Urartu

Urartu

Son dakika Urartu haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Urartu gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Urartu haber sayfamızda...

Urartu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 242 urartu haberi bulunmuştur.
2900 yıllık Urartu antik kenti arkeoparka dönüştürüldü
2900 yıllık Urartu antik kenti arkeoparka dönüştürüldüErzincan'da Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan ve restorasyon ile yürüyüş yolları yapılarak "arkeopark" olarak bilinen açık hava müzesine dönüştürülen Urartuların günümüzü ulaşan en önemli şehirlerinden Altıntepe Kalesi ziyarete açılmak için gün sayıyor.
28.05.2021Tatil
Urartuların Başkenti Olan Şehrin Adı Nedir?
Urartuların Başkenti Olan Şehrin Adı Nedir?Urartular geçmişte yaşamış önemli uygarlıklardan bir tanesidir. M.Ö. 1000 yılında yaşadığı düşünülür. Urartular ve nerede kurulduğu ile alakalı olarak çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Urartuların başkenti olan şehrin adı nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
19.05.2021Eğitim
2 bin 800 yıllık 'açık hava tapınak  alanı' bulundu
2 bin 800 yıllık 'açık hava tapınak alanı' bulunduHarput Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç: "Açık hava tapınak alanının UNESCO yedek listesinde olan Harput'un asil listeye alınmasında bir katkı ve değer sağlayacağını düşünmekteyiz" dedi.
18.04.2021Tatil
Yaşar Yılmaz Anadolu'nun kaçırılmış eserlerinin izini sürüyor
Yaşar Yılmaz Anadolu'nun kaçırılmış eserlerinin izini sürüyorYaşar Yılmaz’ın kaleme aldığı Anadolu’nun Gözyaşları, büyük çoğunluğu 1830-1922 yılları arasında Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden farklı yöntemlerle yurtdışına götürülmüş, şimdilerde ABD ve Avrupa’daki müzelerde sergilenen tarihi eserlerin bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı envanterini sunuyor.
30.03.2021Kültür Sanat
Diyarbakır'da Urartu ve Roma dönemlerine ait eserler ele geçirildi
Diyarbakır'da Urartu ve Roma dönemlerine ait eserler ele geçirildiDiyarbakır’da, jandarma ekipleri gelen ihbar üzerine harekete geçti. 2 şüphelinin üst aramasında Urartu ve Roma dönemlerine ait bilezik, kemer, obje, heykel ile bronz olmak üzere 45 tarihi eser ele geçirildi.
18.03.2021Gündem
Urartuların kültürel zenginliği modada hayat buldu!
Urartuların kültürel zenginliği modada hayat buldu!Verdikleri mücadeleleri sembollerle simgeleyen, yaptıkları kabartma ve heykellerin günümüzde hala sergilendiği Urartuların kültürel zenginliğinden ilham alınarak hazırlanan Fabrika X Urartu Koleksiyonu Boyner mağazaları ve boyner.com.tr’de beğeniye sunuldu.
8.03.2021Moda
Tunceli’de 7 milyon TL'lik 5 turizm projesi onaylandı
Tunceli’de 7 milyon TL'lik 5 turizm projesi onaylandıTunceli'de, Fırat Kalkınma Ajansı'nın 2020 Yılı Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı'na sunulan 7 milyon TL bedelli 5 turizm projesi onaylandı.
23.02.2021Ekonomi
Prenses kemeri görücüde
Prenses kemeri görücüdeUrartu Krallığı’na ait 2 bin 500 yıllık eser İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başladı
17.01.2021Ege
Tunceli'nin kaya odaları turizme kazandırılacak
Tunceli'nin kaya odaları turizme kazandırılacakÇemişgezek Kaymakamı Mehmet Güder: "Kültürel ve doğal dokuya en ufak bir zarar verilmeden, bu vizyon projemiz hayata geçecektir ve proje hayata geçtikten sonra Tunceli'den, Elazığ'dan, Malatya'dan ve başka illerden buraya gelecek olan turistler ile Urartu mağaralarımızı buluşturacağız" dedi.
29.12.2020Tatil
Yapı Kredi ve Tüpraş iş birliğiyle, “Efsanevi Deniz Kavimlerinden Karialılar”
Yapı Kredi ve Tüpraş iş birliğiyle, “Efsanevi Deniz Kavimlerinden Karialılar”Yapı Kredi Yayınları ile Tüpraş iş birliğiyle İngilizce ve Türkçe hazırlanan “Karialılar – Denizcilerden Kent Kuruculara” kitabı, efsanevi deniz kavimlerinden biri olan Karialıların arkeolojik ve tarihi geçmişini anlatıyor.
24.12.2020Kültür Sanat
Van'da Urartular dönemine ait kayalara oyulmuş tekerlek kalıpları bulundu
Van'da Urartular dönemine ait kayalara oyulmuş tekerlek kalıpları bulunduVan'ın Erciş ilçesinde Van Müze Müdürü Erol Uslu ve YYÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu'nun yürüttüğü yüzey araştırmaları sırasında çeşitli dönemlere ait yaşam alanları ve araba tekerleklerinin yapımında kullanılan kayalara oyulmuş kalıplar bulundu. Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu: "Araştırma yaptığımız alanda yuvarlak şekilde ana kayaya oyulmuş yaklaşık bir metre çapında kalıntılara rastladık. Bu kaya kalıplarla ilgili birkaç görüş bulunmaktadır. Bunlardan biri dinsel içerikli olduklarıdır. Diğeri ise araba tekerleklerinin şekillendirildiği kalıp olarak düşünülmektedir" dedi.
23.12.2020Tatil
Şamran Kanalı "UNESCO Listesi"ne girmeye hazırlanıyor
Şamran Kanalı "UNESCO Listesi"ne girmeye hazırlanıyorVan'ın Edremit Belediyesi, 3 bin yıllık Şamran Kanalı'nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alınması için çalışma yürütüyor. Edremit Belediyesi, Urartu Krallığı döneminde yapılan ve dünya su mühendisliği harikası olarak kabul edilen 51 kilometre uzunluğundaki 3 bin yıllık Şamran Kanalı'nın dünya miras listesine girmesi için hazırlıklara başladı.
7.12.2020Tatil
Son dakika... Van'da bulundu! 2 bin 750 yıl önce kullanmışlar
Son dakika... Van'da bulundu! 2 bin 750 yıl önce kullanmışlarVan'ın Erciş ilçesinde Van Gölü'nün çekilmesiyle birlikte 2 bin 750 yıl önce kullanılmış Urartu dönemine ait liman kalıntıları ortaya çıktı. Van Gölü suları ile eski liman kalıntıları arasında yaklaşık 50 metrelik bir mesafenin olduğu belirtiliyor.
25.11.2020Gündem
Van Gölü çekilince Urartular dönemine ait liman kalıntıları ortaya çıktı
Van Gölü çekilince Urartular dönemine ait liman kalıntıları ortaya çıktıVan'ın Erciş ilçesinde Van Gölü'nün çekilmesiyle birlikte 2 bin 750 yıl önce kullanılmış Urartu dönemine ait liman kalıntıları ortaya çıktı. Van Gölü suları ile eski liman kalıntıları arasında yaklaşık 50 metrelik bir mesafenin olduğu belirtiliyor.
25.11.2020Gündem
Müzelerin geleceği Ankara Üniversitesi'nde dijital sergide
Müzelerin geleceği Ankara Üniversitesi'nde dijital sergideAnkara Üniversitesi, Dünya çapında eşine ender rastlanan fütürist bir sergiye ev sahipliği yapmaya başladı. Çevrim içi olarak “Müzelerin Geleceği” adıyla gerçekleşen sergide dijital dünyada müzelerin kültürel gelecek inşasına vurgu yapılıyor.
Türkiye'de 7 kişiden biri! 'En genci benim'
Türkiye'de 7 kişiden biri! 'En genci benim'Van Gürpınar ilçesindeki Urartu dönemine ait Çavuştepe Kalesi'nde son 15 yılı gönüllü 58 yıldır bekçilik yapan ve dünyada Urartuca'yı bilen az sayıda insandan biri olan Mehmet Kuşman artık yaşlandığını ve emekli olduktan sonra gönüllü olarak yaptığı bu işi de bırakacağını söyledi. Kuşman, Urartuca dilinin de yaşatılması için üniversitelerin ilgili bölümlerinde ders olarak verilmesi gerektiğini söyledi.
15.10.2020Gündem
Hoşap Kalesi Van İlinde Nerede? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi
Hoşap Kalesi Van İlinde Nerede? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi Hoşap Kalesi, Van iline ortalama 60 kilometre uzaklıktadır. Van- Başkale yolu üzerinde bulunan bu kale tam olarak Güzelsu bölgesinde yer almaktadır. Orta Çağ mimarisine sahip olan bu kale, saro bir yamaç üzerinde bulunmaktadır. Stratejik açıdan son derece önemli olan bu yer, Türkiye ve İran yolu üzerinde bulunmaktadır. Sizler için Hoşap Kalesi hakkında bulunan bütün bilgileri detaylı bir şekilde derledik.
25.09.2020Tatil
Van Kalesi Van'ın Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve Hikayesi
Van Kalesi Van'ın Neresindedir? Tarihi Kalenin Özellikleri Ve HikayesiÜlkemizde Van kalesinin önemi oldukça büyüktür. Tarihi kaleler bakımından da oldukça zengin bir ülkemiz vardır. Van Kalesi Van'ın neresindedir? Tarihi kalenin özellikleri ve hikayesi sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve de derledik.
24.09.2020Tatil
Urartularda 2 bin 750 yıl önce kadın yönetici varmış
Urartularda 2 bin 750 yıl önce kadın yönetici varmışVan'da Çavuştepe Kalesi'ndeki nekropolde sürdürülen arkeolojik kazılarda Urartulara ait yeni bilgilere ulaşılıyor Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, "Burada ortaya çıkardığımız bir iskelet bizim için çok önemliydi. Çünkü yakılan iskelet kadın iskeletiydi ve iskeletle birlikte, süs eşyalarının yanında bir de tunç mühür vardı. Eski çağda mühür özellikle yönetici ve tüccar sınıfının kullanmış olduğu bir olgu" dedi.
23.09.2020Tatil
Yöresel tatlar
Yöresel tatlarDünyanın en kaliteli üzümlerinin yetiştirildiği Türkiye’nin dört bir tarafında şimdi hasat zamanı. Bozcaada ve Trakya başta olmak üzere İzmir, Manisa, Nevşehir, Elazığ lezzetli üzümün adresleri arasında. Bu yıl koronavirüs nedeniyle kutlamalara sınırlama getirilse de bu özel anı, isteyen herkes ekime kadar görebilecek
20.09.2020Gündem
Van'da yol çalışmasında Urartular dönemine ait 2 kaya mezarı bulundu
Van'da yol çalışmasında Urartular dönemine ait 2 kaya mezarı bulunduVan'ın Erciş ilçesinde yol genişletme çalışması sırasında, yapılan kazıda Urartu dönemine ait 3 bin yıllık 2 kaya mezarı bulundu. Urartular döneminde Erciş'in önemli bir yerleşim yeri olduğunu belirten sanat tarihçisi Evren Bingöl, "Urartular döneminde önemli kişiler hayatını kaybettiğinde bu kayalar delinir ve bu kayaların içine defnedilirdi" dedi.
13.09.2020Haberler
Van'da yol çalışmasında Urartular dönemine ait 2 kaya mezarı bulundu
Van'da yol çalışmasında Urartular dönemine ait 2 kaya mezarı bulunduVan'ın Erciş ilçesinde yol genişletme çalışması sırasında, yapılan kazıda Urartu dönemine ait 3 bin yıllık 2 kaya mezarı bulundu. Urartular döneminde Erciş'in önemli bir yerleşim yeri olduğunu belirten sanat tarihçisi Evren Bingöl, "Urartular döneminde önemli kişiler hayatını kaybettiğinde bu kayalar delinir ve bu kayaların içine defnedilirdi" dedi.
13.09.2020Gündem
Van'da yol çalışmasında Urartular dönemine ait 2 kaya mezarı bulundu
Van'da yol çalışmasında Urartular dönemine ait 2 kaya mezarı bulunduVan'ın Erciş ilçesinde yol genişletme çalışması sırasında, yapılan kazıda Urartu dönemine ait 3 bin yıllık 2 kaya mezarı bulundu. Urartular döneminde Erciş'in önemli bir yerleşim yeri olduğunu belirten sanat tarihçisi Evren Bingöl, "Urartular döneminde önemli kişiler hayatını kaybettiğinde bu kayalar delinir ve bu kayaların içine defnedilirdi" dedi.
13.09.2020Tatil
Van'da takılarıyla gömülmüş Urartulu kadın mezarı ortaya çıkarıldı
Van'da takılarıyla gömülmüş Urartulu kadın mezarı ortaya çıkarıldıVan'ın Gürpınar ilçesinde Urartular dönemine ait nekropolde yürütülen kazı çalışmalarında, sarkaçlı küpeleri, parmağında yüzüğü, boynunda kolyesi, haşhaş başlı süs iğnesi ve iki kolunda ejder başlı bilezikleri bulunan soylu bir Urartu kadınına ait iskelet ortaya çıkarıldı - Kazı başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu: "İskeletin üzerinde adeta takı seti bulunmakta. Bu da Urartulu kadınların süslenme geleneklerinin çok üst düzey olduğunu gösteriyor" dedi.
11.09.2020Tatil
Van'da takılarıyla gömülmüş Urartulu kadın mezarı ortaya çıkarıldı
Van'da takılarıyla gömülmüş Urartulu kadın mezarı ortaya çıkarıldıVan'ın Gürpınar ilçesindeki Çavuştepe Kalesi'nde, üç yıl önce başlatılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan nekropolde, takılarıyla gömülmüş soylu bir Urartu kadınına ait mezar bulundu.
8.09.2020Haberler

Benzer Haber Etiketleri

vanUrartuUrartularkazıtarih

Urartu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.