Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Son dakika Topkapı Sarayı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Topkapı Sarayı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Topkapı Sarayı haber sayfamızda...

Topkapı Sarayı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.206 topkapı sarayı haberi bulunmuştur.
'Kaşıkçı Elması' kayboldu iddialarına Milli Saraylar'dan açıklama
'Kaşıkçı Elması' kayboldu iddialarına Milli Saraylar'dan açıklamaSosyal medyada yayılan tarihi 86 karat ağırlığında olan 'Kaşıkçı Elması'nın kaybolduğu iddialarıyla ilgili Milli Saraylar'dan açıklama geldi.
12.05.2022Haberler
'Kaşıkçı Elması' kayboldu iddialarına Milli Saraylar'dan açıklama
'Kaşıkçı Elması' kayboldu iddialarına Milli Saraylar'dan açıklamaSosyal medyada yayılan tarihi 86 karat ağırlığında olan 'Kaşıkçı Elması'nın kaybolduğu iddialarıyla ilgili Milli Saraylar'dan açıklama geldi.
12.05.2022Gündem
İstanbul'a turist akını bekleniyor
İstanbul'a turist akını bekleniyorTurizm sezonunun açılması ile birlikte turist akınına uğrayan İstanbul'a, bu yıl 15 milyonun üzerinde turist gelmesi bekleniyor.
11.05.2022Ekonomi
'Konutta 3 yeni paket müjdesi'
'Konutta 3 yeni paket müjdesi'İlk defa konut sahibi olacaklara 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi. Döviz ve altınlarını bozanlara 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0.89 faizli konut kredisi. İnşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık kaynak.
10.05.2022Siyaset
Erdoğan konut finansmanında müjdeleri sıraladı, alınan kararları duyurdu
Erdoğan konut finansmanında müjdeleri sıraladı, alınan kararları duyurduSon dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası flaş açıklamalarda bulundu. "Konut almak isteyen ve konut yapan firmalarımızla ilgili müjdemiz var" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan peş peşe yeni kararları duyurdu. Erdoğan ayrıca, "Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz." açıklamasında bulundu.
11.05.2022Siyaset
Osmanlı Padişahları Sıralaması ve Soy Ağacı: Osmanlı İmparatorluğu İlk ve Son Padişah Sıralaması Nasıldır?
Osmanlı Padişahları Sıralaması ve Soy Ağacı: Osmanlı İmparatorluğu İlk ve Son Padişah Sıralaması Nasıldır?Osmanlı Devleti 6 asrı aşkın bir dönem hüküm sürmüştür. Türk tarihinin yanı sıra dünya tarihinde de büyük yer kaplayan Osmanlı İmparatorluğu'nun öyküsü 1200’lü yıllara dayanır. Doğudan Batı’ya Kuzey’den Güney’e kadar geniş kara parçasına ulaşan Osmanlı Devleti’nin padişah listesi de oldukça uzundur. Osmanlı padişahları sıralaması Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi ile başlarken son padişah VI. Mehmed veya diğer adıyla Sultan Vahdettin ile sona erer. Yükselmeden sonraki dağılma dönemine dek genişleyen Osmanlı’nın soy ağacı oldukça uzundur. Uzun geçmişe sahip olması nedeniyle sırasıyla kuruluş, yükselme, gerileme ve dağılma dönemi olarak tarihe yansımıştır. Osmanlı İmparatorluğu ilk ve son padişah sıralaması nasıldır? Osmanlı padişahları sıralaması ve listesi ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
4.05.2022Eğitim
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile öğrenciler yoğun bir ders dönemine girdi. Eğitim öğretim hayatının önemli derslerinden birisi de Türkçe’dir. Türkçe kitaplarında birbirinden farklı konular ve etkinlikler yer almaktadır. 7. sınıf öğrencilerinin kendilerini geliştirmesi için bu etkinlikler genellikle ev ödevi olarak verilir. Kitaplardaki etkinlikler ve örnekler MEB kararı ile yıldan yıla farklılık göstermektedir. Öğrencinin dilsel becerilerini geliştirmeyi amaçlayan 7. sınıf Türkçe ders kitabı MEB ve Özgün Yayınları olarak ikiye ayrılıyor. 7. sınıf Türkçe ders kitabı Özgün Yayınları cevapları için “7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları 2021-2022” içeriğimize göz atabilirsiniz.
3.05.2022Eğitim
Hayallerde bile güzelsin İstanbul
Hayallerde bile güzelsin İstanbulSaro Dadyan’ın hazırladığı “Hayallerde Kalan İstanbul” tarih boyunca İstanbul için planlanmış fakat farklı nedenlerle gerçekleşememiş mimari eserlere ışık tutuyor. Kitabın sürprizleri ise köprülerin inşası için gündeme gelen Michelangelo ve Da Vinci.
12.04.2022Kültür Sanat
İslam Medeniyetleri Müzesi'ne yoğun ilgi
İslam Medeniyetleri Müzesi'ne yoğun ilgiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün açılan Büyük Çamlıca Cami Külliyesi içindeki İslam Medeniyetleri Müzesi'ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Milli Saraylar Başkanı Dr. Yasin Yıldız, "Milli Saraylar ve diğer müzelerin envanterinde yer alan bu eserler daha evvelden ziyaretçiyle buluşma şansı olmayan eserler" dedi.
9.04.2022Gündem
İslam Medeniyetleri Müzesi'ne yoğun ilgi
İslam Medeniyetleri Müzesi'ne yoğun ilgiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün açılan Büyük Çamlıca Cami Külliyesi içindeki İslam Medeniyetleri Müzesi'ne vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Milli Saraylar Başkanı Dr. Yasin Yıldız, "Milli Saraylar ve diğer müzelerin envanterinde yer alan bu eserler daha evvelden ziyaretçiyle buluşma şansı olmayan eserler" dedi.
9.04.2022Gündem
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan'da duyurdu: 10 anlaşma imzaladık
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan'da duyurdu: 10 anlaşma imzaladıkGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile Kök Sarayı’nda düzenlenen anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısında konuştu. İki ülke arasında 10 anlaşma imzalandığını söyleyen Erdoğan, "Ticaret hacmimiz 3,6 milyar doları aştı. En kısa sürede 5 milyar dolar hedefini yakalayacağız. Ardından bununla kalmayacağız, ortak adımlarla çıtayı 10 milyar dolar seviyesine çıkaracağız." dedi. Erdoğan, "Türk şirketlerinin Özbekistan'daki yatırımları 1,5 milyar doları ulaşmış durumda" ifadelerini kullandı.
29.03.2022Siyaset
Mukaddes İle İlgili Cümleler Nelerdir? İçinde Mukaddes Kelimesi Geçen Örnek Cümleler
Mukaddes İle İlgili Cümleler Nelerdir? İçinde Mukaddes Kelimesi Geçen Örnek CümlelerArapçadan dilimize geçen mukaddes kelimesi, takdis sözcüğünden türetilmiştir. Takdis, hem saygı göstermek hem de yüceltmek manasına gelir. Mukaddes ise kutsal ve yüce anlamına gelir. Bu kelime cümle içerisinde genellikle sıfat olarak kullanılır. Örneğin: ''Mukaddes hatıralar.'' Hz. Muhammed ve halifelerden kalan eşyalar ise ''mukaddes emanetler'' olarak nitelendirilir. İçinde mukaddes kelimesi geçen örnek cümleleri detayları ile derledik.
11.03.2022Eğitim
‘Hürrem Sultan müthiş zekiydi’
‘Hürrem Sultan müthiş zekiydi’Ukrayna'da araştırma yapan sanat tarihi profesörü Nurhan Atasoy, hem Osmanlı’nın bu ülkedeki izlerini hem de Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi, Ukraynalı Hürrem Sultan’ı anlattı.
7.03.2022Gündem
MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ: “Göbeklitepe’yi merakla izliyorum”
MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ: “Göbeklitepe’yi merakla izliyorum”Türkiye’deki tüm gelişmeleri takip ettiğini, özellikle tarih ve arkeoloji alanındaki konuları izlediğini belirten Çığ, “Bilgi edinmeye, öğrenmeye açığım. Göbeklitepe’de neler olacak çok merak ediyorum. Anadolu’yu ve eski medeniyetleri okumaya devam edeceğim” diyor.
21.02.2022Arkeoloji
Kültürel mirasın gönüllü koruyucuları: EPOS 7 Tarih, Kültür ve Sanat Derneği
Kültürel mirasın gönüllü koruyucuları: EPOS 7 Tarih, Kültür ve Sanat DerneğiYedi iş kadını tarafından kurulan EPOS 7 Tarih, Kültür ve Sanat Derneği, tarihi değerleri ve kültürel mirası korumak, tanıtmak, bu değerlerin korunmasına yönelik toplumsal bilincin güçlenmesine katkı sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor
21.02.2022Arkeoloji
Kubbealtı Nedir? Kubbealtı Tdk Sözlük Anlamı Nedir?
Kubbealtı Nedir? Kubbealtı Tdk Sözlük Anlamı Nedir?Tarihi sözcüklerden biri olan kubbealtı pek çok televizyon programında karşımıza çıkmaktadır. Kelime anlamını ve kullanım yerlerini merak eden kişiler bu sözcüğü araştırarak TDK sözlük anlamına da ulaşmaktadır. Kubbealtı özellikle tarihi film ve dizilerde sıklıkla kullanılmaktadır. Kubbealtı ile merak edilen nedir ve TDK sözlük anlamı nelerdir detayları ile derledik.
17.02.2022Sözlük
“Eski Kent”te Bizans turu
“Eski Kent”te Bizans turuİstanbul, 330 ila 1453 yıllarında Bizans İmparatorluğu diye de bilinen Doğu Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yaptı. Bin yılı aşkın bir süreyi kapsayan “Bizans İstanbul”unu keşfetmeye ne dersiniz?
24.01.2022Arkeoloji
Dünyanın sayılı müzelerinden biri
Dünyanın sayılı müzelerinden biriÜlkemizin mevcut yapısı içerisinde arkeolojik değerlerin saklanması, korunması ve değerlendirilmesi amacıyla birçok yerde müzeler kurulmaktadır. Milliyet Arkeoloji’nin bu ayki kapak konusu da bu değerli müzelerden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri... 13 Haziran 1891’de ziyarete açılan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey tarafından kurulmuştur. İstanbul Arkeoloji Müzeleri, çeşitli kültürlere ait bir milyonu aşkın eserle, sadece İstanbul veya Marmara Bölgesi’nin değil dünyanın en büyük müzeleri arasındadır. Türkiye’nin müze olarak inşa edilen en eski binası olduğunu da söylemek gerekir. İstanbul Arkeoloji Müzeleri üç ana birimden oluşan bir müzeler kompleksidir; Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi
24.01.2022Arkeoloji
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklamasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk ziyareti sonrası Milliyet Gazetesi yazarı Zafer Şahin'in de aralarında bulunduğu gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, yeni ekonomi programıyla ilgili 'Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde, aceleci olmadan kur da düşecek, faiz de aynı şekilde düşecek ve 2022 bizim en parlak yılımız olacak inşallah. 2023’e de zaten böyle gireceğiz. Bu enflasyonun da düşüşünü getirir, enflasyon düşecek.' dedi. Erdoğan, ABD’nin, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de İsrail ve Güney Kıbrıs Rum kesimiyle birlikteki boru hattı projesinden desteğini çekmesiyle ilgili soruya 'Burada hep konuşulan nedir? Bu iş, Türkiyesiz olmaz. Çünkü eğer buradan Avrupa’ya gaz gidecekse bu ancak Türkiye üzerinden olur' cevabını verdi.
18.01.2022Haberler
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklaması
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklamasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk ziyareti sonrası Milliyet Gazetesi yazarı Zafer Şahin'in de aralarında bulunduğu gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, yeni ekonomi programıyla ilgili 'Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde, aceleci olmadan kur da düşecek, faiz de aynı şekilde düşecek ve 2022 bizim en parlak yılımız olacak inşallah. 2023’e de zaten böyle gireceğiz. Bu enflasyonun da düşüşünü getirir, enflasyon düşecek.' dedi. Erdoğan, ABD’nin, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de İsrail ve Güney Kıbrıs Rum kesimiyle birlikteki boru hattı projesinden desteğini çekmesiyle ilgili soruya 'Burada hep konuşulan nedir? Bu iş, Türkiyesiz olmaz. Çünkü eğer buradan Avrupa’ya gaz gidecekse bu ancak Türkiye üzerinden olur' cevabını verdi.
18.01.2022Siyaset
Bu maceranın kahramanı sensin
Bu maceranın kahramanı sensinÇocuklara tarihi, kültürü ve sanatı sevdirmek için bildikleri dilden anlatmak ve kendilerini hikâyenin kahramanlarından biri hissettirmek yeterli
16.01.2022Kültür Sanat
İstanbul Arkeoloji Müzesi İstanbul'da Nerededir, Nasıl Gidilir? 2022 Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri
İstanbul Arkeoloji Müzesi İstanbul'da Nerededir, Nasıl Gidilir? 2022 Giriş Ücreti Ve Ziyaret SaatleriArkeoloji müzeleri, ülke ve dünya tarihine ışık tutan önemli müze kuruluşlarıdır. Pek çok değerli tarihi eserin sergilendiği ve milyonlar ile buluştuğu arkeoloji müzeleri gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Bunlardan biri de İstanbul Arkeoloji Müzesi. İstanbul Arkeoloji Müzesi İstanbul'da nerededir, nasıl gidilir? 2020 Giriş ücreti ve ziyaret saatleri hakkında bilgileri derledik.
6.01.2022Tatil
Genel Kültür Soruları 2022: En Zor, Kolay, Zeka, Mantık, Şaşırtmalı Genel Kültür Soruları ve Cevapları
Genel Kültür Soruları 2022: En Zor, Kolay, Zeka, Mantık, Şaşırtmalı Genel Kültür Soruları ve CevaplarıGenel bilgi olarak da adlandırılabilen genel kültür kişinin toplumsal olaylar, tarihe yön veren gelişmeler gibi pek çok etkileşim hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu gösteren, bütünsel bir kavramdır. Genel kültür edebiyat, tarih, coğrafya, tarih gibi kavramları içerisine yer alır. KPSS gibi yazılı sınavlarda da karşımıza çıkan genel kültür çoğunlukla toplumlarda öne çıkmış olan ve tarihsel bir akışa da yön vermiş olayların bilinmesi olarak adlandırılabilir. Zor, kolay, eğlenceli, mantık, şaşırtmalı, coğrafya, tarih genel kültür soruları ve cevapları için “Genel Kültür Soruları 2022” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
3.01.2022Eğitim
Cama hayat veren usta eller
Cama hayat veren usta ellerAntik çağlardan beri insanoğlunun elinin altında olan cam, usta ellerde birbirinden zarif sanat eserlerine dönüşüyor. Kimi füzyon tekniğiyle harikalar yaratırken, kimi de üfleme ile büyüleyici objeler ortaya koyuyor...
26.12.2021Gündem
Fatih Sultan Mehmet kimdir, kardeşleri, babası, oğlu, eşi kim? Fatih Sultan Mehmet kaç yaşında öldü, mezarı nerede?
Fatih Sultan Mehmet kimdir, kardeşleri, babası, oğlu, eşi kim? Fatih Sultan Mehmet kaç yaşında öldü, mezarı nerede?Bugün İstanbul Fethi'nin 568. yılı olması nedeniyle Fatih Sultan Mehmet gururla anılıyor. Milyonlarca vatandaş tarihe yönelik bilgi edinmek için Fatih Sultan Mehmet kimdir, kardeşleri, babası, oğlu, eşi kim? Fatih Sultan Mehmet kaç yaşında öldü, mezarı nerede?sorularını araştırıyor. İşte Fatih Sultan Mehmet hakkında merak edilenler...
16.12.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Topkapı Sarayı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.