Zühtü Arslan

Zühtü Arslan

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi üyesidir. Eski Polis Akademisi Başkanı ve Güvenlik Bilimleri Fakültesi öğretim üyesidir. Hayatı 1964 yılında doğan Prof. Dr. Zühtü Arslan, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını ve doktorasını 1991 ve 1996 yıllarında İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. 2002 yılında Doçent, 2007 yılında da Profesör olan Arslan, Polis Akademisi Başkanı olarak görev yaptı.Kariyer İnsan hakları, anayasa hukuku, hukuk-siyaset ilişkisi ve siyaset felsefesi gibi alanlarda çeşitli ulusal ve uluslararası akademik dergilerde makaleleri yayımlanan Arslan’ın ayrıca Anayasa Teorisi başlıklı bir kitabı bulunuyor.TBMM tarafından yürütülen Parlamento Tarihi projesinde “1957-1960 döneminden” sorumlu yazar olarak görev yapan Arslan, TESEV tarafından yürütülen “Türkiye’de Güvenlik Sektörü Almanak / 2005” projesinde “Hükümet” bölümünün yazımından sorumlu yazar olarak da yer aldı.Kitapları Türk Parlamento Tarihi (1957-1960), 3 Cilt, (Ankara: TBMM yayınları) (2010).Anayasa Teorisi, (Ankara: Seçkin Yayıncılık, 2005).Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde Din Özgürlüğü, (Ankara: LDT & Avrupa Komisyonu, 2005).Constitutional Law of Turkey, The Hague, Kluwer Law International, 2004. (ortak yayın).ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü, (Ankara: LDT & Avrupa Komisyonu, 2003) (editör).

Zühtü Arslan

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 326 zuhtu arslan haberi bulunmuştur.
'AYM, demokrasinin vazgeçilmez unsuru'
'AYM, demokrasinin vazgeçilmez unsuru' Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, mahkemenin ağır iş yüküne dikkat çekerek, “Hukuk sistemimizin başta adil yargılanma hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlükleri güçlendirecek ve bunların kullanımını daha güvenceli bir hâle getirecek şekilde gözden geçirilmesi zorunludur” mesajını verdi.
27.04.2021Gündem
AYM Başkanı Arslan'dan kuruluş yıl dönümü mesajı
AYM Başkanı Arslan'dan kuruluş yıl dönümü mesajıAnayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesinin kuruluşunun 59'uncu yılı nedeniyle yayımladığı mesajında, "Anayasa Mahkemesi, anayasal hak ve özgürlükleri koruyup geliştirme amacının bir gereği olarak hak eksenli yaklaşımını kararlılıkla sürdürmektedir" dedi.
26.04.2021Gündem
TBMM Başkanı Şentop, AYM Başkanı Arslan'ı kabul etti
TBMM Başkanı Şentop, AYM Başkanı Arslan'ı kabul ettiTBMM Başkanı Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ı kabul etti. Şentop'un makamındaki kabul, basına kapalı gerçekleştirildi.
20.04.2021Haberler
TBMM Başkanı Şentop, AYM Başkanı Arslan'ı kabul etti
TBMM Başkanı Şentop, AYM Başkanı Arslan'ı kabul ettiTBMM Başkanı Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ı kabul etti.
20.04.2021Gündem
HDP iddianamesine ‘eksiklik’ iadesi
HDP iddianamesine ‘eksiklik’ iadesiHDP’nin kapatılmasına yönelik iddianamede ilk incelemesini yapan AYM, iddianamenin usul yönünden iadesine karar verdi. Kararda “partinin yetkili organlarının eylemleriyle ‘odak olma’ fiili arasında gerekli ilişkilendirmelerin yapılmadığı” tespiti yer aldı...
1.04.2021Siyaset
Son dakika! HDP'ye kapatma davası: İddianamenin incelemesi tamamlandı
Son dakika! HDP'ye kapatma davası: İddianamenin incelemesi tamamlandıGelen bir son dakika haberine göre; HDP'nin kapatılması istemli davada ilk incelemesini yapan Anayasa Mahkemesi raportörü, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının başvurusunda eksiklik tespit etti.
30.03.2021Siyaset
Son dakika haberi: HDP'ye kapatma davasının ilk incelemesi yarın yapılacak
Son dakika haberi: HDP'ye kapatma davasının ilk incelemesi yarın yapılacakGelen son dakika haberine göre; Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılmasına ilişkin davada ilk incelemesini yarın yapacak.
30.03.2021Gündem
Anayasa Mahkemesi'nden son dakika HDP açıklaması!
Anayasa Mahkemesi'nden son dakika HDP açıklaması!Anayasa Mahkemesi: HDP'nin kapatılması istemiyle yapılan başvuru ile ilgili ilk inceleme 31 Mart'ta yapılacak.
24.03.2021Siyaset
AYM'nin, Osman Kavala'nın bireysel başvurusunun reddine ilişkin kararının gerekçesi tamamlandı
AYM'nin, Osman Kavala'nın bireysel başvurusunun reddine ilişkin kararının gerekçesi tamamlandıAnayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulunca, Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın bireysel başvurusunun reddine ilişkin kararın gerekçesi yazıldı.
23.03.2021Gündem
Dava raportörü atandı
Dava raportörü atandıYargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in HDP’nin kapatılması istemiyle açtığı davada inceleme süreci başladı.
20.03.2021Gündem
Son dakika... HDP'ye kapatma davası! AYM dava için bir raportör görevlendirdi
Son dakika... HDP'ye kapatma davası! AYM dava için bir raportör görevlendirdiSon dakika haberlere göre AYM Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada raportör görevlendirdi.
19.03.2021Gündem
Batasuna’nın kapatıldığı gün dava açıldı
Batasuna’nın kapatıldığı gün dava açıldıYargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılması ve 687 HDP’liye siyasi yasak istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) dava açmasının ardından, gözler dosyayı görüşecek AYM üyelerine çevrildi.
19.03.2021Siyaset
HDP’ye kapatma davası! İşte adım adım kritik süreç
HDP’ye kapatma davası! İşte adım adım kritik süreçYargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, 2 Mart’ta hakkında resen inceleme başlattığı HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı. İddianamede HDP yönetici ve üyelerinin “terör örgütü PKK ile birlikte hareket ettikleri ve örgütün uzantısı olarak faaliyette bulundukları” belirtildi.
18.03.2021Siyaset
Son dakika: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, HDP'nin kapatılması için dava açtı
Son dakika: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, HDP'nin kapatılması için dava açtıGelen son dakika haberine göre; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. İddianame Yüksek Mahkeme'ye gönderildi. İddianamede, HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları belirtildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 600'den fazla HDP'li hakkında siyasi yasak istedi.
17.03.2021Gündem
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstiklal Marşı 84 milyonun ortak paydasıdır
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstiklal Marşı 84 milyonun ortak paydasıdırGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı'nda konuştu. Erdoğan, "Mehmet Akif'e 'mahalle kahvesi hatibi' diyerek tahkir edenler, zamanla unutulup giderken, milletimiz milli şairini baş tacı etmiş, vefatından sonra da onu daima hürmetle, minnetle hatırlamıştır." ifadelerini kullandı. Erdoğan, "İstiklal Marşı, Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle, Arabıyla, Alevisi, Sünnisi, Lazıyla 84 milyonun ortak değeri, ortak paydasıdır" dedi.
11.03.2021Siyaset
‘Bireysel başvuru önemli bir kazanım’
‘Bireysel başvuru önemli bir kazanım’Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçilen İrfan Fidan için dün yüksek mahkeme Yüce Divan Salonu’nda yemin töreni düzenlendi.
10.02.2021Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan,  İrfan Fidan’ın yemin törenine katıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İrfan Fidan’ın yemin törenine katıldıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi yeni üyesi İrfan Fidan’ın yemin törenine katıldı.
9.02.2021Siyaset
Son dakika! AYM Başkanı'ndan flaş açıklama
Son dakika! AYM Başkanı'ndan flaş açıklamaAnayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi yeni üyesi İrfan Fidan’ın yemin törenine katılarak konuşma yaptı.
9.02.2021Gündem
Zirvenin gündemi yeni anayasa ve Boğaziçi
Zirvenin gündemi yeni anayasa ve BoğaziçiCumhur İttifakı’nın liderleri arasında görüşme trafiğine bir yenisi daha eklendi. Siyasette “anayasa” ve Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemlerin tartışıldığı bir dönemde, Cumhurbaşkanı Erdoğan dün MHP lideri Devlet Bahçeli’yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşme 1 saat sürdü.
5.02.2021Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan'ı kabul etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan'ı kabul ettiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.
4.02.2021Haberler
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan'ı kabul etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan'ı kabul ettiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.
4.02.2021Siyaset
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kritik görüşme
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kritik görüşmeCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki görüşme Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı. İkili arasındaki kritik görüşme 1 saat sürdü
4.02.2021Haberler
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli arasındaki görüşme sona erdi
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli arasındaki görüşme sona erdiGelen bir son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki görüşme Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı. İkili arasındaki kritik görüşme 1 saat sürdü
4.02.2021Siyaset
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan peş peşe iki önemli görüşme
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan peş peşe iki önemli görüşmeGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi, ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ı kabul edecek.
4.02.2021Siyaset
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli ile görüşecek
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli ile görüşecekCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ı kabul edecek.
3.02.2021Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

HDPAYMZühtü ArslanAnayasa Mahkemesidava

Zühtü Arslan ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.