Arkeoloji

Arkeoloji

Son dakika arkeoloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan arkeoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan arkeoloji haber sayfamızda...

Arkeoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.941 arkeoloji haberi bulunmuştur.
Sözel ile alan bölümler 2021! YKS 4 yıllık sözel bölümleri başarı sıralamaları ve taban puanları nedir?
Sözel ile alan bölümler 2021! YKS 4 yıllık sözel bölümleri başarı sıralamaları ve taban puanları nedir?Sözel ile alan bölümler ile sıralamaları ve taban puanları üniversite sınavına giren adayların gündeminde yer alıyor. YKS sonuçları açıklandı. Sonuçlardan sonra adaylar puanlarına ve sıralamalarına göre tercih listesini oluşturacaklar. Peki YKS sözel ile alan bölümler neler 2021, sözle taban puanları nedir?
31.07.2021Gündem
Aizanoi'deki Zeus Tapınağı'nın giriş yapısı bulundu
Aizanoi'deki Zeus Tapınağı'nın giriş yapısı bulunduKütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmalarında, Zeus Tapınağı'nın anıtsal merdivenli giriş kapısı ortaya çıkarıldı. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne 2012 yılında dahil edilen ve il merkezine 50 kilometre uzaklıkta yer alan antik kentte, bu yıl kazılar Kütahya Müze Müdürlüğünce yürütülüyor.
30.07.2021Tatil
Eşit ağırlık ile alan bölümler 2021: YKS 4 yıllık eşit ağırlık (EA) bölümleri taban puanları ve sıralamaları...
Eşit ağırlık ile alan bölümler 2021: YKS 4 yıllık eşit ağırlık (EA) bölümleri taban puanları ve sıralamaları...Eşit ağırlık taban puanları ve bölümleri öğrenciler tarafından araştırılıyor. Üniversite tercihleri 5 Ağustos tarihinde başlayacak. YKS tercihleri yapacak olan ab ölüm öğrenciler ise eşit ağırlık taban puanlarını ve ea bölümlerini merak ediyorlar. Peki eşit ağırlık ile alan bölümler ve taban puanları neler 2021?
29.07.2021Gündem
En çok Anadolu Medeniyetleri’nden etkilendik
En çok Anadolu Medeniyetleri’nden etkilendikUluslararası Müzecilik Derneği tarafından sosyal medya platformları, Heritage İstanbul 2021 ile çeşitli okul ve üniversite öğrencileri arasında gerçekleştirilen ankete göre Anadolu Medeniyetleri Müzesi Türkiye’de en çok iz bırakan müze olurken, dünyada görülmek istenen müzelerin başında Paris’teki Louvre Müzesi yer aldı.
29.07.2021Kültür Sanat
Kızını kurtarmak için bu pis işe girmişti
Kızını kurtarmak için bu pis işe girmiştiBen de amiri arayıp bilgi verdim. Ama amir beni arayıp bulamayınca Seza’dan gerekli bilgileri almıştı zaten. Uyuduğum için telefonlarına cevap veremediğimi anlattım.
29.07.2021Kültür Sanat
Akyaka’da kale surları gün yüzüne çıkarılıyor
Akyaka’da kale surları gün yüzüne çıkarılıyor‘Sakin Kent’ unvanına sahip Muğla Ula’ya bağlı Akyaka Mahallesi’nde Orta Çağ’dan kalma kale surlarının büyük bölümü 10 aylık çalışma sonucu ortaya çıkarıldı.
26.07.2021Ege
Antik Laodikya, eski ihtişamına kavuştu
Antik Laodikya, eski ihtişamına kavuştuDenizli’de, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ndeki Laodikya Antik Kenti’ndeki 2 bin 200 yıllık antik tiyatronun restorasyon çalışmaları tamamlandı.
26.07.2021Ege
Konserde sağlık kontrolü
Konserde sağlık kontrolüİstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), pandemi ve normalleşme süresince konserlerde herkese sağlık kontrolü yapılması için Bir Adım Sağlık şirketi ile iş birliği yapıyor...
26.07.2021Cadde
İçi içine sığmıyor
İçi içine sığmıyorPandeminin de etkisiyle tüm zamanların en kalabalık günlerini yaşadı. Bayramda ilgi daha da arttı. Tatilcilerinden dünyaca ünlü starlara kimlerin yolu düşmüyor ki? Eski sakinlerine Bodrum’un sırrını, dünü ve bugününü sorduk
25.07.2021Pazar
Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 44 antik kent
Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 44 antik kentTürkiye, tarih boyunca insanlığa yön vermiş medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği bir coğrafya olma özelliği taşıyor. Daha yerleşik hayata geçilmemiş olan dönemlerde bile Göbeklitepe ve Nevala Çori gibi olağanüstü yapıların kurulduğu Anadolu toprakları sonrasında tarihteki ilk kentleşme örneklerinden biri olan Çatalhöyük gibi yerleşimlere de ev sahipliği yapmakta. Doğa güzelliklerinin yanı sıra tarihi mirasıyla hayranlık uyandıran Türkiye'de 18 yer UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. 85 bölge ise UNESCO'nun Geçici Dünya Mirası Listesi'nde. Böylesi zengin bir coğrafyayı hakkıyla gezebilmek için elbette çok uzun yıllar gerekiyor. Demir Çağı'ndan Orta Çağ'a kadar onlarca yerleşimin kurulduğu Anadolu coğrafyasında mutlaka görmeniz gereken 44 antik kenti sıraladık. Ancak Türkiye'nin farklı bölgelerinde görülmeye değer daha nice antik yerleşimin bulunduğunu da hatırlatmış olalım.
22.07.2021Tatil
Bursa'da tarihi keşif! 'Tüm gerçekler yeniden yazılabilir'
Bursa'da tarihi keşif! 'Tüm gerçekler yeniden yazılabilir'Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, toprak kayması sonucu ortaya çıkan ve bir çoban tarafından keşfedilen mağarada M.Ö. 10 bin yıllarında yapıldığı tahmin edilen kalıntılar bulundu. Yapılan ilk incelemelerde uzun yıllardır ışık görmemesine rağmen net şekilde belli olan mağara çizimlerinde manda ya da inek benzeri bir hayvanın avlandığı ve evcilleştirilmeye çalışıldığı tespit edildi.
22.07.2021Gündem
İşin zor kısmı bundan sonra başlıyordu
İşin zor kısmı bundan sonra başlıyorduArkeoloji alanlarının yüzeylerinde genellikle toprakta neyin gömülü olduğuna dair belirli izler bulunuyordu...
18.07.2021Kültür Sanat
Bakan Ersoy bu yılın turizm hedefini açıkladı
Bakan Ersoy bu yılın turizm hedefini açıkladıKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CnnTürk'de Cüneyt Özdemir'in sunduğu 5N1K programına konuk oldu. Bakan Ersoy, bu yılki turizm hedeflerini revize ettiklerini belirterek, "Hedefleri 25 milyon turist, 20 milyar dolar gelir beklenti olarak düzelttik. Şu anda iyi de gidiyor, inşallah hedeflere ulaşacağız. Ama gönlümdeki hedefi sorarsanız 30 milyon turist, 23 milyar dolar gelir." dedi.
17.07.2021Kültür Sanat
Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında tarih verdi: 2023'e kadar bitireceğiz
Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında tarih verdi: 2023'e kadar bitireceğizGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Erzurum Şehir Hastanesi, İl Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası, Canlı Hayvan Pazarı ile Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Açılış Töreni’nde konuştu. Erdoğan, 'Oltu Köprülü Kavşak ve bağlantı yolları ile Erzurum Havalimanı pist tadilatı işlerinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Ovit Tüneli ile ilgili adımı da 2023'e kadar bitireceğiz. Sadece bu yatırımların rayiç tutarı 6.8 milyar lirayı buluyor.' dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize'de sele maruz kalan alanların Afet Bölgesi ilan edileceğini bildirirken, ' O bölgeler afet bölgesi olacak ve yapacağımız ilk kabine toplantısında da bunu teminat altına alacağız' açıklamasını yaptı.
17.07.2021Siyaset
Milliyet Arkeoloji Dergisi ile tarihi yolculuk
Milliyet Arkeoloji Dergisi ile tarihi yolculukKültürel miras bilincinin kazandırılması amacıyla okurlarıyla buluşmaya devam eden Milliyet Arkeoloji Dergisi, Temmuz sayısı ile okurlarını keyifli bir tarihi yolculuğa götürüyor. Aylık yayınlanan Arkeoloji Dergisi’nin dördüncü sayısına Milliyet Gazetesi okurları 18 Temmuz Pazar günü gazete ile birlikte ücretsiz olarak ulaşabilecek.
14.07.2021Vitrin
İstanbul'da mutlaka görülmesi gereken 21 müze
İstanbul'da mutlaka görülmesi gereken 21 müzeİstanbul, sahip olduğu tarihi mirasıyla dünyanın en özel kentlerinden biri. Tarihin gördüğü en büyük üç imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul bu birikimini sahip olduğu müzelerle günümüz insanına aktarıyor. Pandemi kısıtlamalarının büyük ölçüde kalktığı aynı zamanda Kurban Bayramı'nın da yaklaştığı şu günlerde tatilini İstanbul'da geçirecek olanların mutlaka görmesi gereken 21 müzeyi sıraladık.
12.07.2021Tatil
En ünlü isim en zayıf halka oldu
En ünlü isim en zayıf halka olduSean Penn, yeni filmi “Flag Day” ile yarışmanın şimdilik en büyük hayal kırıklığını sundu. Paul Verhoeven ise “Benedetta” ile kariyerinin zirve filmlerinden birine imza atmasa da hedeflediği tartışmayı yarattı
12.07.2021Kültür Sanat
İlk fotoğraf! Piri Reis Haritası, Cülus tahtı ve Kaşıkçı Elması...
İlk fotoğraf! Piri Reis Haritası, Cülus tahtı ve Kaşıkçı Elması...Milli Saraylar Başkanı Yasin Yıldız sorularımızı yanıtladı: “Gülhane Seririyat Hastanesi kampüsümüzün içinde ve fevkalade nitelikli bir bina. Bu binanın restorasyonunu tamamladık. 25 tane obje deposu olarak planlandı”
11.07.2021Gündem
Bir festival klasiği
Bir festival klasiğiKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen “12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali”, Mozart’ın ölümsüz eseri olan ve festivalin klasiği haline gelen “Saraydan Kız Kaçırma” operasını sanatseverlerle buluşturacak.
10.07.2021Kültür Sanat
12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali Mozart'ın ünlü yapıtıyla devam ediyor
12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali Mozart'ın ünlü yapıtıyla devam ediyorKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nce bu sene 12.’si düzenlenen Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde “Saraydan Kız Kaçırma” Operası, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi’nde seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor.
Ağır Romantik oyuncuları ve konusu! Ağır Romantik filmi nerede çekildi? İşte, oyuncu kadrosu...
Ağır Romantik oyuncuları ve konusu! Ağır Romantik filmi nerede çekildi? İşte, oyuncu kadrosu...Yerli film Ağır Romantik oyuncu kadrosu gündemde. Televizyon ekranlarında izleyici ile buluşan filmin konusu da hayli dikkat çekici. Tuvana Türkay ve Onur Tuna gibi isimlerin başrolde bulunduğu Ağır Romantik filmi nerede, ne zaman çekildi?
8.07.2021Cadde
Van'da 4 gölette dikkat çeken Urartu detayı! Sulama amacıyla kullanmışlar
Van'da 4 gölette dikkat çeken Urartu detayı! Sulama amacıyla kullanmışlarVan’ın Gürpınar ilçesinde arkeolog ve antropologlardan oluşan ekibin yaptığı yüzey araştırmalarında, bölgedeki 4 göletin, 2 bin 800 yıl önce Urartular tarafından sulama amacıyla yapıldığı tespit edildi. Bazıları hala kullanılırken, bazılarının ise son yıllardaki kuraklığa bağlı olarak kuruduğu gözlendi. Göletlerin turizme kazandırılması için çalışmalar başlatılacak.
6.07.2021Gündem
Sarayda barok gece
Sarayda barok geceKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen, İstanbul’un Dünya Kültür Başkenti seçilmesi çerçevesinde projelendirdiği ve 2010 yılından bu yana yerli ve yabancı sanatseverlerin beğenisine sunulan 12. Uluslararası İstanbul Opera Festivali geçtiğimiz günlerde açılmıştı. Biletleri günler öncesinde tükenen Festival’in programında yer alan Barok Konseri, 4 Temmuz akşamı sanatseverler ile buluştu.
Vandallık pandemisi! Her açıdan büyük kayıplara yol açıyor
Vandallık pandemisi! Her açıdan büyük kayıplara yol açıyorPandemiyi fırsat bilen defineciler iki yılda 3 bin 365 kaçak kazı girişiminde bulundu. Tarihi sit alanları ve kutsal mekânlar tahribattan nasibini aldı.
Pera Müzesi 16 yaşında
Pera Müzesi 16 yaşındaSuna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kurulan Pera Müzesi 16. yılını kutluyor. 2005 Haziran’ından bu yana faaliyet gösteren müze, bünyesinde yaklaşık 12 bin parça eseri barındıran üç önemli koleksiyon, 100’den fazla uluslararası sergi, 500’den fazla etkinlik ile bugüne dek fiziksel ortamda 2 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı. İstanbul’un kalbinde, Pera bölgesinde, geçmişi 19. yüzyıla dayanan bir binada hizmet veren Pera Müzesi, dijital sergileri ve etkinlikleriyle bugün yalnızca İstanbullu sanatseverlere değil, tüm Türkiye’ye ve dünyaya sesleniyor.

Benzer Haber Etiketleri

ege2021Aizanoiizmirtarih

Arkeoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.