Res

Res

Son dakika RES haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan RES gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan RES haber sayfamızda...

Res

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 682 res haberi bulunmuştur.
İzmir’in suyu ona emanet!
İzmir’in suyu ona emanet!İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, “Tasarruf kampanyalarıyla da geçen yılın ilk 4 ayına oranla barajlarda su tüketimi yüzde 10-15 azaldı” dedi
16.05.2022Ege
Enerji üretiminde artış
Enerji üretiminde artışEnerji maliyetlerinin tüm dünyada artmasına rağmen Türkiye’nin sübvanse sistemi uygulaması en çok üretime yaradı. 2022 yılı Şubat ayında bir önceki döneme göre artış ile lisanlı üretimde 52.933.917 MHW ile rekor kırıldı.
9.05.2022Ekonomi
Kaf Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı, Fazileti ve Diyanet Meali
Kaf Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı, Fazileti ve Diyanet MealiToplamda 45 ayetten oluşan Kaf suresi, Kur’an-ı Kerim’in 50. suresidir. Surenin adı ilk ayetin başındaki Kaf harfinden gelmektedir. Mekke döneminde indiğine inanılan sure tefsirlerde Kafdağı ile bağlantılanır. Surede genel anlamıyla Allah'ın varlığı ve birliği, Peygamberlik, ölümden sonra dirilme gibi konular ele alınmaktadır. Okuması oldukça faziletli olan bu sure Kur’ân-ı Kerîm’in önemine dikkat çeker. Kaf Suresi okunuşu, Türkçe anlamı, Arapça yazılışı, fazileti ve diyanet meali ile ilgili detaylı bilgiler içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
13.05.2022Sureler
Üretime yer kalmıyor
Üretime yer kalmıyorİzmir’in Karaburun ilçesinde, Rüzgar Enerjisi Santrallarinin (RES) bulunduğu arazilere Güneş Enerjisi Santralleri’nin de (GES) kurulacak olması büyük tepki gördü.
25.04.2022Ege
Bakan Dönmez: Karadeniz gazını 2023’e yetiştirmek için çalışıyoruz
Bakan Dönmez: Karadeniz gazını 2023’e yetiştirmek için çalışıyoruzEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazını 2023’e yetiştirmek için ekiplerin büyük bir gayretle sahada çalıştıklarını belirterek, “Yavuz’un göreve başlamasıyla böylece 3 gemimiz de aynı anda Karadeniz’de çalışmaya başladı" dedi.
22.04.2022Ekonomi
Abluka Zap'a uzandı
Abluka Zap'a uzandıMerkezinde Zap’ın yer aldığı Haftanin, Metina, Avaşin, Hakurk hattında Mehmetçik güvenlik çizgisi oluşturacak. Böylece teröristlerin Türkiye’ye giriş-çıkışı önemli ölçüde önlenecek. Harekatta etkisiz kılınan terörist sayısı 26’ya yükseldi.
20.04.2022Gündem
Dünya enerji arz mimarisi değişirken, Türkiye nasıl hazırlanmalı?
Dünya enerji arz mimarisi değişirken, Türkiye nasıl hazırlanmalı?Bugün herkes enerji arz mimarisinin süratle değişmekte olduğu yeni bir küresel enerji düzenine kafa yoruyor. Ukrayna-Rusya çatışması ve Batı’nın giderek sertleşen yaptırımlarıyla, AB ülkeleri gibi, Türkiye’nin de önünde yeni enerji politika seçenekleri, risk ve fırsatları ortaya çıkıyor.
13.04.2022Vitrin
Çığ altında kalan paletli kar aracındaki 5 işçiyi köylüler kurtar
Çığ altında kalan paletli kar aracındaki 5 işçiyi köylüler kurtarBayburt'un Aydıntepe ilçesinde Rüzgar Enerji Santrali (RES) şantiyesine gitmekte olan işçilerin taşındığı paletli kar aracının üzerine çığ düştü. Karla kaplanan araçtaki 5 kişi, köylüler tarafından kurtarılırken, çığ anı ise cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.
20.03.2022Haberler
Türkiye’nin kurulu gücü arttı
Türkiye’nin kurulu gücü arttıŞubat ayında Türkiye’nin kurulu gücü geçen aya göre artan 55 santral ile 99 bin 890 megavat olurken, kurulu güçte birincil kaynaklara göre üretimde 25 bin 354 megavat ile doğal gaz ilk sırada yer aldı.
14.03.2022Uzmanpara
EPDK'dan enerjide yeni yatırımların önünü açacak kritik karar
EPDK'dan enerjide yeni yatırımların önünü açacak kritik kararEnerjide yeni yatırımların önünü açacak kararları açıklayan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, “Rüzgar ve güneşte 2787 mw’lık yeni kapasite tahsis sürecini tamamladık. En geç 1 buçuk, 2 yıl içinde 5 milyar dolarlık yenilenebilir enerji yatırımını elbirliği ile hayata geçireceğiz inşallah” dedi.
5.03.2022Ekonomi
Haftanın mekanları...
Haftanın mekanları...SERCAN KISMETİtalyan mutfağıİtalyan mutfağının lezzetlerini profesyonel bir bakış açısıyla yorumlamayı sürdüren Terrazza Italia, menüsüne eklediği yeni lezzetlerle misafirlerine unutulmaz anlar yaşatmaya devam ediyor...
5.03.2022Cadde
Jeotermal enerjide yatırımlar ancak teşvikle yapılabilir
Jeotermal enerjide yatırımlar ancak teşvikle yapılabilirÜlkemizde jeotermal kaynakların aranması son derece maliyetli, bunun için teşvikler gerekiyor. Devletin elinde çok sayıda teşvik mekanizması var bizi destekleyebilecek, bu mekanizmaları kullanalım. Sadece döviz alım garantisi, devletin hazinesinden para vererek teşvik değil, diğer teşvik unsurlarının da kullanılmasını istiyoruz.
1.03.2022Vitrin
Üretimde enflasyona karşı önlem çağrısı
Üretimde enflasyona karşı önlem çağrısı18 madde ile sanayicinin sorunları ve çözüm önerilerini sıralayan EBSO Başkanı Yorgancılar, enerji maliyetlerinin üretimde enflasyona yol açabileceğini belirtti
15.02.2022Ege
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ: Kılıçdaroğlu provokasyon peşinde
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ: Kılıçdaroğlu provokasyon peşindeCNN Türk yayınında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 'elektrik' açıklamalarına tepki gösterdi. Dağ, "CHP lideri provokasyon peşinde' ifadelerini kullandı. Dağ, elektrik faturaları ile ilgili olarak da "Çalışma yürütülüyor. Konu bakanlık ve EPDK'nın önünde" dedi.
10.02.2022Haberler
Son dakika! AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ: Kılıçdaroğlu provokasyon peşinde
Son dakika! AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dağ: Kılıçdaroğlu provokasyon peşindeCNN Türk yayınında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'elektrik' açıklamalarına tepki göstererek "CHP lideri provokasyon peşinde" ifadelerini kullandı. Dağ, elektrik faturaları ile ilgili olarak da "Çalışma yürütülüyor. Konu bakanlık ve EPDK'nın önünde" dedi.
10.02.2022Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kış Kartalı Harekatı mesajı: Kaçacak delik bile bulamadılar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kış Kartalı Harekatı mesajı: Kaçacak delik bile bulamadılarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Genç İş İnsanları Konfederasyonu Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. Terör örgütüne yönelik 3 ayrı noktada başlayan Kış Kartalı Harekatı'yla ilgili Erdoğan, 'Hedefleri bombaladık ve bu hedeflerle birlikte kendilerine kaçacak delik bile bulamadılar' dedi. Erdoğan, '(Kılıçdaroğlu'na)Bir tane lüks otelden geceliği 100 bin lira olmak suretiyle oradan yapacağınız yayınla bu millet bunlara aldanmaz, bu millet kanmaz. Ama böyle bir gayretiniz yoksa gölge etmeyin.' ifadelerine yer verdi.
2.02.2022Siyaset
Elektrik tüketimi arttı
Elektrik tüketimi arttıTürkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) verilerine göre ocak ayı boyunca gerçekleşen ulusal elektrik tüketimi yıllık %7,06 arttı ve 28,60 TWh düzeyine ulaştı.
1.02.2022Uzmanpara
Teknolojinin gücü çevre için devrede
Teknolojinin gücü çevre için devredeTurkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, “İklim değişikliği karşısında, teknolojinin gücünü kullanarak işimizi daha çevreci, daha verimli ve sürdürülebilir bir modele dönüştürmeyi hedefliyoruz” dedi.
18.01.2022Ekonomi
Elektrikli otobüs projesine katılacak belediyeler Samsun’a telif ücreti ödeyecek
Elektrikli otobüs projesine katılacak belediyeler Samsun’a telif ücreti ödeyecekSamsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bu yıl Mayıs ayında 10 otobüsle faaliyete geçecek ultra hızlı şarj sistemi ile 15 dakikada şarj olabilen elektrikli otobüs projesinin telif hakkının kendilerinde olduğunu, bu proje ile ASELSAN’dan yararlanacak belediyelerin Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ‘telif hakkı ücreti’ ödeyeceğini açıkladı.
14.01.2022Ekonomi
Kaynak odaklı hedef koyma zamanı
Kaynak odaklı hedef koyma zamanıÜlkemiz yenilenebilir enerji kaynakları açısından son derece zengin, bu alanlardaki potansiyelimiz oldukça güçlü. Karasal rüzgarda 100 bin MW’tan fazla, güneşte 250 bin MW’tan fazla enerji potansiyelimiz olduğu öngörülüyor. Hidroelektrik santraller ve jeotermal kaynaklar açısından da oldukça iyi bir konumdayız. Özellikle jeotermalde Avrupa ve dünya sıralamalarında üst noktalarda olmamız sevindirici. Kovid-19 sonrası dönem dünya genelinde sıkıntılar yaratmasına karşın Türkiye yenilenebilir enerji sektörü 2021 yılını kayda değer başarılarla geçirdi. Rüzgarda 10 GW kurulu gücün aşıldığına şahit olduk. Güneş enerjisi kurulu gücünde 7.500 MW’ı aştık. JES kurulu gücü 1.650 MW civarında. Ancak bu gelişmeler ve 2021’in dünya geneliyle paralel olarak bizler için de rekorlarla geçmiş olması sektörde her şeyin yolunda olduğunu göstermiyor.
4.01.2022Vitrin
Sürdürülebilirlik hedefleri için yeni kaynak!
Sürdürülebilirlik hedefleri için yeni kaynak!Turkcell, BNP Paribas ile imzaladığı anlaşma sayesinde 2019’da tahsis ettiği sürdürülebilir endeksli kredinin tutarını arttırdı ve vadesini uzattı. Turkcell’in kısa ve uzun vadeli çevresel hedeflerinde sergilediği istikrarlı performansın ve Sürdürülebilir Finansman çalışmalarının sonucu kapsamında, 2019’da BNP Paribas’tan 3 yıl vade ile 50 milyon Euro büyüklüğünde 'Sürdürülebilirlik Endeksli Kredi' tahsis etmişti. Turkcell, bu yeni anlaşma sayesinde kredi tutarını 70 milyon Euro’ya, vadesini ise imza tarihinden itibaren 5 yıla çıkardı.
25.12.2021 Vitrin
Çeşme'den esen rüzgâr Van’a ulaştı
Çeşme'den esen rüzgâr Van’a ulaştıTürkiye, 1998 yılında 1.5 megawatt’lık sembolik bir kapasite ile adım attığı rüzgar enerjisi üretiminde geçen 23 yılda rekorlara imza attı. 1998 yılında ilk kez İzmir’in Çeşme ilçesinde kurulan Germiyan Rüzgar Enerjisi Santrali’nin ardından son santral ise ülkenin en doğusu olan Van’ın Gevaş ilçesinde hizmete alındı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Elektriğimizin yaklaşık yüzde 10’unu rüzgârdan karşılıyoruz” dedi.
19.12.2021Ekonomi
Yenilenebilir enerjide 4 bin megavatlık yarışma tamamlandı
Yenilenebilir enerjide 4 bin megavatlık yarışma tamamlandıTürkiye'de Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) modeliyle bugüne kadar 2 bin megavat güneş ve 2 bin megavat rüzgar olmak üzere toplamda 4 bin megavatlık yarışma tamamlandı.
9.11.2021Ekonomi
Enerjinin bütçesi yüzde 52 arttı
Enerjinin bütçesi yüzde 52 arttıEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ilgili diğer kurumların 2022 bütçesi, bu yıla göre yüzde 52,2 artarak 7 milyar 707 milyon 842 bin liraya yükseldi.
2.11.2021Ekonomi
Enerjinin bütçesi yükseldi
Enerjinin bütçesi yükseldiEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ilgili diğer kurumların 2022 bütçesi, bu yıla göre yüzde 52,2 artarak 7 milyar 707 milyon 842 bin liraya yükseldi.
2.11.2021Uzmanpara

Benzer Haber Etiketleri

Res ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.