Geri Dön
Kültür SanatFark Band engelli gençlerin sesi oluyor

Fark Band engelli gençlerin sesi oluyor

Görme engelli bir solist ve 4 özel gereksinimli gençten oluşan FARK BAND, 70’ler ve 80’lere damga vuran Stayin’ Alive şarkısının Türkçe versiyonuyla farkındalık yaratmak için müzik dünyasına adım attı.

Fark Band engelli gençlerin sesi oluyor

Yeni nesil projeleriyle toplumsal farkındalık alanında dünya çapında ödüller alan İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV), Pink Floyd şarkısı Another Brick in the Wall Türkçe versiyonu Yaşam Hakkı-Duvar ile zihinlerdeki duvarları yıkmıştı.

BEE GEES’in yaşayan tek üyesi Barry GIBB, “Stayin Alive” şarkısını toplumsal farkındalık için İZEV’e bağışladı. Farkındalık odaklı pop müzik anlayışı ile dünyada bir ilki temsil eden İZEV ‘’FARKBAND’in seslendirdiği ‘’Yanımda Ol, Benimle Ol’’ şarkısı, bütünleşmiş bir toplum için birliktelik çağrısı yaparken, özel gereksinimli gençlerin hayatın her alanında var olabileceklerini temsil ediyor.

Engelli gençlerden oluşan müzik grubu FARKBAND bu şarkı ile dünyaya seslenecek.

Yaşam Hakkı – Duvar video klibinde metafor olan duvarı yıkan özel gereksinimli gençler, çekimleri 4 ay süren devam klibinde duvarın diğer tarafına geçerek  Bee Gees – Stayin Alive şarkısının Türkçe farkındalık versiyonuyla ‘’Yanımda Ol, Benimle Ol’’ diyorlar. Video klipte İZEV’in özel gereksinimli bireylerden oluşan Fark Band adlı müzik grubunun üyeleri olan görme engelli solist Buğra Kurtuluş’a özel gereksinimli İZEV gençleri Elif Yavuz, Selva Çavuşoğlu, Okan Dinç ve Tan Aytıs eşlik ediyor. Mottoları ise: Eksik yaprağı sen tamamla!

 

ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLERE DESTEK

İZEV,bundan 2 yıl önce toplumda engelli olarak tanımlanan özel gereksinimli bireylere yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla Another Brick In The Wall’un  Türkçe versiyonu Yaşam Hakkı - Duvar klibi  ve ‘Yıkılmak zorunda olan zihinlerdeki duvar’ mottosuyla başta Pink Floyd grubunun kurucusu Roger Waters desteğiyle sevilen sanatçılar Selda Bağcan, Kubat, Koray Avcı, Funda Arar ile şarkının seslendirilmesini sağlamıştı. Klipte zihinlerdeki duvarı temsil eden duvarı yıkan 30 farklı özel gereksinimli birey, yine bir efsane şarkı olan BEE GEES – Stayin Alive’ın İZEV aracılığıyla ülkemizdeki özel gereksinimli bireylere hediye edilmesini sağladı. Şarkının Türkçe versiyonu olan devam klibiyle başta YouTube olmak üzere tüm müzik platformları aracılığıyla milyonlarca kişiye ulaşılması  ve toplumda çok yönlü farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Görme engelli, down sendromlu ve zihinsel özel gereksinimi bulunan İZEV gençleri Bee Gees grubunun desteğiyle gerçekleştirdikleri  çalışmayı,  ülkemizdeki onbinlerce özel gereksinimli birey ve ailelerine hediye ediyor. Hedefleri tüm özel gereksinimli bireylerin hayata eşit yaşam hakkıyla katılmalarını sağlamak, onlar için kurulması gereken yaşam köyüne dair gündem oluşturmak ve bütünleşmiş bir toplum için kamuoyu yaratmak.

9 dilde alt yazılı, işaret dili ve sesli betimleme versiyonlarıyla YouTube’da yayınlanan ve tüm dijital müzik platformlarında yayına giren “Yanımda Ol, Benimle Ol” un sözleri Hakan KURAL tarafından yazıldı. Düzenlemesi ise Selim ÇALDIRAN tarafından yapıldı. Klip çekimleri İstanbul’un tarihi mekanlarında gerçekleştirildi. Klip senaryosunda özel gereksinimli gençlerin yaşam algısına dair küçük süprizler bulunuyor. 4 özel gereksinimli gencin görme engelli soliste eşlik ettiği video klipte, toplumun her kesimini temsil eden sevilen simalar destek için kamera önüne geçti.  Klipte rol alan ünlü simalar arasında; Yavuz Dizdar, Özlem Gürses, Eda Erdem, Pınar Altuğ, Murat Tarman, Koray Avcı, Birol Topuz, Larissa ve Burak Gacamer ve Jason Tahincioğlu yer aldı.

21 Mart Down Sendromı Farkındalık Günü yaklaştıken özel gereksinimli gençler tarafından ülkemizdeki onbinlerce engelliye hediye edilen ‘’Yanımda Ol, Benimle Ol’’ şarkısı milyonlarca kişiye motivasyon kaynağı olacak.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler