Sindirim Sistemi

Sindirim Sistemi

Son dakika sindirim sistemi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan sindirim sistemi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan sindirim sistemi haber sayfamızda...

Sindirim Sistemi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.710 sindirim sistemi haberi bulunmuştur.
AYT Konuları 2022: AYT Matematik, Edebiyat, Fizik, Biyoloji, Kimya, Tarih, Coğrafya Konuları
AYT Konuları 2022: AYT Matematik, Edebiyat, Fizik, Biyoloji, Kimya, Tarih, Coğrafya KonularıAYT lisans eğitimi almak isteyen lise son sınıf veya lise mezunu kişilerin girdiği sınavdır. YKS’nin 2. Oturumu olan AYT sınavına girmek için öncelikle TYT sınavına girmek şarttır. AYT sınavı öğrencilerin kendi alanlarında sahip olduğu başarıyı ölçmektedir. Toplamda 160 soru bulunur ve öğrencilerin toplam süresi 180 dakikadır. YKS’nın 2. Oturumu olan AYT konuları arasında matematik, edebiyat, fizik, biyoloji, kimya, tarih, coğrafya, felsefe, geometri ve din yer almaktadır. 180 sınav barajını geçen öğrenciler 4 yıllık lisans tercihi yapmaya hak kazanırlar. 2022 AYT konularını merak ediyorsanız konu ile ilgili detaylı bilgiye içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
26.11.2021Eğitim
Favipiravir nedir? Favipiravir ilacı yan etkileri neler? İşte, favipiravir kullanım şekli ve dozu
Favipiravir nedir? Favipiravir ilacı yan etkileri neler? İşte, favipiravir kullanım şekli ve dozuKoronavirüs salgınında kullanılan ilaçlardan biri de favipiravir ilacıdır. Coronavirüs salgınını en hafif şekilde atlatmak için Sağlık Bakanlığı tarafından hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Favipiravir kullanım şekli ve dozu gibi aramalar da böylece öne çıkıyor. Peki, Favipiravir yan etkileri neler?
24.11.2021Gündem
2022 YKS Konuları: 2022 TYT-AYT Konuları ve Soru Dağılımı
2022 YKS Konuları: 2022 TYT-AYT Konuları ve Soru DağılımıYKS ÖSYM tarafından uygulanan üniversite giriş sınavıdır. Lise mezunu veya lise son sınıf öğrencileri lisans eğitimi almak için bu sınava girebilir. YKS toplamda 3 oturumdan oluşur. Her yıl milyonlarca öğrencinin girdiği YKS’nin 1. Oturumu TYT’dir. TYT sınavına giren öğrenciler AYT ve YDT’ye girme hakkına sahip olurlar. AYT sınavı alan bilgisi ölçerken, YDT ise yabancı dil eğitimi almak isteyen öğrenciler içindir. TYT ve AYT konuları arasında matematik, Türkçe, geometri, fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, tarih, felsefe ve din kültürü yer almaktadır. YDT sınavına Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden herhangi biri tercih edilerek girilir. 2022 TYT, AYT VE YDT konuları ve soru dağılımı için “2022 YKS Konuları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
18.11.2021Eğitim
Tek Tırnaklı Hayvanlar Hangileridir? Neden Eti Yenmez?
Tek Tırnaklı Hayvanlar Hangileridir? Neden Eti Yenmez?İslam dinine mensup olan insanlar tarafından dinin gereği olarak dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan biri de yenmesi helal olan ya da olmayan gıdaların tüketilmesi olmaktadır. Müslüman olan insanların tüketmelerinin doğru olmadığı hayvan eti bulunmaktadır. Bu hayvanları tek tırnaklı olan hayvan türleri olarak ifade etmek mümkün olmaktadır. Peki, tek tırnaklı hayvanlar hangileridir? Neden tek tırnaklı hayvanların eti yenmez? İşte, tek tırnaklı hayvanların hangileri olduğu hakkında bilgi edinmek isteyenler için gerekli detayları derledik.
17.11.2021Yaşam
Mide yanmasını anında bitiren 7 besin
Mide yanmasını anında bitiren 7 besinMide yanması / ekşimesi, mide de ve yemek borusunda hissedilen gastrointestinal hastalıklardan veya yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan bir semptomdur. Bu yanma hissini tetikleyen bir çok sindirim sistemi hastalığı olabilir. Bunlar başlıca; Ülser, gastroözofajel reflü, gastrit, mide kanseri, besin intoleransı vb’dir. Peki, mide ekşimesine ne iyi gelir, mide ekşimesi neden olur Diyetisyen ve Yaşam Koçu Tuğba Yaprak konu ile ilgili bilgiler verdi.
Magnezyum takviyesi reflü ve kabızlığı hafifletiyor!
Magnezyum takviyesi reflü ve kabızlığı hafifletiyor!Magnezyum içeriği bakımından zengin besinlerin tüketiminin önemine dikkat çeken Diyetisyen Dilek Sivri, Magnezyum takviyesi, reflü ve kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Kan magnezyum seviyeleri düşükse bu eksikliği düzeltmek için doktor tarafından önerilen magnezyum formu alınmalıdır uyarısında bulundu.
Mide şişkinliğine neden olan 6 soruna dikkat
Mide şişkinliğine neden olan 6 soruna dikkatİnsanların yaklaşık% 16-30'u düzenli olarak mide şişkinliği şikayeti yaşadıklarını belirtiyor. Birçok soruna bağlı olarak ortaya çıkan mide şişkinliğinin kaynağının araştırılması önem taşıyor. Mide şişkinliği bazen ciddi hastalıkların belirtisi olabilmekle birlikte, çoğunlukla beslenme alışkanlıkları ile sindirim sisteminin tolere edemediği gıdalar nedeniyle de yaşanabiliyor. Doç. Dr. Mustafa Kaplan, mide şişkinliği ve alınması gereken önlemler ile ilgili bilgi verdi.
Bakan Bilgin: 11 ilacı daha geri ödeme listesine aldık
Bakan Bilgin: 11 ilacı daha geri ödeme listesine aldıkÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 11 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı.
26.10.2021Ekonomi
1 Kase Cacık Kaç Kalori? Cacığın Protein, Vitamin Ve Besin Değerleri
1 Kase Cacık Kaç Kalori? Cacığın Protein, Vitamin Ve Besin Değerleriİnsan sağlığına olan katkıları oldukça fazla olan ve insanlar için iyi bir kalsiyum kaynağı olarak belirtilen yoğurttan pek çok farklı tarif yapılabilmektedir. Bunların başında da cacık gelmektedir. Cacık salatalık ve yoğurdun bir araya gelerek oluşturduğu sağlıklı bir besin maddesi olarak ifade edilmektedir. Büyük küçük herkes tarafından sevilerek tüketilen cacığa diyet listelerinde de sıkça yer verilmektedir. Peki, 1 kase cacık kaç kalori? Cacığın protein, vitamin ve besin değerleri neler olmaktadır? İşte, cacık hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için gerekli olan detaylar.
22.10.2021Püf Noktası
Menopoz dönemini sağlıklı ve rahat geçirmek için bu besinleri tüketin
Menopoz dönemini sağlıklı ve rahat geçirmek için bu besinleri tüketinKadınların yaşamında duygusal ve fiziksel açıdan yeni bir dönemin başlangıcı olan menopozu kabusa çevirmek yerine ikinci bahara dönüştürmek mümkün. Bunun için beslenmeden düzenli egzersize, uykudan stresi kontrol etmeye dek bazı etkili kurallara dikkat etmek yeterli. Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, menopoz döneminde sofranızda yer vermeniz gereken yiyecek ve içecekler hakkında bilgi verdi.
ABD'li doktorlar uyardı! Bakkalda bile satıldı ama 'mucize ilaç' aspirin de ölümcül olabilir
ABD'li doktorlar uyardı! Bakkalda bile satıldı ama 'mucize ilaç' aspirin de ölümcül olabilir100 yılı aşkın bir süredir kullanılan aspirin, 1970’lerin başında ağrı dindirici etkisinin yanı sıra kalp hastalıklarına sunduğu faydalar sebebiyle de 'mucize ilaç' olarak adlandırıldı. ABD'den gelen son uyarı ise Türkiye’de pek çok kişinin basit, zararsız bir ilaç gibi algıladığı, zamanında bakkallarda bile satıldığına şahit olduğumuz aspirinin ölümcül komplikasyonlara sebep olabileceğini ortaya koydu.
18.10.2021Gündem
Riskleri faydasından yüksek! Tavsiye geri çekildi
Riskleri faydasından yüksek! Tavsiye geri çekildiABD'de uzmanlardan oluşan bir grup, doktorların kalp krizi ya da felç riski bulunan 60 yaş ve üzeri hastalara düşük doz aspirin vermemesi konusunda uyarıda bulundu.
12.10.2021Dünya
YKS 2022 tarihi ne zaman? YKS: TYT - AYT - YDT 2022 konuları neler?
YKS 2022 tarihi ne zaman? YKS: TYT - AYT - YDT 2022 konuları neler?2021-2022 Eğitim - öğretim yılı başladı. Sınav yılına giren öğrenciler YKS 2022 tarihi hakkında bilgi almak istiyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da uygulanacak olan üniversite sınavı YKS oturumları TYT, AYT, YDT ne zaman yapılacak, konuları neler? ÖSYM, YKS 2022 tarihini belirledi mi?
1.10.2021Gündem
Bardaktaki gizli tehlike! Birbirine karıştırıp içerseniz...
Bardaktaki gizli tehlike! Birbirine karıştırıp içerseniz...Sonbaharın yüzünü göstermesiyle birlikte bitki çaylarına rağbet de arttı. Koronavirüs, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara kalkan oluşturmak isteyenler, aktarların kapısını çalıyor ancak dikkatli olmakta fayda var. Düzenli olarak tüketildiğinde pek çok faydasının bulunduğu kanıtlanan bitki çaylarının yanlış seçimi ve aşırı tüketimi ise sağlığa zarar verebiliyor!
20.09.2021Gündem
Menopoz hem vücudu hem beyni etkiliyor
Menopoz hem vücudu hem beyni etkiliyorMenopozun hem fiziksel hem psikolojik etkileri vardır. Ateş basması, gece terlemesi, uyku bozukluğu, saç ve deride değişiklikler, sindirim sistemi problemleri, gerginlik, depresif ruh hali görülebilir. Östrojen düzeyinde azalmayla bilişsel gerileme başlayabilir ve menopozun az bilinen semptomlarından biri olan beyin sisi veya bilinç bulanıklığı meydana gelebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emine Zeynep Yılmaz, konu hakkında bilgi verdi.
Adetliyken Hormon Testi Nasıl Yapılır? Hormon Testi Adetin Kaçıncı Günü Yapılmalıdır?
Adetliyken Hormon Testi Nasıl Yapılır? Hormon Testi Adetin Kaçıncı Günü Yapılmalıdır?İnsanlar yaşamları boyunca hastalıklardan korunmak ve hastalıkların tanısının daha iyi konulması amacıyla uygulanan bazı yöntemler bulunmaktadır. Hormon testi de hastalık tanısının çok daha kolay konulmasına katkı sağlayan yöntemler arasında yerini almakta olan bir uygulamadır. Sizin için adetliyken hormon testi nasıl yapılır, hormon testi adetin kaçıncı günü yapılmalıdır sorularının yanıtlarını derledik.
15.09.2021Sağlık
Keten Tohumu Nasıl Tüketilir? Keten Tohumu Öğütülmeden Yenir Mi?
Keten Tohumu Nasıl Tüketilir? Keten Tohumu Öğütülmeden Yenir Mi?Keten tohumu, sağlığa faydaları nedeni ile yıllardır kullanılan özellikle mide ve bağırsak hastalıklarının iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandıran bir üründür. Modern tıp da keten tohumunun sağlığa faydalarının yeni yeni keşfedilmeye başlanılması üzerine, keten tohumu daha çok ilgi çekmeye başladı. Keten tohumu nasıl tüketilir? İşte, merak edilen tüm detaylar...
15.09.2021Sağlık
Betain Nedir, Faydaları Nelerdir? Betain Özellikleri Nelerdir?
Betain Nedir, Faydaları Nelerdir? Betain Özellikleri Nelerdir?Betaine, vücut kompozisyonunu iyileştirme, kalp hastalıkları ile savaşma ve kas kazanımı ile yağ kaybını artırmaya yardımcı olma konusunda potansiyel faydaları olduğu gösterilen bir amino asittir. Bunun durumun ise, genellikle vücutta protein sentezini teşvik etme yeteneğinden kaynaklandığı düşünülüyor. Betain nedir, faydaları nelerdir sizler için derledik.
13.09.2021Sözlük
Bu belirtilere dikkat! Demir eksikliği olabilir
Bu belirtilere dikkat! Demir eksikliği olabilirAnemi yani kansızlık kandaki alyuvar olarak adlandırılan kırmızı kan hücrelerinin azalmasıdır. Kırmızı kan hücrelerinin yapımı için demir gereklidir. Dünya nüfusunun 4’te 1’inde demir eksikliği bulunduğunu belirten Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Mutluay Soyer, demir eksikliği hakkında bilgi verdi.
13.09.2021Sağlık
Her yıl binlerce kadını ölümden kurtaran smear testi! Yüzde 99...
Her yıl binlerce kadını ölümden kurtaran smear testi! Yüzde 99...Jinekolojik kanserler hem dünya üzerinde hem de Türkiye'de binlerce kadının yaşamını tehdit ediyor. Buna yol açan en başlıca sebepler ise düzenli kontrollerin korku, vakit bulamama ya da utanma gibi sebeplerden aksatılması. Yılda 1 kez rutin muayeneyle birlikte yapılacak smear testinin önemine vurgu yapan uzmanlar, HPV aşısıyla ilgili de önemli çağrılarda bulunuyor. İşte kadınlarda en sık görülen üç jinekolojik kanserin asla atlanmaması gereken belirtileri ve kanserden korunmak için ipuçları...
16.10.2021Gündem
Göğüste Ağrı Neden Olur, Nasıl Geçer? Göğsüm Ağrıyor Diyorsanız İşte Sebepleri
Göğüste Ağrı Neden Olur, Nasıl Geçer? Göğsüm Ağrıyor Diyorsanız İşte SebepleriGöğüs ağrısı, olası bir kalp krizinin belirtisi olabileceği gibi farklı bir durumun ya da problemin göstergesi de olabilir. Bununla beraber göğüs ağrısı şikayeti varlığında öncelikli olarak mutlaka kalp problemleri ekarte edilmelidir. Göğüs ağrısının diğer sebepleri arasında kas gerginliği, reflü, hazımsızlık, göğüs kemiğine yakın kaburga eklemlerinde iltihaplanma ve akciğer sorunları sayılabilir. Peki, göğüste ağrı neden olur ve nasıl geçer? İşte cevaplar...
11.09.2021Genel Sağlık
Böbrek Taşı Ağrısı Neden Ve Nasıl Olur? Bacağa Vurur Mu?
Böbrek Taşı Ağrısı Neden Ve Nasıl Olur? Bacağa Vurur Mu?Böbrek taşı, kan temizlenme işlemi esnasında tuz ve mineralden meydana gelen sert tortular ile meydana gelir. Nefrolitiyazis ya da renal lithiasis adı verilir. Tek böbrekte olabilmesinin yanı sıra iki böbrekte birden de oluşabilen bir hastalık olarak bilinir. Bu hastalığın neden olduğu bir ağrı vardır ve bu ağrının doğum sancısından bile fazla bir acı verdiği bilinmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen böbrek taşı taş tipine, bulunduğu konum ve taş büyüklüğüne göre tedavisi değişen bir hastalıktır. Peki, böbrek taşı neden ağrır ve nasıl bir belirti gösterir? İşte, merak edilen tüm detaylar...
11.09.2021Genel Sağlık
Romatizmal Hastalıklar Nelerdir? En Sık Görülen Romatizma Hastalıkları Nelerdir?
Romatizmal Hastalıklar Nelerdir? En Sık Görülen Romatizma Hastalıkları Nelerdir?Kemik ve kaslarda oluşan bazı hastalıklar bulunur. Bu hastalıklar her insanda görülebilir. Kişiler kas ve eklemlerinde bazı belirtiler hissettiğinde bir hastalığa yakalandığını düşünür. Romatizmal hastalıklar hakkında birçok araştırma yapılarak bilgi sahibi olunmaya çalışılır. Romatizmal hastalıklar nelerdir? En sık görülen romatizma hastalıkları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
10.09.2021Sağlık
Yemek yedikten sonra karın ağrısı yaşıyor musunuz?
Yemek yedikten sonra karın ağrısı yaşıyor musunuz?Sindirim sistemini ciddi oranda etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren crohn hastalığı, isim olarak çok bilinmese de yaygın bir hastalıktır. Binlerce kişinin mustarip olduğu bu hastalık, bağırsaklardan yemek borusuna kadar geniş bir alanı etkilemekte ve hasar vermektedir. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık, sindirim sistemini ele geçiren crohn hastalığı hakkında önemli bilgi verdi.
10.09.2021Genel Sağlık
Bebeklerde Ek Gıda Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Geçer?
Bebeklerde Ek Gıda Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir Ve Nasıl Geçer?Bebeklerin ek gıdalarla tanışma sürecinde sıklıkla karşılaşılan durumlardan bir tanesi de besin alerjisidir. Bu dönemde meydana gelen besin alerjileri, tedavi edilmediği taktirde bebekler için oldukça tehlikeli bir hal alabilmektedir. Peki, Bebeklerde ek gıda alerjisi nedir? Belirtileri nelerdir ve nasıl geçer? Sizin için tüm detayları ile derledik.

Benzer Haber Etiketleri

Sindirim Sistemi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.