Zeugma

Zeugma

Son dakika Zeugma haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Zeugma gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Zeugma haber sayfamızda...

Zeugma

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 476 zeugma haberi bulunmuştur.
Dünyanın en eski 15 kenti
Dünyanın en eski 15 kentiİnsanlık yerleşik hayata geçtiğinden bu yana topluluklar halinde yaşamaya başladı. Bu topluluklar köyleri daha sonra da kentleri meydana getirdi. Altı bin yılı aşan tarihiyle kentler insanlığın en önemli mirasları arasında yer alıyor. İşte pek çoğu Orta Doğu ve Akdeniz'de olmak üzere insanların sürekli yaşadığı en eski 15 şehir.
11.04.2021Tatil
Türkiye'nin mozaik eserleri göz kamaştırıyor
Türkiye'nin mozaik eserleri göz kamaştırıyorTürkiye'nin en büyük mozaik müzelerine sahip Hatay ve Gaziantep, adeta göz kamaştıran eserlerle tarihe ışık tutuyor. Binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay'da, kazılarda çıkarılan sayısız mozaik, Hatay Arkeoloji ve Necmi Asfuroğlu Arkeoloji müzelerinde sergileniyor.
7.04.2021Tatil
Zeugma Mozaik Müzesi'ndeki eserler, "cerrah" hassasiyetiyle temizleniyor
Zeugma Mozaik Müzesi'ndeki eserler, "cerrah" hassasiyetiyle temizleniyorDünyanın en büyük mozaik müzelerinden Zeugma Mozaik Müzesi'nde yer alan birbirinden eşsiz mozaikler, uzman ekip tarafından adeta "cerrah" hassasiyetiyle temizlenerek geleceğe aktarılıyor.
29.01.2021Tatil
Zeugma Müzesi'ni sanal ortamda 1 milyon kişi ziyaret etti
Zeugma Müzesi'ni sanal ortamda 1 milyon kişi ziyaret ettiDünyanın en büyük mozaik müzelerinden Zeugma Mozaik Müzesi, Kovid-19 salgını nedeniyle geçmiş yıllara göre daha sakin bir dönem yaşıyor. Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak: "Buraya gelemeyenler, Kültür ve Turizm Bakanlığının web sayfası üzerinden online şekilde burayı gezebiliyor" dedi.
28.01.2021Tatil
ABD ile kültürel miras anlaşması imzalandı
ABD ile kültürel miras anlaşması imzalandıKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield Türkiye’ye ait arkeolojik ve etnolojik eserlerin kaçakçılığının önlenmesi ve Türkiye’nin kültür mirasının korunmasına katkı sağlanması amacıyla iş birliği mutabakat zaptı imzalandı.
20.01.2021Siyaset
Ara tatil dönemi doğayla buluşun
Ara tatil dönemi doğayla buluşunUzaktan eğitim ve koronavirüs nedeniyle uzun zamandır evlere kapanan öğrenciler ve aileler, ara tatilde kısa bir mola verecek. Özel etkinlikler ve müzeler, eğitici ve eğlenceli tatil için ilk seçenek. Pandemi gölgesinde uzun seyahatler yapamayabilirsiniz ama gerekli önlemleri alarak yakın şehirleri keşfedebilir, doğada sonbaharın tadını çıkarabilirsiniz
15.11.2020Gündem
"Zorluklar yerine amaca odaklanınca işler kolaylaşıyor"
"Zorluklar yerine amaca odaklanınca işler kolaylaşıyor"İş Sanat 21. sezonuyla sanatseverlerle buluşuyor. Pandemi koşulları nedeniyle bu yıl tüm etkinliklerini çevrim içi ve ücretsiz gerçekleştirilecek olan İş Sanat, kasım ayı itibarıyla etkinliklerine başladı. İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten, içinde bulunduğumuz yeni normalle uyumlu 21. sezonu anlattı. Müziğin farklı türlerindeki konserlerden okuma etkinliklerine ve çocuk tiyatrosuna uzanan geniş bir yelpazede etkinlik takvimine sahip İş Sanat bu yıl bir yeniliğe daha imza attı. Emrah Kolukısa'nın sunduğu Kahverengi Yol Panoları podcast serisiyle Türkiye'nin arkeolojik zenginliğinin tanıtımına yönelik gerçekleşen yayınlar hakkında da bilgi veren İş Sanat Genel Müdür Zuhal Üreten sezona dair tüm ayrıntıları milliyet.com.tr okurlarıyla paylaştı.
13.11.2020Kültür Sanat
"Zeytinburnu ve İstanbul tarihine önemli bir unsur eklendi"
"Zeytinburnu ve İstanbul tarihine önemli bir unsur eklendi"Bir dönem Zeytinburnu Belediyesi yönetim binası olarak faaliyet gösteren ve tarihi Osmanlı'nın son yıllarında inşa edilen askeri hastaneye kadar uzanan Kazlıçeşme Sanat, önemli bir arkeolojik keşfe ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda başlatılan restorasyon çalışmaları sırasında 1500 yıl öncesine tarihlenen Geç Roma Dönemi'ne ait mozaikler bölgenin ve yapının tarihini değiştirdi. Kazı çalışmalarının devam ettiği Kazlıçeşme Sanat binası ve arkeolojik buluntular hakkında yeni bilgileri Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, gerçekleştirdiğimiz röportajda açıkladı. Sur dışında bulunan ilk mozaik olma özelliği taşıyan bu yapı aynı zamanda yerinde sergilenmesi nedeniyle de ayrı bir öneme sahip.
“Türk Kahvesini Bir de Sen Anlat” yarışması başladı
“Türk Kahvesini Bir de Sen Anlat” yarışması başladıYurtdışında 10 yılı aşkın süredir 500 yıllık Türk kahvesi kültürünü tanıtan Turkish Coffee Lady girişimi, Türk gastronomisinin kalbinde duran kültürel mirasımızın tanıtımına destek verecek gençlere ücretsiz baristalık ve kişisel marka eğitimleri vermek üzere sanal bir kampanya düzenliyor.
28.10.2020Kültür Sanat
Balatlar Kazısında, Zeugma'dakilere benzer mozaikler bulundu
Balatlar Kazısında, Zeugma'dakilere benzer mozaikler bulunduSinop'ta, Balatlar Yapı Topluluğu'ndaki kazı çalışmalarında, Hz. İsanın çarmıha gerildiği haçın bir parçasının içinde olduğu tahmin edilen taş sandığın ardından bu kez de Bizans dönemine ait Zeugma Antik Kentindekilere benzer mozaikler bulundu. Kazı ekibi, mozaiklerin gün yüzüne çıkarılması için çalışma yürütüyor.
12.10.2020Tatil
Nysa ve Teos’da tarihin izinde
Nysa ve Teos’da tarihin izindeTürkiye İş Bankası’nın desteğiyle yürütülen kazı çalışmalarında Nysa ve Teos antik kentleri Helenistik dönemden Bizans’a uzanan tarihleriyle gün yüzüne çıkıyor.
11.10.2020Pazar
TEKNOFEST 2020 dolu dolu geçti
TEKNOFEST 2020 dolu dolu geçtiGaziantep'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2020, dolu dolu geçen etkinliklerle tamamlandı.
28.09.2020Teknoloji
Zeugma Antik Kenti Gaziantep İlinde Nerede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve Özellikleri
Zeugma Antik Kenti Gaziantep İlinde Nerede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve Özellikleri Zeugma Mozaik Müzesi özellikle sanat alanında kendisini gösteren ve sanat tarihçileri ile arkeologların beğenerek gezdiği alanlarından birisidir. Türkiye’de ziyaret edilmesi gereken en değerli ve önemli yerlerden birisi olan Zeugma Mozaik Müzesi özellik bakımından ve sergilenen eserler bakımından da çok önemlidir.
25.09.2020Tatil
Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep'in Neresindedir, Nasıl Gidilir? 2020 Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri
Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep'in Neresindedir, Nasıl Gidilir? 2020 Giriş Ücreti Ve Ziyaret SaatleriZeugma Mozaik Müzesi Gaziantep'te yer almakta olan ülkemizde bulunan en önemli müzeler arasında yer almaktadır. Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep'in neresindedir, nasıl gidilir? 2020 Giriş ücreti ve ziyaret saatleri nasıldır? Sizler için detaylı bir şekilde araştırdık ve derledik.
24.09.2020Tatil
Antik kente verilen bir ömür
Antik kente verilen bir ömürÇanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Dalyan köyü yakınındaki Alexandria Troas Antik Kenti’ne 1986’da lisans öğrencisi olarak gelen Prof. Dr. Erhan Öztepe, ömrünü bu kazı alanına adadı.
21.09.2020Kültür Sanat
Sonbaharın gözde kültür turları
Sonbaharın gözde kültür turlarıSonbahar, doğayla iç içe olmak, kültür turlarına katılmak için en doğru zaman. Prontotour da güneşin son demlerinin tadını çıkarmak isteyenlere yönelik birçok tur sunuyor. Erken rezervasyon fırsatlarıyla sonbahar veya 2021 yurt içi turlarını satın alıp kârlı çıkabilirsiniz. Bu turlardan Kapadokya’da peri bacaları, vadiler, yeraltı şehirleri, tarihi kilise ve camiler, müzeler, yerel lezzetler, balon turu katılımcıları bekliyor.
13.09.2020Gündem
'Her deneyim insanın kalbini büyütür'
'Her deneyim insanın kalbini büyütür'“Benim Adım Melek” dizisinin yeni sezonuyla sevenlerinin karşısına çıkan Nehir Erdoğan, “Hayat yolculuğu uzun, çetrefilli. Hepimiz düşebiliriz. Önemli olan kalkıp devam etmek. Bunun da tek motivasyonunun sevgi olduğuna inanıyorum” diyor.
5.09.2020Cumartesi
Tarihin ait olduğu topraklara dönüş hikayesi
Tarihin ait olduğu topraklara dönüş hikayesiAnadolu, tarihi zenginlikleriyle yağmaya da maruz kalmış bir yer. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu topraklardan yasa dışı yollarla götürülen eserlerin iadesi için verdiği mücadeleyle son 20 yılda 8 binin üzerinde tarihi eseri ait olduğu topraklara getirdi
23.08.2020Pazar
Gastronomi kenti Gaziantep müzeleriyle de dikkat çekiyor
Gastronomi kenti Gaziantep müzeleriyle de dikkat çekiyorYöresel lezzetleriyle damaklara hitap eden Gaziantep, dünyanın en büyük mozaik müzelerinden Zeugma Mozaik Müzesi başta olmak üzere yöre kültürünün tanıtıldığı 20 müzeyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak: "Gaziantep, kendi içerisinde yaşadığı harplerden sonra düşmana karşı verdiği savunmaları, geçmişteki olayları en iyi teknikle, çok güzel müzecilik anlayışıyla yansıtmış bir şehir" dedi. Mutfağıyla UNESCO'nun "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilerek adını tüm dünyaya duyuran "Gastronomi kenti" Gaziantep, sayısı 20'ye ulaşan tematik müzeleriyle de göz dolduruyor.
26.07.2020Tatil
Arkeolog Merve'nin intiharında mobbing tespit ederse, yargılama başlayacak
Arkeolog Merve'nin intiharında mobbing tespit ederse, yargılama başlayacakGaziantep Zeugma Müzesi'nde görevli arkeolog Merve Kaçmış'ın Diyarbakır'daki intiharıyla ilgili yürütülen soruşturmayla ilgili açıklama yapan avukat Aslı Pasinli, "Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada, Merve'nin intihara yönlendirilmesi ve mobbing durumuna kanaat getirilirse, ceza yargılaması başlayacak" dedi.
22.07.2020Gündem
Karadeniz'in Zeugması Hadrianaupolis'e büyük ilgi
Karadeniz'in Zeugması Hadrianaupolis'e büyük ilgi"Karadeniz'in Zeugması" olarak adlandırılan Karabük'ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianaupolis Antik Kenti'nde ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.
21.07.2020Tatil
Son dakika I İstanbul'un fethine 'işgal' diyenlere Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert tepki
Son dakika I İstanbul'un fethine 'işgal' diyenlere Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert tepkiSon dakika haberi... Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi'nin açılışı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılışta konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında, "Son günlerde bazı kendini bilmezler fethi işgal olarak tanımlamaya çalışıyor. Bunlar inanın dört dörtlük cahil cühela. Sorun bunlara fethin manası nedir bilmezler. Fetih açmaktır, fetih gönülleri özellikle kazanmaktır ama bunlar bunu bilmezler" dedi. Açılışta konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bu görevi omuzlayanların başarısı, 'Hadımköy Harabesinin 45 günde restore edilemeyeceğini' iddia edenlere de bir cevap teşkil etmektedir" dedi.
31.05.2020Gündem
Duyunca Fener Rum Patriği hemen Sinop'a gitti!
Duyunca Fener Rum Patriği hemen Sinop'a gitti!Sinop’ta 9 yıldır devam eden Balatlar Yapı Topluluğu'ndaki kazı çalışmalarında Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği haçı içinde muhafaza ettiği tahmin edilen taş sandık bulundu. Hristiyan dünyası tarafından kutsal kabul edilen eser, Sinop Arkeoloji Müzesi’nde muhafaza altında tutuluyor.
27.02.2020Haberler
Bahçesinde ortaya çıkan Roma dönemi eserlerin turizme kazandırılmasını istiyor
Bahçesinde ortaya çıkan Roma dönemi eserlerin turizme kazandırılmasını istiyorZonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Kadıoğlu köyünde oturan emekli maden işçisi Nizamettin Oral (75), 12 yıl önce evinin bahçesinde sera kurarken genç Roma dönemine ait yerleşim yeri buldu. Bölgede 8 sene süren kazı çalışmalarının ardından yerleşim yeri, 4 yıl önce üzeri toprakla ve örtüyle kaplanarak kapatıldı. Valiliğin seyir terası projesi olarak hazırladığı alanı 4 yıldır bekçi gibi koruyan Nizamettin Oral, yerleşim yerinin turizme kazandırılmasını istiyor.
21.02.2020Gündem
Arkeolog Merve Kaçmış'ın savunması ortaya çıktı! 'Beni çok yıprattı'
Arkeolog Merve Kaçmış'ın savunması ortaya çıktı! 'Beni çok yıprattı'Zeugma Müze müdürlüğü tarafından eserler üzerine zimmetlenmediği için soruşturmaya tabi tutulan arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharının ardından üç sayfalık savunması ortaya çıktı. Kaçmış savunmasında, “Bu kadar özverili çalışmama rağmen benden savunma istenmesi hem psikolojik hem de biyolojik olarak beni çok yıpratmıştır” dedi.
17.02.2020Gündem

Benzer Haber Etiketleri

GaziantepZeugmaZeugma Mozaik Müzesimüzeİhsan Dindar

Zeugma ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.