Fosil

Fosil

Son dakika fosil haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan fosil gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan fosil haber sayfamızda...

Fosil

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.736 fosil haberi bulunmuştur.
Karbonsuzlaşma adımları
Karbonsuzlaşma adımlarıGaranti BBVA ve Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen İklim Finansmanı Çalıştayı’nda, Türkiye’de de şirketlerin karbonsuzlaşma yolunda adımlar attığı belirtildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliği Başkanlığı Başkan Yardımcısı Arzu Önsal, Türkiye’nin 2053 net sıfır hedefi hakkında bilgi verdi.
2.12.2021Ekonomi
Su için seferberlik önerisi
Su için seferberlik önerisiTBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu Başkanı Veysel Eroğlu, Meclis Başkanlığı’na sunacakları 730 sayfalık komisyon raporunda su seferberliği önerisinde bulunduklarını açıkladı.
30.11.2021Vitrin
Elektriklendirme: Temiz Enerji Geleceğimiz İçin Bir İyimserin Rehberi
Elektriklendirme: Temiz Enerji Geleceğimiz İçin Bir İyimserin Rehberiİklim değişikliği gezegen için acil durum noktasında. Yazar Saul Griffith’in ise bir planı var.
30.11.2021Vitrin
İklim değişikliğine çözüm, enerji sektöründen geçiyor
İklim değişikliğine çözüm, enerji sektöründen geçiyorUfuktan yeni bir dünya enerji sistemi doğuyor. Son 30 yılda dünya enerji piyasasına baktığınızda, yüzde 80’i fosil yakıtlar, kömür, doğalgaz ve petrol. Bu hiç değişmedi ama bir değişim başladı ve hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunun hızının ne kadar olacağını belirleyenlerden biri Glasgow ve akabindeki hükümet kararları olacak. İklim değişikliğine neden olan emisyonların yüzde 80’i enerjiden geliyor. İklim değişikliğine bulunacak çözüm, enerji sektöründen geçiyor. Diğer kalan yüzde 20 tarım vs. bunlar son derce küçük paya sahip. Bunun için de enerji sektöründe müthiş bir dönüşüme ihtiyaç var.
30.11.2021Vitrin
COP26 sonuçları umudu koruyor
COP26 sonuçları umudu koruyorCOP26 sonuçlarının başarılı mı başarısız mı olacağı önümüzdeki bir yıl içinde belli olacak. Ancak bir COP anlaşmasında kömür ve fosil yakıtlardan ilk defa bahsedilmiş olmasının kesinlikle şaşırtıcı ve etkileyici olduğunu düşünüyorum. Bir yönüyle bence bu olağanüstü bir gelişme.
30.11.2021Vitrin
Güçlü kararlar var, ama finansman ihtiyacı karşılanmadı
Güçlü kararlar var, ama finansman ihtiyacı karşılanmadıİklim politikaları uzmanı İzzet Arı, BM 26. İklim Konferansı’nın sonuç metnindeki kararların dönüştürücü ve tutarlı olduğunu belirterek, ilk defa kömür ve fosil yakıtlara atıfta bulunulduğunu hatırlattı. Arı, asıl önemli olanın 2030 yılında yüzde 45’lik emisyon azaltımı hedefi olduğuna dikkat çekerken, Türkiye’nin atması gereken adımları da anlattı.
30.11.2021Vitrin
COP26 sonrası, nükleerin rolü daha da büyüyecek
COP26 sonrası, nükleerin rolü daha da büyüyecekCOP26’nın getirdiği değişikliklerle birlikte bence nükleerin çok önemli bir rolü olacak. Nükleerin salınımları olmadığı için, karbon azaltma konusunda çok büyük bir rolü var ve bence bu rol gitgide büyüyecek. Türkiye mevcut nükleer stratejisinde devam ederse, bence bu Türkiye için bir avantaj olur.
30.11.2021Vitrin
En önemlisi, Türkiye’nin ulusal katkı beyanını güncellemesi
En önemlisi, Türkiye’nin ulusal katkı beyanını güncellemesiÜmit Şahin, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Kıdemli Uzmanı, İklim Çalışmaları KoordinatörüBirleşmiş Milletler (BM) 26...
30.11.2021Vitrin
Beklentiler, COP27’ye ertelenmiş görünüyor
Beklentiler, COP27’ye ertelenmiş görünüyorGezegen için “son umut” olarak görülen COP26 kararlarını başarılı bulanlar da var bulmayanlar da. 2030’da yüzde 45 oranında emisyon azaltımı hedefinin altına tüm ülkelerin imza atması en önemli karar olarak dikkat çekiyor. Ancak genel olarak beklentiler, önümüzdeki sene Mısır’da gerçekleştirilecek COP27’ye ertelenmiş görünüyor.
30.11.2021Vitrin
Gizemli insan soyunun en eski kalıntıları Sibirya'daki mağarada keşfedildi
Gizemli insan soyunun en eski kalıntıları Sibirya'daki mağarada keşfedildiAraştırmacılar, Denisova insanı diye adlandırılan gizemli insan soyunun bugüne kadarki en eski fosillerini gün yüzüne çıkardı. 200 bin yıllık kemiklerin bulunduğu araştırmada 40 bin yıl önce yaşamış insan türüne ait taş eserler de ilk kez keşfedildi.
30.11.2021Dünya
Taş devri taş bittiği için bitmedi
Taş devri taş bittiği için bitmediKüresel ekonomi bir süredir petrol şokunu yaşıyor. Enerji fiyatlarında devam eden artış nedeniyle birçok ülkede enflasyon artıyor. Petrol fiyatlarındaki artışın durması için üreticilerden bir adım gelmeyince önde gelen tüketiciler harekete geçtiler ve stratejik rezervlerinden piyasaya verme kararı aldılar. Karar etkili oldu ve fiyatlar bir nebze de olsa geriledi.
30.11.2021Ekonomi
Süper yosun iş başında
Süper yosun iş başındaYosun, hem küresel ısınmaya yol açan atmosferdeki karbondioksiti azaltıyor hem de biyo yakıttan gübreye, biyo plastikten protein deposu yiyeceklere birçok alternatife dönüşebiliyor
28.11.2021Pazar
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile öğrenciler yoğun bir ders dönemine girdi. Eğitim öğretim hayatının önemli derslerinden birisi de Türkçe’dir. Türkçe kitaplarında birbirinden farklı konular ve etkinlikler yer almaktadır. 7. sınıf öğrencilerinin kendilerini geliştirmesi için bu etkinlikler genellikle ev ödevi olarak verilir. Kitaplardaki etkinlikler ve örnekler MEB kararı ile yıldan yıla farklılık göstermektedir. Öğrencinin dilsel becerilerini geliştirmeyi amaçlayan 7. sınıf Türkçe ders kitabı MEB ve Özgün Yayınları olarak ikiye ayrılıyor. 7. sınıf Türkçe ders kitabı Özgün Yayınları cevapları için “7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları 2021-2022” içeriğimize göz atabilirsiniz.
26.11.2021Eğitim
Büyük keşif! Tam 10 metre uzunluğunda...
Büyük keşif! Tam 10 metre uzunluğunda...Missouri eyaletinde ördek gagalı bir dinozorun gün yüzüne çıkarıldığı bildirildi. Söz konusu keşif "dünya çapında" diye nitelendirildi.
26.11.2021Dünya
‘Ülkeler dönüşüme ayak uydurmalı’
‘Ülkeler dönüşüme ayak uydurmalı’Glasgow’da düzenlenen COP26 sona erdi. Uzmanlar, iklim zirvesindeki taahhütlerin takipçisi olunması gerektiğini belirtirken, ülkelerin dönüşüme ayak uydurmak zorunda olduğunu ifade etti.
26.11.2021Ekonomi
Doç. Dr. Varol: Trakya'nın havası kirli
Doç. Dr. Varol: Trakya'nın havası kirliTekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gamze Varol, "Trakya'nın havası da kirli. Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, partikül madde 10 açısından baktığımızda en kirli il Edirne ama özellikle sanayi kaynaklı kirlilik yani insan eliyle yaratılan kirlilik açısından baktığımızda Tekirdağ ve Kırklareli, Edirne'yi yakalıyor ki bu da PM 2.5 kirliliği" dedi.
25.11.2021Gündem
Hem büyümek hem de yeşillenmek mümkün
Hem büyümek hem de yeşillenmek mümkünDünyanın çok büyük iki derdi var, biri küresel ısınma, diğeri yoksulluk. Bunlardan birini çözerken, bu kez de öbür sorunun yükseleceğini dile getirenler var. Oysa ki iki sorunu aynı anda çözmek de mümkün...
24.11.2021Ekonomi
Bakan Dönmez açıkladı! Elektrik ve doğal gazda yeni tarife
Bakan Dönmez açıkladı! Elektrik ve doğal gazda yeni tarifeEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik faturalarında kademeli tarife uygulamasının devreye alınacağını belirterek, "Benzer uygulamayı doğal gaz için de çalışıyoruz. Özellikle kış aylarında, vatandaşımızın tüketiminin yoğun olduğu dönemlerde iki kademeli bir tarife çalışmasına geçmeyi planlıyoruz." dedi.
23.11.2021Ekonomi
Mahkemeağcin Kültürel Jeosit Alanı: Ankara’nın tüfe oyulan tarihi
Mahkemeağcin Kültürel Jeosit Alanı: Ankara’nın tüfe oyulan tarihiAnkara’nın Kızılcahamam ilçesinde bulunan ve geçmişi Helenistik Dönem’e kadar uzanan Mahkemeağcin Mahallesi, tarihinin yanı sıra doğası ve jeolojik yapısıyla da dikkat çekiyor.
22.11.2021Arkeoloji
Türkiye ile KKTC arasında iş birliği! 'Türkiye'den müjdesini aldık'
Türkiye ile KKTC arasında iş birliği! 'Türkiye'den müjdesini aldık'Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) enerji arz güvenliğine yönelik ihtiyaç duyduğu projelere destek olmayı sürdüreceklerini belirterek, "Dün olduğu gibi bugün de yarın da KKTC'deki soydaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.
21.11.2021Ekonomi
Mardinli kapıcının fosil aşkı
Mardinli kapıcının fosil aşkıMardin'in Kızıltepe ilçesinde bir apartmanda kapıcılık yapan Mahmut Çelik (27), boş zamanlarında araziye çıkarak fosil ve bölgeye özgü taşları topluyor. 5 yılda binlerce taş ve fosil toplayıp oluşturduğu koleksiyonunu müzeye dönüştürdüğü evinin salonunda sergileyen Çelik, ileride kentte bir doğa müzesi kurmayı hedefliyor.
21.11.2021Gündem
AB enerjide faydalı projeler listesi hazırladı
AB enerjide faydalı projeler listesi hazırladıAvrupa Birliği (AB) Komisyonu, enerji piyasasını bütünleştirecek ve dayanıklı hale getirecek 98 projeyi içeren bir liste oluşturdu.
19.11.2021Uzmanpara
Konferans güven kaybıyla kapandı
Konferans güven kaybıyla kapandıİskoçya’da düzenlenen İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı’nda, iklim değişikliğiyle mücadele için gerekli adımların atılacağına dair bir sonuç elde edilemedi.
18.11.2021Gündem
Yosundan üretilen jet yakıtı 2022'de ilk kez uçaklarda kullanılacak
Yosundan üretilen jet yakıtı 2022'de ilk kez uçaklarda kullanılacakBoğaziçi Üniversitesi'nin yosundan ürettiği biyoyakıt 2022'de jet uçuşunda kullanılacak.
17.11.2021Ekonomi
Orta Doğu ekonomileri temiz enerji için arayışta
Orta Doğu ekonomileri temiz enerji için arayıştaUluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, bazı petrol üreticisi ülkelerin temiz enerjiye geçişin önlenemeyeceğinin farkında olduğunu ve buna uygun yol haritası oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.
16.11.2021Uzmanpara

Benzer Haber Etiketleri

Fosil ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.