Arkeoloji

Arkeoloji

Son dakika arkeoloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan arkeoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan arkeoloji haber sayfamızda...

Arkeoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.561 arkeoloji haberi bulunmuştur.
Metropolis Antik Kenti'ndeki hamamın 'kazan dairesi' gün yüzüne çıkarıldı
Metropolis Antik Kenti'ndeki hamamın 'kazan dairesi' gün yüzüne çıkarıldıİzmir'in Torbalı ilçesinde yer alan Metropolis Antik Kenti'nin tarihi hamamında 'kazan dairesi' olarak adlandırılan, ısı kaynağı sağlayan tonoz bölümü, ortaya çıkarıldı. Tonozun 2 yıl süren çalışmalarla gün yüzüne çıkarıldığını belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Serdar Aybek, "Romalıların kurdukları merkezi ısıtma sistemi olan 'Hypocaust' yöntemi kullanılmış. Hamamlar hem tabandan hem duvara yerleştirilen delikli tuğlalar vasıtasıyla ısıtılıyor. Burada ısıtmanın ilk basamağında oluşturulan kazanlar yer alıyor" dedi
11.08.2022Gündem
Tekirdağ’da sağanak yağış bekleniyor
Tekirdağ’da sağanak yağış bekleniyorMeteoroloji Genel Müdürlüğü, Tekirdağ ve çevrelerinde kuvvetli sağanak yağış beklendiğini duyurdu.
9.08.2022Gündem
Arslantepe Höyüğü'nde kazı çalışmaları yeniden başladı! 2 ay sürecek
Arslantepe Höyüğü'nde kazı çalışmaları yeniden başladı! 2 ay sürecekMalatya’da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne giren Arslantepe Höyüğü'nde, kazı çalışmaları yeniden başladı. Arslantepe Höyüğü Onursal Kazı Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane, "Girişte bir sur duvarı var. Milattan önce 2500-2200 yıllık. O sur duvarını temizledik, şimdi de restorasyon çalışması yapıyoruz" dedi.
9.08.2022Gündem
Hestia, ziyaretçilerini bekliyor
Hestia, ziyaretçilerini bekliyorHelenistik Dönem’den günümüze kadar ulaşmış tek Hestia heykeli, bu yıl açılması planlanan Manisa Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeyi bekliyor.
9.08.2022Ege
Kıtaları aşacak, her ilde olacak
Kıtaları aşacak, her ilde olacakDedeman’ın 2025 yılına kadar büyüme stratejisi hem Türkiye’de 81 ili, hem de dünyanın farklı kıtalarında yeni yatırımları kapsıyor. Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Banu Dedeman, dünyanın en güçlü turizm ülkelerinden Türkiye’nin marka gücünü dünyaya yaymakta kararlı
1 asır sonra sergide
1 asır sonra sergideYunan mitolojisinde ‘zafer tanrıçası’ olarak bilinen, 2 bin 500 yıllık Nike heykeli, Bergama’daki Pergamon Antik Kenti’nde bulunduktan 1 asır sonra İzmir Arkeoloji Müzesi’nde ilk kez sergiye çıkarıldı.
4.08.2022Ege
Erdoğan'dan sosyal konut müjdesi! Bu proje kiraları düşürecek
Erdoğan'dan sosyal konut müjdesi! Bu proje kiraları düşürecekCumhurbaşkanı Erdoğan, dar gelirliye konut müjdesi vererek, “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz. Bu adım son dönemde ciddi şikayet konusu olan kiraların düşmesine de yol açacaktır” dedi.
2.08.2022Siyaset
WAF ve INSIDE Ödülleri’nin Finalistleri Açıklandı
WAF ve INSIDE Ödülleri’nin Finalistleri AçıklandıDünyanın en önemli mimarlık buluşmalarından biri olan World Architecture Festival ve INSIDE Festival kapsamında gerçekleşen ödüllerin kısa listeleri açıklandı...
1.08.2022Mimarlık
Hülagü Han’ın sarayı Van’da bulunmuş olabilir
Hülagü Han’ın sarayı Van’da bulunmuş olabilirArkeoloji dünyasını heyecanlandıran keşif... Yabancı arkeologlar, Moğol hükümdarı Cengiz Han’ın torunu Hülagü Han için inşa edilmiş bir sarayın kalıntılarının Van’da keşfedilmiş olabileceğini duyurdu.
27.07.2022Kültür Sanat
Mutfak gideri 600 lira, kıyafeti ikinci el! Karavanda yaşamanın maliyeti şaşırttı
Mutfak gideri 600 lira, kıyafeti ikinci el! Karavanda yaşamanın maliyeti şaşırttıArkeoloji mezunu Hati Doruyol, 4 yıl önce işinden ayrılarak sırt çantasıyla yollara düştüğünde kafasını sokup rahatça yaşayabileceği bir yer arayışı içindeydi. Çadırda konaklayarak dağ tepe hayalindeki yeri bulmak için aylarca gezdikten sonra ise kendine panelvandan dönüştürdüğü bir karavan yaptı.
26.07.2022Haberler
Mutfak gideri 600 lira, kıyafeti ikinci el! Karavanda yaşamanın maliyeti şaşırttı
Mutfak gideri 600 lira, kıyafeti ikinci el! Karavanda yaşamanın maliyeti şaşırttıArkeoloji mezunu Hati Doruyol, 4 yıl önce işinden ayrılarak sırt çantasıyla yollara düştüğünde kafasını sokup rahatça yaşayabileceği bir yer arayışı içindeydi. Çadırda konaklayarak dağ tepe hayalindeki yeri bulmak için aylarca gezdikten sonra ise kendine panelvandan dönüştürdüğü bir karavan yaptı.
26.07.2022Gündem
Çocuklar Afrodisias Antik Kenti’ni tanıyor
Çocuklar Afrodisias Antik Kenti’ni tanıyorAydın’daki Afrodisias Antik Kenti’ni ziyaret eden çocuklar, arkeologlar gibi kazı çalışmalarına da katılıyor...
26.07.2022Gündem
Bodrum Zai Yaşam’da İş Sanat Çarşambası başladı
Bodrum Zai Yaşam’da İş Sanat Çarşambası başladıİş Sanat, konserlerden hikâye dinletilerine, arkeoloji ve sanat sohbetlerinden okuma tiyatrosuna zengin bir programla yer alacağı “Zai Yaşam’da İş Sanat Çarşambası” ile sanatseverlerle bu yaz Bodrum’da bir araya geliyor.
26.07.2022Advertorial
Bodrum’da ‘çarşamba’ farkı
Bodrum’da ‘çarşamba’ farkıİş Sanat ile Bodrum Yaşam Zai ortaklığında düzenlenen etkinlikler sanat ile doğanın uyumuna örnek bir katkı sunuyor. Beş duyuya hitap eden mekânda kurulan İş Sanat Çarşamba Sahnesi’nin konukları ücretsiz olarak izlenecek.
25.07.2022Kültür Sanat
Van'da gizemli keşif! S harfine benzer işaret aydınlatacak
Van'da gizemli keşif! S harfine benzer işaret aydınlatacak Dünyanın dört bir yanından araştırmacıların, arkeologların ve tarihçilerin gözleri, Van'da bulunan bir bölgeye çevirdi. Yapılan keşifle ilgili birden çok varsayım var ancak içlerinden biri öne çıkıyor.
25.07.2022Gündem
Hatay'daki Ortak Varoluş Mozaiği, Guinness Rekorlar Kitabı'nda
Hatay'daki Ortak Varoluş Mozaiği, Guinness Rekorlar Kitabı'ndaHatay'ın binlerce yıllık tarihini anlatan bin 600 metrekare büyüklüğündeki Ortak Varoluş Mozaiği, doğal mermer taşlarından yapılan en büyük taban mozaiği özelliğiyle Guinness Rekorlar Kitabı'ndaki yerine aldı.
24.07.2022Kültür Sanat
Van'da gizemli keşif! S harfine benzer işaret aydınlatacak
Van'da gizemli keşif! S harfine benzer işaret aydınlatacakDünyanın dört bir yanından araştırmacıların, arkeologların ve tarihçilerin gözleri, Van'da bulunan bir bölgeye çevirdi. Yapılan keşifle ilgili birden çok varsayım var ancak içlerinden biri öne çıkıyor.
24.07.2022Haberler
Çocuklar Afrodisias Antik Kenti’ni tanıyor
Çocuklar Afrodisias Antik Kenti’ni tanıyorAşk ve güzellik tanrıçası Aphrodit’e adanan, adı “Aphrodite’in yeri ve yöresi” anlamına gelen Afrodisias Antik Kenti, Aydın’ın Karacasu ilçesi Geyre köyü yakınında yer alıyor. Kent, çoğu ayakta olan yapıları, heykel, kabartma ve yazıtları Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinin mermer sanatı ve mimarisini aydınlattığı için antik mermer ocakları ile birlikte 2017 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedildi. Kent, yakınında bulunan mermer ocakları sayesinde heykel üretim merkezi haline gelmesi ve dönemin en ünlü heykeltıraşlarının burada yetişmesiyle öne çıkıyor.
24.07.2022Arkeoloji
Çukurova’nın bereketli tarihi
Çukurova’nın bereketli tarihiAdana’nın Yüreğir ilçesinde tarihi M...
24.07.2022Arkeoloji
Kibele’nin bereketli denizleri
Kibele’nin bereketli denizleriTürkiye’nin toprakları gibi denizleri de zengin bir tarih barındırıyor derinliklerinde. Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı da 1999’dan bugüne denizlerimizdeki tarihi zenginliklerin araştırılması ve tanıtılması için çalışıyor.
24.07.2022Arkeoloji
Ölümünün sekizinci yılında anısına saygıyla: Klaus Schmidt
Ölümünün sekizinci yılında anısına saygıyla: Klaus Schmidtİnsanlık tarihini yeniden yazdırdı Klaus Schmidt, Göbeklitepe’deki çalışmalarıyla tarih öncesi dönemlere ilişkin bazı kabullerin değişmesinde büyük rol oynadı.
24.07.2022Arkeoloji
Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Arkeoloji Şurası’nı değerlendirdi: “Yapı doğru inşa edilmeli”
Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Arkeoloji Şurası’nı değerlendirdi: “Yapı doğru inşa edilmeli”Özdoğan, Türkiye’de arkeoloji ile ilgili kurumsal bir yapının gerekli olduğunu belirterek bu yapının doğru inşa edilmesinin önemine dikkat çekiyor: “Bürokrasi ile bilim arasındaki arayüz doğru işlemeli. Geleneği bir kez bozarsanız sistem kötüye gider.”
24.07.2022Arkeoloji
Ankara antik tiyatroya kavuşmak için gün sayıyor
Ankara antik tiyatroya kavuşmak için gün sayıyorAnkara’nın Altındağ ilçesinde 1982 yılında bir inşaatın temel kazısı sırasında bulunan Antik Roma tiyatrosunda, 2020’de başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi...
24.07.2022Arkeoloji
8 bin 200 yıllık kemikten iğneler
8 bin 200 yıllık kemikten iğnelerYeşilova ve Yassıtepe höyüklerinde süren kazı çalışmalarında 8 bin 200 yıl öncesine ait kemikten yapılmış iğneler bulundu...
24.07.2022Arkeoloji
Dionysos’un kenti
Dionysos’un kentiTarihi günümüzden 3 bin yıl öncesine kadar uzanan, İzmir’in Seferihisar ilçesindeki antik liman kenti Teos, Kazı Başkanı Prof. Dr. Musa Kadıoğlu’nun deyimiyle üç “m” ile öne çıkıyor: Kentteki epigrafik metinler, Mimar Hermogenes ve ünü dünyaya yayılan mermer. Baş tanrısı; şarabın, bereketin, coşkunun simgesi Dionysos olan Teos, tarihte şenlikleriyle önemli bir çekim gücüne sahipken, kentteki arkeolojik araştırmaların merkezinde de 18. yüzyıldan bu yana Dionysos Tapınağı var.
24.07.2022Arkeoloji

Benzer Haber Etiketleri

Arkeoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.