KobiKanatlı hayvan yetiştiriciliğine 36 milyon lira hibe verildi

Kanatlı hayvan yetiştiriciliğine 36 milyon lira hibe verildi 

10.06.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 2022’de faaliyete geçen toplam yatırım tutarı 63.3 milyon liralık kanatlı hayvan (tavuk, hindi, kaz) yetiştiriciliği projeleri için 36 milyon lira hibe ödediğini duyurdu.

Kanatlı hayvan yetiştiriciliğine 36 milyon lira hibe verildi

EKONOMİ SERVİSİ - Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliği’nin (AB) aday ve potansiyel aday ülkeler için hazırladığı Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) Programı kapsamında Türkiye’ye ayrılan fonları, kırsal alanlara yatırım yapan girişimcilere hibe olarak kullandırıyor. Fonun yüzde 75’i AB, yüzde 25’i ise Türkiye bütçesinden oluşuyor. Sağlanan hibelerle, AB standartlarında çeşitli sektörlerde yeni işletmeler kurulurken, mevcut işletmeler de modernize ediliyor. İşletmeler, çevre ve hijyen gereklilikleri temel alınarak üretim süresince iklim değişikliğiyle ilgili olumsuz etki yaratmayan ve ekonomik kayıplara neden olmayan niteliklerde kuruluyor.

Haberin Devamı

Yeni istihdam 

Desteklenen sektörlerden birisi de tavuk, kaz ve hindi yetiştiriciliği. TKDK, 2022’de faaliyete geçen toplam yatırım tutarı 63.3 milyon liralık kanatlı hayvan yetiştiriciliği projeleri için 36 milyon lira hibe ödedi. İller bazında değerlendirildiğinde en çok hibe 17.7 milyon lirayla Elazığ’daki projelere ödendi. Kurulan işletmelerde toplam 70 vatandaşa istihdam sağlanıyor. Kurulan tesislerle iç piyasanın ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra çeşitli ülkelere ihracat yapılarak Türk ekonomisine katkı sağlanıyor. IPARD Programı’yla, kırsaldaki ekonomik çeşitliliğin artırılarak özellikle çalışma çağındaki 18-40 yaş nüfusun kentlere göçünün önlenmesi amaçlanıyor.

Türkiye, Avrupa Komisyonu raporlarında IPARD Programı’nı uygulayan en başarılı ülke olarak yer alyor. Yapımı tamamlanarak faaliyete geçen projeler Avrupa Komisyonu tarafından yakından takip edilirken, Türkiye’nin AB üyelik sürecinde de ‘ilerleme raporu’nda bu projelere atıfta bulunuluyor.

Haberin Devamı

Yatırımcılar, hibe destekleriyle ilgili yatırım yapmayı düşündükleri şehirlerdeki il koordinatörlüklerini ziyaret ederek, “444 85 35 TKDK Yardım Masası”nı arayarak, www.tkdk.gov.tr’den de detaylı bilgi edinebiliyor.