Arkeoloji

Arkeoloji

Son dakika arkeoloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan arkeoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan arkeoloji haber sayfamızda...

Arkeoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.946 arkeoloji haberi bulunmuştur.
Bakan Ersoy'dan belediyelere: Sadece bizim ittirmemizle olmaz
Bakan Ersoy'dan belediyelere: Sadece bizim ittirmemizle olmaz Bakan Ersoy, turizm konusunda belediyelere görev düştüğünü belirterek “Turizm master planı olan il sayısı sekizi geçmez. Yerel yönetim üzerine düşeni yapmayacaksa sadece bizim ittirmemizle bu işin olma şansı yok” dedi.
27.05.2024 Gündem
Bakan Ersoy, Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali Tanıtım Toplantısı'nda konuştu
Bakan Ersoy, Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali Tanıtım Toplantısı'nda konuştu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Şanlıurfa'da 9 gün sürecek Kültür Yolu Festivali’nin açılışına katıldı.
25.05.2024 Ekonomi
2 bin 100 yıllık heykel başı keşfedildi
2 bin 100 yıllık heykel başı keşfedildi Denizli’nin Laodikya Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmaları sırasında, Yunan ve Roma mitolojisinde tıp tanrısı Asklepios’un kızı olan, sağlık ve temizlik tanrıçası olarak bilinen Hygieia’ya ait olduğu düşünülen bir heykel başı bulundu.
22.05.2024 Kültür Sanat
Denizli'de bir eser daha ortaya çıktı! Tam 2 bin 100 yıl sonra güneşi gördü
Denizli'de bir eser daha ortaya çıktı! Tam 2 bin 100 yıl sonra güneşi gördü Denizli'de yeni bir eser daha ortaya çıktı. Hygieia’nın başı tam 2 bin 100 yıl sonra güneşi gördü. İşte merak edilen detaylar...
20.05.2024 Gündem
O artık batık bir geminin metruk deniz feneri değil
O artık batık bir geminin metruk deniz feneri değil Patara Deniz Feneri, Xanthos Vadisi’nin dünyaya açılan kapısında, Patara limanında, M.S. 64/65 yılından itibaren yüzlerce yıl denizcilere yol gösterdi. İmparator Nero'nun Patara'ya armağanı olan bu fener, yıllar yılı sert rüzgârlara göğüs gerdi. 15. yüzyıla gelindiğinde ise Rodos Depremi yeryüzünü sarsarken yaşlı fener son kez baktı Akdeniz'e.
20.05.2024 Advertorial
‘Kemikten kile’ engelsiz sergi
‘Kemikten kile’ engelsiz sergi 8 bin 500 yıllık Yeşilova Höyüğü’nden çıkarılan eserlerin yer aldığı ‘Kemikten Kile’ sergisi görme engelliler için İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde açıldı.
18.05.2024 Ege
Antik Sillyon’a kazı desteği
Antik Sillyon’a kazı desteği Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Sillyon Antik Kenti kazı çalışmalarına destek sağlayacak protokolün imza törenine katıldı.
18.05.2024 Ege
Patara Deniz Feneri 500 yıllık uykusundan uyandı
Patara Deniz Feneri 500 yıllık uykusundan uyandı Milliyet Arkeoloji dergisi, 19 Mayıs Pazar günü yayımlanacak 37. sayısında Patara Deniz Feneri’ni ve yeniden ayağa kaldırılış hikâyesini mercek altına alıyor.
17.05.2024 Stil
Dört bin yıllık sır çözüldü! Radar teknolojisi Ahramat'ı buldu, dünya tarihi keşfi konuşuyor
Dört bin yıllık sır çözüldü! Radar teknolojisi Ahramat'ı buldu, dünya tarihi keşfi konuşuyor Bilim insanları, Giza da dahil Mısır'daki 31 piramidin yaklaşık 4000 yıl önce nasıl inşa edildiğine dair gizemi çözmüş olabileceklerini düşünüyor.
17.05.2024 Dünya
Hititlerin dili yapay zekâyla çözülüyor
Hititlerin dili yapay zekâyla çözülüyor Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde yürütülen projede Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Çorum Müzesi’nde bulunan Hititlerin başkenti Hattuşa’dan çıkarılan binlerce yıllık tabletler üç boyutlu taranarak yapay zekâ ile okunmaya başladı.
10.05.2024 Kültür Sanat
Patara Deniz Feneri tarihi aydınlatıyor
Patara Deniz Feneri tarihi aydınlatıyor Milliyet Arkeoloji & İş Sanat Kültürel Miras Buluşmaları devam ediyor. İlki Antalya’daki Patara Antik Kenti’nde gerçekleşen buluşma, iki yıl aradan sonra bu kez Patara Deniz Feneri özelinde yine Patara’da düzenlendi.
10.05.2024 Kültür Sanat
Okul müdürü kazada öldü; meslektaşları büyük üzüntü yaşadı
Okul müdürü kazada öldü; meslektaşları büyük üzüntü yaşadı Antalya'da motosikletiyle hafif ticari araca çarpan ilkokul müdürü Erkan Şahin (54), yaşamını yitirdi. Kaza yerinden geçerken motosikleti tanıyıp araçlarından inen Şahin'in meslektaşları, hayatını kaybettiğini görünce büyük üzüntü yaşadı. Bazı öğretmenler "Senin otomobilin vardı, ne işin vardı motosiklette" diyerek gözyaşı döktü. Erkan Şahin’in Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nde ikinci kez üniversite okuduğu, derse gitmek için okuldan erken çıkarak motosikletine bindiği öğrenildi.
8.05.2024 Haberler
Okul müdürünün feci sonu! Yol ortasında acı tesadüf
Okul müdürünün feci sonu! Yol ortasında acı tesadüf Antalya’da motosikletiyle hafif ticari araca çarpan ilkokul müdürü Erkan Şahin (54), hayatını kaybetti. Kaza yerinden geçerken motosikleti tanıyıp araçlarından inen Şahin'in meslektaşları, olay yerinde büyük üzüntü yaşadı.
8.05.2024 Gündem
Ölüm evi! İskeletleri onlarca yıl sonra 'Kurt İni'nden çıktı
Ölüm evi! İskeletleri onlarca yıl sonra 'Kurt İni'nden çıktı Onlarca yıldır 'Kurt İni'nde gizli kalmış iskeletler, amatör arkeologların tüyler ürperten keşfiyle gün yüzüne çıktı. Korkunç keşif dünya medyasında da geniş buldu. Alman medyası, toplu katliam ihtimalinin üzerinde dururken, savcılar soruşturma başlattı.
1.05.2024 Dünya
Zafer anıtı şimdi mahpus
Zafer anıtı şimdi mahpus İstanbul Fatih’te bulunan, Doğu Roma İmparatoru Arcadius döneminde çıkan bir isyanın bastırılmasından sonra zaferin anısına dikilen Arcadius Sütunu, bir diğer adıyla Avrat Taşı, 1600 yıllık bir İstanbullu. Birçok kişinin yanından geçip giderken farkına bile varmadığı, tarihe şahitlik eden bu sütun, bugün iki ev arasına sıkışmış durumda.
1.05.2024 Gündem
Seyahat acentelerine ilişkin yapılan düzenleme sektörü dönüştürecek
Seyahat acentelerine ilişkin yapılan düzenleme sektörü dönüştürecek Turist rehberleri ve seyahat acentelerine ilişkin kanun teklifinin TBMM’de kabul edilerek yasalaşmasının ardından konuşan Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı Mehmet Gem, seyahat acentelerine ilişkin maddenin rehberlerle sözleşmelerini yenilemeye yol açacağını ifade etti.
30.04.2024 Ekonomi
Evin yer döşemesinden insan çenesi çıktı! Şaşırtan keşif: Denizli'den Avrupa'ya gitmiş
Evin yer döşemesinden insan çenesi çıktı! Şaşırtan keşif: Denizli'den Avrupa'ya gitmiş Geçtiğimiz günlerde Avrupa'da yaşayan ve ismini vermek istemeyen bir sosyal medya kullanıcısının anne ile babasının yaşadığı evde yaptığı keşif, duyanları şaşırtacak cinsten. Daha da şaşırtıcı olan bu keşfin yolunun bir noktada Türkiye ile kesişiyor olması.
28.04.2024 Yaşam
Heykel başı yurda dönüyor
Heykel başı yurda dönüyor Yasa dışı yıllarla yurt dışına kaçırılan bir eser daha Türkiye’ye geri geliyor.
27.04.2024 Kültür Sanat
Erman Öner yazdı: Masalsı parkur tüm dünyayı büyüleyecek!
Erman Öner yazdı: Masalsı parkur tüm dünyayı büyüleyecek! Tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, bugün Antalya’da başlayacak. Organizasyon büyük bir rekabete sahne olmasının yanında ülkemizin güzelliklerini de göstererek Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sunuyor.
21.04.2024 Diğer
Melike’nin düş dünyasına giriş
Melike’nin düş dünyasına giriş 2021’de kaybettiğimiz Melike Abasıyanık Kurtiç anısına Erimtan Müzesi’nde düzenlenen retrospektif sergisi, sanatını rastlantıya ve sezgiye dayandıran özel bir sanatçının düş dünyasına davet.
21.04.2024 Kültür Sanat
Demirören Yayınları'ndan 'İstanbul ve Boğaz Kıyılarına Pitoresk Seyahat' çıktı
Demirören Yayınları'ndan 'İstanbul ve Boğaz Kıyılarına Pitoresk Seyahat' çıktı Demirören Yayınları'ndan çıkan Antoine Ignace Melling'in 'İstanbul ve Boğaz Kıyılarına Pitoresk Seyahat' adlı eserinin çok özenle hazırlandığını söyleyen Zero Kitap'ın sahibi Ahmet Boratav, "Demirören Yayınları'nın çıkartmaya başladığı prestij yayınları gerçekten çok önemli. Baskı kaliteleri çok iyi ve satışında kitapçılar ile sahafları desteklemesi de önemli. Çünkü satış kanalları bunlar. Yani Demirören Yayınları piyasayı olumlu yönde destekliyor. Örneğin Antoine Ignance Melling'in A Picture Voyage to Constantinople kitabı yeniden basıldı. Bu çok kaliteli bir baskı ve çok kaliteli bir cilt. Bugüne kadar alamamış olan kitap meraklıları için çok önemli bir yayın. Eski bir matbaacı olarak söylüyorum Melling'in kitabının baskısı gerçekten çok iyi. Seçilen kağıt, baskı kalitesi orijinal, arşivlerden alınıp renk ayrımı düzgün yapılmış. Mükemmel bir cilt ile gerçek bir koleksiyon kitabı" diye konuştu.
19.04.2024 Kültür Sanat
Müze gezmek Türkiye’de ucuz
Müze gezmek Türkiye’de ucuz Uzun bir bayram tatilini geride bıraktık. Dokuz günlük bu tatilde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve örenyerlerini toplamda 1 milyon 784 bin 233 kişi ziyaret etti.
18.04.2024 Kültür Sanat
Türkiye'den kaçırılan 25 bin 525 eser yurda döndü
Türkiye'den kaçırılan 25 bin 525 eser yurda döndü Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı kültür varlığı kaçakçılığıyla mücadele ekiplerinin 1980 yılından beri izini takip ettiği, yurt dışına kaçırılan 25 bin 525 tarihi eser ve kültür varlığı, Türkiye'ye geri getirildi.
14.04.2024 Gündem
Bin 200 yıl boyunca gizli kaldı! Nil'in Venedik'i nasıl sulara gömüldü?
Bin 200 yıl boyunca gizli kaldı! Nil'in Venedik'i nasıl sulara gömüldü? Antik Mısır’a ilişkin arkeolojik çalışmalar elde edilen sonuçlara göre zaman zaman dünya genelinde gündem olabiliyor. Bunun en ilginç örneklerinden biri de İskenderiye kenti açıklarında gerçekleşti. İşte bin 200 yıl boyunca sular altında kalan, yağmacıların bile bulamadığı Thonis-Heracleion kentinin sırrı.
13.04.2024 Yaşam
Samos’ta kapıya takıldık! Türk turistler nelere dikkat etmeli?
Samos’ta kapıya takıldık! Türk turistler nelere dikkat etmeli? Seferihisar’dan kalkan İDO yolcu gemisinin ilk seferiyle Samos’a gittik. Yeşil ve gri pasaport ile Schengen vize sahibi yolcular adaya sorunsuz geçiş yaptı ancak bizim gibi bordo pasaport sahipleri ‘kapıda vize’ alabilmek için 2 saat bekledi.
12.04.2024 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Arkeoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.