Troya Müzesi

Troya Müzesi

Son dakika Troya Müzesi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Troya Müzesi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Troya Müzesi haber sayfamızda...

Troya Müzesi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 152 troya müzesi haberi bulunmuştur.
Anadolu’da adım adım bienal
Anadolu’da adım adım bienalEylül ayında İstanbul’da gerçekleşecek 17. İstanbul Bienali’nin hazırlıkları sürerken Adıyaman ve Çanakkale’den de bienal haberleri geldi…
15.08.2022Kültür Sanat
Müze duvarında Troya efsanesi gösterimi
Müze duvarında Troya efsanesi gösterimi Çanakkale'de 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Ören Yeri’nden çıkan eserlerin sergilendiği Troya Müzesi’nde, Avrupa Müzeler Gecesi etkinliği kapsamında ‘3D Mapping’ gösterimi yapıldı. Troya efsanesi, 3 boyutlu olarak katılımcılara izletildi.
24.05.2022Kültür Sanat
Troia Vakfı Korfmann Kütüphanesi: Kitap deryasında Troya yolculuğu
Troia Vakfı Korfmann Kütüphanesi: Kitap deryasında Troya yolculuğuProf. Dr. Manfred Osman Korfmann tarafından kurulan Çanakkale-Tübingen Troia Vakfı’nın bünyesindeki Korfmann Kütüphanesi, Troya rotasının en önemli duraklarından biri. Kütüphane özellikle Troya ve Troas arkeolojisi konularında çok zengin bir içeriğe sahip
23.05.2022Arkeoloji
Efsane devam ediyor
Efsane devam ediyorTroya Müzesi, uzaktan bakıldığında topraktaki bir yarıktan yükselen dev bir buluntu gibi görünür. Troya Antik Kenti’nin yanı başındaki bu genç fakat dünya çapında büyük ilgi gören müze, içinde Troya’nın katmanları arasında bulunan 10 ayrı kentin buluntularını saklıyor. Bir Troya aşığı olan Müze Müdürü Rıdvan Gölcük’ün deyimi ile İlyada Destanı ile başlayan, Troya kazıları ile süren efsane şimdi genç ve güçlü Troya Müzesi ile devam ediyor.
23.05.2022Arkeoloji
Efsanevi kent çağdaş müze
Efsanevi kent çağdaş müzeAykut Ferah Milliyet Arkeoloji Proje DanışmanıDeğerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları;Antik Dönem’in gizemli ozanı Homeros’un İlyada ve Odysseia destanları ile ölümsüzleştirdiği, Hektor’un canı pahasına savunduğu, Akhilleus’un kapıları önünde vurulduğu, yıkılıp gittikten binlerce yıl sonra yeniden yeryüzüne çıkan efsanevi kent Troya...
23.05.2022Arkeoloji
Türkiye’nin dijital kültür hafızasına katkı
Türkiye’nin dijital kültür hafızasına katkıArkeolojihaber, Türkiye’nin yoğun gündemi arasında kaybolan arkeoloji haberlerini meraklısına ulaştırmak için Murat Başlar önderliğinde arkeolojiye gönül veren bir ekip tarafından sosyal sorumluluk adına 2009 yılında kuruldu. Zaman içerisinde “#DahaFazlaArkeoloji” sloganıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen arkeoloji haberleri ile dünyadaki önemli gelişmeleri ilgililerine aktararak önemli bir boşluğu kapattık. Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle sempozyum, kongre vb. organizasyonların sanal/dijital ortama taşındığı günümüzde YouTube kanalımızda Türk bilim dünyasından birbirinden değerli akademisyenleri ağırladığımız çevrim içi “Arkeoloji Söyleşileri” ve üniversitelerle gerçekleştirdiğimiz tematik webinarlar ile sürecin öncülerinden biri olduk, arkeolojinin nabzının burada atmasını hedefledik.
21.03.2022Arkeoloji
Ödüllü müzeler kültür rotasında
Ödüllü müzeler kültür rotasındaAvrupa Yılın Müzesi Ödülleri 2022 için Türkiye’den dört müze aday. Bu prestijli ödül, her yıl hem kazanan müzeleri, hem de ülkeleri global çapta turistlerin kültür turizmi rotalarına ekliyor.
29.12.2021Ekonomi
Roca Duş Teknesiyle Banyonuzu Yenileyin
Roca Duş Teknesiyle Banyonuzu YenileyinBanyonuzu yeni bir duş teknesi ile yenilemek, bu alanı daha ferah ve erişilebilir hissettiriyor. Roca'da her biri farklı stil ve malzeme kalitesine sahip çeşitli duş tekneleri arasından seçim yapabilirsiniz. Farklı profillerden herkesin kullanımına olanak tanıyan Stonex® materyali ile üretilen duş teknesi, kayma önleyici özelliğiyle, yaşlı bir bireyin de banyo ihtiyaçlarına yenilikçi bir anlayış getirerek kullanıcı için kolaylık ve güvenlik sunuyor. Kaygan ve ıslak zeminin neden olabileceği yaralanmaların önüne geçiyor.
29.11.2021Vitrin
Yalın Mimarlık’ın Yeraltı Mimarisi
Yalın Mimarlık’ın Yeraltı MimarisiKimi kez teknolojik, siyasi, dinsel kimi kez de salt dünyanın doğal yüzeyini koruma amaçlı da olsa, yapıyı ya da yapılar grubunu yeraltında oluşturmak yüzyıllar boyu süregelen bir mekan edinme yöntemi olagelmiştir. Dünyanın birçok ortamında kullanılmış bu tutumun en etkileyici örneği, sonradan havadaki karbondioksit ile etkileşip sertleşen, yumuşak tüf kayalarının oyulması ile oluşan Kapadokya örneğidir. Mekanı inşa etmek yerine, kitleyi boşaltarak elde etme süreci, bir tür “tersine” işlem olarak hep heyecan verici bir mekan yaratma özgürlüğü olmuştur.
29.11.2021Vitrin
Bakan Ersoy: Turizmde yeni hedef 29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir
Bakan Ersoy: Turizmde yeni hedef 29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelirKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yıl sonu yeni turizm hedeflerini açıkladı. Türkiye'nin bu yıl ilk defa İspanya'yı geride bıraktığını belirten Bakan Ersoy, '28 milyon ziyaretçi, 22 milyar dolar gelir' hedefinin revize edildiğini, yeni hedefin '29 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar gelir' olduğunu açıkladı.
25.11.2021Siyaset
Aslan: Cumhurbaşkanı'nın 'Troya Anadolu'dur' tespiti, Türk arkeolojisi açısından çok önemli
Aslan: Cumhurbaşkanı'nın 'Troya Anadolu'dur' tespiti, Türk arkeolojisi açısından çok önemliTroya Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Troya Müzesi'nde 'Ezineli Yahya Çavuş Belgeseli Galası ve Gençlerle Buluşması'ndaki "Troya Anadolu'dur" sözünün çok doğru tespit olduğunu söyledi. Arslan, "Özellikle Manfred Korfmann dönemi kazılarıyla ama aynı zamanda Hitit arşiv belgelerinin de incelenmesi ve yorumlanmasıyla Troya'nın, Troya Savaşı'nın geçtiği dönem ve öncesinde tümüyle Anadolu kenti olduğunu görüyoruz. Bu tespiti Sayın Cumhurbaşkanı'nın yapmış olması, Anadolu kültür tarihi açısından, Türk arkeolojisi açısından çok önemlidir" dedi.
16.11.2021Gündem
‘Gençlerimiz yeni destanlar yazacak’
‘Gençlerimiz yeni destanlar yazacak’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gençlerimizin Ezineli Yahya Çavuş’un, Bigalı Mehmet Çavuş’un ve diğer kahramanlarımızın izinden giderek yeni destanlar yazacaklarına inanıyorum” dedi.
15.11.2021Siyaset
Bakan Ersoy, Ezineli Yahya Çavuş Belgeseli'nin galasında konuştu
Bakan Ersoy, Ezineli Yahya Çavuş Belgeseli'nin galasında konuştuKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ezineli Yahya Çavuş Belgeseli'nin dökü-drama tarzında çekildiğini belirterek, "Bu tarz belgeseller eğitici ve akılda kalıcı oluyor. Gelecek nesillere geçmişle ilgili dokümantasyonun aktarılması açısından da çok başarılı." dedi.
14.11.2021Gündem
Son dakika: Erdoğan 'dünyada 1 numara' dedi ve müjdeleri sıraladı
Son dakika: Erdoğan 'dünyada 1 numara' dedi ve müjdeleri sıraladıSon dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ezineli Yahya Çavuş” belgeseli galasında gençlerle bir araya geldi. Çanakkale Köprüsü'nün dünyada bir numara olduğunu belirten Erdoğan, "Hayal dediklerini elhamdülillah biz gerçeğe dönüştürdük." açıklamasında bulundu.
14.11.2021Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ağlatan belgesel
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ağlatan belgeselÇanakkale Savaşları sırasında, 25 Nisan 1915'te Gelibolu Yarımadası’ndaki Ertuğrul Koyu’na çıkarma yapan 3 bin askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle 32 saat süren mavzer atışlarıyla sahilde durduran Ezineli Yahya Çavuş’un kahramanlık destanının anlatıldığı belgeselin galası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Troya Müzesi'nde yapıldı.
14.11.2021Haberler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ağlatan belgesel
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ağlatan belgeselÇanakkale Savaşları sırasında, 25 Nisan 1915'te Gelibolu Yarımadası’ndaki Ertuğrul Koyu’na çıkarma yapan 3 bin askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle 32 saat süren mavzer atışlarıyla sahilde durduran Ezineli Yahya Çavuş’un kahramanlık destanının anlatıldığı belgeselin galası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Troya Müzesi'nde yapıldı.
14.11.2021Gündem
Çalınan eserler kiliseye iade
Çalınan eserler kiliseye iadeGökçeada’daki tarihi kiliselerden 2007 yılında çalınan ikonalar, Troya müzesinde düzenlenen törenle Fener Rum Patriği Bartholomeos’a teslim edildi. Bartholomeos, “Cemaatimiz, şahsım adına  en samimi şükranlarımızı ifade ediyorum” dedi
11.08.2021Siyaset
Bakan Ersoy: Dilerim ki herkes medeniyetimizin bu hoşgörü ikliminden feyzalsın
Bakan Ersoy: Dilerim ki herkes medeniyetimizin bu hoşgörü ikliminden feyzalsınKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'de kültür varlıklarının hassasiyetle korunduğunu ve her bir parçanın yasaların güvencesi altında titiz bir şekilde muhafaza edildiğini belirterek, "Dilerim ki herkes medeniyetimizin bu hoşgörü ikliminden feyzalsın, kültür varlıklarının barış, dostluk, kardeşlik ve diyalog unsuru olduğunu anlasın." dedi.
10.08.2021Gündem
Tarihi kiliseler kayıp eserlerine kavuşturulacak
Tarihi kiliseler kayıp eserlerine kavuşturulacakKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2007'de Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde bulunan tarihi kiliselerden çalınan 12 eseri yarın Fener Rum Patriği Bartholomeos'a teslim edecek. Tören yarın saat 15.00’de gerçekleştirilecek.
9.08.2021Gündem
Atatürk'ün kişisel eşyalarına konservasyon çalışması
Atatürk'ün kişisel eşyalarına konservasyon çalışmasıÇanakkale'deki 5 bin 600 yıllık geçmişe sahip Troya Ören Yeri'nden çıkan eserlerin sergilendiği Troya Müzesi'nde 'Perdeler Açılıyor' projesi kapsamında; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kullandığı cumhuriyet döneminden kalma valizi, ayakkabısı, terliği, yemek yediği çatalı, bıçağı, şekerliği ile gümüş kutusu için konservasyon çalışması yapıldı. Müzeye gelen ziyaretçiler, Atatürk'ün kişisel eşyalarının konservasyon çalışmasını izleme imkanı buldu.
29.07.2021Gündem
Anadolu müzeleri yükselişte
Anadolu müzeleri yükselişteGözümüzü İstanbul’dan biraz ayırıp Anadolu’ya çevirince kültürümüzü anlatan ve her yıl pek çok sanatseveri ağırlayan müzeleri görüyoruz. Aralarında Avrupa Müze Forumu’ndan ödüllü olanlar da var...
20.06.2021Kültür Sanat
En yoğun il İstanbul! Eserlerin sadece yüzde 10'u sergileniyor
En yoğun il İstanbul! Eserlerin sadece yüzde 10'u sergileniyorVarlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, 2020 itibarıyla envantere kayıtlı eser sayısının 3,5 milyona yakın olduğunu söyledi. Müzelere kayıtlı eserlerin yüzde 90'ının depolarda muhafaza edildiğini belirten Coşkun, sergilenen eserlerin ise sadece yüzde 10 olduğunu kaydetti.
7.06.2021Gündem
Anadolu müzelerine Avrupa’dan ödül
Anadolu müzelerine Avrupa’dan ödülAvrupa Müze Forumu tarafından verilen “Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri” yarışmasında Bayburt’un Beşpınar köyünde kurulan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi “2021 Silletto Ödülü”ne layık görüldü. Troya Müzesi, “2020 Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü”nü alırken Odunpazarı Modern Müzesi ise “2021 Avrupa Yılın Müzesi Özel Takdir Ödülü”nün sahibi oldu
‘Troya Müzesi’yle turizm canlanacak’
‘Troya Müzesi’yle turizm canlanacak’ÇANAKKALE’DE, 5 bin yıllık Troya Ören Yeri’nin girişindeki Troya Müzesi’nin, 2020 Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü’ne layık görüldüğüne vurgu yapan AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Bu başarı, Çanakkalemizin uluslararası marka değerini artıracak, şehrimizin ve ülkemizin turizmine hızlı bir ivme kazandıracaktır” dedi.
8.05.2021Ege
Göğsümüzü kabartan ödül!
Göğsümüzü kabartan ödül!Ülkemizin en önemli sanat mekanlarından Eskişehir’deki Odunpazarı Modern Müzesi, Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından ödüle layık görüldü
8.05.2021Cadde

Benzer Haber Etiketleri

Troya Müzesi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.