Geri Dön

"Bizimkisi Türk müzikseverlerle bir ilk görüşte aşk hikayesi"

TLVsound Festivali bu akşam başlıyor. Zorlu PSM'nin gerçekleştireceği bu online festivalde İsrail'in dünya müziği sahnesinde yer alan dört önemli grup ve ismi 14 Haziran'a kadar müzikseverlerle buluşacak. Zorlu PSM'nin Facebook ve Instagram hesaplarından canlı yayınlanacak olan konser serisinin ilk bu akşam ANNA RF ile gerçekleşecek. Saat 22.00'de başlayacak konserleri öncesi ANNA RF grubu üyeleriyle hem bu konser özelinde hem de corona virüs günlerindeki yaşamları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik, yeni albümünün müjdesini aldık.

"Bizimkisi Türk müzikseverlerle bir ilk görüşte aşk hikayesi"

İhsan Dindar - milliyet.com.tr

 

Pek çoğumuz sizi ilk olarak Mikis Theodorakis'in ünlü bestesi "Weeping Eyes" yorumunuz sayesinde tanıdı. Sizin bu coğrafyalar arası yolculuğunuz nasıl başladı?

Evet coğrafi bir yolculuk bu. Biz sadece seyahat ediyoruz. Dünyanın dört bir yanında farklı ortamlarda çaşan ve seyahat eden bir müzisyen olduğunuzda diğer birçok gezgin ve müzisyenle tanışıyorsunuz. Bu da sizi dünyanın her yerinden güzel müziklerle tanıştırıyor. Amiro bize bu parçayı tavsiye etti ve o an dinlerken aşık olduk. Bu videoyu çekmek için tüm ekipmanlarımızla Himalayalar'da beş saatlik bir yürüyüş yaptık ve bir şekilde güzel dağlar ile o etkileyici kompozisyonu gerçekleştirdik.

 

Ud, kemençe klarnet ve daha fazlası... Bu sesler ve coğrafya müziğinizi nasıl şekillendirdi?

İsrail'de şu anda Orta Doğu'nun yerel seslerine yeniden bağlanan büyük bir müzikal hareket var. İnsanlar Arap dünyasının yanı sıra Türkiye ve Orta Asya'dan da geleneksel eserler üzerinde çalışıyor. Bu tarz yavaş yavaş pop, rock, hip hop ve elektronik müziğe kayıyor ve büyüleyici bir füzyon etki yaratıyor. Biz de bu sesin birer parçasıyız.

Bizimkisi Türk müzikseverlerle bir ilk görüşte aşk hikayesi

Corona virüs salgını döneminden geçiyoruz. Bu dönemde gündelik hayatınızda ne gibi değişimler oldu?

Evet, kesinlikle hayatımız çok değişti. Normalde özellikle de yaz dönemi turneye çıkar pek çok seyahat gerçekleştirirdik. Ancak bu dönem bize evde kalıp yeni albüm için hazırlanma fırsatı da verdi. Aynı zamanda ailemizle de vakit geçirebildik. Yaşamak zorunda kaldığımız bu süreci mümkün olduğunca huzur ve sessizlik içerisinde olumlamayla geçirmeye çalışıyoruz.

 

Peki bundan sonraki günlere nasıl bakıyorsunuz?

Tarihin acımasız günlerinden geçiyoruz. Kolektif bilinçle ve tüm dünyanın ortak çabasıyla üstesinde gelebileceğimiz bir sorun bu. Bu aynı zamanda bağımsız bir yaşam tarzının yükseldiği, tüketime daha az odaklandığımız ama öte yandan da kimi ülkelerde baskıcı yöntemlerin de sergilendiği bir dönem olarak karşımıza çıkıyor.

 

Az önce yeni albümünüzden bahsettiniz. Nasıl bir çalışma olacak? Yeni işbirlikleri de olacak mı?

Yeni albüm ve videolar üzerine sıkı bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Her zaman olduğu gibi bu seferde sürpriz ortak çalışmalar da olacaktır. Bu dönemden ilham aldığımız yeni şarkımız ve videomuzu yayınladık. Remember adını taşıyan bu çalışmamız şu anda Youtube'da mevcut.

 

Türk müzikseverler sizi çok seviyor. Onların duygu dünyalarına başarılı bir şekilde temas ediyorsunuz. Bu karşılıklı sevgiyi nasıl tanımlarsınız?

Sizin de dediğiniz gibi bu, Türk müzikseverlerle bir ilk görüşte aşk hikayesi. İlk turnemizi Türkiye'de gerçekleştirmiştik. O zaman bu yana Türkiye'ye aşık olmuş haldeyiz. Yemekleri, müziği, kültürü ve hepsinden öte halkı bize bir aile havası veriyor. Mümkün olan ilk fırsatta yeniden Türkiye'ye gelmeyi çok istiyoruz.

 

Eminim onlar da sizi heyecanla bekliyor. Malum bu süreçte online konserler yapılıyor. Zorlu PSM de TLVsound Festivali kapsamında bir online konser vereceksiniz. Neler söylemek istersiniz?

Zorlu PSM için evimizden dahi olsa konser vereceğimiz için çok heyecanlıyız. Bunu en yakın zamanda canlı bir şekilde de gerçekleştireceğimizi umuyoruz. Yüz yüze de yapacağımız günlerin gelmesi dileğiyle.

 

ihsan.dindar@milliyet.com.tr

Bu tünelden 7 defa geçenler şifa bulduğuna inanıyorBursa'da bulunan ve içinden su akan tünelden geçenlerin şifa bulduğuna inanılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber