Yeşil Mutabakat

Yeşil Mutabakat

Son dakika yeşil mutabakat haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan yeşil mutabakat gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan yeşil mutabakat haber sayfamızda...

Yeşil Mutabakat

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 342 yeşil mutabakat haberi bulunmuştur.
Sürdürülebilir madende yol haritası hazırlandı
Sürdürülebilir madende yol haritası hazırlandı İstanbul Sanayi Odası (İSO), sürdürülebilirlik vizyonu kapsamında ‘maden, taş ve toprak ürünleri sanayi rehberini’ açıkladı. Rehberde demir-çelik, alüminyum, çimento, gübre ve elektrik sektörleri enerji yoğun endüstriler olarak tanımlandı. Bu bağlamda, bu sektörlerin AB Yeşil Mutabakatı uygulamalarında ‘Sınırda Karbon Düzenlemesi” kapsamında değerlendirilecek ilk beş sektör arasında yer aldığı belirtildi. Maden, taş ve toprak sanayi kapsamındaki bir sektör olan çimentonun, Türkiye’den AB’ye ihracatının önemli büyüklükte olduğuna vurgu yapıldı.
26.11.2021Ekonomi
Bakan Karaismailoğlu: 19 yılda demiryollarına 222 milyar lira yatırım yaptık
Bakan Karaismailoğlu: 19 yılda demiryollarına 222 milyar lira yatırım yaptıkEurasia Rail Fuarı’nın açılış töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Projelerimizle, demiryolu ulaşımını ekonomiye katkı sağlar hâle getirmeyi planladık. Son 19 yılda demiryollarına adeta bir aslan payını vererek 222 milyar lira yatırım yaptık. Uzun vadede demiryolu hat uzunluğunu 28 bin 590 kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.
25.11.2021Ekonomi
Çevreyi özümseyen piyasada var olacak
Çevreyi özümseyen piyasada var olacakİDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, “Sürdürülebilirlik çalışmaları iş dünyasının geleceğini oluşturuyor. Artık kâr-zarar odaklı yönetim yerine çevreyi özümseyebilen firmalar piyasada varlık gösterebilecek” dedi.
24.11.2021Ekonomi
AB ile yakın diyalog şart
AB ile yakın diyalog şartTOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ve AB ilişkilerinde yakın diyaloğa her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu söyledi
23.11.2021Ekonomi
Yosundan üretilen jet yakıtı 2022'de ilk kez uçaklarda kullanılacak
Yosundan üretilen jet yakıtı 2022'de ilk kez uçaklarda kullanılacakBoğaziçi Üniversitesi'nin yosundan ürettiği biyoyakıt 2022'de jet uçuşunda kullanılacak.
17.11.2021Ekonomi
Bakan Elvan'dan döviz kuru açıklaması!
Bakan Elvan'dan döviz kuru açıklaması!Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 5. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde açıklamalarda bulundu. Bakan Elvan, "Enflasyonla mücadelede kararlı olduğumuz sürece döviz kuru istikrara kavuşacak, ülke risk primi düşecektir." dedi.
16.11.2021Haberler
Bakan Elvan'dan enflasyon ve döviz açıklaması
Bakan Elvan'dan enflasyon ve döviz açıklamasıHazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Enflasyonla mücadeleyi kararlı ve bütüncül bir anlayışla sürdürdüğümüz ölçüde, döviz kuru istikrara kavuşacak ve ülke risk primimiz düşecektir. Bu sayede uzun vadeli faiz oranları da gerileyecek ve yatırımlar için öngörülebilirlik ufku artacaktır." dedi.
16.11.2021Uzmanpara
Bakan Elvan'dan döviz kuru açıklaması!
Bakan Elvan'dan döviz kuru açıklaması!Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 5. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde açıklamalarda bulundu. Bakan Elvan, "Enflasyonla mücadelede kararlı olduğumuz sürece döviz kuru istikrara kavuşacak, ülke risk primi düşecektir." dedi.
16.11.2021Ekonomi
Yeşil dönüşüm seferberliği
Yeşil dönüşüm seferberliğiParis İklim Anlaşması’nı yürürlüğe koyan Türkiye, Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda, dış ticaretteki engellerin kaldırılması ve şirketlerin yeşil dönüşümünün sağlanması amacıyla Ticaret Bakanlığı önderliğinde kurulan Yeşil Mutabakat Çalışma Grubu’nun faaliyetlerini yoğunlaştırması, temiz enerjiden yeşil ulaşıma, tarımdan sanayiye kadar çeşitli alanlarda ihtisas çalışma gruplarının kurulması için düğmeye basıldı.
16.11.2021Ekonomi
Türkiye, 'Yeşil Mutabakat' için çalışmalarını hızlandırdı
Türkiye, 'Yeşil Mutabakat' için çalışmalarını hızlandırdıParis İklim Anlaşması'nı yürürlüğe koyan Türkiye, Avrupa Yeşil Mutabakatı'na uyum çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda, dış ticaretteki engellerin kaldırılması ve şirketlerin yeşil dönüşümünün sağlanması amacıyla Ticaret Bakanlığı önderliğinde kurulan Yeşil Mutabakat Çalışma Grubu'nun faaliyetlerini yoğunlaştırması, temiz enerjiden yeşil ulaşıma, tarımdan sanayiye kadar çeşitli alanlarda ihtisas çalışma gruplarının kurulması için düğmeye basıldı.
15.11.2021Ekonomi
Ticarette 'yeşil dönüşüm' seferberliği
Ticarette 'yeşil dönüşüm' seferberliğiParis İklim Anlaşması'nı yürürlüğe koyan Türkiye, Avrupa Yeşil Mutabakatı'na uyum çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda, dış ticaretteki engellerin kaldırılması ve şirketlerin yeşil dönüşümünün sağlanması amacıyla Ticaret Bakanlığı önderliğinde kurulan Yeşil Mutabakat Çalışma Grubu'nun faaliyetlerini yoğunlaştırması, temiz enerjiden yeşil ulaşıma, tarımdan sanayiye kadar çeşitli alanlarda ihtisas çalışma gruplarının kurulması için düğmeye basıldı.
15.11.2021Uzmanpara
Balıkesir’de kriz çağrısı!
Balıkesir’de kriz çağrısı!Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı yürütücülüğü ile iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle mücadele etmeyi amaçlayan Yeşil Gelecek İçin Avrupa Gençlik İttifakı Projesi’nin açılış toplantısı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapıldı.
15.11.2021Ege
‘İş’te yeni gündem ‘Yeşil Mutabakat’
‘İş’te yeni gündem ‘Yeşil Mutabakat’Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), ‘Türkiye - AB Gümrük Birliği’nin Güncellenmesi: Dijital Gündem ve Yeşil Mutabakat Toplantısı’ düzenledi. Etkinlikte, iş dünyasından temsilciler, Avrupa Birliği delegasyonu ve muhatapların da katılımıyla Gümrük Birliği’nin modernizasyonu sürecinde ‘Yeşil Mutabakat’ ve ‘Dijitalleşme’ başlıkları bütün yönleriyle ele alındı.
13.11.2021Ekonomi
Hazine ve Maliye Bakanlığı 'Sürdürülebilir Finansman Çerçeve Dokümanı' yayımladı
Hazine ve Maliye Bakanlığı 'Sürdürülebilir Finansman Çerçeve Dokümanı' yayımladıHazine ve Maliye Bakanlığı, uluslararası "Çevresel, Sosyal ve Yönetişim" tahvil piyasasında borçlanma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi amacıyla "Sürdürülebilir Finansman Çerçeve Dokümanı" yayımladı.
12.11.2021Ekonomi
'Yeşil Mutabakat'a uyum için üretimde yeşil dönüşüm gerekiyor'
'Yeşil Mutabakat'a uyum için üretimde yeşil dönüşüm gerekiyor'İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz, "Yeşil Mutabakat'a uyum yolunda yapılması gerekenlerin net olarak belirlenmesi için geniş katılımlı bir şura düzenlenmesi yararlı olacaktır. Aynı zamanda elde edilen veriler ışığında yeşil dönüşüm için geniş kapsamlı eğitim ve danışmanlık projelerinin başlatılmasının ve güçlü bir destek paketinin hazırlanmasının faydalı olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
12.11.2021Ekonomi
İklimlendirme sektörüne yeni yabancı yatırımlar yolda
İklimlendirme sektörüne yeni yabancı yatırımlar yoldaİklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, "Sektöre yeni yatırımlar planlanıyor. Yurt dışından gelecek firmalar var ve Türkiye’deki mevcut firmalar da potansiyellerini, kapasitelerini artırma yönünde hazırlıklarına devam ediyor." dedi.
10.11.2021Ekonomi
Polatlı Şehir Geçişi ve Kartaltepe Köprülü Kavşağı açıldı
Polatlı Şehir Geçişi ve Kartaltepe Köprülü Kavşağı açıldıUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Polatlı Şehir Geçişi ve Kartaltepe Köprülü Kavşağı Projesi kapsamında yan yol düzenlenmeleriyle ana yola katılım noktalarını iyileştirerek, transit trafiğin kesintisiz akışını sağladıklarını ve Polatlı şehir içi geçişini rahatlattıklarını söyledi.
9.11.2021Ekonomi
Bakan Pakdemirli açıkladı! 2 kat arttı
Bakan Pakdemirli açıkladı! 2 kat arttıTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2017'de 12,9 milyar lira olan tarımsal desteklerin miktarını 2 kat artırarak 2022 yılı için 25,8 milyar liraya çıkardıklarını bildirdi.
9.11.2021Ekonomi
Emisyona uymayan ülkelere vergi geliyor
Emisyona uymayan ülkelere vergi geliyorAvrupa Birliği (AB) Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson, iklim değişikliğiyle mücadele hedefleri kapsamında AB'nin ticari ortaklarından kendi emisyon ticaret sistemini kurmasını istediklerini ve sistemini kurmayan ülkelere sınırda karbon vergisi mekanizmasının uygulanacağını bildirdi.
8.11.2021Uzmanpara
Emisyon ticaret sistemini kuran ülkelere sınırda karbon vergisi uygulanmayacak
Emisyon ticaret sistemini kuran ülkelere sınırda karbon vergisi uygulanmayacakAvrupa Birliği (AB) Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson, iklim değişikliğiyle mücadele hedefleri kapsamında AB'nin ticari ortaklarından kendi emisyon ticaret sistemini kurmasını istediklerini ve sistemini kurmayan ülkelere sınırda karbon vergisi mekanizmasının uygulanacağını bildirdi.
8.11.2021Ekonomi
Demir ve demir dışı metallerden 10 ayda 10 milyar dolar ihracat
Demir ve demir dışı metallerden 10 ayda 10 milyar dolar ihracatDemir ve demir dışı metaller sektörü ocak-ekim döneminde 9,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.
6.11.2021Ekonomi
‘Su ayak izimizi iyileştirdik’
‘Su ayak izimizi iyileştirdik’Küresel sıcaklık artışının önemli gündem maddesi olduğu Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP26’da konuşma yapan Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah, Türkiye’nin sıcaklık ortalamalarının artışı neticesinde su kaynakları üzerindeki baskının yoğunlaştığı bir coğrafyada yer aldığına dikkat çekti. İklim değişikliğinin başlıca neticelerinden biri olan su kaynaklarının azalışı nedeniyle Eczacıbaşı Topluluğu olarak çalışma biçimlerini değiştirdiklerini belirten Gümrah, “Su ayak izimizi kayda değer oranda iyileştirmeyi başardık” dedi.
6.11.2021Vitrin
5. Ege Ekonomik Forum için geri sayım
5. Ege Ekonomik Forum için geri sayım8 Kasım’da başlayacak olan 5. Ege Ekonomik Forum’da teknolojiden tarıma, daha sürdürülebilir bir Türkiye için görüşler masada olacak
5.11.2021Ege
'Enerji krizi kömürden çıkışı durdurmamalı'
'Enerji krizi kömürden çıkışı durdurmamalı'Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson, enerji piyasalarındaki mevcut krizin kömürden çıkışı durdurmaması gerektiğini söyledi.
4.11.2021Uzmanpara
Bakan Varank: 5G ve ötesi teknolojiler için yol haritası hazırladık
Bakan Varank: 5G ve ötesi teknolojiler için yol haritası hazırladıkSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, haberleşme teknolojileri kümelenmesinin 140 milyon liralık yerli ve milli 5G donanım yazılım geliştirme projesine TÜBİTAK olarak katkı sağladıklarını söyledi.
3.11.2021Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Yeşil Mutabakat ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.