Silikon Vadisi

Silikon Vadisi

Son dakika silikon vadisi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan silikon vadisi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan silikon vadisi haber sayfamızda...

Silikon Vadisi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.591 silikon vadisi haberi bulunmuştur.
Küçük bir köyde yaşayan milyarder
Küçük bir köyde yaşayan milyarder Sridhar Vembu, 1996 yılında kardeşleriyle birlikte, ABD'nin küresel teknoloji ve keşif başkenti Silikon Vadisi'nde, şirketleri Zoho'yu kurdu. 25 yıl ileri sardığımızda, yazılım şirketi Zoho'da artık 9 bin 500 kişinin çalıştığını ve Forbes dergisinin tahminlerine göre Vembu kardeşlerin servetinin 2,5 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. Ancak hayatının yaklaşık 30 yılını California'da geçirip şirketini önde gelen yazılım firmaları arasına sokmayı başaran Sridhar, o aşamada daha sakin, hatta çok daha sakin bir yere, Hindistan'ın güneyinde her yere uzak küçük bir köye taşınmaya karar verdi.
1.08.2021Tatil
‘Baba’ şoför jet hızı peşinde
‘Baba’ şoför jet hızı peşindeYolcu taşıma uygulaması Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi, eski agresif CEO Kalanick’in ardından ‘aile babası’ profiliyle dikkat çekiyor. Tamamen “git ve getir” sistemi odaklı düşünen Khosrowshahi “1.5 saatte evinize piyano getirmenin hayali kuruyorum” dedi.
20.07.2021Ekonomi
‘Tech’ baronlara nefret büyüyor!
‘Tech’ baronlara nefret büyüyor!‘Teknoloji baronları’ olarak anılan Jeff Bezos, Elon Musk, Bill Gates ve Mark Zuckerberg gibi isimler pandemi döneminde servetlerine servet katarken, dünyada bu isimlere karşı oluşan rahatsızlık da aynı oranda büyüyor...
4.07.2021Dünya
e-yatırım yağmuru
e-yatırım yağmuruTürk firmalara yatırım yağıyor. Getir, 550 milyon dolarlık yeni bir yatırım alarak değerlemesini 7.5 milyar dolara çıkardı. Amerika’ya da açılma planı var. Paylaşımlı e-skuter HOP!, 25.9 milyon lira finansman sağlarken, yatırım çeken diğer girişimler Augmency, Momento, Abonesepeti oldu.
9.06.2021Ekonomi
Çip kıtlığı birkaç yıl daha sürebilir
Çip kıtlığı birkaç yıl daha sürebilirABD Kaliforniya, Santa Clara'daki Silikon Vadisi merkezli, dünyanın önde gelen yarı iletken çip üreticilerinden Intel'in CEO'su Pat Gelsinger, dünya genelindeki yarı iletken kıtlığının, üretim sorunlarının çözümüne kadar, birkaç yıl daha sürebileceğine dikkat çekti.
31.05.2021Uzmanpara
Florida eyaletinde sosyal medya yasaklarını meneden yasa yürürlüğe girdi
Florida eyaletinde sosyal medya yasaklarını meneden yasa yürürlüğe girdiABD’de Florida Valisi Ron DeSantis, siyasi adaylara yasak getirmesi durumunda sosyal medya şirketlerine ceza öngören eyalet yasasını imzalayarak yürürlüğe koydu.
25.05.2021Teknoloji
Son dakika! Hayalet deprem! 'Arkasında bir iz, bir fısıltı bırakıyor!'
Son dakika! Hayalet deprem! 'Arkasında bir iz, bir fısıltı bırakıyor!'Gelen bir son dakika haberine göre; Teorik fizik ve yapay öğrenme uzmanı Arkadaş Özakın, ‘hayalet depremler’i araştıracak. Çalışmada hissedilmeyecek derecedeki küçük depremlerin takip edileceğini belirten Özakın, “Bu küçük depremler fayın hareketine ve geleceğine dair ipuçları içeriyor” dedi
5.05.2021Gündem
Aran: Ekonomiye desteğimizi devam ettirecek güç ve sağlamlıktayız
Aran: Ekonomiye desteğimizi devam ettirecek güç ve sağlamlıktayızTürkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, "100. yıla giderken ilk hedefimiz; iş modeliyle, organizasyon ve hizmet modeliyle, şube yapısıyla, çalışanlarının yetkinliğiyle ve teknoloji altyapısıyla geleceğin bankasını inşa etmek." dedi.
25.04.2021Ekonomi
İş insanı Adnan Vural vefat etti
İş insanı Adnan Vural vefat ettiYazılım şirketi Digital Planet’in kurucusu Adnan Vural, vefat etti. Erzincanlı olan Adnan Vural İTÜ-Elektronik Haberleşme lisans, Boğaziçi Üniversitesi-Telekom ve Bilgisayar master eğitimi aldı. Profesyonel olarak bankacılıkta ve Ata Grubu’nda çalıştı. Sermaye piyasaları için aracı kurum yazılımlarının oluşturulmasında görev aldı. Ardından 2000 yılında da kendi şirketi olan Digital Planet’i kurdu.
18.04.2021Ekonomi
Depremin izini yapay zekâyla sürecek
Depremin izini yapay zekâyla sürecekYapay öğrenme, teorik fizik ve kuantum bilgi işleme alanlarında çalışan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Arkadaş Özakın, yapay zeka ile faylardaki ‘hayalet depremlerin’ izini sürerek faylardan daha hassas bilgiler gelmesini sağlayacak.
13.04.2021Gündem
Teknoloji şirketlerinin Türkiye'ye yatırımları hareketlendirecek
Teknoloji şirketlerinin Türkiye'ye yatırımları hareketlendirecekİstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurullah Gür, büyük teknoloji şirketlerinin yatırımlarının Türkiye'nin üretim, istihdam ve ihracatını artırmasını beklediklerini ifade ederek, "Çünkü gelen yatırımlar sadece iç pazar düşünülerek gelmiyor. Türkiye'de canlı bir iç pazar var ama bunlar ihracat odaklı yatırımlardır. Bu yatırımların ihracatı artırması da kuvvetle muhtemel." dedi.
6.04.2021Teknoloji
AK Partili Ömer İleri, Bilgi ve İletişim Teknolojileri biriminin faaliyetlerini anlattı
AK Partili Ömer İleri, Bilgi ve İletişim Teknolojileri biriminin faaliyetlerini anlattıAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, "Bilgi ve iletişim teknolojileri, toplumumuz için çok önemli. Kurulduğundan bugüne teknolojiyi en iyi kullanan parti olan AK Parti de buna sessiz kalmayarak, bir başkanlık oluşturdu." dedi.
31.03.2021Siyaset
Bakan Varank: Turcorn çıkarma hedefine adım adım ilerliyoruz
Bakan Varank: Turcorn çıkarma hedefine adım adım ilerliyoruzSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2023'e kadar 1 milyar dolar değerlemeyi geçen 10 unicorn yani Turcorn çıkarma hedefine adım adım ilerlediklerini belirterek, "Aldığı son yatırımla 2,6 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan Getir, Türkiye'nin 2. Turcorn'u oldu." ifadesini kullandı.
26.03.2021Ekonomi
Getir'e dev yatırım!
Getir'e dev yatırım!Market ürünleri teslimat modeli ile kurulan teknolojik girişim Getir, iki ay içinde üçüncü turu da tamamlayarak, yerli ve yabancı fonlardan 300 milyon dolar değerinde yeni yatırım aldı.
26.03.2021Ekonomi
Prens Harry yeni iş buldu
Prens Harry yeni iş bulduİngiliz Prens Harry ve eşi Meghan Markle geçen yıl İngiltere kraliyetinden ayrılıp ABD’ye yerleşti.
24.03.2021Dünya
Rubi, Silikon Vadisi’ni araladı
Rubi, Silikon Vadisi’ni araladıYaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Cem Tunçelli ve ekip arkadaşları Deniz Can Ilgın, Emine Nural Öztürk ve Mert Kaderoğlu’nun Rubi isimli projeleri Google Türkiye ve Girişimcilik Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen Android Akademi’de, 431 proje arasından birinci sıraya yerleşti.
20.03.2021Ege
Türkiye, mobil yazılım dünyasının yeni Hindistan'ı olacak
Türkiye, mobil yazılım dünyasının yeni Hindistan'ı olacakTürk şirketler, güçlü teknolojik atılım ve yatırımlarla, Türkiye’yi “yazılım devi” yapma yolunda çalışmalara devam ediyor. Türkiye’nin katma değerli teknoloji serüvenine yeni bir ivme kazandıracak bir iş birliğine imza atıldı. Bu iş birliğiyle Türkiye’nin sektörün öncü ülkeleri arasına girmesi hedefleniyor.
9.03.2021Ekonomi
Hindistan’a yerleşti
Hindistan’a yerleştiSanat tutkunu iş insanı Ali Serim, uluslararası yatırımcı kimliğiyle Hindistan’da yaşama kararı aldı.
9.03.2021Cadde
Londra’dan sonra Paris’te Getir’ecek
Londra’dan sonra Paris’te Getir’ecekPandemide yıldızı parlayan anında teslimat uygulaması Getir, Avrupa’yı fethediyor. İngiltere Londra’nın ardından bu kez Fransa Paris’te faaliyete başlıyor. Bu dönemde yeni pazarlara açılma hedefine hız veren Getir, başka ülkeleri de hedefliyor. Sosyal medyada Getir’in Paris’te genel müdürlüğünün açıldığı ve eleman aradığı bilgisi paylaşıldı. Getir’in bundan sonraki hedefi ise Hollanda’nın başkenti Amsterdam.
4.03.2021Ekonomi
‘İzmir, yerelde globalleşmeli’
‘İzmir, yerelde globalleşmeli’Büyükşehir, odalar ve STK’lar arasında uyum olduğunu belirten EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan, “İzmir, bir dış ticaret kenti olarak entelektüel birikimiyle global adımları atmaya yerelden başlamalı” dedi
26.02.2021Ege
Tarımın ‘Silikon Vadisi’
Tarımın ‘Silikon Vadisi’Tarım 4.0 uygulamalarına öncülük edecek İzmir Tarım Teknoloji Merkezi, tüm paydaşları bir araya getirip geleneksel yöntemler yerine modern uygulamalar geliştirilmesini sağlayacak
26.02.2021Ege
Finlandiya küresel yetenekleri cezbetmek istiyor: 'Helsinki'de 90 gün yaşam denemesi'
Finlandiya küresel yetenekleri cezbetmek istiyor: 'Helsinki'de 90 gün yaşam denemesi'Finlandiya, yurt dışından yetenekleri cezbetmek amacıyla yeni bir uygulama başlattı. Başvuruları kabul edilenler, başkent Helsinki'de deneme süresi olarak belirlenen 90 gün boyunca yaşıyor. Denemesi başarılı olursa, oturum izni başvurularına yardım ediliyor. Peki bu uygulama, profesyonelleri bu kuzey ülkesine çekebilecek mi?
25.02.2021Dünya
Pandemide büyüdü dünyayı sallayacak
Pandemide büyüdü dünyayı sallayacakSabancı Holding 2020’de gelirde 66 milyar TL’yi yakaladı, net kârda 4.7 milyarı aştı. Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Çok başarılı bir dönemi geride bıraktık. Hedef öncü olmak” dedi.
25.02.2021Ekonomi
AB ve NATO'dan ABD'ye, Rusya ve Çin'e karşı birliktelik çağrısı
AB ve NATO'dan ABD'ye, Rusya ve Çin'e karşı birliktelik çağrısıNATO ve Avrupa Birliği (AB), ABD'nin yeni yönetimiyle özellikle Rusya ve Çin'in yükselişi gibi uluslararası konularda transatlantik ilişkilerini kuvvetlendirme ve son birkaç yılda zayıflayan Avrupa-Kuzey Amerika bağını yeniden daha güçlü şekilde tesis etme çağrısında bulundu.
19.02.2021Dünya
Elon Musk kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte Elon Musk'ın hayatı ve şirketleri
Elon Musk kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte Elon Musk'ın hayatı ve şirketleriElon Musk, Twitter hesabından önemli açıklamalarda bulundu. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak Neuralink çipi hakkında paylaşım yapan Elon Musk milyonlarca kişi tarafından araştırılmaya başladı. Peki Elon Musk kimdir, kaç yaşında, nereli? Elon Musk'ın hayat hiyakesi ve şirketleri neler? İşte Elon Musk biyografisi haberimizde...
4.02.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

ABDHindistangazeteizmirege

Silikon Vadisi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.