Tarihi Kalıntı

Tarihi Kalıntı

Son dakika tarihi kalıntı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan tarihi kalıntı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan tarihi kalıntı haber sayfamızda...

Tarihi Kalıntı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 171 tarihi kalinti haberi bulunmuştur.
Adana'da tarihi kalıntılara zarar verildiği iddia edildi
Adana'da tarihi kalıntılara zarar verildiği iddia edildiAdana'nın Kozan ilçesinde tarihi rölyef ve tapınağa zarar verildiği öne sürüldü.
1.05.2021Gündem
Dolmen Nedir, Dolmen Türleri Nelerdir? Dolmen Nerelerde Bulunur?
Dolmen Nedir, Dolmen Türleri Nelerdir? Dolmen Nerelerde Bulunur?Dolmenler tarihsel açıdan büyük bir öneme sahiptir. Antik dönemden günümüze kadar ulaşan pek çok önemli tarihi kalıntı olduğunu söylemek mümkündür. Peki Dolmen nedir, Dolmen türleri nelerdir? Dolmen nerelerde bulunur? İşte bu tarihi yapılar hakkında merak edilenler.
29.03.2021Eğitim
Şaşkınlık yarattı! Tuzla'da sular çekilince ortaya çıktı
Şaşkınlık yarattı! Tuzla'da sular çekilince ortaya çıktıMarmara Denizi'ndeki suların çekilmesinden dolayı, M.Ö 74 yılında Roma toprağı olan ve tarihte birçok imparatorluğun kültürüne ev sahipliği yapan Tuzla'da, tarihi kalıntılar su üstüne çıktı. Tuzla Belediyesi’nin destekleri ile tarih üzerine çalışmalar yapan ve Tuzla Tarihi kitabının yazarı Tarihçi Mustafa Özdemir, ortaya çıkan sıralı kayalıkların, liman kalıntıları olabileceğini belirtti.
28.03.2021Haberler
Tarlada buldu! 3 bin 500 yıllık mühür...
Tarlada buldu! 3 bin 500 yıllık mühür...Çorum'un Ortaköy ilçesine bağlı Şapinuva beldesinde tarımla uğraşan bir çiftçi, tarlada Hitit dönemine ait olduğu değerlendirilen 'çekiş başlı damga mührü' buldu. 3 bin 500 yıllık tarihi kalıntı, Çorum Müzesi koleksiyonuna kazandırıldı.
11.03.2021Gündem
Trabzon'da yol çalışmasında tarihi kalıntıya rastlandı!
Trabzon'da yol çalışmasında tarihi kalıntıya rastlandı!Trabzon’da yol genişletme çalışması yapan belediye ekipleri, tarihi su sarnıcı olduğu değerlendiren 8 metre derinliğinde kuyu buldu. Çalışmaların durdurulduğu alanda, jandarma ve müze müdürlüğü yetkililerince inceleme başlatıldı.
7.03.2021Gündem
Malatya Gezilecek Yerler (2021) - Malatya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Malatya Gezilecek Yerler (2021) - Malatya Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiDoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. Türkiye’deki en kalabalık olan 27. şehirdir. Malatya şehri bulunmuş olduğu coğrafi bölgesi ile tarih boyunca çok sayıda medeniyet için ev sahibi olmuştur. Tarihteki en önemli ticaret yollarından ikisi olan Kral yolu ve İpek Yolu Malatya şehrinden geçmektedir. Malatya şehrinin tarihi geçmişi neolitik çağa kadar uzanmaktadır. Malatya ilinde gezilecek çok sayıda tarihi yer bulunmaktadır. Malatya’da gezilecek yerler nerelerdir? İşte Malatya şehrinde mutlaka gezilmesi gerekli olan yerlerin listesini hazırladık.Malatya hem yemyeşil doğası ile hem de zengin kültürü ile çok sayıda gezilip görülecek yere sahip olan bir şehirdir. Malatya’nın tarihi geçmişi içinde barındırmış olduğu çeşitlilik ile bu günlerde şehirde bulunan tarihi kalıntı sayısının fazla olmasına ve çeşitli olmasına neden olmuştur. Malatya şehrindeki ilk yerleşim M.Ö. 7000’li senesine uzanmaktadır. Malatya şehrinin tarihi yapıların çoğunluğu Battalgazi ilçesinde bulunmaktadır. Tarihi yapıları ile görülmesi gereken bir şehir olsa da doğal güzellikleri ile de mutlaka görülmesi gereken yerlerde bulunmaktadır. Malatya’da gezilecek olan yerler Arapgir, Darende ve Akçadağ ilçelerinde bulunmaktadır.Çeşitli güzelliklerinin her birini görebilmek için gezilecek olan yerlerin bulunduğu ilçeler arasındaki mesafelerin uzak olmasından dolayı gezmek için en az iki gün ayrılmalıdır. Malatya şehrinde gezilip görülmesi gereken yerlerin başında Beşkonaklar Etnografya Müzesi ve Malatya Müzesi gelmektedir. Müzeler geçmiş dönemler hakkında çok fazla bilgi edinebilmek için, Malatya ve çevresinin tarihi geçmişini anlayabilmek için mutlaka görülmelidir. Müzeler dışında çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Geçmişi M.Ö. 5000 yılına kadar uzanan kalıntılarda bulunmaktadır.
Cunda Adası'nda tarihi kalıntılara rastlanan arazide kurtarma kazısı başlatıldı
Cunda Adası'nda tarihi kalıntılara rastlanan arazide kurtarma kazısı başlatıldıBalıkesir'in Ayvalık ilçesinde, Cunda (Alibey) Adası'nda tarihi değere sahip olduğu tahmin edilen kalıntıların bulunduğu alanda kurtarma kazısı yürütülüyor.
31.01.2021Haberler
Şans eseri bulundu! Hemen çalışmalar başlatıldı
Şans eseri bulundu! Hemen çalışmalar başlatıldıBalıkesir'in Ayvalık ilçesindeki Cunda Adasında özel şahsa ait arazide tarihi kalıntılar tespit edilmesi üzerine, Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan izinle Balıkesir Kuvayı Milliye Müzesi tarafından kazı çalışması başlatıldı.
31.01.2021Gündem
Alt yapı kazısında bulundu! Sırrı çözüldü
Alt yapı kazısında bulundu! Sırrı çözüldüTrabzon'da belediyenin alt yapı çalışmalarında, kubbe örtüye sahip yapı ile metal aparatlar bulunan alanda başlatılan incelemeler sürüyor. Özgün mimarisiyle kentte benzeri bulunmayan ve 19’uncu yüzyılın sonlarına ait olduğu değerlendirilen yapının tescillenerek koruma altına alınması için çalışma başlatıldı.
28.01.2021Gündem
Çocuklar kuyuda kemik parçalarını fark edince ortaya çıktı!
Çocuklar kuyuda kemik parçalarını fark edince ortaya çıktı!Muğla'nın Fethiye ilçesinde evlerinin önündeki arazide top oynayan çocukların bulduğu mezarda, kazı çalışması başlatıldı.
17.12.2020Gündem
Son dakika... Mantar toplarken 2 bin 800 yıllık tarihi kalıntı buldu!
Son dakika... Mantar toplarken 2 bin 800 yıllık tarihi kalıntı buldu!Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde yaşayan Orhan Koşar, kuzu göbeği mantarı toplamak için gittiği Çiğşar Mahallesi'nde duvar kalıntıları buldu. Araştırmacı-Yazar Celil Çınkır, duvarın Hitit Dönemi'nde Asitavandas Krallığı'nca inşa edilmiş Andırın Seddi olduğunu söyledi.
1.06.2020Gündem
2 bin 600 yıllık antik yolun taşları puzzle gibi yeniden birleştiriliyor
2 bin 600 yıllık antik yolun taşları puzzle gibi yeniden birleştiriliyorİzmir'de 2 bin 600 yıllık olduğu belirlenen ve Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu ile kesişen Neonteikhos Antik Kenti'ne giden tarihi yolun korunması amacıyla hazırlanan proje kapsamında köprü yapılmasına karar verildi. Köprünün inşası nedeniyle tarihi yol kaldırıldı. Köprünün tamamlanmasının ardından, o dönemdeki teknik ve yöntemler kullanılarak antik yolun eski yerine konulması için çalışmalara başlandı. Antik yolun taşları, puzzle gibi yeniden birleştiriliyor
2.01.2020Gündem
Evin bahçesinde bulundu! 'Değerli olduğunu bilmiyordum'
Evin bahçesinde bulundu! 'Değerli olduğunu bilmiyordum'Bartın'da, jandarmanın baskın yaptığı evin bahçesinde sütun başlığı ele geçirildi. Ev sahibi G.A., sütun başlığının tarihi değerinin olduğunu bilmediğini söyledi.
16.10.2019Gündem
Bodrum'un simgesiydi! 35 milyon dolara satılıyor...
Bodrum'un simgesiydi! 35 milyon dolara satılıyor...Eğlence sektörüne 38 yıl hizmet veren, dünyanın birçok ünlü ismini ağırlayan ve önceki yıl yıkılan Halikarnas Disko’nun arazisi satışa çıkarıldı. Fiyatı 35 milyon dolar olarak belirlenen Aktaş ve Gölcüklü ailelerine ait arazi ile Reina’nın sahiplerinin ilgilendiği iddia edildi.
11.10.2019Ekonomi
Son dakika... Üsküdar'da inanılmaz keşif! Asfaltın 1 metre altında...
Son dakika... Üsküdar'da inanılmaz keşif! Asfaltın 1 metre altında...Üsküdar Meydanı'nda İSKİ'nin yaptığı çalışmalar sırasında asfaltın hemen altında kalıntılar çıktı.
6.11.2018Gündem
Son dakika... Üsküdar'da inanılmaz keşif! Asfaltın 1 metre altında...
Son dakika... Üsküdar'da inanılmaz keşif! Asfaltın 1 metre altında...Üsküdar Meydanı'nda İSKİ'nin yaptığı çalışmalar sırasında asfaltın hemen altında kalıntılar çıktı.
6.11.2018Gündem
Üniversite inşaatında tarihi kalıntı bulundu
Üniversite inşaatında tarihi kalıntı bulunduBeşiktaş’taki Bahçeşehir Üniversitesi Güney Kampüsü’nde eski DGM binası ve otoparkının bulunduğu alanda yürütülen yeni kampüs inşaatı çalışmaları sırasında kaldırılan asfaltın altında tarihi kalıntılara rastlandı. Haber verilmesi üzerine İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, inşaat çalışmalarını durdurdu ve alanın etrafı yüksek çitlerle çevrildi.
13.10.2018Gündem
"Burası gerçek bir cennet"
"Burası gerçek bir cennet"Pamukkale'nin simgelerinden biri olan, Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın da banyo yaptığı rivayet edilen, M.S. 60 yılındaki büyük depremden sonra oluşmuş havuz, ziyaretçilerine antik kalıntılar içerisinde yüzme imkanı sunuyor. Sıcak ve berrak suyuyla dikkat çeken havuz, turistlerden büyük ilgi görüyor. Rivayete göre Hazreti Meryem'in, Efes'e giderken rahatsızlanan gözlerini Pamukkale'deki suyla yıkadığı ve düzeldiği belirtiliyor.Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın da banyo yaptığı rivayet edilen havuz, antik kalıntılar içerisindeki görüntüsüyle özelikle yabancı turistlerin gözdesi oldu. 'Kleopatra'nın güzellik havuzu' olarak da bilinen antik havuza yerli ve yabancı turistlerle çeşitli hastalıklara şifa arayanlar da yoğun ilgi gösteriyor. Havuzun içinde yer alan tarihi eserlerin arasında yüzen ve fotoğraf çektiren turistler, şifalı sıcak suyun içinde uzun süre kalıyor. Günde yaklaşık 2 bin kişinin girdiği antik havuzda turistler, tarihin içinde yüzmenin tadını çıkarıyor.'BURASI GERÇEK BİR CENNET' Kleopatra havuzuna Manisa'dan geldiğini söyleyen İsmail Özcan, "Suyu soğuk zannediyordum ancak sıcakmış. Tarihi eserlerin içinde yüzmek çok değişik bir duygu. Daha önce böyle bir şey yaşamamıştım" dedi. Kızı Emine Gül Özcan ise, "Kleopatra antik termal havuzu ilgimi çekti, gezmek istedim. Bu sıcak havada su biraz daha soğuk olsa daha güzel olurdu. Suyun rengi çok güzel, memnun kaldım" diye konuştu.Hollandalı turist John Nolet, Kleopatra havuzunun suyunun çok etkileyici olduğunu ifade ederek, "Buraya Hollanda'dan geldim. Kleopatra antik havuzunu ve Pamukkale'yi çok sevdim. Suyun sıcaklığı 35 derece. Burası gerçek bir cennet" dedi. Laura Nolet, Türkiye'nin doğal güzellikleri bakımından eşsiz bir ülke olduğunu belirterek şunları söyledi: "Daha önce hiçbir zaman böyle güzel bir yerde bulunmadım. Çok olağandışı bir yer ve çok sevdim. Suyun sıcak olması da hoş. Türkiye çok güzel bir ülke."
11.09.2019Haberler
Antik çağın Hac merkezinde bin 500 yıllık Kilise ortaya çıkarıldı
Antik çağın Hac merkezinde bin 500 yıllık Kilise ortaya çıkarıldıM.Ö. 1’inci yüzyılda kurulduğu ve M.S. 8’inci yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Eskipazar ilçesindeki Hadrianaupolis Antik Kenti çalışmalarında Anadolu’nun en erken kiliselerden biri ortaya çıkarıldı.
2.02.2018Gündem
Antik çağın Hac merkezinde bin 500 yıllık Kilise ortaya çıkarıldı
Antik çağın Hac merkezinde bin 500 yıllık Kilise ortaya çıkarıldıM.Ö. 1’inci yüzyılda kurulduğu ve M.S. 8’inci yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Eskipazar ilçesindeki Hadrianaupolis Antik Kenti çalışmalarında Anadolu’nun en erken kiliselerden biri ortaya çıkarıldı.
2.02.2018Gündem
Beşiktaş'ın göbeğinde ortaya çıktı! 3 bin 500 yıllık...
Beşiktaş'ın göbeğinde ortaya çıktı! 3 bin 500 yıllık...İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan: "Bu mezarlarda yatanların bu çevrede bir de yerleşim yeri var ama nerede olduğunu bilmiyoruz" Bin metrelik alan daha kazılacak
18.12.2017Gündem
Beşiktaş'ın göbeğinde ortaya çıktı! 3 bin 500 yıllık...
Beşiktaş'ın göbeğinde ortaya çıktı! 3 bin 500 yıllık...İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan: "Bu mezarlarda yatanların bu çevrede bir de yerleşim yeri var ama nerede olduğunu bilmiyoruz" Bin metrelik alan daha kazılacak
18.12.2017Gündem
Yıkılan binanın altından tarihi taş kemer köprü çıktı
Yıkılan binanın altından tarihi taş kemer köprü çıktıTRABZON'un Pazarkapı Mahallesi'nde, kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkımı gerçekleştirilen binanın altından tarihi taş kemer görünümlü köprü çıktı, yıkım durduruldu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bağlı uzman ekipler, Osmanlı dönemine ait olduğu sanılan köprüde teknik inceleme başlattı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Ortahisar ilçesi Pazarkapı Mahallesi'nde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılan binaların altından tarihi taş kemere rastlanıldı. Bunun üzerine yıkım çalışmalarını durduran belediye ekibi yetkili mercilere durumu iletti. Osmanlı döneminden kaldığı tahmin edilen kemer ve çevresi korumaya alındı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Trabzon Müzeler Müdürlüğü, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile Trabzon Belediyesi'nce bölgede inceleme başlatıldı. İncelemenin ardından tarihi kalıntı hakkında açıklama yapılacak. BÖLGEDE FARKLI YAPILAR DA VAR Trabzon İl Kültür ve Turizm müdürü Ali Ayvazoğlu bulunan tarihi kemerin mahiyetini öğrenmek için çalışma başlattıklarını söyledi. Ayvazoğlu, Yapılan kentsel dönüşüm esnasında binaların yıkımı sonucunda Tabakhane Deresi üzerinde bir kemer ortaya cıktı. Bulduğumuz kemer Osmanlı döneminde derenin üzerini kapatılmak üzere yapılmış bir kemer olduğunu tespit ettik. Bu kemer, bu derenin kapatılmasında kullanılan bir yapının bir kısmı. O bölgede tam gün yüzüne çıkartılmayan değişik farklı yapılar var. Bu yer, Osmanlı döneminde derenin etrafında esnafların dükkânların bulunduğu bir yerdi. Osmanlı döneminde buranın üstü kapatılarak kullanılmıştır. Bu gün yapılan yıkım sonucunda ortaya çıkan kemer ve çevresi uzmanlarımız tarafından inceleniyor. O bölgede kentsel dönüşüm devam ediyor. Bölgenin incelemesini müzeden arkadaşlarımız ile birlikte yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde burayla ilgili daha ayrıntılı bir çalışmayı kamuoyu ile paylaşacağız dedi.KENTSEL DÖNÜŞÜMLE TARİH ORTAYA ÇIKACAK Bu arada kentin tarihi 8 direkli hamamdan, Trabzon surlarına kadar olan bölgede 10 dönümlük alanı
11.09.2019Yaşam
Trabzon'da yıkımı yapılan binanın altından tarihi köprü çıktı
Trabzon'da yıkımı yapılan binanın altından tarihi köprü çıktıTRABZON'un Pazarkapı Mahallesi'nde, kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkımı gerçekleştirilen binanın altından tarihi taş kemer görünümlü köprü çıktı, yıkım durduruldu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bağlı uzman ekipler, Osmanlı dönemine ait olduğu sanılan köprüde teknik inceleme başlattı.
13.12.2017Gündem
Trabzon'da yıkımı yapılan binanın altından tarihi köprü çıktı
Trabzon'da yıkımı yapılan binanın altından tarihi köprü çıktıTRABZON'un Pazarkapı Mahallesi'nde, kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkımı gerçekleştirilen binanın altından tarihi taş kemer görünümlü köprü çıktı, yıkım durduruldu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bağlı uzman ekipler, Osmanlı dönemine ait olduğu sanılan köprüde teknik inceleme başlattı.
13.12.2017Gündem

Benzer Haber Etiketleri

tarihi kalıntıTrabzonbinabalıkesirÜsküdar

Tarihi Kalıntı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.