleolitik çağ nedir, bu çağda yaşanan gelişmeler nelerdir? Merak edenler için detaylı bir şekilde derledik.
20.10.2020Eğitim
49 sanatçının eseri  Mamut’ta buluşuyor
49 sanatçının eseri Mamut’ta buluşuyorMamut Art Project 2020, 27 Ekim Salı günü çevrimiçi platformunda ve yeni mekânı Yapı Kredi bomontiada’da eş zamanlı olarak başlıyor.
10.10.2020Kültür Sanat
Eddie Van Halen kimdir, neden öldü? Eddie Van Halen hastalığı neydi?
Eddie Van Halen kimdir, neden öldü? Eddie Van Halen hastalığı neydi?Dünyaca ünlü müzisyenlerden Eddie Van Halen, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde 65 yaşında ve gırtlak kanserinden hayat gözlerini yumdu. 5 yıldır gırtlak kanseri ile mücadele eden Eddie Van Halen ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik...
7.10.2020Cadde
Karıncayiyen ve fil fosilleri tespit edildi
Karıncayiyen ve fil fosilleri tespit edildiKültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde yapılan yüzey araştırmalarında Denizli’nin Tavas ve Beyağaç ilçelerinde 9 milyon yıl önce yaşadığı değerlendirilen fil ve karıncayiyen fosilleri tespit edildi.
30.09.2020Ege
Denizli'de keşfedildi! 'Heyecan verici'
Denizli'de keşfedildi! 'Heyecan verici'Denizli'nin Tavas ve Beyağaç ilçelerinde, bilim insanları tarafından yapılan yüzey araştırmalarında 7 ila 9 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen karıncayiyen ve fil gibi hayvanların da aralarında bulunduğu 8 farklı hayvan fosili bulundu.
30.09.2020Gündem
Meksika'da 15 bin yıllık mamut kalıntıları bulundu
Meksika'da 15 bin yıllık mamut kalıntıları bulunduMeksika'nın başkenti Meksiko'da yapımı devam eden yeni havalimanının inşaat sahasında 60'ın üzerinde mamuta ait kemiklerin bulunduğu bildirildi.
22.05.2020Populer Bilim
Mamutlar hakkında bilgiler; Ne zaman yaşadılar, ne zaman yok oldular?
Mamutlar hakkında bilgiler; Ne zaman yaşadılar, ne zaman yok oldular?Mamut kelimesini gördüğünde aklına ne geliyor? Eğer tarih ve doğayla biraz ilgiliysen mamutların, fillerin ataları olduğunu bilirsin. Buz Devri’ni seyrettiysen de bolca mamut görmüş olabilirsin. Maalesef günümüzde soyları tükenmiş. Biz de biraz araştırma yaptık. Mamutlar hakkında meğer bilmediğimiz neler varmış neler…
14.05.2020Doğa
Sibirya'da Buzul Çağı'ndan kalma kuşun kalıntısı bulundu
Sibirya'da Buzul Çağı'ndan kalma kuşun kalıntısı bulunduSibirya'nın kuzeydoğusunda Buzul Çağı'ndan kalma bir kuşun çok iyi korunmuş kalıntısı bulundu.
24.02.2020Populer Bilim
Mamut’a rekor başvuru
Mamut’a rekor başvuru2015 yılından bu yana Akkök Holding ana sponsorluğunda düzenlenen Mamut Art Project, sekizinci kez güncel sanatta umut vaat eden taze yeteneklere, işlerini sergileyeceği benzersiz bir keşif alanı sunuyor.
13.02.2020Kültür Sanat
Mamut Art Project'te yer alacak yetenekler belli oldu
Mamut Art Project'te yer alacak yetenekler belli olduMamut Art Project Türkiye genelinde 8 yıldır kesintisiz olarak bağımsız yeteneklere sergi alanı sunmanın ötesinde; portfolyo günleri ve tüm sanatçılarına sunduğu süresiz destekle onları sektör profesyonelleriyle bir araya getiriyor. Alanında ilklere imza atan Akkök Holding ana sponsorluğundaki Mamut Art Project, her yıl çalışmalarına yenilik katarak ve büyüyerek öncü olmaya devam ediyor. Önceki 7 yılında dünyanın muhtelif noktalarından 367 umut vaad eden bağımsız yeteneği sanat profesyonelleriyle buluşturan Mamut Art Project’in 8. edisyonu 1-5 Nisan tarihleri arasında KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek. Bu yıl yaklaşık 1500 başvuru arasından seçilen 25 kadın, 20 erkek toplam 45 sanatçının eserleri sergilenecek.
11.02.2020Kültür Sanat
Bilim dünyası şokta: 18 bin yıl önce donmuş ama...
Bilim dünyası şokta: 18 bin yıl önce donmuş ama...Rusya'da Sibirya'nın doğusunda 18 bin yıl önce yaşadığı tahmin edilen, neredeyse hiç bozulmamış bir yavru hayvan cesedi bulundu.
28.11.2019Dünya
Roma'nın gözde kenti Sagalassos Yapı Kredi Kültür Sanat'ta
Roma'nın gözde kenti Sagalassos Yapı Kredi Kültür Sanat'taYapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos sergisine ev sahipliği yapıyor. Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Beyoğlu’nda bulunan binasının üç katına yayılan sergi, Torosların güney yamacında kurulu Sagalassos antik kentini ve Pisidia Bölgesi’nin tarihini ziyaretçileriyle buluşturacak.
20.11.2019Kültür Sanat
Meksika'da 15 bin yıllık mamut tuzakları bulundu
Meksika'da 15 bin yıllık mamut tuzakları bulunduMeksika'da 15 bin yıl önce insanların mamutları avlamak için kurduğu tuzaklar bulundu.
7.11.2019Populer Bilim

Benzer Haber Etiketleri

mamutfosilamasyafilÇanakkale

Mamut ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.