Arkeoloji

Arkeoloji

Son dakika arkeoloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan arkeoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan arkeoloji haber sayfamızda...

Arkeoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.898 arkeoloji haberi bulunmuştur.
Yıllık 1 milyon ton emisyon azaltımı sağlandı
Yıllık 1 milyon ton emisyon azaltımı sağlandıUlaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Karayolları Genel Müdürlüğünce (KGM) mevcut ve projelendirilen yollarda insan ve çevreyi korumak üzere Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), ekolojik geçişler, gürültü haritalama, ağaçlandırma ve peyzaj, tarihi-kültürel-arkeoloji gibi çevresel çalışmalar ile insan ve çevreye duyarlı Ar-Ge çalışmaları yürütülüyor.
20.06.2021Ekonomi
“İnsanı yeniden yazmak lazım”
“İnsanı yeniden yazmak lazım”Ahmet Ümit’in son romanı “Kayıp Tanrılar Ülkesi” okurları hem tanıdık hem de yabancı bir diyara davet ediyor. Ümit, kitaplarında işlemeyi sevdiği göçmenler, yabancı düşmanlığı, tarih, geçmişle yüzleşme, arkeoloji, sanat gibi temaları bu kez Berlin-Bergama hattında sürükleyici bir hikâyede anlatıyor
20.06.2021Kültür Sanat
Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 40 antik kent
Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 40 antik kentTürkiye, tarih boyunca insanlığa yön vermiş medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği bir coğrafya olma özelliği taşıyor. Daha yerleşik hayata geçilmemiş olan dönemlerde bile Göbeklitepe ve Nevala Çori gibi olağanüstü yapıların kurulduğu Anadolu toprakları sonrasında tarihteki ilk kentleşme örneklerinden biri olan Çatalhöyük gibi yerleşimlere de ev sahipliği yapmakta. Doğa güzelliklerinin yanı sıra tarihi mirasıyla hayranlık uyandıran Türkiye'de 18 yer UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. 85 bölge ise UNESCO'nun Geçici Dünya Mirası Listesi'nde. Böylesi zengin bir coğrafyayı hakkıyla gezebilmek için elbette çok uzun yıllar gerekiyor. Demir Çağı'ndan Orta Çağ'a kadar onlarca yerleşimin kurulduğu Anadolu coğrafyasında mutlaka görmeniz gereken 40 antik kenti sıraladık. Ancak Türkiye'nin farklı bölgelerinde görülmeye değer daha nice antik yerleşimin bulunduğunu da hatırlatmış olalım.
19.06.2021Tatil
Milliyet Arkeoloji Dergisi ile 'Nefes Alın'
Milliyet Arkeoloji Dergisi ile 'Nefes Alın'Kültürel miras bilincinin kazandırılması amacıyla okurlarıyla buluşmaya devam eden Milliyet Arkeoloji Dergisi, Haziran sayısı ile okurlarını yine tarihi bir keşfe çıkarıyor. Aylık yayınlanan Arkeoloji Dergisi’nin üçüncü sayısına Milliyet Gazetesi okurları 20 Haziran Pazar günü gazete ile birlikte ücretsiz olarak ulaşabilecek.
16.06.2021Vitrin
Van'da Urartular dönemine ait yeni bir kale kalıntısı tespit  edildi
Van'da Urartular dönemine ait yeni bir kale kalıntısı tespit edildiVan'ın Gürpınar ilçesinde 2 bin 500 rakımlı dağda Urartulular'dan itibaren farklı medeniyetler tarafından kullanıldığı belirlenen yeni bir kale kalıntısı bulundu.
16.06.2021Tatil
1800 yıllık kadın heykeli bulundu
1800 yıllık kadın heykeli bulunduİZMİR Torbalı’daki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, genç kadın tasvir eden, yaklaşık 1.5 metre boyunda 1800 yıllık başsız heykel bulundu.
15.06.2021Ege
Asırların tanığı İstanbul Arkeoloji Müzeleri
Asırların tanığı İstanbul Arkeoloji MüzeleriTarihi yarımadanın tam merkezinde bulunan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, çağlar boyunca insanlık tarihine damgasını vuran olaylara ait eserleri muhteva ediyor. 13 Haziran 1891 tarihinde Asar-ı Atika adıyla ziyarete açılan İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin kurucusu ünlü ressam Osman Hamdi Bey'dir. Koleksiyonunda bir milyondan fazla eserin yer aldığı yapı, dünyanın en önemli arkeoloji ve sanat müzelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Başta Büyük İskender Lahdi, Ağlayan Kadınlar Lahdi ve tarihteki ilk yazılı anlaşma olan Kadeş Anlaşması'nın yanı sıra ilk aşk mektubu ve Babil'in ünlü İştar Kapısı da İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde sergilenmektedir.
13.06.2021Tatil
Tarihi Yarımada'nın altında botla keşif! Üstü kadar altı da gizemli
Tarihi Yarımada'nın altında botla keşif! Üstü kadar altı da gizemliTopkapı Sarayı, Ayasofya Camii ve Aya İrini Kilisesi gibi önemli yapıların bulunduğu Tarihi Yarımada'nın altındaki gizemli yapılar, bir bölümü botla yapılan yolcukla görüntülendi
13.06.2021Gündem
Hatay Arkeoloji Müzesi'ne ziyaretçi ilgisi
Hatay Arkeoloji Müzesi'ne ziyaretçi ilgisiTarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Hatay'da, dünyanın en büyük mozaik koleksiyonunun sergilendiği müzeler arasında yer alan Arkeoloji Müzesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında geçilen kademeli normalleşme sürecinde yoğun ilgi görüyor.
13.06.2021Tatil
Hiyeroglif Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Hiyeroglif Yazısı Nedir?
Hiyeroglif Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Hiyeroglif Yazısı Nedir?Tarihte ön plana çıkan uygarlıkların çeşitli alanlarda ortaya çıkardıkları ve kendilerinden sonra gelen uygarlıklara da örnek olacak pek çok icatları bulunmaktadır. Bir uygarlığı gelecek nesillere taşıyan en önemli icadın yazı olduğu bilimsel olarak kanıtlanan araştırmalardan olmaktadır. Hiyeroglif adı verilen yazı çeşidi de pek çok uygarlığın etkisinde kaldığı bir icat olarak değerlendirilmektedir. Peki, hiyeroglif ne anlama gelmektedir? TDK sözlük anlamı ne demektir? Hiyeroglif yazısı nedir? İşte, hiyeroglif hakkında merak edilen tüm detayları derledik.
12.06.2021Eğitim
19 yıl sonra yurda dönen çini eserler restorasyona alınacak
19 yıl sonra yurda dönen çini eserler restorasyona alınacakYasa dışı yollarla Türkiye'den çıkarılan ve 19 yıl sonra yurda dönen Adana Ulu Cami çinileri ile Konya kökenli çini pano, restorasyonun ardından sergilenecek. Hollanda'daki bir müzayede evinde satışa sunulan ve Türkiye kökenli olduğu belirlenerek Ankara Etnografya Müzesine 9 Haziran'da teslim edilen çiniler, gelecek hafta Ankara Bölge Restorasyon Laboratuvarında restorasyona alınacak.
11.06.2021Kültür Sanat
İstiklal İlkokulu çocukla dolacak
İstiklal İlkokulu çocukla dolacakKonak Belediyesi, Yenilikçi Öğrenme Merkezi’ne dönüştürdüğü tarihi İstiklal İlkokulu’nun açılışı için gün sayıyor.
11.06.2021Ege
Akropolis isyanı!
Akropolis isyanı!Yunanistan’ın başkenti Atina’da milattan önce 5. yüzyıldan kalma Akropolis’teki restorasyonda ‘beton yol’ yapılması ve ‘modern asansör’ kurulması arkeologların büyük tepkisine neden oldu
11.06.2021Dünya
Kapadokya'yı mayıs ayında 61 bin 634 turist ziyaret etti
Kapadokya'yı mayıs ayında 61 bin 634 turist ziyaret ettiTürkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesindeki müze ve ören yerlerini mayıs ayında 61 bin 634 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.
10.06.2021Tatil
Put Mağaraları'nın duvarlarındaki figürler inceleniyor
Put Mağaraları'nın duvarlarındaki figürler inceleniyorVan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ndeki (YYÜ) bilim insanları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izniyle Gürpınar ilçesinde arkeolojik yüzey araştırmasına başladı. Çalışmalara ilk olarak Gürpınar ilçesine bağlı Yedisalkım köyü yakınlarında bulunan ve duvarlarındaki figürler ile dikkati çeken Put Mağaraları'nda başlayan ekip, incelemelerde bulundu.
10.06.2021Tatil
Bukoleon Sarayı müze olacak
Bukoleon Sarayı müze olacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Fatih’te bulunan ve UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan 1610 yıllık Bukoleon Sarayı’nda restorasyon çalışması başlattı. Tarih boyunca gördüğü hasarlara rağmen ayakta kalmayı başarmış ve günümüzde büyük saray kompleksinin ayakta duran tek kalıntı örneği olan tarihi yapı, turizme kazandırılacak.
10.06.2021Gündem
Tarihe Yardımcı Bilim Dalları Nelerdir? Kısaca İsimleri Ve Açıklamaları
Tarihe Yardımcı Bilim Dalları Nelerdir? Kısaca İsimleri Ve AçıklamalarıSon zamanlarda pek çok sinema filmine ya da televizyon dizisine konu olan tarihi olaylar insanların ilgisini tarih bilimine çevirmiştir. Tarih dersi belki okulda zorlamıştır. Ancak geçmişe bu büyülü yolculuk ise pek çok kimseyi heyecanlandırmaktadır. Her zaman geçmişte yaşanmış olaylar merak konusu olmuştur. Tarih biliminin konusu geçmişte yaşanmış olaylar olsa da bilim dalı olarak alanı oldukça teferruatlıdır. İşte merakla okuyacağınız tarihe yardımcı bilim dalları nelerdir, isimleri ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik
10.06.2021Eğitim
Dünyanın ilk aşk şiiri
Dünyanın ilk aşk şiiriİnsanoğlu yüzyıllardır birbirinden farklı tanımlar verdiği aşkı sanat eserlerinde anlatmaya çalışmaktadır. Dünyanın ilk aşk şiiri ibaresine sahip olan şiir yıllardır İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen 4 bin yıllık Sümerce çivi yazısı bir tablettir. İlk aşk şiirini bulunduran tablet ABD'li Sümerolog Samuel Noah Kramer tarafından İngilizceye çevrilmiştir. Tableti Türkçe'ye ise Türkiye'nin ilk Sümerologu 94 yaşında olan Muazzez İlmiye Çığ çevirmiştir. İşte Dünyanın ilk aşk şiiri.
14.06.2021Şiirler
En yoğun il İstanbul! Eserlerin sadece yüzde 10'u sergileniyor
En yoğun il İstanbul! Eserlerin sadece yüzde 10'u sergileniyorVarlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, 2020 itibarıyla envantere kayıtlı eser sayısının 3,5 milyona yakın olduğunu söyledi. Müzelere kayıtlı eserlerin yüzde 90'ının depolarda muhafaza edildiğini belirten Coşkun, sergilenen eserlerin ise sadece yüzde 10 olduğunu kaydetti.
7.06.2021Gündem
Osman Hamdi Bey Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Sanat Anlayışı
Osman Hamdi Bey Kimdir? Hayatı, Eserleri Ve Sanat AnlayışıOsmanlı döneminde yaşamış olan pek çok sanatçı bulunmaktadır. Yazmış olduğu eserleri ile bilinen Osman Hamdi Bey unutulmaz eserlere de imza atmış bir sanatçıdır. Osman Hamdi Bey arama motorlarında en çok aranan Osmanlı dönemi padişahlarından bir tanesidir. Peki Osman Hamdi Bey kimdir? Osman Hamdi Bey eserleri nelerdir? 'Osman Hamdi Bey'in hayatı nasıldır? İşte Osman Hamdi Bey ile ilgili merak edilen tüm detaylar.
5.06.2021Eğitim
Radisson Collection Hotel Bodrum kapılarını açtı
Radisson Collection Hotel Bodrum kapılarını açtıRadisson Hotel Group, Bodrum yarımadasının güneyindeki Aspat Koyu’nda bulunan Radisson Collection Hotel Bodrum kapılarını açtı. Denize sıfır konumu ve panoramik Ege Denizi manzarasıyla, misafirlerine huzurlu, dinlendirici ve eğlenceli bir tatil sunmayı amaçlıyor.
3.06.2021Tatil
Aigai, turizme katkı sağlayacak
Aigai, turizme katkı sağlayacakYunusemre Belediyesi, Köseler Mahallesi yakınlarında tarihi M.Ö. 8. yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarına bu yıl da destek verecek.
2.06.2021Ege
Müze Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Müze Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?
Müze Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Müze Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?Günümüzde herkesin anlamını merak ettiği sözcüklerden biri de müze sözcüğüdür. Müze kelimesiyle ilgili pek çok birey farklı araştırmalar yapabiliyor. Müze kelimesinin tam olarak sözlük anlamını öğrenmek isteyenler birkaç bilgi araştırmaları gerçekleştirebiliyor. Müze sözcüğünün TDK anlamları kişilerce araştırılabiliyor. Müze nedir, TDK sözlük anlamı ne demek? Müze çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Müze kelimesi hakkında merak edilen tüm detayları derledik.
1.06.2021Eğitim
Kronoloji Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Kronolojik Sıralama Nasıl Yapılır?
Kronoloji Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Kronolojik Sıralama Nasıl Yapılır?Kronoloji terimi günlük yaşamın içerisinde bir hayli sık olarak duymakta olduğumuz terimlerin başında geliyor. Fakat bu duruma rağmen kronoloji kavramı hakkında pek de bir bilgisi bulunmayan terimler arasında yerini alıyor. Sizin için Kronoloji nedir, TDK sözlük anlamı ne demek? Kronolojik sıralama nasıl yapılır? Tüm detayları ile derledik.
1.06.2021Eğitim
Kayseri'de, eski Arkeoloji Müzesi'nde yangın
Kayseri'de, eski Arkeoloji Müzesi'nde yangınKayseri'de, eski Arkeoloji Müzesi binasının kazan dairesinde yangın çıktı. İtfaiye ekiplerince söndürülen yangında binada hasar oluştu.
30.05.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

arkeolojiEgetariheserTürkiye

Arkeoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.