Türk Tarihi

Türk Tarihi

Son dakika Türk tarihi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Türk tarihi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Türk tarihi haber sayfamızda...

Türk Tarihi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 39.401 türk tarihi haberi bulunmuştur.
MHP, Balıkesir'den Türkiye'ye mesaj verdi
MHP, Balıkesir'den Türkiye'ye mesaj verdiMilliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi’nin “Adım Adım 2023: İl İl Anadolu” Programı kapsamında düzenlenen toplantı Balıkesir’de gerçekleştirildi. Balıkesir’deki programa MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay gündeme dair değerlendirmeler yaparken MHP’nin 53 yıllık geçmişinde her zaman devletin yanında olduklarına değindi.
4.12.2021Siyaset
Umay Ana etkisi! Efsane onunla başladı...
Umay Ana etkisi! Efsane onunla başladı...Türk tarihinde destanlarda, mitlerde ve halk anlatılarında karşımıza sayısız kadın kahraman çıkıyor. “Genel olarak avcı-toplayıcılarda, ana soylu bir akrabalık ilişkisi gözleniyor” diyen Prof. Dr. Muharrem Kaya, “Çünkü erkek av peşinde uzaklara gidiyor, bazen başarılı olamıyor. Çocuğun soyu anneye bakılarak takip ediliyor” sözleriyle, Türk mitolojisinde kadın kahramanların önemine dikkat çekti.
22.11.2021Gündem
Sözcü Kalın: Türkiye, yolunda kararlı bir şekilde yürümeye devam ediyor
Sözcü Kalın: Türkiye, yolunda kararlı bir şekilde yürümeye devam ediyorCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Oku emriyle başlayan medeniyet yürüyüşümüz, 100 yıl gibi kısa bir süre içerisinde dünyanın en büyük kütüphanelerini, araştırma merkezlerini üretmiştir. Kitap en kıymetli değer haline gelmiştir. Alınıp satılan bir meta değil, kendisiyle kıymet kazandığımız, değer kazandığımız bir dost, yoldaş, serüven haline gelmiştir." dedi.
20.11.2021Siyaset
Bakan Ersoy açıkladı: Ankara Millet Bahçesi'ne Türk Tarihi Müzesi!
Bakan Ersoy açıkladı: Ankara Millet Bahçesi'ne Türk Tarihi Müzesi!Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ankara Millet Bahçesi'nde yer alan Atatürk Kültür Merkezi binasının aslına uygun şekilde onarılacağını belirterek, "Bir bölümünde Türklerin Anadolu'ya gelişi, bu toprakları yurt edinişi, köklü devlet geleneği çerçevesinde kültür ve sanat başta olmak üzere Anadolu'ya kattığı değerlerin günümüze kadarki sürecini anlatacak Türk Tarih Müzesi kurulması planlanmaktadır." dedi.
19.11.2021Siyaset
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022Eğitim öğretim hayatında edebiyat dersleri öğrencilerin aldığı derslerden birisidir. Özellikle lise 9. 10. 11. ve 12. sınıf öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı dersleri alırlar. Üniversite giriş sınavı YKS oturumları TYT-AYT gibi merkezi sınavlarda öğrencilerin karşısına çıkan alanlardan bir tanesidir. Ders kitapları her yıl MEB tarafından açıklanan müfredata göre düzenlenmektedir. 10. sınıf edebiyat ders kitabında öğrencilerin kendini geliştirebileceği çeşitli etkinliklerin yanı sıra cevaplayabilecekleri bilgi verici sorular da bulunmaktadır. 2021-2022 yılında 10. sınıf edebiyat ders kitabı Biryay Yayınları cevap anahtarını merak ediyorsanız "10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları" içeriğimize göz atabilirsiniz.
18.11.2021Eğitim
Bakan Özer: Türkiye Üniversiteler Birliğine üye olan ülkelerin sayısı 30'a yükseldi
Bakan Özer: Türkiye Üniversiteler Birliğine üye olan ülkelerin sayısı 30'a yükseldiTürk Konseyi 6. Eğitim Bakanları Toplantısı ve Uluslararası Türk Akademisi Bilim Kurulu 4. Toplantısı, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleşti.  Toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Yükseköğretim alanında iş birliği gerçekleştirmek adına 2013 yılında kurulan Türkiye Üniversiteler Birliğine üye olan ülkelerin sayısı 30'a yükselmiş bulunmaktadır. Birliğe üye üniversite sayısının artması üniversiteler arasında iş birliği olanaklarının artması, çeşitlendirilmesi ve iş birliklerinin kapsamının genişletilmesini temenni ediyorum." dedi.
4.11.2021Gündem
Hafta sonu İstanbul'da mutlaka gezip görmeniz gereken müzeler
Hafta sonu İstanbul'da mutlaka gezip görmeniz gereken müzelerİstanbul, dünyanın en özel koleksiyonlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Birbirinden önemli müzelerin bulunduğu bu şehir, hem tarihi mirası hem de güncel sanatını ziyaretçileriyle paylaşıyor. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte belirli kurallar çerçevesinde kapılarını açan müzeler, eskisi gibi meraklılarını ağırlamayı sürdürüyor. İşte özellikle hafta sonu tatilinde İstanbul'da mutlaka görülmesi gereken müzeler…
22.10.2021Tatil
Uçsuz bucaksız bir dünya Sibirya
Uçsuz bucaksız bir dünya SibiryaUral Dağları'ndan neredeyse Pasifik Okyanusu'na kadar uzanan geniş bir coğrafyayı kapsayan Sibirya, Türklerin tarih sahnesine ilk çıktığı coğrafya olarak da biliniyor. Zengin yer altı kaynakları sayesinde günümüzde Rusya ekonomisinde büyük öneme sahip olan Sibirya, 13 milyon kilometrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Dünyada en çetin kış koşullarının hüküm sürdüğü bölgelerden biri olan Sibirya, doğal güzellikleriyle de büyüleyici bir görselliği sahip.
20.10.2021Tatil
"Alp Er Tunga'nın mezarı bulundu" iddiası gündem yarattı: 'İspat etsin de görelim'
"Alp Er Tunga'nın mezarı bulundu" iddiası gündem yarattı: 'İspat etsin de görelim'Türk kültüründe önemli bir yere sahip Alp Er Tunga efsanesi, Gazi Üniversitesi hocalarından Prof. Dr. Necati Demir'in yaptığı açıklamayla yeniden gündemde. Sosyal medya hesabından, Alp Er Tunga'nın 'mezarını bulduğunu' iddia eden Prof. Demir, iddialarının arkasında... Ancak İslamiyet öncesi Türk tarihi üzerine çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Ahmet Taşağıl ise iddia hakkında, "İspat etsin de görelim" diyor! Prof. Dr. Altay Tayfun Özcan da "Bu mezar şu kişiye aittir demek, acelecilik olur" açıklamasını yaparken, Doç. Dr. Hayrettin İhsan Erkoç, "Gerçek bir kişi değil, Karahanlı coğrafyasında kullanılan bir addan ibaret" bilgisini paylaşıyor. İşte Alp Er Tunga tartışmasının öteki yüzü...
20.11.2021Gündem
Türklerin kültür ve bilim kenti Semerkant
Türklerin kültür ve bilim kenti SemerkantSemerkant, yüzyıllar boyunca Orta Asya'nın kültür ve bilim kenti oldu. Günümüzde Özbekistan sınırları içinde yer alan kent, Timur'un görkemli imparatorluğu'nun da başkentiydi. Bu dönemde inşa edilen yapılarla dikkat çeken Semerkant, günümüzde Özbekistan'ın en çok turist çeken bölgesi konumundadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Semerkant'a yakından bakalım.
1.10.2021Tatil
Cengiz Han'ın yurdu Moğolistan
Cengiz Han'ın yurdu MoğolistanMoğolistan günümüzde İç Asya'da 1 milyon 564 bin kilometrekarelik yüzölçümüne sahip toprak bakımından geniş bir ülkedir. Ancak tarihe baktığımızda Moğolistan'ın büyüklüğü Kore'den Almanya sınırlarına kadar ulaşan milyonlarca kilometrekareyi kapsıyordu. 13. yüzyılda Cengiz Han döneminde altın çağını yaşayan Moğollar, çok kısa bir sürede dünyanın gördüğü en büyük imparatorluklarından birini kurdular. Karşılarındaki insanlara yaydıkları korku, yaptıkları zulümler ve pek çok kenti yakıp yıkmaları nedeniyle 13 ve 14. yüzyılda Asya, Anadolu ve Avrupa'daki insanlara büyük korku ve katliam yaşatan Cengiz Han'ın torunları zaman içinde ana yurtlarına geri dönüp bugünkü ülke sınırlarında yaşamlarını sürdürdüler. Etrafı, güneyde çöller, kuzeyde orman ve steplerle çevrili Moğolistan, Türk tarihi açısından da oldukça önemli anıtlara ev sahipliği yapmakta. Moğolistan'ın Orhun Vadisi'nde bulunan Göktürk Yazıtları, Türk tarihinin bilinen en eski yazılı kaynakları arasındadır.
28.09.2021Tatil
Ani’de Selçuklu mezarlığı
Ani’de Selçuklu mezarlığıUNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Ani Ören Yeri’ndeki kazılarla ilgili Kazı Daire Başkanlığı sosyal medyada bir açıklama yayınladı.
18.09.2021Kültür Sanat
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sakarya Zaferi'nin 100. Yıl Dönümü'nde net mesaj
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sakarya Zaferi'nin 100. Yıl Dönümü'nde net mesajPolatlı'da Sakarya Zaferi'nin 100. Yıl Dönümü Kutlama Programı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Anadolu'dan tamamen sökülüp atılmak istenen Türk milleti kurduğu cumhuriyetle yeni bir başlangıca imza atmıştır. Milli iradenin gücü önünde ne vesayetin ne sosyal mühendislik hesaplarının ne terör örgütlerinin ne darbelerin duramayacağı gerçeğini cümle aleme gösterdik." dedi.
13.09.2021Siyaset
30 Ağustos mesajları ve  sözleri 2021! Resimli ve anlamlı 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajları-sözleri
30 Ağustos mesajları ve sözleri 2021! Resimli ve anlamlı 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajları-sözleri30 Ağustos Zafer Bayramı mesajları ve sözleri gündemde araştırılmaya başlandı. Her yıl 30 Ağustos tarihinde Zafer Bayramı kutlanıyor. Büyük Taarruz'u anmak için Zafer Bayramı kutlanıyor. 30 Ağustos tarihinin gelmesiyle beraber 30 Ağustos sözleri araştırılıyor. İşte resimli 30 Ağustos mesajları ve sözleri...
30.08.2021Gündem
‘İmanın istilaya karşı direnişi’
‘İmanın istilaya karşı direnişi’MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Sakarya Meydan Muharebesi, imanın istilaya karşı direnişi, iradenin işgale karşı devleşmesi, iffetin ihanete karşı dersi, istiklalin zalim ihtirasa karşı defansıdır” dedi.
24.08.2021Siyaset
Bahçeli: Tarihin gür sesine kulak vermeliyiz
Bahçeli: Tarihin gür sesine kulak vermeliyizSakarya Meydan Muharebesi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla mesaj paylaşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Yıkım, gözyaşı, ayrılış, kopuş, bölünüş, çöküş yaşamamak için tarihin gür sesine kulak vermeliyiz, bugünün kahredici hadiselerinden ibret alarak geleceğimiz için sonuçlar çıkarmalıyız. Sakarya “Ya İstiklal Ya Ölüm” seslenişinin beyanıdır. Bu beyan vicdanımızda mahfuzdur." ifadelerini kullandı.
23.08.2021Gündem
Lozan’ın 98. yıldönümü
Lozan’ın 98. yıldönümüKaraburun Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Karaburun Şubesi tarafından düzenlenen panelde, 98’inci yıldönümü olan Lozan Antlaşması’nın Türk tarihi için taşıdığı anlam ve büyük siyasi sonuçları tartışıldı.
26.07.2021Ege
Gelin, kenti seyredelim!
Gelin, kenti seyredelim!Belediye Başkanı Avni Örki, herkesi 405 bin metrekare büyüklüğündeki Seyir Tepesi’ni görmeye davet etti
30.06.2021Ege
YKS’de güncel konulara dikkat!
YKS’de güncel konulara dikkat!YKS yaklaşırken adaylar hangi konulardan soru çıkacağını merak ediyor. Türkçe’de cümlede anlam; Matematik’te denklem ve eşitsizlikler; Fizik’te ışık teorileri; Kimya’da organik kimya; Biyoloji’de ise Kovid-19, müsilaj gibi güncel konulardan soru gelebilir
23.06.2021Eğitim
Turancılık Nedir?, Turancılık Temsilcileri Kimlerdir? Turancı Kime Denir?
Turancılık Nedir?, Turancılık Temsilcileri Kimlerdir? Turancı Kime Denir?Turancılık çok eski bir tarihe dayanan önemli bir anlayıştır. Bu anlayış özellikle Türk toplumu açısından ilk topluluklara kadar ulaşır. Peki, Turancılık nedir? Turancılık temsilcileri kimlerdir? Turancı kime denir? İşte bu konuda merak edilen bilgiler.
16.06.2021Eğitim
Nazır Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Nazır Olmak Ne Anlama Gelir?
Nazır Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Nazır Olmak Ne Anlama Gelir?Eskiden kullanılmakta olan bazı kelimeler günümüzde de kullanılmaya devam edilmektedir. Tarihte önem arz eden bu kelimelerin günümüzde söyleyişleri farklılık göstermektedir. Osmanlı tarihinde ve diğer Türk devletlerinde önemli bir kavram olan nazır kelimesi de anlamı aynı kalan fakat söyleyişi değişen kavramlardan bir tanesi olmaktadır. Peki, nazır kelimesi ne anlama gelmektedir? TDK sözlük anlamı nedir? Nazır olmak ne anlama gelir? İşte, nazır kelimesi hakkında merak edilen tüm detaylar.
15.06.2021Eğitim
Denizden Çalınmış Ülke Kimin Eseridir? Şiirin Türü Ve Konusu
Denizden Çalınmış Ülke Kimin Eseridir? Şiirin Türü Ve KonusuMerak edilen ve oldukça eski bir döneme dayanan Denizden Çalınmış Ülke eseri, aynı zamanda tarihi bir öneme sahiptir. Peki denizden çalınmış ülke kimin eseridir? Şiirin türü ve konusu üzerine merak edilen bilgiler.
8.06.2021Eğitim
Alp Er Tunga Destanı Kime Aittir Ve Ne Zaman Yazılmıştır?
Alp Er Tunga Destanı Kime Aittir Ve Ne Zaman Yazılmıştır?Milattan sonra 7.yüzyılda yaşamış olan Saka hükümdarı Alp Er Tunga destanı İranlılar ile yapılan savaşları anlatmaktadır. Türk hükümdarı olarak kahramanlıkları ve kendine özgü yönetim tarzı ile halk arasında önemli bir yeri olan hükümdarın hile ile öldürülmesinden bahseden ve Firdevsinin Şeyhnamesine de dayanmaktadır. Alp Er Tunga destanı kime aittir ve ne zaman yazılmıştır hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.
6.06.2021Eğitim
Son dakika... MHP lideri Bahçeli'den Cumhur İttifakı mesajı
Son dakika... MHP lideri Bahçeli'den Cumhur İttifakı mesajıMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye'ye cephe almış ülkelerin, organize suç şebekelerinin, terör örgütlerinin, bölücü mihrakların, demokrasi karşıtlarının taciz ve tezviratlarına hiçbir şekilde kulak asmadan yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Cumhur İttifakı'nın muazzez varlığını samimiyetle koruyacağız" dedi.
27.05.2021Gündem
Dede Korkut Kimdir? Dede Korkut Hikayelerinin Özellikleri Nelerdir?
Dede Korkut Kimdir? Dede Korkut Hikayelerinin Özellikleri Nelerdir?Dede Korkut Türk tarihi açısından oldukça önemli bir kişidir. Hikayeleri ve yazmış olduğu eserleri ile bilinen Dede Korkut Oğuz Türkleri destanında pek çok kez ismi geçmiştir. Dede Korkut son aylarda hem hikayeleri hem de hayatı internet üzerinden araştırılmıştır. Bundan dolayı dede korkut trend aramalara kadar yükselmiştir. Peki Dede Korkut kimdir? Dede Korkut hikayelerinin özellikleri nelerdir? İşte Dede Korkut ile ilgili tüm detaylar.
25.05.2021Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

Türk Tarihi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.