Arkeoloji

Arkeoloji

Son dakika arkeoloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan arkeoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan arkeoloji haber sayfamızda...

Arkeoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 5.062 arkeoloji haberi bulunmuştur.
Hatay’da 6 bin yıllık bir yerleşim: İssos-Epiphaneia
Hatay’da 6 bin yıllık bir yerleşim: İssos-EpiphaneiaHatay Erzin’deki İssos-Epiphaneia Antik Kenti, şimdiye kadar M.Ö. 2. yüzyıla tarihlendiriliyordu. Buluntular kentin günümüzden 6 bin yıl öncesine kadar gittiğini gösteriyor.
19.02.2024Arkeoloji
Unutulmuş krallığın başkenti Aççana
Unutulmuş krallığın başkenti AççanaHatay’da 4 bin yıllık geçmişe sahip Aççana Höyük’teki kazılarla Mukiş Krallığı’nın başkenti Alalah’ın tarihi aydınlatılıyor. Kazılarda iklime bağlı gelişen büyük değişikliklerin, insan hareketlerinin izleri de sürülüyor.
19.02.2024Arkeoloji
Hatay Arkeoloji Müzesi: Depremde de tarihi korudu
Hatay Arkeoloji Müzesi: Depremde de tarihi koruduMozaikleriyle dünya çapında üne kavuşan Hatay Arkeoloji Müzesi depremde ayakta kaldı, ev sahipliği yaptığı eserler zarar görmedi. Tadilat çalışmalarının devam ettiği müzenin 2025 yılında tekrar ziyarete açılması planlanıyor.
19.02.2024Arkeoloji
Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi! Dünya çapında nadir bir örnek
Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi! Dünya çapında nadir bir örnekMüzede 13 ayrı medeniyetin izlerini görmek mümkün. Gün yüzüne çıkan eserleri yerinde korumanın önemi, antik ile moderni bir araya getirip yaşayan bir mekân yaratma düşüncesi burada müze-otel konseptiyle hayat buluyor.
19.02.2024Arkeoloji
6 Şubat depremlerinin 1. yıl dönümü anısına! Antiokheia’dan Antakya’ya depremler
6 Şubat depremlerinin 1. yıl dönümü anısına! Antiokheia’dan Antakya’ya depremler 6 Şubat depremleri, Hatay’ın tarih boyunca yaşadığı onlarca yıkıcı depremden yalnızca biri. Tarihteki bu depremlerin ardından bölgede her defasında yerleşimlerin kurulması ise felaketlerin bu toprakların kaderinde bereket ve güzelliklerle birlikte var olmasından...
19.02.2024Arkeoloji
Hafızalardaki Antakya
Hafızalardaki AntakyaDeprem, geride gezilecek değil ancak hatırlanabilecek bir Antakya bıraktı. Kent küllerinden yeniden doğana kadar, belleklerimizde yaşamaya devam edecek. Sonra bir gün tekrar parlayacak zengin tarihiyle.
19.02.2024Arkeoloji
Kentle bütünleşmiş bir Anadolu müzesi
Kentle bütünleşmiş bir Anadolu müzesiYüksel Erimtan’ın kültürel mirası korumak amacıyla 60 yıllık emeği ile oluşturduğu arkeoloji koleksiyonunu barındıran Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, geçmişin ve bugünün değerlerini yaşatan bir kültür ve eğitim potası.
19.02.2024Arkeoloji
Satır satır yolculuğu
Satır satır yolculuğuMardin, Türkiye’nin zengin kültürünün en önemli parçaları arasında... Bugün sayıları çok azalmış da olsa Süryaniler de Mardin’in en önemli renklerinden...
19.02.2024Arkeoloji
Patara Antik Kenti İstanbul’a geldi
Patara Antik Kenti İstanbul’a geldiPatara Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan, Patara’nın ve kazıların tarihini Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi’ndeki “Patara’nın İzinde” programında anlattı.
19.02.2024Arkeoloji
Yaşayan tarih yaşayan kent
Yaşayan tarih yaşayan kentAykut Ferah  Milliyet Arkeoloji Proje Danışmanı Değerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları;Bir sene önce, 6 Şubat 2023’te gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin en büyük yıkıma sebep verdiği şehirlerden biri de medeniyetler şehri Hatay oldu...
19.02.2024Arkeoloji
Bakan Ersoy açıkladı: Aphrodisias gece ziyaretine açılacak
Bakan Ersoy açıkladı: Aphrodisias gece ziyaretine açılacakBakan Ersoy, Aydın'ın Karacasu ilçesindeki Aphrodisias Antik Kenti’ne 120 yıldır kazı çalışmalarının yürütüldüğünü ve ancak yüzde 12’sinin kazıldığını söyledi. Aphrodisias’a bu yıl içerisinde yapmayı planladıkları projeleri açıklayan Bakan Ersoy, projelere toplam 1 milyar 750 milyon TL bütçe ayırdıklarını duyurdu.
14.02.2024Gündem
Şanlıurfa’daki müzeler açılıyor
Şanlıurfa’daki müzeler açılıyorŞanlıurfa’nın simgesi olan Balıklıgöl yakınlarında 200 dönümlük alanda kurulan ve 2015 yılında ziyarete açılan Türkiye’nin en büyüğü Şanlıurfa Arkeoloji ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi Kompleksi, geçen 15 Mart’ta yaşanan sel felaketinde büyük zarar görmüştü.
14.02.2024Kültür Sanat
Hanutçuluk yapan da yaptıran da yanacak!
Hanutçuluk yapan da yaptıran da yanacak!Turistik yörelerde turistleri halıcı, restoran ve hediyelik eşya dükkanı gibi işletmelere yönlendiren hanutçulara sert tedbir geliyor.
13.02.2024Ekonomi
Aigai’ya destek sürüyor
Aigai’ya destek sürüyorAntik dönemde “Aiolis Bölgesi” olarak anılan, İzmir’in kuzeyini kapsayan bölgenin önemli antik kentlerinden Aigai’de, 2004 yılında başlayan arkeolojik kazılar 2020 yılından bu yana Aliağa Belediyesi tarafından destekleniyor.
10.02.2024Ege
"2024 hedefimiz 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar"
"2024 hedefimiz 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar"Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Bu sene için yeni ve daha büyük hedefler belirledik. 2024 hedefimiz 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar. Bunun için yeni hedef pazarlar üzerinde çalışıyoruz" dedi.
8.02.2024Ekonomi
Beyin kanaması geçiren Settar Tanrıöğen'in son durumu!
Beyin kanaması geçiren Settar Tanrıöğen'in son durumu!Settar Tanrıöğen, 26 Ocak'ta beyin damarlarında oluşan anevrizmanın (baloncuk) patlaması sonucu beyin ve beyin zarları arasında kanama tespit edilince ameliyata alınmıştı. İki gün sonra yeniden bıçak altına yatan 61 yaşındaki sanatçının sağlık durumuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.
7.02.2024Cadde
Bir hafıza kaybı
Bir hafıza kaybıHatay, depremden en çok etkilenen şehirlerin başında geliyor. Özellikle Antakya, bu büyük depremde yitip giden canların, yıkılan konutların ötesinde, bir “hafıza” kaybı da yaşıyor. Şehrin birçok simgesi bugün ayakta değil. Kaybolan, boşalan mekânla birlikte geçmiş zaman da siliniyor; hatıralar ve tarih, bir enkaza dönüşüyor.
6.02.2024Gündem
Bakanlık kolları sıvadı! Tarihin ışığı tekrar parlayacak
Bakanlık kolları sıvadı! Tarihin ışığı tekrar parlayacakDepremde yıkıma uğrayan tarihi yapılar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen özel restorasyon projeleriyle yeniden ayağa kaldırılıyor.
Müze güçlendiriliyor
Müze güçlendiriliyorDepremde zarar gören yapılar arasında, 2014’te ziyarete açılan ve 3500 metrekaresi mozaik olmak üzere toplam 10 bin metrekarelik sergileme alanına sahip Hatay Arkeoloji Müzesi de bulunuyor.
5.02.2024Gündem
Hastaneden yeni açıklama! Settar Tanrıöğen'in sağlık durumu
Hastaneden yeni açıklama! Settar Tanrıöğen'in sağlık durumu 90'lı yıllarda 'Bir Demet Tiyatro'da oynadığı 'Saldıray Abi' karakteriyle adından söz ettiren Settar Tanrıöğen, beyin damarlarında oluşan anevrizmanın (baloncuk) patlaması sonucu beyin ve beyin zarları arasında kanama tespit edilince ameliyata alınmıştı. İki gün sonra yeniden bıçak altına yatan 61 yaşındaki sanatçının sağlık durumuyla ilgili hastaneden yeni bir açıklama geldi.
2.02.2024Cadde
Beyin kanaması geçirmişti! Settar Tanrıöğen bir ameliyat daha oldu
Beyin kanaması geçirmişti! Settar Tanrıöğen bir ameliyat daha olduKısa süreli bilinç bulanıklığı şikayetiyle 26 Ocak Cuma akşamı hastaneye giden ve beyin kanaması geçirdiği anlaşılan Settar Tanrıöğen, Ataşehir'de özel bir hastanede bıçak altına yattıktan sonra yoğun bakıma alınmıştı. 61 yaşındaki oyuncunun, bir kez daha operasyon geçirdiği ortaya çıktı.
30.01.2024Cadde
Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi Açıldı
Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi AçıldıTürkiye’nin ulaşım, endüstri ve iletişim tarihindeki gelişmeleri yansıtan ilk ve tek sanayi müzesi olan Rahmi M. Koç Müzesi, kültür sanat dünyasına yeni bir müze daha kazandırdı.
28.01.2024Mimarlık
Settar Tanrıöğen beyin kanaması geçirdi! Usta oyuncunun sağlık durumu
Settar Tanrıöğen beyin kanaması geçirdi! Usta oyuncunun sağlık durumu90'lı yıllarda 'Bir Demet Tiyatro'da oynadığı 'Saldıray Abi' karakteriyle adından söz ettiren Settar Tanrıöğen (61), beyin kanaması geçirdi. Eski manken ve oyuncu Ebru Destan, Tanrıöğen'in son durumunu paylaştı. Sanatçının tedavi gördüğü hastaneden de açıklama geldi.
27.01.2024Cadde
Tarihi kilise ziyarete açıldı
Tarihi kilise ziyarete açıldı6 Şubat depremleri Hatay’ın tarihi dokusuna da zarar verdi.
27.01.2024Gündem
Pompei'den 3 taş çaldı, lanet peşini bırakmadı! 'Haberim yoktu, meme kanseri oldum'
Pompei'den 3 taş çaldı, lanet peşini bırakmadı! 'Haberim yoktu, meme kanseri oldum'İtalya'da tatilinin keyfini çıkaran genç kadın, Antik Pompei Kenti'ni de ziyaret etmeden dönmek istemedi. Hatıra olsun diye çaldığı 3 ponza taşı ise hayatını altüst etti. Yazdığı mektupta taşların kendisine lanet getirdiğini söyleyerek "Meme kanserine yakalandım" diyordu. Üstelik bu tecrübeyi yaşayan ilk kişi de değildi.
24.01.2024Yaşam

Benzer Haber Etiketleri

Arkeoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.