Montrö Boğazlar Sözleşmesi

Montrö Boğazlar Sözleşmesi

Son dakika Montrö Boğazlar Sözleşmesi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Montrö Boğazlar Sözleşmesi haber sayfamızda...

Montrö Boğazlar Sözleşmesi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 150 montrö boğazlar sözleşmesi haberi bulunmuştur.
Adalarda Lozan kozu! Atina ihlalden vazgeçmiyor
Adalarda Lozan kozu! Atina ihlalden vazgeçmiyorTürkiye, Yunanistan’ın uluslararası antlaşmalara rağmen yıllardır silahlandırmayı sürdürdüğü Ege adaları sorununda tavrını sertleştirdi.
12.06.2022Gündem
Montrö Boğazlar Sözleşmesi Nedir? Tarihi, Maddeleri, Önemi, Nedenleri Ve Sonuçları
Montrö Boğazlar Sözleşmesi Nedir? Tarihi, Maddeleri, Önemi, Nedenleri Ve SonuçlarıMontrö Boğazlar Sözleşmesi, sıklıkla araştırılan sözleşmelerden biridir. Özellikle kullanım anlamı açısından da büyük öneme sahip sözleşmeler arasındadır. Bu bakımdan Montrö Boğazlar Sözleşmesinin ne olduğunu öğrenebilir ve maddeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Montrö Boğazlar Sözleşmesi nedir? Tarihi, maddeleri, önemi, nedenleri ve sonuçlarını detayları ile derledik.
5.04.2022Eğitim
'Montrö bildirisi' davasında 29 emekli amiralin adli kontrolü kaldırıldı
'Montrö bildirisi' davasında 29 emekli amiralin adli kontrolü kaldırıldıAnkara'da 'Montrö bildirisi' soruşturmasında, haklarında 'devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma' suçundan dava açılan 103 emekli amiralin yargılanmasına devam edildi. Geçen hafta duruşmada savunmasını tamamlayan 24 kişi ile adli kontrol tedbiri kaldırılan sanık sayısı, 29 oldu.
30.03.2022Gündem
Kılıçdaroğlu: Altımız da demokrasi konusunda birbirimize benziyoruz
Kılıçdaroğlu: Altımız da demokrasi konusunda birbirimize benziyoruzCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bazen, '6 benzemez bir araya geldiniz' diye kızıyorlar. Altımız da demokrasi konusunda birbirimize benziyoruz. Hepimiz demokrasi, insan hakları istiyoruz" dedi.
24.03.2022Siyaset
Arabuluculuk ve Montrö vurgusu
Arabuluculuk ve Montrö vurgusuCumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MGK sonrası yayımlanan bildiride, Rusya-Ukrayna savaşına değinilerek, Türkiye'nin, Karadeniz'de barışın idamesi için Montrö'nün uygulanması yanında arabuluculuk çabalarını sürdüreceği vurgulandı.
24.03.2022Siyaset
MGK'da Ukrayna-Rusya mesajı
MGK'da Ukrayna-Rusya mesajıMilli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO Liderler Zirvesi'ne katılımı öncesi Beştepe'de toplandı. Toplantı yaklaşık olarak 3 saat 45 dakika sürdü. MGK toplantısında, Türkiye'nin, Karadeniz'de barış ve istikrarın idamesi için Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin titizlikle uygulanması da dahil olmak üzere sorumluluklarının gereğini yerine getirmesinin yanında arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık çabalarını sürdüreceği belirtildi.
23.03.2022Haberler
Son dakika: MGK'da Ukrayna-Rusya mesajı: Barış ve istikrar için Montrö uygulanacak
Son dakika: MGK'da Ukrayna-Rusya mesajı: Barış ve istikrar için Montrö uygulanacakGelen son dakika haberine göre; Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO Liderler Zirvesi'ne katılımı öncesi Beştepe'de toplandı. Toplantı yaklaşık olarak 3 saat 45 dakika sürdü. MGK toplantısında, Türkiye'nin, Karadeniz'de barış ve istikrarın idamesi için Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin titizlikle uygulanması da dahil olmak üzere sorumluluklarının gereğini yerine getirmesinin yanında arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık çabalarını sürdüreceği belirtildi.
23.03.2022Gündem
Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul, önümüzdeki yüzyıllara damga vuracak
Bakan Karaismailoğlu: Kanal İstanbul, önümüzdeki yüzyıllara damga vuracakUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2050'de boğazdan 78 bin gemi geçeceğini söyleyerek, "Bir alternatif su yolu, küresel hareketliliğe çözüm bulmak, ticari koridorda pay sahibi olmak için Kanal İstanbul'u projelendirdik. Kanal İstanbul önümüzdeki yüzyıllara damga vuracak ve küresel lojistik hareketlere yön verecek bir devlet projesidir" dedi.
4.03.2022Ekonomi
'Boğazların anahtarı Türkiye'dir ve Türkiye bu anahtarı barış için kullanıyor'
'Boğazların anahtarı Türkiye'dir ve Türkiye bu anahtarı barış için kullanıyor'Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mithat Atabay, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin önemine dikkati çekerek, "Karadeniz'e geçmek isteyenler, bugün Türkiye'den izin almak durumundadır. Türkiye'nin 'hayır' dediği bir şeyin gerçekleşmesi mümkün değildir. O yüzden boğazların anahtarı, bugün Türkiye'dir ve Türkiye bu anahtarı barış için kullanıyor" dedi.
2.03.2022Gündem
‘Montrö’ye tüm taraflar uymalı’
‘Montrö’ye tüm taraflar uymalı’Karadeniz'deki barışın, huzurun, güvenli ortamın devam etmesi için gayret gösterdiklerini kaydeden Akar, "Montrö'nün aşındırılması, statükonun bozulması kimseye yarar sağlamaz" dedi.
2.03.2022Siyaset
MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ MADDELERİ | Montrö Sözleşmesi kim tarafından ne zaman imzaladı? Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi imzalayan ülkeler ve 19, 20, 21. maddeler
MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ MADDELERİ | Montrö Sözleşmesi kim tarafından ne zaman imzaladı? Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi imzalayan ülkeler ve 19, 20, 21. maddelerMontrö Sözleşmesi maddeleri ve önemi, Rusya-Ukrayna arasında meydana gelen krizi sebebi ile yeniden ana gündem maddesi oldu. Montreux olarak bilinen boğazlar sözleşmesi, 1936 yılında imzalandı ve Türkiye'ye boğazlar üzerinde tam yetki verir. İşte, Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri ve 19. maddesi...
1.03.2022Gündem
Bakan Akar, Rus mevkidaşı Şoygu ile görüştü
Bakan Akar, Rus mevkidaşı Şoygu ile görüştüMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Bakanların Ukrayna'daki durumu ele aldığı aktarıldı. ABakan Akar, Ukrayna'da tahliyeler dahil insani durumun iyileştirilmesi için ateşkese olan acil ihtiyacı vurguladı.
1.03.2022Dünya
Meclis'te Ukrayna oturumu! Çavuşoğlu bilgi verecek
Meclis'te Ukrayna oturumu! Çavuşoğlu bilgi verecekGelen son dakika haberine göre; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yarın Ukrayna ile ilgili olarak Meclis Genel Kurulu'na bilgilendirecek.
1.03.2022Siyaset
Son dakika! Milli Savunma Bakanı Akar'dan 'Montrö' açıklaması
Son dakika! Milli Savunma Bakanı Akar'dan 'Montrö' açıklamasıMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Yıllardan beri gayet başarılı şekilde Montrö statüsü devam etti. Söz konusu sözleşme bütün kıyıdaş ülkelere yararlı olmakla birlikte diğer ülkelerin giriş-çıkışlarını da düzenlemiş vaziyette. Herhangi bir şekilde Montrö'nün aşındırılması, statükonun bozulması kimseye yarar sağlamaz" dedi.
1.03.2022Siyaset
Bakan Çavuşoğlu'ndan son dakika Montrö açıklaması
Bakan Çavuşoğlu'ndan son dakika Montrö açıklamasıDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna geriliminde Montrö Boğazlar Sözleşmesini uyguladıklarını belirterek, "Bundan sonra da bunu uygulayacağız. Çatışma ortamında kıyıdaş olan, olmayan bütün ülkeleri Karadeniz'den savaş gemisi geçirmemesi konusunda uyardık. Şu ana kadar böyle bir geçiş olmadı, biz Montrö hükümlerini uyguluyoruz" dedi. Öte yandan Bakan Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Blinken ile görüştü.
28.02.2022Gündem
Son dakika... Volkan Bozkır'dan Montrö Boğazlar Sözleşmesi açıklaması
Son dakika... Volkan Bozkır'dan Montrö Boğazlar Sözleşmesi açıklamasıAB Eski Bakanı Volkan Bozkır, CNN Türk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Rusya'nın Ukrayna işgaliyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bozkır, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin de dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
26.02.2022Gündem
'Montrö'nün anahtarı Türkiye'nin elinde'
'Montrö'nün anahtarı Türkiye'nin elinde'CHP'li Ahmet Ünal Çeviköz, Rusya'nın, Ukrayna'ya yönelik saldırısıyla ilgili "Montrö'nün anahtarı Türkiye'nin elindedir ve Türkiye, Montrö'yü en iyi şekilde yorumlama imkanına sahip olan ülkedir" dedi.
26.02.2022Siyaset
'Müdahale kabul edilemez'
'Müdahale kabul edilemez'CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Öztrak, önceki akşam olağanüstü toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) gündemine ilişkin dün düzenlediği basın toplantısında, özetle şunları söyledi:SALDIRI DURDURULMALI: MYK'mız, Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesinin hukuki ve insani bakımdan kabul edilemez olduğunun altını çizdi...
26.02.2022Siyaset
Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri nelerdir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi kaç yılında hangi devletler ile imzalandı?
Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri nelerdir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi kaç yılında hangi devletler ile imzalandı?Montrö Boğazlar Sözleşmesi Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilimin ardından yeniden gündeme geldi. 1936 yılında imzalanan ve Türkiye'ye boğazlar konusunda tam ve tek yetkili ülke konumuna gelmiştir. Peki Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri nelerdir hangi ülkeler arasında imzalandı?
25.02.2022Gündem
Yunanistan’a Ege adaları uyarısı
Yunanistan’a Ege adaları uyarısıTürkiye; Yunanistan'ın uluslararası antlaşmalara rağmen yıllardır silahlandırmayı sürdürdüğü Ege adaları sorununun çözümü için yeni seçenekleri gündemine aldı. Türkiye, Yunanistan'a anakarasının yakınındaki adaları silahlandırmasına karşı bu adaların egemenliği ile buna dayalı deniz yetki alanları konusunda son uyarıda bulunmaya hazırlanıyor.
18.02.2022Siyaset
103 emekli amiral 21 Mart’ta hakim karşısına çıkacak
103 emekli amiral 21 Mart’ta hakim karşısına çıkacakHaklarında ‘Anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma’ suçundan iddianame hazırlanan 103 emekli amiral 21 Mart’ta hakim karşısına çıkacak.
23.12.2021Haberler
103 emekli amiral 21 Mart’ta hakim karşısına çıkacak
103 emekli amiral 21 Mart’ta hakim karşısına çıkacakHaklarında ‘Anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma’ suçundan iddianame hazırlanan 103 emekli amiral 21 Mart’ta hakim karşısına çıkacak.
23.12.2021Gündem
Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete irtihalinin 83'üncü yılı
Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete irtihalinin 83'üncü yılıTürkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve önderi Mustafa Kemal Atatürk, 57 yıllık yaşamında milletinin ve vatanının bağımsızlığı için girdiği her mücadeleyi askeri ve siyasi dehasıyla zaferle taçlandırarak, adını Türk ve dünya tarihine altın harflerle yazdırdı.
10.11.2021Gündem
Bakan Karaismailoğlu Türkiye Denizcilik Zirvesi'nin kapanışında konuştu
Bakan Karaismailoğlu Türkiye Denizcilik Zirvesi'nin kapanışında konuştuUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tersane İstanbul'un gelecek yıl sonu itibarıyla etap etap hizmete gireceğini söyledi.
3.07.2021Ekonomi
Son dakika... Bakan Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Lavrov'dan Kanal İstanbul açıklaması
Son dakika... Bakan Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Lavrov'dan Kanal İstanbul açıklamasıDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Antalya'da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu ve Lavrov'dan peş peşe Kanal İstanbul açıklamalar yapıldı. İşte haberin ayrıntıları...
30.06.2021Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.