Arkeoloji

Arkeoloji

Son dakika arkeoloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan arkeoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan arkeoloji haber sayfamızda...

Arkeoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.434 arkeoloji haberi bulunmuştur.
Paranın ilk basıldığı şehirde para kongresi
Paranın ilk basıldığı şehirde para kongresi“Lidya’dan dijital çağa, para, bankacılık ve finans” ana temalı Salihli-Sart Para Kongresi dünyada parayı ilk basan uygarlık olan Lidya Krallığının Başkenti Sardes’teki Artemis Tapınağında başladı. Gün boyunca sürecek olan kongrenin açılış töreni sonrası konuklar 2 bin 600 yıl önce tarihteki ilk paranın basıldığı kentte aynı teknikle kendi paralarını bastı.
17.05.2022Ekonomi
Tarihi keşif: 10 bin yıllık gizemli çukurlar bulundu!
Tarihi keşif: 10 bin yıllık gizemli çukurlar bulundu!Arkeologlar, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan İngiltere’deki Stonehenge anıtının çevresinde 10 bin yıl önce kazılmış çukurlar buldu. Söz konusu yapıların avcı-toplayıcılar tarafından kullandığı ve ilk insanların yaşamına dair bilinmeyenlere ışık tuttuğu aktarıldı.
16.05.2022Dünya
Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patara'da kutladı
Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patara'da kutladı"Milliyet Arkeoloji ve İş Sanat Kültürel Miras Buluşmaları"nın ilk durağı Patara Antik Kenti idi. Patara'da, 2016 yılından bu yana Türkiye İş Bankası ile iştirakleri TSKB ve Şişecam sponsorluğunda sürdürülen kazıların ve kentin tarihini katılımcılara Kurucu Kazı Başkanı Prof. Dr. Fahri Işık ve Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık anlattı.
17.05.2022Kültür Sanat
Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patara'da kutladı
Milliyet Arkeoloji doğum gününü Patara'da kutladı"Milliyet Arkeoloji ve İş Sanat Kültürel Miras Buluşmaları"nın ilk durağı Patara Antik Kenti idi. Patara'da, 2016 yılından bu yana Türkiye İş Bankası ile iştirakleri TSKB ve Şişecam sponsorluğunda sürdürülen kazıların ve kentin tarihini katılımcılara Kurucu Kazı Başkanı Prof. Dr. Fahri Işık ve Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık anlattı.
17.05.2022Arkeoloji
31 yıl önce keşfedilen Gültepe Nekropolü, sahipsiz kaldı
31 yıl önce keşfedilen Gültepe Nekropolü, sahipsiz kaldıİzmit'te, 1991'de TEM yolu inşaatı sırasında keşfedilen Gültepe Nekropolü, aradan geçen 31 yılda kaçak kazılarla tahrip edildi.
12.05.2022Haberler
31 yıl önce keşfedilen Gültepe Nekropolü, sahipsiz kaldı
31 yıl önce keşfedilen Gültepe Nekropolü, sahipsiz kaldıİzmit'te, 1991'de TEM yolu inşaatı sırasında keşfedilen Gültepe Nekropolü, aradan geçen 31 yılda kaçak kazılarla tahrip edildi.
12.05.2022Gündem
Bakan Ersoy: Müzecilik alanında dünyaya yön veren öncü ülkelerden biri haline geldik
Bakan Ersoy: Müzecilik alanında dünyaya yön veren öncü ülkelerden biri haline geldikKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kültür sanat fuarı Heritage İstanbul'un açılışında konuştu. Bakan Ersoy, "Kazılar sonucu ortaya çıkan eserler, çağdaş müzecilik anlayışıyla yapılan müzelerimizde sergileniyor. Son yıllarda attığımız adımlarla, müzecilik alanında da dünyaya yön veren, hedefler gösteren öncü ülkelerden biri haline geldik. Türkiye'miz 'kültür varlığı kaçakçılığıyla mücadele' konusunda da rol model olma yolunda ilerliyor" diye konuştu.müze,
11.05.2022Kültür Sanat
Çatalhöyük’ün değeri sanılandan daha büyük
Çatalhöyük’ün değeri sanılandan daha büyükYaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, 2019 yılından bu yana destek verdiği Çatalhöyük kazılarındaki yeni gelişmelerin paylaşıldığı “Yeni Bulgular Işığında Çatalhöyük” konulu panel düzenledi.
9.05.2022Ege
İstanbul'da aynı mezarda erkek ve kadın iskeletlerinin sırrı
İstanbul'da aynı mezarda erkek ve kadın iskeletlerinin sırrıZeytinburnu Belediyesi'nin eski binasında başlayan restorasyon çalışmaları, İstanbul’un tarihine yeni bir tanık ekledi. Yapılan kazılarda 4'üncü yüzyılın sonu, 5'inci yüzyılın başında yapılmış mozaikler ile lahitler keşfedildi. Aynı mezar içerisinde yer alan bir erkek ve bir kadın iskeleti ile mozaikler arasındaki ilişki ise dikkat çekici. En son bilgilere göre bu mezar bir kral ya da prense ait, mozaiklerin bulunduğu alanın da saray olduğu belirtiliyor.
7.05.2022Gündem
Ç ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2022: Ç Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
Ç ile Başlayan Kız Bebek İsimleri 2022: Ç Harfi ile Başlayan Kız İsimleri ve Anlamları Nelerdir?Dünyanın en güzel duygularından birisi de hiç şüphesiz evlat sahibi olmak. Ancak bebek bekleyen çiftlerin sorumluluk duygusu da artıyor. Anne ve baba adayları bebeklerinin cinsiyetini öğrendikten sonra verecekleri isim konusunda seçici oluyorlar. Kız bebekleri için kulağa hoş gelen, anlamları güzel olan ve modern isimleri tercih ediyorlar. Kız bebek isimleri ve anlamları konusunda detaylı bir incelemeye giren çiftler duyulmamış, nadir bulunan ve keşfedilmemiş isimleri vermek istiyorlar. Ç harfi ile başlayan kız isimleri ve anlamları nelerdir? “Ç ile Başlayan Kız Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
6.05.2022Bebek
David Hockney baharı teknolojiyle selamlıyor
David Hockney baharı teknolojiyle selamlıyorMilliyet Sanat’ın mayıs sayısının kapağını David Hockney’nin iPad’iyle yaptığı resimlerden oluşan “Baharın Gelişi” sergisinden bir eser süslüyor.
Kral mezarlarının 2 bin yıllık gizemli hikayesi
Kral mezarlarının 2 bin yıllık gizemli hikayesiAntik döneme ait yapıların bulunduğu Kocaeli'nin İzmit ilçesinde yaklaşık 2 bin yıl önce önemli kişiler için inşa edilen tümülüsler asırlara meydan okuyor. Etrafı otlarla çevrile olan mezarlar, turizme kazandırılacağı günü bekliyor.
1.05.2022Gündem
‘Zerzevan Kalesi’ eserleri sergilendi
‘Zerzevan Kalesi’ eserleri sergilendiKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Diyarbakır’da tarihi Zerzevan Kalesi’nde kazılarla ortaya çıkarılan 110 eserin sergilendiği İçkale Arkeoloji Müzesi’nde “Roma’nın Sınır Garnizonu Zerzevan Kalesi Fotoğraf Sergisi”nin açılışını yaptı.
1.05.2022Gündem
Zamansız bir arayış
Zamansız bir arayışErimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nin güncel sergisi “İcra ve Zarafet” icra ve zarafetin sanat ve zanaatle ilişkisine odaklanarak bu kavramların günümüz sanatındaki anlamını araştırıyor.
Bakan Ersoy, Zerzevan Kalesi'nde çıkarılan eserlerin açılışına katıldı
Bakan Ersoy, Zerzevan Kalesi'nde çıkarılan eserlerin açılışına katıldıDiyarbakır'da tarihi Zerzevan Kalesi'nde kazılarla ortaya çıkarılan eserler ve İçkale Arkeoloji Müzesi'nde 'Roma'nın Sınır Garnizonu Zerzevan Kalesi Fotoğraf Sergisi'nin açılışı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yapıldı.
30.04.2022Siyaset
Bursa’da 2 bin 300 yıllık tarihi ‘Zindan Kapı’ restorasyonun ardından sanata açıldı
Bursa’da 2 bin 300 yıllık tarihi ‘Zindan Kapı’ restorasyonun ardından sanata açıldıBursa'da, Bitinya Krallığı döneminde inşa edilen ve İstanbul Yedikule Zindanları'nın bir benzeri olan 2 bin 300 yıllık Zindan Kapı, Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildikten sonra törenle ziyarete açıldı.
25.04.2022Vitrin
Çanakkale'de 107 yıl sonra bulundu! 17 Fransız askerin kemikleri defnedildi
Çanakkale'de 107 yıl sonra bulundu! 17 Fransız askerin kemikleri defnedildiSeddülbahir Kalesi Restorasyon, Çevre Düzenleme ve Teşhir-Tanzim Projesi çalışmaları sırasında Çanakkale Kara Savaşları sırasında yaşamını yitiren 17 Fransız askerinin kemikleri bulundu. Törenle Fransız heyete teslim edilen 17 askerin kemikleri taşındığı Morto Koyu'ndaki Fransız Mezarlığı'na defnedildi.
24.04.2022Gündem
Yıldız kalitesi okulla taçlanacak
Yıldız kalitesi okulla taçlanacakEğitimde 111 yılı geride bırakan Yıldız Teknik Üniversitesi, eğitim zincirine okulu da ekledi. Bu yıl ilkokula, gelecek yıldan sonra ortaokul ve liseye öğrenci alacaklarını kaydeden YTÜ Rektörü Tamer Yılmaz, “İddialıyız, muhteşem bir okul geliyor” diyor.
22.04.2022Eğitim
Japonya'nın çelik üretimi azaldı
Japonya'nın çelik üretimi azaldıJaponya'nın ham çelik üretimi mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,3 düşüş gösterdi.
21.04.2022Uzmanpara
'Leto Hurmalığı, Yunanistan'da olsa hac yeri olurdu'
'Leto Hurmalığı, Yunanistan'da olsa hac yeri olurdu'Yunan efsanelerinde 'göl ve yanında bulunan palmiyelik' olarak tarif edilen, tanrıça 'Leto'nun oğlu 'Apollon'u dünyaya getirdiği yerin Patara Antik Kenti'ndeki Leto Hurmalığı olduğu düşünülürken, DNA örnekleri inceleniyor. Patara Kurucu Kazı Başkanı Prof. Dr. Fahri Işık, “Leto Hurmalığı ve Tekerlek gölü, Yunanistan'da olsaydı hac yeri olurdu. Sadece buradan dünya kadar para kazanılırdı. Kendi sesimizi kendi toplumumuza dahi duyuramıyoruz" dedi.
20.04.2022Gündem
Bodrum surları ayağa kalkıyor
Bodrum surları ayağa kalkıyorMuğla’nın Bodrum ilçesinde, 2 bin 400 yıl önce Karia Satrabı Mausolos tarafından inşa ettirilen Halikarnassos Surlarındaki kurtarma kazısı, temizlik ve çevre düzenlemesi, Bodrum Belediyesi ve Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı’nın (AKADEMİA) ortak çalışması ile Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi’nin denetimde yürütülüyor...
18.04.2022Arkeoloji
Kumlarından doğan kent
Kumlarından doğan kentMuhteşem bir halicin kıyısında kurulan Patara, limanın ağzı kumla dolup kapanana kadar Ksanthos Vadisi’nin dünyaya açılan kapısıydı. 30 yılı aşkın bir süredir devam eden kazılarla Lykia ve dolayısı ile Anadolu tarihini aydınlatan Patara’da, yıkıntıları toprağın ve kumun altında kaybolan birçok önemli yapı bugün yeniden ayakta.
18.04.2022Arkeoloji
Akdeniz’in değerleri
Akdeniz’in değerleriTürkiye, Patara Antik Kenti’nin de bulunduğu Akdeniz’in değerlerinin korunmasını amaçlayan Barselona Sözleşmesi’nin taraflarından biri. Ulusal düzeyde de ekolojik açıdan değer taşıyan doğal yapıların korunmasına yönelik yasal bir altyapı mevcut.
18.04.2022Arkeoloji
Artemis heykelleri sergileniyor
Artemis heykelleri sergileniyorİzmir Arkeoloji Müzesi koleksiyonundan seçilen kült ve ritüel eserlerinden birkaçı, her ay depolardan çıkarılarak sergileniyor...
18.04.2022Arkeoloji

Benzer Haber Etiketleri

Arkeoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.