Obezite

Obezite

Son dakika obezite haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan obezite gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan obezite haber sayfamızda...

Obezite

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.187 obezite haberi bulunmuştur.
Enfeksiyon, obezite ve kanser riskini düşürüyor! ‘Anne sütünü ocakta veya mikrodalga fırında ısıtmayın’
Enfeksiyon, obezite ve kanser riskini düşürüyor! ‘Anne sütünü ocakta veya mikrodalga fırında ısıtmayın’ Anne sütü ilk 6 ay bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan tüm besin öğelerini içeren, kolaylıkla sindirilebilen ve enfeksiyonlardan koruyan önemli bir besin. Anne sütünün oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün ve buzlukta 3 ay boyunca güvenli bir şekilde saklanabildiğini hatırlatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, anne sütünün anne ve bebek sağlığı üzerine en önemli 5 faydasını açıkladı.
22.05.2024 Genel Sağlık
Sigara içenlerde daha çok görülüyor! Kronik kabızlık kasık fıtığı riskini artırıyor
Sigara içenlerde daha çok görülüyor! Kronik kabızlık kasık fıtığı riskini artırıyor Sonradan gelişen kasık fıtığının kas tabakasında veya karın duvarındaki zayıflıktan kaynaklandığını dile getiren uzmanlar, bunlar arasında doğum, kilo fazlalığı, kronik kabızlık, ağır egzersizler, obezite, yaşlanma, sedanter yaşam tarzı ve bazı bağ doku hastalıklarının yer aldığını söylüyor. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat Koca, kasık fıtığı hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
21.05.2024 Genel Sağlık
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Türk dünyasının ortak menfaatlerine hizmet ediyoruz
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Türk dünyasının ortak menfaatlerine hizmet ediyoruz Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Sosyal Politika Bakanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Türk Devletleri Teşkilatı'nı halklarımızın ekonomik ve sosyal standartlarını yükseltecek, bölgemizin huzur ve istikrarına önemli katkılar sağlayacak aile meclisimiz olarak görüyoruz" dedi. TDT Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev de, "Farklı ve derin köklere sahip Türk aile değerlerinin nesiller boyunca aktarılması ve sürdürülmesinin önemlidir. Bu tarihi buluşmanın, Türk birliğini yeni seviyelere taşıyacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.
17.05.2024 Gündem
Karaciğeri mahveden beyaz zehir! Kaşık kaşık yiyoruz, damar tıkanıklığının sebebiymiş
Karaciğeri mahveden beyaz zehir! Kaşık kaşık yiyoruz, damar tıkanıklığının sebebiymiş Yemeklere, tatlılara, atıştırmalıklara lezzet kattığını düşünüyoruz ancak vücudu yavaş yavaş zehirlemeye başlıyor. Herkesin gözdesi olan bu besin, sağlığımızı yerle bir edebilir. Bakın tüketiminin organlara karşı etkileri nelermiş.
17.05.2024 Genel Sağlık
Ekrana bakarak yemek kilo yapıyor
Ekrana bakarak yemek kilo yapıyor Portekiz’deki Minho Üniversitesi’nin araştırması, yemek yerken akıllı telefona veya televizyona bakan çocukların obez olma riskinin yüksek olduğunu ortaya koydu.
17.05.2024 Gündem
Bakan Bak: Üniversitelerde sporu önemsiyoruz
Bakan Bak: Üniversitelerde sporu önemsiyoruz Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Üniversitelerde sporu önemsiyoruz, gençlerimizin spor yapmasını istiyoruz. Gençlerimizi madde bağımlılığı ve internet bağımlılığının dışında tehdit eden bir sorun var, obezite. Lütfen, yürüyün ve spor yapın” dedi.
16.05.2024 Haberler
Bakan Bak: Üniversitelerde sporu önemsiyoruz
Bakan Bak: Üniversitelerde sporu önemsiyoruz Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Üniversitelerde sporu önemsiyoruz, gençlerimizin spor yapmasını istiyoruz. Gençlerimizi madde bağımlılığı ve internet bağımlılığının dışında tehdit eden bir sorun var, obezite. Lütfen, yürüyün ve spor yapın” dedi.
16.05.2024 Gündem
Kronik bir hastalık! ‘Binden fazla gen varyantı obezite ile ilişkilendiriliyor’
Kronik bir hastalık! ‘Binden fazla gen varyantı obezite ile ilişkilendiriliyor’ Tüm dünyada 988 milyon kişiyi etkileyen obezite, insan sağlığını tehdit eden en kritik hastalıklardan biri olarak görülüyor. Dünya Obezite Federasyonu dünyada her yıl 4,7 milyon kişinin obezite ile ilişkilendirilen hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini bildiriyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sinem Kıyıcı, “Doğru bilgiye ulaşabilen ve bilinçlenen toplumlar obezite ile mücadelede daha başarılı oluyor” dedi ve obezitenin nedenleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.
9.05.2024 Genel Sağlık
Bakan Tekin'den yeni müfredatla ilgili açıklama: Kademeli bir geçiş öngörüyoruz
Bakan Tekin'den yeni müfredatla ilgili açıklama: Kademeli bir geçiş öngörüyoruz Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) düzenlenen Eğitim Meclisi Toplantısı'na katıldı.
8.05.2024 Gündem
Karnındaki bovling topu değil, dev fıtıkmış! 'Tomografi çektirdiğinde öğrenenler var'
Karnındaki bovling topu değil, dev fıtıkmış! 'Tomografi çektirdiğinde öğrenenler var' Geçirdiği ameliyatın ardından karnı hızla büyümeye başlamıştı. Yapılan tetkikler sonucunda 'klinik olarak acil bir durumu olmadığı' söylense de bir süre sonra durum çığrından çıktı. Çok az kişi tarafından bilinen, hatta bazılarının tomografi çektirdiğinde haberdar olduğu bu hastalık neydi? Doç. Dr. Tevfik Kıvılcım Uprak açıkladı.
8.05.2024 Genel Sağlık
Kadınların % 40’ı erkeklerin % 30’u obez
Kadınların % 40’ı erkeklerin % 30’u obez Dünyada bir milyardan fazla kişi obez ve 2022 verilerine göre bu kişilerin yaklaşık 880 milyonunu yetişkinler ve 159 milyonunu ise çocuklar oluşturuyor. Obezitenin ise pek çok tedavi yöntemi bulunuyor.
4.05.2024 Pazar
Çocuklarda iştahsızlık ve dikkat eksikliğini önlemenin yolu! Çaresi yüzmekmiş
Çocuklarda iştahsızlık ve dikkat eksikliğini önlemenin yolu! Çaresi yüzmekmiş İştahsızlık, obezite ve dikkat eksikliği çocuklarda en sık görülen problemlerdendir. Peki, bu sorunlara yüzme aktivitesinin iyi geleceğini biliyor muydunuz? İşte detaylar.
3.05.2024 Ebeveyn
Bağırsaktan vuruyor! Görülme yaşı 20'lere düştü: İlk sinyali böyle veriyormuş, işte çaresi
Bağırsaktan vuruyor! Görülme yaşı 20'lere düştü: İlk sinyali böyle veriyormuş, işte çaresi Yapılan araştırmalar, dünya genelinde erken başlangıçlı kanserlerde artış yaşandığını gösteriyor. Yani artık sadece orta yaş grubu ya da yaşlılar değil, gençler de büyük risk altında. Bağırsak ile bağlantılı olan kanserlerde görülme yaşının neredeyse 20'lere kadar düşmesi ise akıllarda birçok soru işareti yarattı. Alanında uzman 2 isim, gerçekleri açıkladı.
3.05.2024 Genel Sağlık
Ekmek mi yoksa şeker mi? Osman Müftüoğlu en tehlikelisini açıkladı: 'İnsülin düşmanı'
Ekmek mi yoksa şeker mi? Osman Müftüoğlu en tehlikelisini açıkladı: 'İnsülin düşmanı' Şeker hastalığı riskini artıran birçok besin, günlük tüketilen gıdaların içinde çokça bulunuyor. Fırın, pastane ürünleri, toz şeker gibi gıdaları pek çok kişi tüketiyor. Ancak Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, özellikle uzak durulması gereken ikiliyi açıkladı.
29.04.2024 Genel Sağlık
Futbol Gelişim Projesi bilgilendirme toplantısına yoğun katılım
Futbol Gelişim Projesi bilgilendirme toplantısına yoğun katılım Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TFF arasında imzalanan Futbol Gelişim Projesi'nin bilgilendirme toplantısı yapıldı.
26.04.2024 Süper Lig
İki yılda 72 kilo verdi! Görünler şok geçiriyor: Tüm sırlarını anlattı
İki yılda 72 kilo verdi! Görünler şok geçiriyor: Tüm sırlarını anlattı İki yılda büyük bir azimle 72 kilo verdiğini anlatan genç kadın, çektiği sosyal medya videosunda ince ve sağlıklı bir hayata uzanan sırlarını paylaştı.
25.04.2024 Dünya
Kiloların ‘tatlı’ nedeni beyinde
Kiloların ‘tatlı’ nedeni beyinde MR analizlerine göre, kilolu kişilerin pasta, kek gibi şişmanlatan gıdaları reddetmekte çok zorlanmalarının nedeni, beyinlerinde yaşadıkları “zihinsel mücadele”ye yenik düşmeleri. Bu girdaptan kurtulmak için öncelikle “kafayı değiştirmek” gerekiyor!
24.04.2024 Gündem
Abur cubur yemek 15 yıl yaşlandırıyor! Beyne ve kalbe zarar
Abur cubur yemek 15 yıl yaşlandırıyor! Beyne ve kalbe zarar Rafine şeker ve doymuş yağ ağırlıklı beslenmenin hafızayla ilgili sorunlara yol açtığı tespit edildi. Prof. Dr. Dağ’a göre bu şekilde beslenenler 10-15 yıl yaşlanıyor, bu kişilerde hastalıklar daha erken görülüyor.
19.04.2024 Gündem
Karbonhidratın stres azaltıcı etkisi var! ‘Depresyon ve obezite sıklıkla birlikte görülüyor’
Karbonhidratın stres azaltıcı etkisi var! ‘Depresyon ve obezite sıklıkla birlikte görülüyor’ Depresyon ve obezitenin sıklıkla birlikte görülebildiğini ifade eden uzmanlar, yapılan araştırmaların obez bireylerde depresyon gelişme riskinin olmayan bireylere göre daha yüksek olduğunu ortaya koyduğunu söylüyor. Obezite ve psikolojik problemler arasında kısır bir döngü olduğunun söylenebileceğini dile getiren Uzman Klinik Psikolog Sena Kalaz, obezitenin psikolojik nedenleri konusunu değerlendirdi.
16.04.2024 Genel Sağlık
Geç yaşlanmak için akşam yemeğini düşmanına bırak
Geç yaşlanmak için akşam yemeğini düşmanına bırak Her yıl Nisan ayının ikinci haftası tüm dünyada Kalp Sağlığı Haftası olarak anılıyor. Geçtiğimiz hafta antiaging’in yaşlanmayı önleme etkilerinden bahsetmiştik. Bu hafta ise antiaging’in 5 temel tedavi alanını inceleyeceğiz…
13.04.2024 Pazar
Kalp yaşa bakmıyor
Kalp yaşa bakmıyor Kalp ve damar hastalıklarında ailede genetik geçiş ortalama yüzde 60 oranındadır. Kalp krizi yaşa değil, riske bağlıdır. Risk faktörlerine sahip olan kişilerin de mutlaka periyodik kalp kontrollerini yaptırmaları önem taşımaktadır.
13.04.2024 Pazar
Teknoloji bağımlılığı kanser mi yapıyor?
Teknoloji bağımlılığı kanser mi yapıyor? Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) bağlı uluslararası Kanser Araştırma Ajansının (IARC) bu yıl yayımladığı rapora göre, 2022’de 20 milyon yeni kanser vakası görülmüşken, düzensiz beslenme, tütün ürünleri kullanımı, hareketsizlik, stresle birlikte bu rakamların artacağı tahmin ediliyor.
5.04.2024 Gündem
Ünlü oyuncu 36 kilo vermişti! İlaç kullandığını itiraf etti
Ünlü oyuncu 36 kilo vermişti! İlaç kullandığını itiraf etti Son olarak 'The Almond and the Seahorse' adlı yapımda yer alan dünyaca ünlü oyuncu Rebel Wilson, geçtiğimiz yıllarda verdiği kilolarla çok konuşulmuştu. Wilson, kilo vermesine yardımcı olması için kısa bir süreliğine de olsa ünlüler arasında popüler olan bir tip 2 diyabet ilacı kullandığını itiraf etti.
2.04.2024 Cadde
Nasıl uyuyorsan öyle yaşarsın
Nasıl uyuyorsan öyle yaşarsın ABD’de Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırma, bazı uyku alışkanlıklarının diyabet riskini 2 kat artırdığını ortaya koydu.
31.03.2024 Dünya
Kilo probleminin sırrı ‘gen’lerde... ‘Takviye gıda’ dört can aldı
Kilo probleminin sırrı ‘gen’lerde... ‘Takviye gıda’ dört can aldı Araştırmaya göre, genetik olarak kilo almaya elverişli kişilerin, genleri açısından obeziteye yatkın olmayan insanlara kıyasla yüzde 73 oranında daha fazla spor yapması gerekiyor.
29.03.2024 Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Obezite ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.