Yenilenebilir

Yenilenebilir

Son dakika Yenilenebilir haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Yenilenebilir gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Yenilenebilir haber sayfamızda...

Yenilenebilir

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.329 yenilenebilir haberi bulunmuştur.
Teknolojinin gücü çevre için devrede
Teknolojinin gücü çevre için devredeTurkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, “İklim değişikliği karşısında, teknolojinin gücünü kullanarak işimizi daha çevreci, daha verimli ve sürdürülebilir bir modele dönüştürmeyi hedefliyoruz” dedi.
18.01.2022Ekonomi
Turkcell’den büyük enerji tasarrufu
Turkcell’den büyük enerji tasarrufuTurkcell, altyapı ve iş süreçlerinde çevre dostu çözümleri kullanarak 2021 yılında 48,6 milyon kilowatt saati aşan enerji tasarrufu sağladı.
16.01.2022Ekonomi
Türkiye’nin Gururu, Rekorların Festivali TEKNOFEST Azerbaycan’da
Türkiye’nin Gururu, Rekorların Festivali TEKNOFEST Azerbaycan’daDünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, beşinci yılında ülke sınırlarımızı aşarak uluslararası boyuta taşındı. Kardeş ülke Azerbaycan’da 26-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST, geçmişinden aldığı ilham ve bilgi birikimiyle Azerbaycan’da teknoloji, bilim, yarışma, heyecan, dostluk ve kardeşlik duygularıyla dopdolu bir festivale imza atacak. Ülkemizde her yıl teknoloji meraklısı yüzbinlerce gencin katıldığı teknoloji yarışmaları Azerbaycan’da da yapılacak. İlki 2018 yılında düzenlenen ve Millî Teknoloji Hamlesi hedefiyle her yıl rekorlar kırarak yolculuğuna devam eden TEKNOFEST, can Azerbaycan halkını da kucaklayacak.
15.01.2022Teknoloji
Türkiye'nin ilk madencilik lisesi 2 bakanın katılımı ile açıldı
Türkiye'nin ilk madencilik lisesi 2 bakanın katılımı ile açıldıBalıkesir’in İvrindi ilçesinde yapımı tamamlanan ve ‘Türkiye’nin ilk maden lisesi’ olma özelliğini taşıyan Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katıldığı tören ile açıldı.
14.01.2022Ekonomi
Üç şirketle BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne dahil oldu
Üç şirketle BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne dahil olduAydem Enerji’nin Aydem Perakende ile Gediz Perakende şirketleri, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (UN Global Compact) katılımcısı oldu.
14.01.2022Ege
Enerjide 31 milyon kilowatt saat tasarruf
Enerjide 31 milyon kilowatt saat tasarrufTürk Telekom, enerji kaynaklarının verimli kullanılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması ve sürdürülebilir gelecek için çalışmalarını sürdürüyor.
13.01.2022Ekonomi
Almanya Federal Meclisi'nden pankartlı protesto
Almanya Federal Meclisi'nden pankartlı protestoAlmanya Başbakanı Olaf Scholz’un meclis oturumunda "Aşı mecburi hale gelmeli" sözleri esnasında konuşmasını kesen Almanya için Alternatif Partisi (AfD) vekilleri pankart açarak Scholz’u protesto etti.
12.01.2022Dünya
Türk Telekom’dan yıllık 31 milyon kilowatt saatlik tasarruf
Türk Telekom’dan yıllık 31 milyon kilowatt saatlik tasarrufTürk Telekom; dijital dönüşüm, tasarruf ve verimlilik projeleriyle sabit ve mobil şebekede toplam elektrik tüketimini düşürerek yıllık ortalama 31 milyon kilowatt saat (kWh) enerji tasarrufu sağladığını açıkladı. Türk Telekom böylece, yılda ortalama 15 bin ton karbon emisyonunu engelledi.
12.01.2022Ekonomi
Tekstilci çatıda bankalar sırada
Tekstilci çatıda bankalar sıradaEnerji Yatırımcıları Derneği Başkanı Cem Özkök, tekstil sektöründe çatı panelleri ile güneş enerjisinin kullanılmaya başlandığını belirterek bankacılık sektörünün de şube çatılarına kurulacak sistemlerle elektrik enerjisi üretebileceğini söyledi.
12.01.2022Ekonomi
Atık lastikler değerli ürüne dönüşüyor
Atık lastikler değerli ürüne dönüşüyorDünyada yıllık 1.5 milyar atık lastik ortaya çıkıyor. Sosyal girişim Laska, atık lastikleri ekonomiye geri kazandırarak karbon siyahı, yenilenebilir yakıt ve çelik elde ediyor.
11.01.2022Ekonomi
İklim değişikliğine karşı iş birliği
İklim değişikliğine karşı iş birliğiAkbank, NatWest Markets Plc ile yapmış olduğu Türkiye'nin ilk sürdürülebilirlik bağlantılı FX hazine işlemleri anlaşmsına üç sürdürülebilirlik performans kriteri eklendi. Akbank anlaşma kapsamında sırasıyla cinsiyet eşitliği, yeni kömür santrali projelerini kredilendirmeme ve elektrik tedarikinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasından oluşan kriterlerine bağlı kalacağını vurguladı.
8.01.2022Ekonomi
Bakan Yardımcısı Gürcan: Yükselen enflasyonu kalıcı olarak düşüreceğiz
Bakan Yardımcısı Gürcan: Yükselen enflasyonu kalıcı olarak düşüreceğizHazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Kayseri’de katıldığı İş Dünyası Buluşması'nda yaptığı açıklamada, “Yükselen enflasyonu kalıcı olarak düşüreceğiz” dedi.
7.01.2022Ekonomi
Varank ve Dönmez'den yosundan jet yakıtı üretecek tesiste ilk test
Varank ve Dönmez'den yosundan jet yakıtı üretecek tesiste ilk testEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Biyoekonomi Odaklı Kalkınma İçin Entegre Biyorafineri Konsepti Projesi kapsamında hayata geçirilen, Avrupa'nın ilk ve tek karbon negatif biyorafineri tesisinin açılış törenine katıldı. Dönmez ve Varank tesiste üretilen yakıtla mini bir jet motorunu çalıştırarak ilk testi yaptı.
7.01.2022Ekonomi
Stokçuluk yapan firmaya 2 milyon TL ceza yasalaştı
Stokçuluk yapan firmaya 2 milyon TL ceza yasalaştıTBMM Genel Kurulu’nda, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi dün gece kabul edilerek yasalaştı. Yasanın getirdiği düzenlemeler şöyle:
6.01.2022Siyaset
‘Ekonomik değil toplumsal mesele’
‘Ekonomik değil toplumsal mesele’2021 yılını ‘sürdürülebilirlik yılı’ olarak ilan eden İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, iklim krizinin artık çevresel ya da ekonomik bir sorun değil, toplumun tamamını ilgilendiren bir konu olduğunu dile getiriyor.
Pandeminin ardından bizi daha parlak bir gelecek bekliyor
Pandeminin ardından bizi daha parlak bir gelecek bekliyorDell Technologies Türkiye Genel Müdürü Işıl Hasdemir önemli açıklamalarda bulundu. Hasdemir teknolojinin ekonomik tıkanmanın önünü açma konusunda altın bir anahtar olduğunu söyledi.
4.01.2022Vitrin
Temiz enerji yarışı
Temiz enerji yarışıDünya bir zamanlar sıkı bir uzay yarışını yaşadı. Önde gelen ülkeler aya ilk ayak basan olmak için milyarlarca dolarlık kaynakları seferber ettiler; bilgi ve teknolojiye büyük yatırımlar yaptılar.
4.01.2022Ekonomi
Girişimlere 2021’de 1.5 milyar TL’lik fon
Girişimlere 2021’de 1.5 milyar TL’lik fonTürkiye’nin faaliyet izni almış ilk alternatif yatırım fonu yönetim şirketi Re-Pie Portföy, 2021 yılında fintech, nesnelerin interneti, eğitim, enerji, sağlık ve gayrimenkul gibi alanlarda yatırımlarını sürdürdü.
3.01.2022Ekonomi
Almanya 3 nükleer santralini daha kapattı
Almanya 3 nükleer santralini daha kapattıAlmanya'da son 6 nükleer santralden 3'ünün fişi çekildi. Ülkede enerji ihtiyacının yüzde 80'inin yenilenebilir kaynaklarından sağlanması hedefleniyor.
1.01.2022Gündem
Almanya üç nükleer santralin fişini çekti
Almanya üç nükleer santralin fişini çektiAlmanya, 30 yıldır aktif olan 3 nükleer santrali daha kapattı. Geri kalan 3 santrali de 2022'de kapatmayı planlayan ülke, enerji ihtiyacının yüzde 80'ini yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedefliyor.
1.01.2022Dünya
COP26'da yakalanan ivmenin 2022'de kaybedileceğine dair endişeler artıyor
COP26'da yakalanan ivmenin 2022'de kaybedileceğine dair endişeler artıyor2021, iklim krizi için çok önemli bir yıldı. Ancak şimdi, COP26 Glasgow İklim Zirvesi'nde kaydedilen ilerlemenin önümüzdeki aylarda kaybedilebileceğine dair artan endişeler var.
29.12.2021Dünya
Karbon ayak izini azaltacak işbirliği
Karbon ayak izini azaltacak işbirliği Borusan Otomotiv ve Borusan EnBW Enerji, elektrikli BMW otomobil sahiplerine temiz enerji kullanım fırsatı sunuyor.
28.12.2021Otomobil
'Otomobil satışlarındaki elektrikli araçların oranı yüzde 10'a yaklaştı'
'Otomobil satışlarındaki elektrikli araçların oranı yüzde 10'a yaklaştı'Türkiye’de ve dünyada elektrikli araçların geleceğinin ele alındığı ‘Türkiye Elektrikli Araçlar Görünümü’ konferansı Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) ev sahipliğinde düzenlendi. Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol, ‘’2018-2019 yılında dünyada satılan her yüz arabanın sadece 2 tanesi elektrikliydi. 2021 itibarıyla bu rakamın yüzde 10’a yaklaştığını görüyoruz" dedi
28.12.2021Otomobil
Petrol fiyatı 100 doları bulabilir
Petrol fiyatı 100 doları bulabilirGoldman Sachs, arz ilavelerinin rekor düzeydeki talebi karşılayamayacağından hareketle 2023 yılı için petrol fiyatlarının 100 dolara çıkmasının göz ardı edilmemesi gerektiğini açıkladı. Bankanın önümüzdeki yıla ve 2023’e dair Brent petrol için temel öngörüsü her ne kadar 85 dolar olsa da enflasyon artışı veya ani arz sıkıntıları durumunda petrol fiyatlarının 100 doları bulabileceği belirtildi. Bankanın Enerji Araştırmaları Bölümü Şefi Damien Courvalin, “Güçlü talep karşısında yetersiz arz miktarı söz konusu” ifadelerini kullanarak, “Petrol fiyatları, yeni projelerin fonlanması için gereken daha yüksek sermaye maliyetinin üstesinden gelmek amacıyla petrol fiyatlarının daha yüksek olması gerekiyor” dedi. Courvalin, benzin, dizel, plastik ve benzeri ürünlerin talebinin şu an rekor seviyede olduğunu, tüketimin 2022 ve 2023 yıllarında da zirve seviyelere ulaşacağını aktardı.
28.12.2021Vitrin
Türkiye yeşil hidrojen ihracatçısı olabilir
Türkiye yeşil hidrojen ihracatçısı olabilirSHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, Bilkent Enerji Politikaları Araştırma Merkezi ve Alman Enerji Ajansı (dena) iş birliği ile hazırladığı ‘Türkiye’nin Yeşil Hidrojen Üretim ve İhracat Potansiyelinin Teknik ve Ekonomik Açıdan Değerlendirilmesi’ raporunu açıkladı. Raporda, uygun yatırımlar ve politikalarla Türkiye’nin 2050’de yıllık 3,4 milyon tona (Mt) kadar yeşil hidrojen üretimine ulaşabileceği ve bunun 1,5 ila 1,9 Mt’unun ihraç edilebileceği belirtildi.
28.12.2021Vitrin

Benzer Haber Etiketleri

Yenilenebilir ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.